HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 04:39.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Šah
PostPostano: 18 srp 2013, 21:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Bavi li se ovdje ko ovim sportom?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 18 srp 2013, 22:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Lebowski je napisao/la:
Bavi li se ovdje ko ovim sportom?


Ja sam se nekoć bavio. Znao sam napraviti šah mat u par poteza, no iskreno sve sam zaboravio pošto ga ozbiljnije nisam igrao još od osnovne škole.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 18 srp 2013, 22:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
igrao jesam, amaterski i na međuškolskim natjecanjima

dugo nisam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 18 srp 2013, 23:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Zaboravio sam kako ide ono brzinski sah mat s kraljicom i konjem . Sjeca li se tko od vas tog poteza. Trebalo bi se ici konjem sa strane neprijateljskog kralja, no dalje mi je mutno kako razmjestiti pijune da ne rade blokadu puta kraljici.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 18 srp 2013, 23:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2010, 13:26
Postovi: 6901
Lokacija: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Zadar1993 je napisao/la:
Zaboravio sam kako ide ono brzinski sah mat s kraljicom i konjem . Sjeca li se tko od vas tog poteza. Trebalo bi se ici konjem sa strane neprijateljskog kralja, no dalje mi je mutno kako razmjestiti pijune da ne rade blokadu puta kraljici.


Haj života ti,kad saznaš napiši ovdje ili na PP da matiram konačno dušicu.
Ona mene svaki put matira kad igramo,a ja samo gledam u nju kao hipnotiziran. :wub

_________________
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Glas za HDZ jeste glas za Voju Stanimirovića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 18 srp 2013, 23:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Zadar1993 je napisao/la:
Zaboravio sam kako ide ono brzinski sah mat s kraljicom i konjem . Sjeca li se tko od vas tog poteza. Trebalo bi se ici konjem sa strane neprijateljskog kralja, no dalje mi je mutno kako razmjestiti pijune da ne rade blokadu puta kraljici.


Kako misliš, bez upotrebe kralja?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 29 srp 2013, 09:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
K. K. Karanja

Prvi crni velemajstor.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 03 kol 2013, 23:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Aleksandra Dimitrijević - Sportašica godine općine Široki Brijeg, velemajstorica i pobjednica prvenstva Šahovskog Saveza Herceg-Bosne! :D

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 03 kol 2013, 23:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Oho, naša?

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 03 kol 2013, 23:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Malo je starija vijest, što se tiče titule sportašice godine, no i dalje rastura u šahovskom savezu. Nije Srpkinja (unatoč imenu i prezimenu), nego Hrvatica sa pokojne očeve strane, no da ne odajem previše detalja.

Baš simpa vidjeti neuobičajene kombinacije.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Šah
PostPostano: 23 stu 2013, 12:00 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2013, 19:03
Postovi: 3
da li je moguće osnovati sahovsku ligu ili sahovske turnire na podrucju bih. Molio bi one koji vole irati sah i koji bi željeli igrati šah da mi se jave. :dinamo pozdrav svim šahistima :bih


Vrh
   
 
 Naslov: Re: šah
PostPostano: 23 stu 2013, 13:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Pozdrav, gospodine lkozuh.

Poštujem šah i šahiste ali mi je uvijek bilo smiješno kad šah nazivaju športom. Šta vi mislite o tom mom promišljanju :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 26 tra 2014, 09:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Kontao starom kupiti šah ploču i figure, a usput se malo i sam dovesti u red, jer nisam igrao možda od 6 ili 7 godine, kad naletim na nepoznatu činjenicu - a to je da je u šahovskim krugovima dizajn "Zagreb '59" jedan od najprestižnijih. Ako ne vjerujete, guglajte "Zagreb 59".

http://www.houseofstaunton.com/the-zagreb-59-series-chess-set-3-875-king.html

http://www.houseofstaunton.com/the-zagreb-59-series-chess-set-and-board-combination.html

slika

Citat:
"With a distinct European flair and styling, a stunning reproduction of one of the most popular chess sets used in the major international Chess tournaments during the 1950s and 1960s."

The House of Staunton is proud to offer the Zagreb '59 Series Chess set. A full tournament-sized Chess set, it features a 3.875" King with a 1.75"diameter base. The Chess pieces are hand carved by our master artisans and crafted out of the highest grade woods. The Chess pieces are heavily weighted with luxurious billiard cloth base pads and a beautiful finish. The design of the Zagreb '59 Chess set is an adaptation of the most popular Chess set used at major international Chess tournaments throughout the 1950s and 1960s, most notably the World Championship Candidates Match that was held in Bied, Zagreb in 1959.

The House of Staunton has taken several minor improvements to the design of the Chess set, including the ability to replace the ball finial (cross) atop the King with the more recognizable Formée cross to conform to modern Western tournament praxis. The Chess set comes with both styles of King finials (crosses) that are easily removable, allowing its owner to option to change between both styles. The Chess set has been designed to withstand years of use (and abuse), as it lacks many of the ornate details commonly found on Chess Sets that can be susceptible to damage in the heat of battle. For example, the Chess set features reinforced Pawn collars, stylized Knights and minimal Queen crenellations for unmatched durability. The Zagreb '59 Series Chess set is ideal for those that are interested in both the historical importance of the game of Chess, as well as those looking for an attractive Chess set that is both economical and durable.

As with all of our Chess sets, the Zagreb '59 Series Chessmen exemplifies a perfect combination of distinct beauty and functionality. It has been designed to withstand the rigors of practical play while maintaining an elegance which has become the hallmark of a House of Staunton chess set. The design, quality and craftsmanship of this set is UNMATCHED by any set of Chessmen in its price range. Nothing even comes close!

The Chessmen are new and each set consists of 34 Chessmen, including four Queens, a standard that was introduced by The House of Staunton over 10 years ago.



Citat:
slika
Fischer, Tal and Petrosian - 1959

World Chess Champions

From September 6 to October 31 of 1959, eight of the world's strongest Grandmasters competed in a powerful quadruple Round-Robin Tournament, played in Bled, Zagreb and Belgrade, Yugoslavia, to determine the challenger for the crown of World Chess Champion currently held by Soviet Grandmaster Mikhail Botvinnik. The participants of the tournament were Mikhail Tal, Paul Keres, Tigran Petrosian, Vasily Smyslov, Svetozar Gligoria, Frederik Olafsson, Pal Benko and a 16-year old American named Robert James "Bobby" Fischer. This prestigious list includes 4 World Chess Champions.

Tal showed superior form by winning with 20/28 points, ahead of Paul Keres with 18.5, followed by Tigran Petrosian, Vasily Smyslov, Bobby Fischer, Svetozar Gligoria, Frederik Olafsson, and Pal Benko. Tal's victory was much attributed to his dominance over the lower half of the field; whilst scoring only +1 -3 vs Keres, he won all four individual games against Fischer, and took 3 3/4 from Gligoria, Olafsson, and Benko.

Although Bobby Fischer failed to win the Candidates Tournament, he finished a respectable fifth place and established himself as a legitimate contender for the World Chess Championship.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 26 tra 2014, 10:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
Lijepe figure,nema zabune .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 26 tra 2014, 19:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
uvijek sam htjela naučiti igrati šah, ali nitko neće da pomogne. :mad znam složiti figure i kako se koja "kreće" (recimo :D ), ali dalje nisam stigla.

prije par godina uspjela sam iskamčiti dvije partije. koji masakr. slika

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 26 tra 2014, 20:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Eto, Ministra za vrat i igrajte:

http://code.google.com/p/community-chess/wiki/phpBB

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 26 tra 2014, 20:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
ZGabriel je napisao/la:
uvijek sam htjela naučiti igrati šah, ali nitko neće da pomogne. :mad znam složiti figure i kako se koja "kreće" (recimo :D ), ali dalje nisam stigla.

prije par godina uspjela sam iskamčiti dvije partije. koji masakr. slika

Kómpjuter? :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 26 tra 2014, 20:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Mar-kan je napisao/la:
ZGabriel je napisao/la:
uvijek sam htjela naučiti igrati šah, ali nitko neće da pomogne. :mad znam složiti figure i kako se koja "kreće" (recimo :D ), ali dalje nisam stigla.

prije par godina uspjela sam iskamčiti dvije partije. koji masakr. slika

Kómpjuter? :kava



ma jok, baš sam žicala da mi netko pokaže. na tečaju vrtlarstva. :zubati u prvoj partiji sam se još nekako i držala, jer me "učitelj" ispravljao. ali druga je bila gotova za 15 minuta. napravila sam sve greške koje se mogu napraviti. :D

ali još nisam odustala. naučit ću igrati šah, makar mi to bilo zadnje u životu. :kava

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 26 tra 2014, 20:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
ZGabriel je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Kómpjuter? :kava



ma jok, baš sam žicala da mi netko pokaže. na tečaju vrtlarstva. :zubati u prvoj partiji sam se još nekako i držala, jer me "učitelj" ispravljao. ali druga je bila gotova za 15 minuta. napravila sam sve greške koje se mogu napraviti. :D

ali još nisam odustala. naučit ću igrati šah, makar mi to bilo zadnje u životu. :kava

Pa kompjuter najbolje pokazuje,strpljiv je:-)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 26 tra 2014, 20:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Mar-kan je napisao/la:
ZGabriel je napisao/la:


ma jok, baš sam žicala da mi netko pokaže. na tečaju vrtlarstva. :zubati u prvoj partiji sam se još nekako i držala, jer me "učitelj" ispravljao. ali druga je bila gotova za 15 minuta. napravila sam sve greške koje se mogu napraviti. :D

ali još nisam odustala. naučit ću igrati šah, makar mi to bilo zadnje u životu. :kava

Pa kompjuter najbolje pokazuje,strpljiv je:-)



kompjuter ti neće reći: vidiš ovo, otvorila si prostor da ti pojedem kraljicu. vrati tu figuru natrag i uradi nešto drugo.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 26 tra 2014, 20:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
ZGabriel je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Pa kompjuter najbolje pokazuje,strpljiv je:-)



kompjuter ti neće reći: vidiš ovo, otvorila si prostor da ti pojedem kraljicu. vrati tu figuru natrag i uradi nešto drugo.


Hoće.Kalkulira moguće kombinacije u nastavku,zaboravio sam koliko npr.majstor može predvidjeti u "dubinu"...
Otvaranja moraš naučiti kao "iz knjige",svatko nađe sebi omiljeno i razrađuje kombinacije.
Krene se od abecede,kao u školi...Igrao sam ga aktivno do srednje škole (za svoju školu),kasnije puno manje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 26 tra 2014, 20:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Mar-kan je napisao/la:
ZGabriel je napisao/la:


kompjuter ti neće reći: vidiš ovo, otvorila si prostor da ti pojedem kraljicu. vrati tu figuru natrag i uradi nešto drugo.


Hoće.Kalkulira moguće kombinacije u nastavku,zaboravio sam koliko npr.majstor može predvidjeti u "dubinu"...
Otvaranja moraš naučiti kao "iz knjige",svatko nađe sebi omiljeno i razrađuje kombinacije.
Krene se od abecede,kao u školi...Igrao sam ga aktivno do srednje škole (za svoju školu),kasnije puno manje.


meni je zabavnije igrati sa živim čovjekom preko puta. :kava

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 26 tra 2014, 21:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2013, 14:10
Postovi: 236
Kad ste kod računalnog šaha, postoji Svjetsko prvenstvo u šahu za računalne programe. Trenutni prvak je izraelski Junior. Ja sam koristio Chessmaster, sadrži neke tutoriale, najpoznatije svjetske partije i može analiziati partiju koju si ti igrao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 27 tra 2014, 04:56 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
Jedno od prvih stvari koje vas nauče je "cjenik figura" (da se ne bi dogodilo da zamijenite topa za skakača ili lovca za 2 pijuna, osim ako nije u pitanju žrtva), dakle nauče vas da konj vrijedi otprilike 3 pješaka, lovac 3 ili 3.5, top vrijedi 5, kraljica 9 ili 10,... Sjećam se pokojnog dide koji me učio igrati i kako je govorio da su dva topa najčešće malo jača od kraljice...

No koja ekonomska logika stoji iza toga? :zubati

Vrijednost jasno jako varira od pozicije, osim materijalne postoji i strateška prednost, pa je cjenik vrijednosti figura samo orijentacioni.

Kao prvi korak u procjeni "poštene cijene" figure može se koristiti vatrena moć figure, tj broj polja koje figura može napadati:

slikaslikaslikaslikaslika

Međutim samim brojanjem polja primjetit ćete da se odnosi baš i ne slažu skroz sa "cjenikom".

To je zato što postoje različite dodatne pogodnosti, da tako kažemo.

Lovac pokriva skoro isti broj polja kao i top, ali može djelovati samo na jednoj boji polja dok top može na svim poljima. To povećava cijenu topa u odnosu na lovca.

Skakač pokriva manji broj polja od lovca, ali je jedina figura koja na svom putu može preskakati svoje i protivničke figure, što također utječe na cijenu. :zubati

Kraljica = top + lovac koji može mijenjati boju = 5 + 3.5 + premija za mijenjanje boje = preko 9

Ovo su otprilike grubi argumenti za vrijednosti figura.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 27 tra 2014, 11:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
Šahovska čitanka Dimitrije Bjelica ,vjerovatno postoji i pdf na internetu,odlična knjiga.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO