HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 13:00.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 87 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 17 svi 2010, 21:57 
Offline

Pridružen/a: 28 sij 2010, 23:07
Postovi: 444
postovani dame i gospodo,
ovo je hrvatski trainsoldat.
trainsoldati su bili vojni konjusari/vodici kjonja i mazgi.
u austrijskoj vosci je jos i danas u upotrebi rijec trainsoldat.
fotografija je napravljena 1887 godine.
vidite da to nisu sve tradicionalni katolicki motivi tetovaza.
da li bi mi neko znao reci kakav je to dvoglavi orao ili zmaj na prsima ovog covjeka.
jeli to neki grb?
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 19 svi 2010, 00:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 vel 2010, 02:15
Postovi: 780
Ja mislim da je to dvoglavi orao AU monarhije, desno drži mač, lijevo križ, a i amblem ima neke sličnosti

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 19 svi 2010, 06:51 
Offline

Pridružen/a: 28 sij 2010, 23:07
Postovi: 444
da, izgleda da je to vjerovatno grb k und k monarhije. hvala na odgovoru Burruchaga.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 26 svi 2010, 22:33 
Offline

Pridružen/a: 28 sij 2010, 23:07
Postovi: 444
postovani i dragi clanovi foruma, ja bih sve vas zamolio da, kada budete u prilici, da se sjetite i uslikate nase tradicionalne tetovaze.
ima jos prilicno starijih zena, koje su tetovirane. a sigruno ima i jos meni/vama nepoznatih motiva i prica.
molim vas, postavite ovdje slike, pa da sve te mnogobrojne motive sacuvamo od zaborava.
bilo bi super i ako napisete nesto obicajima, povijesti tih motiva, povijesti osoba koje su tetovirane.
vec sad zna mnogo svijeta sirom zemaljske kugle o obicaju i tradiciji tetoviranja u hrvata.
kad skupimo dovoljno materijala i informacija, ma nace se sigurno i neki lektor i sponzor, pa ce bit i fina opsirna o knjiga tradiciji tetoviranja kod hrvatskog naroda.

ja cu te fotografije i podatke kopirat i takodjer stavit na svojoj stranici,
http://www.tradicionalno-tetoviranje-hrvata.ning.com

pozdrav :001_smile


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 30 svi 2010, 14:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2010, 23:21
Postovi: 19
sicani je napisao/la:
Perpetua je napisao/la:

Vjerojatno je ritualnom tetoviranju danas konacno dosao kraj, jer osim parr starih zena iz srednje Bosne vise nitko ne nosi te ornamente na svojoj kozi. Steta, ali to je tijek sve zemaljskog.

pa nije bas tako da te ornamente osim nekoliko starih zena danas niko ne nosi :)
obrati paznju na moj stomak :wink
slika


Meni ovo oko pupka liči na okno od veš mašine. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 30 svi 2010, 17:06 
Offline

Pridružen/a: 28 sij 2010, 23:07
Postovi: 444
:001_smile :blushing to je mlinski tocak.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 01 lip 2010, 03:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
Kod prve osobe je jednostavniji oblik carskog orla(Habsburškom) u grbu su

desna strana-lotheringov grb
slika



lijeva strana-najvjerovatniji ''Arpadov'' grb (nanizane crveno-bijele trake) vidljivo na Mađarskom grbu(na slici pod nazivom ungarn)
slika


Ne potvrđujem cjelovitu točnost, moguće da je i grb neke manje općine il grada, ali vjerovatno je ovo.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 21 stu 2011, 12:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
http://www.hercegbosna.org/vijesti/bih/tetovaze-na-bakama-4635.html

Citat:
Tetovaže na bakama

slika

Tea Turalija istražuje značaj tetovaža u starijih naraštaja

Tetoviranjem križa djevojku se nastojalo 'sačuvati' i stvoriti odbojnosti prema njezinu tijelu kod Turaka

Tradicionalne tetovaže koje su krasile, a i danas krase ruke baka, prabaka i majki, dio su kulturne baštine Hrvata BiH kojim se djevojka s Kupreške visoravni Tea Turalija intenzivno bavi već nekoliko godina.

Različiti motivi

Motivi tih tetovaža različiti su, iako su križevi najčešći i imaju posebnu simboliku i priču. Ovaj stari običaj Tea nastoji putem društvene mreže Facebook približiti mlađim naraštajima, koji su skloni tetoviranju, no, to su najčešće simboli i znakovi nekih drugih kultura (indijanska, kineska, japanska...) ili slike iz životinjskog i biljnog svijeta. U tom cilju dio podataka do kojih je došla putujući diljem BiH, razgovore i fotografije žena koje su bile tetovirane, objavljuje na spomenutoj društvenoj mreži. Priča je došla i do nas. Tea je zapravo odrastala pored žena koje su bile tetovirane, tako da je to za nju bilo, uvjetno rečeno, normalno, nešto što se podrazumijeva samo po sebi. Za vrijeme studija u Zadru prijatelji su pričali o tetoviranju, a ona je lakonski na to dodala kako se kod njih na Kupresu tetoviraju i babe. Da bi im to zorno pokazala fotografirala je ruke svojih bližnjih, a pričala im je i o tetovažama svoje bake i prabake. Po njihovu iznenađenju shvatila da je to posebnost bh. prostora, što je pobudilo njeno zanimanje za ovaj običaj.

Slobodno vrijeme Tea je posvetila tradiciji tetoviranja, a dodatno ju je u tome ohrabrio slučajni razgovor s jednom bakom u autobusu na čijim je rukama zamijetila 5-6 tetovaža koje su nastale 1946. godine.

Bakina priča

Ispričala joj je svoju priču, koju Tea u prvi mah nije zapisala. Nakon godinu dana posjetila ju je, fotografirala, zapisala priču i to je bilo to, Tada je zacrtala sebi cilj, kaže i dodaje: „Htjela sam da mladi danas prepoznaju koje je značenje tetoviranja u našem narodu, da te simbole ne zaborave i ako će se već tetovirati da to bude nešto što je pripadalo njegovu narodu preko 2000 godina.“ I onda je počela surfati po internetu, tražila je sve što je vezano uz tetoviranje, ima li igdje objavljenih slika, napravila grupu, a onda je pozvala mlade diljem BiH da joj fotografiraju svoje bake, djedove, rođake, da bi se što više priča i slika sačuvalo za budućnost. Danas Tea vodi tri grupe na Facebooku, zovu se „Tradicionalno tetoviranje Hrvata“, jedna je i na engleskom, i ima ukupno oko 3.000 članova. Samo u svom rodnom Kupresu Tea je popisala oko 50 ljudi s tetovažama, uglavnom su to žene, rjeđe muškarci, i u narodu je tetoviranje poznato pod nazivom 'sicanje'.

„Na ovim prostorima malo tko zna da običaj tetoviranja seže još od Ilira. Na području Bosne u grobovima su pronađene iglice korištene za tetoviranje. Za vrijeme Osmanlija tetoviranje je sve učestalije, a cilj je bio zaštititi katoličku djecu od otmice i prisilnog Muslimani. A zašto tetovaža na ženama? Naime, u tursko doba na begov zahtjev djevojke su morale svoju prvu bračnu noć provesti s njim, tako da se tetoviranjem križa djevojke nastojalo 'sačuvati' i stvoriti neku vrstu odbojnosti prema njenom tijelu,“ priča nam Tea. Turci su otišli 1878., ali se tetoviranje nastavilo sve do 1970-ih. Danas su to stariji ljudi, posljednja generacija koja je tetovirana na tradicionalan način.

| VL | HB.org |

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 22 stu 2011, 09:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Šteta što će izumrijeti, ali treba barem dokumentirati i skupiti velik broj fotografija toga, da se bar na taj način sačuva.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 30 stu 2011, 14:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
Citat:
Zaboravljamo tetovaže koje su krasile ruke naših majki i baka
slika

Djevojka s Kupresa koja je postala poznata po svojoj ljubavi prema kulturnoj i povijesnoj baštini Hrvata u BiH.

“Najviše me zanimaju tradicionalne tetovaže koje su krasile ruke naših majki i baka, pa nastojim taj drevni običaj približiti mladim naraštajim”.

“Prikupljam i fotografiram podatke o tradicionalnom tetoviranju žena putujući Bosnom i Hercegovinom i to objavljujem na stranicama društvenih mreža”, kazala je Tea Turalija i dodavši kako danas mladi ukrašavaju svoja tijela u skladu s tadicijom Indijanaca, Indijaca, Kineza i dr., a gotovo i ne znaju za tradiciju tetoviranja u vlastitom narodu.

“Malo se zna o tom drevnom običaju koji seže sve do Ilira. Tetoviranje u to doba izvodilo se majčinim mlijekom, medom i ugljenom. Danas, taj je običaj na izumiranju, pa sam ga odlučila zabilježiti i sačuvati od zaborava”, kazala je Tea Turajlija.

http://www.livno-online.com/zupanija/22 ... jki-i-baka


Video: http://blip.tv/play/guwlguDfUgI.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 02 pro 2011, 00:13 
Offline

Pridružen/a: 09 kol 2011, 23:10
Postovi: 41
svaka cast na temi da se sjetimo kako je to bilo i kako bi trebalo biti

da sam prije petnaestak godina kad sam se tetovirao znao za ove stvari
i da je bilo ovakvih tema koje ti podizu samosvijest i ukazuju na povijest tvoga naroda
sigurno bih stavio takvu tetovazu da se odmah zna tko si i sto si

ja sam dalmatinac nebitno

i sve nase zene i cure bi trebale stavljati takve tetovaze a ne tko zna kakvo lisce i
grane,dupine i gluposti


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 02 pro 2011, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
nije problem u dupinima, već što se tetoviraju iznad dupeta, moje skromno mišljenje.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 02 pro 2011, 09:39 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
E, da, tetovaze iznad dupeta. :thumbup Odmah dobijes sliku o osobi, i pozelis s njom voditi jedan duboki filozofski razgovor. :kava

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 06 pro 2011, 17:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
marko-m je napisao/la:
svaka cast na temi da se sjetimo kako je to bilo i kako bi trebalo biti

da sam prije petnaestak godina kad sam se tetovirao znao za ove stvari
i da je bilo ovakvih tema koje ti podizu samosvijest i ukazuju na povijest tvoga naroda
sigurno bih stavio takvu tetovazu da se odmah zna tko si i sto si

ja sam dalmatinac nebitno

i sve nase zene i cure bi trebale stavljati takve tetovaze a ne tko zna kakvo lisce i
grane,dupine i gluposti


Upravo to. Uvesti tradicionalnu motiviku u komercijalne tatoo shopove.
I kandidirati za listu nematerijalne baštine.
Preporod.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 09 pro 2011, 11:19 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
snowflake je napisao/la:
marko-m je napisao/la:
svaka cast na temi da se sjetimo kako je to bilo i kako bi trebalo biti

da sam prije petnaestak godina kad sam se tetovirao znao za ove stvari
i da je bilo ovakvih tema koje ti podizu samosvijest i ukazuju na povijest tvoga naroda
sigurno bih stavio takvu tetovazu da se odmah zna tko si i sto si

ja sam dalmatinac nebitno

i sve nase zene i cure bi trebale stavljati takve tetovaze a ne tko zna kakvo lisce i
grane,dupine i gluposti


Upravo to. Uvesti tradicionalnu motiviku u komercijalne tatoo shopove.
I kandidirati za listu nematerijalne baštine.
Preporod.


:palacgore1
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 23 pro 2011, 13:38 
Offline

Pridružen/a: 18 srp 2009, 14:14
Postovi: 5261
Lokacija: Na dženazi BiH
slika
Tetovirane ruke žene iz Kraljeve Sutjeske

slika
Kršćanski simboli na rukama


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 25 vel 2012, 21:36 
Offline

Pridružen/a: 19 sij 2012, 20:28
Postovi: 99
naletjeh na ovo i svidjelo mi se pravo. o rami, divi grabovčevoj i tetoviranju

http://www.tetoviranicovjek.bloger.hr/p ... 44833.aspx

_________________
Bošnjaci u gradu na Neretvi, zbog, kako je rečeno, uvođenja principa “jedan čovjek - jedan glas” diskriminirani.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 25 vel 2012, 21:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
Stipe je napisao/la:
naletjeh na ovo i svidjelo mi se pravo. o rami, divi grabovčevoj i tetoviranju

http://www.tetoviranicovjek.bloger.hr/p ... 44833.aspx


Nije to samo u Rami,moja baka u okolici Tuzle je isto istetovirana.

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 25 vel 2012, 22:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 stu 2011, 14:14
Postovi: 3462
Znam da je to običaj koji je star koliko i dolazak Turčina u Bosnu. Prvestveno se trebalo zaštititi katoličke djevojke od otmica i/ili udaja za Turčina. Danas ostalo tradicija. Jako lijepa tradicija. Gledala sam dokumentarac o tome.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 23 pro 2015, 20:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35585
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Postoje teorije i o starijem porijeklu toga tetoviranja.

Grčki povjesničari su zabilježili da su se Iliri tetovirali, a čak su i nađene igle za tetoviranje u ilirskim grobovima. Zanimljivo je kako je taj običaj preživio sve do danas i koje je promjene prošao. Engleska spisateljica Edith Durham je uspoređivala motive na ilirskim grobovima u Albaniji sa tetovažama katolkinja u Jajcu, te je zaključila da su nevjerojatno slični. Kod Slavena nije zabilježeno tetoviranje. Znači, moglo bi se reći da smo mi to preuzeli od Ilira ili smo mi ti koji to nikada nisu ni napustili. Zanimljivo je i to što neki narodi, npr. Kurdi imaju iste tetovaže kao i mi. Imaju iste simbole na istim mjestima, npr. križeve na rukama, ili plave točkice na obrazima.

Kakva je razlika između tetoviranja u Hercegovini i Bosni?

Razlika je u upotrebi materijala i smjesa za tetoviranje, te u motivima koji se tetoviraju. Koliko sam primijetila u Hercegovini su to većinom križevi, krugovi i narukvice, dok su u Bosni to puno bogatiji i brojčaniji simboli- kombinacija grančica, sunca, križeva, ograda, klasja, narukvica itd.

Što se tiče smjesa za tetoviranje one zavise od sela do sela, ali evo nekih specifičnih smjesa, npr. -u Hercegovini se koristi kalup od jasenove kore, - u Rami mlijeko od crne ovce pomiješan sa ugljenom, ugljen i med, - u Kupresu mlijeko od žene koja doji muško dijete, u Kraljevoj Sutjesci mlijeko od žene koja doji dijete plavih očiju ili sveta vodica, u Gučoj Gori se miješa pljuvačka sa ugljenom devet dana prije Sv. Josipa, u Jajcu se miješa jaje u smjesu, itd.

Zanimljiv je još jedan detalj iz Bosne koji sam primjetila na više osoba, a to je tetoviranje plave točkice na obraze. Kada vidite jednu osobu s tim znakom, možda vam ne upadne u oko, ali kada primjetite više od 20 osoba onda vam i ta točkica dobije značenje. To je vjerojatno bio znak raspoznavanja,ali je isto tako moguće da vuče korijene iz davne prošlosti.

Bocanje, sicanje ili tetoviranje se izvodilo užarenom iglicom koja bi se umočila u jednu od gore navedenih smjesa. Zatim bi se tom iglicom bocalo po koži na koju bi se prethodno iscrtao simbol. U većinu smjesa bi se miješao ugljen, a ostali dodaci su varirali od kraja do kraja. Tetoviranje se izvodilo grupno ili pojedinačno na određene dane. Većina osoba koje sam ispitala tetovirana je na blagdan Sv. Josipa 19. ožujka. Taj dan je zanimljiv zbog ekvinocija, koji se slavio u mnogim kulturama, a kojeg su kod nas nastavili slaviti samo pod drugim imenom kada je kršćanstvo došlo na ove prostore. Inače, Sv. Josip je odlukom Hrvatskog sabora 1687. godine proglašen zaštitnikom hrvatskog naroda, pa su možda Hrvati smatrali da je na taj dan tetoviranje najučinkovitije u zaštiti. Tetoviranje se još izvodilo na Blagovijest 25. Ožujka, na Veliki Petak, na Sv. Ivu, općenito u Korizmi ili na proljeće kada se, kako neke bakice kažu „sve prima najbolje i brže zarasta”. Neki su tetovirani prije nego su ih roditelji poslali u ispašu sa stokom u planine, kako bi znali što su u slučaju da ih otmu. Većinom su svi tetovirani kao djeca, od 3 godine pa sve do 20 godina. Najviše između 7-14 godina.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 23 pro 2015, 20:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35585
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
slika

Iliri i tetoviranje

Dobro informirani grčki geograf Strabon izvješćuje da su Japodi imali običaj da tetoviraju svoja tijela "jednako ka i ostali Iliri i Tračani" (10) Tu Strabonovu vijest potvrđuju i arheološki nalazi: u grobovima na Glasincu, u sojeničkom naselju u Donjoj Dolini kod Bosanske Gradiške i drugdje, otkrivene su kratke brončane veoma zašiljene igle koje bi se nataknule na držak. S tim su iglama pretpivijesni Iliri bockali kožu i tetovirali na njoj razne ornamentne motive.(11) Tetoviranje je na Balkanu bilo poznato već u neoeneolitskim kulturama(12), a sačuvamo se sve do danas(13) najviše u Hrvata u nekim dijelovima Bosne i Hercegovine.



STRABON, Geographica, VII, 54.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 26 tra 2016, 00:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
ima i slavenskih simbola kao kolo!!

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 26 tra 2016, 07:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 tra 2016, 10:56
Postovi: 889
Lokacija: Stockholm - Banja Luka
Veoma interesantna tradicija. Koliko sam mogla da shvatim ova tradicija je bila vise zastupljena medju zenama. Iz prilozenih razloga.

Medjutim, moj pokojni djed je imao na jednoj ruci istetovirano sunce, a na drugoj kriz. Rodjen je 1935, u Bosni.

_________________
“To write well and to speak well is mere vanity if one does not live well."

– Bridget of Sweden (1303-1373)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 26 tra 2016, 08:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
http://www.cruxnow.com/faith/2015/06/27 ... pts-copts/

http://www.christianitytoday.com/histor ... cross.html

http://www.orthodoxchristianity.net/for ... ic=20117.0

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tetoviranje katolika u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 26 tra 2016, 11:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
Audrey je napisao/la:
Veoma interesantna tradicija. Koliko sam mogla da shvatim ova tradicija je bila vise zastupljena medju zenama. Iz prilozenih razloga.

Medjutim, moj pokojni djed je imao na jednoj ruci istetovirano sunce, a na drugoj kriz. Rodjen je 1935, u Bosni.



Samo u kasnijoj dobi odnosno u novije vrijeme jer su žene duže očuvale tradiciju, međutim u davnija vremena jednako su se tetovirali i muški i ženski

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 87 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 23 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO