HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 09:47.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 125 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 05 sij 2016, 01:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Mastifi i bernnandinci imaju, pekinezeri i čivave nemaju, a i jedni i drugi spadaju pod pse.

Razlika u karakteru nije zbog čeonog režnja, nego zato što psi žive u čoporu i zbog toga su prirodno programirani da budu submisivni. Mačke ne žive u čoporu, nisu tako programirane i zato su nezavisne, za razliku od pasa.

Nego, kad si već tu, da iskoristim besplatni medicinski savet. Da li smem da pijem pivo dok pijem Clindamycin? Doktorka kaže da ne bih trebao, a ja želim da čujem mišljenje još nekog ko je završio medicinu. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 05 sij 2016, 01:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Carmello Šešelj je napisao/la:
Mastifi i bernnandinci imaju, pekinezeri i čivave nemaju, a i jedni i drugi spadaju pod pse.

Razlika u karakteru nije zbog čeonog režnja, nego zato što psi žive u čoporu i zbog toga su prirodno programirani da budu submisivni. Mačke ne žive u čoporu, nisu tako programirane i zato su nezavisne, za razliku od pasa.

Nego, kad si već tu, da iskoristim besplatni medicinski savet. Da li smem da pijem pivo dok pijem Clindamycin? Doktorka kaže da ne bih trebao, a ja želim da čujem mišljenje još nekog ko je završio medicinu. :D


Apsolutno da, npr Oxy i pivo mi je uvijek bila jebena kombinacija. S tim možeš iskašljat i HIV, uz dobar high. No, ipak poslušaj doktorku, a usput i upitaj glede trudnica i mački. Ako je pročitala barem par medicinskih studija i žurnala, trebala bi imati relativno jasno mišljenje.

Apropos inteligencije, ne znam postoji li studija gdje je najpametnija vrsta mački u bilo čemu pobijedila i najglupljeg psa. No dobro, autisti koji ne reagiraju na svoje okruženje i sofisticirane vanjske poticaje su samo duboki mislioci.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 05 sij 2016, 01:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ministry of Sound je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ja volim sve životinje, pa tako volim i pse. Ali mačke cenim deset puta više nego pse, jer nisu retardirani proizvod ljudskog mučenja i genetskog inženjeringa. Još važniji razlog zašto ih deset puta više cenim je što su ljudi pripitomili (stvorili) pse, a mačke su pripitomile ljude. Postale su ljudski kućni ljubimci bez da su izgubili ijednu svoju divlju karakteristiku.

Nikako ne mogu da shvatim zašto ljubitelji pasa smatraju da su psi inteligentniji zato što odtrče i donesu ti loptu koju si bacio, za razliku od mačaka koje neće da odtrče i donesu ti loptu zato što nisu retardi i shvataju da ih zajebavaš kada baciš loptu.


Kao što je Mar-kan već rekao, mačke su retardi u poređenju s psima, dokazano u mnoštvu studija. Samo što si vlasnici mački tu glupost (životinjski autizam) proizvoljno tumače kao neku duboku inteligenciju.

Inače, ko drži mačke oko trudnica (većina žena tijekom svog života) je retard na kub.

https://en.wikipedia.org/wiki/Toxoplasmosis

Kao neko ko je imao i mačke i pse (množina u oba slučaja), stojim iza onog što sam rekao. Inače, ljudska preferencija prema ijednoj od ove dve vrste životinja je stvar ukusa i ništa više od toga. A koliko ima mozga porediti mačiji karakter sa autizmom (poremećaj koji se javlja isključivo kod ljudi, koji za razliku od mačaka, nisu mačke) ću ostaviti tebi da sam proceniš.

Ja jesam subjektivan i priznajem da više volim mačke od pasa, ali pošto imam i više nego dovoljno iskustva i sa jednim i sa drugim, znam da ne pričam gluposti kada kažem da psi nisu pametniji od mačaka, naprotiv. Već sam napisao u prethodnom postu (koji je upućen Markanu) razloge zašto psi i mačke imaju različite karaktere i obrasce ponašanja, a to nije zbog razlike u inteligenciji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 05 sij 2016, 01:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 stu 2013, 22:00
Postovi: 942
Volim i mačke, ali više volim pse. Pas te voli i uvijek je uz tebe, a mačka samo gleda kako te iskoristiti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 05 sij 2016, 01:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
zlatna ribica je napisao/la:
Volim i mačke, ali više volim pse. Pas te voli i uvijek je uz tebe, a mačka samo gleda kako te iskoristiti.

To je zato što nikad nisi imala mačku, pa ponavljaš mišljenje ljudi koji takođe nikad nisu imali mačku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 05 sij 2016, 01:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 stu 2013, 22:00
Postovi: 942
Carmello Šešelj je napisao/la:
zlatna ribica je napisao/la:
Volim i mačke, ali više volim pse. Pas te voli i uvijek je uz tebe, a mačka samo gleda kako te iskoristiti.

To je zato što nikad nisi imala mačku, nego ponavljaš mišljenje ljudi koji takođe nikad nisu imali mačku.


Cijeli život imam mačke. Trenutno dvije, al prije par godina smo ih jedno razdoblje imali čak 10 (tad smo imali tri odrasle mačke, i dvije su se omacile), al mačiće smo onda poklonili, sve osim jednog.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 05 sij 2016, 01:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
zlatna ribica je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
To je zato što nikad nisi imala mačku, nego ponavljaš mišljenje ljudi koji takođe nikad nisu imali mačku.


Cijeli život imam mačke. Trenutno dvije, al prije par godina smo ih jedno razdoblje imali čak 10 (tad smo imali tri odrasle mačke, i dvije su se omacile), al mačiće smo onda poklonili, sve osim jednog.

Celi život imaš mačke, i opet smatraš da one gledaju samo da te iskoriste!?

!?

Inače, mogao bih da napišem nešto o toj potrebi da te ljubimac ropski obožava i blentavo se raduje svaki put kada te vidi, ali neću pošto te ne poznajem, pa bi to bilo proseravanje sa moje strane. Uglavnom, kao što rekoh, to je stvar ukusa, neko više voli pse, neko mačke.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 05 sij 2016, 03:37 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
realno
pas- dosadna živina sa iskeljenim jezikom koja ti često ne da zaspat
mačka- malo zanimljivija živina koja te rijetko da izirtirat ko pas sa lavežom, jedino kad se pare onda znaju bit još gore od pasa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 05 sij 2016, 03:42 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
pas mi jedino zanimljiv za ić u lov ili tako nešto, a s mačkom mi je uvik bilo shema igrat se, tuć bolje reć haha, uvik bi krvave i izgrebane ruke završio al to je veći show nego bacat keru loptu/frizbi šta već


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 05 sij 2016, 03:46 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
ovo hahahha



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 05 sij 2016, 10:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Carmello Šešelj je napisao/la:
Inače, mogao bih da napišem nešto o toj potrebi da te ljubimac ropski obožava i blentavo se raduje svaki put kada te vidi, ali neću pošto te ne poznajem, pa bi to bilo proseravanje sa moje strane. Uglavnom, kao što rekoh, to je stvar ukusa, neko više voli pse, neko mačke.


šta s nama koji ne volimo ni pse ni mačke? :zubati

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 05 sij 2016, 11:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32149
Carmello Šešelj je napisao/la:
Razlika u karakteru nije zbog čeonog režnja, nego zato što psi žive u čoporu i zbog toga su prirodno programirani da budu submisivni. Mačke ne žive u čoporu, nisu tako programirane i zato su nezavisne, za razliku od pasa.


Evo citat iz jedne knjige koja se bavi depresijom-mozgom,ali spominje se i ovo...

Životinje sa najmanjim frontalnim režnjem ograničene su samo na instiktivne aktivnosti. One sa većim frontalnim režnjem sposobne su da obavljaju složenije funkcije.

Moć rasuđivanja i procjenjivanja kod mačaka,čiji frontalni režanj obuhvata samo 3,5% mozga, veoma je ograničena.One imaju veoma ograničenu sposobnost analiziranja informacija i donošenja zaključaka na osnovu novih informacija, tako da se u osnovi oslanjaju na instinkt. Pse lakše možete izdresirati, budući da njihov frontalni režanj obuhvata 7% mozga. Među životinjama, čimpanze imaju najveći frontalni režanj koji obuhvata 17% mozga.S druge strane,frontalni režanj kod čovjeka obuhvata 33-38% cjelokupnog mozga.



Citat:
Nego, kad si već tu, da iskoristim besplatni medicinski savet. Da li smem da pijem pivo dok pijem Clindamycin? Doktorka kaže da ne bih trebao, a ja želim da čujem mišljenje još nekog ko je završio medicinu. :D


Za ovo piše da generalno ne smeta,ali da jetra može u određenim slučajevima "okinuti" neke enzime koji mogu ovaj antibiotik okrenuti u otrov. :smajl010
Jes' ti možda alergičan na penicilin?

Btw,i psi i mačke su stvoreni sa svojom svrhom,i kroz tu prizmu treba gledati i njihovo ponašanje.Pas je čuvar doma,mačka podruma. :zubati


Privitak/ci:
macke.jpg
macke.jpg [ 19.15 KiB | Pogledano 3784 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 05 sij 2016, 18:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 stu 2013, 22:00
Postovi: 942
Carmello Šešelj je napisao/la:
zlatna ribica je napisao/la:

Cijeli život imam mačke. Trenutno dvije, al prije par godina smo ih jedno razdoblje imali čak 10 (tad smo imali tri odrasle mačke, i dvije su se omacile), al mačiće smo onda poklonili, sve osim jednog.

Celi život imaš mačke, i opet smatraš da one gledaju samo da te iskoriste!?

!?

Inače, mogao bih da napišem nešto o toj potrebi da te ljubimac ropski obožava i blentavo se raduje svaki put kada te vidi, ali neću pošto te ne poznajem, pa bi to bilo proseravanje sa moje strane. Uglavnom, kao što rekoh, to je stvar ukusa, neko više voli pse, neko mačke.


Da, svaka mačka je drukčija od druge naravno, ali zajednička im je karakteristika da su samostalne, prgave i vole svoju slobodu, radit će što hoće i kad hoće. Umiljavaju se kad nešto žele, a onda ćaos. Psi su drukčiji, zaigraniji i mazniji i dobroćudniji.

Nemam nikakvu "potrebu da me ljubimac ropski obožava i blentavo se raduje svaki put kad me vidi".

Mogla bih i ja napisat ponešto o toj potrebi da se bude bezobrazan bez razloga, al eto neću. Doviđenja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 06 sij 2016, 18:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Mar-kan je napisao/la:
Za ovo piše da generalno ne smeta,ali da jetra može u određenim slučajevima "okinuti" neke enzime koji mogu ovaj antibiotik okrenuti u otrov. :smajl010
Jes' ti možda alergičan na penicilin?

Btw,i psi i mačke su stvoreni sa svojom svrhom,i kroz tu prizmu treba gledati i njihovo ponašanje.Pas je čuvar doma,mačka podruma. :zubati

Pitao sam je ponovo, kaže da ne trebam da pijem jer je taj lek naporan za jetru, a meni je jetra već uveliko na mukama jer je uvećana od masti zbog triglicerida i jer mi se transaminaze izlivaju u krvotok u nedopustivoj količini. Rekla mi je da ne smem da pijem u svakom slučaju, bez obzira na lek. Malo sam se usrao zbog tog njenog objašnjenja, pa ću je verovatno poslušati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 06 sij 2016, 18:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
ZGabriel je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Inače, mogao bih da napišem nešto o toj potrebi da te ljubimac ropski obožava i blentavo se raduje svaki put kada te vidi, ali neću pošto te ne poznajem, pa bi to bilo proseravanje sa moje strane. Uglavnom, kao što rekoh, to je stvar ukusa, neko više voli pse, neko mačke.


šta s nama koji ne volimo ni pse ni mačke? :zubati

Vi nemate dušu. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 06 sij 2016, 18:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
zlatna ribica je napisao/la:

Mogla bih i ja napisat ponešto o toj potrebi da se bude bezobrazan bez razloga, al eto neću. Doviđenja.

Znam, uglavnom sam drkadžija i serator kada popijem, pa mi sutradan bude žao zbog stvari koje sam rekao, kao što mi je i sada žao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 06 sij 2016, 18:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32149
Carmello Šešelj je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Za ovo piše da generalno ne smeta,ali da jetra može u određenim slučajevima "okinuti" neke enzime koji mogu ovaj antibiotik okrenuti u otrov. :smajl010
Jes' ti možda alergičan na penicilin?

Btw,i psi i mačke su stvoreni sa svojom svrhom,i kroz tu prizmu treba gledati i njihovo ponašanje.Pas je čuvar doma,mačka podruma. :zubati

Pitao sam je ponovo, kaže da ne trebam da pijem jer je taj lek naporan za jetru, a meni je jetra već uveliko na mukama jer je uvećana od masti zbog triglicerida i jer mi se transaminaze izlivaju u krvotok u nedopustivoj količini. Rekla mi je da ne smem da pijem u svakom slučaju, bez obzira na lek. Malo sam se usrao zbog tog njenog objašnjenja, pa ću je verovatno poslušati.


Jetra se lako očisti,tko hoće.

Ja imam čopor pasa i četiri mačke,pa bujrum sve informacije i iskustva dijelim.



J


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 06 sij 2016, 18:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Mar-kan je napisao/la:
Jetra se lako očisti,tko hoće.

Ja imam čopor pasa i četiri mačke,pa bujrum sve informacije i iskustva dijelim.

Nisi mi rekao ništa novo, već znam da mi je potrebniji psihijatar od hepatologa. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 06 sij 2016, 19:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32149
Carmello Šešelj je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Jetra se lako očisti,tko hoće.

Ja imam čopor pasa i četiri mačke,pa bujrum sve informacije i iskustva dijelim.

Nisi mi rekao ništa novo, već znam da mi je potrebniji psihijatar od hepatologa. :D


Niti jedan ti neće pomoći.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 06 sij 2016, 19:25 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 06 sij 2016, 19:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Mar-kan je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Nisi mi rekao ništa novo, već znam da mi je potrebniji psihijatar od hepatologa. :D


Niti jedan ti neće pomoći.

Ma neću im ni tražiti pomoć. A već sam debelo smanjio piće. Sa svaki dan na dva do tri puta nedeljno u zadnjih godinu dana. Ali očigledno nije dovoljno, pa moram to da smanjim na dva do tri puta mesečno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 06 sij 2016, 19:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Wind je napisao/la:

Bravo Milane! :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 11 sij 2016, 01:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 kol 2015, 04:49
Postovi: 521
http://www.zivotinjsko-carstvo.com/psi/vukovi_saradjuju_psi_prave_hijerarhiju.php

Citat:
Najnovije naučno poređenje ponašanja pasa i vukova će u najmanju ruku zbuniti ljubitelje pasa.

Za pse se obično misli da su domestifikovani vukovi, i da su prvi vlasnici pasa živeli pre više desetina hiljada godina, ceneći pre svega njihovu kooperativnu i korisnu prirodu. Danas, dvoje komparativnih psihologa koji istražuju interakcije pasa odgojenih u kontrolisanim uslovima i vučjih čopora otkrivaju nešto prilično neočekivano: Vukovi sarađuju, a psi se podređuju. Rezultati istraživanja su objavljeni ovog meseca u naučnom biltenu Science.

Različite teorije o počecima saradnje čoveka i psa sugerišu da psi imaju pitomije i tolerantnije karaktere (u poređenju sa divljim vukovima), što im je omogućilo da nas prihvate kao društvene partnere. Ovo je možda pomoglo psima da razviju svoje sposobnosti učenja koje liče na ljudske sposobnosti učenja.

Kako bi istražili toleranciju i stepen koncentracije kod pasa, Frederike Range i Zsófia Virányi sa Veterinarskog fakulteta u Beču su postavili niz kognitivnih zadataka grupama pasa mešanaca i vukova. (4 čopora pasa mešanaca i 4 čopora vukova). Svaki čopor se sastojao od dve do šest jedinki koje su navikle na ljude. Naučnici su ih odgajali od samo 10 dana života i nakon toga provodili sa njima 24 sata dnevno kako bi se u potpunosti navikli na ljude.

Tim naučnika je primetio da su vukovi tolerantna i kooperativna vrsta. Sa druge strane, psi su formirali jasne i stroge hijerarhije, sa dominantnim životinjama koje su zahtevale poslušnost od svojih podređenih. Ova saznanja upućuju na to da su psi zaprvo gajeni zbog svojih sposobnosti da ispunjavaju naredbe i da budu zavisni od ljudi, tj. svojih vlasnika.

Tokom testa vezanog za ishranu, naučnici bi postavili činiju hrane za visoko rangiranog psa koji je uparen sa nisko-rangiranim članom čopora; a isto je rađeno i sa parovima vukova. U svakom ovakvom paru, više rangirani pas bi preuzeo potpunu kontrolu i vlast nad hranom. Međutim, vukovi su jeli istovremeno. Povremeno, dominantni vuk bi pokazao blagu agresiju prema podređenom, ali podređeni pas ne bi ni pokušao da jede istovremeno sa dominantnim psom.

U drugom testu, gde su životinje morale jedne druge da prate pogledom kako bi došle do hrane, vukovi su se pokazali kao uspešniji u komunikaciji. "Oni veoma dobro sarađuju jedni sa drugima, a kada se ne slažu ili moraju doneti zajedničku odluku, prethodno puno komuniciraju i <razgovaraju>", objašnjava Range. Ovo ne važi za pse: visoko rangirana jedinka može agresivno reagovati na podređenu životinju i za najmanju neposlušnost.

“U pitanju je jako korisno istraživanje,” dodaje Džejms Serpel (James Serpell), etolog na Univerzitetu u Pensilvaniji (University of Pennsylvania). “Ali to nije ono što ljudi koji se bave obukom pasa žele da čuju; pored njih ne smete da izgovorite reč ‘dominacija’. Da li dominacija postoji kao fenomen kod pasa? Odgovor je bez dileme - DA”.

Kada bolje razmislite, ljudi su dominantni u hijerarhijskim odnosima čovek-pas. Naš odnos nije kooperativan poput onog u vučjem čoporu; mi možemo zaustaviti psa u želji da uzme lako dostupnu hranu, npr. Povećana osetljivost psa prema društvenim normama okoline znači da su oni u stanju da prihvate vodeću ulogu svojih pratilaca/partnera, ljudi ili drugih pasa - više nego vukovi.

Prema zaključcima ovog istraživanja, domestifikacija nije unapredila kooperativne sposobnosti pasa. "Ne radi se o postojanju zajedničkog cilja. Radi se o boravku u čovekovoj blizini, bez sukobljavanja. Mi im nešto zatražimo, i oni nas poslušaju." zaključuje Range. Ovo dvoje naučnika predstavili su rezultate svoje studije na sastanku Društva koje istražuje ponašanje životinja (Animal Behavior Society) na Univerzitetu u Prinstonu (Princeton University) početkom avgusta 2014.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 11 sij 2016, 02:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 kol 2015, 04:49
Postovi: 521
http://ljubimci.telegraf.rs/psi/22019-neverovatno-ali-istinito-psi-zaglupljuju-u-prisustvu-ljudi

Citat:
NEVEROVATNO, ALI ISTINITO: Psi zaglupljuju u prisustvu ljudi!

Psi su jedna od najinteligentnijih životinjskih vrsta. Zahvaljujući odnosu sa ljudima koji traje desetinama hiljada godina, psi znaju da odgovore na emocije, prepoznaju reči i prate komande.

Na početku, ova dostignuća omogućila su psima da napreduju, međutim u sadašnjosti, testovi pokazuju da je sposobnost pasa u rešavanju određenih problema vidno opala. Naučnici smatraju da psi sada toliko zavise od ljudi da su bukvalno “otupeli”.


Mnoštvo studija pretpostavlja da je zbog interakcije sa ljudima pseća kognitivna funkcija veća. U jednom eksperimentu, psima i socijalizovanim vukovima je data konzerva sa hranom.

Kada su se suočili sa zadatkom da otvore konzervu, psi su se mahom okretali ka gazdama za pomoć. Sa druge strane, vukovi nisu tražili pomoć i dali su sve od sebe da sami reše nemoguć zadatak.

Istraživači obično to tumače kao znak inteligencije, jer psi znaju da čovek može da im pomogne, dok vukovi insistiraju na rešavanju nemogućeg.

Ipak, zavisnost o ljudima nije nužno prednost, ističe Monik Udel, profesorka Univerziteta u Oregonu.

Ako psi “dižu sve četiri u vis” na naznaku težeg izazova, to znači da je njihova sposobnost rešavanja problema opala.

“To je kao sa decom kojoj roditelji rešavaju domaće zadatke. Ona postaju previše zavisna od nas”, sumirala je Udelova.

Svoju pretpostavku Udelova je dokazala tako što je u ispitivanje uvela i ulične pse, a ovog puta pred njih je bio postavljen rešiv zadatak dolaženja do hrane.

Očekivano, vukovi su se pokazali najbolje, ulični psi su ostvarili srednje rezultate, dok su kućni psi bili ubedljivo najgore plasirani.

“U prisustvu ljudi samo jedan od kućnih pasa je uspeo da otvori kutiju sa kobasicom, dok je 8 od 10 vukova uspešno došlo do hrane. Kada su testovi ponovljeni bez ljudi koji su hrabrili svoje pse, rezultati su bili još gori.

Rezultati studije, snatra Udelova, definitivno dokazuju da su psi previše zavisni od ljudi.
Ono što olakšava situaciju jeste to što ćemo verovatno još dugo biti tu da brinemo o našim najboljim životinjskim prijateljima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kućni ljubimci
PostPostano: 11 sij 2016, 02:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 kol 2015, 04:49
Postovi: 521
http://mondo.rs/a844262/Magazin/Lifestyle/Macka-hoce-da-vas-ubije.html

Citat:
Da li mačka pokušava da vas ubije?

Istraživanje koje je sprovedeno na Univerzitetu u Edinburgu, uporedilo je domaće sa njihovim divljim i velikim rođacima.

Ovi naučnici tvrde da uprkos tome što izgledaju slatko i bezopasno, iskra u očima vaše voljene mačke je verovatno njihov ubilački instinkt.

Oni su uporedili ponašanje mačaka koje su ljubimci sa lavovima i drugim velikim mačkama, koje vam ne bi dopustile da ih bezbrižno mazite dok gledate film.

Studija je otkrila da su različite vrste mačaka imale iste jake karakteristike u vidu dominacije, impulsivnosti i neurotičnosti.

U poređenju sa snežnim leopardom, škotskom divljom mačkom i afričkim lavom, dođeno je do zaključka da ovi veliki predatori dele slične karakteristike agresije i neurotičnog ponašanja koji se mogu primetiti kod domaćih mačaka.


Pa, ako bi prosečna mačka-ljubimac bila nešto veća, velike su šanse da bi pokušala da vas ubije.

Mačke poseduju "Velikih pet" ljudskih osobina, koje uključuju otvorenost ka iskustvu, svest, ekstrovertnost/introvertnost, slaganje i neurotičnost.

Međutim, ovo istraživanje je takođe ocenilo da mačke imaju osobine koje odlikuje razigranost, pa nije onda sve baš tako "crno".

"Dobro je razumeti lične karakteristike naših ljubimaca. Različite mačke imaju drugačije karaktere. Ali kao vrsta, one imaju mnogo toga zajedničkog. Slatke su, mekane i umiljate, ali ne smemo da zaboravimo da kada imamo mačke kao ljubimce, to znači da smo pozvali malog predatora u našu kuću. Za mnoge ljude, rizik se isplati. Mačke mogu biti fantastični, slatki saputnici. Dok se ne okrenu protiv tebe", rekao je psiholog Meks Vočel za "9NEWS".


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 125 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 51 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO