HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 17:37.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 159 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Spomen pojma "srpski jezik" prije 19. stoljeća?
PostPostano: 21 ožu 2017, 16:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Evo privatnog pisma od Vladike Petra II Petrovića Njegoša Banu Josipu Jelačiću , divan jezik kako onda tako i danas , i za sve razumljiv i jednako divan i naš.
Šteta što nisu sačuvana Jelačićeva pisma.

Citat:
Josipu Jelačiću

Cetinje, 20. decembra 1848.

Vaša Svjetlost,

Svakomu se napretku Tvojemu radujem kako sopstvenome svome, jerbo je Tvoj napredak narodni, a to se zna i moj kako Tvojega sobrata. - Svijetli Bane, trudno li je Tvoje sveto zvanije, no veličestveno i divno. Tebe je tajna sudbina na čelu Južnih Slavjanah postavila, Tebe sreća s divnima naprednostima vjenčaje, ali se vidi, sve tvoje izopačuju. Spasa si prestol, dinastiju i sve njezine posljedovatelje, učinio si im uslugu kakvu im niko jošte nije učinio od njina postanja, pa Tvoji zadušnici poslije nekoliko dana mjesto zahvale nameću Dalmaciji stari gvozdeni jaram. A Dalmacija je Tvoja banovina. Dalmacija za divnim bratstvom ne čezne, ali što je sirota kriva kad ne vidi dalje od nosa? Ali sada, ili hoće ili neće, morati će [se] trsiti talijanstva.

Svaki narodoljubac, cijeli narod naš u Tebe je očima upro i k Tebi ruke pružio kako nebom poslanome Mesiji. Tvoj je zadatak velik, njim Evropa novi vid dobiva, on miče gadnu ljagu sa lica silnih Slavjanah, koji do dana današnjega ništa drugo nijesu bili do prodani i žalosni robovi i nadničari drugih narodah.

Ah, dragi Bane, već zemlja od ove mrske nepravde stenje, duše su blagorodno mislećih Slavjanah u vječnoj muci, stide se svijeta i ljudih zbog ovoga niskoga stanja u kojemu smo sprama drugih narodah evropejskih, našom sobraćom. Radi čega mimo proče narode ovaj zli narok nas prati? Rašta smo privikli robovati, rašta svoje sile ne poznavamo? Rašta neko slijepo zadahnuće upravlja Slavjanima, te se samovoljno u tuđe verige vežu? Ja sam, istina je, s ovom šakom naroda pod anatemom tirjanstva i špionstva svobodan, ali šta mi je bolje kada gledam okolo sebe milione moje braće đe stenju u tuđe lance?

Veoma me je obradovalo potonje Tvoje pismo od 7ga oktobra. Nek ih bude tuga! Može im biti nazivati Ts banom dalmatinskim. Neka imenuju kako hoće, samo neka je Dalmacija u Tvojoj ruci, da se jednom sastavimo. Nesnosno mi je ono što Ti prvo zvanije i mjesto u carstvu obećaše pa odstupiše, - od svašta će odstupiti, i što se snažnom mišicom ne uzmogne držati, one sve treba za ništa smatrati.

Želio sam, da mi je moguće bilo, poslati Vam u pomoć nekoliko Crnogoracah i gotovi su svagda na Tvoj glas a na korist opštu. Ništa me dosada na svijetu nije interesiralo toliko koliko Tvoj posao. Radi toga bi veliku zadužbinu učinio da me češće udostojiš Tvojim neocijenjenim pismom. Svako, malo i veliko, moli Ti Boga za zdravlje i za srećan uspjeh, aja više od svakoga, koji s najvišim počitanijem ostajem

Vaše Banske Svjetlosti
predani sluga

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Spomen pojma "srpski jezik" prije 19. stoljeća?
PostPostano: 21 ožu 2017, 20:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Čovjek je iz Hrvatske, iz Srijemskih Karlovaca, zar ne ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Spomen pojma "srpski jezik" prije 19. stoljeća?
PostPostano: 21 ožu 2017, 20:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1447
Sve Srbe, Crnogorce i Muslimane treba sinkronizirati na hrvatskim televizijama i krugovalu kao što to činimo i s ostalim strancima. One koji nas misle terorizirati balkanskim stranim jezicima i kulturama kao da u nas imaju nekakav nezasluženi povlašteni položaj treba na sud a hrvatski narod bi ih trebao izbjegavati i otjerati ih u stečaj da se nauče pameti. Ionako im vrijeme istječe zbog pojave brzog interneta i pristupačnih pametnih telefona te će ubrzo završiti u povijestnoj septičkoj jami gdje im se već nalaze njihov region i jugoslavija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Spomen pojma "srpski jezik" prije 19. stoljeća?
PostPostano: 21 ožu 2017, 20:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Ceha je napisao/la:
Čovjek je iz Hrvatske, iz Srijemskih Karlovaca, zar ne ?


Ko , Jelačić?? , nije on Kralovaca već iz Petrovaradina , ali to je blizu da prepišaš.

Kako li je Jelačić govorio da mi je znati?! , u to vreme nije bilo standarda , nije bilo jezičke policije i države koja bi striktno uređivala kako se piše i govori.
Tako da , mislim da Jelačić je kao oficir i sin vojnika imao svoj poseban govor jer oni nisu nigde puštali korenje.

Dakle , Jelačić je bar po mom mišljenju imao neki sremski akcenat uz novosadski i neke hrvatske koje je pokupio tokom života , a jel bio izvorno ikavac ili ekavac teško je reći , ali sigurno nije bio ijekavac.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Spomen pojma "srpski jezik" prije 19. stoljeća?
PostPostano: 21 ožu 2017, 20:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Njegovi su porijeklom iz Bužima kod Cazina.
Josip Jelačić Bužimski.
Ali nisam mislio na njega nego na protu koji je pisao pismo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Spomen pojma "srpski jezik" prije 19. stoljeća?
PostPostano: 21 ožu 2017, 21:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58912
Lokacija: DAZP HQ
ne zna se kako je govorio, ali je pisao kao dane croatia. :zubati

slika

slika

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Spomen pojma "srpski jezik" prije 19. stoljeća?
PostPostano: 21 ožu 2017, 21:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Ceha je napisao/la:
Njegovi su porijeklom iz Bužima kod Cazina.
Josip Jelačić Bužimski.
Ali nisam mislio na njega nego na protu koji je pisao pismo.


Nisu, već iz Bužima kod Senja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Spomen pojma "srpski jezik" prije 19. stoljeća?
PostPostano: 21 ožu 2017, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Ceha je napisao/la:
Njegovi su porijeklom iz Bužima kod Cazina.
Josip Jelačić Bužimski.
Ali nisam mislio na njega nego na protu koji je pisao pismo.


Nije prota nego vladika , ali nema veze bitno je da je tebi to svejedno. :zubati

Pa odakle bi bio Njegoš nego iz CG s'Cetinja "ravnog"?!

Dakle , bez obzira što sam ti rekao odakle je Njegoš , gde bi ti njegovo pismo smestio po jeziku?! , uostalom ako si čitao dela toga "prote" šta misliš o njegovom jeziku , jel ga smatraš svojim ili ti tačno znaš da nije tvoj već tuđi?!

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Spomen pojma "srpski jezik" prije 19. stoljeća?
PostPostano: 21 lis 2017, 19:54 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2844
Općine u Hrvatskoj u kojima se nitko nije izjasnio da mu je materinski jezik srpski (73): Bedenica, Dubravica, Luka, Rakovec, Budinšćina, Gornja Stubica, Hrašćina, Jesenje, Lobor, Mihovljan, Novi Golubovec, Zagorska Sela, Zlatar-Bistrica, Ribnik, Klenovnik, Ljubešćica, Veliki Bukovec, Visoko, Đelekovec, Gola, Koprivnički Bregi, Koprivnički Ivanec, Novo Virje, Peteranec, Podravske Sesvete, Sveti Petar Orehovec, Zrinski Topolovac, Mošćenićka Draga, Sopje, Gornja Vrba, Gundinci, Bibinje, Galovac, Kali, Kolan, Kukljica, Starigrad, Škabrnja, Tkon, Donja Motičina, Trnava, Kijevo, Ružić, Unešić, Babina Greda, Štitar, Vađinci, Cista Provo, Lokvičići, Lovreć, Prgomet, Primorski Dolac, Pučišća, Šestanovac, Zadvarje, Zmijavci, Gračišće, Lanišće, Lupoglav, Pićan, Sveti Petar u Šumi, Žminj, Zažablje, Dekanovec, Domašinec, Donja Dubrava, Goričan, Gornji Mihaljevec, Mala Subotica, Podturen, Pribislavec, Sveta Marija, Sveti Martin na Muri.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 159 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 44 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO