HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 26 srp 2024, 00:30.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 190 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 08 pro 2023, 10:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2019, 17:40
Postovi: 1848
Lokacija: Cetina-Vrbas, Mosor-Vranica
Clint Eastwood je napisao/la:

Cajke su počele preuzimati primat sredinom dvijetisućitih, otprilike kad se srozala hrvatska popularna glazba, dakle to su generacije otprilike 1990+ godište.
Zanimljivo da su to ujedno i prve generacije koje nisu služile vojni rok.
Dobar dio baš tih generacija je pobjegao vani oko 2015.-2018., te su generacije nedavno počele rađati i kod njih imamo demografsku katastrofu.
Izgleda da cajkaši ipak nisu neka konzervativna populacija kako se često može čuti na bespućima internetske zbiljnosti.
Mislim da nije pretjerivanje upravo te generacije nazvati najgorim generacijama Hrvata u zadnjih sto godina.
Ja često kažem za te 90+ da nisu generacija nego degeneracija.


How yes no.

A što bi trebala generacija devedesetih? ČIstiti go*na koja su ostavili ovi prije?

Najgori su ovi Xennialsi rođeni 1975.-1985. koji misle da sve znaju i da sve počinje s njima i koji su 2000-ih trošili nezarađene novce ko pijani ruski oligarsi.

Moja generacija je čiste savjesti. Niti smo glasali za HDZSDP, nismo se uhljebljivali sa stranačkim iskaznicama, niti živimo od rente, nismo dizali kredite koje ne možemo vratiti, nismo držali "realni" sektor, niti smo se uvaljivali u razne NGO-eve.

Taj nekakav "hrvatski san" kojeg neki propagiraju ovdje (a indikativno je da većina njih živi u ZG i okolici) ne seže dalje od granica Zagrebačke županije.

Idite na huj, kako bi rekli Rusi.

_________________
Kontra mraku, kontra sili, kontra rentijerstva, kontra klijentelizma

HDZ=SKH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 08 pro 2023, 12:04 
Online
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2019, 21:21
Postovi: 855
How yes no, ili ste zbrisali ko Knindže 95-e, ili živite od rente kod roditelja, upravo radi kredita koje niste mogli vratiti vas je veliki broj i zbrisao.
Ajde sada slušaj prijovićku ili gledaj neke srpske youtubere ili tik tokere, za drugo i niste. Baku praseta i to.
Samo nek se ne zarati sa vašom generacijom, morali bi angažirati Nepalce da nas brane, tvrđi su mentalno i napuste roditeljski dom prije 33-e godine, za razliku od nekih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 08 pro 2023, 12:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2019, 17:40
Postovi: 1848
Lokacija: Cetina-Vrbas, Mosor-Vranica
Ako je ljubav prema cajkama najmalignija stvar koja nam se može prišiti, e onda smo čisti kao suza.

_________________
Kontra mraku, kontra sili, kontra rentijerstva, kontra klijentelizma

HDZ=SKH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 08 pro 2023, 14:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 lis 2023, 11:37
Postovi: 1110
Flamel je tipičan primjer "degeneracije" koja se ne događa samo u Hrvatskoj nego i u svijetu, on je uvjeren i kako je degeneracija prihvatljiva.

Glup čovjek ne može vidjeti kako je budala i pored zdravih očiju.

Ja se sjećam u mojoj srednjoj nitko nije slušao cajke, 90 sam godište i imam nekih prijatelja koji su 93. 93 je prva generacija koja je krenula s cajkama, to je rezultat detuđmanizacije i ispiranja mozga. Najgora generacija od svih.

Mi smo bili i zadnja generacija koja je postizala najbolje rezultate u matematici i znanosti, nakon toga je krenuo pad svake generacija koja je bila gluplja i gluplja.

Tu su utjecali i mediji koji su stvarali takve, ja sam odrastao na tv kalendaru a današnje generacije na indexu.

To je sveukupno pad koji je vodio do Flamela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 08 pro 2023, 15:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2019, 17:40
Postovi: 1848
Lokacija: Cetina-Vrbas, Mosor-Vranica
Sayeret Matkal je napisao/la:
Flamel je tipičan primjer "degeneracije" koja se ne događa samo u Hrvatskoj nego i u svijetu, on je uvjeren i kako je degeneracija prihvatljiva.

Glup čovjek ne može vidjeti kako je budala i pored zdravih očiju.

Ja se sjećam u mojoj srednjoj nitko nije slušao cajke, 90 sam godište i imam nekih prijatelja koji su 93. 93 je prva generacija koja je krenula s cajkama, to je rezultat detuđmanizacije i ispiranja mozga. Najgora generacija od svih.

Mi smo bili i zadnja generacija koja je postizala najbolje rezultate u matematici i znanosti, nakon toga je krenuo pad svake generacija koja je bila gluplja i gluplja.

Tu su utjecali i mediji koji su stvarali takve, ja sam odrastao na tv kalendaru a današnje generacije na indexu.

To je sveukupno pad koji je vodio do Flamela

=)) =)) =))


A gdje sam to rekao da cajke valjaju?

_________________
Kontra mraku, kontra sili, kontra rentijerstva, kontra klijentelizma

HDZ=SKH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 08 pro 2023, 16:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2019, 17:40
Postovi: 1848
Lokacija: Cetina-Vrbas, Mosor-Vranica
"Generacija koja je postizala najbolje rezultate u znanosti".

Jedino ako se radi o nekim alternativnim znanostima :D

Kažeš, 1990. godište i nije nitko slušao cajke?

Jebote, pa vi ste se ubijali na Seku Aleksić.

_________________
Kontra mraku, kontra sili, kontra rentijerstva, kontra klijentelizma

HDZ=SKH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 08 pro 2023, 17:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 17:45
Postovi: 6126
Clint Eastwood je napisao/la:
Cajke su počele preuzimati primat sredinom dvijetisućitih, otprilike kad se srozala hrvatska popularna glazba, dakle to su generacije otprilike 1990+ godište.
Zanimljivo da su to ujedno i prve generacije koje nisu služile vojni rok.
Dobar dio baš tih generacija je pobjegao vani oko 2015.-2018., te su generacije nedavno počele rađati i kod njih imamo demografsku katastrofu.
Izgleda da cajkaši ipak nisu neka konzervativna populacija kako se često može čuti na bespućima internetske zbiljnosti.
Mislim da nije pretjerivanje upravo te generacije nazvati najgorim generacijama Hrvata u zadnjih sto godina.
Ja često kažem za te 90+ da nisu generacija nego degeneracija.


Vjerojatno da.
Asocijativno, dodao bih da je medijski progon Thompsona otvorio prostor za taj primitivizam.
Thompson je ho-ruk glazba, pučko-populistička, no po melosu prihvatljva i domaće dinaroidna, pa bi to takvi ljidi slušali. Ne hajem za sve, no Thompson ima 5-7 dobrih pjesama, idu u uho i nisu turske po profilu. I nisu kuruza.

No kako je on stjeran u podzemlje, a razni Dalmoši nisu više producirali hitove u nekoj mjeri, otvorio se prostor za ovaj cajkašk šljam, povezan i s blesavošću nemalog dijela Hrvata koji nemaju pojma ni o čemu. Krive su za to i elite od oko 2005. nadalje, koje nisu u medijskom prostoru stvorile zabavu i nešto pitko za niže slojeve, nego su ili dosadno jugovali i proganjali sve hrvatsko, ili su s hrvatske pozicije gnjavatorski tugovali nad svim i svakim, a sami nisu ništa proizveli.

To je slično svemu što znam za tzv. društvenu i humanističku produkciju- dobro, nekad sjajno na višim razinama; na nižim i srednjim- loše ili praktički i nema. Bezidejnost i nedostatak identiteta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 08 pro 2023, 18:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 lis 2023, 11:37
Postovi: 1110
Flamel je napisao/la:
"Generacija koja je postizala najbolje rezultate u znanosti".

Jedino ako se radi o nekim alternativnim znanostima :D

Kažeš, 1990. godište i nije nitko slušao cajke?

Jebote, pa vi ste se ubijali na Seku Aleksić.

Košarkaško puno svakodnevno, trener mogao na ulici naći rukometaša i svi su slušali uglavnom rock.

Zadnja normalna generacija u Hrvata što ti može potvrditi svaka osoba povezana s obrazovanjem.

Danas doslovno ne možeš izaći vani i kad poželiš nekada a da ne slušaš taj turski trash, uglavnom radi se o degenerizaciji čistoj koju ti braniš što nam govori kako i slušaš to smeće.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 08 pro 2023, 18:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 lis 2023, 11:37
Postovi: 1110
Thompson je najpopularniji bio 2007,nije on pao 2005 nego 2010-2011 sa svim onim zabranama i micanjem sa javne scene.

Cajke su 2004-2008 bile sprdnja sjećam se, nitko nije slušao osim taloga društva.

Devedesete i osamdesete su bile valjda vrh hrvatskih izvođača, zlatno vrijeme i nekako je sve zamrlo i ovi idioti su prihvatili turski šund.
Dok sam bio srednjoškolac dogovarali smo se za baciti bombu na one koji slušaju to smeće. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 08 pro 2023, 19:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 16:23
Postovi: 13278
Nada je da će slijedeća generacija odbaciti to kad ovi malo ostare jer to starci slušaju.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 08 pro 2023, 22:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 23:25
Postovi: 5165
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Sokolić je napisao/la:
To je tema i kojoj bi se moga napisat solidni doktorat.
Prodor srbijanskog, bh.srpskog i muslobošnjačkog narodnjačkog zvuka u Hrvatsku i to urbanu Hrvatsku.
Zanimjivo je i ovo: bh.Hrvati nisu iznjidrili nijednog narodnjačkeg pivača ni pivačicu! Nikad!

Duško Kuliš?


Zna san da ćeš to reć. Jedan jedini i to kad se je pojavia, vrlo kasno.
Niki će spomenit jedneg Hrvata tekstopisca od narodnjaka (ne skladateja!), priziva se, mislin, Bevanda...ali opet, samo jedan u 50 - 60 godina postojanja narodnjaka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 08 pro 2023, 23:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 12:40
Postovi: 4367
Sokolić je napisao/la:
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Duško Kuliš?


Zna san da ćeš to reć. Jedan jedini i to kad se je pojavia, vrlo kasno.
Niki će spomenit jedneg Hrvata tekstopisca od narodnjaka (ne skladateja!), priziva se, mislin, Bevanda...ali opet, samo jedan u 50 - 60 godina postojanja narodnjaka.

Jozo Penava je bio tekstopisac i skladatelj, onog starinskog narodjačkog stila, sevdalinke i slično. Umro je 1980-ih.



Jozo Penava - neke od njegovih 300


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 09 pro 2023, 01:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 23:25
Postovi: 5165
Porast cajkih je u svezi s političkin prominama u RH. Nije to slučajna pojava. Istovrimeno je potisnut autentični hrvatski dance.

Sjajna su sva tri članka, pročitajte ih. Puno tega bit će vam jasnije.

https://www.obitelj.hr/za-kulise-glazbene-carolije-intervju-s-zoranom-skugorom-o-povlacenju-s-pozornice-izazovima-i-spektakularnom-povratku-u-svijet-glazbe/
https://hrvatska-danas.com/2023/03/02/otvoreno-o-zabrani-turbofolk-koncerata/
https://direktno.hr/direkt/zoran-skugor-srozavanje-pop-i-zabavne-glazbe-pocelo-je-nakon-2000-kada-se-otvorio-prostor-za-hrvatske-kopije-srpske-turbo-folk-glazbe-147985/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 09 pro 2023, 02:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2019, 21:21
Postovi: 855
Sokolić je napisao/la:


Za vrijeme Tuđmana koji je bio jedina stvarna nacionalna vlast otkad smo se osamostalli nakon skoro tisuću godina nisu se slušale cajke, osim u rijetkim slučajevima, nevrijednima spominjanja.
Pametnom dosta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 09 pro 2023, 02:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 17:45
Postovi: 6126
Sokolić je napisao/la:


Okreni-obrni, Hrvatska nema sustavnu politiku u kulturi. To je tako bar 10-15 godina, i protuhrvatska je ako nije samo neutralno glupa.

No ne treba zanijekati ni da je narod stoka, jer nikakav prazni prostor ne može biti krivcem za slušanjem tursko-srpskog šunda. Tu opravdanja- nema.

Glede Balaševića, politika na stranu, to je glazba koja se dala slušati. To je dobro, kakve god nijanse mi tu tražili koje ne valjaju i koje nam ne odgovaraju. I četnik Bora Čorba- čisti četnik- je slušljiviji od ovoga smeća, čak i kad je apolitično.

To su khurve i drogeraši, što bi Miroljub Petrović rekao- buzdovani.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 11 pro 2023, 03:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 23:25
Postovi: 5165
Kukurikavci su ciljano udarili na ono di je izvorni HDZ bia jako dobro radia — kulturi.
Osobito po jeziku i pravopisu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 13 pro 2023, 22:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 sij 2020, 21:50
Postovi: 2579
Iako su mi ponekad simpatični razni libertarijanci i slična ekipa, u vezi ovakvih pitanja oni se razotkrivaju kao u najboljem slučaju imbecili. Komercijalni uspjeh ne može biti jedino mjerilo, a i pitanje je jesu li ovakvi projekti poput Prijović isključivo plod spontane poslovne aktivnosti, domišljatog marketinga i slično. Postoji tu politički moment...Prije par godina su se možda i na ovom forumu ljudi smijali Srbima koji su tvrdili da su Dua Lipa i Rita Ora albanski nacionalni projekti. Pa sad, od milijuna takvih cura samo u Londonu, iz nekog razloga se gura u prvi red svjetske estrade osobe koje nemaju autentičan izraz i na čije mjesto može doći hrpa sličnih...Zašto i kako? Za čije novce?

Država mora imati svoju kulturnu politiku, što koštalo da koštalo. Mi smo tu u minusu jer je naše vodstvo koje je jedino u položaju tu politiku kreirati i provoditi autokolonijalno i pretvoreno u ispostavu daleke političke moći koja nema interesa za nas, naš identitet, naše probleme, za nas u cjelini. Zato smo morali pomagati Ukrajini, a ne recimo ljudima koji su u potresu u Sisku i Petrinji završili na cesti i zato nemamo svoj pravac, kakav-takav. Zato je hrvatski film postao pojam za sprdnju u vremenu u kojem je došlo do velike afirmacije raznih manjih nacionalnih kinematografija. Platit ćemo posljedice za sve ovog jednoga dana, nema sumnje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 13 pro 2023, 22:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 stu 2021, 11:21
Postovi: 2181
Hroboatos je napisao/la:
Zviezda Granda je napisao/la:
Bolje umeju da prde ispod pazuha..

Bolje zavijaju na turski melos!

Za mnoge Hrvate - dovoljno!

Bolje umeju da veruju u nacionalne laži, primjer priča o pokatoličavanju, tipična kompenzacija gdje je istina u suprotnosti sa verovanjem...


Ovi sadašnji Hrvati od oko 20 godina- stoka u nemalom dijelu.
U doba i raspada Yu nitko od nas, pa ni netko bez škole, nije slušao to tursko zavijanje. Nisu ni Srbi kod nas koji su imali više od pučke škole.

U glavi- šupljina.


Imala je Brena koncert na stadionu u Sisku prije rata, možda su u većoj mjeri pohitali i Hrvati iz određenih krajeva nego Srbi.

To je sa moje strane i samokritika, imam za pronaći svakakvih žutih kazeta od jugotona

:D

Mada za Hrvata, što više prema sjeveru, može se manje prigovoriti, iako cajka ori i Zagorjem...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 13 pro 2023, 22:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 sij 2020, 21:50
Postovi: 2579
Da, i Zagorjem, što me malo začudilo. Bio sam jednom u Oroslavju za vrijeme jednog takvog događaja.

Što se tiče teme, eto prije par dana sam iz jednog Indexovog članka saznao za najuspješniju srpsku pjesmu ikada naziva "Džanum" koja obara rekorde gledanosti/slušanosti na YouTube-u. Čovjek uči dok je živ. Radi se o 65 milijuna pregleda čini mi se. Džanum inače na turskom znači nešto poput "moja dušo". Srbi su zagrabili u tursku ostavštinu, prepakirali to i počeli prodavati kao svoje. U poslovnom smislu genijalan potez, ali dugoročno na štetu i njih i svih oko njih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 13 pro 2023, 23:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2019, 21:21
Postovi: 855
Josip Filipović je napisao/la:
Iako su mi ponekad simpatični razni libertarijanci i slična ekipa, u vezi ovakvih pitanja oni se razotkrivaju kao u najboljem slučaju imbecili. Komercijalni uspjeh ne može biti jedino mjerilo, a i pitanje je jesu li ovakvi projekti poput Prijović isključivo plod spontane poslovne aktivnosti, domišljatog marketinga i slično. Postoji tu politički moment...Prije par godina su se možda i na ovom forumu ljudi smijali Srbima koji su tvrdili da su Dua Lipa i Rita Ora albanski nacionalni projekti. Pa sad, od milijuna takvih cura samo u Londonu, iz nekog razloga se gura u prvi red svjetske estrade osobe koje nemaju autentičan izraz i na čije mjesto može doći hrpa sličnih...Zašto i kako? Za čije novce?

Država mora imati svoju kulturnu politiku, što koštalo da koštalo. Mi smo tu u minusu jer je naše vodstvo koje je jedino u položaju tu politiku kreirati i provoditi autokolonijalno i pretvoreno u ispostavu daleke političke moći koja nema interesa za nas, naš identitet, naše probleme, za nas u cjelini. Zato smo morali pomagati Ukrajini, a ne recimo ljudima koji su u potresu u Sisku i Petrinji završili na cesti i zato nemamo svoj pravac, kakav-takav. Zato je hrvatski film postao pojam za sprdnju u vremenu u kojem je došlo do velike afirmacije raznih manjih nacionalnih kinematografija. Platit ćemo posljedice za sve ovog jednoga dana, nema sumnje.


Samo naivac može misliti da je gašenje hrvatske zabavne glazbe početkom-sredinom dvijetisućitih i njena zamjena sa srbijanskom zabavnom glazbom nešto slučajno.
Naravno da je to odrađeno planski i smišljeno. Pa to stoji i u memorandumu 2 SANU.
Ne zna se što je odvratnije, mlitavost države u svim strateškim stvarima pa tako i u kulturnoj politici ili narod koji je baš toliko poblesavio da doslovno može slušati tekstove kao što su litar vina litar krvi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 13 pro 2023, 23:22 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2022, 16:07
Postovi: 1440
Josip Filipović je napisao/la:
U zadnje vrijeme sam čuo od ljudi iz Srbije da je HRT kvalitetniji od RTS-a. Ne bih znao, jer ne gledam toliko ni našu, a kamoli njihovu javnu televiziju.


To što se ironično naziva HRT bavi se promocijom jugoslavenštine, lijevog liberalizma, LGBT-a, detuđmanizacijom i podržava upravo takve političke opcije. I normalno kako im se to tamo dopalo.
Ako im se slučajno zalomi nešto domoljubno i za Hrvatski narod, kao npr. propovjed patera Gebrica (https://www.youtube.com/watch?v=-hLUxomXkFw), slijede ograđivanja i osude, a takav više neće doći pred kamere.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 14 pro 2023, 00:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 sij 2020, 21:50
Postovi: 2579
Clint Eastwood je napisao/la:
Josip Filipović je napisao/la:
Iako su mi ponekad simpatični razni libertarijanci i slična ekipa, u vezi ovakvih pitanja oni se razotkrivaju kao u najboljem slučaju imbecili. Komercijalni uspjeh ne može biti jedino mjerilo, a i pitanje je jesu li ovakvi projekti poput Prijović isključivo plod spontane poslovne aktivnosti, domišljatog marketinga i slično. Postoji tu politički moment...Prije par godina su se možda i na ovom forumu ljudi smijali Srbima koji su tvrdili da su Dua Lipa i Rita Ora albanski nacionalni projekti. Pa sad, od milijuna takvih cura samo u Londonu, iz nekog razloga se gura u prvi red svjetske estrade osobe koje nemaju autentičan izraz i na čije mjesto može doći hrpa sličnih...Zašto i kako? Za čije novce?

Država mora imati svoju kulturnu politiku, što koštalo da koštalo. Mi smo tu u minusu jer je naše vodstvo koje je jedino u položaju tu politiku kreirati i provoditi autokolonijalno i pretvoreno u ispostavu daleke političke moći koja nema interesa za nas, naš identitet, naše probleme, za nas u cjelini. Zato smo morali pomagati Ukrajini, a ne recimo ljudima koji su u potresu u Sisku i Petrinji završili na cesti i zato nemamo svoj pravac, kakav-takav. Zato je hrvatski film postao pojam za sprdnju u vremenu u kojem je došlo do velike afirmacije raznih manjih nacionalnih kinematografija. Platit ćemo posljedice za sve ovog jednoga dana, nema sumnje.


Samo naivac može misliti da je gašenje hrvatske zabavne glazbe početkom-sredinom dvijetisućitih i njena zamjena sa srbijanskom zabavnom glazbom nešto slučajno.
Naravno da je to odrađeno planski i smišljeno. Pa to stoji i u memorandumu 2 SANU.
Ne zna se što je odvratnije, mlitavost države u svim strateškim stvarima pa tako i u kulturnoj politici ili narod koji je baš toliko poblesavio da doslovno može slušati tekstove kao što su litar vina litar krvi.

Sjećam se da su u devedesetima svi hrvatski programi, sve manifestacije, dodjele nagrada i slično imali nekako veću težinu. Dora recimo. Bilo je očito da vlast stoji iza toga, da se Tuđman na neki način bavi planiranjem cjelokupnog društvenog života u svojoj državi. Danas je to jedna od standardnih optužbi na njegov račun od strane tipova poput Goldsteina. Zanimljivo da je onda hrvatska pop scena bila dominantna i u Makedoniji čak, a danas nije ni u Hrvatskoj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 14 pro 2023, 00:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 sij 2020, 21:50
Postovi: 2579
goran2hr je napisao/la:
Josip Filipović je napisao/la:
U zadnje vrijeme sam čuo od ljudi iz Srbije da je HRT kvalitetniji od RTS-a. Ne bih znao, jer ne gledam toliko ni našu, a kamoli njihovu javnu televiziju.


To što se ironično naziva HRT bavi se promocijom jugoslavenštine, lijevog liberalizma, LGBT-a, detuđmanizacijom i podržava upravo takve političke opcije. I normalno kako im se to tamo dopalo.
Ako im se slučajno zalomi nešto domoljubno i za Hrvatski narod, kao npr. propovjed patera Gebrica (https://www.youtube.com/watch?v=-hLUxomXkFw), slijede ograđivanja i osude, a takav više neće doći pred kamere.

Dobro, ne moraju te pohvale biti nužno zbog takvih stvari. Možda je u pitanju jednostavno visok profesionalni nivo produkcije i voditelja. Recimo, klasa Barbare Kolar u vođenju emisije u odnosu na bilo koju tamošnju polupevaljka voditeljku i slično.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 14 pro 2023, 03:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 17:45
Postovi: 6126
Ima tu svakojakih pretjerivanja i jednostranih ocjena, no nedvojbeno je da nakon Tuđmana- uključujući i ovu u mnogo čemu uspješnu vladu- nema sustavne nacionalne politike višeg i nižeg ranga u kulturi i medijima.

Sirov i jasan primjer je Vučićeva Srbija s proslavama raznih Nemanjića, dizanja kipova, tiskanjem knjiga i snimanjem filmova o 1. i 2. ratu itd. Dio je spontan, no veći dio nije, bar onaj koji se gura preko medija. I uz niz promašaja se vidi kako se trude, pa nešto i ispadne, pogotovo na srednjoj i nižoj razini.

U hrvatskom prostoru nema nacionalne kulturne politike, mislim dirigirano i kontinuirano svjesno. Koče se jasno nacionalni projekti, a dapače za većinu postoji neka apatija i skoro nezainteresiranost. Čuo sam dosta priča iz ovog i onog smjera, pa ne znam što je istina, no zorno je da malodušnost dominira.

To ne znači da promašaja nema i kad se želi kao dobro (promašaj je bio i film o Bleiburgu i o Gotovini), no kao niz silnica vide se nerezultati. Npr. dalo se snimiti niz serija po literaturi, gledljivih, obilježiti niz obljetnica, podići niz spomenika (Tuđmanov je užasan neuspjeh), odobriti niz projekata, festivala, ... a toga je malo i slabo.

Kad nemaš medije onda u 5 brojeva Večernjeg piše o Prijovićki kojoj jedva znam i ime. I sad da je to slučajno, malo morgen.

I na ilustracijama koje većina ljudi uopće ne zna, a ja sam naletio- u Valjevu ima muzej valjevskih pisaca. To je kojih 5 autora, Milovan Glišić i još koji malo poznati. Zašto nije napravljen monumentalni muzej Tina Ujevića u Splitu ili Zagrebu i zašto Dubrovnik, Split,...koji imaju šanse za promociju domaćih velikana pisaca stoje kao telci?

U pogledu muzike, može se niz dalmoških dobrih pjesama vrtiti do beskraja, dok smeće kao Let 3 ne ide nikamo- to je buka i srvnje, doslovno.Zašto je Thompson izguran, dok gerijatrija Micka Jaggera i sl. i dalje snima spotove?

Ako imate Obuljenovu i takve-ond aimate nikakvu politiku i nkakve reakcije na provokacije oko Dubrovnika, i upravo ništa afirmativno za zemlju nego samo-mi smo mala zemlja... mali su koliko si malen u duši. Izrael je 40% Hrvatske, a i bez njega, atipičnoga, samopouzdane manje a važne zemlje drmaju jer imaju ponosa i samopuzdanja, a ne samo jal i mentalitet podaničkih žicara.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: U čemu je srpska kultura bolja od hrvatske?
PostPostano: 14 pro 2023, 12:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 12:40
Postovi: 4367
Hroboatos je napisao/la:
.Zašto je Thompson izguran, dok gerijatrija Micka Jaggera i sl. i dalje snima spotove?
Što je u Thompsonu toliko estetski vrijedno, vokalno on je Željko Bebek s Aliexpressa, a vizualno je klasični heavy metal kič s mačevima i natpisima u "opasnim" fontovima.

slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 190 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO