HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 16:34.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 01:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Suska se da Amazon dolazi i u ovaj dio svijeta, ukljucujuci tu i BiH. Vec su rezervisali Amazon.ba i jos neke domene sa ba domenskom ekstenzijom. Sta ce od toga biti, hoce li sve ostati samo na tome ili ce zaista Amazon doci i u BiH, vrijeme ce pokazati. Inace, Amazon je trenutno u fazi globalne ekspanzije, tako da bice zanimljivo vidjeti hoce li Amazon biti konacno prisutan i ovdje.

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/ekonomija-i-finansije/americki-gigant-amazon-ulazi-na-trziste-bosne-i-hercegovine-506371

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 10:43 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Naravno da dolazi jer Amazon polako ali sigurno preuzima sve sfere naseg zivota. Sef im vec ima 150 mrd. dolara i nije mu dovoljno (moci, para). Prije nekoliko godina je imao 77 mrd. To je logika neoliberalnog kapitalizma. Prognoze polaze od toga da ce Amazon u roku dvije-tri decenije preuzeti kompletno online trziste. Dakle ono, Amazon ti programira frizider tako da u njega dolaze stvari za koje on odluci da su dobre za tebe na osnovu analiza..i slicno.

Dok istovremeno radnici strajkuju jer su im place vise nego mizerne.

Ali zato Amazon dijeli besplatne banane ispred glavnog sjedista u USA. Kao neka vrsta ironije i cinizma, u smislu banancuge za majmuncine. A majmuncine smo naravno svi mi. Samo nas pitaj Jeffe, bananama, drugacije nismo ni zasluzili!

https://www.youtube.com/watch?v=KhdEOVairJY

Kako mi se sve to neopisivo gadi. I ti ljudi koji su se navukli na taj online shopping (mislim na prodavace). Imam poznanika bas je takav. Otkako je poceo s tim workshopovima i tom degenerisanom neoliberalnom filozofijom, tacno mi se smucio, izbjegavam ga, nismo otisli na pivo ima godina dana i duze.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 11:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Amazon nije nista spektakularno, imas vec olx ili ti pik koji funkcionira na istom principu.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 12:12 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Dr. Mag, sta zelis reci s tim tvojim potpisom?

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 12:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Radnici u Amazonovim magacinima svaki dan nekoliko sati čekaju u redu nakon radnog vremena da ih puste kući, jer svakog ponaosob detaljno pretresaju. Dodaj na to mizerne plate i posao iz snova. Ja mislim da su ovi mučenici što rade po supermarketima za njih kraljevi što se tiče kvaliteta života. Džefa Bezosa treba strpati u zatvor.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 12:35 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Carmello Šešelj je napisao/la:
Radnici u Amazonovim magacinima svaki dan nekoliko sati čekaju u redu nakon radnog vremena da ih puste kući, jer svakog ponaosob detaljno pretresaju. Dodaj na to mizerne plate i posao iz snova. Ja mislim da su ovi mučenici što rade po supermarketima za njih kraljevi što se tiče kvaliteta života. Džefa Bezosa treba strpati u zatvor.



Apsolutno. Bruto-***-trgovacko.

Ali to je logika koja ce nam biti sve vise i vise nametana. Steta sto ne razumijes njemacki pa da pogledas dokumentarac koji sam postavio. Arte, jedna od najboljih TV kuca u EU (zajednicki francusko-njemacki projekat).

Odosmo u tri pm a narod ko stoka. Dakle okruzen sam majmunima u 90% slucajeva koji o nacinu na koji svijet funkcionise i sta nam se sve natrpava u glave i bulje znaju otprilike nista.

I sto je najgore, ova nova obrazovna elita, koja je pozavrsavala svakorazne ekonomske pravce (u biti to za mene i nije fakultetski obrazovana osoba vec malo jaci knjigovodja), je ubijedjena u teoriju american dreama po kojoj mozes sve ako samo hoces, a ako nemas, onda si sam kriv jer si il nesposoban il lijen. A sto je najgore, te sponzoruse corporate kapitalizma to rade za mrvice..bukvalno mrvice. Evo ovaj moj, pitam ga, nakon sto je okoncao elaboracije o tome kako funkcionise ta prodaja preko Amazona, jel se isplatilo, kolko si sad u svemu tome uspio zaraditi? Kad ono ni prosjecna mjesecna plata (radi to pored regularnog posla). Ponekad mi izbaci FB te zombije s kojima ide na te workshop-ove..ma ko sekte. Al ga zato drzi sargarepa. I to nije bas nista.

Dakle..organski!

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 12:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Da, većina ih radi još jedan posao da preživi. Zamisli koji je to jad od života da ti rintaš osam sati kao konj, onda čekaš još par sati da te puste sa posla, i onda trčiš da stigneš na vreme na drugi posao. I posle svega, kad otplatiš sve račune, ostane ti para samo za gotovu hranu koju greješ u mikrotalasnoj, punu kancerogenih konzervanasa i emulgatora, jer nemaš za zdravije. American dream...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 14:20 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Carmello Šešelj je napisao/la:
Da, većina ih radi još jedan posao da preživi. Zamisli koji je to jad od života da ti rintaš osam sati kao konj, onda čekaš još par sati da te puste sa posla, i onda trčiš da stigneš na vreme na drugi posao. I posle svega, kad otplatiš sve račune, ostane ti para samo za gotovu hranu koju greješ u mikrotalasnoj, punu kancerogenih konzervanasa i emulgatora, jer nemaš za zdravije. American dream...



I toga ima sve vise.

No, ne vazi za ovog mog. On zaradi sasvim solidno na regularan nacin, dvije do dvije i pol netto za posao u birou privatne firme je potpuno dovoljno (to je ca. kao kad radis u nekoj od pokrajinskih institucija, oko 2500 netto). Ali mu to nije dosta. On sanja o velikoj lovi jer ne zeli da sljaka klasicno. I zbog toga se navuko na prodaju preko Amazona. I to je ta sargarepa koja obecava da ce kad tad..bude li ovo ono..kuish.

Oko 20.000 radnika u BRD rade u lagerima Amazona. Ovi koji nisu supervizori, menadzeri, i sta ja znam kakve su sve nove kreacije izmislili da opisu kapitalisticko ***, oni zaradjuju bukvalno 11.05 eura po satu. Rade - ne pretjerujem - ko stoka. Pod potpunom su kontrolom. Primjera radi, imas pola sata za rucak, ali ti je put do menze 10 do 15 minuta (u oba pravca). Ostaje ti dakle samo 20 minuta da jedes. Zakasnis li JEDNU minutu odmah krece opomena i razgovor s menadzerom. Ili ono, ne valja ti norma, razgovor s menadzerom - konstantni pritisak, za mizerne plate. Izracunas 11 puta osam je 88 eura po danu i vidis na sta trosis zivot.

A Brezos. Pa u Brezosa je osmijeh ovakav :D

Mi u i iz bivse SFRJ nismo ni svjesni sta smo ustvari prokockali. Imali smo najhumaniji moguci sistem koji postoji na planeti zemlji - sistem samoupravljanja. Ali ljudi to nisu znali ni cijeniti, vecina je gledala sebe, gdje da ukrades, podkrades, sebi namjestis, pa nerad klasicni, pa ta crvena burzoazija itd.. Zato ce buducnost da nam odredjuje i njome upravlja bruto *** trgovacko (kako god ono da se zvalo), kad ne volimo da se samoupravljamo, upravljace neko drugi a taj ce debelo da zaradi, i to je to..sustina svega, sustina svih sloboda za koje smo se uspjeli izboriti. Odoh predaleko, znam, ali trenutno me pravo zivcira sve to.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 14:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
KASAP je napisao/la:
Mi u i iz bivse SFRJ nismo ni svjesni sta smo ustvari prokockali. Imali smo najhumaniji moguci sistem koji postoji na planeti zemlji - sistem samoupravljanja. Ali ljudi to nisu znali ni cijeniti, vecina je gledala sebe, gdje da ukrades, podkrades, sebi namjestis, pa nerad klasicni, pa ta crvena burzoazija itd.. Zato ce buducnost da nam odredjuje i njome upravlja bruto *** trgovacko (kako god ono da se zvalo), kad ne volimo da se samoupravljamo, upravljace neko drugi a taj ce debelo da zaradi, i to je to..sustina svega, sustina svih sloboda za koje smo se uspjeli izboriti. Odoh predaleko, znam, ali trenutno me pravo zivcira sve to.

Nije problem što nismo umeli da cenimo, problem je iluzija vas komunista da je moguće stvoriti "novog čoveka". Sad će deset dementnih starkelja iz Centralnog komiteta da menjaju milion godina evolucije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 14:40 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Carmello Šešelj je napisao/la:
KASAP je napisao/la:
Mi u i iz bivse SFRJ nismo ni svjesni sta smo ustvari prokockali. Imali smo najhumaniji moguci sistem koji postoji na planeti zemlji - sistem samoupravljanja. Ali ljudi to nisu znali ni cijeniti, vecina je gledala sebe, gdje da ukrades, podkrades, sebi namjestis, pa nerad klasicni, pa ta crvena burzoazija itd.. Zato ce buducnost da nam odredjuje i njome upravlja bruto *** trgovacko (kako god ono da se zvalo), kad ne volimo da se samoupravljamo, upravljace neko drugi a taj ce debelo da zaradi, i to je to..sustina svega, sustina svih sloboda za koje smo se uspjeli izboriti. Odoh predaleko, znam, ali trenutno me pravo zivcira sve to.

Nije problem što nismo umeli da cenimo, problem je iluzija vas komunista da je moguće stvoriti "novog čoveka". Sad će deset dementnih starkelja iz Centralnog komiteta da menjaju milion godina evolucije...


Pa, ako je covjeku radje ovo sad, nek uziva. U 11.05 eura satnici, a kirija 750 eura mjesecno za dvosoban stan od 50 kvadrata (BRD). Radi u Gorazdu par fabrika. Sve super. Ono, oko Gorazda ne radi skoro nista. Ima se posla, ko hoce da radi, moze.

E sad, to sto je plata 600 maraka nije frka..jer..ipak covjek radi iz uzitka a ne zato sto mu trebaju pare..ili kako ono bi "rad je stvorio covjeka"..

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 14:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Nije super, ali to ne menja činjenicu da je samoupravljanje bilo praktički i tehnički nesprovodivo. Zato što je u sukobu sa ljudskom prirodom. Čast izuzecima, ali većina će, ako ima priliku da zabušava, zabušavati. Ako ima priliku da krade, krasti. I ostale stvari koje su nam jednostavno u genima koje su komunisti pokušali da menjaju prevaspitavanjem. Propagandom i u prigodnim slučajevima, prisilom, do genetske mutacije i stvaranja "novog čoveka". Zato je komunizam (ne socijalizam) nemoguć, u sukobu je sa osnovnim karakteristikama ljudske prirode.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 14:54 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Carmello Šešelj je napisao/la:
Nije super, ali to ne menja činjenicu da je samoupravljanje bilo praktički i tehnički nesprovodivo. Zato što je u sukobu sa ljudskom prirodom. Čast izuzecima, ali većina će, ako ima priliku da zabušava, zabušavati. Ako ima priliku da krade, krasti. I ostale stvari koje su nam jednostavno u genima koje su komunisti pokušali da menjaju prevaspitavanjem. Propagandom i u prigodnim slučajevima, prisilom, do genetske mutacije i stvaranja "novog čoveka". Zato je komunizam (ne socijalizam) nemoguć, u sukobu je sa osnovnim karakteristikama ljudske prirode.


Pa o tom i govorim. Priroda. Zato i kazem da ljudi nisu bili zreli. Zreli za tu vrstu zajednistva i sigurnosti. Na ekonomskom planu je to itekako bilo ostvarivo, nas je sjebao nas mentalitet. Kladim se, da su neki nordijski narodi, Svedjani, Danci, itd., bili na nasem mjestu, oni bi itekako napravili nesto od toga.

Jedino sto ja to ne bih karakterizirao u bukvalnom smislu rijeci kao nesto sto je nepromjenjivo, zbog toga "priroda".

Od kognitivne revolucije pa do danasnjeg dana je covjek prosao mnoge faze i ostavio mnogo toga iza sebe sto se smatralo "covjecjom prirodom".


No, unistismo temu tvog havera Vladimira. :D

Nije bilo namjerno. Tako da je dosta.


Gdje smo stali? Amazon dolazi u BiH.

Divno.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Bezveze vijest. Ili nema veze sa ničim. Kupili domainname i preusmjeravaju na co.uk. Jake stvari.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 15:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
KASAP je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Nije super, ali to ne menja činjenicu da je samoupravljanje bilo praktički i tehnički nesprovodivo. Zato što je u sukobu sa ljudskom prirodom. Čast izuzecima, ali većina će, ako ima priliku da zabušava, zabušavati. Ako ima priliku da krade, krasti. I ostale stvari koje su nam jednostavno u genima koje su komunisti pokušali da menjaju prevaspitavanjem. Propagandom i u prigodnim slučajevima, prisilom, do genetske mutacije i stvaranja "novog čoveka". Zato je komunizam (ne socijalizam) nemoguć, u sukobu je sa osnovnim karakteristikama ljudske prirode.


Pa o tom i govorim. Priroda. Zato i kazem da ljudi nisu bili zreli. Zreli za tu vrstu zajednistva i sigurnosti. Na ekonomskom planu je to itekako bilo ostvarivo, nas je sjebao nas mentalitet. Kladim se, da su neki nordijski narodi, Svedjani, Danci, itd., bili na nasem mjestu, oni bi itekako napravili nesto od toga.

Jedino sto ja to ne bih karakterizirao u bukvalnom smislu rijeci kao nesto sto je nepromjenjivo, zbog toga "priroda".

Od kognitivne revolucije pa do danasnjeg dana je covjek prosao mnoge faze i ostavio mnogo toga iza sebe sto se smatralo "covjecjom prirodom".


No, unistismo temu tvog havera Vladimira. :D

Nije bilo namjerno. Tako da je dosta.


Gdje smo stali? Amazon dolazi u BiH.

Divno.

Kud baš njemu. Ako neko nije zaslužio da mu se uništavaju teme, onda je to on.

A možda bi Danci i Šveđani dobili podstrek da zabušavaju i kradu. Jer bi videli da to može i da prolazi. Nego, čudna si ti hrizantema, komunista i rasista u istoj saksiji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 15:30 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Carmello Šešelj je napisao/la:
KASAP je napisao/la:

Pa o tom i govorim. Priroda. Zato i kazem da ljudi nisu bili zreli. Zreli za tu vrstu zajednistva i sigurnosti. Na ekonomskom planu je to itekako bilo ostvarivo, nas je sjebao nas mentalitet. Kladim se, da su neki nordijski narodi, Svedjani, Danci, itd., bili na nasem mjestu, oni bi itekako napravili nesto od toga.

Jedino sto ja to ne bih karakterizirao u bukvalnom smislu rijeci kao nesto sto je nepromjenjivo, zbog toga "priroda".

Od kognitivne revolucije pa do danasnjeg dana je covjek prosao mnoge faze i ostavio mnogo toga iza sebe sto se smatralo "covjecjom prirodom".


No, unistismo temu tvog havera Vladimira. :D

Nije bilo namjerno. Tako da je dosta.


Gdje smo stali? Amazon dolazi u BiH.

Divno.

Kud baš njemu. Ako neko nije zaslužio da mu se uništavaju teme, onda je to on.

A možda bi Danci i Šveđani dobili podstrek da zabušavaju i kradu. Jer bi videli da to može i da prolazi. Nego, čudna si ti hrizantema, komunista i rasista u istoj saksiji.


Cuj rasista. :D

Nisam rekao da su oni po prirodi takvi, vec da su tako socijalizirani.

To znaci svaki put kad ovdje neko napise da su Afrikanci po mentalitetu drugaciji od Europljana, treba mu zalijepiti etiket rasista? :D

Ja ti logike..


To sto kazes da bi mozda postali kao mi moze biti. Ne iskljucujem, ali ne znam, posto ne znamo da li je u ovom slucaju starija koka ili jaje.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 15:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Zajebavam te malo, opusti se. Ali rezultati pokazuju da je njihov metod socijalizacije bio daleko efikasniji od našeg "šakom uglavu" načina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Amazon dolazi i u BiH?
PostPostano: 14 stu 2019, 18:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Carmello Šešelj je napisao/la:
KASAP je napisao/la:

Pa o tom i govorim. Priroda. Zato i kazem da ljudi nisu bili zreli. Zreli za tu vrstu zajednistva i sigurnosti. Na ekonomskom planu je to itekako bilo ostvarivo, nas je sjebao nas mentalitet. Kladim se, da su neki nordijski narodi, Svedjani, Danci, itd., bili na nasem mjestu, oni bi itekako napravili nesto od toga.

Jedino sto ja to ne bih karakterizirao u bukvalnom smislu rijeci kao nesto sto je nepromjenjivo, zbog toga "priroda".

Od kognitivne revolucije pa do danasnjeg dana je covjek prosao mnoge faze i ostavio mnogo toga iza sebe sto se smatralo "covjecjom prirodom".


No, unistismo temu tvog havera Vladimira. :D

Nije bilo namjerno. Tako da je dosta.


Gdje smo stali? Amazon dolazi u BiH.

Divno.

Kud baš njemu. Ako neko nije zaslužio da mu se uništavaju teme, onda je to on.

A možda bi Danci i Šveđani dobili podstrek da zabušavaju i kradu. Jer bi videli da to može i da prolazi. Nego, čudna si ti hrizantema, komunista i rasista u istoj saksiji.

Neka, samo nastavite u ovom tonu. Osjecam se kao da je 2009., kada sam citao maltene svaku diskusiju na ovom forumu.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO