HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 16:35.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Babin sin u sedlu
PostPostano: 09 svi 2009, 09:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Podrška Tuđmanu junioru!

http://www.miroslav-tudjman.com/

Evo dijela njegovog intervjua Dnevnom Avazu

Citat:
DA: Predsjednik HDZBiH Dragan Čović zalaže se za uspostavu četiri teritorijalne jedinice od kojih je jedna distrikt Sarajevo. Kako gledate na prijedloge o uređenju BiH i podržavate li ideju da Hrvati dobiju svoju federalnu jedinicu?

MT: Meni nisu poznati detalji pregovora koji se vode između tri lidera. Sve tri strane i EU suglasne su da BiH nije stala na svoje noge i da nije samostalna. Smatram da bi se trebalo vratiti na Kutiljerov plan, koji je bio uvjet za međunarodno priznanje BiH, odnosno načela o ustavnom ustrojstvu BiH u kojima se govori o tri jedinice prema nacionalnom ključu uz gospodarske i prometne korekcije. Ako se dogovor trojice lidera u BiH gradi na tim osnovama, a pretpostavljam da se gradi, onda mislim da bi to moglo stvoriti pretpostavke da se reducira narasla birokracija te da se BiH reducira na tri entiteta i četvrti distrikt Sarajevo.

To bi bio veliki pomak. Mislim da nije presudno da entiteti budu u kontinuitetu te da mogu imati diskontinuitet. Trebao bi postojati instrumentarij koji će omogućiti da se institucije entiteta brinu o, primjerice, Hrvatima izvan entiteta, kao i drugi entiteti (srpski i bošnjački) o pripadnicima svoga naroda.

DA: Vi smatrate da bi hrvatskim entitetom bilo riješeno hrvatsko pitanje, ali i situacija u cijeloj BiH?

MT: Mislim da je to jedini način da se sva tri naroda osjećaju dobro. Vjerojatno će biti onih koji će biti nezadovoljni. Ali, uvijek govorimo o većini u svakom narodu. Na ovaj način složila bi se podloga da se može živjeti efikasnije i sigurnije. Osim toga, stvorila bi se i svijest o vlastitoj odgovornosti. Niko nikome neće moći prebacivati bilo što.

DA: Ali, gospodine Tuđmane, mnogi smatraju da bi na taj način o kojem Vi govorite bila izvršena mirna podjela BiH.

MT: Mislim da je to vrlo neozbiljna teza. Pitanje eventualne podjele BiH nije stvar unutrašnjeg samoodređenja, već i pitanje međunarodne zajednice. Jer, države ne mogu nastati samo po unutarnjoj volji nego i po volji međunarodne zajednice. Kod ovakvih rješenja mogu se ugraditi i mehanizmi da se to (podjela BiH, op. a.) ne može dogoditi ako nema suglasnosti. Prema tome, mislim da je to više argument onih koji nisu za takva rješenje nego što postoji realna opasnost od podjele BiH.

DA: Hoćete li, ako pobijedite, podržati uspostavu hrvatske federalne jedinice?

MT: Ponavljam, mislim da se treba vratiti na Kutiljerov plan i načela o ustavnom uređenju i da na tom planu treba tražiti rješenja, jer, iskreno rečeno, ne vidim koje bi drugo rješenje bilo moguće, a da se sva tri naroda osjećaju i konstitutivni i ravnopravni u BiH. To ću, svakako, podržavati i ako budem izabran za predsjednika Hrvatske.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Babin sin u sedlu
PostPostano: 09 svi 2009, 09:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
kakva je klima prema MT u Hrvatskoj , šanse da pobijedi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Babin sin u sedlu
PostPostano: 09 svi 2009, 09:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Prerano je za procjene jer nisu ni poznati svi kandidati. Važno je da se desni glasovi ne rascijepe na HDZ, HSP i Tuđmana. Jedno je sigurno, ako mu izgledi za pobjedu budu rasli, možemo očekivati pravi mali prljavi propagandni rat i ofanzivu medija (Globus, zabranjeni, Novi List) na njega svim raspoloživim snagama. Nadam se da je razradio obrambenu strategiju.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Babin sin u sedlu
PostPostano: 09 svi 2009, 09:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Pa ako bude navijao i za naše interese u BiH , dijaspora mu je sklona.Tko je još zanimljiv za nas ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Babin sin u sedlu
PostPostano: 09 svi 2009, 13:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 14:44
Postovi: 2447
Inkvizitor je napisao/la:
Bakir se kandidira za predsjednika SDA. Osim crvene bradice kojom želi fascinirati nostalgičare za Abu Hamzama ima tu i istovjetni nastup kao i Alija. Sličnost sa ocem je očita. Ne samo fizička nego i u govoru. Non stop rasteže i koristi onu Alijinu poštapalicu, otegnuto "znaaate". Pomalo izvještačeno. I Miro se kandidira i također je frapantna sličnost sa pokojnim Francekom. Ima li onaj klempavi Slobin sin političkih ambicija pa da raskusuramo šta je neraskusurano ostalo. :mrgreen:



:mrgreen:

:lol:

slobin sin se najvjerovatnije jos oporavlja u Rusiji od gubitka Kosova, citavog zivota mu tupili ne sme niko da vas bije, kad sad kaos!

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Babin sin u sedlu
PostPostano: 29 svi 2009, 11:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Tuđman lobira za Cutillerov plan: "Hrvati u BiH moraju imati svoju teritorijalnost i identitet"
Ponedjeljak, 25 Svibanj 2009 19:32


Miroslav Tuđman vjerojatno je jedini hrvatski političar koji o BIH i Hrvatima u BiH ima nekakav stav, za razliku od drugih kojima svako političko razmišljanje prestaje na istočnoj granici Hrvatske kao da tamo nema ništa i ne živi nitko...





Trenutačno radi na Sveučilištu u Zagrebu, a već dvije godine predaje i na poslijediplomskom studiju na Mostarskom sveučilištu, sa čime je javnost slabije upoznata. Nakon održanih predavanja, odvojio je vrijeme za razgovor o aktualnim političkim, gospodarskim i kulturnim problemima Hrvata, kako u Republici Hrvatskoj, tako i u BiH.

Za Dnevni list iznio je razloge zbog kojih će se kandidirati za predsjednika Hrvatske, analizira trenutačni politički vrh susjedne nam države, te govori o aktualnim problemima u BiH. Prenosimo...

S obzirom da ćete se kandidirati za predsjednika hrvatske države, na čije glasove najviše računate?
- Utrka za predsjednika države nije kao za parlamentarne izbore za koje se natječu stranke, tako da računam na sve glasove. Ovog puta mislim da će glasovati ljudi kojima je stalo do hrvatske države i njezine suverenosti. Smatram da će na ovim izborima presudne glasove donijeti iseljena Hrvatska, tj. svi oni koji se osjećaju ignorirano i zapostavljeno, a stvarali su hrvatsku državu. Kao Hrvati iz BiH koji su ostali bez podrške hrvatske službene politike, te vjernička Hrvatska koja se također osjeća izigrano.

Koga smatrate svojim najvećim protukandidatom?
- U najblažem slučaju je smiješno da se još uvijek ne zna datum predsjedničkih izbora. U svim civiliziranim zemljama ne samo da se točno zna kad će to biti, nego utrka kandidata počinje dvije godine prije samih izbora. Kod nas, se ne zna niti tko se kandidirao. Postoje neke naznake da bi dr. Ivo Josipović bio kandidat SDP-a, jer se najčešće njega spominje. Navode se i neka druga imena, ali mislim da su to više medijske spekulacije nego stvarna namjera i kandidatura tih ljudi. Mislim da najjače stranke imaju prednost, ali s obzirom da i SDP i HDZ tvrde da vode istu politiku, kad je riječ o međunarodnim odnosima, to znači da će njihovi kandidati biti na istoj valnoj duljini. Zato smatram da će se biračko tijelo više fokusirati na osobe i ponuđeni program. Vjerujem da će se birači odlučiti za promjenu politike koja Hrvatskoj nije donijela boljitak u posljednjih deset godina.

Kako komentirate moguću kandidaturu Ive Sanadera o kojoj će se kako je rekao izjasniti tek u rujnu?
- To su kalkulacije, a sa sudbinom države se ne smije kalkulirati. Postavlja se pitanje na temelju čega će se donijeti ta odluka tek u rujnu?! To je neozbiljan pristup gdje se na istu stranu stavljaju nacionalni, stranački i osobni interesi. Sudbina Hrvatske treba se krojiti na temelju onoga što se događalo čitav niz godina. Obećavaju nam se iluzije, dok nam je realnost 40 milijardi duga. To samo pokazuje koliko se i vodeća koalicija kao i oporba neodgovorno ponašaju prema sudbini hrvatske države.

Pomaže li Republika Hrvatska onoliko koliko bi trebala Hrvatima u BiH?
- Mislim da je to daleko od onoga koliko je dovoljno, pogotovo jer su Hrvati u BiH ostali razočarani što nisu mogli realizirati svoju konstitutivnost i što je to ostalo samo formalno pravo. Uz sve to nemaju institucija koje ih mogu štititi u BiH, a i Hrvatska je država u tom pravcu potpuno zatajila.

Kako komentirate današnju vlast u Hrvatskoj?
- Već deset godina imate istu politiku, bez obzira na promjenu vlasti 2003., koja nije ostvarila nacionalne interese. Potrebno je da dođe do zaokreta. S jedne strane imamo gospodarsku politiku kojoj je najbolji indikator 40 milijardi duga, s druge strane imamo jedno psihološko i socijalno stanje gdje su ljudi ostali bez ponosa i dostojanstva, a tu posebno mislim na one koji su stvarali hrvatsku državu. Nadalje imamo politiku koja tvrdi da Hrvatska nema alternative, politiku koja je odbacila i mlade ljude kao i one koji mogu dati nove opcije, različite pristupe pri stvaranju i kreiranju hrvatske budućnosti.

Ukoliko postanete predsjednik Hrvatske, koliko će Hrvati u BiH moći računati na vašu pomoć?
- Hrvatska država ima ustavne obveze brinuti se o Hrvatima svugdje u svijetu. Hrvatska je potpisnica međunarodnih ugovora kao što su Daytonski sporazum, Washingtonski sporazum, a uz sve to su RH i BiH i susjedne zemlje, tako da neke svoje razvojne planove moraju usklađivati. Činjenica je da BiH nema samodostatni razvoj, a jedini način rješavanja toga pitanja je da se ustroji prema onomu što je bio uvjet za međunarodno priznanje tj. Kultijerov plan, tako da svaki narod ima i svoju teritorijalnost i identitet.

Je li Hrvatska zaboravila lik i djelo prvog predsjednika države Franje Tuđmana?
- Moram spomenuti da tu postoje tri odnosa. To je odnos državne politike, odnos medija i odnos naroda prema prvom hrvatskom predsjedniku, i sve su to različite veličine. S jedne strane po mojoj procjeni hrvatski narod nije nikada promijenio sliku o prvom hrvatskom predsjedniku, kao jednom od najzaslužnijih osoba za stvaranje hrvatske države tj. osobe koja je dovela do međunarodnog priznanja i do pobjede u Domovinskom ratu. To potvrđuje činjenica da je više od 150 općina u Hrvatskoj imenovalo trgove i ulice njegovim imenom. Također mi ovu tezu potvrđuju i osobna iskustva iz odnosa s ljudima.
Odnosi medija prema prvom hrvatskom predsjedniku su podijeljeni. Imate one koji su za i protiv Franje Tuđmana, a te se slike temelje uglavnom na stavovima iz prošlosti. Imate i danas ljudi koji žale za raspadom bivše Jugoslavije, ali imate i one koji smatraju da su novonastale nedaće rezultati pogrešaka devedesetih godina, što se onda prenosi. Na taj način su predodžba i realnost dvije različite stvari.
Odnos aktualne vlasti tj.vrh HDZ-a se dosta licemjerno odnosi prema bivšem predsjedniku Hrvatske. U predizbornom vremenu svima su puna usta prvog hrvatskog predsjednika, a nakon toga nastaje zatišje. Takav je ujedno i odnos prema Domovinskom ratu, kao i prema braniteljima Domovinskog rata.

Kako komentirate da Mostar već osam mjeseci nema gradonačelnika?
- Mislim da je to također dio igara i uvođenja dvostrukih ili trostrukih kriterija. Tako da za Mostar vrijede posebna pravila, a ne većinska. To je ono što onemogućava razvoj. Nedopustivo je da se nameću kriteriji koje ne vrijede za druge. Rješenje za BiH su tri jedinice bez obzira je li ih nazivate entitetima, provincije ili nekako drukčije. One ne moraju biti u kontinuitetu ili u diskontinuitetu, ali moraju postojati institucije koje bi štitile na primjer Hrvate t i izvan granica entita. Niti jedan od tih entiteta ne bih mogao imati čistu strukturu kad je riječ o nacionalnom sastavu, tako da bi sve to dovelo do ravnoteže, tj. poštivanja drugih pripadnika što bi se na kraju reflektiralo na ostale entitete. To bi onda rješavalo i druge probleme gdje su nejasni odnosi većine ili manjine. Hrvatski entitet bi onda morao imati svoja glavna kulturna, gospodarska, politička, medijska i druga središta. Kulturni kapital čini jedan narod jačim, a žalosno je što se to slabo njeguje i u EU. Smatram da se Europska unija prema svojima članicama, njihovim stečevinama, kulturnim bogatstvima odnosi neprimjereno, arogantno i netolerantno. Možda se zemljama pristupnicama EU može reći za neke druge stvari da nisu dosegle europske kriterije, ali kad je riječ o kulturi, smatram to uvredom.

Kakav je vaš komentar na slučaj Branimira Glavaša, presudu, dvojno državljanstvo?
- U Hrvatskoj danas imate situaciju da se slučajevi kojima se sudi određuju izvana. Branimir Glavaš je također jedan od onih slučajeva koji se procesuira po nalogu europskih čimbenika, kao i neki drugi. Uz to postoje zabrane da se za agresiju ne sudi jer bi to usporilo povratak ili reintegraciju Srba. Zbog uvođenja takvih dvostrukih kriterija, za posljedicu imamo suđenje za nedjela u obrani, ali ne i za suđenje u agresiji. S druge strane imamo institut udruženog zločinačkog pothvata gdje u slučajevima Glavaš, kao i Gotovina, Čermak, Markač, te Prlić, Praljak, Petković, Stojić, Pušić, nitko nije optužen da je počinio zločin, niti da je naredio zločin, nego da su mogli znati da se on dogodio. To je takav pravni institut u kojim se izbjegava osuda za agresiju, tj. osuda politike koja je dovela do rata i svih posljedica ovog stanja. Sve to skupa dovodi u pitanje legitimnost takvog suđenja. Osim toga u slučaju Glavaš, kao i u slučaju Zagorac vjerodostojni svjedoci optužbe koji imaju svoj ugled i razlog biti svjedocima, odbačeni su, a uzete su osobe iz krim miljea kao vjerodostojni svjedoci. Postavlja se pitanje onda kako i zašto prvi nisu a drugi jesu vjerodostojni svjedoci?! Strogo sam protiv dvostrukih pravila. Sve što vrijedi za sve europske zemlje mora vrijediti i za Hrvatsku. Moramo stoga inzistirati na istim načelima, ako se želimo zvati pravnom državom.


Razgovarala: Marina Mikulić l DL

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Babin sin u sedlu
PostPostano: 29 svi 2009, 14:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
Mar-kan je napisao/la:
kakva je klima prema MT u Hrvatskoj , šanse da pobijedi ?


nikakve, ako skupi dovoljno potpisa za kandidaturu, to može proglasiti uspjehom

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Babin sin u sedlu
PostPostano: 29 svi 2009, 14:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Poslije Mesića , svejedno mi , gori ne može doć'...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Babin sin u sedlu
PostPostano: 29 svi 2009, 18:49 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
RajvoSa je napisao/la:
Tuđman lobira za Cutillerov plan: "Hrvati u BiH moraju imati svoju teritorijalnost i identitet"
Ponedjeljak, 25 Svibanj 2009 19:32


Miroslav Tuđman vjerojatno je jedini hrvatski političar koji o BIH i Hrvatima u BiH ima nekakav stav, za razliku od drugih kojima svako političko razmišljanje prestaje na istočnoj granici Hrvatske kao da tamo nema ništa i ne živi nitko...





Trenutačno radi na Sveučilištu u Zagrebu, a već dvije godine predaje i na poslijediplomskom studiju na Mostarskom sveučilištu, sa čime je javnost slabije upoznata. Nakon održanih predavanja, odvojio je vrijeme za razgovor o aktualnim političkim, gospodarskim i kulturnim problemima Hrvata, kako u Republici Hrvatskoj, tako i u BiH.


Ako mu mi BH Hrvati ne dadnemo plebiscitarnu podršku i ne zaslužujemo ništa. Gledaj, koliko je to glasova samo od ljudi koji žive u BiH i i ljudi prve i druge generacije u Hrvatskoj.
Ma odmah 20% kad bi se dobro organizirali.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Babin sin u sedlu
PostPostano: 30 svi 2009, 02:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
lider30 je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:
Tuđman lobira za Cutillerov plan: "Hrvati u BiH moraju imati svoju teritorijalnost i identitet"
Ponedjeljak, 25 Svibanj 2009 19:32


Miroslav Tuđman vjerojatno je jedini hrvatski političar koji o BIH i Hrvatima u BiH ima nekakav stav, za razliku od drugih kojima svako političko razmišljanje prestaje na istočnoj granici Hrvatske kao da tamo nema ništa i ne živi nitko...





Trenutačno radi na Sveučilištu u Zagrebu, a već dvije godine predaje i na poslijediplomskom studiju na Mostarskom sveučilištu, sa čime je javnost slabije upoznata. Nakon održanih predavanja, odvojio je vrijeme za razgovor o aktualnim političkim, gospodarskim i kulturnim problemima Hrvata, kako u Republici Hrvatskoj, tako i u BiH.


Ako mu mi BH Hrvati ne dadnemo plebiscitarnu podršku i ne zaslužujemo ništa. Gledaj, koliko je to glasova samo od ljudi koji žive u BiH i i ljudi prve i druge generacije u Hrvatskoj.
Ma odmah 20% kad bi se dobro organizirali.


Slažem se. Nadam se da je i on shvatio potencijal i skontao da mu uz pravu kampanju i organizaciju "ne gine" bar tih 20%. Da sam tu kod nas, svakako bi se uključio u kampanju, bar na lokalnoj razini, ovo je šansa koja se ne propušta.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: crni_bombarder, hoblatopla, iprodano, Robbie MO, Tomba17 i 287 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO