HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 02:26.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 23 ožu 2020, 20:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 ruj 2010, 08:54
Postovi: 7728
Lokacija: Danska
Da li ste primijetili kako se ljudi ponašaju kada stalno prate dešavanja u svijetu u toku dana, 99% vijesti negativno,
prebrojavaju mrtve od jutra do mraka.
Agresivnost,
vulgarnost,
psiho ponašanje,
postavljaju slike obicnog naroda i prokazuju ih za linč kao udba,
Šta ste jos primjetili?
Mozda je bolja opcija procitati 15 min ujutro i navece vijesti i cao. Potrebna je karantena od vijesti.

_________________
Svjetski priznati NOBELOVAC Ivo Andrić o trokutu23%

“Mene također ova sredina smrada, loja, ljenosti i pokvarenosti poklonika arapskog varalice guši, pa sam više u Zapadnom Mostaru nego u Bosni.’’


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 23 ožu 2020, 20:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Čuo sam da je TikTok zabavan.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 23 ožu 2020, 20:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Jednom dnevno je sasvim dovoljno pogledati vijesti, bar u ovom teskom i neizvjesnom vremenu za sve nas. Niko nije ravnodusan na sva ova desavanja. Svi mi osim sebe imamo i druge, drage nam ljude za koje strahujemo. Mozda su mediji pretjerali s upozorenjima, predvidjanjima, ipak je sve neizvjesno i u iscekivanju ili boljeg ili goreg.
Naslovi su brutalni: Ne zelimo slike kao u Italiji, Kako prezivjeti karantin u doba korone, Ekonomske posljedice pandemije trajace godinama, Prazne ulice - zivot je stao, Broj preminulih xxx, Bez masovnog testiranja ne ocekujmo nista dobro, Pandemija se ubrzava, Nema mjesta u bolnici, Nema potrebne opreme, lijekova, raspiratora....
Crne prognoze, poredjenja smrtnosti, upitne nuspojave kod vakcine koja jos nije ni na vidiku, naznake gore situacije, predvidjanja trajanja virusa do xxx mjeseci, pa i godina...
Dva dana sam se lose psihicki osjecala, tj. bila napeta i uhvatio me je strah, pa sam malo ohladila od teme korona, procitam jednom dnevno upise....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 23 ožu 2020, 21:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
POL_GASOL je napisao/la:
Da li ste primijetili kako se ljudi ponašaju kada stalno prate dešavanja u svijetu u toku dana, 99% vijesti negativno,
prebrojavaju mrtve od jutra do mraka.
Agresivnost,
vulgarnost,
psiho ponašanje,
postavljaju slike obicnog naroda i prokazuju ih za linč kao udba,
Šta ste jos primjetili?
Mozda je bolja opcija procitati 15 min ujutro i navece vijesti i cao. Potrebna je karantena od vijesti.


To se zove histerija.

Tako su u Srednjem vijeku, kada ih je kuga udarala svakih 30 godina, bili u ekstremnoj histeriji i apokaliptičnom zanosu, i tada su se širile teorije zavjera, tj. bilo koja glupa ideja bi se uhvatila i narasla, tako je npr. netko Židove optužio da truju bunare (kao objašnjenje kuge) i počela bi rulja istrebljivati ih bez suda i pogrome raditi. U nekom od 100 gradova gdje bi se to desilo, slučajno bi opao broj slučajeva kuge, i onda bi se to uzeo kao dokaz da je mjera radila i još se više pročulo po Europi da je to mogući "lijek". Znači jedna kaša iracionalnosti, straha, histerije i psiho ponašanja. To odlično objašnjava zašto danas osoba koja se bavi filatelijom i skupljanjem rijetkih čajeva, već sutra može rezati vratove i uživati kako krv pršće iz vratne arterije.
To sa dijeljenjem slika i pozivanjem na linč i streljanje je otprilike isti fenomen.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 23 ožu 2020, 21:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
A pogotovo kad se ljude zatvori u mali prostor.

Evo jedan primjer histerije iz Srednjeg vijeka. Fenomen koji se dogodio u najstrožem samostanu časnih sestara.

Citat:
During the Middle Ages, many nuns were forced into convents by their parents and often stressed by a lifestyle not of their own choosing — one that demanded celibacy, poverty and hard manual labor. Two especially bizarre cases of mass hysteria involved meowing and biting nuns.

In the first case, a nun in a large French convent began meowing one day. Soon others joined in, and eventually every nun in the convent was meowing. The noise became structured; all of the nuns would meow together for several hours at the same time every day. The neighbors could hear the collective caterwauling and were understandably annoyed. Eventually the nuns quieted down after being threatened with a beating by soldiers.


Časne su bile pod takvim stresom, da je jedna počela mijaukati kao mačka, a onda su malo po malo sve vidjele od nje i počele mijaukati također.
Nakon par dana, mijaukanje je postalo toliko glasno da su susjedi morali zvali vojsku da im zaprijeti da će ih prebiti ako ne prestanu mijaukati.

Još jedan primjer je iz Francuske, gdje su ljudi počeli po ulicama plesati bez prestanka, danima, dok nisu kolabirali i neki od njih i umrli od srčanog, umora ili moždanog.
Tzv plesna kuga ili plesna epidemija.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dancing_plague_of_1518

Ovo što sada imamo je epidemija čitanja negativnih vijesti ili kako ti kažeš prebrojavanja mrtvih od jutra do mraka.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 23 ožu 2020, 21:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Robbie MO je napisao/la:
A pogotovo kad se ljude zatvori u mali prostor.

Evo jedan primjer histerije iz Srednjeg vijeka. Fenomen koji se dogodio u najstrožem samostanu časnih sestara.

Citat:
During the Middle Ages, many nuns were forced into convents by their parents and often stressed by a lifestyle not of their own choosing — one that demanded celibacy, poverty and hard manual labor. Two especially bizarre cases of mass hysteria involved meowing and biting nuns.

In the first case, a nun in a large French convent began meowing one day. Soon others joined in, and eventually every nun in the convent was meowing. The noise became structured; all of the nuns would meow together for several hours at the same time every day. The neighbors could hear the collective caterwauling and were understandably annoyed. Eventually the nuns quieted down after being threatened with a beating by soldiers.


Časne su bile pod takvim stresom, da je jedna počela mijaukati kao mačka, a onda su malo po malo sve vidjele od nje i počele mijaukati također.
Nakon par dana, mijaukanje je postalo toliko glasno da su susjedi morali zvali vojsku da im zaprijeti da će ih prebiti ako ne prestanu mijaukati.

Još jedan primjer je iz Francuske, gdje su ljudi počeli po ulicama plesati bez prestanka, danima, dok nisu kolabirali i neki od njih i umrli od srčanog, umora ili moždanog.
Tzv plesna kuga ili plesna epidemija.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dancing_plague_of_1518

Ovo što sada imamo je epidemija čitanja negativnih vijesti ili kako ti kažeš prebrojavanja mrtvih od jutra do mraka.


Ja sam primjetila da si se ti najvise ufurao u cijelu tu pricu, preduboko analizirao, upozoravao, predvidjao, bavio se statistikom, mozda cak i opteretio, jer po posljednjim upisima se vidi da si poceo sam sebe da tjesis, a i ostale, da to nije bas tako kako plasiraju, da je epidemija mnogo blazeg oblika i da se mozda malo pretjeruje. Cak sam vidjela jednu malu teoriju zavjere koju si postavio. Sve u svemu, dobro si vodio temu, sve nas ukupno to jako zanima, ne samo sturi podaci i statistike, nego i nekakvo rezonsko razmisljanje i prosirivanje teme. BBC je uspjesno razbijao taj pritisak i strah od virusa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 23 ožu 2020, 21:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Ja to nekako ne bih nazvala histerijom, jer nije bilo nerazumnih poteza i ishtrenih reakcija. Vise se osjeti masovna depresija, koja se ogleda u padu raspolozenja, tjeskobi, zabrinutoscu...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 23 ožu 2020, 22:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Lapo-lapo je napisao/la:

Ja sam primjetila da si se ti najvise ufurao u cijelu tu pricu, preduboko analizirao, upozoravao, predvidjao, bavio se statistikom, mozda cak i opteretio, jer po posljednjim upisima se vidi da si poceo sam sebe da tjesis, a i ostale, da to nije bas tako kako plasiraju, da je epidemija mnogo blazeg oblika i da se mozda malo pretjeruje. Cak sam vidjela jednu malu teoriju zavjere koju si postavio. Sve u svemu, dobro si vodio temu, sve nas ukupno to jako zanima, ne samo sturi podaci i statistike, nego i nekakvo rezonsko razmisljanje i prosirivanje teme. BBC je uspjesno razbijao taj pritisak i strah od virusa.


Mene tema akademski interesira a ujedno mi sjebaje ekonomiju i zivotni standard, ne znam o kakvom "tjesenju govoris", ja nemam posebne emocije oko ovoga, niti mijaučem kao ove časne sestre u samostanu (zanimljivo da nema slučajeva histerije u muškom samostanu :zubati ).

Riječ "tješenje" podrazumijeva da na moje zaključke utječu emocije.
Ja samo pratim podatke, koji su dobri ili loši. Čista statistika. Ako dođu novi loši podaci naravno da ću reći da je jako loše, a ti ćeš to vidjeti kao "ponovna panika".

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 23 ožu 2020, 23:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 vel 2020, 00:17
Postovi: 932
Ljudima treba stalno ponavljat da ovo nije bolest koja frontalno uništava, već da će ogromna većina ljudi 80 do 90 %, praktički na nogama "preboljeti" Coronu virus. Nema razloga za masovni strah i paniku. Čak i oni koji moraju da bolest preleže u krevetu, tek mali procenat tih će u bolnicu, a tek najmanji na intenzivnu njegu. I većina staraca će preživjeti.

O Coroni se priča kao o personifikaciji smrti, maltene kosi sve sa pred sobom.
Dajte ljudi urazumite se. Jeste pandemija, ali nije kraj svijeta.
Educirajte ljude oko sebe.
Svima bi nam bilo bolje da spustimo loptu.

_________________
Valhalla, Hall of the Slain, the hall presided over by Odin. This vast hall has five hundred and forty doors. A wolf guards the western door and an eagle hovers over it. Till Valhalla!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 24 ožu 2020, 00:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Trebalo bi uvesti i neki index histerije, koji bi se mogao pratiti.

Mozda preko pretrazivanja nekih pojmova na Google.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 24 ožu 2020, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Jadni ljudi koji ne razumiju osnove statistike.

Odu na Index.hr i gore na vrhu cijelo vrijeme stoji brojač 1 UMRLI i 5 IZLIJEČENIH, odmah misli "svaki peti umire" (naravno i to pogrešno računa, jer je svaki šesti ako je 1 od 5+1 :zubati ). Jaooooooo, panika, smrtonosni virus kosi sve pred sobom!

Histeriju, paniku i teorije zavjera upravo pojačava neznanje.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 24 ožu 2020, 02:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Za nekog ko je od svih članova foruma ovu pandemiju shvatio najozbiljnije, ovo je jako čudno razmišljanje. Ja sam na ovu temu ostavio samo post ili dva i u oba naveo da se radi o jebenom gripu, a ne koleri.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 24 ožu 2020, 02:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Carmello Šešelj je napisao/la:
Za nekog ko je od svih članova foruma ovu pandemiju shvatio najozbiljnije, ovo je jako čudno razmišljanje. Ja sam na ovu temu ostavio samo post ili dva i u oba naveo da se radi o jebenom gripu, a ne koleri.


Ja sam samo glasnogovornik podataka.
Kako se podaci mijenjaju, tako i konzensus unutar mojih postova.

Isto kao komentator nogometne utakmice, svaki novi gol ili korner je novi podatak. Ja ne postizem golove u toj utakmici niti navijam nuzno za ijednu interpretaciju, jednostavno komentiram.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 24 ožu 2020, 03:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ali u skladu sa ovom temom samo tvoje zatrpavanje tolikim podacima može kod manje upućenih da stvori osećaj panike. Svakako se ne radi se o velikom broju ljudi, jer ovo nije hiper posećen forum, ali mi je svejedno čudno da najveća fabrika vesti o širenju virusa navodi i ismeva slučajeve panike kod neukih i neinformisanih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 24 ožu 2020, 18:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 10009
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ja sam na ovu temu ostavio samo post ili dva i u oba naveo da se radi o jebenom gripu, a ne koleri.

Ne radi se samo o jebenoj gripi.
Kod mene na odijelu za manje od mjesec dana 5 pacijenata umrlo od upale pluća influenca B (oficijelno).
1 je bila plućni bolesnik umrla u bolnici
2 šećeras bio u bolnici par sedmica,vratio se,drugi dan umro
3 bila pokretna zdrava,bila u bolnici par sedmica,vratila se,drugi dan umrla
4 dobila upalu pluća,davali joj antibiotik,3 dan umrla
5 bila u bolnici par sedmica,vratila se,2 sedmice poslje umrla

Jedna bila u bolnici par sedmica,jedva se oporavila
Jedna otišla u bolnicu prije par dana

Sve ovo u roku mjesec dana. Od kako radim ovako nešto nije bilo,ni blizu. Nije zajebancija.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 24 ožu 2020, 20:56 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 19:51
Postovi: 5940
Zaista čudno. Pacijenti iz bolnice izlaze izlečeni, zalečeni sa nastavkom kućnog lečenja, ili ne izlaze jer su preminuli ali ne nakon par dana od otpuštanja.

Paniku može izazvati prevelika količina informacija pa makar bile i zabavno/takmičarskog karaktera.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 25 ožu 2020, 06:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Robbie MO je napisao/la:
Jadni ljudi koji ne razumiju osnove statistike.

Odu na Index.hr i gore na vrhu cijelo vrijeme stoji brojač 1 UMRLI i 5 IZLIJEČENIH, odmah misli "svaki peti umire" (naravno i to pogrešno računa, jer je svaki šesti ako je 1 od 5+1 :zubati ). Jaooooooo, panika, smrtonosni virus kosi sve pred sobom!

Histeriju, paniku i teorije zavjera upravo pojačava neznanje.


Tvoj izvor znanja su samo zvanični podaci, pod tim se podrazumeva šta mediji kažu da se dešava. Ne nužno i šta je realno stanje na terenu.

Novinari ne bi nikad lagali... to je radan, čestit soj.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Posljedice konstantnog praćenja vijesti
PostPostano: 25 ožu 2020, 08:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Svega sto je previse gubi smisao i zanimanje za isto, tako i ove informacije o virusu, zarazi, lijecenju. Toliko bombardovanje razlicitim informacijama, savjetima, analizom je vec sve ,,zasitilo,, Meni je Putin zakon, kada je sazvao presicu i u dvije recenice sve rekao. Disciplina i izolacija i nema tu sada raspredanja do beskonacnosti.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO