HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 02:12.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2059 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ... 83  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 28 sij 2022, 09:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24632
Lokacija: Heartbreak Hotel
Lud narod ovi Srebreničani.
Jučer mi na FB neki lik otamo slavodobitno izjavljuje da Hrvati nestaju i da je sretan zbog toga jer puno više mrzi nas nego Srbe.
Pitam ga ja - zašto? A on veli da je to zbog Ahmića i zato jer Hrvati sve rade hinjski.
I zato je sretan jer broj muslimana u BiH raste a naš se smanjuje.
Ja mu velim da i muslimani trpe egzodus i veći nego Hrvati a on: - "Hahahahaha, što lažeš.Vi Hrvati živite u paralelnoj realnosti!"


I što da radiš sa takvim ljudima?
Možda je i bolje pustiti ih da misle da im ide sve kao po loju...

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 28 sij 2022, 09:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Pa i misle, i sad se čude na privođenju u Neumu.

Kako? Zašto? Pa mi smo genocidisani. Bajdeneeeee....

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 11 vel 2022, 13:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Jel to hodža malo senilio o ratu, genocidma, Vlasima i ustašama ?
Postali ste Palestinci. Tako i oni uvijek divljaju petkom popodne kad napuste džamije.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 27 vel 2022, 19:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
:laugh

Memorijalni centar u Srebrenici: Nema dokaza o genocidu u Lugansku i Donjecku

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 16 ožu 2022, 20:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1522
Izvor: https://glashrvatske.hrt.hr/hr/krajevi/ ... s6euBV9fk8

Srebrenica - stolno mjesto bosanskih franjevaca

slika

U našoj javnosti je gotovo nepoznata činjenica kako na prostoru Istočne Bosne od Zvornika preko Bratunca do Srebrenice žive pripadnici hrvatskoga naroda okupljeni kroz rad rimokatoličke župe Presvetog Srca Isusova Zvornik-Srebrenica i Udruge građana "Klisa".

slika

Iako je prije rata u istočnoj Bosni živjelo oko 2 000 Hrvata rimokatolika, danas, 30 godina poslije, živi njih oko 120 u osamdesetak obitelji. Većinom u miješanim brakovima.


Ljubica Janjuš u Srebrenici neprekidno živi 25 godina. Od dolaska na to područje 1997. godine s obitelji obitava u gradu koji danas, prema nekim procjenama, ima oko petnaest tisuća stanovnika. Gospođa Ljubica ističe kako je njezina obitelj navikla na ovakvu situaciju: - Nama je lijepo. Ja ne radim. U kući sam i imam dva radnika. Ispratim ih na posao, pa opet dočekam kad dođu s posla. Imam komšinicu muslimanku. Svaki dan pijemo kavu. Jedan dan kod mene,drugi kod nje. Kad je lijepo vrijeme, tu je Guber. Prošetamo. Družimo se. Nema nikakvih problema.


U obližnjem Bratuncu živi i umirovljena učiteljica Ljubica Lončarević, rođena u Bosanskom Brodu. Udala se, kaže, za liječnika, koji je dobio posao u poznatom prijeratnom lječilištu Guber, a kad je ljubav u pitanju pravila nema pa je prvim slovima učila djecu u Srebrenici, a ne u svom Brodu. Kaže kako život nije lagan, ali..: - Uglavnom živimo od mirovine, jer se radi o starijoj populaciji. Ja sam radila 40 godina u prosvjeti i sad živim od penzije. Penzije se povećavaju, ali se povećavaju i cijene pa smo uvijek na istom. Uglavnom, životari se.


Prema riječima župnika Župe Presvetog Srca Isusova Zvornik-Srebrenica fra Franje Ninića koja okuplja vjernike u Zvorniku, Bratuncu, Srebrenici i obližnjim selima struktura ove župne zajednice je zanimljiva: - Sastoji se od onih autohtonih te onih koji su doselili prije 90-tih prošlog stoljeća do onih koji su to učinili nakon rata. Imamo nekoliko pojedinaca iz Dalmacije, i muških i ženskih, gospodin Ivek i gospođa Jadranka, na primjer, - napominje fra Franjo i objašnjava nam kako je nekada u 13. stoljeću Srebrenica bila stolno mjesto bosanskih franjevaca. Prema njegovim riječima oni su na te prostore došli na poziv dubrovačkih trgovaca i rudara katolika koji su na tom prostoru bili iznimno rasprostranjeni i njima je trebala pastoralna briga.Franjevci su došli iz Italije s namjerom da pastoralno prate upravo te katolike te su osnovali svoje prve kuće i nastambe.


O tomu svjedoče o iskopani pa rekonstruirani samostanski temelji, koji su živi svjedok da je život katoličke zajednice u Srebrenici bio iznimno bogat.


-Inače, cijela franjevačka provincija i danas nosi ime Bosna Srebrena. Nekada se zvala Bosna Srebrenička. Franjevci s ovim mjestom nemaju samo semantičku, nego stvarnu životnu vezu. 2006. godine arheolozi su iskopali zidine crkve Blažene djevice Marije i samostana iz 13. stoljeća, a potom su izgradili novu malu kapelu koju vjernici ovdje zovu svojom katedralom, a često ovdje dolaze i turisti – kaže fra Franjo, dok gospođa Janjuš napominje kako je mala novoizgrađena kapela posljednjih godina mjesto koje privlači mnogobrojne turiste.


- Pošto ja imam ključ, dođem, otvorim. Obiđu. Slikaju. Pogledaju. Već sad malo manje, kako je ova korona - ističe Ljubica, dok njena imenjakinja, umirovljena učiteljica Ljubica Lončarević objašnjava kako se ukazala potreba za osnivanjem udruge Hrvata katolika u Srebrenici pa su istu i osnovali te joj dali povijesno ime "Klisa", a ističe kako su članovi udruge predstavnici i drugih konfesija.


- Udruga "Klisa" je osnovana s ciljem da se očuva ovaj lokalitet, da se vrati zemljište u posjed Crkve, Bosne Srebrene. Ova je udruga do sada imala niz kvalitetnih aktivnosti, od brojnih hodočašća, humanitarnih aktivnosti, a u zadnje vrijeme otvorena je i radionica "Klisa” koja proizvodi krunice. Materijal se nabavlja u Međugorju, a gotove krunice se besplatno dijele. Srebreničke krunice stigle su čak i do Mađarske, Hrvatske, Slovenije,...


Iako je Bosna i Hercegovina prilično neuređena zemlja, u kojoj su se u jednom trenutku života događale teške tragedije, a. najveća baš u Srebrenici, prema riječima župnika, odustajanja od Istočne Bosne nema. Nema odustajanja od katolika koji žive na ovom prostoru.


- Nema odustajanja ni od jednog pedlja ove zemlje na kojoj franjevci već 700 godina žive, u okviru župe Srca Isusova – zaključuje naš razgovor župnik Župe Presvetog Srca Isusova Zvornik-Srebrenica fra Franjo Ninić.


U cijeloj župi koja se proteže od Zvornika preko Bratunca do Srebrenice živi osamdesetak katoličkih obitelji, a zapravo radi se o ljudima s Drine koji čuvaju ljepotu svojega govora i izražaja, ali i ljepotu svjedočenja kršćanske vjere te kulturnog identiteta kojemu pripadaju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 19 ožu 2022, 14:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 vel 2022, 18:03
Postovi: 6738




Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 29 ožu 2022, 09:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Evo sad im i Škorpioni smetaju. :confused1

Citat:
Ratni zločinac u prvom redu: Pripadnik Škorpiona na svečanom obilježavanju Dana Opštine Srebrenica

slika

Ovaj Škorpion se zove Saša Cvjetan. Šesnaest godina je je proveo u zatvorima u Srbiji prije nego što je 22. marta 2018. godine pušten na uslovnu slobodu. Osuđen je zbog ratnih zločina na Kosovu. U Srebrenici je bio sa Jovom Brekićem, biznismenom iz Srbije i prijateljem načelnika Mladena Grujičića. Brekić i Cvjetan su u BiH ušli zajedno i bili su na svečanosti povom Dana Opštine Srebrenica.

https://istraga.ba/ratni-zlocinac-u-prv ... rebrenica/


Pa nisu došli u Sarajevo nego u srpsku Srebrenicu. :neznam

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 29 ožu 2022, 09:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12341
Upozorenja: 1
Ti se pravis blesav


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 16 tra 2022, 13:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ovi u Ukrajini nabrojali već 900 "genocidiranih". A tek počeo rat. Emire, spavaš li mirno ? :laugh

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 28 tra 2022, 15:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
Citat:
Nizozemska do sada isplatila štetu za 300 srodnika žrtava genocida, odbijeno 400 zahtjeva

Vrhovni sud Nizozemske je 2019. donio odluku o djelimičnoj odgovornosti za smrt 350 muškaraca žrtava genocida. Nakon toga je formirana Komisija za naknadu štete Potočari (NCCP) koja je do danas zaprimila više od 4.000 zahtjeva, odobrila 400, a isplatila 300.



Izvještaj NL komisije govori o 347 imena. Zanimljiv je ovaj broj zahtjeva.
Dakle samo za ove i to 10%.

Citat:
Sud je presudio da Nizozemska snosi tek 10 posto odgovornosti, izračunavši da je vjerojatnost da nizozemski vojnici spase živote bosanskohercegovačkih muslimana iznosila upravo toliko - 10 posto.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 12 svi 2022, 14:08 
Offline

Pridružen/a: 09 lis 2020, 11:28
Postovi: 1324
Da li ce Albanski parlament sad u zatvor jer negiraju da se desio genocid? :zubati
Da li ce BiH nesto da uradi po ovom pitanju Komsic i ostali KME..kmecavci :sega

51 protiv

Albanski parlament odbacio rezoluciju o Srebrenici

Albanski parlament odbacio je danas rezoluciju o priznanju genocida u Srebrenici, u Bosni i Hercegovini, prenosi Reporteri.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 28 svi 2022, 12:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Nema ovdje kraja :neznam

Citat:
Na kolektivnoj dženazi u Potočarima 11. jula biti će ukopane 42 žrtve genocida
https://www.klix.ba/vijesti/bih/na-kole ... /220528027


Godina 2153...

Citat:
Na kolektivnoj dženazi u Potočarima 11. jula biti će ukopane 84 žrtve genocida. To je do sad ukupno 85.385 pokopanih žrtava. Idemo dalje!


:neznam

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 28 svi 2022, 12:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12341
Upozorenja: 1
Nestručno rukovanje bagerima pri premještanju tijela iz grobnice u grobnicu, Srbi raskomadali tijela na komadiće, čekaju kosti u kesama, procedure :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 28 svi 2022, 12:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Lebowski je napisao/la:
Nestručno rukovanje bagerima pri premještanju tijela iz grobnice u grobnicu, Srbi raskomadali tijela na komadiće, čekaju kosti u kesama, procedure :neznam


27 godina? :neznam
I to ritualno sahranjivanje pred kamerama svakog 11.7.?
Čemu se nadate?

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 28 svi 2022, 12:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12341
Upozorenja: 1
Ko mi? Ja tebi objašnjavam šta piše u tekstu sa linka kojeg si postavio... ne znam šta je tebi teško shvatiti.

Eto nek svake godine ukopaju na ovaj način 50 ljudi, za 20 godina to je 1000 ljudi. Tek jedan dio pobijenih ljudi. Nisu Srbi pobili tamo ljude i dali spisak ljudi koje su pobili i gdje su ostavili tijela nego ubijali, bacali u rupe, premještali nekoliko puta...neke lokacije godinama krili.

Ti ako misliš da možeš brže ili da nešto muljaju prijavi se za taj posao i razotkrij ih. Jedino što bi u vezi Srebrenice mogla biti manipulacija i marketing je onaj broj koje dijele na društvenim mrežama, ne sjećam se koji tačno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 28 svi 2022, 13:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Lebowski je napisao/la:
Ko mi? Ja tebi objašnjavam šta piše u tekstu sa linka kojeg si postavio... ne znam šta je tebi teško shvatiti.

Eto nek svake godine ukopaju na ovaj način 50 ljudi, za 20 godina to je 1000 ljudi. Tek jedan dio pobijenih ljudi. Nisu Srbi pobili tamo ljude i dali spisak ljudi koje su pobili i gdje su ostavili tijela nego ubijali, bacali u rupe, premještali nekoliko puta...neke lokacije godinama krili.

Ti ako misliš da možeš brže ili da nešto muljaju prijavi se za taj posao i razotkrij ih. Jedino što bi u vezi Srebrenice mogla biti manipulacija i marketing je onaj broj koje dijele na društvenim mrežama, ne sjećam se koji tačno.


Ma ok, ima i toga.
Al mogu li se sahraniti izvan 11.7.?
Čemu ta morbinda parada svakog 11.7.?
Šta misliš čemu se nadate? :neznam

Onda ćete danima oplakivati ta 42 Muslimana a do novog 11.7. će vam 42.000 Muslimana otići u Njemačku. Ne razumijem vas nikako. :neznam

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 28 svi 2022, 13:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 vel 2022, 18:03
Postovi: 6738
To je turisticka atrakcija danas, trebamo naplacivati ulaz po 50e.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 28 svi 2022, 20:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 lis 2021, 21:13
Postovi: 2050
Lokacija: Na granici svjetova - begova i kmetova
novovrijeme je napisao/la:
Lebowski je napisao/la:
Ko mi? Ja tebi objašnjavam šta piše u tekstu sa linka kojeg si postavio... ne znam šta je tebi teško shvatiti.

Eto nek svake godine ukopaju na ovaj način 50 ljudi, za 20 godina to je 1000 ljudi. Tek jedan dio pobijenih ljudi. Nisu Srbi pobili tamo ljude i dali spisak ljudi koje su pobili i gdje su ostavili tijela nego ubijali, bacali u rupe, premještali nekoliko puta...neke lokacije godinama krili.

Ti ako misliš da možeš brže ili da nešto muljaju prijavi se za taj posao i razotkrij ih. Jedino što bi u vezi Srebrenice mogla biti manipulacija i marketing je onaj broj koje dijele na društvenim mrežama, ne sjećam se koji tačno.


Ma ok, ima i toga.
Al mogu li se sahraniti izvan 11.7.?
Čemu ta morbinda parada svakog 11.7.?
Šta misliš čemu se nadate? :neznam

Onda ćete danima oplakivati ta 42 Muslimana a do novog 11.7. će vam 42.000 Muslimana otići u Njemačku. Ne razumijem vas nikako. :neznam

To nije parada, već vjerski obred. Kako bi što više muslimana prisustvovalo vjerskom obredu klanjanja dženaze (sahrane), ona se organizuje svake godine na isti datum. U početku to nije bilo tako, ali kasnije je 11. juli ustanovljen kao taj datum, kako bismo imali jedan dan u godini za sjećanje na žrtve Srebrenice, a i kako bismo mogli, koliko je to moguće, ranije uskladiti svoje obaveze tako da tog dana budemo prisutni u Srebrenici.
Kod muslimana se smatra da što više muslimana bude prisutno na nečijoj dženazi (sahrani), to znači da mu zajednica odaje veću počast, što je i logično. Za nas bosanske muslimane, najveću počast zaslužuju upravo žrtve genocida, pa se zato okupljamo u tako velikom broju.
Inače, već 12. jula, Srebrenica je grad duhova. Srebrenice više nema ni u medijima, ni na internetu, nigdje. Nema oplakivanja, ja kažem, nažalost. Već 12. jula muzika je sasvim uobičajena stvar u svim bošnjačkim sredinama. Iako se tog dana neki od mezara (grobova) otkopavaju i u njih dodaju novopronađene kosti. Ali toga nema u medijima...

_________________
"Bosnom se ne može upravljati bez Bošnjaka!"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 29 svi 2022, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
dzamijas je napisao/la:
novovrijeme je napisao/la:

Ma ok, ima i toga.
Al mogu li se sahraniti izvan 11.7.?
Čemu ta morbinda parada svakog 11.7.?
Šta misliš čemu se nadate? :neznam

Onda ćete danima oplakivati ta 42 Muslimana a do novog 11.7. će vam 42.000 Muslimana otići u Njemačku. Ne razumijem vas nikako. :neznam

To nije parada, već vjerski obred. Kako bi što više muslimana prisustvovalo vjerskom obredu klanjanja dženaze (sahrane), ona se organizuje svake godine na isti datum. U početku to nije bilo tako, ali kasnije je 11. juli ustanovljen kao taj datum, kako bismo imali jedan dan u godini za sjećanje na žrtve Srebrenice, a i kako bismo mogli, koliko je to moguće, ranije uskladiti svoje obaveze tako da tog dana budemo] prisutni u Srebrenici.
Kod muslimana se smatra da što više muslimana bude prisutno na nečijoj dženazi (sahrani), to znači da mu zajednica odaje veću počast, što je i logično. Za nas bosanske muslimane, najveću počast zaslužuju upravo žrtve genocida, pa se zato okupljamo u tako velikom broju.
Inače, već 12. jula, Srebrenica je grad duhova. Srebrenice više nema ni u medijima, ni na internetu, nigdje. Nema oplakivanja, ja kažem, nažalost. Već 12. jula muzika je sasvim uobičajena stvar u svim bošnjačkim sredinama. Iako se tog dana neki od mezara (grobova) otkopavaju i u njih dodaju novopronađene kosti. Ali toga nema u medijima...


Vidiš da je parada.
Al opet pitam čemu se nadate? Ako vaše zapadne prijatelje 27 godina boli *** zašto mislite da će nakon sljedeće parade biti drugačije?
Zašto ne žalite +50.000 Muslimana koje svake godine otjerate iz BiH? :neznam

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 04 lip 2022, 17:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2022, 07:44
Postovi: 781
dzamijas je napisao/la:
novovrijeme je napisao/la:

Ma ok, ima i toga.
Al mogu li se sahraniti izvan 11.7.?
Čemu ta morbinda parada svakog 11.7.?
Šta misliš čemu se nadate? :neznam

Onda ćete danima oplakivati ta 42 Muslimana a do novog 11.7. će vam 42.000 Muslimana otići u Njemačku. Ne razumijem vas nikako. :neznam

To nije parada, već vjerski obred. Kako bi što više muslimana prisustvovalo vjerskom obredu klanjanja dženaze (sahrane), ona se organizuje svake godine na isti datum. U početku to nije bilo tako, ali kasnije je 11. juli ustanovljen kao taj datum, kako bismo imali jedan dan u godini za sjećanje na žrtve Srebrenice, a i kako bismo mogli, koliko je to moguće, ranije uskladiti svoje obaveze tako da tog dana budemo prisutni u Srebrenici.
Kod muslimana se smatra da što više muslimana bude prisutno na nečijoj dženazi (sahrani), to znači da mu zajednica odaje veću počast, što je i logično. Za nas bosanske muslimane, najveću počast zaslužuju upravo žrtve genocida, pa se zato okupljamo u tako velikom broju.
Inače, već 12. jula, Srebrenica je grad duhova. Srebrenice više nema ni u medijima, ni na internetu, nigdje. Nema oplakivanja, ja kažem, nažalost. Već 12. jula muzika je sasvim uobičajena stvar u svim bošnjačkim sredinama. Iako se tog dana neki od mezara (grobova) otkopavaju i u njih dodaju novopronađene kosti. Ali toga nema u medijima...

Realno stnga rastrgegli 25ne možete da ih sahranute .
Hoćete da kredit traje što duže.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 04 lip 2022, 18:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33
Postovi: 9378
JAS je napisao/la:
dzamijas je napisao/la:
To nije parada, već vjerski obred. Kako bi što više muslimana prisustvovalo vjerskom obredu klanjanja dženaze (sahrane), ona se organizuje svake godine na isti datum. U početku to nije bilo tako, ali kasnije je 11. juli ustanovljen kao taj datum, kako bismo imali jedan dan u godini za sjećanje na žrtve Srebrenice, a i kako bismo mogli, koliko je to moguće, ranije uskladiti svoje obaveze tako da tog dana budemo prisutni u Srebrenici.
Kod muslimana se smatra da što više muslimana bude prisutno na nečijoj dženazi (sahrani), to znači da mu zajednica odaje veću počast, što je i logično. Za nas bosanske muslimane, najveću počast zaslužuju upravo žrtve genocida, pa se zato okupljamo u tako velikom broju.
Inače, već 12. jula, Srebrenica je grad duhova. Srebrenice više nema ni u medijima, ni na internetu, nigdje. Nema oplakivanja, ja kažem, nažalost. Već 12. jula muzika je sasvim uobičajena stvar u svim bošnjačkim sredinama. Iako se tog dana neki od mezara (grobova) otkopavaju i u njih dodaju novopronađene kosti. Ali toga nema u medijima...

Realno stnga rastrgegli 25ne možete da ih sahranute .
Hoćete da kredit traje što duže.

Pa reci te nam gdje ste zakopali preostale

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 04 lip 2022, 18:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Gotovo je i s ovim. Ukrajina preuzela... džaba nosaju tabute.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 07 srp 2022, 17:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Još malo i Putin će poništiti presude ovog američko-britanskog suda.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 11 srp 2022, 12:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
JAS je napisao/la:
dzamijas je napisao/la:
To nije parada, već vjerski obred. Kako bi što više muslimana prisustvovalo vjerskom obredu klanjanja dženaze (sahrane), ona se organizuje svake godine na isti datum. U početku to nije bilo tako, ali kasnije je 11. juli ustanovljen kao taj datum, kako bismo imali jedan dan u godini za sjećanje na žrtve Srebrenice, a i kako bismo mogli, koliko je to moguće, ranije uskladiti svoje obaveze tako da tog dana budemo prisutni u Srebrenici.
Kod muslimana se smatra da što više muslimana bude prisutno na nečijoj dženazi (sahrani), to znači da mu zajednica odaje veću počast, što je i logično. Za nas bosanske muslimane, najveću počast zaslužuju upravo žrtve genocida, pa se zato okupljamo u tako velikom broju.
Inače, već 12. jula, Srebrenica je grad duhova. Srebrenice više nema ni u medijima, ni na internetu, nigdje. Nema oplakivanja, ja kažem, nažalost. Već 12. jula muzika je sasvim uobičajena stvar u svim bošnjačkim sredinama. Iako se tog dana neki od mezara (grobova) otkopavaju i u njih dodaju novopronađene kosti. Ali toga nema u medijima...

Realno stnga rastrgegli 25ne možete da ih sahranute .
Hoćete da kredit traje što duže.


Svake se godine sahranjuju vecinom samo fragmenti tako da to moze trajati u nedogled. Evo recimo primjer. Ova neka nene sahranila sina prije par godina. Sad pronasli lubanju pa ce je sahraniti ove godine. Ona kaze da joj prvi put nisu rekli da skelet nije citav. To doslovno moze znaciti da su prvi put sahranili 1 kost samo.
Sad je pitanje zasto svake godine sahranjuju fragmente na 11. noseci citave tabute? To se moze obaviti bilo kad tj. pokopati dodatno pronadjene kosti, a ne svaki put iznova raditi dzenazu radi par kostiju. To stvara dodatno opterecenje obiteljima zrtava koje prakticki za svaku pronadjenu kost prolaze dodatnu torturu sahrane. Odgovor je naravno takodjer jasan
Drugo pitanje je zasto se neke zrtve nisu ukopale odmah? Izgleda da se ciljano rasporedjuje svake godine. Recimo ove godine ce biti ukopani neki ciji su posmrtni ostatci pronadjeni i obradjeni jos od 2000 do 2010

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srebrenica
PostPostano: 11 srp 2022, 12:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 vel 2022, 18:25
Postovi: 5596
krstjanin je napisao/la:
JAS je napisao/la:
Realno stnga rastrgegli 25ne možete da ih sahranute .
Hoćete da kredit traje što duže.


Svake se godine sahranjuju vecinom samo fragmenti tako da to moze trajati u nedogled. Evo recimo primjer. Ova neka nene sahranila sina prije par godina. Sad pronasli lubanju pa ce je sahraniti ove godine. Ona kaze da joj prvi put nisu rekli da skelet nije citav. To doslovno moze znaciti da su prvi put sahranili 1 kost samo.
Sad je pitanje zasto svake godine sahranjuju fragmente na 11. noseci citave tabute? To se moze obaviti bilo kad tj. pokopati dodatno pronadjene kosti, a ne svaki put iznova raditi dzenazu radi par kostiju. To stvara dodatno opterecenje obiteljima zrtava koje prakticki za svaku pronadjenu kost prolaze dodatnu torturu sahrane. Odgovor je naravno takodjer jasan


Zato što nije konačno, dosta je onih čije kosti nisu još pronađene, onda se od 11. do idućeg 11.07. vrše iskopavanja i što se nađe, tad se ukopa.

Jevreji odavno nikog ne ukopavaju, ali redovno podsjećaju cijeli svijet na golgotu koju su prošli.

Zašto u tome vidite nešto loše?

Ljudi samo hoće da se ne zaboravi zlo koje su proživjeli.
Ne žele nikom drugom zlo.
Problem je što niste u stanju poštovati tuđi bol.
Još gore, što ste spremni na ismijavanje i vrijeđanje.
Sve zbog štovanja upravo onih koji su krivci za to zlo i taj bol.

Ne kažem ti lično, ovo je više općenito.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2059 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ... 83  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO