HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 00:52.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 04:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
U nekim predizbornim izjavama muslimanski politicari prijetili su novim ratom. Mislim da se to treba uzeti u obzir kod donosenja svakog novog budzeta zajednickih institucija. Zakon o obrani se mozda ne moze bez konsenzusa izmijeniti, ali se moze uskratiti budzet, a koji se mora potvrdjivati svake godine. "Defundiranje" je popularna metoda u Americi kojom npr. Predsjednik Amerike se moze usprotiviti nekom zakonu. Jednostavno smanji budzet za stavke vezane za taj zakon na minimum ili cak 0. Bez para se nista ne moze provesti.


BiH se moze demilitarizirati ovako:

-nepotpisivanje odluke o nabavci bilo kakvog novog helikoptera, minobacaca ili slicne stvari, trenutno oruzje pustiti da truli. Znamo da je za ovakve odluke potreban konsenzus Ministarstva financija, Ministarstva obrane, sva tri clana Predsjednistva, i oba Doma drzavnog parlamenta (odobrenje budzeta).

-inzistiranje da nema nikakvog povecanja budzeta ministarstva obrane, niti za 1 KM, inace nema dogovora o budzetu. Uciniti da inflacija (oko 2-3% godisnje) uradi svoje, jer kupovna moc 1 marke, eura, dolara svake godine se smanjuje za stopu inflacije. Time se efektivno smanjuje kupovna moc budzeta, odnosno sam budzet. Sve ce rasti u BiH, GDP, place, ostali budzeti, ali budzet ovog ministarstva se ne smije povecavati.

Budzet ministarstva obrane se ne povecava vec par godina, koliko mi je poznato, jer nije postignut kompromis za njegovo povecanje. To je sjajno, jer to znaci da je budzet sada slabiji za oko 10% nego sto je bio prije 5 godina. Inflacija jede vrijednost novca.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 09:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23309
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Odlična ideja. I Muslimane optuživati za militantnost, ako se budu protivili.

BiH je bure baruta i naouružanje je samo dolijevanje goriva na eksplozivnu situaciju.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 12:27 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6815
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
BiH nema neprijatelje.Ako već oružane snage moraju da postoje,treba da budu dimenzionirane tako da služe u međunarondnim mirovnim misijama UN i za pomoć pri otklanjanju prirodnih nepogoda- požari,poplave i sl. Sve preko toga je nepotrebno i luksuz.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 12:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 srp 2016, 13:12
Postovi: 605
zasto uopce vojska BiH ima budzet od skoro 300 miliona KM, gdje uopce zavrsavaju ti novci? nekom jednostavnom racunicom dobio sam da na place vojnika ode manje od 100 miliona godisnje. zar je moguce da su troskovi odrzavanja vojske, nabave oruzja i municije oko 200 miliona KM godisnje?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 14:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
Velocidad je napisao/la:
zasto uopce vojska BiH ima budzet od skoro 300 miliona KM, gdje uopce zavrsavaju ti novci? nekom jednostavnom racunicom dobio sam da na place vojnika ode manje od 100 miliona godisnje. zar je moguce da su troskovi odrzavanja vojske, nabave oruzja i municije oko 200 miliona KM godisnje?


Najveci dio ide na place uposlenika, u skorije vrijeme planira se i povecanje placa, i normalno za to su potrebna dodatna sredstva u budzetu, realno danas se ne isplati biti profesionalni vojnik u bejha, ljudi daju otkaze, odlaze, i zato logicna potreba da se povecaju place nebi li se ljudi nekako zadrzali a stekli novi kandidati i vojnici, glavni cilj trenutno im je poboljsanje materijalnog statusa uposlenika, i tome su dali prednost cak i odnosu na modernizaciju, sto prethodnih godina nije bio slucaj

U poredjenju budzeta MOBIH-OSBIH sa regionalnim zemljama, taj budzet je mizeran, konkretno budzet vojske Srbije iznosi 600 miliona €, a samo budzet za nabavku naoruzanja je utrostrucen tri puta za narednu godinu, ista stvar je i sa OSRH 680 miliona €, i u poredju budzeta bejha, iznos od 150 miliona € je smiješan i mizeran u svakom smislu

Postojanje OSBIH treba gledati kroz prizmu da se Srpski i Hrvatski kadar školuje, obucava, to su ljudi koji ce sutra stati uz svoj narod, naravno ne treba ni spominjati koliko broj Srpskih i Hrvatskih porodica živi od tog budzeta, po nekoj mojoj slobodnoj procjeni vise od 6.000, ista stvar je i sa materijalno tehnickim sredstvima koji ce se sutra u slucaju necega podijeliti na tri dijela, zato sasvim normalna podrska jacanju OSBIH u svim segmentima

_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 15:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Da parafraziram Suljagića: "Sve osim ubojstva.".

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 15:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 srp 2016, 13:12
Postovi: 605
LakePlacid je napisao/la:
Velocidad je napisao/la:
zasto uopce vojska BiH ima budzet od skoro 300 miliona KM, gdje uopce zavrsavaju ti novci? nekom jednostavnom racunicom dobio sam da na place vojnika ode manje od 100 miliona godisnje. zar je moguce da su troskovi odrzavanja vojske, nabave oruzja i municije oko 200 miliona KM godisnje?


Najveci dio ide na place uposlenika, u skorije vrijeme planira se i povecanje placa, i normalno za to su potrebna dodatna sredstva u budzetu, realno danas se ne isplati biti profesionalni vojnik u bejha, ljudi daju otkaze, odlaze, i zato logicna potreba da se povecaju place nebi li se ljudi nekako zadrzali a stekli novi kandidati i vojnici, glavni cilj trenutno im je poboljsanje materijalnog statusa uposlenika, i tome su dali prednost cak i odnosu na modernizaciju, sto prethodnih godina nije bio slucaj

U poredjenju budzeta MOBIH-OSBIH sa regionalnim zemljama, taj budzet je mizeran, konkretno budzet vojske Srbije iznosi 600 miliona €, a samo budzet za nabavku naoruzanja je utrostrucen tri puta za narednu godinu, ista stvar je i sa OSRH 680 miliona €, i u poredju budzeta bejha, iznos od 150 miliona € je smiješan i mizeran u svakom smislu

Postojanje OSBIH treba gledati kroz prizmu da se Srpski i Hrvatski kadar školuje, obucava, to su ljudi koji ce sutra stati uz svoj narod, naravno ne treba ni spominjati koliko broj Srpskih i Hrvatskih porodica živi od tog budzeta, po nekoj mojoj slobodnoj procjeni vise od 6.000, ista stvar je i sa materijalno tehnickim sredstvima koji ce se sutra u slucaju necega podijeliti na tri dijela, zato sasvim normalna podrska jacanju OSBIH u svim segmentima


ne mogu naci podatke po cinovima o broju vojnika, ali vidim da su im prosjecne neto mjesecne place od 666 KM do 961 KM. nek bude 750 KM prosjecna placa, na 9200 vojnika to je 83 miliona KM godisnje neto, sto je cca 100 miliona KM bruto. znaci malo vise od trecine budzeta se odvaja na place uposlenika. trebam napomenuti da nemam prakticki nikakva znanja iz ekonomije pa moguce da nisam dobio ni priblizne rezultate kakvi su u stvarnosti...

znaci skoro 200 miliona KM se godisnje odvaja na puske, municiju, vozila i ne znam sta sve. ovako na prvu izgleda daima tu dobro prostora za srezati budzet , s obzirom da je jedina prakticna korist od vojske da pomazu u slucaju poplava i drugih nepogoda, moze se komotno dio sredstava preusmjeriti u GSS i slicne udruge...

mislim da je puno reci 6000 obitelji, ako je ukupno 9200 vojnika, a sastav OSBiH se racuna po popisu iz 1991., ispada da vojska izdrzava 1600 hrvatskih (ako je uopce zaposleno toliko hrvata, znam da su ih imali problema naci), i 2870 srpskih obitelji. a i tu moguce lako da grijesim jer racunam samo po prvim podatcima koje mi google izbaci


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 15:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Mislim da si u pravu, 750 KM je neki prosjek. Ali sa putarinom i još nekim dodacima. Plaća je mislim 550 KM.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 16:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
Evo da ti bude lakše, 2015 godina a isto je i danas, daleko od tvojih pretpostavki

Odobrena sredstva za 2015.godinu iznose 286.066.000 KM
Utrošena sredstva iznose 272.243.814 KM (uključujući vremenska razgraničenja)

Na temelju navedenih podataka proizilazi da je postotak realizacije budžeta za 2015.godinu - 95,17 %, u odnosu na odobreni budžet za izvještajni period

slika

http://www.mod.gov.ba/foto2015/072116%20izvjestaj.pdf

_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 16:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 srp 2016, 13:12
Postovi: 605
ocito mi se neke brojke ne slazu, koliko uopce ima uposlenih u OSBiH? pretpostavljam da nije dobar podatak o 9200 aktivnih vojnika koje sam ja nasao


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 16:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24636
Lokacija: Heartbreak Hotel
Osim "9200" vojnika postoji još jedan broj civila zaposlenih u MO, barem 1000.

Ako je minimalna plaća za vojnika + doprinosi nekih 1000 maraka onda je to godišnje 120 milijuna. A uzevši u obzir i veće plaće onda su ove brojke jako logične.

Edit:

Prema zvaničnim podacima za prošlu godinu bilo je 10.011 zaposlenih u Ministarstvu odbrane i OSBiH

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 16:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
To bi trebalo da je u okviru tih 9200. Ako je podatak da OSBiH ima 9200 zaposlenih, u tu brojku spadaju i civilina radna mesta. Isto važi i za VS i OSRH.

Edit, sudeći po tvom editu, ipak ne spadaju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 17:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
Broj uposlenih sa krajem ove godine je 10.076, prosjecna placa profesionalnog vojnika je cca 900 KM neto, i to sa profilom od 27 godina starosti i srednjom školom

_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 17:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Šta znače ove prve dve stavke u "Tekući rashodi" u tabeli koju si okačio. "Nabavka opreme" i "Nabavka stalnih sredstava"?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 17:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 srp 2016, 13:12
Postovi: 605
192m KM / 10076 uposlenih ispada skoro 1600KM bruto po vojniku mjesecno

malopri sam se bio orjentirao po ovoj tablici na koju sam naletio

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 17:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
Tek sada vidim broj uposlenih koje je napisao @bobovac, dakle 65 novouposlenih lica za koje se u startu zna da nisu vojnici vec administrativci ministarstva odbrane, buduci da su bili izbori i da je dosla nova vlast na drzavnom nivou automatski se zna ciji su i ko ih je uposlio ...

Tekuci rashodi - planirani redovni rashodi unutar budzeta, nabavka opreme sam naziv kaže, stalna sredstva - municija i streljivo

Ova tabela nije uredu, imam najblizeg poznanika koji je podoficir prve klase, mnogo veca neto primanja ima od navedenih 1.012 KM, naravno ne znam tacan iznos, ali mislim da je to oko 1.200 i 1.400 KM, tabela vjerovatno sa nekog portala a cifre novinarsko "istrazivanje", nema logike i nemoguce je da podoficir prve klase ima tek nesto više od 300 KM vecu placu od tek odškolovanog vojnika, tu mi leži najveca zaškoljica da ove cifre nisu realne

_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
LakePlacid je napisao/la:
municija i streljivo

Šija i vrat... Predugo živiš u Sarajevu, pa si zaboravio srpski.

Ako su to tekući troškovi, to onda znači i gorivo, maziva, hrana, čarape, čizme, kaiševi, uprtači, uniforme, rezervni delovi....

A druga stavka -nabavka stalnih sredstava, potrošeno 80k evra. Šta su kupili, polovan kamion? :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 19:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
Ocito su tri strani pojedini pojmovi koliko vidim, nema veze sa Srpskim vec sa terminima ...

U vojnoj terminologiji municija i streljivo dva su razlicita termina, dva razlicita pojma, pojednostavnjeno manji - veci - najveci kalibar, vjerovatno ti to nije jasno, municija te asocira na Srpski a streljivo vjerovatno na Hrvatski :zubati :smijeh

Stara škola JNA, ne leti pred rudu i ne trudi se da budes na svakom loncu poklopac mozda bude bolje

Citat:
СЛОБОДА НАОРУЖАЊЕ ЧАЧАК

Streljačka municija

https://vukomanv.wordpress.com/proizvodni-program/streljacka-municija/


Citat:
Ekskluzivno: Ovako izgleda Fabrika streljačke municije koja danas počinje da radi (VIDEO)

https://www.srbijadanas.com/vesti/info/ekskluzivno-ovako-izgleda-fabrika-streljacke-municije-koja-sutra-pocinje-da-radi-video-2017-06-30

_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 19:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Streljačka municija nije isto što i streljivo. Streljivo ne postoji kao reč u srpskom jeziku, manje gledaj FTV.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 19:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
:smijeh

Umirem od smijeha, jbg reci pogrijesio, sta sad, zabadam nos svugdje i okej, nema problema, zajebi ...

https://recnik.org/recnik/nemacki-srpski/Munition

STRELJIVO - MUNICIJA - Zaira, džebana, tj. puščani meci, granate, šrapneli, bombe i dr. (lat.)

Ti i tvoj rijecnik jos Srpski =))

_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 19:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ok, streljačka municija je isto što i streljivo, budi u pravu.

Edit, srpski se piše malim slovom, mrzim da ispravljam ljude zbog gramatičkih grešaka, ali kad me neko ubeđuje da je streljačka municija i streljivo isto, onda imam manju grižu savesti nego inače zbog toga.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 20:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
Ti si umjetnicka dusa, recitujes, motaš, i to poštujem, ne trazim od tebe da poznajes vojne tremine, daleko od toga, što se ljutiš odma, nema razloga, jbg ne mozes biti na svakom loncu poklopac i poznavati sve, jos meni (pogledaj opis profila) :zubati spočitavati strucno znanje, a o gramatici ti dozvoljavam, ipak si ti učen psiholog i sta sve jos ne

:zivili

_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 17 pro 2018, 20:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Vidi, možeš ti da koristiš i reč džebana, kao da si Karađorđev ustanik, ali to ne znači da se ta reč koristi u modernom srpskom jeziku. Pretovario sam u vojsci preko leđa sanduke i sanduke municije i nigde, baš nigde nisam naišao da piše arhaizam "streljivo", svugde je pisalo municija. Niti ijedan podoficir ili oficir nijednom nije upotrebio tu reč.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demilitarizacija BiH stezanjem kaiša budzeta Ministarstva obrane
PostPostano: 18 pro 2018, 04:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7986
Srpski je municija od francuskog munition.

Hrvatski je streljivo


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: D. Zvonimir, Grom, Pejtonac sa juga, Robbie MO, Teuton i 480 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO