HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 02:08.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 262 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 09 sij 2017, 22:13 
Offline

Pridružen/a: 27 pro 2016, 23:52
Postovi: 790
telaad je napisao/la:
Vladimir RUS je napisao/la:
To ide najbolje. :zubati

Salu na stranu, solidno je stanje da kucnem u drvo. :D


Da li je istina da se prosjecno gledano u BD bolje zivi nego u ostatku BiH? I ako da, zasto je to tako?

Bio sam bas ovog ljeta prvi put u Brckom, doduse u prolazu, pojeo sladoled u nekoj pjesackoj zoni. Cini mi se da je fino uredjen gradic.

Grad od 80000 sa distriktom ima budzet 200 000 000.Nazalost nije kako bi trebalo biti,ali u odnosu na ostatak Bosne bolje de zivi,vece su plate,ljudi su tolerantniji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 09 sij 2017, 22:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36051
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Zanimljivo, možda da i Sarajevo pretvorimo u distrikt, možda i tamošnji Bošnjaci postanu tolerantniji, tko će ga znati.
Nego kad ćete i od Brčkog praviti grad slučaj pa ne može da pet puta vlasi budu gradonačelnici a samo jednom musliman, to je aparthejd nad Bošnjacima Brčkog?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 09 sij 2017, 22:28 
Offline

Pridružen/a: 27 pro 2016, 23:52
Postovi: 790
daramo je napisao/la:
Zanimljivo, možda da i Sarajevo pretvorimo u distrikt, možda i tamošnji Bošnjaci postanu tolerantniji, tko će ga znati.
Nego kad ćete i od Brčkog praviti grad slučaj pa ne može da pet puta vlasi budu gradonačelnici a samo jednom musliman, to je aparthejd nad Bošnjacima Brčkog?

Predsjednik skupstine je Bosnjak.Gradonacelnik se bira dogovorom a ne preglasavanjem,i za razliku od drugih opcina nema bitne ovlasti.Sto se tice vlade neke bitne odjele drze Bosnjaci.Srbi imaju mjesto gradonacelnika i jos neke odjele,hrvati zamjenika gradonacelnika i predsjednika skupstibe te nekoliko odjela.Za razliku od ostatka Bosne projekat suzivota je kod nas uspio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 15:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8165
Brčko je zamišljen kao pilot projekt BiH u malom i nije uspio jer se
održava na životu samo zbog upumpavanja novca. Bez tog novca
bio bi među najgorim općinama u BiH po financijama a za suživot da i
ne pričam. Podsjeća me na Vukovar što se tiče suživota, kao sve to
funkcionira ali ovo je moje a tamo je tvoje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 15:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2010, 15:32
Postovi: 6243
Lokacija: Izvan sebe
Zalosno da u bih nigdje pokusaj zajednickog suzivota nije uspio.

_________________
Da je pravda i demokracija, bila bi Herceg-Bosna a ne Federacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 16:41 
Offline

Pridružen/a: 25 stu 2016, 17:24
Postovi: 698
Old Fridolin je napisao/la:
Zalosno da u bih nigdje pokusaj zajednickog suzivota nije uspio.


Kako nije uspio? Zar nije jedini multietnicki grad u BiH gdje sva tri naroda dijele vlast u nekom razumnom obliku i ciji stanovnici (ocigledno) prosjecno bolje zive od ostalih u BiH?

Meni je to itekako uspjesan primjer kad se uzme sve u obzir sto je bilo i sto jest.

_________________
BBC u obrani okcidentalnih tekovina > https://www.youtube.com/watch?v=XOteEdeW9ME


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 16:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8165
telaad je napisao/la:
Old Fridolin je napisao/la:
Zalosno da u bih nigdje pokusaj zajednickog suzivota nije uspio.


Kako nije uspio? Zar nije jedini multietnicki grad u BiH gdje sva tri naroda dijele vlast u nekom razumnom obliku i ciji stanovnici (ocigledno) prosjecno bolje zive od ostalih u BiH?

Meni je to itekako uspjesan primjer kad se uzme sve u obzir sto je bilo i sto jest.


Žive bolje jer se taj model u Brčkom financira izvana, upumpava se novac, sami od sebe bi crkli doslovno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 16:49 
Offline

Pridružen/a: 25 stu 2016, 17:24
Postovi: 698
i_jopet je napisao/la:
telaad je napisao/la:

Kako nije uspio? Zar nije jedini multietnicki grad u BiH gdje sva tri naroda dijele vlast u nekom razumnom obliku i ciji stanovnici (ocigledno) prosjecno bolje zive od ostalih u BiH?

Meni je to itekako uspjesan primjer kad se uzme sve u obzir sto je bilo i sto jest.


Žive bolje jer se taj model u Brčkom financira izvana, upumpava se novac, sami od sebe bi crkli doslovno.


Pa dobro, sta nam to onda govori? Pa to da je najpotrebnije ljudima dati hljeb/kruh i eto ti rijesenja. Od praznih populisticko patriotskih floskula se niko nije zasitio.

A koji to grad prepusten samom sebi nebi bankrotirao? Pa nije Brcko Monako.

_________________
BBC u obrani okcidentalnih tekovina > https://www.youtube.com/watch?v=XOteEdeW9ME


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 16:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ništa u Brčkom nije riješeno. Sva 3 naroda žive izolirano u svojim enklavicama i mrze druge.
Ako vama Bošnjacima do toga probajte Idlib ili Mosul, isti vrag.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 17:07 
Offline

Pridružen/a: 25 stu 2016, 17:24
Postovi: 698
Ne znam, zato i pitam ove koji zive u Brckom a ne one koji zive u Becu. Da li je moguce da su u tako malom gradu "enklavizirani"? Ne mislim sad na okolna sela. To su uvijek bile svojevrsne enklave.

_________________
BBC u obrani okcidentalnih tekovina > https://www.youtube.com/watch?v=XOteEdeW9ME


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 17:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
ludi mujo je napisao/la:
Vladimir RUS je napisao/la:
Srpski ako je sudeći po rezultatima nedavnih izbora.

http://radiobrcko.ba/rezultati-izbora-prema-izracunu-politickih-stranaka-u-brckom/

Svi u gradu su došljaci. Malo je Brčaka starosjedilaca u gradskom dijelu Brčkog. Ili su u inostranstvu ili u Banja Luci, Sarajevu, Mostaru i u velikim gradovima po regionu. I Bošnje su došljaci, uglavnom iz Srebrenika, Čelića i drugih Federalnih opština u okruženju.

Starosjedioci su u selima, mada i oni odoše u inostranstvo, a dolaze ljudi iz drugh krajeva.

U Brckom zivim i najbolje xnam stanje,zato ne pricaj gluposti.Srbi imaju dvije stranke zato je i broj gladova takav.Bosnjaci ih imaju 4-5 i svi su sem SDA podbacili.Vlast je ista,sa istim broj poslanika Bosnjaka i Srba.Presudila je slaba izlaznost Bosnjaka i cinjenica da su isti velikim dijelom glassli za Srbina dr.Markovica.

I ja živim u istom tom Brčkom. Bošnjaci nisu većina, ako je sudeći po izbornim rezultatima. I Srbi imaju nekoliko stranaka od kojih 3-4 veoma jake stranke. U jedne je predsjednik Brčak (Socijalstička partija), u druge bivši predsjednik je Brčak (SDS), a treća uvijek dobije mjesto gradonačelnika (SNSD) kada neka srpska stranka pobjedi, a tu je i PDP itd. Prve dvije stranke sa najviše glasova na izborima 2016 u Brčkom su SDS i SNSD koje su blizu jedna drugoj po osvojenim glasovima. Uprkos velikoj razjedinjenosti kod Srba Brčkog, najviše glasova osvojile su srpske stranke. I Srbi su glasali za Brčansku Demokratsku Partiju koju vodi Bošnjak, pa opet pobjedili.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 18:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
telaad je napisao/la:
Vladimir RUS je napisao/la:
To ide najbolje. :zubati

Salu na stranu, solidno je stanje da kucnem u drvo. :D


Da li je istina da se prosjecno gledano u BD bolje zivi nego u ostatku BiH? I ako da, zasto je to tako?

Bio sam bas ovog ljeta prvi put u Brckom, doduse u prolazu, pojeo sladoled u nekoj pjesackoj zoni. Cini mi se da je fino uredjen gradic.

Stanje je isto kao na nivou BiH pošto stopa nezaposlenosti u Brčkom je ista kao ona na nivou iste. Jedino budžet i oni koji su na budžetu dobro stoje, kao i infrastruktura koja je jedna od najboljih u BiH, ako ne i najbolja u istoj. Što se tiče realnog sektora, stanje je skoro pa poražavajuće. U zadnjih 2-3 godina opština daje obuku i subvencije za samozapošljavanje, ali to nema neke velike efekte s obzirom da mali broj ljudi se skine sa biroa na takav način.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 18:33 
Offline

Pridružen/a: 25 stu 2016, 17:24
Postovi: 698
Hvala na odgovoru.

Visina plata i penzija, je li veca nego u Federaciji? Mislim na prosjecnu. Kako u privatnom, tako i u javnom sektoru.

_________________
BBC u obrani okcidentalnih tekovina > https://www.youtube.com/watch?v=XOteEdeW9ME


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 18:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
telaad je napisao/la:
Hvala na odgovoru.

Visina plata i penzija, je li veca nego u Federaciji? Mislim na prosjecnu. Kako u privatnom, tako i u javnom sektoru.

Penzije u Brčkom su nadležnosti PIO fonda RS i fonda PIO/MIO FBiH, a plate u javnom sektoru su visoke. Ne znam tačno koliko su. Znao sam nekad da su bile i vše. Što se tiče plata u privatnom sektoru one se kreću isto kao i u drugm krajevima BiH.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 19:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
I tako propade još jedna "unitarno graDŽanska" ubleha. Vlado je sjebao za minut.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 19:12 
Offline

Pridružen/a: 25 stu 2016, 17:24
Postovi: 698
Vladimir RUS je napisao/la:
telaad je napisao/la:
Hvala na odgovoru.

Visina plata i penzija, je li veca nego u Federaciji? Mislim na prosjecnu. Kako u privatnom, tako i u javnom sektoru.

Penzije u Brčkom su nadležnosti PIO fonda RS i fonda PIO/MIO FBiH, a plate u javnom sektoru su visoke. Ne znam tačno koliko su. Znao sam nekad da su bile i vše. Što se tiče plata u privatnom sektoru one se kreću isto kao i u drugm krajevima BiH.



A druzenje? Je li napeta situacija ili su ljudi opusteni i druze se na neki nacin kao prije rata - bez obzira na nacionalnu pripadnost? Kako ti dozivljavas sve to?

_________________
BBC u obrani okcidentalnih tekovina > https://www.youtube.com/watch?v=XOteEdeW9ME


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 19:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
telaad je napisao/la:
Vladimir RUS je napisao/la:
Penzije u Brčkom su nadležnosti PIO fonda RS i fonda PIO/MIO FBiH, a plate u javnom sektoru su visoke. Ne znam tačno koliko su. Znao sam nekad da su bile i vše. Što se tiče plata u privatnom sektoru one se kreću isto kao i u drugm krajevima BiH.



A druzenje? Je li napeta situacija ili su ljudi opusteni i druze se na neki nacin kao prije rata - bez obzira na nacionalnu pripadnost? Kako ti dozivljavas sve to?

Ne mogu ti dati neki univerzalni odgovor. Ima svega. U Brčkom se ne gleda ko je koje nacije, a opet gleda se itekako, kao svugdje drugdje.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 20:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Klislam može dati odgovor. Oni prate Milorada.

Citat:
Milorad Dodik danas u Brčkom obilježio Dan Republike Srpske

Mi želimo mir. Uvažavamo političke interese bošnjačkog naroda, ali ne i njihov idealizam koji štite međunarodni faktori. Projekat centralizirane BiH je propao kazao je na današnjoj svečanosti obilježavanja Dana RS-a u Brčkom predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Dodao je kako kompromisa o Republici Srpskoj nema, a nema ga ni o 9. januaru.

"Od jednog datuma kojeg smo slavili svih prethodnih godina napravljeno je teško političko pitanje", kazao je Dodik.

Brčanski gradonačelnik Siniša Milić istaknuo je da su Srbi u Brčkom ponosni što se Dan RS-a i ove godine obilježava u toj lokalnoj zajednici.

"Republika Srpska, koja je nastala kao izraz volje srpskog naroda u BiH, danas se brani patriotizmom. Ona je garant opstanka srpskog naroda i u distriktu Brčko. Svuda u BiH gdje nema institucija Republike Srpske, srpski narod je sveden na statističku grešku", kazao je Milić.

Dan RS-a obilježen je u Brčkom pod pokroviteljstvom Milorada Dodika, a na prijemu se okupilo oko 300 uzvanika iz političkog, privrednog, vjerskog i kulturnog života Brčko distrikta i Republike Srpske.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 10 sij 2017, 23:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ova vijest napucala 600 komentara žuči i pljuvačine na klislam portalu, za 4 sata.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 11 sij 2017, 00:52 
Offline

Pridružen/a: 05 lip 2009, 16:25
Postovi: 1055
Živio sam i radio u BD od 2001 do 2006 zlatno doba tog projekta.

Druzio sam se i sa Srbima i Bošnjacima, negdje u centru grada je bila zona gdje su se miješali ali je svaki narod imao svoj dio grada i kafiće.

Još su se najbolje miješali u centru u kafiću DA pokojnog Hrvata Djedova koji je iznajmljen od stare isto hrvatske obitelji Šemper.

Svejedno u samom gradu Hrvata je vrlo mali broj, dvije su dominantne struje srpska i bošnjačka od kojih srpska po mom sudu ima jaču maticu premda su se nakon povratka i bošnjaci okrupnili i imaju težinu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 17 sij 2017, 19:56 
Offline

Pridružen/a: 27 pro 2016, 23:52
Postovi: 790
i_jopet je napisao/la:
Brčko je zamišljen kao pilot projekt BiH u malom i nije uspio jer se
održava na životu samo zbog upumpavanja novca. Bez tog novca
bio bi među najgorim općinama u BiH po financijama a za suživot da i
ne pričam. Podsjeća me na Vukovar što se tiče suživota, kao sve to
funkcionira ali ovo je moje a tamo je tvoje.

Koji si ti glupan.Pricas meni koji zivim u Brckom kakvo je stanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 17 sij 2017, 20:01 
Offline

Pridružen/a: 27 pro 2016, 23:52
Postovi: 790
Vladimir RUS je napisao/la:
ludi mujo je napisao/la:
U Brckom zivim i najbolje xnam stanje,zato ne pricaj gluposti.Srbi imaju dvije stranke zato je i broj gladova takav.Bosnjaci ih imaju 4-5 i svi su sem SDA podbacili.Vlast je ista,sa istim broj poslanika Bosnjaka i Srba.Presudila je slaba izlaznost Bosnjaka i cinjenica da su isti velikim dijelom glassli za Srbina dr.Markovica.

I ja živim u istom tom Brčkom. Bošnjaci nisu većina, ako je sudeći po izbornim rezultatima. I Srbi imaju nekoliko stranaka od kojih 3-4 veoma jake stranke. U jedne je predsjednik Brčak (Socijalstička partija), u druge bivši predsjednik je Brčak (SDS), a treća uvijek dobije mjesto gradonačelnika (SNSD) kada neka srpska stranka pobjedi, a tu je i PDP itd. Prve dvije stranke sa najviše glasova na izborima 2016 u Brčkom su SDS i SNSD koje su blizu jedna drugoj po osvojenim glasovima. Uprkos velikoj razjedinjenosti kod Srba Brčkog, najviše glasova osvojile su srpske stranke. I Srbi su glasali za Brčansku Demokratsku Partiju koju vodi Bošnjak, pa opet pobjedili.

Jesi doseljenik ili rodjeni Brcak.Prema popisu nas ina preko 6000 vise.I sam znas da su SP i PDP golli ***.Kod nas su Maoca i Brka dali Markovicu mandat.Da nije Ilickr i doseljenika ne bi vas bilo ni 10000 .Sve dosljaci.Brcko je vjekovno Bosnjacki grad.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 17 sij 2017, 20:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ilirsko-bogumilski grad. U kojem je islam bio poznat i prije dolaska Turaka na Balkan.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 17 sij 2017, 20:08 
Offline

Pridružen/a: 27 pro 2016, 23:52
Postovi: 790
BBC je napisao/la:
Ilirsko-bogumilski grad. U kojem je islam bio poznat i prije dolaska Turaka na Balkan.

Kao i cijeli Balkan dok paganska Bagra nije dosla sa Kavkaza i presla na krscanstvo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Brčko Distriktu
PostPostano: 17 sij 2017, 20:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Do Zadra odprilike što službena istorija priznaje. U Istri se priča kako su je naselili Iliri-Arapi iz Brčkog u 6. stoljeću.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 262 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Vukota i 330 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO