HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 11:01.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 73 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 04:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Dakle Bokir, SDO umjesto Bakir, SDA....

Prvo sam mislio da je rijec o nekom lokalnom dijalektu, ali primjetio sam da je pojava rasprostranjena u međusobno udaljenim dijelovima BiH medju seoskim muslimanskim stanovnistvom.

Nekim ljudima je smijesno, no meni je irelevantno (elitizam izgovora je stvar kulture i percepcije, nema razloga da je neki glas elitniji od drugog) ali zanimljivo s lingvisticke strane.

Je li moguce da ovo O dolazi od utjecaja turskog jezika? U turskom postoje slicni glasovi.

Umlauti (miješani samoglasnici) postoje u germanskim jezicima (njemački, engleski, posebno američki engleski), pa i u raznim dijalektima slavenskih jezika, recimo kod slovenskog ili kajkavskog, pa i u govoru Beograda (zamislite kako Beograđani izgovaraju nećemo kao næćemo (prvo e je između e i a), a kako Hercegovci). U Sarajevu ismijavaju ovo Boookir, a i u Sarajevu kaže bAsna umjesto Bosna.

Isto tako, nisam siguran da je to samo kod Muslimana, takav izgovor samoglasnika sam čuo i kod Hrvata iz nekih općina Srednje Bosne. Ista stvar, zanima me koliko je star takav izgovor. Sumnjam da je itko radio istrazivanja, ali mozda netko moze spekulirati.

Imao sam prije neku temu u ovom smjeru, zagubio sam ju, ali ova je malo specificnija.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 06:04 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Pa dobro, mislim da je ta pojava mnogo šira i kompleksnija. Javlja se kod muslimana ali ne u svim dijelovima BiH (čini mi se da muslimani u Bihaćkom regionu ili Hercegovini ne koriste to). S druge strane ima Hrvata i Srba koji to koriste.
Onda i u samoj Hrvatskoj imamo takovih primjera. Hvarski dijalekt npr, a da i ne govorimo o Dubrovniku i gdje to koriste više od BiH muslimana (sam lokalizam za naziv istog je umlaut "Grood"). Čini mi se da i samo ime Dubrovnik jeste umlaut, jer bi ispravno bilo Dubravnik, ali ok, ne bih išao tako daleko. :)

Izgleda da se i meni ponekad omakne "umlautivanje". Jednom ja bio u Mostaru i sjedim sa dvije Mostarke. Jedna uzvadi čokoladu i ponudi me. Ja kažem - nemogu, neću. Ova opet: - de uzmi malo. Ja opet, - neću. Ova druga uz smijeh reče: - Ma puti ga kad nOOOće!

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 06:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58279
Lokacija: DAZP HQ
Ima onaj vic o dubrovačkom govoru. :D

Ušle dvije Dubrovkinje u pekaru i kupile kiflić. Kad su izašle, reče prva Dubrovčanka: 'Ovaj kiflić je baš kroasan!'

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 06:39 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30076
dudu je napisao/la:
Ima onaj vic o dubrovačkom govoru. :D

Ušle dvije Dubrovkinje u pekaru i kupile kiflić. Kad su izašle, reče prva Dubrovčanka: 'Ovaj kiflić je baš kroasan!'


:zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 06:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
dudu je napisao/la:
Ima onaj vic o dubrovačkom govoru. :D

Ušle dvije Dubrovkinje u pekaru i kupile kiflić. Kad su izašle, reče prva Dubrovčanka: 'Ovaj kiflić je baš kroasan!'


:zubati :zubati

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 07:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Ovo je inače tablica samoglasnika, za svjetske jezike, ima dvadesetak stvari koje mogu izaći iz usta :zubati

slika

U hrvatskom jeziku imaju samo ovi front i back.

Sve što nije a,e,i,o,u su ovi samoglasnici s kojima se šprdamo.

S druge strane, Amerikanci kad imitiraju ruski ili latino naglasak (recimo njihovi glumci) to pretežito rade kroz korištenje ovih "čistih" samoglasnika, znači oni se u biti šprdaju sa suprotnom stvari od nas.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 07:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Bobovac je napisao/la:
da i ne govorimo o Dubrovniku i gdje to koriste više od BiH muslimana (sam lokalizam za naziv istog je umlaut "Grood")


Ono s čime se neki u Bosni šprdaju u Dubrovniku se smatra elitnim. :zubati

Zanimljivo kako percepcija ljepote narječja totalno ovisi o kulturnoj i ekonomskoj dominaciji nekog kraja.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 09:08 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
U Dubrovniku je to autohtoni govor ali baš zanimljivo odakle su to pokupili bosanski muslimani po selima.

Pokušaj imitacije turskog koji je za seosko muslimansko stanovništvo bio govor elite?
Možda ostaci govora koji je iz gradskih mahala istisnuo srpskohrvatski za vrijeme Jugoslavija.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 12:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2010, 16:04
Postovi: 1885
Lokacija: Stara Hercegovina
daramo je napisao/la:
U Dubrovniku je to autohtoni govor ali baš zanimljivo odakle su to pokupili bosanski muslimani po selima.

Pokušaj imitacije turskog koji je za seosko muslimansko stanovništvo bio govor elite?
Možda ostaci govora koji je iz gradskih mahala istisnuo srpskohrvatski za vrijeme Jugoslavija.

Ma da Dubrovnik je zasebno govorno područje koje se je potpuno neovisno razvijalo od zaleđine tj. Huma.

Sve puka slučalnost, tako je i puka slučajnost da su se starodubravačka muška imena i prilagođena muslimanska imena Bošnjaka završavala na -o.

_________________
Čovjek je neprijatelj onoga što ne poznaje. (Ali ibn Ebu Talib)

Borba za slobodu čovjeka i nije drugo nego borba za oslobođenje od predrasuda. (Miroslav Krleža)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 13:06 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Sjećate se ove gloovice? :)



_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 13:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Zanimljiva tema.

Kad već pomenuste Dubročane , i ja sam primetio taj izgovor kad ih čujem na TV-u , ali sam i primetio kod njih(ai kod nekih Dalmoša) kako izgovaraju čudno glas "L" , nekako ga "kratko jezikom klepnu" kad ga izgovore , ali ne u svim rečima i u celim rečenicima samo već ponekima tipa "Kad sam bila moaLa". :zubati

Možda je to moj subjetkivni utisak i možda grešim ali ....



Hercegnovljanski naglasak je kao iz Trebinja i Mostara tj.Hercegovine , dok u Kotoru stari Bokelji govore kao da si pomešao Dubrovčanina i Cetinjanina sa pun *** talijaniština(i oni imaju ono "L").

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 14:12 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30076
Bobovac je napisao/la:
Sjećate se ove gloovice? :)





Ulazi Melisa u zlataru i kaže:

- dajte mi jedan lončić!

prodavac u čudu odgovara:

- kakav lončić?

- pa zlootni lončić! :zubati




P.S.
Ispricavam se Melisi, izgleda simpaticna cura. :palacgore1

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 15:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Robbie MO je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:
da i ne govorimo o Dubrovniku i gdje to koriste više od BiH muslimana (sam lokalizam za naziv istog je umlaut "Grood")


Ono s čime se neki u Bosni šprdaju u Dubrovniku se smatra elitnim. :zubati



Onaj tko je isao skolu i vojsku za vrijeme SFRJ u Bosni, taj je vjerojatno dozivo sprdanje od nastavnika - profesora i oficira glede svog govora. Ono sto znam sve do jednog od tih koji su se sprdali su bili srbi iz srbije. Osobno sam kao dijete dozivio pokusaj ponizenja u razredu koje je cinilo vise od pola djece jugo oficira. "kako to pricas seljacki" - ovim rijecima se obratila profesorica Radojka. Taj moje seljacki je bio zbog " u nas ..." umjesto "kod nas...", "kruh, umjesto hljeb",.. itd.

Dubrovcani su imali jak utjecaj na Bosnu, sto trgovinom, to i prosvjetom. Trgovci su vjerojatno na svom putovanju ka sjeveru pricali dogodovstine okupljenima u mjestima odmora. Poznajuci nas mentalitet, ne bi me cudilo da su bosanci zeleci biti face u lokalnim sredinama poceli kopirati dubrovacki naglasak.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 15:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
"Umlauti" u BiH muslimana su posljedica razvitka starijih govora.

U kajkavskim govorima je jat (é), manje više očuvan, u čakavskima se razbio na reflekse od e do ie (redom é, e, e/i, i, ie), a u zapadnoštkavskima/šćakavskima je prvo postao dvoglas ie.
Šćakavština je po većini lingvista prvo bila jekavska (osim na rubovima, u Slavoniji, Posavlju i Makarskom primorju je vjerojatno odmah bila ikavska), a kasnije ju je zamjenjivala ikavica.

S obzirom da je postojao dvoglas ie, onda je postao i njegov parnjak uo.
Suonce.
Što se javlja u čakavskoj jekavici (Lastovo), kao i u središnjem zagorju oko Zlatara di su jekavci.

Kako je ie nastalo od é, tako je i uo nastalo od ó, od staržnjeg nazala.
Kod nekih kajkavskih govora (i sjevernočakavskih i sjevernošćakavskih) je to prešlo i u o.
Sonce, rožica :D

Uglavnom, mi smo standardizirali 5 samoglasnika, po onima kaj su "čisti", a ostale smo većinom zanemarili.
Iako imamo šwa (kraj riječi bicikl), imamo samoglasno r, a javljalo se i samoglasno l.
I tu ima svakakvih glasova, pogotovo na rubnim točkama.
Ima i nazala, ima poluglasova, međuglasova...
Obično se javljaju zatvoreno (é) i otvoreno (ä) e, te slične verzije o-a, fućkajuće i (y), nazala, stražnjih samoglasnika (kao u Dubrovniku...) ima ih :D

Muslimanima je ovo ö i ü utjecaj starošćakavskog, a tu su bili i Turci s raznim börecima :D
Tu igra ulogu i činjenica da Muju ne zna pričat, a hodžu motaju neki arapi, pa :D

Isto kao što imaju samo ć i dž. I h di treba i ne treba :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 16:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
DrMag je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

Ono s čime se neki u Bosni šprdaju u Dubrovniku se smatra elitnim. :zubati



Onaj tko je isao skolu i vojsku za vrijeme SFRJ u Bosni, taj je vjerojatno dozivo sprdanje od nastavnika - profesora i oficira glede svog govora. Ono sto znam sve do jednog od tih koji su se sprdali su bili srbi iz srbije. Osobno sam kao dijete dozivio pokusaj ponizenja u razredu koje je cinilo vise od pola djece jugo oficira. "kako to pricas seljacki" - ovim rijecima se obratila profesorica Radojka. Taj moje seljacki je bio zbog " u nas ..." umjesto "kod nas...", "kruh, umjesto hljeb",.. itd.

Dubrovcani su imali jak utjecaj na Bosnu, sto trgovinom, to i prosvjetom. Trgovci su vjerojatno na svom putovanju ka sjeveru pricali dogodovstine okupljenima u mjestima odmora. Poznajuci nas mentalitet, ne bi me cudilo da su bosanci zeleci biti face u lokalnim sredinama poceli kopirati dubrovacki naglasak.


Dubrovnik je bio Trst u ono vrime, kad su kosati prljavi Vlaji bosanski tirali konje na bazar. Nosili so i tkanine katoličkim Srbima, šta se latinskog imena dotakne to se pogospodi u dvi generacije... Da je ostalo ti katolika posli Drugog svitskog rata, možda bi šta izlobirali na Zapadu za svoj narod. Ovako pampur, manastirsko klepetalo i vidovdanske jutarnje magle...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 19 lip 2019, 21:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ceha je napisao/la:
"Umlauti" u BiH muslimana su posljedica razvitka starijih govora.

U kajkavskim govorima je jat (é), manje više očuvan, u čakavskima se razbio na reflekse od e do ie (redom é, e, e/i, i, ie), a u zapadnoštkavskima/šćakavskima je prvo postao dvoglas ie.
Šćakavština je po većini lingvista prvo bila jekavska (osim na rubovima, u Slavoniji, Posavlju i Makarskom primorju je vjerojatno odmah bila ikavska), a kasnije ju je zamjenjivala ikavica.

S obzirom da je postojao dvoglas ie, onda je postao i njegov parnjak uo.
Suonce.
Što se javlja u čakavskoj jekavici (Lastovo), kao i u središnjem zagorju oko Zlatara di su jekavci.

Kako je ie nastalo od é, tako je i uo nastalo od ó, od staržnjeg nazala.
Kod nekih kajkavskih govora (i sjevernočakavskih i sjevernošćakavskih) je to prešlo i u o.
Sonce, rožica :D

Uglavnom, mi smo standardizirali 5 samoglasnika, po onima kaj su "čisti", a ostale smo većinom zanemarili.
Iako imamo šwa (kraj riječi bicikl), imamo samoglasno r, a javljalo se i samoglasno l.
I tu ima svakakvih glasova, pogotovo na rubnim točkama.
Ima i nazala, ima poluglasova, međuglasova...
Obično se javljaju zatvoreno (é) i otvoreno (ä) e, te slične verzije o-a, fućkajuće i (y), nazala, stražnjih samoglasnika (kao u Dubrovniku...) ima ih :D

Muslimanima je ovo ö i ü utjecaj starošćakavskog, a tu su bili i Turci s raznim börecima :D
Tu igra ulogu i činjenica da Muju ne zna pričat, a hodžu motaju neki arapi, pa :D

Isto kao što imaju samo ć i dž. I h di treba i ne treba :D

Moj zet, oženjen mojom sestrom od strica, kaže "joje" umesto "jaje", i masu drugih reči tako izgovara. Čovek je Srbin iz Slavonije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 20 lip 2019, 11:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Slavonci slaveni su vecinom porijeklom iz Bosne, tj nakon 1699 godine i masovnog bijega krscana preko save.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 11 pro 2021, 04:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Ovaj današnji bosanski i srpski naglasak dolazi od turskog.

Kad čujete ovog Turčina što brani Erdoganovu ekonomiju, mislite da priča netko iz Živinica odnosno da je komentator Bošnjo.




Potpuno isti naglasak engleskog.

Nije npr. Russian English ili slovenski.

Ako vas zanima kako su Južni Slaveni pričali prije Turaka, otiđite u jedini dio Južnih Slavena koje nisu Turci osvojili: Sloveniju, Zagorje, Istru i otoke.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 11 pro 2021, 07:57 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 22:58
Postovi: 7447
Lokacija: Nizza, Naissus...
Možda je ovaj vehabija novija generacija Turaka.
Preko sveučilišme razmene, sporta, nauke.
Turci traže ful integriranje sa oglu na kraju prezimena.

_________________
Propast najdugovecnije imperije (1123 god), Istocno Rimskog carstva
https://www.youtube.com/watch?v=yVa6GQVSaj0


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 11 pro 2021, 11:49 
Offline

Pridružen/a: 16 stu 2020, 07:03
Postovi: 10
Robbie MO je napisao/la:
Ovaj današnji bosanski i srpski naglasak dolazi od turskog.

Kad čujete ovog Turčina što brani Erdoganovu ekonomiju, mislite da priča netko iz Živinica odnosno da je komentator Bošnjo.




Potpuno isti naglasak engleskog.

Nije npr. Russian English ili slovenski.

Ako vas zanima kako su Južni Slaveni pričali prije Turaka, otiđite u jedini dio Južnih Slavena koje nisu Turci osvojili: Sloveniju, Zagorje, Istru i otoke.


Zbilja točno, da ne znam tko ovo govori pomislio bih da priča neki Bošnjo. I ovo za južne Slavene je točno, kad se sluša ruski npr. može se čuti više riječi koje koriste i Slovenci ili Čakavci s Primorja, a koje su u standardnom govoru iščezle.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 11 pro 2021, 16:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
"Umlauti" u BiH muslimana su posljedica razvitka starijih govora.

U kajkavskim govorima je jat (é), manje više očuvan, u čakavskima se razbio na reflekse od e do ie (redom é, e, e/i, i, ie), a u zapadnoštkavskima/šćakavskima je prvo postao dvoglas ie.
Šćakavština je po većini lingvista prvo bila jekavska (osim na rubovima, u Slavoniji, Posavlju i Makarskom primorju je vjerojatno odmah bila ikavska), a kasnije ju je zamjenjivala ikavica.

S obzirom da je postojao dvoglas ie, onda je postao i njegov parnjak uo.
Suonce.
Što se javlja u čakavskoj jekavici (Lastovo), kao i u središnjem zagorju oko Zlatara di su jekavci.

Kako je ie nastalo od é, tako je i uo nastalo od ó, od staržnjeg nazala.
Kod nekih kajkavskih govora (i sjevernočakavskih i sjevernošćakavskih) je to prešlo i u o.
Sonce, rožica :D

Uglavnom, mi smo standardizirali 5 samoglasnika, po onima kaj su "čisti", a ostale smo većinom zanemarili.
Iako imamo šwa (kraj riječi bicikl), imamo samoglasno r, a javljalo se i samoglasno l.
I tu ima svakakvih glasova, pogotovo na rubnim točkama.
Ima i nazala, ima poluglasova, međuglasova...
Obično se javljaju zatvoreno (é) i otvoreno (ä) e, te slične verzije o-a, fućkajuće i (y), nazala, stražnjih samoglasnika (kao u Dubrovniku...) ima ih :D

Muslimanima je ovo ö i ü utjecaj starošćakavskog, a tu su bili i Turci s raznim börecima :D
Tu igra ulogu i činjenica da Muju ne zna pričat, a hodžu motaju neki arapi, pa :D

Isto kao što imaju samo ć i dž. I h di treba i ne treba :D

Moj zet, oženjen mojom sestrom od strica, kaže "joje" umesto "jaje", i masu drugih reči tako izgovara. Čovek je Srbin iz Slavonije.


Neke stvari se pokupe od susjeda.
U Slavoniji je najbrojniji arhaični šćakavski. Prije turaka je taj dijalekt bio i "polukajkavski".
A jOje je valjda kao i krOfna...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 11 pro 2021, 20:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Kingsman je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Ovaj današnji bosanski i srpski naglasak dolazi od turskog.

Kad čujete ovog Turčina što brani Erdoganovu ekonomiju, mislite da priča netko iz Živinica odnosno da je komentator Bošnjo.




Potpuno isti naglasak engleskog.

Nije npr. Russian English ili slovenski.

Ako vas zanima kako su Južni Slaveni pričali prije Turaka, otiđite u jedini dio Južnih Slavena koje nisu Turci osvojili: Sloveniju, Zagorje, Istru i otoke.


Zbilja točno, da ne znam tko ovo govori pomislio bih da priča neki Bošnjo. I ovo za južne Slavene je točno, kad se sluša ruski npr. može se čuti više riječi koje koriste i Slovenci ili Čakavci s Primorja, a koje su u standardnom govoru iščezle.


Nije samo do riječi, nego baš do naglaska.

Također, i naglasak koji je izabran za standardni u Hrvatskoj i Srbiji se čini da je ovaj turski. :zubati

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 11 pro 2021, 21:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
DrMag je napisao/la:
Slavonci slaveni su vecinom porijeklom iz Bosne, tj nakon 1699 godine i masovnog bijega krscana preko save.


Nije do kraja tako.

Kod nas imaš četri veća štokavska dijalekta.
Kod Srba su preostala tri.
Srbi još dijele i torlačke s Bugarima i Makedoncima.

Srpska tri su;
*staroštokavska ekavica/kosovsko resavski
*staroštokavska ijekavica/zetski
*novoštokavska ekavica

Prva dva se osim jata razlikuju i po nekim drugim stvarima tipa ä/æ je češći refleks poluglasa u zetskom.
Zetski je utjecao na crnogorski standard (ima i ś i ź, u nekim stvarima je hiperjekavski). Neke istočnoštokavske karakteristike je dobio za vrijeme Nemanjića, vjerojatno doseljavanjima sa sjevera. Posjeduje i neke prijelazne karakteristike prema bugarskima/makedonskima, pogotovo s obzirom da je područje sjeverne Albanije u srednjem vijeku bilo slavensko...
Postoji i hrvatski prijelaz oko Tivta i Kotora koji pokazuje neke od značajki ovog govora.
Ta prva dva govora nemaju sve padeže.

Treći govor je doseljenički, nastao je na područjima koja u srednjem vijeku nisu bila dio Srbije, već Hrvatske i Ugarske, od Mačve do sjevera Vojvodine.
Većina doseljenika je bila iz područja (Stare) Hercegovine, a dodatne istočnoštokavske karakteristike su pokupili doseljavanjima i utjecajem Srba s juga.
Tu ima i prijelaznih hr enklava (ex šokci) u Srijemu i Iloku.
Ima i muslimana u Sandžaku.

Novoštokavska jekavica ima jedan srpski poddijalekt, istočnohercegovački, koji je porijeklom iz Stare Hercegovine i asimilirao neke odlike istočnohumskog i neretvanskog...
Tu je bilo i muslimana u Podrinju.

Ima jedan čisto hrvatski, Dubrovački, koji je poznat po svojim dijalektalizmima.
I jedan miješani, neretvansko-krajiški. Do ww2, a u većini slučajeva i do 90ih u tom poddijalektu nije postojao niti jedan (veći) grad u kojem su Srbi bili većina.
To je govor srednje i zapadne Slavonije, te područja Bilogore.
Dakle od Osijeka do Bjelovara, s time da je sama podravina u drugim dijalektima....
Također i poneretlja, od Mostara (pa i sjevernije, do Konjca) i oko cca fBiH/RS granice.
U RS je to govor zapadne RS, zapadno od Brčkog, iako se on poprilično "istočnohercegovanizira"...

Govor je većinom jekavski, Lisac je rekao da je realno mješavina novoštokavske ikavice s istočnohercegovačkim, odnosno novoštokavska ikavica s jekavskim jatom i ponekim istočnohercegovačkim nastavkom i naglaskom (manje od 10%).

Drugi novoštokavski kod nas je ikavska novoštokavica, Zapadni, Zapadnohercegovački, Zapadnobosanski, Dalmatinskozagorski...
On je hrvatski nastao objedinjavanjem 4 zapadnoštokavska dijalekta...
On ne zapadnoštokavski, s time da ima šćakavski i štakavski podijalekt. Postojali su tu i polučakavski govori, a Juhozapadnoistarski štakavski čakavski je potomak njegovih čakaviziranih Zabiokovskih govora...
Njime govore Hrvati.
Ima i nekih muslimanskih džepova zapadno od rijeka Bosne i Neretve.

I sad dolazimo do dijela radi kojeg sam počeo pisati odgovor :D

Slavonski je u povijesti bio "polukajkavski", ali je dodatno štokaviziran doseljavanjima s juga.
U 17-18.st-u iz Bosne, Usore i Soli nakon rekonkviste
U 40im i 50im godinama 20. stoljeća doseljavanjima iz Hercegovine i Dalmatinske Zagore.
"Bosanski" doseljenici i su dobrim djelom polujekavski iako se nalaze unutar većinski ikavskog Posavskog poddijalekta.
On sadrži i arhaičnije govore u selima na zapadu koji pokazuju veće sličnosti s čakavskim i kajkavskim govorima.
Ostala dva poddijalekta su Podravski, koji pokazuje veću srodnost s kajkavskima (zatvorenoekavski je) i Baranjsko-Bački/Podunavski koji je ikavsko-ekavski (s time da su Bački govori više ikavski, a mješavina ikavsko-ekavskih u baranjskim govorima se tumači i podravskim utjecajima).
On ima miješani jat, vjerojatno ne duže čuvao i originalni jat (zatvorenoekavski), međutim razlike prema istočnobosanskom nisu samo kod jata, nego i u naglasvima (iako su oboje zapadnoštokavski i srodni).
Novoštokavski ikavski, pogotovo šćakavski u srednjoj i jz Bosni su srodni, samo imaju pomaknuto naglašavanje.
Razlika prema kajkavskima je u tome što je u kajkavskima jat ostao neizmjenjen (zatvoreno é) u svim glavnim dijalektima, te se izjednačio s poluglasom.
Ovdje je često poluglas razvio i drugačiji refleks (ä/æ, kao u zetskom, iako je nekad bio i é).
Područja podravskog su većinom prije bila kajkavska, pa su migracijska, a posavskog (i podunavskog) su napučena prevjezima s juga.

Istočnobosanski je u dosta stvari još arhaičniji od slavonskog (tu nije bilo dodatnih doseljavanja), te je kao takav blizak sa čakavskima...

Razlika između hrvatskog i srpskog u srednjem vijeku je ta što je srpski ekavski i ima samo dva naglaska, a hrvatski ima dulje jat (i zatvoreno ó) i tri nastavka (hrvatski akut).
Novoštokavizacijom se pomiču naglasci i dobijaju dva nova, pa broj naglasaka u hrvatskim dijalektima varira od 1 do 5.
Međutim, te promjene se događaju po drugačijim pravilima, pa se i za novoštokavske zna porijeklo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 11 pro 2021, 22:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
joe enter je napisao/la:
Zanimljiva tema.

Kad već pomenuste Dubročane , i ja sam primetio taj izgovor kad ih čujem na TV-u , ali sam i primetio kod njih(ai kod nekih Dalmoša) kako izgovaraju čudno glas "L" , nekako ga "kratko jezikom klepnu" kad ga izgovore , ali ne u svim rečima i u celim rečenicima samo već ponekima tipa "Kad sam bila moaLa". :zubati

Možda je to moj subjetkivni utisak i možda grešim ali ....



Hercegnovljanski naglasak je kao iz Trebinja i Mostara tj.Hercegovine , dok u Kotoru stari Bokelji govore kao da si pomešao Dubrovčanina i Cetinjanina sa pun *** talijaniština(i oni imaju ono "L").


To L imaju i Arapi, i hebrejski, i općenito istočni mediteran. Ne znam je li ga i Grci tako izgovaraju.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle dolazi umlaut u govoru bosanskih muslimana ?
PostPostano: 11 pro 2021, 22:48 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
Robbie MO je napisao/la:
Kingsman je napisao/la:

Zbilja točno, da ne znam tko ovo govori pomislio bih da priča neki Bošnjo. I ovo za južne Slavene je točno, kad se sluša ruski npr. može se čuti više riječi koje koriste i Slovenci ili Čakavci s Primorja, a koje su u standardnom govoru iščezle.


Nije samo do riječi, nego baš do naglaska.

Također, i naglasak koji je izabran za standardni u Hrvatskoj i Srbiji se čini da je ovaj turski. :zubati

Netočno, Hrvatski standardni jezik je modeliran oko Dubrovačkog govora koji pomalo oteže rijeći za razliku od brzih Slovenaca i nekih sjevernih Hrvata.

Imamo zapise Dubrovačkih tekstova starijih od pojave turaka i nema velikih promjena do danas.


Također, turci su iz perecije otišli 1700 godine, prije 300 godina, a standardni Hrvatski danas je nebo i zemlja od Hrvatskog prije samo 100 godina

Nema baš smisla da su jezikoslovci u 19. stoljeću pisali jezik na turskom uzoru a turaka nema u to doba kojih 160 godina. :neznam

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 73 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 36 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO