HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 11:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Jesu li zapovjednici HVO-a ikada pozvani na obilježavanje Oluje u Knin?
PostPostano: 18 stu 2013, 09:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2009, 01:57
Postovi: 1410
Lokacija: Hrvatska republika Herceg Bosna
Citat:
slika


Željko Glasnović general bojnik HV, general pukovnik HVO u mirovini, u obrani Hrvatske i BiH dvaput je ranjen, hrabar i beskompromisan, često je kritičan prema raznim pojavama u hrvatskom društvu i odnosu prema hrvatskim braniteljima. Dopredsjednik je braniteljske Udruge Zavjet , koja okuplja branitelje iz Hrvatske, BiH i iseljeništva.

Poštovani general bojniče Glasnoviću, sudjelovali ste gotovo u svim pripremnim vojnim akcijama, koje su prethodile vojno-redarstvenoj akciji Oluja i bili ste zapovjednikom na Kupresu od 1992. God. Podsjetite nas na to vrijeme i izniman taktički i strateški značaj akcije ?

Mi zaboravljamo da je trebalo stvoriti preduvjete za provedbu Oluje išlo se na tzv. Zadnja vrata kroz BiH. Prije toga je pripremljeno i izvedeno 5 operacija, vojnih akcija da bi uopće moglo doći do Oluje. To su bile : Cincar, Zima 94, Skok 1, Skok 2 i Ljeto 95. Trebalo je osloboditi tisuće četvornih metara teritorija, što uistinu nije bilo jednostavno. Rotirale su se gardijske brigade, a do Kupresa su uglavnom došle snage HVO i nakon oslobođenja Glamoča i Bosanskoga Grahova i izlaskom na Dinaru, pri čemu je bilo potrebno probiti i stvoriti puno putova i cesta, posebno za prijevoz tenkova, te su stvoreni uvjeti za Oluju. Znamo da su se na tom području važne akcije odvijale i dva mjeseca nakon Oluje, to su akcije Maestral i Južni potez, a završile su oslobađanjem područja od Banja Luke do Manjače. A Manjača je bila poligon jugoslavenske vojske, prije rata. Tim operacijama zapovjednik je bio general Gotovina, a zamjenik mu je bio R. Ademi . Sudjelovalo je 23.000 vojnika, od toga je 11.000 bilo pripadnika HVO-a.

I zbog toga smatram da su vojnici HVO-a jako zapostavljeni, iako su u oslobađanju sudjelovale 4 brigade HVO-a, u svim navedenim operacijama od Cincara do Južnog poteza. 4 gardijske brigade i desetci domobranskih pukovnija i to je trajalo oko godinu dana, ta borbena djelovanja, što aktivna obrana, što napadna djelovanja. Tri vojna područja su se slijevala na tim područjima prema Hrvatskoj. Zborno područje Mostar, Zborno područje Srednja Bosna, Zborno područje sjeverozapadna Hercegovina. Četvrto zborno područje je Posavina-Orašje. Podsjećam, jer puno puta to zaboravljamo: da nije bilo Hrvata BiH tih hrvatskih snaga, ne bi bilo ni BiH, a i Hrvatska bi izgledala drukčije. Zadnji vojnici koji su poginuli bili su pripadnici HVO-a .

I prije obrambenog Domovinskog rata u Hrvatskoj i BiH bili ste profesionalni vojnik u Kanadi i u Francuskoj Legiji . Kako je počeo vaš ratni put na ovim prostorima?


Karijeru sam počeo u bojni Zrinski specijalnoj postrojbi na južnom bojištu. Od početka rata bio sam u BiH, a tamo je rat trajao pune tri i pol godine. Nakon Oluje, kad je Hrvatska već imala svoje međ. Priznate granice, rat u BiH nastavio se još dva i pol mjeseca. 11.000 pripadnika HVO-a danas se tretira kao građane drugog reda, oni nemaju ista prava kao pripadnici HV-a, nemaju iste standarde. Ne mogu im djeca dobivati stipendije, vodi se crna propaganda protiv tih ljudi. A imamo na desetke tisuća partizanskih mirovina. Znači nije problem i pripadnicima HVO-a.

Može li se to ispraviti, s obzirom da je riječ o pripadnicima istog naroda, koji su se zajedno borili za oslobađanje hrvatske zemlje, u Hrvatskoj i BiH ?


Treba biti svjestan važnosti toga područja i uloge tih ljudi. Pogledajte projekte na kojima Srbi i danas rade npr. Na projektu Gornji horizonti, jer ako se voda tamo zatvori, dolina Neretve se može pretvoriti u slanu pustinju, a ugrozit će se tokovi Trebižata.

Hrvatska je svakako na dobitku s BiH: izvozom u stotinama milijuna eura, zatim strujom iz Buškog blata, tvornicom Aluminij o čemu ovise radna mjesta u TLM Šibenik. Ne znam jesu li u hrvatskom saboru svjesni važnosti te žrtve, jer za BiH i iseljeništvo u Saboru imamo samo tri zastupnika, za milijune Hrvata. Za mene je to neodgovornost, mogao bih čak emotivno utvrditi da je to u krajnjem slučaju na razini izdaje. Tome pridonose i ta crna propaganda, rad nevladinih udruga, u kojima su mahom angažirani orjunaši ili njihova djeca, a najstrašnije su njihove zlonamjerne i opake tvrdnje o agresiji Hrvatske na BiH. A bez BiH ne bi ni bilo Hrvatske. A daju i neke druge potpuno netočne podatke. Ili spomenimo pomoć i zbrinjavanje Armije BiH, koje su tako velikodušno davali Hrvati.

Cijele pukovnije su se školovale u Hrvatskoj, odatle im je dolazilo naoružanje. Da ne spominjemo čitave obitelji koje smo zbrinjavali, djecu koja su se školovala i živjela ravnopravno s našom djecom. Nadalje BiH je najskuplji eksperiment u povijesti. Koliko je novaca uloženo u tu državu i koliko ona može kao takva trajati ? U BiH imamo protektorat i zapravo prisilan brak recimo tako. Imamo Jugu ,koja se raspala , u malom. Kakvi su nam izgledi u sljedećim 10-20 godina. Mene zaprepašćuje da se naši političari klanjaju nekim činovnicima i nekim liberalima i nekim tzv. socijaldemokratima iz nevladinih udruga. Činjenica je da je Hrvatska napadnuta iz BiH. Ne zna se ili se zaboravlja da je prvo kršenje primirja i međunarodnog prava bilo kad su četnici ili pobunjenici iz Knina prešli u Grahovo i odveli Hrvate u zatočeništvo. I tu se pokazala potpuno neučinkovita politika A.Izetbegovića u skladu s njegovom izjavom:t o nije naš rat.

Je li moguće da nisu znali ili je to bila takva politika za koju su se odlučili ?

Bila je to sljepoća a zapravo politika bez povijesnog konteksta, na koju se nažalost i danas odlučuju naši političari. Ni u hrvatskom se saboru danas ne čuju osude srpskoga imperijalizma, koji se nastavlja. U taj kontekst stavljam i izjave Alije, fantazije da će ih JNA hraniti.

Ubojite fantazije rekao bih. U tom ratu je ubijeno više od 100.000 ljudi.

Kakav je odnos prema ubojstvima hrvatskih emigranata, istaknutih i manje istaknutih, da ne spominjemo kako su zbog toga Hrvati diljem svijeta trebali skrivati svoje hrvatstvo jer je za njih jugoslavenstvo predstavljalo neprirodnu i nametnutu zajednicu ? i zbog toga se nisu smjeli niti željeli vraćati u domovinu ? a sada se još uvijek nismo kadri suočiti s tim činjenicama niti pod pritiskom drugih država na čijemu su se tlu zločini dogodili ? kako vi to objašnjavate i mislite li da ćemo ipak otvoriti te teme, istražiti ih i pobrinuti se da se to nikada više ne ponovi ?

Ti bivši jugoekonomisti postali su homo obsoletusi, dok su prije željeli biti homo novusi. A iza sebe su ostavljali moralnu pustoš i laž. O čemu mi sada govorimo ? koliko je ljudi, Hrvata prije svega otišlo u ekonomsku emigraciju iz te jugoslavije ? K tome u toj je Jugi bilo 140.000 političkih zatvorenika i prosječna kazna je trajala četiri i pol godine. Nitko se danas ne pita gdje su milijarde dolara koje je Jugoslavija primila kao ratnu odštetu iz njemačke ? kao i kredite zapada od 1945. Do 1989. To je tabu tema. Odgovora na to pitanje je: milijarde dolara su nestali. Pa zašto je Đureković ubijen ? pretpostavlja se da je to zbog INE, novca i nafte koji se tamo vrtio a koji su isisavali.

Imate sada Danka Končara koji je na jugu dao 60 milijuna dolara. Da ne spominjem Gorana Štroka koji je prodao hotel u Londonu za desetke milijuna funti. Odakle im taj novac ? Nazivam ih crvenim plemstvom. To je bio gospodarski kriminal u regiji. Potpuno je uništena srednja klasa, obrti i poduzeća. Spaljeni katastri, promijenjena demografska slika. Hrvati se ne mogu vratiti u stanove koji su im oduzeti četrdesetih godina i poslije drugog svjetskog rata.

Žalosti li vas podjela i u obilježavanju hrvatske pobjede i što mislite zašto je nismo uspjeli nadvladati, izboriti se da taj dan bude prije svega posvećen braniteljima, na način kako bi to većina njih željela.

Ne znam jesu li zapovjednici HVO-a ikada pozvani na obilježavanje Oluje u Knin. Za mene je to pljuska povijesnoj istini. Kako se može zaboraviti da je u Bos. Posavini ubijeno više ljudi nego u Vukovaru, to jezivo ljeto 1992. God kad je 6-7000 ljudi prebačeno preko Save u bolnicu u Slavonski Brod. Podvlačim još jedanput: Hrvatska se branila na Kupreškim vratima, na Livanjskom polju, južnom bojištu kod Dubrovnika, u Srednjoj Bosni i Posavini. Da BiH nije podnijela taj teret rata, mi ne bismo imali hrvatsku državu jer bi u njoj vrlo vjerojatno i danas bio UNPROFOR


Jednom ste rekli da je u ratu protiv srbočetničkog agresora pobijedilo jedinstveno hrvatsko biće, kojega su tvorili Hrvati iz Hrvatske, BiH i iseljeništva., jedno biće-jedan narod.

Na koji način Vi objašnjavate nepovoljne gospodarske neprilike u Hrvatskoj ? Kako ih objašnjavate uzimajući u obzir činjenicu da je u ratu i deset do petnaest godina nismo ni imali ?



Govori se da je Hrvatska opljačkana, a to je jedna vrsta propagande: 10 % istine se zamota u 90 % laži. Hrvatska je međunarodno priznata, 500.000 ljudi bilo je na ulici nakon raspada Jugoslavije. A koliko disolventnih poduzeća. Više od 60 % vojne industrije bilo je u Srbiji. Trebalo je milijun maraka da bi se održala i hranila i naoružavala samo jedna brigada. Streljivo je najskuplje, pogotovo protutenkovske granate. To su glavnom financirali Hrvati izvana. No trebalo je uvjeriti javnost da je cijela Hrvatska stvorena na pljački. Ja mislim da je pljačka izvršena do 1990. God.

6 i pol milijardi dolara jugoslavenskog duga i danas otplaćuje Hrvatska

Aktivni ste u brojnoj, vjerojatno najbrojnijoj i najbolje organiziranoj braniteljskoj udruzi Zavjet, koja okuplja branitelj iz hrvatske, BiH i iseljeništva. Dopredsjednik ste i nadamo se da ste zadovoljni angažmanom branitelja. Možemo li ipak pronaći ponešto optimizma ?

Ovo što govorim nije očajavanje, ja sam vojnik i moram realao snimiti situaciju. Bitka za jedinstveno biće još traje….

Na djelu je SANU 2 rekao bih, podjela Hrvatske ne sjever i jug. Umjetna podjela s Hrvatim u BiH., pa tamo sada imate schengensku granicu, Hrvate izvan domovine i u domovini. Marksisti i Lenjinisti još drže obrazovne institucije, još uvijek su na katedrama.

Ili to kako hrvatska država danas izgleda. To nisu prirodne granice, presječena je na jugu. Razgovaramo o dvostrukom, dvojnom državljanstvu za ljude iz istog naroda. Rumunji su dali svoje putovnice svojoj manjini u Moldaviji, itd.

Pitam se je li naš hrvatski sabor odnarođen.

Svjesni ste negativne uloge većine medija u Hrvatskoj, koji sustavno nastoje urušiti sve nacionalne i konzervativne i kršćanske vrijednosti. Zašto većina građana i glasača, ali i političara ne razumije da je to često od presudne važnosti ?

Da oni sustavno pronose laži o Hrvatskoj i hrvatskom biću. Najveća laž jest da je hrvatska stvorena na antifašističkim temeljima. Druga je da se bolje živjelo u Jugoslaviji. Treća je da su prodani Vukovar i Posavina. Četvrta da je Hrvatska izvršila agresiju na BiH. Protiv tih laži i njihovog dnevnog plasiranja se moramo boriti. Ostaje ljubav prema Domovini koja nas pokreće, Treba raditi u koordinaciji, proučavati, analizirati, ali samo s državotvornim kadrovima, ne karijeristima koji se bave politikom. Treba efikasan sustav koji će funkcionirati, pravni i ekonomski sustav.

Sve je nemoguće dok državotvorna stranka nije na vlasti i dok nemamo dostatan broj zastupnika iz iseljeništva, koji bi mogli utjecati. Ne mogu to ljudi koji su cijeli život radili u samoupravama.

Pretežao je karijerizam, a pola političara starijeg kova bili su suradnici UDBE i nosili su dosjee u Beograd.

Mi smo lustraciju nažalost proveli u suprotnom smjeru.

Dubravka Vidak, HS/

Kučibaba/kamenjar.info

http://www.kamenjar.info/jesu-li-zapovj ... je-u-knin/

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li zapovjednici HVO-a ikada pozvani na obilježavanje Oluje u Knin?
PostPostano: 15 kol 2015, 08:22 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
Koliko ja znam bili su najavljivani. http://posusje-online.com/?p=2609

HVO je do 2000. redovito sudjelovao na proslavi Oluje dok nije pokrenuta detuđmanizacija.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 36 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO