HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 02:32.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 21:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30483
Popisnova je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Zašto bih ti vjerovao? Tako su mi se i Gačani kleli u šahovnicu i ustaštvo. Pričali o kuli Fazlagića, kako Hrvatska nije pala, bla, bla. Opet Šargani protiv nas prvom prilikom. Što da ti kažem? Nije da mi je drago, ali nema mi se koristi zavaravati. :neznam


Baš tek tako, nevino? Bh.Hrvati i Bošnjaci iz istočne Bosne se ne poznaju dovoljno iskustveno, što ne sprječava da virus kolektivističkog promatranja i predrasuda zavlada. Ta priča o ustaškoj prošlosti sumnajm da ima nekog značaja u današnjim tumačenjima ala "svi su oni isti" i kod jednih i kod drugih.


Nisi me shvatio (evo me kao Borky :sega )

Prilično je jasno da Bošnjaci istočne Bosne glasuju za SDA ili SDP, dvije stranke koje se protive ravnopravnosti Hrvata. Nemamo što dalje pričat. :kava

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 21:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5391
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Melcher je napisao/la:
Sto se skolovanja i ostalog, Donje Podrinje, dakle Visegrad/Rogatica, Foca, Gorazde su gravitirali prema Sarajevu. O Rogatici da ne govorim (Lagumdzija). A Vlasenica/Milici, Bratunac, Srebrenica, Zvornik, Janja/Bijeljina su gravitirali prema Tuzli. Da su bili totalno bez dodira s Hrvatskom i Hrvatima ne bih rekao. Dio ljudi je islo u Hrvatsku na rad, narocito po Dalmaciji, neki su tamo i ostali pa se kasnije vratili pocetkom devetdesetih da pruze otpor srpskom agresoru (Naprimjer "Splitska bojna" u Teocaku).

Sto se dijalektologije tice, u Podrinju je scakavstina itekako prisutna.

Za pretjerano titoljublje ne bih mogao reci nesto, bilo je odredenih simpatizera, kao i svugdje. No u tom kraju su partizani i cetnici cesto suradivali u pokoljima nad Bosnjacima.


Broj Hrvata, Muslimana i Srba rođenih u navedenim općinama s boravištem u Hrvatskoj 1991.

Općina -> Hrvati -> Muslimani -> Srbi

Bijeljina -> 425 -> 268 -> 787
Bratunac -> 39 -> 103 -> 76
Foča -> 191 -> 460 -> 228
Goražde -> 145 -> 208 -> 98
Rogatica -> 104 -> 118 -> 105
Srebrenica -> 41 -> 233 -> 85
Ugljevik -> 25 -> 47 -> 178
Višegrad -> 129 -> 151 -> 73
Vlasenica -> 38 -> 134 -> 180
Zvornik -> 104 -> 149 -> 261

Ukratko, migracija iz navedenog područja prema Hrvatskoj kao indikator gravitacije prema Hrvatskoj bila je potpuno zanemariva.

Teočak je bio dio predratne općine Ugljevik. U cijeloj RH 1991. je živjelo 47 Muslimana iz cijele općine Ugljevik, oba spola i svih uzrasta.
Primjerenije ime "Splitskoj bojni", ako je uopće postojala bilo bi "Splitski vod".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 21:34 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4370
Naša Kvačica je napisao/la:
Popisnova je napisao/la:

Baš tek tako, nevino? Bh.Hrvati i Bošnjaci iz istočne Bosne se ne poznaju dovoljno iskustveno, što ne sprječava da virus kolektivističkog promatranja i predrasuda zavlada. Ta priča o ustaškoj prošlosti sumnajm da ima nekog značaja u današnjim tumačenjima ala "svi su oni isti" i kod jednih i kod drugih.


Nisi me shvatio (evo me kao Borky :sega )

Prilično je jasno da Bošnjaci istočne Bosne glasuju za SDA ili SDP, dvije stranke koje se protive ravnopravnosti Hrvata. Nemamo što dalje pričat. :kava


Koja muslimanska stranka se ne protivi Hrvatskoj ravnopravosti ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
Naša Kvačica je napisao/la:
Popisnova je napisao/la:

Baš tek tako, nevino? Bh.Hrvati i Bošnjaci iz istočne Bosne se ne poznaju dovoljno iskustveno, što ne sprječava da virus kolektivističkog promatranja i predrasuda zavlada. Ta priča o ustaškoj prošlosti sumnajm da ima nekog značaja u današnjim tumačenjima ala "svi su oni isti" i kod jednih i kod drugih.


Nisi me shvatio (evo me kao Borky :sega )

Prilično je jasno da Bošnjaci istočne Bosne glasuju za SDA ili SDP, dvije stranke koje se protive ravnopravnosti Hrvata. Nemamo što dalje pričat. :kava




Ono malo sto ih je ostalo da, a tesko zbog nekog "napakostenja" Hrvatima, vec zbog vlastite zastite od SDS-ove teroristicke vladavine, stranke koja je "tradicionalno" jaka na tom podrucju.

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 21:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
Glazbenik je napisao/la:
Melcher je napisao/la:
Sto se skolovanja i ostalog, Donje Podrinje, dakle Visegrad/Rogatica, Foca, Gorazde su gravitirali prema Sarajevu. O Rogatici da ne govorim (Lagumdzija). A Vlasenica/Milici, Bratunac, Srebrenica, Zvornik, Janja/Bijeljina su gravitirali prema Tuzli. Da su bili totalno bez dodira s Hrvatskom i Hrvatima ne bih rekao. Dio ljudi je islo u Hrvatsku na rad, narocito po Dalmaciji, neki su tamo i ostali pa se kasnije vratili pocetkom devetdesetih da pruze otpor srpskom agresoru (Naprimjer "Splitska bojna" u Teocaku).

Sto se dijalektologije tice, u Podrinju je scakavstina itekako prisutna.

Za pretjerano titoljublje ne bih mogao reci nesto, bilo je odredenih simpatizera, kao i svugdje. No u tom kraju su partizani i cetnici cesto suradivali u pokoljima nad Bosnjacima.


Broj Hrvata, Muslimana i Srba rođenih u navedenim općinama s boravištem u Hrvatskoj 1991.

Općina -> Hrvati -> Muslimani -> Srbi

Bijeljina -> 425 -> 268 -> 787
Bratunac -> 39 -> 103 -> 76
Foča -> 191 -> 460 -> 228
Goražde -> 145 -> 208 -> 98
Rogatica -> 104 -> 118 -> 105
Srebrenica -> 41 -> 233 -> 85
Ugljevik -> 25 -> 47 -> 178
Višegrad -> 129 -> 151 -> 73
Vlasenica -> 38 -> 134 -> 180
Zvornik -> 104 -> 149 -> 261

Ukratko, migracija iz navedenog područja prema Hrvatskoj kao indikator gravitacije prema Hrvatskoj bila je potpuno zanemariva.

Teočak je bio dio predratne općine Ugljevik. U cijeloj RH 1991. je živjelo 47 Muslimana iz cijele općine Ugljevik, oba spola i svih uzrasta.
Primjerenije ime "Splitskoj bojni", ako je uopće postojala bilo bi "Splitski vod".





Nisam rekao da je to bio neki rasprostranjen fenomen, vec da je bilo nekolicine ljudi koji su otisli.

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 22:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30483
VUKsaJUGA je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Nisi me shvatio (evo me kao Borky :sega )

Prilično je jasno da Bošnjaci istočne Bosne glasuju za SDA ili SDP, dvije stranke koje se protive ravnopravnosti Hrvata. Nemamo što dalje pričat. :kava


Koja muslimanska stranka se ne protivi Hrvatskoj ravnopravosti ?


Ja ne znam za takvu.

Sudeći po rezultatima izbora, ogromna većina Bošnjaka se protivi ravnopravnosti Hrvata.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 22:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30483
Melcher je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Nisi me shvatio (evo me kao Borky :sega )

Prilično je jasno da Bošnjaci istočne Bosne glasuju za SDA ili SDP, dvije stranke koje se protive ravnopravnosti Hrvata. Nemamo što dalje pričat. :kava




Ono malo sto ih je ostalo da, a tesko zbog nekog "napakostenja" Hrvatima, vec zbog vlastite zastite od SDS-ove teroristicke vladavine, stranke koja je "tradicionalno" jaka na tom podrucju.


Melcher, volio bi ja stvarno da si ti u pravu, ali i oni što su u Tuzli biraju isto. Zar se oni boje SDS-a.

Ali shvatam ja, to je sve samo oblikovanje javnog mišljenja. Pogledah ljetos dnevnik FTV, pa nisam mogao vjerovati, od izraza "povampireni ustaše" (čuj povampireni lol :zubati ), uglavnom ono je na nivou TV Begrad 1990.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 22:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5928
pagan je napisao/la:
Melcher je napisao/la:


Za cakavicu ne znam, ali znam da scakavstine ima poprilicno medu Bosnjacima muslimanima Podrinja.


hvala

jeli se iko bavio tim pitanjem ili nesto slicno

cudno mi, mislio sam da je uticaj ijekavice tu naglaseniji od prije turskih osvajanja. e sad dali su u pitanju migracije ili nesto trece...


To je tzv. istočnobosanski il išćakavsko ijekavski dijalekt kojeg
govore skoro isključivo Bošnjaci i Hrvati. Govore ga i Srbi, na Ozrenu i Trebavi, no radi
se o sekundarnim govornicima, jer s etočno zna kad su pravoslavni Vlasi došli na
to područje-Ozren-, negdje oko 1460.i preuzeli dijalekt od domorodaca.

Taj, šćakavsko ijekavski je, uz neke druge, starinački dijalekt, pa su
njegovi izvorni govornici "po pedigreu" stari Bošnjani. Najviše se govori na području
srednjostočne Bosne, a proteže od Fojnice do Tuzle, Sarajeva itd.

Izvan BH govore ga Hrvati u Kostajnici, selima oko Virovitice i Pečuhu u Mažrskoj.

http://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0toka ... nobosanski

Dakle, to je više u srednjoj Bosni, a ne uz Podrinje, ali se iz nekih razloga zove istočnobosanski.
Na karti je vidljiv kao onaj dio koji obuhvaća Tuzlu i Sarajevo:

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 23:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Hroboatos je napisao/la:
pagan je napisao/la:

hvala

jeli se iko bavio tim pitanjem ili nesto slicno

cudno mi, mislio sam da je uticaj ijekavice tu naglaseniji od prije turskih osvajanja. e sad dali su u pitanju migracije ili nesto trece...


To je tzv. istočnobosanski il išćakavsko ijekavski dijalekt kojeg
govore skoro isključivo Bošnjaci i Hrvati. Govore ga i Srbi, na Ozrenu i Trebavi, no radi
se o sekundarnim govornicima, jer s etočno zna kad su pravoslavni Vlasi došli na
to područje-Ozren-, negdje oko 1460.i preuzeli dijalekt od domorodaca.

Taj, šćakavsko ijekavski je, uz neke druge, starinački dijalekt, pa su
njegovi izvorni govornici "po pedigreu" stari Bošnjani. Najviše se govori na području
srednjostočne Bosne, a proteže od Fojnice do Tuzle, Sarajeva itd.

Izvan BH govore ga Hrvati u Kostajnici, selima oko Virovitice i Pečuhu u Mažrskoj.

http://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0toka ... nobosanski

Dakle, to je više u srednjoj Bosni, a ne uz Podrinje, ali se iz nekih razloga zove istočnobosanski.
Na karti je vidljiv kao onaj dio koji obuhvaća Tuzlu i Sarajevo:

slika


fala na odgovoru

mislio sam konkretniije na podrinje, jer je to bas daleko od nasih nekih uticaja. srednja bosna ok, manje vise jasno

primjetio sam kod srba u podrinju atipicna prezimena i imena. da se nije u emisiji radilo o srbima toga kraja, covjek bi pomislio da je rijec o hrvatima. zato mi je taj citav kraj nekako neistrazen i intrigantan

takodjer dobar dio stanovnistva srpske populacije sjeverne i sjeverozapadne bosne defitivno vuce porijeklo od domicijelnog katolickog stanovnistva. po prezimenima i imenima je ocito

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 23:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
Hroboatos je napisao/la:
pagan je napisao/la:

hvala

jeli se iko bavio tim pitanjem ili nesto slicno

cudno mi, mislio sam da je uticaj ijekavice tu naglaseniji od prije turskih osvajanja. e sad dali su u pitanju migracije ili nesto trece...


To je tzv. istočnobosanski il išćakavsko ijekavski dijalekt kojeg
govore skoro isključivo Bošnjaci i Hrvati. Govore ga i Srbi, na Ozrenu i Trebavi, no radi
se o sekundarnim govornicima, jer s etočno zna kad su pravoslavni Vlasi došli na
to područje-Ozren-, negdje oko 1460.i preuzeli dijalekt od domorodaca.

Taj, šćakavsko ijekavski je, uz neke druge, starinački dijalekt, pa su
njegovi izvorni govornici "po pedigreu" stari Bošnjani. Najviše se govori na području
srednjostočne Bosne, a proteže od Fojnice do Tuzle, Sarajeva itd.

Izvan BH govore ga Hrvati u Kostajnici, selima oko Virovitice i Pečuhu u Mažrskoj.

http://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0toka ... nobosanski

Dakle, to je više u srednjoj Bosni, a ne uz Podrinje, ali se iz nekih razloga zove istočnobosanski.
Na karti je vidljiv kao onaj dio koji obuhvaća Tuzlu i Sarajevo:

slika





Da, istocnobosanski nije dominirajuci u Podrinju, ali itekako ima ljudi koji ga rabe, iskljucivo Bosnjaka muslimana. Konkretno znam za neka sela na podrucju opcina Zvornik i Srebrenica.

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 23:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
Naša Kvačica je napisao/la:
Melcher je napisao/la:



Ono malo sto ih je ostalo da, a tesko zbog nekog "napakostenja" Hrvatima, vec zbog vlastite zastite od SDS-ove teroristicke vladavine, stranke koja je "tradicionalno" jaka na tom podrucju.


Melcher, volio bi ja stvarno da si ti u pravu, ali i oni što su u Tuzli biraju isto. Zar se oni boje SDS-a.

Ali shvatam ja, to je sve samo oblikovanje javnog mišljenja. Pogledah ljetos dnevnik FTV, pa nisam mogao vjerovati, od izraza "povampireni ustaše" (čuj povampireni lol :zubati ), uglavnom ono je na nivou TV Begrad 1990.




Kao sto sam rekao, sumnjam da je to tako jer ti ljudi nemaju nikakvih dodira s BH.Hrvatima u real-lifeu.

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 00:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Melcher je napisao/la:
Kao sto sam rekao, sumnjam da je to tako jer ti ljudi nemaju nikakvih dodira s BH.Hrvatima u real-lifeu.


Pobogu kako nema, gdje si išao u srednju školu? Pa ja sam u srednjoj imao masu kolega u razredu iz bratunca, vlasenice, zvornika. Iskreno nisu mi sjedali zbog onog nekog njihovom seljačkog mentaliteta, vike, udaranja čvoka mlađim razredima itd.

I baš što danas nemaju RL dodir sa hrvatima njima se lako serviraju informacije o hrvatima zločincima. Može se to vidjeti po fb komentarima likova iz Kalesije, čelića, gračanice, banovića,.. svi bi nesto klali i protjerali, a hrvata jedva da i poznaju.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 01:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Ko ima iz Gračanice? Mogu li dobiti imena u inbox? :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 01:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Lebowski je napisao/la:
Ko ima iz Gračanice? Mogu li dobiti imena u inbox? :D


Pogledaj, komentare na fb klixu, tuzlarijama i sl, pa ćeš vidjeti i imena i od kuda su.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 08:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30483
ManInBlack je napisao/la:
I baš što danas nemaju RL dodir sa hrvatima njima se lako serviraju informacije o hrvatima zločincima. Može se to vidjeti po fb komentarima likova iz Kalesije, čelića, gračanice, banovića,.. svi bi nesto klali i protjerali, a hrvata jedva da i poznaju.


E, moguće da je medijsko ispiranje mozga razlog. Sjećam se kad smo svi osuđivali Albance na Kosovu, policija iz cijele Jugoslavije išla uvesti red i spriječiti mučenja i silovanja.

I ja isto tako nisam imao doticaja sa Albancima u stvarnom životu, ali sam svejedno dobio dojam da su nekakve zvijeri koje samo piju krv nevinim Srbima. Čudna je moć središnjeg TV Dnevnika i nacionalističkog tiska.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 10:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Naša Kvačica je napisao/la:
ManInBlack je napisao/la:
I baš što danas nemaju RL dodir sa hrvatima njima se lako serviraju informacije o hrvatima zločincima. Može se to vidjeti po fb komentarima likova iz Kalesije, čelića, gračanice, banovića,.. svi bi nesto klali i protjerali, a hrvata jedva da i poznaju.


E, moguće da je medijsko ispiranje mozga razlog. Sjećam se kad smo svi osuđivali Albance na Kosovu, policija iz cijele Jugoslavije išla uvesti red i spriječiti mučenja i silovanja.

I ja isto tako nisam imao doticaja sa Albancima u stvarnom životu, ali sam svejedno dobio dojam da su nekakve zvijeri koje samo piju krv nevinim Srbima. Čudna je moć središnjeg TV Dnevnika i nacionalističkog tiska.


Majstor pravo u sridu :palacgore1 naši milicajci na kosovu su bili žešći od od srba :zubati Tako je i sa ovom bošnjacima što bi klali i protjerali.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 10:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
@MiB, ta žestina "naših" milicajaca je toliko nevjerojatna budući da su 63% kadra činili Srbi :D

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 10:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
volvoks je napisao/la:
@MiB, ta žestina "naših" milicajaca je toliko nevjerojatna budući da su 63% kadra činili Srbi :D


govorim o onih 37%

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 11:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
volvoks je napisao/la:
@MiB, ta žestina "naših" milicajaca je toliko nevjerojatna budući da su 63% kadra činili Srbi :D


Čega su 63% činili Srbi? :neznam

A jeste zanimljiva tema. Ne znam da li je neko pisao posebno o tome. Uloga Hrvata i Slovenaca u održavanju reda na prostoru KiM i Makedonije u obe Jugoslavije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 11:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
Jagnjeca brigada je napisao/la:
volvoks je napisao/la:
@MiB, ta žestina "naših" milicajaca je toliko nevjerojatna budući da su 63% kadra činili Srbi :D


Čega su 63% činili Srbi? :neznam

A jeste zanimljiva tema. Ne znam da li je neko pisao posebno o tome. Uloga Hrvata i Slovenaca u održavanju reda na prostoru KiM i Makedonije u obe Jugoslavije.

Jagnje, na kaj to ličiš?? Hel to neka provokacija za Doca? :D

63% kadra milicije SR Hrvatske, ta brojka se vrti po forumu.hr...
Izgleda da je brojka čak 67...
Citat:
Srba je u miliciji SR Hrvatske bilo 67%, u sigurnosnim službama ih je 1990. (kada k'o fol nije bilo srpske dominacije) bilo oko 50%, s tim da je bilo još dvadesetak posto Crnogoraca, Makedonaca i Jugoslavena. "Hrvata" je u tim službama bilo 30 posto, a i ti su bili ideološki Jugoslaveni, tvrdi udbaši tipa Manolića - narodski rečeno jugoslavenski psi koji su proganjali svakoga tko je pomislio išta protiv tako uređene Jugoslavije. Predsjedništvo SKH se pred 11 kongres (1989) sastojalo od trećine Srba, trećine Hrvata i trećine Jugoslavena!!!

Osim prevlasti na republičkoj razini posebno je znakovita bila prevlast Srba na lokalnoj razini, u onim općinama u Hrvatskoj gdje su činili imalo brojniju skupinu stanovništva.

Jedan od najupečatljivih primjera je Pakrac u kojem su 1990 Srbi imali apsolutnu zakonodavnu, izvršnu, sudbenu i gospodarsku vlast. Svi direktori 27 najvećih poduzeća bili su Srbi, 96 posto pripadnika bivšeg MUP-a bili su srpske nacionalnosti, Srbi su činili 96 posto gradske uprave, a istovremeno su činili jedva nešto više od polovice stanovništva.
126 od 140 pripadnika pričuvnog sastava MUP-a u tom su gradu bili Srbi... Ista je stvar bila i u ostalim sredinama u kojima su Srbi bili značajnije prisutni, svugdje su oni "branili Jugoslaviju", a svako zalaganje za hrvatska prava nazivali šovinizmom, fašizmom, "buđenjem aveti prošlosti".

Citat:
Ivo Goldstein, Hrvatska Povijest, Europapres holding, Zagreb 2003.

stranica 513.

Srba u Hrvatskoj 1991.- 12,2%

milicija SRH Hrvatske -67% svih milicajaca
republička uprava (dakle državne službe) - 24%
savez komunista Hrvatske - 24,7%,
13,7% svih KV i VKV radnika
11,2% svih seljaka
5,8% svih obrntika

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 11:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
volvoks je napisao/la:
Jagnje, na kaj to ličiš?? Hel to neka provokacija za Doca? :D


Ma da. Provociram njega i Hrobija. :zubati

volvoks je napisao/la:
63% kadra milicije SR Hrvatske, ta brojka se vrti po forumu.hr...


Ja stalno čekam neki naučno utemeljen izvor za ovaj podatak koji se često vrti po forumima, političkim govorima i sl.

Citat:
The Serb minority in Croatia – 581,663 people according to the 1991 census, or 12.2 percent of the republic´s population of 4.8 million – was overrepresented within both the Communist Party membership (22.6 percent in 1984) and the political elite (17.7 percent of appointed officials in Croatia were Serbs),16 and especially in the Ministry of the Interior (MUP), including the police (28-31 percent). Serbs were also overrepresented in federal institutions, especially in the JNA where 57.1 percent of officers were Serbs. Contrast this with the fact that only 36.3 percent of the population of Yugoslavia were Serbs.17 It must be noted, however, that the representation of Serbs in the republican police had been decreasing in the late 1980s to 17-18 percent18, but it was too late to change the long existing perception of Serbs as guardians of the Communist regime—a regime that was eventually usurped by Milošević.


Citat:
In the administration of the Ministry of Interior the Serbs' share, according official data, was 28.6 percent in 1985; in the next five years it dropped by 10 percent In 20 out of 114 municipalities in Croatia, Serbs were head of Police. In 1985 Serbs held 27.5 percent of the ruling posts in the Ministry proper; this dropped to16 percent in March 1990 (well before the HDZ came to power)


Ja sam našao ovo. A možda nije tačno. :zubati

Moram da priznam da mi je poprilično neuverljivo da Srbi (njih 600 000) budi i svi direktori i većina oficira i većina policajaca i većina sudija i većina partijskih funkcionera. Ispade da su svi bili dobro udomljeni po Zagrebu. :rolleyes

Citat:
Ivo Goldstein, Hrvatska Povijest, Europapres holding, Zagreb 2003.

stranica 513.

Srba u Hrvatskoj 1991.- 12,2%

milicija SRH Hrvatske -67% svih milicajaca
republička uprava (dakle državne službe) - 24%
savez komunista Hrvatske - 24,7%,
13,7% svih KV i VKV radnika
11,2% svih seljaka
5,8% svih obrntika


Ovo je još zanimljivije. Rekao bi čovek da je 1991, nakon što je Zagreb već značajno uvećao broj policajaca, dobar broj Srba napustio strukture... procenat bio 67%. :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 11:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
Kolega ti Goldstein, pomalo Jugos, bi trebao biti znanstveno utemeljeni izvor :neznam
U miliciji vas je stvrno bilo previše, kod sudaca i ostalih službi vas je bilo oko 25%

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 12:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5391
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Citat:
The Serb minority in Croatia – 581,663 people according to the 1991 census, or 12.2 percent of the republic´s population of 4.8 million – was overrepresented within both the Communist Party membership (22.6 percent in 1984) and the political elite (17.7 percent of appointed officials in Croatia were Serbs),16 and especially in the Ministry of the Interior (MUP), including the police (28-31 percent). Serbs were also overrepresented in federal institutions, especially in the JNA where 57.1 percent of officers were Serbs. Contrast this with the fact that only 36.3 percent of the population of Yugoslavia were Serbs.17 It must be noted, however, that the representation of Serbs in the republican police had been decreasing in the late 1980s to 17-18 percent18, but it was too late to change the long existing perception of Serbs as guardians of the Communist regime—a regime that was eventually usurped by Milošević.


Izvor: 16 Drago Roksandić, Srbi u Hrvatskoj od 15. stoljeća do naših dana (Zagreb, 1991), 158

Jagnjeca brigada je napisao/la:
Citat:
18 In the administration of the Ministry of Interior the Serbs' share, according official data, was 28.6 percent in 1985; in the next five years it dropped by 10 percent In 20 out of 114 municipalities in Croatia, Serbs were head of Police. In 1985 Serbs held 27.5 percent of the ruling posts in the Ministry proper; this dropped to 16 percent in March 1990 (well before the HDZ came to power)


Izvor: 18 Ratko Bubalo, «Jesu li Srbi stvarno vladali Hrvatskom?» Arkzin (Zagreb), 19/20, 5 August 1994, 7.

Izvor za izvore: http://www.cla.purdue.edu/history/facstaff/Ingrao/si/Team_7_Full_Text_Report.pdf

Obratiti pozornost na popis literature: str. 47-52


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 12:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
To je zanimljiva tema. Ono gore je pogotovo zanimljivo budući je to Ivek napisao.

Hoće li se ikad saznati istina?

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 16 sij 2013, 12:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
@Glazbenik

Tačno. :zubati

Imaš li ti mišljenje/podatke o spornom pitanju?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO