HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 16:47.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 511 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 21  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 26 vel 2020, 05:08 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
saskia je napisao/la:
Politikant je napisao/la:
btw @zaba nije u nas "komplet sve na -a", našu ikavicu karakterizira to da se točno zna kad ide -a a kad ide -o i toga se baš brutalno držimo, nitko to ne brka... npr. u nas je;
- reka, čeka, triba... bio, radio, nosio

kod vas bosanaca je;
- reko, čeko, trebo (više to i nije ikavica)... bio, radio, nosio

a kod dalmoša je;
- reka, čeka, triba... bija, radija, nosija

Dalmoši sve živo iskrivljuju na -a,
a vi sve živo krivite na -o,

Samo je kod nas to lijepo vojnički ustrojeno i najbitnije priča se turbo tvrdi i ravnomjerni govor, jasno č i ć, nema razvlačenja ni kraćenja slogova kao ni čudnih naglasaka, i naravno "i" je svetinja. Ma najjači smo i gotovo. Pa kom pravo a kom krivo. :D


Imam rodbine u Crvenicama ne pretjeruju oni kao Rožani ili ne daj Bože ovi sa Ćavaraova stana i na gore, oni siluju 'o', ali nisu dio onog našeg ustroja kad ide 'a', a kad 'o'. Najzanimljivije od svega je što bi ta sela posušani živnuli i doveli malo u red, ovako su to teški zapušteni i iseljenički kraj, no da ne trolam dalje...



Bi sigurno, mi smo zadnja rupa na svirali Duvnjacima koji su i sami svjetski prvaci u dezerterluku, uz to nas pljačkaju preko našeg Buškog Jezera (kao da nije dovoljno što su nam zemlju potopili) i još samo čekam kad će mafija i Zavelim, prirodni biser toga kraja, uništit sa vjetrenjačama pa da smo okruženi sa istima na sve 4 strane a od toga svega imamo- ništa. Još nam se i rugaju.
Naš kraj je sustavno zapostavljan i uništavan praktički cijelu svoju povijest i tomu se ne nazire kraja. Ide se doslovno do zadnjeg čovjeka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 26 vel 2020, 12:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 vel 2018, 07:02
Postovi: 318
A moze pitanje? Kad kažu umjesto m' slovo n', naprimjer "ja pitan", "ja san","neznan" i tako dalje, ovo je dalmatinski jezik il ikavica općenito?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 28 vel 2020, 02:03 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
Ancient Order je napisao/la:
A moze pitanje? Kad kažu umjesto m' slovo n', naprimjer "ja pitan", "ja san","neznan" i tako dalje, ovo je dalmatinski jezik il ikavica općenito?


Dalmatinski, nema toga kod nas tvrdih ikavaca.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 28 vel 2020, 15:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6116
Kako nema alahati? Nisam poznavatelj teorije, ali znam što čujem. Mater mi je s jedne, a ćaća s druge strane A i kod oboje se nekad govorilo na N, tipa sedan, osan, čak i sedon, oson.
Čak mi N zvuči više hercegovački nego dalmatinski.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 28 vel 2020, 16:02 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
zaba1111 je napisao/la:
Kako nema alahati? Nisam poznavatelj teorije, ali znam što čujem. Mater mi je s jedne, a ćaća s druge strane A i kod oboje se nekad govorilo na N, tipa sedan, osan, čak i sedon, oson.
Čak mi N zvuči više hercegovački nego dalmatinski.


Ja ti mogu reć za svoje i okolnih par sela, apsolutno nikad u životu nisam čuo to "n", rekoh ti da je naša ikavica apsolutno najtvrđa i najbrutalnija na planeti, i to ozbiljno mislim jer sam i sam čuo sve varijante. Odakle su tvoji ne znam, kao što ni ne znam točne granice svih tih varijanti ikavice, zato me i zanima ova tema, da utvrdim točno dokle seže naš Spartanski govor... Izgleda ne baš daleko jer devijacije kreću na sve strane ( :D )... Može bit da sam baš ja najčistokrvniji ikavac na planeti, uz to što sam i najčistokrvniji dinarac. Bože dragi hvala ti. :D :D

Da ponovimo u detalje kako je kod nas;

- "i" i isključivo "i"
- brutalno jasni "a" i "o" završeci, nema sve na "a" kao kod Dalmoša ili sve na "o" kao kod Bosanaca, Purgera, itd. (koji uglavnom ni nisu ikavci)
- brutalno jasni "č" i "ć" ,nema sve na "ć" kao kod Splićana i Bosanaca
- brutalno jasni "m" i "n", nema sve na "n" kao kod Dalmoša
- brutalno ravnomjeran govor bez razvlačenja i skraćivanja slogova, ikakvih čudnih naglasaka i ikakvih drugih devijacija.

Pa nije valjda da je ovakva ikavica jedino u mom selu? Di su ovi Posušaci, ima li ovoga s vaše strane Zavelima?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 26 tra 2020, 03:36 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
zaba1111 je napisao/la:
Kako nema alahati? Nisam poznavatelj teorije, ali znam što čujem. Mater mi je s jedne, a ćaća s druge strane A i kod oboje se nekad govorilo na N, tipa sedan, osan, čak i sedon, oson.
Čak mi N zvuči više hercegovački nego dalmatinski.


Ajde priznajem da ima ovoga "n" što spominješ (iako stvarno ne lažem da su kod mene i mog klana i m i n jasni),
ali nije isto dalmatinsko "n" i naše "n", kod nas ako ga ima onda je uglavnom to seljačko, oson, oklen i tako taj old skul govor koji se može čut od starijih.

Dalmošima je jednostavno sve na "n", npr. splitski govor, sve živo što završava na "m" je "n", jednostavno imaju taj prepoznatljiv "lijeni" govor, od naglasaka do završetaka, nekako je teže reć "o" i "m" nego "a" i "n".

Ali opet kažem očito postoji masu varijanti i sigurno nije ista ikavica u Vinici, Širokom, Splitu, Imotskom, Metkoviću, itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 26 tra 2020, 03:46 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
Ancient Order je napisao/la:
A moze pitanje? Kad kažu umjesto m' slovo n', naprimjer "ja pitan", "ja san","neznan" i tako dalje, ovo je dalmatinski jezik il ikavica općenito?


Ovo iskreno kažem da nisam nikad čuo od svojih iz sela, NeznaN, ja saN, pitaN, nema šanse, jedino što se kod nas može čut je OsoN, OkleN, OtaleN, itd. :D

Kao i što se može čut šćap, gušćerica, pušći me itd. :D

Edit: Mada i ovo oklen i otalen je obično okle i otale, nema uopće "n".
Tako da mi "n" završetka realno nemamo.

A dokle prema jugu i zapadu je takva ikavica ne znam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 26 tra 2020, 10:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2235
Lokacija: Negdi na granici svitova
U Posušju kod najstarijih ima sedan, otalen i sl.

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 26 tra 2020, 11:11 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Malo o kajkavici, odnosno kajkavščini kako bi rekli kajkavci

- Većina izgovara ẹ (zatvoreno e) ili ekavski, no taj /ẹ/ nije isti glas kao u štokavskim govorima, već je riječ o glasu između /e/ i /i/.
- Dio govornika ima i poseban izgovor za dugi jat kao dvoglas /ie/ (kratki jat im je zatvoreno ekavski), a tih je najviše u arhaičnoj kajkavici Hrvatskog Zagorja. To je dvoglas koji odgovara ijekavskom izgovoru u štokavskim govorima, a koji se razvio (kao i kod svih hrvatskih govora) diftongiranjem zatvorenog e (originalnog jata).
- Treća varijanta zanimljiva zbog ove teme su ikavski kajkavci koji jat izgovaraju kao /ii/, ili su poluikavci pa ga dijelom izgovaraju kao /ii/ ili /ié/. Po procjeni to je izvorni govor oko 1/4 kajkavaca, a danas se takvi ikavski kajkavci nalaze u Gorskom Kotru; Fužinama, Lokvama, Ozalj, Podsljeme, Ogulin, Hreljin, Zagorje i neki manji zaselci, dio Žumberka, zapadno Turopolje; Horvati i Zdenčina (povijesni tragovi pokazuju i nekadašnju prisutnost u dijelovima Zagreba), Pokuplje; Zdihovo, Severin, Vukova Gorica, Mrežnica, Duga Resa, Jelsa, Ribnik, Ozalj, Pribić, donja Sutla iznad Zaprešića; Brdovec, Marija Gorica i okolni manji zaselci, sjeverna Istra oko Buzeta; u selima Slum, Mlun, Brul, Nugla i susjedni manji zaselci, u austrijskom/mađarskom Gradišću, a može se naći i u Slovenskom primorju i u Beloj Krajini (oko Črnomelja) koja je nekad bila dio Hrvatskog kraljevstva. U doba Zrinskihh i Frankopana je slična kajkavska ikavica na prostoru od Istre do Međimurja bila javni govor hrvatske plemićke elite, tj. nesuđeni prethodnik kasnijega književnog standarda.

Još jedna zanimljivost je to da se u zagrebačkom govoru "gdje" izgovara kao "di" odnosno "gdi", a često se može čuti i "nedilja". Još neke riječi koje se kod dosta kajkavaca (ne samo kajkavskih ikavaca) izgovaraju na ikavici: viditi, visiti, trpiti, zapustiti, želiti, živiti, grijati i nisam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 26 tra 2020, 16:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Ako se kod ikavaca "sidi", zašto se ne "liži"?

Zašto "zec" nije "zic"?

Zašto "petak" nije "pitak"?

Zašto "led" nije "lid"?

A "perunika" bi mogla da bude "pirunika"...

Ta ikavica baš i nema nekog smisla, Vuk je to pametno izopštio u svojoj jezičkoj reformi.

Morlačko čobanska iskvarena srpska ekavica. :kava

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 27 tra 2020, 01:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21622
podrinje je napisao/la:
Ako se kod ikavaca "sidi", zašto se ne "liži"?

Zašto "zec" nije "zic"?

Zašto "petak" nije "pitak"?

Zašto "led" nije "lid"?

A "perunika" bi mogla da bude "pirunika"...

Ta ikavica baš i nema nekog smisla, Vuk je to pametno izopštio u svojoj jezičkoj reformi.

Morlačko čobanska iskvarena srpska ekavica. :kava

Zato što brkaš jat i e.

Nema petka, pjetka ili pitka, to nikad nije bio jat.
Nepismen si, jbg.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 27 tra 2020, 07:32 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
- ljuta ikavica, sve na i
- razlikovanje a/o, č/ć, m/n
- tvrdi, čvrsti ravnomjerni govor bez retardiranih naglasaka, razvlačenja i kraćenja

To je daleko najhrvatskiji, najčišći i najjači govori koji se priča u najjačem, najčišćem i najhrvatskijem kraju- Posušje, Grude, Imotski, Vinica, dio Širokog i dokle već ide.

Žalosno da smo uzeli ovaj ijekavski ******** za standard, riga mi se kad čujem pojedince koji su odgojeni u čistoj ikavici kako sad kažu npr. jest umisto jist. :rigam


Službena ******** verzija- hoćeš li jesti?
Tvrda ikavska verzija- šist? :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 27 tra 2020, 12:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Politikant je napisao/la:
- ljuta ikavica, sve na i
- razlikovanje a/o, č/ć, m/n
- tvrdi, čvrsti ravnomjerni govor bez retardiranih naglasaka, razvlačenja i kraćenja

To je daleko najhrvatskiji, najčišći i najjači govori koji se priča u najjačem, najčišćem i najhrvatskijem kraju- Posušje, Grude, Imotski, Vinica, dio Širokog i dokle već ide.

Žalosno da smo uzeli ovaj ijekavski ******** za standard, riga mi se kad čujem pojedince koji su odgojeni u čistoj ikavici kako sad kažu npr. jest umisto jist. :rigam


Službena ******** verzija- hoćeš li jesti?
Tvrda ikavska verzija- šist? :D


Pa ko te tera da pričaš baš ijekavski? Ni meni nije baš milozvučan, ali dobro.

Ikavica me asocira na ljude koji nemaju škole i ne mogu da se snađu u društvu, ne znam zašto tačno ali to mi je prvi utisak kad čujem da neko tako govori.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 27 tra 2020, 12:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5191
podrinje je napisao/la:
Ako se kod ikavaca "sidi", zašto se ne "liži"?

Zašto "zec" nije "zic"?

Zašto "petak" nije "pitak"?

Zašto "led" nije "lid"?

A "perunika" bi mogla da bude "pirunika"...

Ta ikavica baš i nema nekog smisla, Vuk je to pametno izopštio u svojoj jezičkoj reformi.

Morlačko čobanska iskvarena srpska ekavica. :kava

Ekavica u Dalmaciji i Hercegovini???
Pa čak ni Srbi u tim krajevima ne pričaju ekavicom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 27 tra 2020, 13:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
OptimisticniVeSeljak je napisao/la:
podrinje je napisao/la:
Ako se kod ikavaca "sidi", zašto se ne "liži"?

Zašto "zec" nije "zic"?

Zašto "petak" nije "pitak"?

Zašto "led" nije "lid"?

A "perunika" bi mogla da bude "pirunika"...

Ta ikavica baš i nema nekog smisla, Vuk je to pametno izopštio u svojoj jezičkoj reformi.

Morlačko čobanska iskvarena srpska ekavica. :kava

Ekavica u Dalmaciji i Hercegovini???
Pa čak ni Srbi u tim krajevima ne pričaju ekavicom.


Ma dobro, nije da me nešto mnogo zanimaju ti krajevi.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 27 tra 2020, 13:37 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
podrinje je napisao/la:
Pa ko te tera da pričaš baš ijekavski? Ni meni nije baš milozvučan, ali dobro.


Ne tera te nitko doslovno nego pričam o tome da je kod nas ijekavica svugdi, u školama, udžbenicima, na televiziji, internetu, u službenom govoru, ama baš svugdi i to sve uništava ikavicu (kao i kajkavicu i čakavicu naravno) pogotovo kod novih gradskih ******** generacija koje nemaju svoje ja i srame se da ne bi ispali seljačine.
Prava ikavica će se održat oko Posušja i to ti je to...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 27 tra 2020, 13:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Politikant je napisao/la:
podrinje je napisao/la:
Pa ko te tera da pričaš baš ijekavski? Ni meni nije baš milozvučan, ali dobro.


Ne tera te nitko doslovno nego pričam o tome da je kod nas ijekavica svugdi, u školama, udžbenicima, na televiziji, internetu, u službenom govoru, ama baš svugdi i to sve uništava ikavicu (kao i kajkavicu i čakavicu naravno) pogotovo kod novih gradskih ******** generacija koje nemaju svoje ja i srame se da ne bi ispali seljačine.
Prava ikavica će se održat oko Posušja i to ti je to...


Ne treba kriviti klince, treba ih učiti kako se čuva svoje.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 27 tra 2020, 13:54 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
To si bome u pravu druže.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 27 tra 2020, 13:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Politikant je napisao/la:
To si bome u pravu druže.


Znam po sebi, vršnjaci te pritiskaju da prihvatiš neke norme koje osetiš da su besmislene i posledica nezrelosti, ali nemaš ubedljiv argument protiv.

Treba ti neko stariji da te nauči kako da im odgovoriš...

Sad, nebitno čije nasleđe je u pitanju, princip je isti. To se prenosi sa kolena na koleno. Zato i vredi, zato se ne pušta. Čitavi životi su ugrađeni u to.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 27 tra 2020, 14:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2235
Lokacija: Negdi na granici svitova
Politikant je napisao/la:
podrinje je napisao/la:
Pa ko te tera da pričaš baš ijekavski? Ni meni nije baš milozvučan, ali dobro.


Ne tera te nitko doslovno nego pričam o tome da je kod nas ijekavica svugdi, u školama, udžbenicima, na televiziji, internetu, u službenom govoru, ama baš svugdi i to sve uništava ikavicu (kao i kajkavicu i čakavicu naravno) pogotovo kod novih gradskih ******** generacija koje nemaju svoje ja i srame se da ne bi ispali seljačine.
Prava ikavica će se održat oko Posušja i to ti je to...


I to je istina, u Posušju, kod najmlađih, je ikavica i dalje prisutna u svom čitavom obimu i ne mislim da će ikakve škole to promijeniti. Ili ti prominit. :zubati

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 27 tra 2020, 14:37 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
Inače kažem Diablu da je njegov Široki daleko najhrvatskiji dio našeg naroda međutim čisto zbog govora Posušje je ipak #1, Široki je potpao pod mostarsku seljačku je/ijekavicu i tu bojim se nema pomoći. :(


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 27 tra 2020, 14:42 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
podrinje je napisao/la:
Politikant je napisao/la:
To si bome u pravu druže.


Znam po sebi, vršnjaci te pritiskaju da prihvatiš neke norme koje osetiš da su besmislene i posledica nezrelosti, ali nemaš ubedljiv argument protiv.

Treba ti neko stariji da te nauči kako da im odgovoriš...

Sad, nebitno čije nasleđe je u pitanju, princip je isti. To se prenosi sa kolena na koleno. Zato i vredi, zato se ne pušta. Čitavi životi su ugrađeni u to.


Znam i ja to sve po sebi i apsolutna istina sve... :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 28 tra 2020, 12:40 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Ksenija je napisao/la:
Ruđer Bošković je bio poreklom Srbin.


Citat:
Otac Ruđera Boškovića Nikola rođen je u Orahovu Dolu u Popovu, selu smještenome na južnome rubu prodoline Dubrave uz srednjovjekovni Put soli. Dubrava se prostire od Zavale, srednjovjekovnoga popovskog vojno-upravnog središta u kojemu se nalazio srednjovjekovni Popovski grad te niz utvrda o čemu svjedoče toponimi Grad, Gradac i Ostrog. Zavala je bila i duhovno središte toga kraja. U njoj se nalazila istočnohercegovačka inačica crkve sv. Spasa − crkva sv. Petra, predmet jednoipolstoljetnoga katoličko-pravoslavnog sporenja o kojoj srpski povjesničar Vladimir Ćorović piše: Iz ruševine te crkve očuvana je jedna ploča u manastiru, koja sa svoje strane daje nešto potvrde za zapadno poreklo njene arhitekture. Motiv pletera (podebljao D. V.) u gornjem delu ploče karakterističan je za dalmatinske građevine i to čak iz dosta ranog srednjeg veka, iz VIII − X stoleća. Govoreći o motivu dviju ptica Ćorović zaključuje: Ovakve figure po pravoslavnim crkvama u Hercegovini apsolutno ne postoje.

Nakon dolaska Osmanlija u Popovu jača utjecaj pravoslavlja te se negdašnji eremitaž dogradnjom i preuređenjem pretvara u pravoslavni manastir koncem 15. ili početkom 16. st. (prvi mu je spomen 1514.), iako mu gradnju pojedini srpski povjesničari neopravdano pomiču čak na 7. st. Upravo je zavoski manastir bio idejni i ostvarbeni rasadnik snažnijega širenja pravoslavlja na samu Zavalu, njezine zaseoke Muharevu Ljut i Budim Do te obližnja sela Čvaljinu i Dvrsnicu, a u manjoj mjeri i na Ravno. O snazi popravoslavljivanja zorno svjedoči podatak da je u Čvaljini na pravoslavlje prešla čak i obitelj Perotić s otoka Šipana, a iz Zavale se i Čvaljine najviše obitelji u 17. i 18. st. preselilo u katolička sela Ravno i Trebimlja. Katoličkim su oazama ostali zavoski zaselak Češljari (na njegovu se mjestu nalazilo srednjovjekovno selo Poljičani) i ishodište Boškovićâ Orahovi Do.

Marko Vego (za kojega bi se moglo reći sve osim da je hrvatski nacionalist jer je 1938. prešao na pravoslavlje) spominje činjenicu da se stanovnici Trebimlje i Ravna dubrovačkim sudcima obraćaju na ikavici te domeće: Mjesto Trebinje izražava se kao Tribigna u ikavskom području iako je to područje ijekavsko. Možda jento prastari ostatak iz doba doseljenja južnih Slavena u te krajeve. Tako je i sa mnogim drugim riječima, što se vidi po mojim ispisima iz arhiva.

Da je istočna Hercegovina iskonski ikavsko područje, namjerno se prešućivalo zbog toga što iskonskih Srba ikavaca gotovo da i nema. Postoji tek jedna mala ikavska oaza u Azbukovici u Podrinju (današnja općina Ljubovija u zapadnoj Srbiji), danas naseljena isključivo Srbima, no po nekim je podatcima dio stanovništva u taj kraj doseljen iz Dalmacije. Nadalje, u blizini je Azbukovice bio i franjevački samostan u Srebrenici te je i to moglo utjecati na to da se ikavica ondje održi. Ipak, nije nemoguće da je riječ o popravoslavljenome življu s obzirom na brojne osmanlijske zapise o popravoslavljenju katoličkoga puka u Podrinju, poglavito u Zvorniku.

Treba napomenuti da su u srednjovjekovnome Popovu česta i osobna imena Hrvoje i Hrvatin, što je nedvojben dokaz samosvijesti istočnohercegovačkih Hrvata i mnogo prije nego što nam to službena historiografija nastoji prikazati.

O PRIJEPORIMA O PODRIJETLU BOŠKOVIĆA

U osvrtima na podrijetlo istočnohercegovačkoga stanovništva srpski su se znanstvenici uglavnom oslanjali na monografije Hercegovina Jevte Dedijera i Popovo u Hercegovini Milenka S. Filipovića i Ljube Mićevića u kojima se uglavnom donose najčešće posve neutemeljene predaje o podrijetlu rodova iako su popovske i gradačke katoličke matice najstarije u Hercegovini te su kao takve prvorazredno povijesno vrelo. Koliko su predaje vjerodostojne, najrazvidnije je na primjeru obitelji Popović iz Gabele koja drži (kao i većina starijih rodova u središnjoj i istočnoj Hercegovini) da je rodom iz Crne Gore iako se u Gabelu doselila iz obližnjih Dobranja prije samo 150 godina. Izvor je predaja o crnogorskome podrijetlu starih popovskih rodova upravo monografija Jevte Dedijera, pa se tako raznoraznim izmišljenim predajama nastojalo dovesti u pitanje i katoličko podrijetlo Boškovića.

Prezime Bošković u Orahovu Dolu spominje se od 1649., godine 1653. Boškovići žive na Trebimlji, 1710. u Veljoj Međi i Cicrini, 1722. u Ravnome, oko 1730. u Češljarima, 1740. u Dubljanima, a 1755. na Belenićima, i to uvijek kao katolici. Iz Orahova Dola Boškovići se sele i u Zažablje.

Godine 1723. spominju se u Hrasnu, 1738. u Slivnu, a 1769. u Dobranjama. Živjeli su u hutovskomu naselju Raševići odakle su se preselili u Metković (1757.), Sjekose (1760.), Mramor i Tuhinje te dalje u Dubrave (godine 1792. spominju se u Crnićima). Katolištvo je Boškovića (i njihovih potomaka Kristića, Tomičića i drugih) nemoguće osporiti ako ni zbog čega, onda zato što je rođeni stric Ruđera Boškovića bio don Ilija, popovski župnik kojega su uskoci ubili koncem 17. st., pa se ocu don Ruže (kako tomu učenjaku tepaju njegovi suzavičajnici) nastojalo promijeniti i prezime i mjesto podrijetla. U Orahovu Dolu uistinu postoji predaja da Boškovići potječu od Pokrajčića koji su se doselili iz Bosne, pa se Nikolu Boškovića iz Orahova Dola pokušalo prekrstiti u Nikolu Gudelja iz Pokrajčića kod Trebinja. Drugi su pak pokušali Boškoviće smjestiti u Orah, selo u Žurovićima iznad Rijeke dubrovačke, no i tu su se prevarili jer je u doba rođenja Nikole Boškovića to selo bilo katoličko.

U najnovije su vrijeme srpski "historiografi" pokušali kao rodno mjesto Nikole Boškovića nametnuti Veličane, no i ondje Boškovići nose nadimak Kadijić kao i hutovski Boškovići te su u Veličanima razmjerno nedavno prešli na pravoslavlje. Osim već navedenih izravnih podataka (Orahovi Do oduvijek je katoličko selo, don Ilija Bošković, Ruđerov stric, bio je katolički svećenik, a Marijan Sivrić i Marinko Marić našli su upise Nikole Boškovića u katoličkim maticama) katolištvo Boškovića potvrđuju i posredni dokazi. Osim katolika iz Popova Neretvansku krajinu naselio je i jedan dio popovskih pravoslavaca. Nijedan rod doseljen u Neretvansku krajinu nije u prvome valu doseljenja (a najčešće nikako) mijenjao obred.

Podatci su nam iz neretvanskih matica vrlo dragocjeni jer iz njih doznajemo da su u danas isključivo srpskim selima u Popovu nekoć živjeli katolici. Tako je obitelj Ivanišević u Metkoviću podrijetlom iz Poljica, Medari su iz Sedlara ili Dračeva, Grubješe iz Dvrsnice i Sedlara, Galičići iz Galičića, a Gluščevići iz Sedlara. Treba napomenuti da se u navedenim selima ne spominje nijedan katolik u posljednjih trista godina, a svi su nositelji tih prezimena u Popovu danas pravoslavci! Iz Dubrave su se u neretvansku župu Slivno doselila tri roda, od kojih je svaki nakon doseljenja čuvao iskonski obred. Ćulići su se iz Zavale doselili u Podstijene, ali su koncem 18. st. prešli na katolištvo (kao i Rešetine u Opuzenu te Simati u Dobranjama), a Kadijevići su se iz istoga mjesta doselili na Kremena i do danas su ondje i u Mihalju ostali pravoslavci.

Posebno je zanimljiv slučaj Šešelja koji su se iz Muhareve Ljuti (ondje se 1704. kao posjednik spominje Mijo Šešelj) doselili u Lađište odakle su prešli u Podgradinu. Prvo obitavalište Šešelja u Popovu bili su Veličani, a odande se obitelj odselile u Koteze, pa u Muharevu Ljut (gdje i danas žive) i koncem 19. st. u Orahovi Do (otkud su se iselili 1992.). Na pravoslavlje su Šešelji prešli koncem 18. st. Predaja kaže da je jedan od Šešelja morao prijeći na pravoslavlje kako bi mogao postati manastirski zvonar i dobiti na korištenje manastirske zemlje. Da su popovski i neretvanski Šešelji jedan rod, potvrđuje i podatak da i pravoslavni i katolički Šešelji za obiteljskoga zaštitnika imaju sv. Luku. Tim je tragikomičnijipoložaj haškoga uznika Vojislava Šešelja kojemu se danas sudi zbog progona naroda kojemu i sam, barem po krvi, pripada.


http://www.portaloko.hr/clanak/zavicaj- ... -/0/32540/

Kako to da se ikavicom nekad govorilo u Trebinju, Nevesinju i Ljubinju, da se u toponimima može naći -šć, da do 16. i 17. stoljeća stanovništvo Popovog polja uglavnom govori ikavicom. Također što je sa fenomenom ikavskog odraza jata među crnogorskim muslimanima u Podgorici i Tuzima te kod pravoslavnih Crnogoraca u Vraci kod Skadra?

Citat:
Nekropola Vidoštak je nekropola stećaka u istočnoj Hercegovini. Nalazi se u selu Popratima, u zaseoku Vidoštaku, a na području Vojvodine. Smješteno je ispod ilirskog grada Ošanića. Iz toponima Vojvodine čini se da je bliža okolina Batnoga u Ošanićima bila pripadala vojvodama iz roda Hrabren-Miloradovića. Nekropola ima osamdesetak stećaka raznih oblika i dekora. Jedna ima ikavski tekst na čirilici iz 1231. godine, što svjedoči o ranijoj rasprostranjenosti štokavske ikavice u istočnoj Hercegovini. Natpis glasi Miseca marta 11. prestavi se raba božija Marija, a zovom' Divica, popa Dabiživa podružije, va ljeto 6739 (1231). Zbog datiranja sličnog onom kod pravoslavnih srpski su autori ovo tumačili kao argument da je rečeni svećenik pravoslavan.


Još neke zanimljivosti. Ivan Skilica (11. stoljeće) Dukljane spominje ovako: "Prve godine toga cara (Mihajla VII. Duke), indikacije prve, narod Srba, koje također zovu i Hrvatima, izađe da pokori Bugarsku". Kada govori o vojnom djelovanju Bodinova doglavnika Petrila kaže: "Uhvatiše (Bizantinci) pak također i onoga, koji je iza Petrila u Hrvata po redu vladao, te ga okovana odvedoše k caru". Nikefor Brijenije Mlađi, čiji se otac sukobio u tom ratu s Bodinom i Petrilom, pravi jasnu distinkciju spominjući zasebno i Hrvate i Dukljane. Skiličin nastavljač Ivan Zonara izjednačava Srbe i Hrvate u Duklji. Mihajlo Devolski govori ο stanovnicima Duklje samo kao ο Hrvatima. Nikefor Brijenije piše ο Hrvatima i Dukljanima, koje razlikuje. Bodin je, po naredbi dukljanskog kralja Mihaila, predvodio vojsku od, kako kaže Brijenije, "Dukljana i Hrvata". Na drugom mjestu veli da "Hrvati i Dukljani pobunivši se, cio Ilirik zlostavljahu". Napokon, Ana Komnena piše ο Dalmatima pod vodstvom Mihajla, Bodina i Vukana, ali kao srpskog kneza označava samo Vukana, što znači da i ona razlikuje Dalmate (Dukljane) od Srba. U bizantskim izvorima, vjerojatno jer su dio njegovih podanika bili Hrvati, nazivaju kralja Mihajla Vojislavljevića (1046 – 1081.) „vladar onih, koji se zovu Hrvati“. Sredinom 12. stoljeća pop Dukljanin spominje Primorje (Maritima) koje dijeli na Bijelu i Crvenu Hrvatsku. To očito ukazuje da su na taj prostor među ostalim, doselili i Hrvati. Za vrijeme hrvatskih kraljeva Paganija je došla direktno pod hrvatsku vlast, a Zahumlje je bilo u vazalnom odnosu. Prema popu Dukljaninu, prvi vladar Duklje je bio Petar, brat bjelohrvatskog kralja Krešimira I. Najranija dubrovačka književnost je pisana na ikavici. Jedan od najvećih geografa srednjeg vijeka Abu Abdallah Mahomed Ibn Idris iz 11./12. svjedoči da je Dubrovnik zadnji grad u Hrvatskoj. Nalješković, Vetranović, Zlatarić i brojni drugi jasno govore o Dubrovniku kao hrvatskom gradu i dubrovačkom dijalektu kao hrvatskom jeziku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 01 svi 2020, 08:58 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Ceha je napisao/la:
Purger111 je napisao/la:
Rana dubrovačka književnost pisana je na ikavici i većina hrvatskih štokavaca izvorno priča ikavicom sa određenim šćakavskim elementima.

Ovo nije točno.

Po lingvistima, svi zapadnoštokavski dijalekti, osim onih rubnih (npr. južna Slavonija i Makarska...) su jekavski na početku.
Kasnije se ubrzano ikaviziraju.

Svi su zapadnoštokavski (kao i svi ostali jz slavenski, uz moguću iznimku istočnoštokavskih, a o torlačkima da ne pricamo) šćakavski.
Štakavizacija je utjecaj Ohrida i crkvenoslavenskog.

Od 4 predturska zapadnoštokavska ikavska, 2 su očuvala šćakavsku isoglosu, a 2 izgubila istu.
Podjela je i po tome što je su jedni štokavski, a drugi štokavsko-čakavski.

Imamo i jedan ikavsko jekavski (neretvanski), koji je izgubio tu isoglosu.

Od 2 predturska jekavska, 1 je očuvao, a 1 izgubio tu isoglosu.

Kajkavsko-štokavski u južnoj Slavoniji je ikavski, ekavski, a ima i drugih kombinacija.

Dakle od 8 poznatih štokavskih i poluštokavskih dijalekata, 3 su izgubila šćakavsku isoglosu...
To su;
* biokovsko-cetinski (štokavsko-čakavski ikavski)
* neretvanski (štokavski ikavsko-jekavski)
* dubrovački (štokavski jekavski)

4 ikavska dijalekta su prešla u jedan, iako je većina biokovsko-cetinskog, kao i dobar komad s juga zapadnohumskog (štokavski ikavski, isto štakavske isoglose) uz dodatnu čakavizaciju, prešao u jugozapadni istarski.
Dijalekt u koji su se ti ikavski spojili je novoštokavska ikavica, koji se sastoji od dva poddijalekta, šćakavskog i štakavskog.
U njih su uklopljeni stari dijalekti po gore navedenim isoglosama.

Svi staroštokavski su šćakavski, oni u Slavoniji su izgubili kajkavske isoglose.
Oni u istočnoj bosni su ostali šćakavci.
Postojala je novoštAkavizacija starošćakavskih u ex-yu, ali to je priča za sebe.
Drugi štakavski je nastao iz Dubrovačkog i Neretvanskog, novištokavska jekavica. Tu je i istočnostokavska istočnohercegovačka ijekavica, koji je dobrim dijelom prijelazni dijalekt.

Dakle, trenutno imamo 2 šćakavska, 1 polušćakavski i 1 nešćakavski dijalekt(iako su i oni nekoć bili šćakavski)


Znam da se puno bolje razumiješ u ove stvari i siguran sam da si u pravu. Ja samo znam da kad odeš u Slavoniju, Liku, Zagoru, Dalmaciju itd. i pričaš sa starim ljudima da ćeš u prosjeku čut "dica", "čovik", "mliko", "šćap". :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 02 svi 2020, 14:28 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
Nekima je lijeno izgovorit puno, tvrdo "m" na kraju riječi, već bude nekakvo nečujno, pa možda zvuči kao da je rečeno "n", a zapravo se radi o tome da ne izgovoriš "m" do kraja, to sam primjetio i sa slovom "t" na kraju, tko nema čvrsti govor ili se tek probudio neće zabetonirat "t" na kraju već ga praktički neće ni reć.
Tako da te neke stvari ovise i s kim pričate, neki ljudi imaju čvrst i jasan govor di je odma jasno šta je rečeno od slova do slova a neki frfljaju ili im je lijeno pričat pa preskoče progutaju i skrate pola slova.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 511 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 21  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO