HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 22:07.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 85255 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 14:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58741
Lokacija: DAZP HQ
to je jasno da grad živi od federalnog Sarajeva, ali i federalno Sarajevo zbog politike treba Srbe za srpske kvote tako da je to win-win odnos.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 14:19 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
Bosnjak007 je napisao/la:
Sama blizina glavnog grada u državi, olimpijske planine i sl su nešto što Istočno Sarajevo, Pale i uopće taj kraj čini prosperitetnim i atraktivnijim po meni i od BL i Bijeljine. U Jahorinu se sve više ulaže i na tome treba čestitati, ali je zato sve ostalo na potezu Bijeljina- Trebinje goli *** i jebena nedođija u kojoj će samo starci ostati.

Sve zavisi. Ostaće uhljebi i lokalni preduzetnici
Milići se solidno drže zbog Boksita i pratećih kompanija koje posluju uz njega. Ostala mjesta tipa Sokolac,Čajniče,Bratunac imaju poljoprivedu i šumarstvo. Od toga su oduvijek radili,treba i sada da rade
Ništa bolja nisu ni vaša mjesta na potezu od Tuzle do Sarajeva; Olovo malo mjesto ko Sokolac,Kladanj ko Vlasenica bez ikakvih ozbiljnijih privrednih subjekata. Tarčin 20tak kilometara od Sarajeva izgleda gore nego Čakniče. Ima nekih turistički praznih objekata negdje gore na brdu ali mjesto ko mjesto je prazno i propalo. Hadžići po izgledu i urbanizaciji malo bolji od Trnova. Jedino ih izvlači industrijska zona. Jablanica ni na nebu ni ma zemlji. Nabijena u kanjonu Neretve,da nema restorana janjetine bilo bi isto ko Han Pijesak.
Kad vidim da je neko mjesto propalo,obično znam kakvi su tu ljudi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 14:31 
Offline

Pridružen/a: 23 tra 2020, 05:03
Postovi: 1347
Rogatica se dobro drzi

_________________
S vjerom u Boga


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 14:46 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
Hrasno_novosarajevo je napisao/la:
Da bi radio u Sipi,ili drzvnoj upravi,moras biti rodjen ovdje.
U zadnja 4 konkursa od 2014 za policiju Kantona Sarajeva, barem 300 momaka i djevojaka iz Istocnog Sarajeva se zaposlilo ovdje kod nas i nesto 50 Hrvata iz Kiseljaks i Kreseva koji su uglavnom podstanari i slabo ko vozari, dok su Srbi kupili na kredit stanove.

Barem 50% ljudi iiz Istocnog Sarajeva direktno ili indirektno ovisi od nas.Znam sad ce te me svi napasti,biti ce uvreda, volio bih samo neko posten i ibjektivan s druga strane da kaze jesam li ili nisam upravu.

Drvni asortiman 90% iz Lukavice i Pala ovdje prodaju za zime jeftine nego pojedini odavde, pa pijace ko snadbijeva sirom,kajmakom, pa krompir najbolji na svijetu je s Romanije i Sokoca, u IT firmama masa masa ih vozari s Pala i trolejbusom s Lukavice.
Ja sam bio rijetka rijetka iznimka koja je odradila 1 ugovor od 1 godine u bolnici Kasindolo u Istocnom Sarajevu

Zavisi više od 50% ljudi iz ove regije od Sarajeva...ali odnos je međusoban. Vaše kompanije koje se bave drvopreradom kupuju poluproizvode ili balvane od ŠG Sokolac ili Sjemeč Rogatica. Mljekara Milkos otkupljuje mlijeko sa romanijskog platoa. Doduše Milkos nas je jedno vrijeme bio unazadio jer je stočarima za mlijeko extra klase i vrhunskog kvaliteta bio dužan isplate po 2 - 3 mjeseca. Tek kad se pojavio Pađen kao otkupljivač vlasnik se malo upristojio i počela redovna isplata.
Mujanović dobrim dijelom otkupljuje stoku sa istoka Srpske sigurno jeftiniju od one koju vi iz Visokog uspijete uzgojiti. Da li je realna cijena koju plaćate i to je pitanje :zubati . Dobar dio vode snadbijeva se vodom iz Tilave jedan dio sa Jahorinskih vrela ( Stari Grad).
Što se tiče zaposlenih Bošnjaka u Ist. Sa ima vas ali naravno manje,jer mi smo malo tržište i manji dio grada su nam stranci dodijelili. Okružni privredni sud Ist
Sarajevo oko 90% su zaposleni Bošnjaci( presjednica je čini mi se Aida Šain),okružni sud i tuživilaštvo Ist. Sar oko 70 - 80 takođe Bošnjaci i nešto malo Srba i Hrvata. Sada se otvara zatvora u Vojkovićima te će biti zaposlenih kadrova SDA i HDZ ,zajedno sa svojom braćom SNSD.
U apotekama ima ljudi iz grada da rade,u telekomu ima jedan momak koji primljen takođe dolazi iz grada. Policija nam je mješovita mada je preko 50% Srba.
U bankama ima i vas da radite kao Nova Banka i Addico.
Eto kao što vidiš nemamo samo mi korist od Sarajeva već i vi od Lukavice. Većina ljudi koja zaradi platu u gradu opet je potroši u vašim buticima SCC,Alte ili BBI.

P.S Dobro si našao mliječne proizvode u gradu sa Romanije,ja ih nikad nisam sreo na našoj pijaci u Lukavici da prodaju. Sem janjetine kajmak im nisam probao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 14:49 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
Altomanović je napisao/la:
Rogatica se dobro drzi

Realno poljjorivreda je na tom području krucijalna i još su sela na tom području vitalna. Za razliku od Višegrada koji je rupčaga. Rogatica je stočarstvo uduplala zadnjih nekoliko godina od proizvodnje mlijeka,mesa,malina i drugog voća. Radi nèšto drvoprerade i tekstila i to je to
.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 15:19 
Offline

Pridružen/a: 02 svi 2020, 18:01
Postovi: 66
Za Lutoricnu, hvala na odgovoru, korektan i fair posten odgovor

Po Tebi, koliko ima u zadnjih 5 godina doseljavanja iz manjih sredina Istocne Srpske,Birač regije pa i Hercegovine u Istocnom Sarajevu?

Meni je šefica u Neurološkoj bolnici,ljubičasta zgrada, bila ona prelijepa atraktivna doktorica sa Juga Srbije,neobičan naglasak, Niš ili Vranje..

Pozzdrav


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 15:24 
Offline

Pridružen/a: 02 svi 2020, 18:01
Postovi: 66
Zaboravih bapisati,izvini.

Za Lutorcinu, ima li mjesanih brakova od refimo 2010,pa nadalje, ja znam samo 3 i to ona pjevacica Verena I jedna doktorica iz Kasindola Da. Sto se udala za Bosnjaka...po tebi, tvom misljenju?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 16:31 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
Hrasno_novosarajevo je napisao/la:
Zaboravih bapisati,izvini.

Za Lutorcinu, ima li mjesanih brakova od refimo 2010,pa nadalje, ja znam samo 3 i to ona pjevacica Verena I jedna doktorica iz Kasindola Da. Sto se udala za Bosnjaka...po tebi, tvom misljenju?

Ima ali ne tako često. Ja te ljude površno znam iz viđenja.Godišnje 1 - 2 Srpkinje odu u grad udaju se za Bošnjake,ili 1- 2 Bošnjakinje pređu kod nas udaju se za Srbe. Znam za jednu što je došla sa Vratnika udala se u Vojkoviće za nekog Srbina albanskog porijekla,ima neki Regoje čujem oženio neku Srebreničanku iz Vogošće. Moj prijatelj zna neku Sabinu iz Švrakina koja je preselila u Lukavicu udata za momka sa Pala(ali njoj je zadnji voz 35 - 36 god).Sestra od Ajlina Ahmića dugo se zabavlja sa Srbinom sa Mladičkog polja,da li je oženio to ne znam.
Nedavno se jedna iz Vojkovića udala se na Ilidžu ali je i ona na pola, otac Srbin majka Bošnjakinja. Nedavno su i Pale dobile zeta iz Turske i to im je prvi miješani brak na Palama u zadnjih možda 40 godina.
Sve u svemu nije to ko prije,ali izuzetci uvijek postoje na svim stranama :rolleyes .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 16:35 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
Doktore znam samo koji ovdje žive,oni koji su došli sa strane njih ne znam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 16:42 
Offline

Pridružen/a: 02 svi 2020, 18:01
Postovi: 66
Za Lutorcinu

Doktorica s juga Srbije,specijalista Neurologije dolazi masa ljude kod nje.Naci cu link u toku da a.

Bivsa mi je Ivana Crnogorac,novinarka, starija 5+ od mene...ako mislis da sam onaj mostarac sto je bila s njim , ne nisam, mladji sm tip.

U cuvenoj Milikladskoj sam ulici,iznad mene codi krak u Ozrensku ulicu koja pripada Lukavici.
Komsije su mi jos, ostali su ovdje, jedna od najbogatijih srpskih porodica Majmunovic. Takodje ona voditeljica s Rtrs ,kosoka, Vanja, ima jos kucu ovdje.

Bilo je nekog povratka srpskog stanovnistva ovdje.

Za moderaciju,Oprostite ako smo malo off


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 16:45 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30418
Malo jeste off, nemojte puno. :neznam

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 18:06 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
Kad smo se već dotakli Istočne Bosne,tema je krah Basnian Muslims demografi ,sa Istočnom Bosnom su Bošnjaci završili,kao što su Srbi završili svoju istoriju na području kantona Sarajevo.
Nedavno sam bio u Foči i tu imam prijatelji sa faksa. Neki su tu rođeni neki su tu zamjenili kuće sa Muslimanima iz Zenice. U Foči je prodato 99% bošnjačke imovine,jedino je ostalo Tjentiše i Jeleč. Mada u zadnje vrijeme Srbi kupuju zemlju na Tjentištu prave motele,neki podižu farme goveda. U Rogatici je takođe prodato 95% bošnjačke imovine,jedino je Žepa ostala. Bileća opština 100% sve prodato. Bratunac centar 80% prodato ili zamjenjeno sa Srbima iz Hadžića. Jedino sela Cerska i Konjević Polje su naseljena povratnicima.Brojke o navodno 1000 - 2000 povratnika u tim opštinama je obična farsa.

@ Za Hrasno Sarajevo ex komšiju :zubati Ne znam tu novinarku Crnogorac. Znam Željanu Mehmediku ona se udala za Muslimana poslije rata. Ljubav čini čuda iako joj otac ubijen u ratu od strane Muslimana. Opet i njen sreća da je taj Musliman htio oženiti s obzirom na njenu kilažu nezgrapnost. Godine idu daj šta daš. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 19:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68988
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Podijeljeno upozorenje za offtopic.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 19:53 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2013, 00:51
Postovi: 1877
Nema podataka o vitalnoj statistici u junu, a trebali su danas da objave...
Valjda će objaviti u ponedeljak.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 20:17 
Offline

Pridružen/a: 08 svi 2020, 20:29
Postovi: 525
Da, ništa nema, baš sam pratio, valjda su na godišnjem. :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 22:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 22:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15765
novem je napisao/la:


:bih


Seoba naroda. za 20ak godina 250 000 Hrvata će bit većina u federaciji

Možemo već planove o preklapanju Banja Luke, Trebinja i Srebrenice

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 22:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Žao mi je što je poginuo ali ova vijest dokazuje ono što govorim. U RH je počeo val doseljavanja iz ex Yu.

https://centralna.ba/vlak-smrskao-kombi ... avnicanin/

A mislim da tek slijedi cunami. U Zg fali bauštelaca svih vrsta. Posla će bit za idućih 5 g. najmanje. Na moru se gradi na sve strane. Koroni unatoč.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 22:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2020, 15:35
Postovi: 1537
Rika sv Vida je napisao/la:

Seoba naroda. za 20ak godina 250 000 Hrvata će bit većina u federaciji

Možemo već planove o preklapanju Banja Luke, Trebinja i Srebrenice


Kolike su projekcije da bi Muslimana moglo otic?
I da nebi u istom postotku i bh Hrvati "iscurili"?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 23:04 
Offline

Pridružen/a: 02 svi 2020, 18:01
Postovi: 66
Za Marko80 nedostaje i medicinara.
Personalno,2ex kolegice se zaposlile u Kostanoj Bolnici u Lovranu, dipl.medicinske sestre..ja isao s njima vozio ih. Predivan krajolik.

Ne bi vjerovali ima i iseljavanja Srba u Hrvatskoj, nisu samo Bosnje, cini se otvaraju se pozicije i sa srednjetarifne i visoko tarifne poslove, ne mislim samo na ugostiteljstvo baustelu i razne majstore,elektricare i slicno


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 23:15 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15765
Marko80 je napisao/la:
Rika sv Vida je napisao/la:

Seoba naroda. za 20ak godina 250 000 Hrvata će bit većina u federaciji

Možemo već planove o preklapanju Banja Luke, Trebinja i Srebrenice


Kolike su projekcije da bi Muslimana moglo otic?
I da nebi u istom postotku i bh Hrvati "iscurili"?


Pa mislim da Hrvati od kad je Hrvatska ušla u EU svi koji su mislili su već otišli i da veceg masovnijeg iseljavanja nece više bit.
A što se tice Muslimana oni su tek poceli iseljavat i tko zna di je granica. Realno ni nema je. Vidimo na primjeru USK koliko su iselili a nije ni tamo završeno.
To ce se sad proširit u sve muslimanske županije. Zamisli ode nekom mladiću 80% društva i šalju slike eura, mercedesa iz Njemačke itd a on rinta tu za 400, 500 maraka i sluša Bakira i Komšića kako prijete ratom svim susjedima pa odselit ce i on. Mislim ne znam i ne zelim preoptimisticno prognozirat ali lako je moguc potpun kolaps sistema. Npr u BiH fali doktora a prosječna dob ovima koji su tu je 58,5 god. Što će bit za 10 god?

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 14 kol 2020, 23:29 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
Hrasno_novosarajevo je napisao/la:
Za Marko80 nedostaje i medicinara.
Personalno,2ex kolegice se zaposlile u Kostanoj Bolnici u Lovranu, dipl.medicinske sestre..ja isao s njima vozio ih. Predivan krajolik.

Ne bi vjerovali ima i iseljavanja Srba u Hrvatskoj, nisu samo Bosnje, cini se otvaraju se pozicije i sa srednjetarifne i visoko tarifne poslove, ne mislim samo na ugostiteljstvo baustelu i razne majstore,elektricare i slicno

Srbi koji se odluče da žive u Hrvatskoj,i nisu 100% etnički Srbi već imaju miješano porijeklo uglavnom hrvatsko po ocu ili majci. Ima dosta sezonaca ali oni se na jesen vrate. Mi znamo da možemo odraditi sezonu i vratiti se nazad,mali broj Srba 0,1% odluči na život u HR,uglavnom radi državljanstva da produži dalje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 15 kol 2020, 09:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68988
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Njemački poslodavci poludili za radnom snagom s Balkana. Kažu najkvalitetnija od svih grupa, hoće SVE.

Njemački gospodarstvenici protiv ograničenja priliva radne snage sa zapadnog Balkana

https://www.dnevnik.ba/vijesti/njemacki ... og-balkana

Njemački gospodarstvenici izrazili su nezadovoljstvo namjerom Vlade te države da ograniči priliv radne snage sa zapadnog Balkana na 25.000 godišnje, javlja Al Jazeera Balkans.

Gospodarstvenici navode kako je uredba o zapadnom Balkanu, koja je na snazi od siječnja 2016. godine, otvorila mogućnosti za zaposlenje u Njemačkoj ljudi iz Albanije, Bosne i Hercegovine, s Kosova, iz Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Srbije, istovremeno smanjila ilegalnu imigraciju i predstavlja uspješan model njemačke migracione politike, prenosi agencija Tanjug pozivajući se na njemačke medije.

List dalje navodi kako "od dodatne radne snage nisu profitirala samo poduzeća, već i njemački fondovi socijalnog osiguranja".

Kako prenosi Deutsche Welle, nacrt zakona na kojem rade ministarstva, kako bi se broj radnika sa zapadnog Balkana ograničio na 25.000 godišnje, naišao na kritiku sa više strana. Handelsblatt citira političara Zelenih Dietera Janeceka koji kaže da je to "besmislen, kratkovid i potpuno pogrešan signal" i dodaje da se otpor formira i u gospodarstvu.

Achim Dercks, zamjenik izvršnog direktora Njemačke privredne komore (DIHK), kaže kako poslije krize, kada potražnja za kvalificiranim radnicima ponovo poraste, predviđeni kontigent može postati usko grlo. Sličan stav ima i Savezno udruženje njemačkih udruženja poslodavaca (BDA).

- Savezna Vlada opravdava reformu s jedne strane činjenicom da postojeća Uredba ističe krajem godine, a s druge strane naglašava da velika potražnja za vizama predstavlja ogromno opterećenje za konzulate u državama zapadnog Balkana. Dugo čekanje na vizu dovodi do nezadovoljstva poslodavaca i radnika - navodi se u nacrtu prijedloga zakona.

List piše o važnom aspektu za njemačku javnost, naime "studija eksperta za migracije Herberta Brueckera i njegovih kolega sa Instituta za istraživanje zapošljavanja (IAB) pokazuje da se strahovi u vezi s prilivom radnika sa zapadnog Balkana nisu obistinili".

Udio nezaposlenih i primalaca socijalne pomoći među onima koji dolaze na osnovu Uredbe o zapadnom Balkanu je najmanji u poređenju sa svim ostalim grupama migranata. Građani zapadnog Balkana su se također bolje snašli u pogledu stabilnosti zaposlenja i zarada. Više od polovine njih (54 posto) rade kao stručnjaci i kvalificirani radnici, dok 42 posto rade kao takozvani pomoćni radnici.

Handelsblatt ističe da "zaposlenih sa zapadnog Balkana u Njemačkoj posebno mnogo ima u građevinskoj industriji, koja se snažno zalaže za produženje Uredbe".



''''''''
Ovih 25 000 se odnosi samo na posebnu uredu o Zapadnom Balkanu, koja je samo jedan od kanala iseljavanja s Balkana. Tim kanalom idu bauštelci jer ova vrsta vize ne traži poznavanje njemačkog.
Drugi kanal iseljavanja je novi useljenički njemački zakon, koji vrijedi za cijeli svijet, a koji zahtijeva poznavanje njemačkog jezika. Ovim kanalom idu svi obrazovani, medicinari, inženjeri itd. Opet Balkan od cijelog svijeta jedini masovno govori njemački.
Treći kanal su ženidbe s dijasporom (USK kanton s najviše ženidbi i najviše rastava u Federaciji, nekim mjesecima i ispred Kantona Sarajevo).
Četvrti studiranje.
Peti kanal su turističke vize, ilegalni trajni ostanak nakon ulaska preko turističkih viza, ovo je glavni način odlaska Balkanaca u Ameriku danas, dođu preko turističke, ostanu, i onda život godinama (nitko ne dira ilegalne imigrante u velikim gradovima, hvataju se samo na granici) dok se ne ožene s državljaninom Amerike. Takvih je na tisuće godišnje.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 15 kol 2020, 09:37 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6285
Trenutna situacija u bih je zatišje pred buru.Zamislite kakav ce to bit stampedo za nekih godinu do dvije...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 15 kol 2020, 10:04 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30418
Govorili smo o tome prije par mjeseci. Korona će izazvati krizu svima, ali će se Njemačka sigurno oporaviti puno brže nego BiH. Kao rezultat korona će ubrzati iseljavanje.

Svejedno nisam očekivao ovako direktan zahtjev za radnicima sa zapadnog Balkana. Ne samo da će iseljavati nego će imati i prednost! Čekamo odgovor Austrije i Slovenije, pa i Hrvatske. Ovo je rukavica u lice od strane Njemačke. :zubati

Lokva se prekomjerno koristi za navodnjavanje, mogla bi presušiti.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 85255 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 1587, 1588, 1589, 1590, 1591, 1592, 1593 ... 3411  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: 3AJE6, Aquinas_, Google [Bot], Patriota i 193 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO