HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 18:52.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 83 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: 1995.-2022. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 06 sij 2022, 19:41 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2013, 00:51
Postovi: 1877
Sindjelic je napisao/la:
Na osnovu cega baziras ove tvrdnje?

Mislim da je njih relativno lako opovrgnuti.
U srpskim osnovnim skolama su se dobar deo osnovnog obrazovanja (barem u moje vreme), proucavale srpske narodne pesme.
Njih je sakupio Vuk, i pisane su narodnim jezikom, narod ih je pevao i u njima opisivao istorijske dogadjaje.


Pesmu Ženidba cara Dušana kao i mnoge druge epske pesme Vuk Karadžić je zabeležio od Tešana Podrugovića koji je bio iz Hercegovine. Otuda u epskim pesmama ima ijekavice. Kasnije je Vuk Karadžić taj dijalekt uzeo za standard.
Da je išao da beleži narodne pesme po Pomoravlju i južnoj Srbiji bilo bi drugačije.

Npr. narodna pesma (ne epska) aleksinačkog kraja zvuči ovako.

Mori Ružo, devojko,
Jesi l' ružu sadila?
,,Sadila sam, sadila,
I sas vodu zalivala''.
Mori Ružo, devojko,
Jesi l' ružu kidala
I sas nju se kitila?
,,Ja je nisam obrala,
Ni se sa nju kitila,
Za seju sam čuvala
Da se mlada zakiti
Kad gu dođu svatovi''.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2022. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 06 sij 2022, 20:12 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 22:58
Postovi: 7447
Lokacija: Nizza, Naissus...
Sindjelic je napisao/la:
Marko80 je napisao/la:
Ne Hrvat, nego austrijski cinovnik ciji je posao bio da se napravi nekakav hrvatsko-srpski ili srpsko-hrvatski jezik.
To je bio projekt Austrije. Srbi u Srbiji su jedva prihvatili tu reformu. Malo je falilo da to ne prodje.

Kazem ti, da postoji vremeplov i da se vratis u Srbiju prije 200tinjak godina... Mislio bi da se nalazis u Bugarskoj. Nebi razumio svoje prašukunprababe sto pricaju.


Na osnovu cega baziras ove tvrdnje?

Mislim da je njih relativno lako opovrgnuti.
U srpskim osnovnim skolama su se dobar deo osnovnog obrazovanja (barem u moje vreme), proucavale srpske narodne pesme.
Njih je sakupio Vuk, i pisane su narodnim jezikom, narod ih je pevao i u njima opisivao istorijske dogadjaje.
Evo o narodnim pesmama.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1 ... 0%BC%D0%B5
Evo jedna narodna pesma, pa procitaj da li je to Bugarski:
http://www.tvorac-grada.com/knjige/srps ... anova.html

ЖЕНИДБА ДУШАНОВА

Кад се жени србски цар Стјепане,
надалеко запроси ђевојку,
у Леђену, граду латинскоме,
у латинског краља Мијаила,
по имену Роксанду ђевојку;
цар је проси, и краљ му је даје.
Цар испроси по књигам' ђевојку,
пак дозива Тодора везира:
"Слуго моја, Тодоре везире,
да ми идеш бијелу Леђану,
моме тасту, краљу Мијаилу,
да ми с њиме свадбу уговориш:
када ћемо поћи по ђевојку,
колико ли повести сватова;
да ми видиш Роксанду ђевојку:
може л' бити за цара царица,
може л' бити свој земљи госпођа;
......

Kako znamo da od "Latina" imena Mijailo i Roksanda, imaju samo tici Hrvatici,
nije tjesko zakljuciti da je isao u prosnju u okolici Dalmacije, Hercegovine..........

_________________
Propast najdugovecnije imperije (1123 god), Istocno Rimskog carstva
https://www.youtube.com/watch?v=yVa6GQVSaj0


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2022. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 06 sij 2022, 21:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 pro 2020, 12:41
Postovi: 1095
Lokacija: Српски свет
Lucho je napisao/la:
Sindjelic je napisao/la:
Na osnovu cega baziras ove tvrdnje?

Mislim da je njih relativno lako opovrgnuti.
U srpskim osnovnim skolama su se dobar deo osnovnog obrazovanja (barem u moje vreme), proucavale srpske narodne pesme.
Njih je sakupio Vuk, i pisane su narodnim jezikom, narod ih je pevao i u njima opisivao istorijske dogadjaje.


Pesmu Ženidba cara Dušana kao i mnoge druge epske pesme Vuk Karadžić je zabeležio od Tešana Podrugovića koji je bio iz Hercegovine. Otuda u epskim pesmama ima ijekavice. Kasnije je Vuk Karadžić taj dijalekt uzeo za standard.
Da je išao da beleži narodne pesme po Pomoravlju i južnoj Srbiji bilo bi drugačije.

Npr. narodna pesma (ne epska) aleksinačkog kraja zvuči ovako.

Mori Ružo, devojko,
Jesi l' ružu sadila?
,,Sadila sam, sadila,
I sas vodu zalivala''.
Mori Ružo, devojko,
Jesi l' ružu kidala
I sas nju se kitila?
,,Ja je nisam obrala,
Ni se sa nju kitila,
Za seju sam čuvala
Da se mlada zakiti
Kad gu dođu svatovi''.


Pa da, ali i ovoj je skroz razumljivo.
Kada se odredjuje narecje - mislim da se posmatra vise struktura jezika, gramatika itd...nego same reci - nisam siguran.

Moja baba iz Bosanske Krajine je recimo imala izraz za mleko - varenika, u istocnom RS-u sam isto preko zene naleteo na gomilu lokalizama na primer uzrecica im je "jasta" (ili jasta more), takodje cesto govore "Ja" kao rechcu, isto od tasta sam cuo za izraz goramo - na gore da se ide, zatim cuo sam za izraz ograjisati - i dalje ne znam sta to znaci, zatim zatariti - zameriti, od drugove babe sam recimo iz predela Zlatibora cuo za izraz dzoka - jakna (mislim da je bila jakna), ima tih lokalizam ko zna koliko, verovatno nisu svi ni popisani i nazalost vecina ih se vremenom i izgubila.

A ovo dole je direktno iz zakonika Cara Dusana, levo je original, a desno je transkribovano na moderna srpska slova.
Mislim da bi lako uz malo treninga moglo da se razume, struktura jezika je stokavska.


Privitak/ci:
Car dusan.PNG
Car dusan.PNG [ 115.84 KiB | Pogledano 1324 put/a. ]

_________________
Нека буде борба непрестана,
нека буде што бити не може –
нек ад прождре, покоси сатана!
На гробљу ће изнићи цвијеће
За далеко неко покољење.
Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2022. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 07 sij 2022, 12:27 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2013, 00:51
Postovi: 1877
Sindjelic je napisao/la:
Pa da, ali i ovoj je skroz razumljivo.
Kada se odredjuje narecje - mislim da se posmatra vise struktura jezika, gramatika itd...nego same reci - nisam siguran.

Moja baba iz Bosanske Krajine je recimo imala izraz za mleko - varenika, u istocnom RS-u sam isto preko zene naleteo na gomilu lokalizama na primer uzrecica im je "jasta" (ili jasta more), takodje cesto govore "Ja" kao rechcu, isto od tasta sam cuo za izraz goramo - na gore da se ide, zatim cuo sam za izraz ograjisati - i dalje ne znam sta to znaci, zatim zatariti - zameriti, od drugove babe sam recimo iz predela Zlatibora cuo za izraz dzoka - jakna (mislim da je bila jakna), ima tih lokalizam ko zna koliko, verovatno nisu svi ni popisani i nazalost vecina ih se vremenom i izgubila.


Ma da, ima dosta različitih reči iste stvari po selima koja su blizu, a ne neka koja su udaljena par stotina kilometara. Meni jednostavno taj termin narodni govor na neki način smeta zato što se i on razlikuje u zavisnosti od krajeva. Pre bi se moglo govoriti o narodnim govorima s obzirom da govor naroda u Užicu i Kruševcu npr. nije isti.

Nažalost mislim da se kod nas različiti govori (dijalekti) uopšte ne čuvaju. Čak imamo suprotno da se nestandardni govori često ismevaju.
Hvala bogu pa među ljudima taj lokalni govor i dalje opstaje u međusobnoj komunikaciji. Meni Vranje, Leskovac, Pirot, Niš i drugi gradovi više ne bi bili isti kada bi ljudi na ulici među sobom govorili standardnim govorom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2022. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 07 sij 2022, 12:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Heero je napisao/la:
Ceha je napisao/la:

=))
Po netu ima fakat idiota


Malo nadprosjecno?
Stvarno su cudaci.I stari mi to govori za njih a on je u jugi zivio kad ih je jos bilo.

Jebote ja sam isto cito jednog konjinu koji je pricao da smo mi bolesni mrzitelji posto ih mrzimo a otjerali smo ih a on je kao bolji od nas jer ima razloga da nas mrzi ali nas ne mrzi.
Ja ga pitam kako on u srbiji konj jedan more imat takav razlog kad smo mi ovdije napadnuti bili i to. I seljacina mi napise da su njegovoj komsinici (sada u srbiji) ustase u ratu u krajini zaklali tri valjda brata iili neku familiju,odrezali im glave i stavili joj u dvoriste =)) =)) =))

:klanjam :klanjam

Jos debil napise da zato ima veci razlog da on mene mrzi XD


Ma moroni


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2022. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 08 sij 2022, 23:13 
Online
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4689
K..M je napisao/la:
Sindjelic je napisao/la:

Na osnovu cega baziras ove tvrdnje?

Mislim da je njih relativno lako opovrgnuti.
U srpskim osnovnim skolama su se dobar deo osnovnog obrazovanja (barem u moje vreme), proucavale srpske narodne pesme.
Njih je sakupio Vuk, i pisane su narodnim jezikom, narod ih je pevao i u njima opisivao istorijske dogadjaje.
Evo o narodnim pesmama.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1 ... 0%BC%D0%B5
Evo jedna narodna pesma, pa procitaj da li je to Bugarski:
http://www.tvorac-grada.com/knjige/srps ... anova.html

ЖЕНИДБА ДУШАНОВА

Кад се жени србски цар Стјепане,
надалеко запроси ђевојку,
у Леђену, граду латинскоме,
у латинског краља Мијаила,
по имену Роксанду ђевојку;
цар је проси, и краљ му је даје.
Цар испроси по књигам' ђевојку,
пак дозива Тодора везира:
"Слуго моја, Тодоре везире,
да ми идеш бијелу Леђану,
моме тасту, краљу Мијаилу,
да ми с њиме свадбу уговориш:
када ћемо поћи по ђевојку,
колико ли повести сватова;
да ми видиш Роксанду ђевојку:
може л' бити за цара царица,
може л' бити свој земљи госпођа;
......

Kako znamo da od "Latina" imena Mijailo i Roksanda, imaju samo tici Hrvatici,
nije tjesko zakljuciti da je isao u prosnju u okolici Dalmacije, Hercegovine..........


Imaš jednu šemu kod narodnih pisama, da je kako se je pisma od izvorišća širila da'je zemljopisno, i protjekon vrimena, ekipa je nadožuntavala ili minjala sadržaj izvorne pisme. Što je i zašto je bia novi sadržaj, to ti kažije povisnica. Kako je bia koji popularni lik, tako su mu izmišljali dogodovšćine iz života. Što je događaj bia da'je u prošlosti i zemjopisno, to je pripovidač bia slobodniji dodat. Svidok vrimena more reć "šta govoriš monade", dok vanjski voli mitsko uveličavanje.
Recimo, postojidu krajevi A, B, C i D. Kraljević Marko je iz kraja A, prolazia je kroz B i C. Marko je popularan i u D, iako nikad nije bia ondi. Ali budući da je popularan u D, u narodnoj pismi Marko je bia i u D, i "posluje" po kraju "D" i s likovima iz kraja D ali i njegovih susidstava E i F. Onda se isto dogodi i u E i F jer se rič širi. Ka' i svaka jeka, nakon određenih jedinica vrimena i prostora jeka se izgubi, odnosno, junak iz mitova ne širi se više zemjopisno. Onda u krugovima zemalja di se je proširia mit, vrimenon se dodaju novi događaji iz prošlosti s kojima je Marko bia samo u prolazu a ne aktivni sudionik i onovrimeni događaji di uopće nije bia, pa i nepostojeći događaji, ili događaji i likovi i scenografije iz drugih mitova i vrimena.
Poput filmova o 2sr, od stvarnih se vrimenon stvaralo izmišjene događaje sa stvarnin i izmišjenin likoviman.

Recimo, grad Legen/Leđan/Leđen. To je iz staroslavenskih mitova, zar ne?

Ili i nepovezive stvari. Todor pa vezir? Di će kršćanin dođ na misto vezira?

Za 400 godina kraljević Marko bit će epski junak, pripadnik Vojske Republike Srpske. Zla karakondžula Karla od Ćuprije htjede zatočiti Marka u kavaz-kuli babilonskoj u gradu Aškom. Bojevat će Marko protiv Rijaza Tintora na gori cerskoj, za obranu jadarskog kraja od demonskih sila koji hoće da oslobode đavole iz utrobe zemlje otvorivši vrata pećine u kojoj je ukleto litij-blago.

:sega

Jbt, ide me ovo pisanje epske poezije. Još ću uć u srpsku lektiru :sega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici, dijalekti i pisma.
PostPostano: 12 sij 2022, 01:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3443

_________________
Hrvatska Hrvatom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2022. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 12 sij 2022, 15:09 
Offline

Pridružen/a: 31 kol 2021, 12:35
Postovi: 348
Ceha je napisao/la:
Marko80 je napisao/la:
Cesto se cuju razne bedastoce.
Recimo tako neki govore da su svi Marici porijeklom iz ist. Hercegovine.
A vise ima ljudi sa prezimenom Maric nego sto ima ist Hercegovina stanovnika.

Prije par godina sam tako slusao jednu budalu na forumhr koja je govorila da je njegova baba iz dalmacije i to je bilo jedino srpsko, vecinsko selo na prostoru dalmacije gdje se govorilo ikavski. I on je tvrdio da je cijela dalmacija poprimila ikavicu iz tog sela njegove babe. Da su u to selo dosli prije 300 godina iz Srbije sa ikavicom. I da je tako ikavica prosirena kod Hrvata. Da nije ikavicu poprimilo selo njegove babe od prostora gdje su se doselili, nego obrnuto. Baba dosla iz Srbije sa ikavicom u dalmaciju prije 300 godina. I tako je nastala ikavica u dalmaciji.


=))
Po netu ima fakat idiota


Koju oni retardiranu logiku koriste to je za nepovjerovati, a još i vjeruju u to, u nešto što nigdje drugdje ne prolazi, čudi me da nisu isto počeli tvrditi i za sela u Podravini gdje su se naselili Srbi i pokupili kajkavsko narječje, ikavica je izvorno hrvatska i velikom većinom njome govore Hrvati, dok je kod Srba i Bošnjaka tek rubna.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 83 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO