HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 21:33.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 930 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 34, 35, 36, 37, 38  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 25 stu 2009, 18:07 
Offline

Pridružen/a: 19 ruj 2009, 11:35
Postovi: 3997
Ovo samo Dodicku odgovara, sad ce on kao promatrati prijedlog, pa ce reci haj mozda i moze (kao fol). SDP, SBiH, HDZ, HDZ90 ne prihvataju ovo, pa nema sanse ni da prodje bez brige. Znali smo uvijek i znacemo ko je krivac za ovakvo stanje, pa vi vjerujte Milokradu. Sad treba iskoristiti sve raspolozive strane i stranke da se nesto uradi po pitanju zajednicke borbe za pravedan ustav od strane Hrvata i Bosnjaka/Bosanaca.

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 25 stu 2009, 18:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8156
Bihac-Krajina je napisao/la:
Ovo samo Dodicku odgovara, sad ce on kao promatrati prijedlog, pa ce reci haj mozda i moze (kao fol). SDP, SBiH, HDZ, HDZ90 ne prihvataju ovo, pa nema sanse ni da prodje bez brige. Znali smo uvijek i znacemo ko je krivac za ovakvo stanje, pa vi vjerujte Milokradu. Sad treba iskoristiti sve raspolozive strane i stranke da se nesto uradi po pitanju zajednicke borbe za pravedan ustav od strane Hrvata i Bosnjaka/Bosanaca.

Zar ne misliš da bi to bilo dva protiv jedan, a ne valja ni kad su Srbi i Hrvati na istoj strani,
ne valja onda ni kad si sa Bošnjama na istoj strani. Nameće se riješenje samo po sebi,
a to je gurati priču o jednakopravnosti, to je jedina moralno ispravna priča, sve ostale MZ-a može da poklopi osim te priče.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 25 stu 2009, 18:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 srp 2009, 14:47
Postovi: 889
Ceha je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Sazvati HNS,jasno i glasno reći što i kako (entitet-federalna jedinica) i u kojim rokovima.Sve ostalo je tlapnja,gubljenje vremena.

Upravo tako. Možda odvojiti jedan dan u tjednu i ići prosvjedovati za hrv entitet (npr subota, pa cuga iza :zivili ) Jer od ovih glavana izgleda ništa pametno :biceovodobro


Bravo Ceha. Upravo sam to i sam bio rekao ali se urednistvu izgleda nije dopao moj cinicni stav te je moj upis nestao.

Upravo to. U boj u boj u boj za narod svoj. Na miran i civiliziran nacin. U mirne prosjvede. Do slobode. Pa ako nas ne hebu, polako, civilizirano eskalirat. Nista bolan balvani. Fino...hrvatski novac u hrvatskoj lisnici. Putevi..pohlako bolan...od Mostara do Sarajeva 3-4 dana..sto je bolan? Pokvarilo se mlijeko? ******** TV? Prestati je placat...pohlako...ali postojano. Da nas nanovo ne izdaju.

PS

Ljubicu i Covicu poslat i vijagru. Jer oni kohones nemaju. A sto se Bosnjaka tiche, nek razumiju, da cemo moc razgovarat/pordzat ih samo ona dana kada podjelimo Federaciju. Kad Federaciju podjelimo, e onda cemo pricat sa Srbima. Ne ranije. I nasa podrska ce bit principijalna.

Nece se moc trazit pola Banja Luke ako si dobio cijelo Sarajevo. Ali Posavina i djelovi oko Drine...vjerujem da bi i Srbi imali sto dati/uzeti. Svako od svakog i svatko svom da bi mogli zivit jedni pored drugih i konacno se ekonomiji okrenut.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 25 stu 2009, 19:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 srp 2009, 14:47
Postovi: 889
HDZ 1990: Novim prijedlogom ustavnih amandmana ne ostvaruje se ravnopravnost

"Iz Predsjedništva HDZ-a 1990 ističu kako će inicirati žurno održavanje Hrvatskog foruma političkih stranaka potpisnica Kreševske deklaracije te predstavnika kulturnih, znanstvenih i crkvenih institucija hrvatskoga naroda u BiH."

http://www.poskok.info/index.php?option ... Itemid=401


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 25 stu 2009, 20:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Frankopan je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Upravo tako. Možda odvojiti jedan dan u tjednu i ići prosvjedovati za hrv entitet (npr subota, pa cuga iza :zivili ) Jer od ovih glavana izgleda ništa pametno :biceovodobro

Bravo Ceha. Upravo sam to i sam bio rekao ali se urednistvu izgleda nije dopao moj cinicni stav te je moj upis nestao.
Upravo to. U boj u boj u boj za narod svoj. Na miran i civiliziran nacin. U mirne prosjvede. Do slobode. Pa ako nas ne hebu, polako, civilizirano eskalirat. Nista bolan balvani. Fino...hrvatski novac u hrvatskoj lisnici. Putevi..pohlako bolan...od Mostara do Sarajeva 3-4 dana..sto je bolan? Pokvarilo se mlijeko? ******** TV? Prestati je placat...pohlako...ali postojano. Da nas nanovo ne izdaju.
PS
Ljubicu i Covicu poslat i vijagru. Jer oni kohones nemaju. A sto se Bosnjaka tiche, nek razumiju, da cemo moc razgovarat/pordzat ih samo ona dana kada podjelimo Federaciju. Kad Federaciju podjelimo, e onda cemo pricat sa Srbima. Ne ranije. I nasa podrska ce bit principijalna.
Nece se moc trazit pola Banja Luke ako si dobio cijelo Sarajevo. Ali Posavina i djelovi oko Drine...vjerujem da bi i Srbi imali sto dati/uzeti. Svako od svakog i svatko svom da bi mogli zivit jedni pored drugih i konacno se ekonomiji okrenut.

Upravo tako. Mi smo najmanji od svih naroda u bih, a bošnjaci bi da za njih rušimo srbe. Bajke za malu djecu.
Ne fakat ljudi, pogledajte onu inicijativu more je kopno u hrvatskoj http://www.more-je-kopno.com/, ako ništa drugo bar se čuje za to. A koliko je puta Herceg bosna veća od Piranskog zaljeva? Ćovića i Ljubića ameri više ni ne pitaju za bilo šta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 25 stu 2009, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Hm, malo više detalja se čuje, i mislim da je situacija bolja za nas nego što je bila, jer se puno stvari seli na razinu države pa nas ne mogu Bošnjaci preglasavat.

Isto tako teško će nas predstavljat više neko poput Komšića po novom, i najvažnije, jedna od tri najvažnije funkcije sa stvarnom moći ide Hrvatu. Dok u Federaciji manje više imamo uvijek neke fikuse.

Sasvim u redu, samo, još se povećava broj političara a jedan od ciljeva je da se smanji broj. Ako bi išlo nakon ovoga i ukidanje Federacije savršeno prihvatljivo i možda i bolje od lutrije sa trećim.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 26 stu 2009, 00:18 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69040
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Ponovno vrlo loša, i neprihvatljiva rješenja.
10% solidnih elemenata, ostalih 90% katastrofa koju ni gluhoslijepi luđak ne bi potpisao.
Predlažem da više ništa ne predlažu, odnosno da nam više ne "pomažu".
Jednostavno, neka svi uzmu vremena koliko god im treba da shvate pretpostavku od koje sve polazi i na kojoj se sve završava: ustavne promjene mogu biti usvojene AKO I SAMO AKO se položaj Hrvata popravlja, a ne stagnira ili ovo što nude- dodatno pogoršava. To je već bezobrazluk.
Pa taman se dogovarali još 80 godina, nama se nikud ne žuri. Mi smo ovdje oduvijek, i tu smo zauvijek; svaki milimetar Hercegbosne je jak ko beton, u svakom smislu.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 26 stu 2009, 14:38 
Offline

Pridružen/a: 19 ruj 2009, 11:35
Postovi: 3997
Evo koga interesuje sta su EU i USA predlozili za ustavne promjene:

http://www.svevijesti.ba/download/ustavni_amandmani.pdf

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 26 stu 2009, 19:26 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69040
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Bihac-Krajina je napisao/la:
Evo koga interesuje sta su EU i USA predlozili za ustavne promjene:

http://www.svevijesti.ba/download/ustavni_amandmani.pdf


Evo pročitao sam novi prijedlog dva puta, ipak je bolje nego sam mislio, nije potpuno katastrofalno kao prvi prijedlog, nego je "samo" loše, nedovoljno što se tiče hrvatske pozicije, opet niti jedan od mnogih prijedloga hrvatske strane nije uvršten.

Pozitivno u novom prijedlogu:
- Predsjedništvo se bira u Domu Naroda (svaki od klubova konstitutivnih naroda izabere jednog člana predsjedništva, to je ono što sam i ja bio davno predložio :) ). Dakle, više nam neće Sejdo uzurpirat mjesto u Predsjedništvu i taj bezobrazluk i poniženje se otklanja.
Međutim to predsjedništvo je ponešto oslabljeno u pogledu ovlasti, što umanjuje dobitak.

- malo veće nadležnosti za državu. Bilo kakvo kresanje Federacije je dobro. Federacija se može razmontirat i odozgo i odozdo.
Međutim to nije bog zna što, jer RS neće dozvoliti išta osim kozmetičkog smanjivanja svoje nadležnosti.

Negativno u novom prijedlogu:

- "Dom Naroda se sastoji od 21 delegata. Za svaki konstitutivan narod, najmanje 6 delegata će pripadati tom narodu. Iz RS se bira 7 delegata i bira ih NS, a iz Federacije 14 delegata, a bira ih Dom Naroda Federacije."
Vrlo loše rješenje jer je loophole. I vrlo opasno.
Danas, u državni Dom Naroda hrvatske delegate biraju između sebe Hrvati u Domu Naroda Federacije.
Na taj način onemogućava se ubacivanje nijednog Sejde. Dom Naroda je svetinja i tu nema zajebancije.
Zašto je novi prijedlog loš?
Kao prvo, to bi se u praksi svelo na to da Federacija u državni Dom Naroda šalje 8 muslimana i samo 6 Hrvata.
Kao drugo i još gore, omogućilo bi da muslimani iz Doma Naroda Federacije (gdje imaju svoje "Srbe") mogu izabrat "Hrvate" u državni Dom Naroda. Dakle, teški loophole.
Hrvate trebaju birat samo hrvatski delegati u Domu Naroda Federacije, kako je i danas (ili pronać neko drugo rješenje ali koje daje savršeno identičan rezultat), a ne cijeli Dom Naroda Federacije. (gdje bošnje kontroliraju 2/3 zastupnika: Bošnje + "Srbe").
Nakon Sejde pušemo i na hladno, a ovo je bome vrlo toplo.



Međutim ovo se sve tiče državne razine i sve je to u biti slabo. Pravi problem za Hrvate se krije u Federaciji (kratkoročno: preglasavanje u Vladi Federacije, dugoročno: uspostava hrvatske federalne jedinice- vječna težnja), i ne treba podržat nijedan ustavni paket koji ne dira Federaciju.
Nije da nisu ništa promijenili od prošle verzije, u prvoj verziji Butmira bila je samo negativa, a ništa pozitivno i konkretno.

Ovaj novi prijedlog je manje loš nego prvi. Recimo bolji je od aprilskog paketa, ali je i dalje loš.
Nadam se da će nakon trećeg, četvrtog, petog..., desetog prijedloga konačno doć do konkretne pozitive za Hrvate, koji imaju najveća očekivanja i stoga neće svoj potpis dat jeftino.
Inače, mi to jednostavno nećemo i ne možemo potpisati, i nema ništa od EU. :neznam

Ovo sam napravio analizu u vezi drugog prijedloga Butmira, koji je - umjereno loš.
Podsjetimo, u prvom prijedlogu Butmira (za razliku od ovog drugog koji je loš, prvi je bio - katastrofalan), predlagalo se kasapljenje ovlasti Doma Naroda i njegovo svođenje na folklorno društvo (u 2. prijedlogu su zakonodavne ovlasti očuvane), biranje Predsjednišva u Predstavničkom Domu, te biranje delegata Doma naroda u državnom Predstavničkom domu, gdje bi još lakše bilo ubaciti "Hrvate".
Moja ocjena za prvi prijedlog: -5 (ispod nule)
Drugi prijedlog je negdje: -2
Ne trebamo i ne možemo potpisat ništa ispod +7. Tim više jer sve što mi tražimo tražimo za svoju ravnopravnost i vječnu težnju za samoupravom, pritom ništa ne oduzimajući drugima.
Ako se usporede prvi i drugi prijedlog, vidi se da su birokrati ipak (!?) nešto naučili, ne može se reći da nisu.
Slijede im daljnje lekcije, što duže budu boravili u BiH. :palacgore2
Čekamo treći, četvrti i peti prijedlog.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 26 stu 2009, 20:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Nije loše, ako sam ja dobro shvatio ojačat će se središnja vlada, otprilike na razinu Jugoslavije, a ne vidim čemu uopće imat entitet, barem ne Federaciju kad imamo kantone.

Jedino kad bi se Federacija vratila u ono što je bila nekad, čisto fiktivno postojanje.

Ni ministartstva joj ne trebaju, ni vlada, ni predsjednik ni zamjenik. Sve manje više mogu preuzet kantoni.

Inzka sam slušao na radiju neki dan. Njima je normalno da imaju 17 poludržava u Austriji, 25 u Njemačkoj, 30 i nešto u Švicarskoj, bar je tako on rekao.

Dakle prijedlog je u redu i kompromisan je ali ako će ostat entiteti trebaju i Hrvati dobit svoj inače nisu ravnopravni, ukidanje Federacije je ono na što sad treba ići a sve zajedničke agencije kao što su statistika ili meteorološki zavodi trebaju biti na razini države i to je to.

Država pojeftini i svima lakše, BiH opstaje, Srbi imaju RS a Hrvati kantone u kojima imaju solidnu vlast. Dovoljno za sve tri strane.

Dakle inzistirat na ukidanju ili barem marginalizaciji Federacije. Treba napravit neki mehanizam da ne može u Federaciji biti ministarstvo obrazovanja ako je to pitanje prepušteno kantonima i svakako se mora ukinut onaj dio po kojem Sarajevo dobiva 2x više love od drugih.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 26 stu 2009, 20:32 
Offline

Pridružen/a: 15 lis 2009, 00:22
Postovi: 3954
Junuz Djipalo je napisao/la:
Nije loše, ako sam ja dobro shvatio ojačat će se središnja vlada, otprilike na razinu Jugoslavije, a ne vidim čemu uopće imat entitet, barem ne Federaciju kad imamo kantone.

Jedino kad bi se Federacija vratila u ono što je bila nekad, čisto fiktivno postojanje.

Ni ministartstva joj ne trebaju, ni vlada, ni predsjednik ni zamjenik. Sve manje više mogu preuzet kantoni.

Inzka sam slušao na radiju neki dan. Njima je normalno da imaju 17 poludržava u Austriji, 25 u Njemačkoj, 30 i nešto u Švicarskoj, bar je tako on rekao.

Dakle prijedlog je u redu i kompromisan je ali ako će ostat entiteti trebaju i Hrvati dobit svoj inače nisu ravnopravni, ukidanje Federacije je ono na što sad treba ići a sve zajedničke agencije kao što su statistika ili meteorološki zavodi trebaju biti na razini države i to je to.

Država pojeftini i svima lakše, BiH opstaje, Srbi imaju RS a Hrvati kantone u kojima imaju solidnu vlast. Dovoljno za sve tri strane.

Dakle inzistirat na ukidanju ili barem marginalizaciji Federacije. Treba napravit neki mehanizam da ne može u Federaciji biti ministarstvo obrazovanja ako je to pitanje prepušteno kantonima i svakako se mora ukinut onaj dio po kojem Sarajevo dobiva 2x više love od drugih.


Dom naroda je ključ na državnoj razini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 26 stu 2009, 21:03 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69040
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Junuz Djipalo je napisao/la:
Nije loše, ako sam ja dobro shvatio ojačat će se središnja vlada, otprilike na razinu Jugoslavije, a ne vidim čemu uopće imat entitet, barem ne Federaciju kad imamo kantone.


-Loše je. Valjda znaš definiciju riječi loše. Loše je ono što je gore od trenutnog.
Prvo, za Hrvate je neprihvatljiv način izbor delegata u Dom Naroda, jer to ostavlja velik prostor za zloupotrebu, pa će ti u Domu Naroda sjedit Komšićeva sestra, Komšićev stric, Komšićeva kćer i Fra Petar Jeleč, i imat moć da nam izglasaju Ahdnamu za novi Ustav.


-Neće se puno ojačat središnja vlada (a tu ti očekuješ najveći dobitak), možda nešto sitno (koliko Dodik dopusti, dakle malo ). Pozitivno je ljuštiti/gasiti/razdruživati Federaciju, ali par novih kancelarija to neće učiniti.


Junuz Djipalo je napisao/la:
Treba napravit neki mehanizam da ne može u Federaciji biti ministarstvo obrazovanja ako je to pitanje prepušteno kantonima


Taj mehanizam se zove Ustavni sud, koji ne radi svoj posao.
Federalno Ministarstvo obrazovanja je ilegalno, po ustavu ne može postojati.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 26 stu 2009, 21:10 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23308
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
A ne znam Junuze zašto se veseliš prenošenju nadležnosti na središnju državnu razinu? Svaka nadležnost, koja je na državnoj razini se mora biti spremno na blokadu odlučivanja mjesecima.

Ako Uprava za ceste pređe na državnu razinu, pa neće se nikad dogovriti koje dionice cesta treba rekonstruirati (regionalne i magistralne ceste).
Uvod u katastrofalnu nefunkcionalnost. Nije važno samo da nas ne mogu preglasati. Nek bude i funkcionalno.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 26 stu 2009, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Zajedničko kod takvih institucija je i trošenje para. Nema trošenja - nema provizija.

Nedavno me policajac zaustavio u Skenderu i hoće naplatit kaznu, srpska faca, kažem ja evo 10 KM ne dam vam više, kaže on: idi pitaj onog u autu; odem do ovoga, bošnjačka faca, gleda poprijeko ali uze.

Poanta je da se ne mogu ni gledat, ni radit zajedno ali oba vole pare.

U Federaciji trenutno nema problema jer svime rukovode Bošnjaci pa lako ide sve, no to nije rješenje. Barem ne za nas. Zar ne? Ovo nam je i opomena za ubuduće da ne dajemo blokadama izgovor Bošnjacima i Srbima zašto nas gaze. Stvari moraju funkcionirati.

I ovo sad se može lagano preusmjerit bez neke revolucije. Ostavit je za poslije. Očekujem sastanak glavnih Hrvata i glavnih Bošnjaka. Najbolje bi bilo imat zajednički stav prema RS i pokušat oslabit ulogu entiteta. Pretvorit RS u kanton praktički, sa eventualnom vlastitom policijom. I to je to ovamo ih imamo deset, poneki se mogu spojit ako žele.

No moramo se pomaknut s mjesta. I aprilski paket je bio pomak u odnosu na sadašnje stanje.

Ako je ikome EU u interesu, nama je. Kantoni kakvi jesu, ukinuta granica sa Hr, ma što nam treba više?

Sve što ide na državnu razinu odgovara Hrvatima jer će nas teže preglasavati i jedni i drugi.

Je li neko čuo da su Hrvate za nešto preglasali u Brčkom?! Ja nisam.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 26 stu 2009, 23:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23308
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Pazi, nemoj Brčko povezivati s državnom razinom, jer je ipak lokalna sredina i funkcionira sa supervizorom iz međunarodne zajednice.

Što se tiče funkcionalnosti, evo ti primjera Mostara. Pariteti, onemogućeno preglasavaje, a grad konstantno pod blokadom.

Hipotetski da je Uprava za ceste na državnoj razini. Kako bi odlučili, kad ima para u proračunu samo za rekonstrukciju dvije dionice, a primjerice Hrvati guraju Mostar-Ljubuški, Srbi Banja Luka -Prijedor, dok Muslimani lobiraju za Cazin - Bihać?
Znajući kakvi su ljudi, to bi dugoročno pukla svaka koalicija. A to je tek banalni problem.

Slažem se, da ne bi bilo preglasavanja, ali ne bi bilo ni funkcionalnosti. Jedino da Visoki predstavnik stalno ulijeće sa odlučivanjem umjesto legitimnih predstavnika naroda.
Dugoročno bi taj sustav definitivno pokazivao velike nedostatke i blokirao procese odlučivanja.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 27 stu 2009, 16:37 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69040
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Biranje u Dom Naroda u tom prijedlogu treba korigirat da se spriječe zloupotrebe, napravili su rupu u zakonu.
Članak "7 delegata se bira iz NS RS, a 14 iz Doma Naroda Federacije. Bar 6 mora biti iz svakog konst. naroda."

treba promijeniti u:

"NS RS bira 6 Srba za delegate u DN, i jednoga koji može biti bilo koje nacionalnosti. Dom Naroda Federacije popunjava 14 mjesta u državnom DN na slijedeći način: hrvatski delegati u federalnom DN biraju između sebe 6 Hrvata, bošnjački delegati između sebe 6 Bošnjaka, a ostala 2 mjesta mogu biti bilo koje nacionalnosti i bira ih cijeli Dom".
(mada ja ne bi prepustio ni ova dva, praksa se mora svodit na to da Hrvati kontroliraju 7 Hrvata, 7 Srbi, i 7 Bošnjaci. Ta preostala 2 bi izabrao po teritorijalnom načelu: podijelio bih delegate federalnog doma u 2 tabora s obzirom na kantone iz kojih su izabrani (hrv, boš) i svaki bi tabor izabrao po jednog.)

Ovaj sistem uvažava teritorijalnu rasprostranjenost 3 naroda.
I ispunjava formalan zahtjev (koji EU traži) da svatko može birati i biti biran državni u DN, bez obzira na nacionalnost i prebivalište u BiH.

Naravno, čak i pored ove korekcije, prijedlog ostaje loš i nije prihvatljiv za hrvatske stranke.
Ovo pišem čisto da pokažem kako se svaka rupa u zakonu može pokrpat.
Federacija se mora dirat. ( hrvatska federalna jedinica od Orašja preko Viteza do Neuma, mostarski statut, tv kanal)

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 27 stu 2009, 18:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8156
Junuz Djipalo je napisao/la:
Očekujem sastanak glavnih Hrvata i glavnih Bošnjaka. Najbolje bi bilo imat zajednički stav prema RS i pokušat oslabit ulogu entiteta. Pretvorit RS u kanton praktički, sa eventualnom vlastitom policijom. I to je to ovamo ih imamo deset, poneki se mogu spojit ako žele.

No moramo se pomaknut s mjesta. I aprilski paket je bio pomak u odnosu na sadašnje stanje.

Sve što ide na državnu razinu odgovara Hrvatima jer će nas teže preglasavati i jedni i drugi.

Je li neko čuo da su Hrvate za nešto preglasali u Brčkom?! Ja nisam.

Junuze

nisam citirao sve što si napisao, ali ovo boldano je
upravo ono što Bošnje uporno govore i ponavljaju t.j.
ono zbog čega se Hrvatima diže kosa na glavi.
Ti pričaš kao Bošnjak, jer to su upravo prioriteti
Bošnjaka. Po tebi bi se Hrvati trebali staviti u službu
ciljeva Bošnjaka.

Sorry, možda si Bošnjak pa se izvinjavam u tome slučaju,
ali Hrvatima bi trebalo ponešto dati i zajamčiti prije nego
se od njih zatraži "borba" za tuđe ciljeve.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 27 stu 2009, 18:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8156
Pročitao sam ovaj novi dokument i još uvijek nema onaj minimum koji je prihvatljiv za nas,
jer prijedlog nema zajamčen element ravnopravnosti t.j. nešto kao federalna jedinica ili kanton,
već je ravnopravnost "osigurana" na principu preglasavanja ali ovoga puta među zastupnicima
a ne kao do sada biranjem glasača.
Ako bi prijedlog uključio da dva mjesta imaju ostali možda bismo mogli razgovarati, ali bi i tada
trebalo strogo definirati izbor tih ostalih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 27 stu 2009, 20:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 srp 2009, 14:47
Postovi: 889
Robbie, hvala ti lijepa na sjajnoj analizi, te vremenu koji si ulozio da sve proucis. :palacgore1

Keep up bro....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 27 stu 2009, 21:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69040
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Pa hvala, zbog forumaša sam i napisao to gore da mogu svi vidjet o čemu se radi, jer znam da 80% ljudi nije pročitalo ni sadašnji ustav, ja sam ga toliko puta čitao da ga znam skoro napamet.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 27 stu 2009, 21:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
i_jopet je napisao/la:
Pročitao sam ovaj novi dokument i još uvijek nema onaj minimum koji je prihvatljiv za nas,
jer prijedlog nema zajamčen element ravnopravnosti t.j. nešto kao federalna jedinica ili kanton,
već je ravnopravnost "osigurana" na principu preglasavanja ali ovoga puta među zastupnicima
a ne kao do sada biranjem glasača.
Ako bi prijedlog uključio da dva mjesta imaju ostali možda bismo mogli razgovarati, ali bi i tada
trebalo strogo definirati izbor tih ostalih.


Tako da nema potrebe ni čitati ta sranja.Oni uporno pokušavaju da naprave krov,a temelji se ljuljaju od 94.
Nemaš teritorij,nemaš ni vlast na njemu ili je dijeliš kako MZ misli da treba.Nemaš vlast u odlukama,nemaš ni kontrolu finansija.I tako u krug.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 27 stu 2009, 21:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
i_jopet je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:
Očekujem sastanak glavnih Hrvata i glavnih Bošnjaka. Najbolje bi bilo imat zajednički stav prema RS i pokušat oslabit ulogu entiteta. Pretvorit RS u kanton praktički, sa eventualnom vlastitom policijom. I to je to ovamo ih imamo deset, poneki se mogu spojit ako žele.

No moramo se pomaknut s mjesta. I aprilski paket je bio pomak u odnosu na sadašnje stanje.

Sve što ide na državnu razinu odgovara Hrvatima jer će nas teže preglasavati i jedni i drugi.

Je li neko čuo da su Hrvate za nešto preglasali u Brčkom?! Ja nisam.

Junuze

nisam citirao sve što si napisao, ali ovo boldano je
upravo ono što Bošnje uporno govore i ponavljaju t.j.
ono zbog čega se Hrvatima diže kosa na glavi.
Ti pričaš kao Bošnjak, jer to su upravo prioriteti
Bošnjaka. Po tebi bi se Hrvati trebali staviti u službu
ciljeva Bošnjaka.

Sorry, možda si Bošnjak pa se izvinjavam u tome slučaju,
ali Hrvatima bi trebalo ponešto dati i zajamčiti prije nego
se od njih zatraži "borba" za tuđe ciljeve.


Allahu ekber

Hm, ja bih postavio uvjet samo jedan, isti tren u EU s Hrvatskom. To mi je jedino jamstvo da ćemo opstat u BiH. Kad ne bi bilo granice, ista valuta, europski zakoni itd.

Nije alternativa imat, baš po svaku cijenu hrvatsku jedinicu koju će pljačkat naš. Imali smo sličnu. Zato su nam je i ukinuli. Da je bilo reda u njoj u ratu i nakon njega, opstala bi ona.

Najbolja je kombinacija imat hrvatsku jedinicu u EU i na tom putu treba inzistirat i treba pokušat. Ali svašta treba očekivat na tom putu. Što je sve jedna Hrvatska od ustupaka napravila. Što mislite što ćemo sve mi morat?

Ne samo mi...

Izrasta generacija koja rata nije osjetila, treba im dat priliku da se ne opterećuju stvarima koje su nas patile, od komunizma do rata.

Možeš davat svoje mišljenje bez problema ali nemoj vrijeđat ni indirektno, pogotovo što se vidi da ti nedostaje životnog iskustva. Najbolja rješenja nisu uvijek ona koja nam se čine očita. Recimo oženiš najljepšu curu u gradu i poslije skužiš da ima tonu nasljednih bolesti i da su joj svi u obitelji pošandrcali u tridesetoj. A kad ona dođe u te godine ćeš se pitat zašto si samo blejao u njene sise. :zubati

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 27 stu 2009, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Jel ti Junuze misliš na Herceg Bosnu kad tvrdiš - Da je bilo reda u njoj u ratu i nakon njega, opstala bi ona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 27 stu 2009, 23:40 
Offline

Pridružen/a: 15 lis 2009, 00:22
Postovi: 3954
Junuz Djipalo je napisao/la:
i_jopet je napisao/la:
Junuze

nisam citirao sve što si napisao, ali ovo boldano je
upravo ono što Bošnje uporno govore i ponavljaju t.j.
ono zbog čega se Hrvatima diže kosa na glavi.
Ti pričaš kao Bošnjak, jer to su upravo prioriteti
Bošnjaka. Po tebi bi se Hrvati trebali staviti u službu
ciljeva Bošnjaka.

Sorry, možda si Bošnjak pa se izvinjavam u tome slučaju,
ali Hrvatima bi trebalo ponešto dati i zajamčiti prije nego
se od njih zatraži "borba" za tuđe ciljeve.


Allahu ekber

Hm, ja bih postavio uvjet samo jedan, isti tren u EU s Hrvatskom. To mi je jedino jamstvo da ćemo opstat u BiH. Kad ne bi bilo granice, ista valuta, europski zakoni itd.

Nije alternativa imat, baš po svaku cijenu hrvatsku jedinicu koju će pljačkat naš. Imali smo sličnu. Zato su nam je i ukinuli. Da je bilo reda u njoj u ratu i nakon njega, opstala bi ona.

Najbolja je kombinacija imat hrvatsku jedinicu u EU i na tom putu treba inzistirat i treba pokušat. Ali svašta treba očekivat na tom putu. Što je sve jedna Hrvatska od ustupaka napravila. Što mislite što ćemo sve mi morat?

Ne samo mi...

Izrasta generacija koja rata nije osjetila, treba im dat priliku da se ne opterećuju stvarima koje su nas patile, od komunizma do rata.

Možeš davat svoje mišljenje bez problema ali nemoj vrijeđat ni indirektno, pogotovo što se vidi da ti nedostaje životnog iskustva. Najbolja rješenja nisu uvijek ona koja nam se čine očita. Recimo oženiš najljepšu curu u gradu i poslije skužiš da ima tonu nasljednih bolesti i da su joj svi u obitelji pošandrcali u tridesetoj. A kad ona dođe u te godine ćeš se pitat zašto si samo blejao u njene sise. :zubati


EU ne rješava nacionalne probleme. 25 godina je prošlo od ulaska Irske i VB u tadašnju EEZ do primirja. Belgija je u EEZ od početka pa je tek u devedesetima počela rješavati svoj nacionalni problem. Mislim da živiš u iluzijama. Što se valute tiče, euro se ne uvodi automatski kad postaneš član. Jedina srednjoeuropska država članica koja je u euro zoni je Slovenija. Jedino za što je bitan ulazak u EU je sloboda kretanja radnika (ako ne bude prijelaznog perioda), da Muslimani odlepršaju na zapad trbuhom za kruhom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Butmir
PostPostano: 28 stu 2009, 00:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Junuz Djipalo je napisao/la:
Nije alternativa imat, baš po svaku cijenu hrvatsku jedinicu koju će pljačkat naš. Imali smo sličnu. Zato su nam je i ukinuli. Da je bilo reda u njoj u ratu i nakon njega, opstala bi ona.


Junuze, ovo ti je u konkurenciji za "shit godine" foruma, čestitam. :zivili

Al eto, reći ćemo da je izvučeno iz konteksta i predstavljalo neku vrstu karikiranja, jel tako :palacgore1

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 930 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 34, 35, 36, 37, 38  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Marko80, Patriota, Tomba17 i 468 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO