HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 08:09.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 490 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 16, 17, 18, 19, 20
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 18 pro 2016, 23:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Grad je prekrasan. Doduše nagledao se nisam drugih Advenata po europskim gradovima ali ubijam se danima već kušajući ovo-ono i nisam ni načeo ponudu. Jedino mi ide malo na jetru gužva kao na moru i nedostatak parkinga ali j...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 18 pro 2016, 23:11 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
snowflake je napisao/la:
pjosip je napisao/la:
Jelačić je nakon što su Mašari podvalili u tekst Hrvatske-Ugarske nagodbe dio o Rijeci kao Corpus Separatum držao Rijeku 3 godine okupirane od hrvatske vojske.

Ništa mu nije mogao ni Beč ni Pešta. Tek kad mu se zdravlje pogoršalo, on se povukao onda su Mađari smjeli ući u Rijeku.


I Međimurje, tada isto pod Mađarima. :zubati

Ovo je točno što si rekao, Jelačić zaista jest držao Mađare na distanci oko pitanja Rijeke, no kronologija ti malo ne štima.
Naime, Nagodba ili Nagodbe se događaju u vrijeme, odnosno nakon Jelačićeve smrti, pa tako i tzv. Riječka krpica.
One su izravna posljedica restauracije nakon Revolucije.

Nevezano uz to, ja u Jelačićevoj odanosti kralju vidim mješavinu plemićke vojne etike, vojne etike Vojne krajine i još mnogo čega u toj odanosti dinastiji.
Ne treba zanemariti da se u svijesti tadašnjeg plemstva Hrvatska svojevoljno pridružila Monarhiji, i nije bila okupirana.
Ne mislim da je u tom stavu on bio usamljen u svom vremenu, naprotiv.
Mislim da je taj stav (odanosti vladarima kod našeg plemstva) definitivno ustoličen nakon ubojstva Zrinskih, jer pravog otpora nakon toga nije moglo ni biti.
Nakon toga, generacije, prije svega plemića, odgajane su na ovim vrijednostima. To je na neki način ušlo u kodeks ponašanja.
Tako ja vidim vrijeme u kojem Jelačić djeluje.
I to je možda ono konjušarstvo koje Lider spominje.
No to nikako ne znači da se Jelačić ne suprostavlja germanizaciji i svemu što je došlo jednom kad je Revolucija prošla.

Ali vidim i hrabrost i domoljublje u njemu. Trebaš biti malo lud pa objaviti rat Mađarima u to doba. :zubati
Zapravo, sve u svemu, prilično tragično prolazi na kraju.

Gospodicna, a tko je taj kodeks hrv. plemstvu usadjivao i odgajao u domoljublju "konjusarstva" ?

Crkva ili ino germanske guvernante ?

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 18 pro 2016, 23:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
Junuz Djipalo je napisao/la:
Grad je prekrasan. Doduše nagledao se nisam drugih Advenata po europskim gradovima ali ubijam se danima već kušajući ovo-ono i nisam ni načeo ponudu. Jedino mi ide malo na jetru gužva kao na moru i nedostatak parkinga ali j...


Mene nije oduševio. Iako se radujem prihodu, moram priznati.
A s druge strane, Zagreb je uvijek lijep. :001_smile


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 18 pro 2016, 23:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
KiM je napisao/la:
snowflake je napisao/la:

I Međimurje, tada isto pod Mađarima. :zubati

Ovo je točno što si rekao, Jelačić zaista jest držao Mađare na distanci oko pitanja Rijeke, no kronologija ti malo ne štima.
Naime, Nagodba ili Nagodbe se događaju u vrijeme, odnosno nakon Jelačićeve smrti, pa tako i tzv. Riječka krpica.
One su izravna posljedica restauracije nakon Revolucije.

Nevezano uz to, ja u Jelačićevoj odanosti kralju vidim mješavinu plemićke vojne etike, vojne etike Vojne krajine i još mnogo čega u toj odanosti dinastiji.
Ne treba zanemariti da se u svijesti tadašnjeg plemstva Hrvatska svojevoljno pridružila Monarhiji, i nije bila okupirana.
Ne mislim da je u tom stavu on bio usamljen u svom vremenu, naprotiv.
Mislim da je taj stav (odanosti vladarima kod našeg plemstva) definitivno ustoličen nakon ubojstva Zrinskih, jer pravog otpora nakon toga nije moglo ni biti.
Nakon toga, generacije, prije svega plemića, odgajane su na ovim vrijednostima. To je na neki način ušlo u kodeks ponašanja.
Tako ja vidim vrijeme u kojem Jelačić djeluje.
I to je možda ono konjušarstvo koje Lider spominje.
No to nikako ne znači da se Jelačić ne suprostavlja germanizaciji i svemu što je došlo jednom kad je Revolucija prošla.

Ali vidim i hrabrost i domoljublje u njemu. Trebaš biti malo lud pa objaviti rat Mađarima u to doba. :zubati
Zapravo, sve u svemu, prilično tragično prolazi na kraju.

Gospodicna, a tko je taj kodeks hrv. plemstvu usadjivao i odgajao u domoljublju "konjusarstva" ?

Crkva ili ino germanske guvernante ?


Šarmantan si, ali idi liječi komplekse drugdje. :yawn
Ova fraulein nije raspoložena trenutno.
Uostalom, Jelačić vas se tiče kao i populacija mrkih mjedvjeda na Himalaji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 18 pro 2016, 23:29 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
Zasto djonom, gospodicna. Pa Zg frajlice su poznate po lepim manirima, ophodjenju, tako ni dzukele ne sutiraju. Jesam Srbin, to se u vas tretira na nizoj razini no dzukela.

Oprostite za zanimanje povjesti vaseg cijenjenog bana (naj jace povjesne figure), kome ni rodni grad niste uspeli sacuvati. Pa se prevrce u grobu.
Tice me se Jelacic, kako je iskoristil naivne Srbeke 1848/9 kontra gospodara Madzara. Sa kojima ste se "nagodili, nagodbama", pa je sve sluzbeno pisalo na Madzarskom. Od popisa.......pa nadalje. Lepa nagodba, nema sto.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 19 pro 2016, 00:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
KiM je napisao/la:
Zasto djonom, gospodicna. Pa Zg frajlice su poznate po lepim manirima, ophodjenju, tako ni dzukele ne sutiraju. Jesam Srbin, to se u vas tretira na nizoj razini no dzukela.

Oprostite za zanimanje povjesti vaseg cijenjenog bana (naj jace povjesne figure), kome ni rodni grad niste uspeli sacuvati. Pa se prevrce u grobu.
Tice me se Jelacic, kako je iskoristil naivne Srbeke 1848/9 kontra gospodara Madzara. Sa kojima ste se "nagodili, nagodbama", pa je sve sluzbeno pisalo na Madzarskom. Od popisa.......pa nadalje. Lepa nagodba, nema sto.


Bila sam uljudna, ne znaš ti mene kad sam neuljudna.
Uljudno ti je poručeno da zagrebečke frajlice raspoložene za komunikaciju tražiš drugdje. :zubati
Imaš nekoliko stotina tisuća na izbor i negdje drugdje ćeš, uvjerena sam, biti bolje sreće. Vidiš da sam ipak dobra duša, zar ne?

Jelačić vas posvadao s Mađarima (kojima ste uzeli mnogo više od Srijema), neozbiljno, bogte...
Ali da, ja i nisam za neku komunikaciju s vama, barem dok se ne naučite samokritici i granicama.
Dakle, skoro pa nikad.
Pozdrav.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 19 pro 2016, 02:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2013, 13:16
Postovi: 962
Što se Zagreba tiče, čini mi se da su Stjepan Radić (po njemu nazvan samo studenski dom), te Vladimir Prelog (po njemu nazvana samo srednja škola), premalo zastupljeni po pitanju naziva ulica ili trgova.

Naravno tu je i Franjo Tuđman, ali u tom slučaju kao olakotnu okolnost možemo uzeti da je od njegove smrti prošlo tek 17 godina, te da stvari idu nabolje (zračna luka će biti nazvana po njemu).

I na kraju, moje je mišljenje da oni koji su se tokom života odrekli hrvatstva (poput primjerice Ive Andrića), ili činili nažao hrvatskom narodu (Josip Broz) nebi trebali biti zastupljeni u nazivima ulica i trgova hrvatskih gradova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 19 pro 2016, 11:19 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
snowflake je napisao/la:
KiM je napisao/la:
Zasto djonom, gospodicna. Pa Zg frajlice su poznate po lepim manirima, ophodjenju, tako ni dzukele ne sutiraju. Jesam Srbin, to se u vas tretira na nizoj razini no dzukela.

Oprostite za zanimanje povjesti vaseg cijenjenog bana (naj jace povjesne figure), kome ni rodni grad niste uspeli sacuvati. Pa se prevrce u grobu.
Tice me se Jelacic, kako je iskoristil naivne Srbeke 1848/9 kontra gospodara Madzara. Sa kojima ste se "nagodili, nagodbama", pa je sve sluzbeno pisalo na Madzarskom. Od popisa.......pa nadalje. Lepa nagodba, nema sto.


Bila sam uljudna, ne znaš ti mene kad sam neuljudna.
Uljudno ti je poručeno da zagrebečke frajlice raspoložene za komunikaciju tražiš drugdje. :zubati
Imaš nekoliko stotina tisuća na izbor i negdje drugdje ćeš, uvjerena sam, biti bolje sreće. Vidiš da sam ipak dobra duša, zar ne?

Jelačić vas posvadao s Mađarima (kojima ste uzeli mnogo više od Srijema), neozbiljno, bogte...
Ali da, ja i nisam za neku komunikaciju s vama, barem dok se ne naučite samokritici i granicama.
Dakle, skoro pa nikad.
Pozdrav.

Ne bih volio biti sugovornik, kad ste neuljudni gospodicna. I ovo je na razini prihvatljivog. Zasto bih trazio druge, pa nisam promiskuitetan. Ja sam vjeran, kao vas psic sa avatara. Dusevna ste zena, jes, niste mi otpozdravili sa ZDS, kao neke kolegenice.

Samokritican sam i nisam za granice KKOV (vec na Uni ,Savi Dunavu). Nitkad ne reci nikad. Zivot pise romane.
Tako su govorili i Zlovenci 1941, pa ih 100.000 proterase u Srbiju, gde nam se rodio Milan Kucan. Istorija se ponavlja u ciklusima.

Tako da se nikad ne treba previse uzvisit, jer je ateriranje bolno, niti se previse ponizit. Zelim vam sve naj bolje. Crna sudba, kleta.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 19 pro 2016, 11:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Crni Božo je napisao/la:
Što se Zagreba tiče, čini mi se da su Stjepan Radić (po njemu nazvan samo studenski dom), te Vladimir Prelog (po njemu nazvana samo srednja škola), premalo zastupljeni po pitanju naziva ulica ili trgova.

Naravno tu je i Franjo Tuđman, ali u tom slučaju kao olakotnu okolnost možemo uzeti da je od njegove smrti prošlo tek 17 godina, te da stvari idu nabolje (zračna luka će biti nazvana po njemu).


dobro da si ovu dvojicu spomenuo u istom pasusu, jer su skoro pa susjedi i na karti. :D
trg preko puta Lisinskog se zove po Radiću (tamo gdje je Gradska skupština), a Prelog ima ulicu preko Vukovarske, pored NSK (prikladno).

Franjo ima trg, samo ga treba urediti.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 29 svi 2017, 12:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Premijera dokumentarnog filma "Macelj - Titovo stratište" - 01.06.2017. u CineStaru u Branimir centru u 20 sati. ULAZ SLOBODAN

Citat:
Macelj je po točno utvrđenom broju od 1.163 ekshumirane žrtve do sada najveće stratište Titovih partizana i jugokomunističkog režima u Republici Hrvatskoj. U Maceljskim šumama stradalo je oko 13 tisuća žrtava. Više od 130 jama još uvijek nije istraženo. U Macelju se nalaze i ostaci 21 svećenika, franjevaca i bogoslova, zajednički ubijenih u noći s 4. na 5. lipnja 1945. Surovo stratište Macelj posve je nepoznato za hrvatsku javnost. Film Macelj - Titovo stratište razotkriva upravo tu strašnu istinu.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 08 sij 2018, 19:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58278
Lokacija: DAZP HQ
Proslava Nove godine u Zagrebu- s Medvednice

https://www.facebook.com/ivanaivan.phot ... 841490145/


_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 08 sij 2018, 19:31 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Osupnut sam svijetlima europskog velegrada i prijestolnicom najvecih zapadnouljudbenika... Pa ovo ni Prag nema...

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 08 sij 2018, 19:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58278
Lokacija: DAZP HQ
Amiđa je napisao/la:
Osupnut sam svijetlima europskog velegrada i prijestolnicom najvecih zapadnouljudbenika... Pa ovo ni Prag nema...


jebo Prag, overrated.




:zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 09 sij 2018, 22:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
KiM je napisao/la:
Zasto djonom, gospodicna. Pa Zg frajlice su poznate po lepim manirima, ophodjenju, tako ni dzukele ne sutiraju. Jesam Srbin, to se u vas tretira na nizoj razini no dzukela.

Oprostite za zanimanje povjesti vaseg cijenjenog bana (naj jace povjesne figure), kome ni rodni grad niste uspeli sacuvati. Pa se prevrce u grobu.
Tice me se Jelacic, kako je iskoristil naivne Srbeke 1848/9 kontra gospodara Madzara. Sa kojima ste se "nagodili, nagodbama", pa je sve sluzbeno pisalo na Madzarskom. Od popisa.......pa nadalje. Lepa nagodba, nema sto.


a jesi upucen u PM :kava

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb
PostPostano: 04 sij 2020, 20:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
U Agramu danas 0,5% gradjana protestiralo protiv Bandica, neki mediji od toga prave spektakl. Smijesno.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 490 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 16, 17, 18, 19, 20

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 24 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO