HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 15:07.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 264 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: VRO "OLUJA"
PostPostano: 04 kol 2017, 05:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:56
Postovi: 5403
VRO "OLUJA"
(4. kolovoza - 9. kolovoza 1995)

Operacija Oluja je velika vojna operacija u kojoj su Hrvatska vojska i policija oslobodile okupirana područja pod nadzorom pobunjenih Srba, na kojima je bila uspostavljena paradržava Republika Srpska Krajina bez ikakvog međunarodnog priznanja.
Operacijom je vraćen u hrvatski ustavno-pravni poredak cijeli okupirani teritorij osim istočne Slavonije. Ona je pak vraćena 1997. nakon mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja.
Oluja je uz Bljesak ključna akcija koja je dovela do kraja Domovinskog rata.
U operaciji je oslobođeno 10.400 četvornih kilometara ili 18,4 posto ukupne površine Hrvatske.

GRAFIČKI PRIKAZ Evo kako su Hrvati pomeli Srbe u Oluji



Operacija "Oluja" - animirani prikaz, 1:36 min.

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 00:02 
Offline

Pridružen/a: 18 ruj 2016, 11:41
Postovi: 77
Urizano u sjecanje, sican se kako san kao klinac na skolskin ferijama u Hrvatskoj slusa kako u zaledju tuce i ide se naprid, sican se tog ponosa i euforije u zraku.

Zivila Hrvatska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 04:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:56
Postovi: 5403
Oluja i što o njoj trebamo znati


HRT Karolina Vidović Krišto – Oluja i što o njoj trebamo znati

U povodu Dana pobjede i Domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih dragovoljaca i branitelja koji slavimo kao spomen na pobjedu u obrambenom Domovinskom ratu, Karolina Vidović Krišto analizirala je strani tisak iz uoči, za vrijeme i nakon Oluje.

Novinarka je kratkim prilogom, citirajući i objavljujući činjenice iz stranog tiska raskrinkala laži i konstrukcije kojima i danas pristalice velikosrpske i projugoslavenske politike pokušavaju oblatiti nastanak neovisne, slobodne i demokratske Hrvatske.

TUĐMAN PORUČUJE SVIJETU- OKUPACIJA MORA PRESTATI.

Krajem siječnja 1995. Njemački Der Spiegel je objavio intervju s prvim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom, a u povodu njegova zahtjeva da se UN-ove snage povuku s okupiranog hrvatskog područja.

Spiegel ga pita – ide li on u smjeru drugog rata?

Tuđman odgovara: „Neće doći do rata. Predsjednik Republike Srbije je izoliran. Njegova armija u tri godine nije uspjela osvojiti Hrvatsku, i uskoro će doći i do razmjene veleposlanika.“

Spiegel tada postavlja pitanje – što ako do toga ne dođe? Hoćete li silom vratiti svoj teritorij?

„Ako bude potrebno, mi ćemo to učiniti. Po tom je pitanju cijeli svijet stao uz nas.

Hrvatska vodi samostalnu politiku i nije sluga međunarodne zajednice. UN nam smeta – jer su zadržali status quo umjesto da su Srbima nametnuli mirno rješenje. Njihova je misija kontraproduktivna“, naglasio je Tuđman.

Sredinom srpnja 95. New York Times najavljuje kako Hrvati pripremaju veliki napad na okupirani dio Hrvatske koji nazivaju srpskom enklavom. Prenose kako su Hrvati sve više frustrirani zbog neuspjeha diplomacije da vrate velik dio zemlje koji su zauzeli srpski pobunjenici.

SRBI SU ODBILI Z4

U izvješću britanskih odjela za vanjske poslove i za obranu, koje se nalazi u arhivi Donjeg doma Britanskog parlamenta, navodi se kako je srpska strana odbila plan Z4.

Srpski B92 u članku iz 2005. objašnjava i zašto su ga odbili. Vuk Drašković u tom članku kaže: „I Srpska radikalna stranka je bila posebno angažirana tada direktno na terenu u Krajini, čak su izvođene i neke akcije da se nikako ne bi dogodilo da neko u Krajini popusti i da slučajno prihvati Plan Z4.“

Aleksandar Vučić istaknuo je: “Pa, bili smo protiv toga zato što su Krajišnici u tom trenutku već imali svoju defakto državu, a ovim bi im se država ukidala u potpunosti.”

TUĐMANOV PROGLAS PRENIO I RADIO FREE EUROPE RADIO LIBERTY


Radio Free Europe je 4. kolovoza 1995. prenio proglas predsjednika Tuđmana upućenog stanovništvu tada okupiranog područja. U proglasu Tuđman, među ostalim, poručuje:

Pozivam pripadnike srpskih paravojnih postrojbi, koji su svojevoljno ili prisilno mobilizirani u paravojne srpske postrojbe, da predaju oružje hrvatskim vlastima, uz jamstvo da će im biti udijeljena amnestija prema važećim hrvatskim zakonima.

Pozivam hrvatske građane srpske narodnosti, koji nisu aktivno sudjelovali u pobuni, da ostanu kod svojih kuća, i bez bojazni za svoj život i svoju imovinu, dočekaju hrvatsku vlast, uz jamstvo da će im se dati sva građanska prava.

Radio free Europe prenosi i izvješća ostalih stranih medija, koji prenose kako će Srbi vjerojatno pobjeći jer ih njihove vlasti i mediji već godinama hrane nacionalističkom i antihrvatskom propagandom.

To se pokazalo točnim. Naime, u dokumentacijskom centru Domovinskog rata postoje dokumenti koji dokazuju kako su pobunjeničke vlasti izdale zapovijed da se cjelokupno stanovništvo povuče.

5. KOLOVOZA 1995.

Washington post 5. kolovoza kaže kako je odluka Hrvatske da velikom ofenzivom vrati okupirano područje možda pospješila ono što diplomacija nije uspjela u 4 godine – postaviti temelj za rješavanje krize na – kako su tada naveli – Balkanu.

„Battle could hejsten long war’s conclusion.“ – „Ova bi bitka mogla ubrzati završetak dugog rata.“

BEOGRAD ZBRAJA TROŠKOVE ETNIČKIH SNOVA

Tri dana kasnije britanski Independent prenosi članak pod naslovom „Beograd zbraja troškove etničkih snova“ – Michael Sheridan piše: „Vojske su im ponižene, njihovi vođe jedni drugima za vratom – Srbi su jučer zbrajali gorku cijenu prouzročenu godinama etničkog rata.“

13. kolovoza 95. Baltimore sun i New York Times prenose članak pod naslovom: Srpske izbjeglice demonstriraju silu u Bosni. U članku se navodi kako u Banja Luci neki od 100 tisuća Srba koji su pobjegli iz Hrvatske nasilno izbacuju Hrvatke i Muslimane iz njihovih kuća.

U članku se jasno navodi da su pobjegli, a ne protjerani, te kako osvetnički izbacuju hrvatske i muslimanske obitelji iz njihovih domova. Naoružani i prijeteći im smrću ubrzo su na cestu izbacili više od 1000 obitelji, a taj broj rapidno raste, pišu ove američke novine u kolovozu 1995.

4 KLJUČNE ČINJENICE O OLUJI

Britanski povjesničar Marko Attila Hoare (studirao povijest bivše države, 90-ih živio i radio kao prevoditelj u BiH, krajem 90-ih živio i radio kao novinar u Beogradu), napisao je Blog 2008. – 4 godine uoči oslobađajuće presude generalima Gotovini i Markaču. Hoare nagađa o brojkama civilnih žrtava kao što to mnogi, nažalost, i danas čine. Važno je naglasiti kako Luka Mišetić nakon oslobađajuće haške presude našim generalima često upozorava na činjenicu kako je „Raspravno vijeće zaključilo da ih je 44 ubijeno od strane pripadnika hrvatskih oružanih snaga.“

Ovaj britanski povjesničar u svom blogu ističe 4 ključne činjenice o Oluji.

1. Spasila živote na desetke tisuća bosanskih muslimana
2. U tom trenutku porazila projekt Velike Srbije.
3. Oslobodila Hrvatsku te joj omogućila da postane normalna, neovisna država.
4. Izravno dovela do Daytonskog sporazuma koji je zaustavio rat u BiH.


S obzirom na sve navedeno možemo postaviti pitanje je li hrvatska diplomacija zadnjih 20 godina učinila dovoljno kako bi svjetskoj javnosti objasnila činjenice i time spriječila laži i neistine velikosrpske politike?

HRT, Dobro jutro Hrvatska, 4. kolovoza 2017.


:hrvatinic :herceg_bosna :HercegBosanac

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 04:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:56
Postovi: 5403
Gori nebo, gori tvrda sti’na iz pepela se rađa Domovina

slika

Opet mene tjera srce moje
a olovku uzima mi ruka,
da opiše sve nevolje tvoje
teške patnje hrvatskoga puka.

Od kad su Hrvati nastali
u slobodi nisu uživali,
tuđa čizma od uvijek nas gazi
tuđe oko uvijek na nas pazi!

Gazili nas Mlečani i Turci,
iako smo svoj na svome bili,
komunisti kao gladni vuci
našu krv k’o vodu su pili!

Krv nam pili pedesetak ljeta
klali su nas kao janjce vuci,
ubijali i oca i sina,
nigdje kraja toj hrvatskoj muci.

Sedamdeset i druga kad dođe
i Hrvatska poče da se budi,
opet smrt Lijepom našom prođe
tad padoše nama dragi ljudi.

Koliko mladih palo je junaka
tvorevinu htjeli su da sruše,
zaplakala hrvatska je majka
zaplakaše sve hrvatske duše.

Kad padoše sinovi Hrvata
UDBA svoje raširila krilo,
pokosi ih iz mržnje i inata
k’o da nikad nije ih ni bilo.

Ugasiše taj plamen od zlata
kad padoše mladi Bugojanci,
kad padoše bez pravednog rata
zaklani su k’o žrtveni janjci!

Prolazile godine su duge
nizala se ta žalosna ljeta,
devedesete kucaju na vrata
opet zove Domovina sveta.

Opet zove sve sinove svoje
da joj skinu okove sa ruka,
kad razvije tri najljepše boje
da prestanu bol, patnja i muka.

Ali dušman sad ne misli
tako već Hrvatsku do temelja ruši,
okovi se ne skidaju lako
teška patnja na našoj je duši.

Kada vidim slike Vukovara,
srce moje od boli se para,
plaču djeca, plače majka stara,
plače crkva bez svoga oltara.

Sva Hrvatska krvari i plače
a dušmanin udara još jače,
diljem male Herceg Bosne moje
samo mrtva tijelesa se broje.

Al božija kazna svakog stiže,
moj se narod iz pepela diže
kao zore koje jutrom rude
Hrvati se iz noćne more bude.

Trobojnice svuda se vijore
odjekuju planine i gore,
nad Dinarom Oluja se sprema
dušmaninu ovdje mjesta nema.

Četvrti osmog u svitanju zore
zadrhtaše planine i gore,
četvrti osmog u svitanje zore
probudi se i Jadransko more.

Kad krenuše hrvatski vojnici
mladi momci, hrabri bojovnici,
krenuše put kraljevskog Knina,
gori nebo, trese se planina!

Gori nebo, gori tvrda sti’na
iz pepela se rađa Domovina,
gori nebo, tvrdi kamen gori
nad kraljevskim gradom barjak se vijori.

Nad kraljevskim gradom vije trobojnica
na njoj sjaji sveta šahovnica
i nitko nikad skinuti je neće
ako Bog da zdravlja, ako Bog da sreće!

Koliko krvi prolilo se za nju,
samo u ovih osamdeset ljeta,
koliko samo molitve i suza,
sve zbog tebe, zemljo moja sveta!

Velimir Raspudić

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 07:20 
Offline

Pridružen/a: 18 ruj 2016, 11:41
Postovi: 77
Tovar je napisao/la:
Urizano u sjecanje, sican se kako san kao klinac na skolskin ferijama u Hrvatskoj slusa kako u zaledju tuce i ide se naprid, sican se tog ponosa i euforije u zraku.

Zivila Hrvatska.


Zivili Hrvati, a susnjavskoj, cetnickoj, levoliberalnoj, jugoslavenskoj zgadiji danas idu suze na oci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 09:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 stu 2014, 21:01
Postovi: 1588
Masovna proslava oluje u Hrvatskoj i masovni skupovi osude oluje u Srbiji (ili nekakav dan žalosti) postoje samo iz jednog zajedničkog interesa, a to je da Hrvati i Srbi ne razmišljaju o pravim problemima koje nisu rešili i koji se nalaze u takozvanoj državi BiH. Dakle pitanje RS i HB, od kojeg obe strane peru ruke i gledaju da gurnu pod tepih.
Srbi i posebno Hrvati nemaju muda da se bore za svoj narod i u ogromnoj većini to je izdajnička bagra koja samo zna da slepo prati vlast u ZG i BG i da budu njihove marionete, dok su oni marionete Brisela.

Hrvatska se ne brani u Kninu, već u Mostaru, a Srbija se ne brani u Novom Sadu već u Banja Luci. Skupite se tamo masovno pa poručite šta mislite o budućnosti, a ne da gurate glavu u pesak i da živite od prošlosti.

Sutra da se zapuca u Mostaru ili Banja Luci, upravo ti Srbi i upravo ti Hrvati koji su ovih dana se mlatili po nekim skupovima, upravo bi oni prvi pobegli od rata, jer najlakše je podgrejavati srbofobiju i hrvatofobiju, a realnost je totalno drugačija.

_________________
Република Српска & Herceg Bosna against Mordor.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 09:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Imate sta i slaviti. 4 miliona Hrvata udarilo na zasticenu zonu UNa i 250.000 Srba.
Jaka vojna pobjeda do mojega.
Prodali pola miliona Hrvata i Herceg Bosnu za 3 dana lumpovanja po Krajini.


_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 10:10 
Offline

Pridružen/a: 18 ruj 2016, 11:41
Postovi: 77
Pa dobro djubretati sa herceg *** foruma doklen vi trpite ovaj okot sto vama tu dolazi naricat nad sudbinon cetnika, a svojin pizdunima Dodik, Vucic i slicni drek ne prigovaraju stvaranje ratne histerije u Smrba.

Sramota od smrdljivog cigano foruma.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 10:10 
Offline

Pridružen/a: 18 ruj 2016, 11:41
Postovi: 77
Pa dobro djubretati sa herceg *** foruma doklen vi trpite ovaj okot sto vama tu dolazi naricat nad sudbinon cetnika, a svojin pizdunima Dodik, Vucic i slicni drek ne prigovaraju stvaranje ratne histerije u Smrba.

Sramota od smrdljivog cigano foruma.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 10:18 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
novovrijeme je napisao/la:
Imate sta i slaviti. 4 miliona Hrvata udarilo na zasticenu zonu UNa i 250.000 Srba.
Jaka vojna pobjeda do mojega.
Prodali pola miliona Hrvata i Herceg Bosnu za 3 dana lumpovanja po Krajini.


Pogrešno kolega toliki je danas broj. 95 je bilo 4.5 milijuna H.

Usporedba da cela Srbija navali na tvrđavu u Novom Pazaru .
Dovođenjem 200 tisuća svojih iz BiH urusili su demografsku supstancu i pomogli muslijima da se šire.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 10:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 stu 2014, 21:01
Postovi: 1588
novovrijeme aj ne preteruj sad i ti, pobeda je pobeda. Inače njihovi Srbi su imali sporazum koji im je nudio autonomiju, odbili su, kockali su se i izgubili. Šta sad ?

Ti misliš da mi brinemo što u borbi za našu RS se desilo to što se desilo u Srebrenici ... jeste brinemo onako kolektivno, aj ne vuci me za jezik. I Muslimani su odbili sporazum i dobili su RS i HB, rat, stradanje i progon.

Sutra i nama kada se ukaže prilika, kada budemo imali jakog saveznika i mi ćemo isto učiniti na Kosovu i Metohiji, samo brinem se da ćemo biti sto puta gori od Hrvata, jer sa šiptarima nemamo ništa zajedničko, niti je moguća komunikacija, a civilizacijske razlike su ogromne i problem se ne rešava jako dugo tako da mržnja samo može da raste.

_________________
Република Српска & Herceg Bosna against Mordor.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 10:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Blitz je napisao/la:
novovrijeme aj ne preteruj sad i ti, pobeda je pobeda. Inače njihovi Srbi su imali sporazum koji im je nudio autonomiju, odbili su, kockali su se i izgubili. Šta sad ?

Ti misliš da mi brinemo što u borbi za našu RS se desilo to što se desilo u Srebrenici ... jeste brinemo onako kolektivno, aj ne vuci me za jezik. I Muslimani su odbili sporazum i dobili su RS i HB, rat, stradanje i progon.

Sutra i nama kada se ukaže prilika, kada budemo imali jakog saveznika i mi ćemo isto učiniti na Kosovu i Metohiji, samo brinem se da ćemo biti sto puta gori od Hrvata, jer sa šiptarima nemamo ništa zajedničko, niti je moguća komunikacija, a civilizacijske razlike su ogromne i problem se ne rešava jako dugo tako da mržnja samo može da raste.


Pa ne kazem ja da nisu pobjedili. Smijesno je samo koliko slave ko da su pobjedili ne znam sta i ne znam kako.
Smlatili smo i mi Srebrenicu za 3 dana al ne slavimo ko da smo uradili bog zna sta.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 11:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 stu 2014, 21:01
Postovi: 1588
novovrijeme je napisao/la:
Blitz je napisao/la:
novovrijeme aj ne preteruj sad i ti, pobeda je pobeda. Inače njihovi Srbi su imali sporazum koji im je nudio autonomiju, odbili su, kockali su se i izgubili. Šta sad ?

Ti misliš da mi brinemo što u borbi za našu RS se desilo to što se desilo u Srebrenici ... jeste brinemo onako kolektivno, aj ne vuci me za jezik. I Muslimani su odbili sporazum i dobili su RS i HB, rat, stradanje i progon.

Sutra i nama kada se ukaže prilika, kada budemo imali jakog saveznika i mi ćemo isto učiniti na Kosovu i Metohiji, samo brinem se da ćemo biti sto puta gori od Hrvata, jer sa šiptarima nemamo ništa zajedničko, niti je moguća komunikacija, a civilizacijske razlike su ogromne i problem se ne rešava jako dugo tako da mržnja samo može da raste.


Pa ne kazem ja da nisu pobjedili. Smijesno je samo koliko slave ko da su pobjedili ne znam sta i ne znam kako.
Smlatili smo i mi Srebrenicu za 3 dana al ne slavimo ko da smo uradili bog zna sta.

Pa na koji način da učiniš prosečnog Hrvata ponosnim i ujedno da najveće probleme gurneš pod tepih ? ''Dajte narodu hleba i igara'', a danas nema hleba, ni igara, samo mlaćenje prazne slave i dalja podrška izdajničkoj politici Kolinda-Vučić koja se diktira iz EU.

To što smo i mi i oni ostvarili neke pobede, ne znači da sada trebamo da budemo veći izdajnici i da su bitni samo Hrvaćani i Srbijanci.

_________________
Република Српска & Herceg Bosna against Mordor.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 11:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Imate li barem malo dostojanstva, Oluja će za Srbe skoro biti novi mitski Jasenovac.
Slavite i vi neke koridore kad je protjerano 150 000 Hrvata iz RS pa mi barem imamo dostojantsvo i ne kmečimo kao cukice o tome.
Bojim se da nikada nećete doći sebi, ali koga briga vaš problem, kmečanje samo odzvanja u vašoj glavi.

Imamo i mi takve na našoj strani ali ti o izdajama i prodajama kmeče iz pozadine a takvi su kod vas na vlasti.

Onako malo smetnuli da je tih 0,6 miljuna srba bilo teritorijalno naslonjeno i povezano sa 1,4 Srba u BiH i 6,5 u Srbiji, sad odjednom nejač koja je zaboravila period od 1991. do 1995.
Rat nije počeo 5.8.1995.
Oslobađanje 20% Hrvatske koja je bila presječena je "ništa" a 10 000 km2 porediti s jednom eklavom od 150 km2 je više nego prikaz mentalnog stanja jednog Srbina ovih dana.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 11:23 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
Priznam pobjedu . Ameri u stabu rukovode i operiraju cijeli nato bombardira .
200 tisuća vojaka spram 30 tisuća seljaka.

Neštopoput sseljačke bune slovinca Matije Gubca. Vile i rala protiv avijuna i lansera.

Organizirana država protiv par opcinica devastiranih u zabiti bez omladine škola tvornica.

RSK bi se URUŠILA SAMA OD SEBE za 3g bez peneza. Srbe bi asimilirali jer bi se urbanizirali.

Hrv komponenta u BiH bi bila jaka i kompaktnija. Da su Posavci naseljavani u Jajcu Nt Vitezu Kiseljaku.
Spoju sa Mostarom.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 11:41 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13485
Lokacija: ZG
Ko gubi ima pravo da se ljuti :D
Kme

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 11:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ili da se žali na suca kako je to običaj na Balkanu, nek ponesu tužbu kao Bošnjaci što ih štrumfovi nisu zaštitili.

U velikoj pobjedi hrvatskog naroda sudjelovali su i pripadnici MUP-a Mostar
slika

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 11:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Nino Raspudić: Unatoč svemu – Dan pobjede!
Citat:
Dačić kao i nevladini moralni kamatari šokiran je što Hrvati hrvatuju na dan svoje najveće pobjede i ne pitaju službeni Beograd da im odobri repertoar, piše Nino Raspudić u Večernjm listu.

U danima ekstremnih vrućina vrijedi dodatno otvoriti oči i uši jer se puno toga, inače skrivenog, povremeno može vidjeti i čuti. Zbog visokih temperatura kao da sve kipi pa se čini da i najdublje primisli i najskrivenije tajne teže izaći na površinu.

Dovoljno je pogledati crnu kroniku. Kivnost koja se kuhala cijele godine u ovakvim danima dosiže temperaturu ključanja pa nije čudo što ljudi pucaju i figurativno i doslovno.

Početak kolovoza je i vrijeme značajnih hrvatskih manifestacija, od Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja do Sinjske alke, koje, uz simbolično značenje, u pravilu djeluju i kao politički lakmus papir, na kojem se vidi kako tko stoji. To naročito vrijedi za obilježavanje obljetnice Oluje. Kako i gdje će se organizirati središnja svečanost, gdje će nastupiti Thompson, kakve poruke dolaze iz Srbije i što će sve ove godine tim povodom tražiti nevladini moralni kamatari, uobičajene su medijske preokupacije pred veliki dan.

Najradosniji hrvatski državni praznik ujedno je i najveći kamen smutnje u odnosima sa Srbijom. U vrijeme kad se činilo da su hrvatsko-srpski odnosi na novom bratskom vrhuncu, 2010. godine, pisao sam Espresso pod naslovom "Oluja nad Ivom i Borisom". Tako su naime frendovski zvali jedan drugog tadašnji predsjednici Hrvatske i Srbije Josipović i Tadić, i njegovali idilične odnose sve dok nije došao 5. kolovoza i prva Josipovićeva obljetnica Oluje u funkciji Predsjednika.
Tadić je tog tjedna u Beogradu primio predstavnike Udruženja obitelji nestalih i poginulih u Hrvatskoj i tom prigodom akciju Oluja ocijenio kao zločin koji se nikada ne smije zaboraviti.

Da je Tadić tom prigodom govorio o zločinima unutar Oluje i potrebi njihovog sankcioniranja, mogli bismo ga i razumjeti, ali nazivati akciju u cjelini zločinačkom uz poziv na vječno pamćenje impliciralo je nepristajanje na Hrvatsku kao suverenu državu u njezinim međunarodno priznatim granicama.
 Uslijedio je Josipovićev odgovor u kojem je istaknuo kako je Oluja legalna i legitimna vojno-redarstvena akcija kojom je Hrvatska oslobodila svoj okupirani teritorij. Dodao je Josipović i kako branitelji, sudionici Oluje, zaslužuju naše priznanje i poštovanje te da se s ponosom i poštovanjem sjećamo se te akcije.

Tada se vidjelo kako zadugo neće biti nikakvog prostora u kojem bi se dva narativa mogla sresti. Josipović kao najmekši zamislivi hrvatski čelnik, zdesna često etiketiran kao Jugoslaven, i Tadić kao najnagodniji srpski, na dan Oluje odmah su se našli u situaciji gluhih telefona. I to će tako biti i nadalje.


Ove godine, štafetu srpske jadikovke ponio je potpredsjednik tamošnje vlade Ivica Dačić, od milja zvani "mali Sloba", koji se javno pobunio jer hrvatska država sufinancira program u kojem pjeva Marko Perković Thompson. Nije objasnio jesu li trebali možda angažirati Justina Biebera, Baju Malog Kninđu, Dinu Merlina ili Milu Kekina.

Jednom prilikom sam pisao o tome kako u dijelu hrvatske javnosti i politike silno čuđenje izaziva spoznaja kako Srbi srbuju kad su u pitanju važne nacionalne teme. Na sličan način Dačić je sada šokiran što Hrvati hrvatuju na dan svoje najveće pobjede i ne pitaju službeni Beograd da im odobri repertoar.

Dačić u Oluji vidi samo siromašan, prestravljen narod koji na traktorima bježi u nepoznato, sporadična ubojstva i palež za bezvlašća na golemom terenu, ali i ništa drugo prije i oko toga. Iz Beograda se izgleda ne vidi kako je trećina zemlje bila okupirana, stotine tisuća ljudi prognano, tisuće civila pobijeno, razoreni gradovi i sela, prometnice presječene.

Čudi kako itko upućen može vjerovati kako se radilo o pobuni ugrožene manjine traumatizirane sjećanjima na Drugi svjetski rat, koja je samo branila svoje kuće i živote, dok se rat u stvarnosti vodio u predgrađima Dubrovnika, Šibenika, Zadra, Karlovca, Siska, Vinkovaca, Osijeka...

Sjećaju li se u Beogradu kako su polusvijet i primitivci poput Milana Martića bili gospodari života i smrti i čitavu državu držali za gušu? Nakon što su "Krajišnici" odbili i plan Z4, koji im je davao državu u državi, uslijedila je kob koju su sami prizivali. Srpskim žrtvama se za Oluju u cjelini stoga ne trebaju ispričati Hrvati, jer su bili dovedeni pred zid i nije bilo nikakve druge solucije, već kompletno srpsko vodstvo koje je dovelo do stanja u kojem nije bilo drugog rješenja osim vojne akcije.

Nakon oslobađajuće presude generalima Gotovini i Markaču prestala je i teška haška sjena nad Olujom, ali se u dijelu hrvatskih medija nastavilo jahati kao i ranije pa se ove godine opet kao važna vijest prenosi poziv marginalne nevladine udruge "Inicijativa mladih za ljudska prava" da se Hrvatska ispriča radi Oluje, i to nakon što su se dva predsjednika već ispričala zbog pojedinačnih zločina, a o akciji u cjelini svoje rekao Haaški sud oslobađajućom presudom.

Što pompozniji naziv udruge to joj je mutniji sadržaj - obično takvi u imenu koriste neupitno pozitivne riječi poput "mladi", "ljudska prava", "mir i nenasilje", "žene", "žrtve", "dijalog", "tolerancija". Njihov marginalan značaj obrnuto je razmjeran pozornosti koju im posvećuju izvjesni mediji koji time najviše govore o samima sebi.

Paralelno s Dačićevim istupom i medijskim balvanom "Inicijative" gotovo svi najčitaniji mediji plasirali su i laž kako Dačićev dušmanin Thompson od siromašnog grada Slunja za nastup za Dan pobjede uzima tri puta više novca nego što košta koncert Prljavog kazališta u Kninu.

No već sljedeći dan pokazalo se kako je riječ o potpunoj izmišljotini i da Thompson za Dan pobjede uvijek pjeva besplatno.

No otkud ga u Slunju i zašto opet dva koncerta u dva udaljena grada? Bliska prošlost poučava nas kako je način organiziranja kninske proslave važan jer govori o stanju političke elite i njenom odnosu s narodom.

Od 2000. do preklani, dakle tijekom dva Mesićeva mandata, imali smo mučan raskol između državnog vrha i pučke proslave. Formalna, zvanična proslava bila je u Kninu, a prava je bila Thompsonov koncert u Čavoglavama.

Preklani, nakon pobjede Kolinde Grabar Kitarović, prvi put su svi bitni akteri bili zajedno, najprije u Zagrebu na vojnom mimohodu, a potom dan kasnije u Kninu na središnjoj proslavi Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja.

Pučka proslava koja se godinama odvijala u Čavoglavama tada se konačno spojila sa službenim obilježavanjem. Ostalo je zapamćeno i kako koncert u Kninu, na kojem je bilo 90 tisuća ljudi, nacionalna tv nije prenosila, a o njemu je u informativnim emisijama izvještavala sramotno.

Ove godine izgleda kako se opet javlja pukotina između naroda i elite. Središnji dvodnevni program u Kninu čini se dobro osmišljenim - uključuje, između ostalog, tematsku sjednicu Vlade te vojni mimohod na kopnu i mimolet u zraku.

No znakovito je kako je za praćenje službenog programa na kninskoj tvrđavi gdje će govoriti državni čelnici potrebna akreditacija. Čini se kako je sve osmišljeno i štreberski kontrolirano samo zato da bi se izbjegli eventualni zvižduci. Za završni večernji koncertu u Kninu angažiran je veliki hrvatski bend Prljavo kazalište, s dovoljnim domoljubnim štihom, no kladionice kažu kako će veći dio onih koji su ih 1989. godine slušali na mitskom koncertu na zagrebačkom Trgu, ove 2017. s potomcima biti u Slunju na koncertu Thompsona i kumova.

Ipak, ovogodišnji mini-raskol nije ni blizu nekadašnjemu, jer i koncert u Slunju suorganizira vlast, točnije Ministarstvo branitelja, grad i županija. Ova "diplomatska" vlast dakle igra na obje opcije, a tome koliki će odziv biti na koncertu u Kninu a koliki u Slunju ovisit će i dalja politika obilježavanja Oluje. Kako god, Dačić tu neće imati utjecaja, kao ni opstrukcija starih kršitelja ljudskih prava.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 12:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Ma nije u tome stvar. Protjerali bi i mi vas da ste napravili pokrajinu u Zemunu. Podjedili ste i ok.
Nego cemu ovo preseravanje po Kninu? To nije nikakva proslava nego skakanje po srpskim grobovima. Kakva je to slavna bitka koju proslavljate? 3 dana setanja i ubijanja baba i djedova. To vam vojni podvig?
Ajd sto proslavljate kad ste dobili Vukovar, to ok. Tamo se ratovalo i bili ste dobri. Al kakav rat je bio u Krajini? To rata nije vidilo.

Tacno je da se i nasi sad preseravaju sa ovom komemoracoijom ali te komemoracije nije bilo 20 godina. Vi vec cervrt vijeka provocirate sa proslavom Oluje. To nije nista drugo nego provociranje Srba. Zar je moguce da ste toliko iskompleksirani zbog nas? Nema vise Juge, u EU ste, u NATO... i opet samo Srbi na pameti. Smijesno...

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 12:21 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
PCM je napisao/la:
Ko gubi ima pravo da se ljuti :D
Kme

Ko da si Amidjin klon. Samo ti fali ono obrezani i .....

Nino nešto rije na Bgd. Da li zbog njihove pomirbe sa zelenima. I pružanju ruku Bakeu.

Da su odnosi Srba i muslimanna KLJUČNI. Možda nam se zato Nino razljutio.
Vidi da je Dodik marginaliziran sa svojim stajalistima a da forsiraju Ivanica.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 13:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 kol 2016, 02:44
Postovi: 1443
Lokacija: Velika župa Vrhbosna
Braćo Hrvati i sestre Hrvatice,

Čestitam vam dan slobode i oslobođenja Republike Hrvatske od srpske okupacije.

„Navik on živi ki zgine pošteno“


slika

_________________
Ljubi sestre Hrvatice ! Poštuj braću Hrvate !

Brat je mio, koje vjere bio, kada bratski čini i postupa ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 14:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2010, 13:26
Postovi: 6900
Lokacija: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
a smeće i đubre Plenković uhićuje vojne zapovjednike zbog par povika Za dom spremni,usred Knina na dan oslobođenja od srpske okupacije... :rigam
dabogda mu plaća za lijekova trebala...

_________________
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Glas za HDZ jeste glas za Voju Stanimirovića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 14:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24666
Lokacija: Heartbreak Hotel
novovrijeme je napisao/la:
Ma nije u tome stvar. Protjerali bi i mi vas da ste napravili pokrajinu u Zemunu. Podjedili ste i ok.
Nego cemu ovo preseravanje po Kninu? To nije nikakva proslava nego skakanje po srpskim grobovima. Kakva je to slavna bitka koju proslavljate? 3 dana setanja i ubijanja baba i djedova. To vam vojni podvig?
Ajd sto proslavljate kad ste dobili Vukovar, to ok. Tamo se ratovalo i bili ste dobri. Al kakav rat je bio u Krajini? To rata nije vidilo.

Tacno je da se i nasi sad preseravaju sa ovom komemoracoijom ali te komemoracije nije bilo 20 godina. Vi vec cervrt vijeka provocirate sa proslavom Oluje. To nije nista drugo nego provociranje Srba. Zar je moguce da ste toliko iskompleksirani zbog nas? Nema vise Juge, u EU ste, u NATO... i opet samo Srbi na pameti. Smijesno...


Ma daj što pričaš. Hrvatska je 1993 krenula u ofenzivu i nije imala dovoljno snage u to vrijeme da to riješi. Toliko o tomu da je zauzimanje Krajine bila igra. Da je to bilo lako bilo bi izvršeno mnogo ranije. Krajiški Srbi su imali silu tehnike, više tenkova nego HV, crte su bile jake, to se pokazalo i prije na Maslenici i dr. operacijama. Jedino, mislim da im je moral nešto opao.

Ne proslavlja se tjeranje i ubijanje. Za Hrvatsku Oluja je praktički značila kraj rata simbolički predstavljen u formi hrvatske trobojnice na kninskoj tvrđavi. Dakle to je vojna pobjeda koja je kkonačno donijela mir nakon 4 godineratovanja i koja je neizravno dovela i do kraja rata u BiH. Jasno je da Srbi zbog toga ne mogu biti sretni ali Hrvati to slave radi sebe i zaboli ih patka što drugi o tomu misle.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 14:59 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
kiler je napisao/la:
a smeće i đubre Plenković uhićuje vojne zapovjednike zbog par povika Za dom spremni,usred Knina na dan oslobođenja od srpske okupacije... :rigam
dabogda mu plaća za lijekova trebala...


+kolinda se nesto ispricava i sve ostalo
Koji jad
A tek ovi "hrvatski" portali ala vecernji, treba im tenkovima redakcije pogazit


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VRO "OLUJA"
PostPostano: 05 kol 2017, 15:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58877
Lokacija: DAZP HQ
PCM je napisao/la:
Ko gubi ima pravo da se ljuti :D
Kme


briljantna pobjeda čiji je sjaj svake godine sve jači i jači.

sad je vrijeme za neke nove oluje, prije svih gospodarske, a onda i sve druge.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 264 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: goran2hr, HVO-110 i 24 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO