HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 12:11.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: UX/UI i arhitektura izbora u svakodnevnom životu
PostPostano: 20 lip 2020, 14:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Od teme imam velika očekivanja s obzirom na veliki broj inteligentnih ljudi na forumu, pa možda zavrijedi i premještanje na politiku.

Prvo definicije iz naslova:

UX/UI: https://www.netokracija.com/ux-ui-dizajner-hyperactive-99123

Arhitektura izbora: https://en.wikipedia.org/wiki/Choice_architecture

Pojednostavljeno, posao UX/UI dizajnera u aplikacijama i na stranicama je da posjetitelja što lakše sprovede do željenog cilja (može biti kupnja ili nešto drugo), kroz maksimalno umanjivanje gnjavaže kako bi se stiglo do tog cilja.

Kada web stranice i aplikacije počnete analizirati s tim mindsetom, to sve više i više primjećujete u stvarnom životu npr dok ste na redu za čekanje u državnoj agenciji, pred blagajnom (https://en.wikipedia.org/wiki/Queueing_theory) i mnogo toga.

Uvijek sam mislio da bi mnoge probleme u svakodnevnom životu mogli riješiti kad bi na njih bacili UX/UI eksperte iz web područja.

Evo, neću ja prvi, podijelite s nama, što ste uočili u pravom životu a što može biti poboljšano uz relativno mali trud ili trošak (kroz bolju organizaciju, signalizaciju, kroz bolji izbor "default" opcije itd).

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: UX/UI i arhitektura izbora u svakodnevnom životu
PostPostano: 20 lip 2020, 15:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Teško za objasniti. Masa sitnih i većih stvari. Na mom radnom mjestu sam od kad sam ga preuzeo uradio hrpu stvari i poboljšanja da uštedim vrijeme. Ali razočarat ću neke više poslovne ljude. Nisam to uradio radi gazde i firme već što sam lijen. Sad imam puno ušteđenog vremena za čitanje na Internetu, cigare, kave, i pretvaram se da radim.

Kad sam počeo tu nisam imao 5 minuta vremena viška, i stalno se sa nečim kasnilo. Stres ukratko. Pogledaš sve oko sebe i probaš stvari vizualizirati u sekundama i minutama. I isplatilo mi se, sad uživam.

Jedan konkretan savjet iz osobnog iskustva. Kad odlučite nešto promjeniti na radnom mjestu ne pitajte poslovođu i šefa za dozvolu. Odradite to i stavite ih pred svršen čin. Nekad i ne primjete, kad i jesu budu zadovoljni urađenim. Kad ih pitate izmotavaju se kako je teško i komplicirano, jer su i oni lijeni.
Ne pitajte ni kolege. Da su imali volju za to uradili bi sami prije nego ste im predložili.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: UX/UI i arhitektura izbora u svakodnevnom životu
PostPostano: 20 lip 2020, 15:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Sad kad pogledam realno bez hvaljenja uradio sam fascinantan posao. Nije išlo brzo, par godina je uzelo. Od potpunog nedostatka vremena, konstantnog stresa i lošeg efektiviteta. Do stabilnog i konstatnog efektiviteta i 5-6 sati čitanja knjiga na Internetu. (Toliko je Screen On svaki dan, iako se treba nešto i raditi pa je efektivnog čitanja oko 4-4.5 sati).

Možda bih bio lijen upuštati se u takvu avanturu da nisam vidio da kolegica stalno uzima bolovanje zbog stresa. (Izbacili su je sa posla) Pa rekoh, ne, tako neću završiti, nema šanse.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: UX/UI i arhitektura izbora u svakodnevnom životu
PostPostano: 20 lip 2020, 15:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Najmoćnije i možda najopasnije oružje u arhitekturi izbora je "default" opcija, koja koristi ljudsku inerciju/lijenost protiv njih samih, pogotovo kad se kombinira sa visokim troškom promjene (financijski, trud, ili stid).

- Zemlje gdje je donacija organa defaultna opcija i gdje moraš tražiti da ti promijene status da nisi donator
- "Srednja" opcija je uvijek najskuplja (gdje god idete, imate jeftinu, srednju i skupu opciju - naštimano je tako da većina uzme srednju opciju, koja je po kombinaciji cijene i onoga što dobivaš najgora)

Koliko zakonodavstvo to dopušta, ova opcija je najefektivnija u promjeni ponašanja individua prema nečemu što je dobro za cijeli kolektiv.

Ubrzanje redova (queueing theory):

Dokazano najbrža opcija je jedan red (kao na check-in na aerodromima), a ne samostalni izbor odlaska na blagajnu/šalter. Trgovine ovo nisu implementirale jer jedan ogromni red psihološki odbija ljude od ulaska (iako brže ide), kao i moguća opstrukcija pristupa proizvodima.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO