HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 09:40.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 511 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 21 sij 2021, 15:50 
Online
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3963
Planina je napisao/la:
Koji je uopće riječki govor, kako pričaju Riječani i taj kraj? Pretpostavljam slična stvar kao u Splitu, orginalno čakavski (iako vjerojatno drugačija čakavica od dalmatinske) koji je onda turbo štokaviziran dosljavanjem svega i svačega. Ima li gore ikakve ikavice?
Originalno je područje oko grada je ikavsko-ekavsko (grad je Rika, lijepo bijelo mlijeko je lipo belo mleko), zapadno od grada je ekavska čakavština (grad je Reka), potpuno ikavsko područje je u okolici Crikvenice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 21 sij 2021, 15:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3963
A Dane je čini mi se Zgrobnika, to je svijet za sebe, ne uklapa se u definicije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 21 sij 2021, 16:10 
Offline

Pridružen/a: 16 lip 2019, 07:55
Postovi: 242
ČAKAVCI ZGUBLJENI VA PREVODU

Dok se na državnim televizijami čakavština prevodi, neke lokalne televizije već imeju i dnevnik na čakavice. Bez prevoda. Ima i drugih emisija na čakavštine, ča j' dobar način da se ta naš domaći zajik promovira va medijimi. Neki su rekli da njin ne bi pačilo ni da j' i celi novi list na čakavice.

Već dtugi put kuliko mi j' poznato, čakavština se na našoj televiziji tretira kot strani zajik. Pred ko leto na rečkon putničkon terminalu delali su nekakovu anketu. Katamaran su čekale dve čakavke z jednoga kvarnerskoga otoka. Novinar ih je pital da ča misle o novon terminalu, a gospe su mu odgovorile na svojen otočnon govoru. Da bi ih razumela cela Hrvacka, spod te dve otočanke klali su prevod na književni hrvacki zajik. Kad zimaju izjavi po Dalmacije, nigdar nima prevoda na hrvacki. Nisan još ćapala da prevode kajkavci, mogari moran priznati da njih dobro ne razumen. Morda j' problem va ten j' i čakavštine i kajkavštine fanj malo na televizije, a dalmatinski se često more čut i već nan je simi va uhu.

Drugi primer prevođenja čakavštine pripetil se pasanu šetemanu. Na jednoj komercijalnoj televizije sopet je počel onaj serijal o jubavi ka se išće na selu. Jedan od kandidati j' iz Istre, kuliko se moren spametit iz Svetoga Petra va Šume. Mladić celo vrime divani čakavski, a va prilogu j' bila i njegova kunpanija. Mladići su neč povedali na čakavice, a ispod njimi j' sopet šal titl z hrvackin prevodon. Onput je kandidatu za jubav na selu prišla jedna divojka z unutrašnjosti, ka ni znala ča bi mu odgovorila aš, pokazalo se ni razumela ča j' mladić čakavac pita. Potle j' sama pred kamerami objasnila da joj se para da dečko govori arapski. I tako se njihova potencijalna jubav našla zgubljena va prevodu. Druge divojke nisu imele ta problem, čak ni ona z Novog Sada ali neč takovo, pa j' morda va ten ča divojka ka ni razumela čakavski ni talentirana za zajici.

Ipak, ima neč va ten da mi va Hrvackoj bolje razumemo srpski leh naši dijalekti. Pokazalo se da neki ki j' na primer iz Slavonije, čakavštinu doživljava kot strani zajik. Za čakavci njihov dijalekt i je zajik, pa bi morda i mi mogli iskat dvojezični natpisi. Na ulazu va naš grad tako bi moglo stat: Rijeka - Rika - Reka, a uz Meju - Granica. Ima i Rečana ki nisu čakavci i izrazili su želju da se parića kakov tečaj čakavskoga zajik. Ideja za razmišljanje.

^^
Dominira ekavica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 21 sij 2021, 17:26 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2020, 08:27
Postovi: 1595
Planina je napisao/la:
Burbon je napisao/la:
U Splitu nema nikakve ijekavice, ije i je 95% ljudi ni u školi nikad ne savlada u dalmaciji baš zato šta im je ko ikavcima cila stvar neprirodna.


U cijelom ikavskom govornom području primjetan je porast jekavizama, no to smo već komentirali 3 puta pa se ne mislim ponavljati, samo ću reći da prava ikavica gdje je sve na i kao što je Srbima ekavcima sve na e danas praktički ne postoji.

I ja ću opet ponovit da pretjeruješ al očito nikad nećemo na zelenu granu.Imam optimističniji pogled, ja vidim da je ikavica nikad jača i u mainstream kulturi, recimo pismama, je ikavica jača nego ikad.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 21 sij 2021, 17:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2235
Lokacija: Negdi na granici svitova
Kolega Planina je jednostavno kratko i jasno objasnio splitski podtip ikavice, osjetan je porast jekavice, to sam primjetio naročito u Širokom. Za Posušje će morat ogulit još koja generacija da bi se to uspjelo :zubati

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 04:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4801
Planina je napisao/la:
Koji je uopće riječki govor, kako pričaju Riječani i taj kraj? Pretpostavljam slična stvar kao u Splitu, orginalno čakavski (iako vjerojatno drugačija čakavica od dalmatinske) koji je onda turbo štokaviziran dosljavanjem svega i svačega. Ima li gore ikakve ikavice?


Split ima stalni dotok štokavaca zadnjih pola tisućlića. Pa opet, nije ekipa progovorila "po vlaški", nego se govor smiša. Dođeš iz Splita u Zagoru i onda shvatiš kako je drugi naglasak, izgovori... Split se razlikuje i od bodulskog i od vlaškog.

Pan je napisao/la:
ČAKAVCI ZGUBLJENI VA PREVODU

Dok se na državnim televizijami čakavština prevodi, neke lokalne televizije već imeju i dnevnik na čakavice. Bez prevoda. Ima i drugih emisija na čakavštine, ča j' dobar način da se ta naš domaći zajik promovira va medijimi. Neki su rekli da njin ne bi pačilo ni da j' i celi novi list na čakavice.


U pravu si. Gadi mi se kako je državna TV uhvatila privodit (!!!) čakavske priloge, ka' da se radi o stranen jeziku. A nije. Ako su se naši stari mogli razumit u mistima di su se susritali štokavci i čakavci, a nisu imali škole, zašto sad to privođenje?

Evo, nisan ričko-istarski čakavac, a razumin ih. Imadu divne sačuvane stare lokative (televizijAMI, medijIMI), prepozicije (va), primetnute oblike (zajik), virojatno digod još imadu očuvanu dvojinu. Ostalo su romanizmi. Čemu privođenje?

Zadnjih 20 godina se hrvatski jezik priko medija bosančerizira i srbijanizira priko medija, iako stanovništvo tako ne govori. Moran ovako reć. Ka' da je "zabranjen pristup čakavcima". Nesriknja Rika i Istra nikako nisu dočekali svoje misto pod suncen u ostatku Hrvatske, gledano u popularnoj kulturi, a Dalmacija je napadno istisnuta, a pri svega se tu ositi na Splitu. Više čujen sarajevski govor na TV nego splitski, šibenski, dubrovački, zadarski, otočki i zagorski. Pa nije li bezobrazno šta dalmatinske likove u reklamama i serijama glumidu Muslimani? Zamislite. Skloni su radije dovest nikega drugega iz druge države glumit lik koji ne govori njegovim jezikom. To mi sliči na bojanje bilih glumaca u crno u stara vrimena, kad crnci nisu se smili pojavit, pa su ih glumili bili glumci.
Kad su snimili seriju di svi likovi govoridu tvrdon čakavicon, ne kakvon ublaženom? Evo 70 godina TV u nas, pa ništa. I zapadnoštokavska ikavica je isto potisnuta. Prosjaci i sinovi, di se moralo posrat seriju podobnim "breonskim" vladarom (koji je prvotno bia pridviđen i za lik Meštra u Velom mistu!!!). Kud puklo da puklo je u Lici, ali nima tu prava ličkog naglaska. Čekan kad ćedu snimit seriju po scenariju koji je napisa Petar Miloš. Scenarij je po njegovim izvrsnin Legendama o rodijaku Ćipi (rekordne naklade). Nadan se da ne će i tu TV kuće zakenjat s nemaron prima izvornen govoru, jer u zadnje vrime nami glume svi mogući od Vardara do Triglava... Ili bolje rečeno, od Jaruna do Đerdapa, Goražda i Berana.
Scenarij je davno napisa, čeka već godinama. Bit će da je prihrvatski, pa in ne valja. Oni želidu nacionalmazohističke scenarije kao ono smeće od Belle biondine, Svjedoka i sl.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 04:33 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
saskia je napisao/la:
Kolega Planina je jednostavno kratko i jasno objasnio splitski podtip ikavice, osjetan je porast jekavice, to sam primjetio naročito u Širokom. Za Posušje će morat ogulit još koja generacija da bi se to uspjelo :zubati


Široki su postali teški jekavici, pričaju kao Mostar, ista jekavica isto razvlačenje isti naglasak, tu i tamo im se zalomi štagod ikavizama tipa uvik, dite i sl. ali generalno ih uopće ne bih stavio pod ikavsko govorno područje. Grude već ne znam, kaže mi Diablo da su Grude sličnije Širokom nego Posušju, jel to istina?

Ispada da su jedini pravi ikavci u Hercegovini Posušaci. Ili Posušani.

Jača je ikavica u Duvnu nego igdje ispod Posušja, samo da Duvnjaci oće izbacit o-kanje bili bi pravi. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 05:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4443
Lokacija: Grobnik
Planina je napisao/la:
Koji je uopće riječki govor, kako pričaju Riječani i taj kraj? Pretpostavljam slična stvar kao u Splitu, orginalno čakavski (iako vjerojatno drugačija čakavica od dalmatinske) koji je onda turbo štokaviziran dosljavanjem svega i svačega. Ima li gore ikakve ikavice?


Riečani su izvorno govorili talijanski i ekavski čakavski. Okolica Rieke ide odprilike ovako: Kastavština i Liburnija su čakavska ekavica. Klana je čista ikavica (s time da ima dosta primjesa kajkavskog), Grobnišćina je ikavsko-ekavska, za koju ostatak riečke okolice smatra je je pomalo posebna po naglasku, ter za grobnički govor govore da je pjevajući. Bakar i okolica su ekavska čakavica, ter meni zvuči jako slično kano kastavska i liburnijska. Uglavnom, mi se svi jako dobro međusobno razumiemo u riečkom prstenu.
Inače, u okolici Rieke, većina domaćih kad službeno govori na poslu ili u školi, se okrene na književni. Za razliku od njih, tu su Grobničani dosta tvrdi, pogotovo ovi Jelenski. Zbog toga Grobničane mnogi poštuju zbog toga, a opet neki im zanovjetaju da su zadrti. Grobničani iz Čavli su već mekši i urbaniziraniji i imaju veći utjecaj Rieke. Kći od jedne moje sestrične, makar je čista Grobničanka ima sram da priča po domaći i skroz se okrenula na književni. Obitelj je bila luda na nju kako to govori...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 05:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4443
Lokacija: Grobnik
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
A Dane je čini mi se Zgrobnika, to je svijet za sebe, ne uklapa se u definicije.


Možda je jelenski dio Grobnika sviet za sebe, a već Čavle (pod koje spada Grad Grobnik) su dosta urbaniziraniji. U Jelenju je znao pobjediti HDZ ili nezavisni blizak HDZu, a Čavle su dosta tvrdi SDPovci.

Inače, Grobničani se po domaću reče Gromičani, a za Grobnik se reče Gromik. Ženska je Gromišćica.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 08:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2235
Lokacija: Negdi na granici svitova
Planina je napisao/la:
saskia je napisao/la:
Kolega Planina je jednostavno kratko i jasno objasnio splitski podtip ikavice, osjetan je porast jekavice, to sam primjetio naročito u Širokom. Za Posušje će morat ogulit još koja generacija da bi se to uspjelo :zubati


Široki su postali teški jekavici, pričaju kao Mostar, ista jekavica isto razvlačenje isti naglasak, tu i tamo im se zalomi štagod ikavizama tipa uvik, dite i sl. ali generalno ih uopće ne bih stavio pod ikavsko govorno područje. Grude već ne znam, kaže mi Diablo da su Grude sličnije Širokom nego Posušju, jel to istina?

Ispada da su jedini pravi ikavci u Hercegovini Posušaci. Ili Posušani.

Jača je ikavica u Duvnu nego igdje ispod Posušja, samo da Duvnjaci oće izbacit o-kanje bili bi pravi. :D


Pa slušaj ovisi koji dio Gruda, ali ono što znam to je naše, za iznenadit se da će Široki pokleknut pred naletom jekavice :zubati, iako je ikavica kod njih sigurno i dalje najizraženija, naročito u mjestima prema Posušju tipa Privalj i Kočerin, ali ima ih pričaju ko da su rođeni "brāte". Više imam kontakta sa Duvnom i Livnom nego ostatkom Hercegovine prema jugu, ali nemam srca turit ih pod svoje kad su u pitanju ove male razlike među nama tipa govor, mentalitet, teritorijalna pripadnost itd. :zivili

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 08:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2235
Lokacija: Negdi na granici svitova
Ma i nije tu samo stvar okanja, iako mi je i ono dovoljno jer je to ono čisto, netaknuto bosansko "o" koje završava u Mesihovini i ne vraća se prije Ivan Sedla. Tu je stvar i mentaliteta, totalno drugačiji međuljudski (ilitiga pod vaški međukomšijski) odnosi, način razmišljanja itd. nego tamo gdje ja držim da je Hercegovina.

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 09:03 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
Pajdo triba nama naša ikavska Republika u trokutu Buško- Blidinje- Grude, Posušje kao centar, iskreno ne znam šta će nam ovi ostali, to više ne zna ni pričat normalno. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 11:34 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
Btw ako ćemo po govoru Rama je isto čista Bosna, a i ne samo po govoru, po mentalitetu, ponašanju, načinu razmišljanja, kako hoćeš. Ne znam kakva je razlika između naših iz Uskoplja i Rame, realno nema je.

Sad ne znam kakav je govor i mentalitet naših iz Konjica, di njih smjestit.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 11:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9562
Lokacija: HR HB
U Uskoplju je mehko "Ć", ono a la dalamatinsko ghdje god mogu da ga uvale, a u Rami je to normala Ć, a gdje treba biti Č tu jeste Č,... onak na prvu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 11:41 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
Zanimljivo, onda su Ramci bliži Duvnu, Livnu, Kupresu nego Srednjoj Bosni po govoru. Ali svi navedeni skupa su bosanci da se ne lažemo. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 13:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9562
Lokacija: HR HB
Planina je napisao/la:
Zanimljivo, onda su Ramci bliži Duvnu, Livnu, Kupresu nego Srednjoj Bosni po govoru. Ali svi navedeni skupa su bosanci da se ne lažemo. :D


Naravno, Kupres i Livno zapadna Bosna, a eto nek duvnjaci budu jugozapadna, ne mogu oni u suru s njima :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 14:16 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
Onda koliko sam skužio dosad ikavica u BiH Hrvata bi se mogla podijeliti u 4 podvrste;
- bosanska ikavica (sve na o) sa mehkim Ć svugdje kakvom pričaju naši u Srednjoj Bosni iako su mnogi debelo jekavizirani i samo rijetko koriste ikavizme ali ajde recimo da mislim na Uskoplje, Bugojno i dokle već se održala kakva takva ikavica
- bosanska ikavica (sve na o) sa tvrdim Č (gdje ide) kakvom pričaju Duvno, Livno, Kupres, Rama
- hercegovačka ikavica (a završeci gdje ide) sa ravnomjernim govorom kakva se priča na potezu od Buškog jezera preko Posušja do otprilike Gruda i zapada Širokog
- hercegovačka ikavica (a završeci negdje, negdje o, ovisi kako im dođe dok razvlače onaj naglasak prije :laugh ) sa kao što rekoh karakterističnim razvlačenjem i naglaskom kakva se priča od Širokog do Mostara, Čitluka, i nadalje dole, iako je ova skupina također uvelike jekavizirana al ajde.

Po udjelu ikavštine rekao bih da smo najveći ikavci mi oko Posušja pa onda ova skupina Duvno- Livno- Rama- Kupres i dalje što više odmičeš u Bosnu to više ikavica opada tako da su recimo naši u Vitezu danas manje više čisti jekavci, i isto tako kako odmičeš na jug od te jezgre oko Posušja količina ikavštine također sve više i više opada. Eto ispravite me ako sam nešto krivo povezao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 14:51 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15854
Planina je napisao/la:
Koji je uopće riječki govor, kako pričaju Riječani i taj kraj? Pretpostavljam slična stvar kao u Splitu, orginalno čakavski (iako vjerojatno drugačija čakavica od dalmatinske) koji je onda turbo štokaviziran dosljavanjem svega i svačega. Ima li gore ikakve ikavice?


U Rijeci danas 90% ljudi priča književno. U okolici grada gdje su starosjedioci se čakavski priča s tim da je tu čakavski neka mješavina ikavice i ekavice. Istočno od Rijeke više ikavica a zapadno ekavica.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 20:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4443
Lokacija: Grobnik
Rika sv Vida je napisao/la:
Planina je napisao/la:
Koji je uopće riječki govor, kako pričaju Riječani i taj kraj? Pretpostavljam slična stvar kao u Splitu, orginalno čakavski (iako vjerojatno drugačija čakavica od dalmatinske) koji je onda turbo štokaviziran dosljavanjem svega i svačega. Ima li gore ikakve ikavice?


U Rijeci danas 90% ljudi priča književno. U okolici grada gdje su starosjedioci se čakavski priča s tim da je tu čakavski neka mješavina ikavice i ekavice. Istočno od Rijeke više ikavica a zapadno ekavica.


Bakar i okolica (Hreljin, Praputnjak, Krasica...) su iztočno, ali su ekavica. Grobničani imaju ekavsko-ikavski govor. Od Viškova do Lovrana i dalje je ekavica.

I okolica Rieke je dosta u banani s čakavskim. Na Viškovu je prava riedkost čut domaću besedu, a puno bolji nisu ni Matulji i Kastav. Jelenski Grobničani su po domaćoj besedi najjači, ter kad čuješ da netko u gradu Rieci službeno, javno i na glas govori po domaći, to u 90% slučajeva budu Grobničani.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 22:20 
Online
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3963
Na 20 km od centra Rijeke nalazi se Lič, gdje je govor štokavski ikavski, mislim da je to najzapadnije ikavsko štokavsko mjesto.
Zanimljivo je da su pored Liča čakavski Benkovac Fužinski i kajkavske Fužine, u maloj planinskoj općini Fužine postoje sva tri narječja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 22 sij 2021, 22:38 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3890
dane-croatia je napisao/la:
Rika sv Vida je napisao/la:

U Rijeci danas 90% ljudi priča književno. U okolici grada gdje su starosjedioci se čakavski priča s tim da je tu čakavski neka mješavina ikavice i ekavice. Istočno od Rijeke više ikavica a zapadno ekavica.


Bakar i okolica (Hreljin, Praputnjak, Krasica...) su iztočno, ali su ekavica. Grobničani imaju ekavsko-ikavski govor. Od Viškova do Lovrana i dalje je ekavica.

I okolica Rieke je dosta u banani s čakavskim. Na Viškovu je prava riedkost čut domaću besedu, a puno bolji nisu ni Matulji i Kastav. Jelenski Grobničani su po domaćoj besedi najjači, ter kad čuješ da netko u gradu Rieci službeno, javno i na glas govori po domaći, to u 90% slučajeva budu Grobničani.


Čakavci nemaju više nikoga poznatoga u javnosti da bi ih promovirao. Zadnja nada je bila Kolinda , ali njoj su bile draže neke druge regije.
Čak ni na MIK-u više ne mogu pobijediti, prije par godina je bila ona pjesma "Naša beseda" koju izvode 3 pjevača (Grbac, Butorac, Šegota), od kojih je samo prvi čakavac, a druga 2 su po prezimenima štokavci ikavci Bunjevci, kao što su i župan Komadina ili ministar Butković.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 23 sij 2021, 02:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4801
Kaftanzoglio je napisao/la:
Čakavci nemaju više nikoga poznatoga u javnosti da bi ih promovirao. Zadnja nada je bila Kolinda , ali njoj su bile draže neke druge regije.
Čak ni na MIK-u više ne mogu pobijediti, prije par godina je bila ona pjesma "Naša beseda" koju izvode 3 pjevača (Grbac, Butorac, Šegota), od kojih je samo prvi čakavac, a druga 2 su po prezimenima štokavci ikavci Bunjevci, kao što su i župan Komadina ili ministar Butković.


Triba bit svoj đir. Ne marit što misli okolina, nego gurat svoje. U drugom kraju mi je shvatljivo da se držidu standardnoga hrvatskog ako u tomen drugom kraju govoridu drugin naričjen. Među svojima moradu promicat svoj govor, svoje naričje. Velika je stupica kad ljudi se zaboravidu pa u svojoj kući govoridu govoron koji nije domaći. To se ne smi događat.

Veliki je propust ovdašnih forumaša što ne pišedu ikavicon a to in je govor njihova kraja. Na kraju svega, dođu nam srpski forumaši i ovdi blanjadu na ekavici. Nije nitko reka da ih ne razumi. Naprotiv, domaći se stididu pisat ikavicon. Prikinite s tom prakson.

Split je bia omiljen među Hrvatima i ostalin narodima one države zato šta je uvik bia svoj. Uvik je tvrdo i ponosito govoria u svomen naričju i tvrdo je gura svoje.

Kad se prikine govorit po svoju, to je isto ka' da si sebi okinia niku stvar.

Planina je napisao/la:
Onda koliko sam skužio dosad ikavica u BiH Hrvata bi se mogla podijeliti u 4 podvrste;
- bosanska ikavica (sve na o) sa mehkim Ć svugdje kakvom pričaju naši u Srednjoj Bosni iako su mnogi debelo jekavizirani i samo rijetko koriste ikavizme ali ajde recimo da mislim na Uskoplje, Bugojno i dokle već se održala kakva takva ikavica
- bosanska ikavica (sve na o) sa tvrdim Č (gdje ide) kakvom pričaju Duvno, Livno, Kupres, Rama
- hercegovačka ikavica (a završeci gdje ide) sa ravnomjernim govorom kakva se priča na potezu od Buškog jezera preko Posušja do otprilike Gruda i zapada Širokog
- hercegovačka ikavica (a završeci negdje, negdje o, ovisi kako im dođe dok razvlače onaj naglasak prije :laugh ) sa kao što rekoh karakterističnim razvlačenjem i naglaskom kakva se priča od Širokog do Mostara, Čitluka, i nadalje dole, iako je ova skupina također uvelike jekavizirana al ajde.

Po udjelu ikavštine rekao bih da smo najveći ikavci mi oko Posušja pa onda ova skupina Duvno- Livno- Rama- Kupres i dalje što više odmičeš u Bosnu to više ikavica opada tako da su recimo naši u Vitezu danas manje više čisti jekavci, i isto tako kako odmičeš na jug od te jezgre oko Posušja količina ikavštine također sve više i više opada. Eto ispravite me ako sam nešto krivo povezao.


Sićan se čovika iz Uskoplja kojeg san poznava, mog vrsnika, govoria je ikavicon isto ka ovdi ljudi u Zagori. Za Širokobrižane ne znan kako in se to uvukla ijekavica. Možda bidu tribali prominit ime mistu u Široki Brig. Kakvi su oni to ikavci kad in se misto tako zove.
Naričje je govor kojim se mora STALNO govorit. A ne samo u prigodnoj folklornoj emisiji na radiju koja se emitira jednon u misec dana od 06:45 do 07:00, di se govori o životu kakav je bia pri tri stolića. Triba govorit stalno, sa sadašnjin situacijama i stvarima, o sadašnjoj stvarnosti. I u kući i u medijima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 23 sij 2021, 03:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4801
Kaftanzoglio je napisao/la:

Čakavci nemaju više nikoga poznatoga u javnosti da bi ih promovirao. Zadnja nada je bila Kolinda , ali njoj su bile draže neke druge regije.
Čak ni na MIK-u više ne mogu pobijediti, prije par godina je bila ona pjesma "Naša beseda" koju izvode 3 pjevača (Grbac, Butorac, Šegota), od kojih je samo prvi čakavac, a druga 2 su po prezimenima štokavci ikavci Bunjevci, kao što su i župan Komadina ili ministar Butković.


dane-croatia je napisao/la:
Rika sv Vida je napisao/la:

U Rijeci danas 90% ljudi priča književno. U okolici grada gdje su starosjedioci se čakavski priča s tim da je tu čakavski neka mješavina ikavice i ekavice. Istočno od Rijeke više ikavica a zapadno ekavica.


Bakar i okolica (Hreljin, Praputnjak, Krasica...) su iztočno, ali su ekavica. Grobničani imaju ekavsko-ikavski govor. Od Viškova do Lovrana i dalje je ekavica.

I okolica Rieke je dosta u banani s čakavskim. Na Viškovu je prava riedkost čut domaću besedu, a puno bolji nisu ni Matulji i Kastav. Jelenski Grobničani su po domaćoj besedi najjači, ter kad čuješ da netko u gradu Rieci službeno, javno i na glas govori po domaći, to u 90% slučajeva budu Grobničani.


Nemojte klonit. Dobro je što elemente čuvanja čakavšćine vidin kod Ričana. Barem Armada ima transparente Krepat ma ne molat ili kad su osvojili kup Važ je naš.

Mene strašno idi ka čujen di Torcida skandira, a druga tribina odgovori isto "Ajmo bIJEli, ale!". Ma koji "bIJEli"?? :smajl026 Osobno nikad nisan htia tako skandirat. Uvik san vika "Ajmo bIli, ale!"
Prave hajdukovačke navijačke pisme imadu stihove samo na ikavici. Jedino se za sJEver provuklo "je", virojatno zbog uticaja službeneg jezika. Budući da se je ritko rabilo oblik "sIver" u običnomen govoru a više u školskemu, dogodila se ijekavizacija. Triba ju prikinit i vratit kako je bilo.

Zatim ako pogledate na Googleovim iskanjima

https://www.google.com/search?q=siverno+južno

https://repozitorij.ffst.unist.hr/islan ... m/PDF/view


ETNO-FILOLOŠKI PRINOSI KULTURNOJ BAŠTINI
ZAPADNE HERCEGOVINE

nije znala ni za usporednice niti podnevnike – opjevala je sve od „Vinjanske strane“ do „Amerike Siverne i Južne.“

https://www.licke-novine.hr/arhiva/arhi ... 201015.doc

IZLET PO LIČKIM VODAMA

"za veliki kiša priliva voda i činila potok sve do Ričice koja je siverno od kuće i priko ceste i pruge. "

"kroz Ričice, koje su se ugnizdile u lipoj dolini između Velebita, s južne strane, i Resnika sa siverne strane i ispod kojega teče rika Ričica. "

http://www.kastela.org/novosti/aktualno ... ke-bastine

Uočite kako se mišćani dopisijedu na ikavici ispod članka: " i u nas u Staron su naši fetivi na sivernom bedemu od mista prominili izgled po današnjoj arkiteturi, a vidin u fojin da se ti isti u vas boridu za očuvanje stare arkiteture...U Kaštel Staron siverni bedem nije diran već nekih 70-80 godin...Spominješ se, kad su u nas u Staromu srušili sivernu zgradu od vinalka vašega Šimete.."

Ka' šta vidite, sIver postoji ka oblik, nije to nikakvi kalk prima ijekavskon obliku.

Pritirujen li s guranjen ikavice u živi govor? Pogledajte reklame i nazive trgovačkih i obrtničkih radnja i turističkih objekata. Sve na engleskon, hrvatskega nigdi. Istisnit ćedu nas!

Ne valja se pustit struji, nego se odupirat. Ne dopustit da se sve živo zove na engleskom, svaka reklama na engleskom. Svaka ta moda je za vrimena. Svoj jezik je stalna stvar i za nj se valja borit. Oduprili smo se talijanskem, nimačkem, mađarskon, pa ćemo i engleskon. Isto tako, ako ćemo se pustit pa mi ka ikavci govorit ijekavicon, e onda nan je bolje bilo pridat se Srbima i Muslimanima, tj niti se ne odupirat nego bit ono šta oni hoćedu od nas. Jer govoreći onako kako nije naše, mi više nismo naši, nego tuđi. Kad se otuđiš od svog jezika, ti više nisi ti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 23 sij 2021, 13:01 
Offline

Pridružen/a: 16 lip 2019, 07:55
Postovi: 242
Ikavski toponimi na jugu Balkana.

Bilišta https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Bilisht

Bila Zora https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bylazora


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 23 sij 2021, 19:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4443
Lokacija: Grobnik
Sokolić je napisao/la:
Kaftanzoglio je napisao/la:
Čakavci nemaju više nikoga poznatoga u javnosti da bi ih promovirao. Zadnja nada je bila Kolinda , ali njoj su bile draže neke druge regije.
Čak ni na MIK-u više ne mogu pobijediti, prije par godina je bila ona pjesma "Naša beseda" koju izvode 3 pjevača (Grbac, Butorac, Šegota), od kojih je samo prvi čakavac, a druga 2 su po prezimenima štokavci ikavci Bunjevci, kao što su i župan Komadina ili ministar Butković.


Triba bit svoj đir. Ne marit što misli okolina, nego gurat svoje. U drugom kraju mi je shvatljivo da se držidu standardnoga hrvatskog ako u tomen drugom kraju govoridu drugin naričjen. Među svojima moradu promicat svoj govor, svoje naričje. Velika je stupica kad ljudi se zaboravidu pa u svojoj kući govoridu govoron koji nije domaći. To se ne smi događat.

Veliki je propust ovdašnih forumaša što ne pišedu ikavicon a to in je govor njihova kraja. Na kraju svega, dođu nam srpski forumaši i ovdi blanjadu na ekavici. Nije nitko reka da ih ne razumi. Naprotiv, domaći se stididu pisat ikavicon. Prikinite s tom prakson.

Split je bia omiljen među Hrvatima i ostalin narodima one države zato šta je uvik bia svoj. Uvik je tvrdo i ponosito govoria u svomen naričju i tvrdo je gura svoje.

Kad se prikine govorit po svoju, to je isto ka' da si sebi okinia niku stvar.

Planina je napisao/la:
Onda koliko sam skužio dosad ikavica u BiH Hrvata bi se mogla podijeliti u 4 podvrste;
- bosanska ikavica (sve na o) sa mehkim Ć svugdje kakvom pričaju naši u Srednjoj Bosni iako su mnogi debelo jekavizirani i samo rijetko koriste ikavizme ali ajde recimo da mislim na Uskoplje, Bugojno i dokle već se održala kakva takva ikavica
- bosanska ikavica (sve na o) sa tvrdim Č (gdje ide) kakvom pričaju Duvno, Livno, Kupres, Rama
- hercegovačka ikavica (a završeci gdje ide) sa ravnomjernim govorom kakva se priča na potezu od Buškog jezera preko Posušja do otprilike Gruda i zapada Širokog
- hercegovačka ikavica (a završeci negdje, negdje o, ovisi kako im dođe dok razvlače onaj naglasak prije :laugh ) sa kao što rekoh karakterističnim razvlačenjem i naglaskom kakva se priča od Širokog do Mostara, Čitluka, i nadalje dole, iako je ova skupina također uvelike jekavizirana al ajde.

Po udjelu ikavštine rekao bih da smo najveći ikavci mi oko Posušja pa onda ova skupina Duvno- Livno- Rama- Kupres i dalje što više odmičeš u Bosnu to više ikavica opada tako da su recimo naši u Vitezu danas manje više čisti jekavci, i isto tako kako odmičeš na jug od te jezgre oko Posušja količina ikavštine također sve više i više opada. Eto ispravite me ako sam nešto krivo povezao.


Sićan se čovika iz Uskoplja kojeg san poznava, mog vrsnika, govoria je ikavicon isto ka ovdi ljudi u Zagori. Za Širokobrižane ne znan kako in se to uvukla ijekavica. Možda bidu tribali prominit ime mistu u Široki Brig. Kakvi su oni to ikavci kad in se misto tako zove.
Naričje je govor kojim se mora STALNO govorit. A ne samo u prigodnoj folklornoj emisiji na radiju koja se emitira jednon u misec dana od 06:45 do 07:00, di se govori o životu kakav je bia pri tri stolića. Triba govorit stalno, sa sadašnjin situacijama i stvarima, o sadašnjoj stvarnosti. I u kući i u medijima.


Ako ti je narječje slično književnom (samo razlika u jatu i drugim sitnicama), onda je lahko tjerat svoje narječje. Ali ne možeš tjerat svoje narječje ako je nerazumljivo drugima. Od sjevernih čakavaca, bi jedino možda zapadna i južna Istra mogli tjerat svoje narječje u Zagrebu, s time da izbace neke žešće talijanizme.

Kad smo se jednom okupili u Zagrebu nas par s fakulteta (Riečani, Slavonci, Hercegovci...), a tu je bio i jedan Grobničan koji se samo došao provest u Zagreb, ter koji nije bio naviknut da priča književno. Njega Hercegovci i Slavonci nisu ništa kužili. Da se taj Grobničan došao školovat i živit u Zagreb, on bi morao naučit književno govorit, jerbo inače ne bi mogao u Zagrebu absolutno ništa. Da je taj Grobničan nešto pisao na Grobničkom, onda bi ga sigurno Hercegovci i Slavonci još poprilično i kužili, ali kad neko narječje još ima posebne naglaske, tada neka razumljiva rieč drugčijim izgovorom postane skroz druga nerazumljiva rieč.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 511 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO