HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 12:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 103 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 29 tra 2013, 21:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
Kovach je napisao/la:
Bosnjaci spasise pravoslavnu crkvu za vrijeme drugog svjetskog rata kako ne bi pala u ustaske ruke. Vidjosmo kako su im se komsije Srbi oduzili 1992. godine.

Od Bošnjaka Ustaša? :zubati

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 20 lip 2013, 23:35 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
http://www.youtube.com/watch?v=F3nMufzm-y4

:kava

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 20 lip 2013, 23:40 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
KANTONALNI ODBOR



OPĆINA CENTAR

Muhamed Šabanović


http://sdasa.ba/?page_id=175

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 20 lip 2013, 23:42 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
Cajnicanin!

:tt1

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 20 lip 2013, 23:45 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
http://www.youtube.com/watch?v=jZ_5EPbF3lQ

Min 0:15

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 20 lip 2013, 23:53 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
Naravno, izrelativirati se da time da se radi o radiju koji je takav kakav jest. Ali show, pogledati.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 21 lip 2013, 11:07 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
Sta je, nikog ne interesuje sta ima za reci Muhamed the legenda Sabanovic? Na radiju BIR.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 05 srp 2013, 19:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
NAJAVA: PROSLAVA SV. BENEDIKTA U ČAJNIČU


Privitak/ci:
sv_benedikt.jpg
sv_benedikt.jpg [ 120.14 KiB | Pogledano 8483 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 27 lis 2014, 22:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Zadar1993 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Jedina općina koja je prije rata od muslimanske postala srpska...


Pogledaj podatke s prijašnjih popisa, ta je općina bila pogođena izrazitom depopulacijom u razdoblju od 1971 do 1991.g , Srbi su nekako održali svoj broj na gotovo 5000 a Muslimani su pali za 2000 , sa 6000 na 4000.

Sumnjam da je loš natalitet muslimana bio u pitanju, prije seljenje u neku drugu općinu, odnosno u neki veći grad . Možda Foča ili Goražde .

Uzrok depopulacije Bosnjackog zivlja u Cajnicu su migracije u Gorazde i Sarajevo.

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 27 lis 2014, 22:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Manastir uspeca Presvvete Bogorodice u Cajnicu
slika

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 04 tra 2015, 09:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 19:22
Postovi: 5990
Jebo mjesto koje se hvali vodom i zrakom.

REPORTAŽA Ekipa „Dnevnog avaza“ u posjeti gradiću u istočnoj Bosni
Ko god može, ide iz Čajniča
- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/171785/ko-god ... EjGaz.dpuf

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 23 srp 2018, 21:58 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Pogled na Čajniče.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 08 srp 2021, 14:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
sv. Benedikt u Čajniču

Privitak:
Cajnice.JPG
Cajnice.JPG [ 94.33 KiB | Pogledano 4504 put/a. ]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 15 srp 2021, 12:41 
Offline

Pridružen/a: 06 srp 2021, 08:45
Postovi: 3821
20 metara iza onog crkvenog tornja sam se rodio.

_________________
fakofbolan nema krsta bez tri prsta


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 15 srp 2021, 12:44 
Offline

Pridružen/a: 06 srp 2021, 08:45
Postovi: 3821
Ateist je napisao/la:
Pogled na Čajniče.

slika



Ovo nije "pogled na Cajnice" vec samo na najmanji dio ionako malog gradica pa bi covjek mogao pomisliti da je jos manji.

Ovo je pogled na Cajnice sa druge strane (crkvu mozete koristiti kao orijentaciju)

slika


Oovo sto je postavio ateist pokazuje ujedno i glavnu i jedinu cestu kojom je Cajnice povezano s ostatkom BiH i - s druge strane - s CG. Taj vas famozni koridor "zelene trasferznale"

Milion puta sam je kao klinac prelazio..penjes se po onim brdima..zderes tresnje, sljive..jabuke..okolo vocnjaci i livade..i suma. Zato sam ja sumski covjek.

Ima samo jedna ulica, glavna gradska, koja ide u krug, koja je ravna. Sve druge ulice su ili navise ili nanize..dakle stalno pentranje. Zato sam dan danas ovako jak i izdrzljiv a i izgledam mnooogo mladje.


Ova zgrada lijevo od crkve mozda centimetar je gradska bolnica. A u crkvi je najbitnija ikona srpskog pravosljavlja, ikona svete bogorodice..navodno spasena u jendom pozaru iz neke crkve u CG i donesena u Cajnice. U 2. SR skrivana od lokalnih muslimana da je nebi unistile ustase i onda vracena na svoje mjesto. Dva puta godisnje u grad dolaze pravoslavni vjernici iz svih dijelova bivse SFRJ: velika i mala gospojina. Vasar itd..


Pored kupole od dzamije, nalijevo prema gore, je Dom Kulture s kinom. Ima i muzej Druge Proleterske Brigade koja je osnovana u Cajnicu 1941. godine. Odmah nakon osnivanja Prve P.B. u Rudom (takodjer mjesto u Gornjem Podrinju).

I to je uglavnom to.

_________________
fakofbolan nema krsta bez tri prsta


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 15 srp 2021, 12:56 
Offline

Pridružen/a: 06 srp 2021, 08:45
Postovi: 3821
Glazbenik je napisao/la:
Metemma je napisao/la:
Austrijski garnizon i njihove žene?


Ne znam.

U ostatku užeg kotara Čajniče (bez kotarske ispostave Goražde) živio je još 21 rimo-katolik. Od toga 17 muškaraca i 4 žene.

U općini Čajniče je 1931. živjelo 33 rimokatolika.


Prije rata tacno 7.

Imam oziljak na glavi koji sam zaradio kad sam pao s pozide na neko staklo u dvoriste KC koju su - za moj tadasnji pojam - obnavljali, restaurirali, godinama. Sjecam se kao da je bilo jucer: dvije kopce.

Nije unistena tokom rata, dok dzamija jeste. Doduse lokalni vojvoda je u njoj bio otvorio neku vrstu disko kluba..turbofolk i folovi..

_________________
fakofbolan nema krsta bez tri prsta


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 25 srp 2021, 19:37 
Offline

Pridružen/a: 06 srp 2021, 08:45
Postovi: 3821
Kad se popnes iznad grada, grad se uopste i ne vidi jer mu je polozaj jednostavan takav.

Evlija Celebija ga je opisao kao grad na vrhu jajeta.

slika

Ne znam da ijedan grad u BiH ima slican polozaj i da je tako lijepo uramljen u prirodni pejzaz.

_________________
fakofbolan nema krsta bez tri prsta


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 26 srp 2021, 14:39 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Fino mjestašce,planinska klima čist vazduh,dobra voda. Za one koji hoće da se bave poljoprivredom idealno za život. Ko hoće nešto više da postigne sem obrade zemlje i stočarstva ide dalje.
@ Turbotakija gdje sad živiš ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 26 srp 2021, 16:28 
Offline

Pridružen/a: 06 srp 2021, 08:45
Postovi: 3821
Lutorčina je napisao/la:
Fino mjestašce,planinska klima čist vazduh,dobra voda. Za one koji hoće da se bave poljoprivredom idealno za život. Ko hoće nešto više da postigne sem obrade zemlje i stočarstva ide dalje.
@ Turbotakija gdje sad živiš ?



Da, nazalost. Vec prije rata je riknula tekstilna industrija a rat je dokrajcio drvnu industriju. 2 velike firme, Trikotaza i Stakorina, tako da nema vise industrijskog pogona pa omladina moze samo da ode dalje ili da potrazi srecu u jednoj od novo otvorenih gorazdanskih firmi za uglavnom mizernu platu.

Ide se i u maline u CG ili Srb.ljeti.

Sjece se i nesto shume i prodaje kao sirovina a ne kao prije rata kao obradjeno drvo.

A potencijal, osim zdrave vode i drva, bi bio i turisticki. Ovaj hotel koji se vidi na zadnjoj slici se zove Orijent i trenutno ne radi a prije rata je privlacio odabraniju stranu publiku. Ima, bilesi, i ski lift koji opet radi. Mali, ali u Cajnicu je sve malo osim stomacina njegovih muskih zitelja. Ne znam da li je mit ali prije rata se govorilo da je taj grad prosjecno najdeblji u BiH.
Ipak mislim da je mit koji je nastao na osnovu FK Stakorina koji je igrao u regionalnoj ligi a zaista gotovo sve i jedan fudbaler nosao stomacinu pred sobom.

I tako: ljepseg mjesta za djetinjstvo do puberteta i za penzionere jos nisam vidio, a prebacilo me do Austrije.

Da li si i ti s Istoka ili si se slicajno tamo nashao? Na putu za CG?

_________________
fakofbolan nema krsta bez tri prsta


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 26 srp 2021, 20:51 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Nisam familijarno vezan za Čajniče ni ti iz tih krajeva. Išao sam turistički obilazak,jednokratni izlet. Šta znam meni su poprilično svi tamo krupniji ljudi u odnosu na sarajevsku kotlinu. Inače iz Lukavice sam,ali nisam autohton ovdje već sam izbjegao iz drugog dijela grada :zubati . Ti si bar izbjegao bar tamo gdje treba,ja odabrah gore mjesto pa sad ne mogu nigdje. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 26 srp 2021, 21:12 
Offline

Pridružen/a: 06 srp 2021, 08:45
Postovi: 3821
Lutorčina je napisao/la:
Nisam familijarno vezan za Čajniče ni ti iz tih krajeva. Išao sam turistički obilazak,jednokratni izlet. Šta znam meni su poprilično svi tamo krupniji ljudi u odnosu na sarajevsku kotlinu. Inače iz Lukavice sam,ali nisam autohton ovdje već sam izbjegao iz drugog dijela grada :zubati . Ti si bar izbjegao bar tamo gdje treba,ja odabrah gore mjesto pa sad ne mogu nigdje. :D



I to sto kazes je istina. Tebe samo pomjerilo malo. Nekad iz sale kazem da me Dr. Kornjaca poslao na doskolovanje u inostranstvo.

Dobro, ipak si istocnjak - barem gledano iz moje sadasnje pozicije, ali nisi Podrinjac. Dosta Sarajlija vuku porijeklo upravo iz Gornjeg Podrinja. To su bili takozvani "torbaroshi" koje se moglo vidjeti na cesti koja dolazi iz Sarajeva: Isli ljudi vikendima da obilaze ili imanja ili rodbinu pa se redovno natrpavali povrcem i vocem i drugim poljoprivrednim proizvodima.

Eto, ja cu najvjerovatnije vec ove sedmice otici da obidjem. Ostala su dva, tri skolska druga jos, ostatak je ili u inostranstvu ili Zvorniku, Banjaluci itd., A neke vjerovatno vise i ne prepoznajem.

_________________
fakofbolan nema krsta bez tri prsta


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 19 kol 2021, 19:05 
Offline

Pridružen/a: 06 srp 2021, 08:45
Postovi: 3821
Bivsi gradonacelnik grada Cajnice.

https://istraga.ba/video-pronasli-smo-o ... me4SoKbbtw

Ko bi ga prepozno ovako bez brade?

_________________
fakofbolan nema krsta bez tri prsta


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 19 kol 2021, 19:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
turbotakija je napisao/la:
Bivsi gradonacelnik grada Cajnice.

https://istraga.ba/video-pronasli-smo-o ... me4SoKbbtw

Ko bi ga prepozno ovako bez brade?


Bagra iz Haga nije uspjela. :smijeh
Zapjevajmo onu našu zajedno. :palacgore2


_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 19 kol 2021, 19:35 
Offline

Pridružen/a: 06 srp 2021, 08:45
Postovi: 3821
Nikad necu shvatiti dozu primitivizma koja te navodi da se ponosis ratnim zlocinima a onda svi uglas udare kuknjavu o nepravednom Den Agu.

A mislim da mi fakat ne fali ni humora. Jedino, et, moze bit da je to neki insajderski humor koji jednostavno ne kuzim.


Sto se Duska tice, slago bi kad bi reko da je meni i mojima u gradu tj pri odlasku skinuta dlaka s glave. I ogromna vecina Cajnicana se ponasala manje vise normalno - ipak je to veoma mala sredina i duboka su to i prijateljstva bila, ali da je dopustio da Tadici odu na Mostinu i pobiju one ljude, civile, odvedene jos i prije izbijanja otvoreno roruzanih sukoba u nekim selima u kojima je pruzen otpor, za to bi trebao odgovarati. Osobno sam poznavao 2 covjeka i jednog je moja majka gledala kroz prozor kako ga odvode.

A mislim i da ce mu se dohakati kad tad - dohakali su i „ludom Milunu“, tj. starijem bratu mu, bivsem konjovodcu koji se pred rat uzdignuo u vojvodu i komandanta „Plavih orlova“. Pitanje je samo kad.

Opet, kad skontas da mu je sud u mrskom Sarajevu dao samo 7 godina, pitam se koji ce mu *** uopce i suditi..

_________________
fakofbolan nema krsta bez tri prsta


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 19 kol 2021, 19:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
turbotakija je napisao/la:
Nikad necu shvatiti dozu primitivizma koja te navodi da se ponosis ratnim zlocinima a onda svi uglas udare kuknjavu o nepravednom Den Agu.

A mislim da mi fakat ne fali ni humora. Jedino, et, moze bit da je to neki insajderski humor koji jednostavno ne kuzim.


Sto se Duska tice, slago bi kad bi reko da je meni i mojima u gradu tj pri odlasku skinuta dlaka s glave. I ogromna vecina Cajnicana se ponasala manje vise normalno - ipak je to veoma mala sredina i duboka su to i prijateljstva bila, ali da je dopustio da Tadici odu na Mostinu i pobiju one ljude, civile, odvedene jos i prije izbijanja otvoreno roruzanih sukoba u nekim selima u kojima je pruzen otpor, za to bi trebao odgovarati. Osobno sam poznavao 2 covjeka i jednog je moja majka gledala kroz prozor kako ga odvode.

A mislim i da ce mu se dohakati kad tad - dohakali su i „ludom Milunu“, tj. starijem bratu mu, bivsem konjovodcu koji se pred rat uzdignuo u vojvodu i komandanta „Plavih orlova“. Pitanje je samo kad.

Opet, kad skontas da mu je sud u mrskom Sarajevu dao samo 7 godina, pitam se koji ce mu *** uopce i suditi..


Hmmm dilema.... pa nemam pojma a i boli me *** vidite vi to sa sobom.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 103 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO