HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 11:54.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 80 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 24 lis 2012, 18:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Inače evo nekih sitnih zapažanja koja mogu pomoći u radu. Sa rezervom da će se možda ponešto promijeniti vremenom, jer čovjek se uči dok je živ. (vrijedi za Lightroom 4.1 - 4.2, izašla je nova verzija zato 4.2) Idem po redu, od vrha opcije.

Basic

- WB, White Balance = po želji i ukusu. Ja osobno rijetko koristim Daylight jer mi doda plavi ton po svemu, šuma, zidovi, trava. Najviše koristim Auto, As shot ili uzmem ono malo čudo i kliknem sa njim na neutralnu boju na fotografiji.

- Temp i Tint = to rijetko diram. Korisno kad WB opcije previše izmjene atmosferu scene, pa pomalo pomicati to dvoje. Korisno za one magične zalaske sunca i boje na nebu.

- Exposure = nema pravila, probam, vratim, probam, ostavim, ili ne diram nikako. Stavim to na minus ako želim da mi nebo pomodri, ali onda treba koristiti filter ili brush da se osvijetli ostatak koji nije nebo. (Sam Shadow nekad pomogne da ne trebaju filteri, nekad ne)
U biti Exposure po osjećaju, ovisi kako je kamera fulala sa tim.

- Contrast = magična stvar da da dimenzionalnost sceni, pogotovo pejzaži. Negativna stvar je da izrazi više sve boje i da potamni scenu. Ali to se da drugim opcijama ispraviti. Contrast ti daje (uz Clarity), privid oštrije scene. Ja osobno pomalo kontrasta uvijek dodam, nekad više nekad manje kako kad. Jer RAW datoteke su uvijek nekako isprane i dosadne.

- Highlights = Njega uvijek povlačim lijevo do kraja, ili skoro do kraja. Jer mi potamni nebo i izrazi oblake na njemu. Nebo dobije onu prirodnu tamnoplavu boju. Često je koristan da skloni isprane bijele površine koje nisu na nebu. Bijeli zid, put od bijelog makadama, neka bijela ograda i slično. Probati klizačem pa vidiš kakav efekt napravi. Ova opcija je za jake, svijetle tonove. Slabo ili nikako utječe na tamne površine i sjene. Što je vrlo dobro, nego da jedna opcija utječe na čitavu scenu.

- Shadows = izvlači detalje iz sjena i tamnih dijelova. Po potrebi i po ukusu. (ove 4 opcije tu se daju koristiti za reguliranje kontrasta. I neke druge stvari se daju za to koristiti, kao Tone Curve i HSL / COLOR). Ova opcija slabo ili nikako utječe na svijetle površine i nebo. Što Lightroom naravno čini skoro genijalnim.

- Whites = Ako nisi gledao tutorials na Youtube za Whites i još neke opcije je ovo što ću sad napisati bitno. Probaj ovo na baš svim klizačima i odmah ćeš vidjeti na kojima to radi a na kojima nije ni planirano, da ne idem previše u detalje.

Ako na Win pritisneš tipku "Alt" i držiš je pritisnutom, pa onda pomjeraš klizače. Primjetit ćeš da ti da skroz drugi izgled fotografije, kao BW ili Infrared, ili jednostavno sivo, bijelo, crno. Tvoj posao je da pomjeraš pažljivo i polako klizač dok ne vidiš na monitoru da se u toj jednobojnoj sceni pojave točkice i detalji. Onda samo vratiš pažljivo nazad da te točkice nestanu sa monitora (pazi, lako je pretjerati kad povlačiš mišem). I kad to namjestiš znaš da ti je dynamic range boja i detalja najoptimalniji za tu datoteku. Ne znači da će fotka odmah biti da padneš na guzicu, (iako je drastično uljepša) ali poslije drugim opcijama možeš izvući maksimum iz te datoteke. Imaš istu "Alt" opciju i za namještanje oštrine, pa se igraj s time i pročitaj na Google. Za sharpness je malo zajebano objasniti.

Ovo za pejzaže i većinu fotografija. Moraš imati na umu da ako hoćeš glavu jedne osobe kao portret i da je sve iza nje crno ovo pravilo ne vrijedi. Tad svjesno imaš puno izgubljenih detalja u tom crnilu, pa to sa "Alt" i točkicama više normalno ne vrijedi. Bitno to naučiti, poslije kako ćeš je tvoja volja.

- Blacks = njega pomjeram malo udesno. Ima tendenciju da mi poništi kontrast i scenu napravi ispranom. Koristim to samo da sa "Alt" nestanu točkice.

- Clarity = daje oštrinu sceni i "razdvaja" dijelove scene. Ako imaš 2-3 reda brda i planina, pa možda neku šumu ispred njih odvoji ih lijepo i da malo dimenzionalnosti.
Često kad to koristim moram pojačati boje jer Clarity mi smanji saturation. Pojačam sa Vibrance, Saturation ili dolje niže za svaku boju posebno, ovisi kako kad. Treba pripaziti sa Clarity. Nijedna opcija više ne napravi da fotografija baš izgleda kao obrađivana u PS ako se sa ovim pretjera.

- Vibrance = lijepa opcija jer pojačava plavu boju neba a druge malo ili nikako dira. Samo pripaziti, jer nekad plave imaš na udaljenim brdima i na drugim dijelovima scene. Obično se bolje poigrati sa WB da se skloni plavi ton sa svega što nije nebo, pa onda sa Vibrance.

- Saturation = sve jasno, pojačava baš sve boje na sceni, globalna opcija.

Ostalo dolazi kasnije.....

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 24 lis 2012, 22:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Mrsho, evo ti genijalne Plugins za Lightroom od Topaz:

http://www.topazlabs.com/downloads/index.php

Imaš tu na stranici kako se instaliraju i namjeste za Lightroom. I za Photoshop ako želiš. Na Google ti lako naći serials kao običan text, ali neću da stavljam ovdje pa nađi sam,

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 25 lis 2012, 10:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Misliš na ove Topaz?

slika

Ja imam valjda sve te kolekcije pluginova i Topaz ne bih stavio na prvo mjesto. Recimo Akvis.

Tu je i MaskPro od OnOne Software. Portraiture2 je dobar za uljepšavanje fotografija sa portretima, modeli npr, brzo radi.

Od besplatnih bih preporučio virtual photgrapher, to je brzo dodavanje efekata sličnih onim iz lightrooma. Stvarno uljepšaju sliku.

A za ove gore što se plaćaju pa barem 50% korisnika neće se zajebavati sa crackovima i licencama.
Inače, najbollji rezultati se postižu ako se odvoji vremena za svaku operaciju u photoshopu, bez ikakvih pluginova. Jest da duže traje ali je zabavnije i preciznije. Doduše, nije baš lako naučiti sve trikove.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 25 lis 2012, 10:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Probam i te Akvis, imaju navodno onaj smart BW coloring. Davno sam ga gledao ali nisam uspio instalirati.
Gdje su tvoje fotografije koje si obradio ?

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 25 lis 2012, 10:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
BBC je napisao/la:
Probam i te Akvis, imaju navodno onaj smart BW coloring. Davno sam ga gledao ali nisam uspio instalirati.
Gdje su tvoje fotografije koje si obradio ?


Obrišem ako šta uradim, što ću ih čuvati, nije da mi trebaju više.

Imaš kod Akvisa Coloriage. Izgleda ovako.

Nije baš nešto ekstra, možeš to raditi i bez njega za većinu fotografija ali ovdje ide puno brže nego sa običnim photoshop četkicama. Vjerovatno radi perfektno za nekog profesionalca koji ga bolje poznaje.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 25 lis 2012, 10:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ne kužim. Zašto brišeš uspomene ?
Probao sam taj, sad se sjetio. Ali nije išlo lako pa me naživcirao. Nema automatike za crno bijele fotke, sve treba ručno.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 25 lis 2012, 11:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Kakve uspomene, ako trebak kome šta uraditi uradim, nema veze sa mnom a i nije nešto što ne mogu ponoviti za 2,3 minute.

Kakvu bi ti automatiku, da klikneš i da ti oboji nebo u plavo, travu u zeleno i slično. Mogu se dobri rezultati postići sa običnim replace colors iz photoshopa, selektuješ dio po dio/boju po boju koju treba zamijeniti i istovremeno ti boji i vidiš rezultate, probao sam par fotografija i dobro radi. Sa ovim gdje ima više detalja i mnogo prelaza iz boje u boju, i gdje nema jakog kontrasta ide malo teže.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 25 lis 2012, 11:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Stavi poneku obrađenu fotografiju i ne filozofiraj. Valjda imaš bar jednu svoju.
Ovakve teme nisu za nobelove nagrade, već da ljudi uče jedni od drugih.

Ili napiši neki savjet i svoj proces obrade, nešto korisno.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 25 lis 2012, 11:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Daj neku fotografiju i reci šta hoćeš, nemam svojih fotografija. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 25 lis 2012, 11:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ne treba ti skup foto aparat. Lightroom nekad više drastične promjene napravi na JPEG koji je direktno iz kamere, nije srezan puno.
Prošetaj gradom i stavi nam fotke Gračanice.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 25 lis 2012, 11:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
BBC je napisao/la:
Ne treba ti skup foto aparat. Lightroom nekad više drastične promjene napravi na JPEG koji je direktno iz kamere, nije srezan puno.
Prošetaj gradom i stavi nam fotke Gračanice.


Ne filozofiram, spomenuo sam korisne pluginove.
Imam dovoljno fotografija ali glupo mi stavljati samo procesuiranu kroz lightroom ili slično. Ja bih šta zahtjevno. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 25 lis 2012, 11:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ne znam za plugins, ali Lightroom neće fotografiju sam uljepšati. Sve treba manualno, pa nemaš neke sramote staviti fotku obrađenu u Lightroom.
To sa plugins je druga priča, skoro sve oni sami odrade. Ali tad imaš šta imaš.

Instalirao sam ove od Akvis, idem sad probati. Ali prvo moram na Google naći rješenje za problem da mi iz Lightroom u PS otvara fotografiju jebenih 5 minuta i sve smrzne.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 25 lis 2012, 13:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Sad sam probao ove Akvis plugins i skidam ih. Ne sviđaju mi se. Presets su im totalno nerealistični. Nijednog nisam mogao naći da uljepša fotografiju a da se ne primjeti da je drastično obrađivana.

Onda drugi razlog, opcije nemaju posebno reset, samo globalni reset za sve. (ili ja nisam znao naći) A to mi treba puno kad radim.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 25 lis 2012, 20:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Jesi li skinuo od Akvis HDR FActory, možda taj ima, kod mene istekla licenca.

Meni je AKVIS ponajbolji, za početnike, ima za svakog ponešto.

Ovo npr AKVIS Sketch uradi za 2 sekunde.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 26 lis 2012, 12:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Vidio sam to, ali što ću sa tim. Dobro za kratku zajebanciju, nigdje se ne da iskoristiti.
Na ovom linku je plugin za prenamjestiti keys na tipkovnici. Lightroom ima taj stari problem da ako keyboard nije engleska neke opcije ne rade. Kao ona što meni falila pa sam sad namjestio, klikom na tipku pokaže original RAW ili JPEG i opet klikom vrati na fotografiju kako je trenutno obrađena.

http://photographers-toolbox.com/produc ... quickguide

-----------------

Novi savjet koji sam tek jučer skužio (držim lijevi menu u Develop zatvoren):

- ako se uzme ona pipeta za klikanje i namještanje WB, na lijevom meniju gore na vrhu gdje je mala sličica od navigatora pokazuje promjene odmah u real time. Samo dok se prelazi pipetom (mišem) po dijelovima fotografije, ne treba klikanje. Super svar da se odmah vidi kako bi WB izgledao ako klikneš na određeni dio fotografije sa pipetom.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 27 lis 2012, 16:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Malo prebacujem stare obrade na JPEG da ih imam u jednoj mapi. I tek se sad vidi koliko čovjek nauči, kako sam prije brljao u Lightroom.
Sad sa 3-4 poteza namjestim bolje nego sam na početku sa 30-40 poteza. Ima i na onoj tamo temi takvih loše obrađenih fotografija, pogotovo boje neba.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 28 lis 2012, 12:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Da, bio sam u pravu ne tako davno kad sam napisao da je u Lightroom najveći problem čovjeku konzistentnost. Lako se čovjek zaigra pa fotografije napravljene sa apsolutno istog mjesta i skoro ista scena dosta drugačije izgledaju.

Nijedan izbor nije pogrešan, ali ako bi čovjek imao galeriju recimo na FB ili Flickr odmah bi se primjetila nekonzistentnost.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 29 lis 2012, 19:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343


Ovo bi bilo korisno imati ako nije fake.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 29 lis 2012, 20:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Načekat ćeš se za to.
Novi savjet za Lightroom. Malo sam gledao kako sam program namješta Tone na "Auto". (kad programu daš ovlasti) Prije toga normalno namjestiti realan White Balance.

- Primjetio sam da stavi "Contrast" u minus, i to ponekad vrlo dobro. Ako su scene one tipične priroda sa jako osvijetljenim nebom i tamnim ispod neba.

Što znači da na račun malo detalja čovjek dobije tako prirodne boje, ravnomjerno osvijetljenu scenu i ugodan čitav dojam scene. Pa ako možete živjeti bez da fotografije uvećavate i tražite detalje ovo je dobro, minus Contrast.

Sve ovo sam mogao namjestiti i sa plus Contrast, sa nekim drugim opcijama, ali moram priznati da su boje ovako puno, puno prirodnije.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 29 lis 2012, 20:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
....

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 30 lis 2012, 23:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Kako najbrže popraviti nebo? U Adobe Raw, koji je valjda isti kao i LIghtroom, sam se četkicom igrao sa nebom ali često kada nađem pravu kombinaciju, da lijepo izgleda, pojave se ove fleke, lijevo i desno na drugoj slici, iznad oblka, zelene boje.

Ima li četkica koja tu zelenu boju može brzo prefarbati u neku drugu, ne da mi se tražiti lightroom a ne vidim je ovdje.

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 31 lis 2012, 00:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Nisam koristio Adobe Raw pa ne znam opcije.
Imaš dvije fleke, kako ih dobiješ. Aparat može samo ako je masan otisak prsta na obvjektivu. Ili nekad da kao gradient, ne tako kao na slici.

Ovih dana sam prepravljao boje neba na starim fotografijama koje mi neprirodno ispale. Neki mali savjeti da dobiješ prirodnu boju:

- Prvo namjesti White Balance. Bez njega ćeš rijetko dobiti prirodnu boju i tamnost neba. Postoji jedna stvar (ponekad, ne uvijek)da kad trefiš prirodan White Balance izgubiš tamnu boju neba, pogotovo ako imaš puno oblaka na njemu. I upravo to će te prevariti. To je pravi WB i na tome moraš namještati nebo. Smanjiš contarst samo za nebo, Exposure smanjiš filterima samo za nebo. Na LR je lako, ne znam kako ide u Raw.

Onda nekad ako ni to ne uspije, pogotovo ako je kamera bila okrenuta skoro prema suncu. Moram koristiti Hue/Saturation/Luminance da trefim onu modru boju neba.

Te četkice ne koristim na taj način. Nebo mi potamnjuje Exposure i Highlights pa ne marim ako mi poklopi vrhove šume na horizontu. Ako nećeš da i oni vidljivo potamne nemoj koristiti Contrast/Exposure već samo Highlights.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 31 lis 2012, 00:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Evo počeo sam malo sa onim slajdovima uz "alt" tipku pregledavat. kako ispadne... idem sad od posta do posta polako:). konačno uhvatio vremena za LR


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 01 stu 2012, 20:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
http://www.everystockphoto.com/

Lijepa stranica za pretraživanje JPEG fotografija velike rezolucije i kvalitete. NEF, DNG RAW datoteke je vrlo teško naći.
Zašto bi ovo bilo bitno ? Zato što se možete naučiti koristiti Lightroom vrlo dobro i da nemate nikakav digitalac doma. Pa zabavljajte se sa visokokvalitetnim JPEG na ovaj način. Može se Lightroom naučiti super i bez skupe opreme.

Gore na toj stranici namjestite da vam pokazuje samo free JPEG i one koje možete skidati bez registracije. Ima ih sa vrlo ludim rezolucijama, tu je masa detalja za iskoristiti u Lightroom.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lightroom, obrada digitalnih fotografija - vaši savjeti i trikovi
PostPostano: 03 stu 2012, 23:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Dobar primjer što se dogodi kad se fotograf zaigra previše sa Photoshop. Od modela napravi Frankensteina. Nives Celzijus.

slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 80 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO