HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 18:18.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 22 pro 2010, 23:55 
Offline

Pridružen/a: 26 stu 2010, 23:17
Postovi: 731
Bobovac je napisao/la:

"Certifikat" za hrvatstvo daje jedino hrvatski narod. Jedino hrvatski narod je mjerodavan da kroz izbore odlučuje tko može biti njegov predstavnik, a tko je pak "hrvat sa halal certifikatom".
Ne mogu npr. bošnjaci da određuju tko je hrvat ili ne, to nije njihova stvar, već je to stvar isključivo našeg naroda. Sve drugo se kosi sa temeljnim principima demokracije, sve drugo je čisti fašizam.


Ma mogu bolan


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 23 pro 2010, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
KaRudar je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:

"Certifikat" za hrvatstvo daje jedino hrvatski narod. Jedino hrvatski narod je mjerodavan da kroz izbore odlučuje tko može biti njegov predstavnik, a tko je pak "hrvat sa halal certifikatom".
Ne mogu npr. bošnjaci da određuju tko je hrvat ili ne, to nije njihova stvar, već je to stvar isključivo našeg naroda. Sve drugo se kosi sa temeljnim principima demokracije, sve drugo je čisti fašizam.


Ma mogu bolan


Mogu,Hrvati sa prezimenom Bošnjak-Ivan,Ante,Pero...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 23 pro 2010, 08:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
KaRudar je napisao/la:
Junuze opet cu ti kratko postaviti pitanje zasto HDZ nije u zadnjih 8 godina kroz zakone progurao sistem rotacije na svim vaznijim mjestima?


Ti se baš praviš blesav.

Pa evo, gura se rotacija za premijera BiH.

Pa imamo rotaciju i u predsjedništvu, i?

Ja ti kažem da HDZ, bilo koja druga stranka, nema veze sa tim.

Ja tebe šutnem nogom nekog Bošnjaka a ti njemu govoriš: Vidi da si obukao malo deblje hlače ne bi toliko osjetio bol.

Ti nikako da shvatiš da je SDP gadno pogriješio s majorizacijom Hrvata, pa to i ona vjerskonacionalistička SDA u najgorim izdanjima nije napravila.

Toliko...

E sad ti meni: ali Čović je pljačkaš, komunist, HDZ-ovci su lopovi, ex komunisti i ostatak iz uvježbanog arsenala.

Sve je meni jasno, ali ovdje nije slučaj o ljudima ili strankama nego o dominaciji hinjskog jednog naroda nad drugim. U povijesti ovih prostora to nikad nije dobro završilo.

I molim te, prepusti meni i ostalima da razmišljamo o tome koja stranka i koji ljudi su za nas dobri. To je smisao demokracije: da ti biraš svoga predstavnika.

Ako jedni Talijani drže Berlusconija, ko sam ja da njima kažem: e ne valja vam on, ja mislim da bi vi trebali staviti Zlatka Lagumdžiju umjesto njega.

Čovječe, ima toliko lopuža po bošnjačkim mjestima da doista mi nije jasno otkud vam luksuz da razmišljate o šačici Hrvata.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 23 pro 2010, 16:25 
Offline

Pridružen/a: 26 stu 2010, 23:17
Postovi: 731
Junuz Djipalo je napisao/la:
KaRudar je napisao/la:
Junuze opet cu ti kratko postaviti pitanje zasto HDZ nije u zadnjih 8 godina kroz zakone progurao sistem rotacije na svim vaznijim mjestima?


Ti se baš praviš blesav.

Pa evo, gura se rotacija za premijera BiH.

Pa imamo rotaciju i u predsjedništvu, i?

Ja ti kažem da HDZ, bilo koja druga stranka, nema veze sa tim.

Ja tebe šutnem nogom nekog Bošnjaka a ti njemu govoriš: Vidi da si obukao malo deblje hlače ne bi toliko osjetio bol.

Ti nikako da shvatiš da je SDP gadno pogriješio s majorizacijom Hrvata, pa to i ona vjerskonacionalistička SDA u najgorim izdanjima nije napravila.

Toliko...

E sad ti meni: ali Čović je pljačkaš, komunist, HDZ-ovci su lopovi, ex komunisti i ostatak iz uvježbanog arsenala.

Sve je meni jasno, ali ovdje nije slučaj o ljudima ili strankama nego o dominaciji hinjskog jednog naroda nad drugim. U povijesti ovih prostora to nikad nije dobro završilo.

I molim te, prepusti meni i ostalima da razmišljamo o tome koja stranka i koji ljudi su za nas dobri. To je smisao demokracije: da ti biraš svoga predstavnika.

Ako jedni Talijani drže Berlusconija, ko sam ja da njima kažem: e ne valja vam on, ja mislim da bi vi trebali staviti Zlatka Lagumdžiju umjesto njega.

Čovječe, ima toliko lopuža po bošnjačkim mjestima da doista mi nije jasno otkud vam luksuz da razmišljate o šačici Hrvata.


Izuzev Komsica gdje jos postoji ta majorizacija?
Kazes gura se rotacija? Pa gdje se gura jarane... samo usmeno jel tako?
U ovoj platformi pravi se zakon o obaveznoj rotaciji na mjestu predsjednistva, premijera, predsjednika zastupnickog doma i predsjednika doma naroda
i to sad kao ide na stetu Hrvata... daj molim te...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 23 pro 2010, 20:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Sve je to u redu ali će se birati Hrvati iz svih 10 kantona gdje "čisti" vrijede 40 % glasova za hrvatske predstavnike, mješoviti 40 %, a ostali 20 %. Otprilike je takav raspored Hrvata po kantonima.

I to je to. Ali neće sigurno na takvo što pristat...

Jer je želja birat "Hrvate" Hrvatima. Kao što rekoh na ovim prostorima to nikad nije dobro završilo.

Ide neko vrijeme pa se vrati kao bumerang.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 23 pro 2010, 21:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 pro 2010, 12:50
Postovi: 184
KaRudar je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:

Ti se baš praviš blesav.

Pa evo, gura se rotacija za premijera BiH.

Pa imamo rotaciju i u predsjedništvu, i?

Ja ti kažem da HDZ, bilo koja druga stranka, nema veze sa tim.

Ja tebe šutnem nogom nekog Bošnjaka a ti njemu govoriš: Vidi da si obukao malo deblje hlače ne bi toliko osjetio bol.

Ti nikako da shvatiš da je SDP gadno pogriješio s majorizacijom Hrvata, pa to i ona vjerskonacionalistička SDA u najgorim izdanjima nije napravila.

Toliko...

E sad ti meni: ali Čović je pljačkaš, komunist, HDZ-ovci su lopovi, ex komunisti i ostatak iz uvježbanog arsenala.

Sve je meni jasno, ali ovdje nije slučaj o ljudima ili strankama nego o dominaciji hinjskog jednog naroda nad drugim. U povijesti ovih prostora to nikad nije dobro završilo.

I molim te, prepusti meni i ostalima da razmišljamo o tome koja stranka i koji ljudi su za nas dobri. To je smisao demokracije: da ti biraš svoga predstavnika.

Ako jedni Talijani drže Berlusconija, ko sam ja da njima kažem: e ne valja vam on, ja mislim da bi vi trebali staviti Zlatka Lagumdžiju umjesto njega.

Čovječe, ima toliko lopuža po bošnjačkim mjestima da doista mi nije jasno otkud vam luksuz da razmišljate o šačici Hrvata.


Izuzev Komsica gdje jos postoji ta majorizacija?
Kazes gura se rotacija? Pa gdje se gura jarane... samo usmeno jel tako?
U ovoj platformi pravi se zakon o obaveznoj rotaciji na mjestu predsjednistva, premijera, predsjednika zastupnickog doma i predsjednika doma naroda
i to sad kao ide na stetu Hrvata... daj molim te...

a kome ga ti ćulahaš bilmeze
iš tamo sdpenjaro
slijedi vam blokada institucija
pa da vidimo pošto je musa jarca prodo
nema više para iz herceg bosne da rane vas neljeboviće
zavrnuli smo pipu
sad ste jebali ježa u leđa :HercegBosanac

_________________
šta je konjušari perecijanski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 23 pro 2010, 23:36 
Offline

Pridružen/a: 26 stu 2010, 23:17
Postovi: 731
votdfak_pg je napisao/la:

Izuzev Komsica gdje jos postoji ta majorizacija?
Kazes gura se rotacija? Pa gdje se gura jarane... samo usmeno jel tako?
U ovoj platformi pravi se zakon o obaveznoj rotaciji na mjestu predsjednistva, premijera, predsjednika zastupnickog doma i predsjednika doma naroda
i to sad kao ide na stetu Hrvata... daj molim te...

a kome ga ti ćulahaš bilmeze
iš tamo sdpenjaro
slijedi vam blokada institucija
pa da vidimo pošto je musa jarca prodo
nema više para iz herceg bosne da rane vas neljeboviće
zavrnuli smo pipu
sad ste jebali ježa u leđa :HercegBosanac[/quote]

de ba odgovori na pitanje :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 23 pro 2010, 23:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
KaRudar je napisao/la:
de ba odgovori na pitanje :)



Red je bio da si se malo obrazovao (pazi, ne oBREZao!) i proučio prethodne rasprave kad si došao na forum.

Nećemo svakom ponavljati iste priče kako se pojavi na forumu.

Majorizacija

1.) državnim novcem se saniraju samo tvrtke na muslimanskom teritoriju.
2.) Odbijanje kanala na hrvatskom jeziku i veto na tu odluku obrazloženjem o zaštiti "nacionalnih interesa". Možda bi ti kao Musliman mogao objasniti koji je to vaš nacionalni interes da Hrvati nemaju kanal na svom jeziku
3.) Proguravanje zakona u parlamentu FBiH ne obazirući se na hrvatsko protivljenje.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 23 pro 2010, 23:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Sad će ti odgovorit:

Ali lopov Čović hoće Treći entitet, i eto zato oni moraju preusmjerit pare u bošnjačka područja, ne dat tv, i preglasavat...

Mislim kakve to veze ima sa "lopov" ili sa "Trećim". Ima, ako hoćeš dat vjetar u leđa Trećeentitetašima.

Koji su pak preslabi da ga izbore ali se zato javljaju frustracije na obje strane... Čemu?

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 24 pro 2010, 00:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 ruj 2010, 22:36
Postovi: 547
Junuz Djipalo je napisao/la:
Sad će ti odgovorit:

Ali lopov Čović hoće Treći entitet, i eto zato oni moraju preusmjerit pare u bošnjačka područja, ne dat tv, i preglasavat...

Mislim kakve to veze ima sa "lopov" ili sa "Trećim". Ima, ako hoćeš dat vjetar u leđa Trećeentitetašima.

Koji su pak preslabi da ga izbore ali se zato javljaju frustracije na obje strane... Čemu?


Zašto misliš da su preslabi? Razumijem ja da si ti protiv te ideje oduvijek bio, ali zašto misliš da su preslabi? Sa takvim mišljenjem i sa takvim ljudstvom bi naravno bili preslabi sa onima koji se unaprijed predaju, sve je moguće Junuze sve...


..i da jedino smo preslabi kada smo razbijeni, kada nismo tada nismo niti preslabi, pitanje je samo koliko tko iskreno želi to.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 24 pro 2010, 19:32 
Offline

Pridružen/a: 26 stu 2010, 23:17
Postovi: 731
Junuz Djipalo je napisao/la:
Sad će ti odgovorit:

Ali lopov Čović hoće Treći entitet, i eto zato oni moraju preusmjerit pare u bošnjačka područja, ne dat tv, i preglasavat...

Mislim kakve to veze ima sa "lopov" ili sa "Trećim". Ima, ako hoćeš dat vjetar u leđa Trećeentitetašima.

Koji su pak preslabi da ga izbore ali se zato javljaju frustracije na obje strane... Čemu?


Ma kakve frustracije :)
Frustracija ce najvise biti kada na celo HTa Mostar stane neko iz HSPa a na celo HZHB neko iz RZB
a federalna vlada proda Aluminij :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 24 pro 2010, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Da, i proslijede pare od Aluminija obiteljima "Šehida" od kojih je dobar dio stradao ubijajući Hrvate...

To je ta frustracija...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 24 pro 2010, 23:19 
Offline

Pridružen/a: 26 stu 2010, 23:17
Postovi: 731
Junuz Djipalo je napisao/la:
Da, i proslijede pare od Aluminija obiteljima "Šehida" od kojih je dobar dio stradao ubijajući Hrvate...

To je ta frustracija...



ne nije
Frustracija ce biti kada ovi proslijede pare tim sehidima :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 08 sij 2011, 11:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Opasna Vlaisavljevićka :thumbup

Citat:
Istorijska šansa argumentacije


Datum: 07.01.2011 22:00
Autor: Sanja Vlaisavljević

Pojavila se nedavno politička platforma koju su priredile četiri ni po čemu spojive političke partije. Pretrpjela je brojne komentare i kritike, od krajnje pozitivnih do krajnje negativnih.

Ali osvanulo je nedavno i jedno novo, sasvim drugačije čitanje ove platforme kao i sasvim drugačije viđenje ponuđenih kritika platforme. Pompezno je najavljena podrobna i iscrpna analiza teksta platforme. I to gdje? Upravo u kotlinskoj dnevnoj novini "Oslobođenje". Da je riječ o nečemu sasvim novom i drugačijem od do sada viđenoga potrudio se autor da nas uvjeri, ponavljajući više puta u uvodnom dijelu svoga članka kako "svi aspekti koalicionog programskog dokumenta nisu valjano analizirani" i kako će nam upravo on "programski dokument" "izvući iz manihejske matrice i podrobno analizirati da bi se vidjelo šta je to novo što on donosi u tragičnu bosanskohercegovačku političku praksu". Analitičar je ujedno i političar i pisac i kritičar i profesor književnosti i slobodni intelektualac: Enver Kazaz.

Deset dijelova analize bi trebalo da sadrži deset odvojenih, vjerovatno povezanih cjelina i svakako nešto posve različito u odnosu na sve dosada kazano. E pa krenimo redom, pa da vidimo u čemu se ogleda briljantnost ponuđene, prije svega esdepeovske platforme, kao i sasvim novog viđenja blagodeti koje ona sobom nosi. Možemo se i poigrati: ko nađe uvjerljivu razliku, dobije nagradu!

Dio prvi. "Mnogo prašine se diglo oko platforme, ali niko je nije pažljivo analizirao". Dakle, implikacija je sljedeća: komentari koji je stigli iz političkih partija koje nisu uključene u tu političku kreaciju su neozbiljni, nedovoljni, naprosto su izrečeni da bi prašina bila podignuta. Slijedi pažljivo čitanje!

Dio drugi. Platforma je više puta predstavljena, premda oni koji su je kreirali, pa tako i predstavljali, nisu dovoljno pažnje posvetili njenoj analizi. A oni koji su je tumačili: ili su je previše hvalili ili posve odbacivali. Kazaz nas uvjerava da su najopakiji bili oni kritičari koji su bliski Dodiku i Čoviću. Oni joj, zamislite samo, spočitavaju esdepeovsku unitarnu politiku kao i negaciju hrvatske političke volje. Sve je to jedna "manihejska matrica" (ovo je očito važan izraz koji treba više puta ponoviti) nove blokovske podjele čiji su tvorci, pogađate već, Dodik i Čović. Očito je ovdje riječ o sasvim novom uvidu u blokovske podjele koje do sada nikada niko nije izrekao, pogotovo ne iz Sarajeva.

Dio treći. Iako je riječ o "manihejskoj matrici" (evo ga opet!) dokument treba podrobno analizirati, ali unaprijed treba reći da je proevropski i da daje smjernice za prevladavanje krize. Ujedno, nudi i čitav niz mjera. Je li ovo već spomenuto? Očekujete li da ćete saznati nešto što ne znate o tim mjerama?

Dio četvrti. Evo i jedne novine: to su principi na kojima počiva. A principi su univerzalne vrijednosti jednakopravnosti svih građana u kojim su spojeni nacionalno i građansko, što dovodi do harmonizacije odnosa. Ove principe su prihvatile partije sa izbornim legitimitetom i ta činjenica može korjenito promijeniti model i filozofiju vladanja. Kao, eto, dosadašnje platforme su nudile i potpisivale partije bez političkog legitimiteta?! Ovaj obrazac jednakopravnosti je nešto sasvim novo u političkoj retorici i uz ovu podrobnu analizu daje potpuno novi ton čitanju platforme.

Dio peti. Dejtonski ustav je insistirao na entitetskoj podjeli, a što je dovelo do getoizacije i stvaranja manjina i većina, gdje su većine diskriminirale manjine. O, pa ovo je sasvim novi pogled na bh. stvarnost! Jedna nova kritička analiza, baš kao što je i najavljeno da će biti. Zbog teritorijalizacije postoji nacionalno nepovjerenje, u miru se dovršavaju ratni ciljevi, model teritorijalizacije nacija rezultira samo jednim tipom nacionalizma, a to je militantni oblik nacionalizma. A ponuđena analiza podjednako kao i platforma nisu ništa drugo do militantni oblik antinacionalizma. No, to nema veze.

Dio šesti. Platforma otvara novu stranicu bh. politike. Daje šansu svim konstitutivnim narodima, oni preko nje mogu ostvarivati svoja prava na teritoriji cijele zemlje, pa se oni tako "debalkaniziraju". Evo ga konačno, nešto sasvim novo i neviđeno: pojam "debalkanizirati se"! Ma šta to značilo!

Dio sedmi. Platformom najviše dobivaju Hrvati. To je suština demokratskog duha platforme, jer njome prestaje nametanje većinske biračke volje. Ona štiti najmalobrojniju naciju, daje joj šansu, daje joj maksimum u ostvarenju prava. Čak i ako ona dvojica, Dodik i Čović naravno, budu opet pravili probleme, nema veze, sve će biti riješeno na nivou Federacije. Pazi sada: SDP opet brine o Hrvatima bolje od njih samih, a ako Čović, onaj čija partija ima najveće povjerenje Hrvata, bude pravio probleme, ma riješit će se ti problemi na nivou Federacije, kao i svaki put do sada. E i u ovom segmentu platforma je nešto sasvim novo i drugačije, kao i njeno tumačenje.

Dio osmi. SDP je jedna debošnjakizirana partija sa multinacionalnom matricom. Svi prigovori na ovu tvrdnju su neutemeljeni pošto ona nudi sasvim nove političke principe. Principi se opet odnose na Hrvate i njihovu zaštitu. Ovo treba pozdraviti, jer partije okupljene oko platforme zagovaraju proevropsku politiku i demokratizaciju BiH. Ovo ne smije biti zaustavljeno, čak i ako bi Dodik-Čovićevci to i pokušali, a hoće sigurno, takvi su oni. Ako su ove blagodeti za Hrvate prepoznale NSRB i HSP, ma mora i Čović. I ovo je nešto sasvim novo u političkoj retorici, a tek ova ponovljena briga o Hrvatima se nikada u povijesti nije desila!

Dio deveti. O trećem entitetu nema ni govora. E neće Dodik još neki entitet progurati (a kao do sada jeste!). Neće to dati ni međunarodna zajednica. I kratko i jasno nema ništa od RS niti nekakvog čovićevskog eniteta. Ako to urade, neka znaju da će Hrvati najviše izgubiti i to kao najmalobrojnija nacija. A ako se nastave igrati pričom o trećoj jedinici, odoše Hrvati u nacionalnu manjinu, pa nek onda vide šta će. Eto ga još jedan aspekt platforme, nov sasvim drugačiji i demokratski, ma riječju: proevropski.

Dio deseti. Ko ne prihvati platformu vodi Hrvate u demografsku katastrofu i grobnicu hrvatskog nacionalnog interesa. Čović opet ne zna šta je prava briga za Hrvate, a za njim sve više i Ljubić. Zbog koga? Zbog Dodika. Dodik je kriv za sve, a i neće da sluša SDP.

Eto, bio je ovo jedan sasvim novi pogled na platformu koja u biti i prije svega štiti Hrvate. Kako i od koga? Od njih samih i Dodika. Kako? Boreći se protiv nacionalizma, a svi koji to ne prepoznaju su nacionalisti. Ne samo da su ideje sasvim nove i nimalo unitarne nego i ponuđena politička analiza uvodi sasvim novu dimenziju hermeneutike političkih tekstova. I konačno, Dodik-Čovićevci tek sada imaju realan i opravdan strah za budućnost i srpskog i hrvatskog naroda na ovim prostorima.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 08 sij 2011, 11:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Briljantno!

Kako reče da se zove-Vlaisavljević? Idem ju guglat.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 08 sij 2011, 11:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
pjosip je napisao/la:
Briljantno!

Kako reče da se zove-Vlaisavljević? Idem ju guglat.


http://www.glassrpske.com/vijest/16/kolumne/51327/lat/Istorijska-sansa-argumentacije.html

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 08 sij 2011, 13:20 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
pjosip je napisao/la:
Briljantno!

Kako reče da se zove-Vlaisavljević? Idem ju guglat.

ma ona i njen Ugo su kod Fahre na platnom spisku


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 10 srp 2014, 13:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ministry of Sound je napisao/la:

Odlučivanje u entitetskim vladama

Platformom SDP-a predviđena je da način odlučivanja u entitetskim vladama potpisnika ovog dokumenta će biti po analogiji s Vijećem ministara. Podsjetimo u Vijeću ministara odluke se smatraju pravnovaljanim, ako za njih glasa većina ministara, koja uključuje i jednu trećinu ministara, ili 1 (jednog) ministar iz svakog konstitutivnog naroda.



Ako se sjećate, HSP je kao opravdao ulazak u Platformu ovim obećanjem SDP-a (i slijedom toga SDA kao partnera). Sumnjam da su i sami u to vjerovali. Evo danas, konačnog epiloga priče, zakon su u proceduru uputili 3 i po godine nakon formiranje nelegalne platforme - a prijedlog su naravno oborili SDP i SDA.

Citat:
“Pale” izmjene i dopune Zakona o Vladi FBiH

SARAJEVO – Iako je u pregovorima oko sastavljanja aktualne federalne vlasti 2011. godine jedan od glavnih zahtjeva HSP-a kod formiranja Vlade FBiH bio donošenje Zakona o Vladi FBiH, parlamentarna rasprava o ovom pitanju održala se tek jučer.

Kako se moglo i očekivati, prijedlog izmjena i dopuna zakona nije dobio potrebnu većinu jer je “za” glasovalo tek devet zastupnika, “protiv” je bilo njih 44, a 18 suzdržanih. Na taj način neće biti ništa od prijedloga da se odluke unutar Vlade donose uz natpolovičnu većinu i to tako da je za njih potrebno osigurati najmanje jednu trećinu glasova ministara iz svakog konstitutivnog naroda, kao što je trenutačno slučaj u Vijeću ministara BiH. Naime, na ovaj način u federalnoj Vladi zaštitili bi se i interesi hrvatskog naroda, s obzirom da smo od formiranja vlade pa sve do danas imali nebrojeno primjera preglasavanja.

Žučna rasprava

Svi smo bili svjedoci situacija kada su se unutar izvršne vlasti donosile vrlo važne odluke, protiv kojih je bilo svih pet hrvatskih ministara, ali su one bez obzira na to prolazile. Upravo na to je ukazivao predlagač zakona Josip Perić, izaslanik u Domu naroda Parlamenta FBiH.

Marinko Čavara, predsjedatelj Kluba HDZ-a BiH, poručio je da, ako se smatra da je princip raspodjele ministarskih mjesta 8-5-3 dobar, onda je to isto potrebno tvrditi i za RS. Uz to, istaknuo je da su ovi koji su formirali aktualnu Vladu omogućili da kroz bošnjačke glasove izaberu i srpske i hrvatske ministre. Žestok odgovor dobio je od zastupnika SDA Josipa Jurišića, koji je Čavarinu izjavu nazvao profašističkom, kazavši da on ne može njega predstavljati kao Hrvata. Uz to, za HDZ BiH kazao je kako su bili pohlepni prilikom pokušaja formiranja Vlade FBiH. Ismet Osmanović, predsjedatelj Kluba SDA, podcrtao je kako nacrt ovog zakona pokazuje intenciju prisutnu dugo godina, koja proizlazi iz želje da u Vladu unese odlučivanje po nacionalnom ili etničkom principu što je, kaže, raritet u svijetu.

- To je totalno neprimjereno za izvršnu vlast. Ovo je ogroman korak unatrag i stvaranje pretpostavki za brojne blokade. Ovo je Vlada svih građana. Ove izmjene zakona bi imale dalekosežne posljedice za sve institucije, istaknuo je Osmanović.

Pucanje platforme

Prema tome, pompozno najavljivane izmjene i dopune zakona, o čemu se mnogo govorilo prije pune tri godine, sada su definitivno stavljene ad acta.

Dok se do pucanja platforme možda i moglo na realnim osnovama govoriti o možebitnom prolasku jednog ovakvog zakona, nakon razilaženja u političkim gledištima na federalnu vlast između SDP-a, SDA, HSP-a i “Boljitaka” postalo je kristalno jasno kako ova inicijativa neće proći. Hoćemo li i kada od nekih hrvatskih stranaka koje budu u budućim vlastima dobiti neku sličnu inicijativu, ostaje za vidjeti.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Analiza programske platforme SDP-a
PostPostano: 10 srp 2014, 14:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2010, 19:45
Postovi: 4623
Lokacija: Kamenjarski krš
Ministry of Sound je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:

Odlučivanje u entitetskim vladama

Platformom SDP-a predviđena je da način odlučivanja u entitetskim vladama potpisnika ovog dokumenta će biti po analogiji s Vijećem ministara. Podsjetimo u Vijeću ministara odluke se smatraju pravnovaljanim, ako za njih glasa većina ministara, koja uključuje i jednu trećinu ministara, ili 1 (jednog) ministar iz svakog konstitutivnog naroda.



Ako se sjećate, HSP je kao opravdao ulazak u Platformu ovim obećanjem SDP-a (i slijedom toga SDA kao partnera). Sumnjam da su i sami u to vjerovali. Evo danas, konačnog epiloga priče, zakon su u proceduru uputili 3 i po godine nakon formiranje nelegalne platforme - a prijedlog su naravno oborili SDP i SDA.

Citat:
“Pale” izmjene i dopune Zakona o Vladi FBiH

SARAJEVO – Iako je u pregovorima oko sastavljanja aktualne federalne vlasti 2011. godine jedan od glavnih zahtjeva HSP-a kod formiranja Vlade FBiH bio donošenje Zakona o Vladi FBiH, parlamentarna rasprava o ovom pitanju održala se tek jučer.

Kako se moglo i očekivati, prijedlog izmjena i dopuna zakona nije dobio potrebnu većinu jer je “za” glasovalo tek devet zastupnika, “protiv” je bilo njih 44, a 18 suzdržanih. Na taj način neće biti ništa od prijedloga da se odluke unutar Vlade donose uz natpolovičnu većinu i to tako da je za njih potrebno osigurati najmanje jednu trećinu glasova ministara iz svakog konstitutivnog naroda, kao što je trenutačno slučaj u Vijeću ministara BiH. Naime, na ovaj način u federalnoj Vladi zaštitili bi se i interesi hrvatskog naroda, s obzirom da smo od formiranja vlade pa sve do danas imali nebrojeno primjera preglasavanja.

Žučna rasprava

Svi smo bili svjedoci situacija kada su se unutar izvršne vlasti donosile vrlo važne odluke, protiv kojih je bilo svih pet hrvatskih ministara, ali su one bez obzira na to prolazile. Upravo na to je ukazivao predlagač zakona Josip Perić, izaslanik u Domu naroda Parlamenta FBiH.

Marinko Čavara, predsjedatelj Kluba HDZ-a BiH, poručio je da, ako se smatra da je princip raspodjele ministarskih mjesta 8-5-3 dobar, onda je to isto potrebno tvrditi i za RS. Uz to, istaknuo je da su ovi koji su formirali aktualnu Vladu omogućili da kroz bošnjačke glasove izaberu i srpske i hrvatske ministre. Žestok odgovor dobio je od zastupnika SDA Josipa Jurišića, koji je Čavarinu izjavu nazvao profašističkom, kazavši da on ne može njega predstavljati kao Hrvata. Uz to, za HDZ BiH kazao je kako su bili pohlepni prilikom pokušaja formiranja Vlade FBiH. Ismet Osmanović, predsjedatelj Kluba SDA, podcrtao je kako nacrt ovog zakona pokazuje intenciju prisutnu dugo godina, koja proizlazi iz želje da u Vladu unese odlučivanje po nacionalnom ili etničkom principu što je, kaže, raritet u svijetu.

- To je totalno neprimjereno za izvršnu vlast. Ovo je ogroman korak unatrag i stvaranje pretpostavki za brojne blokade. Ovo je Vlada svih građana. Ove izmjene zakona bi imale dalekosežne posljedice za sve institucije, istaknuo je Osmanović.

Pucanje platforme

Prema tome, pompozno najavljivane izmjene i dopune zakona, o čemu se mnogo govorilo prije pune tri godine, sada su definitivno stavljene ad acta.

Dok se do pucanja platforme možda i moglo na realnim osnovama govoriti o možebitnom prolasku jednog ovakvog zakona, nakon razilaženja u političkim gledištima na federalnu vlast između SDP-a, SDA, HSP-a i “Boljitaka” postalo je kristalno jasno kako ova inicijativa neće proći. Hoćemo li i kada od nekih hrvatskih stranaka koje budu u budućim vlastima dobiti neku sličnu inicijativu, ostaje za vidjeti.


Jedan od trilijuna primjera kako borba za 3.entitet nema alternativu!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: crni_bombarder, Naša Kvačica i 281 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO