HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 14:30.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 36815 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370 ... 1473  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 23 stu 2016, 17:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Citat:
"Alija Sirotanović" zabranjen u Banjaluci

Član AKT-a Mirko Komljenović-Mirkan objavio je na Fejsbuku da je razlog zabrane to što su “prozivali neke političare”.

slika

Antikulturnom teatru “Alija Sirotanović” koji godinama nasmijava banjalučku publiku u Domu omladine, vrata ove institucije neko je odlučio da zalupi pred nosom. Razlog-ismijavaju i kritikuju političare!

Uprava Doma omladine je "suptilno" saopštila Sirotanovićima da bi trebalo da, ako žele da nastave sa nastupima, promijene sadržaj svojih skečeva, kao i da snize cijenu karte koja košta četiri KM.

Član AKT-a Mirko Komljenović-Mirkan objavio je na Fejsbuku da je razlog zabrane to što su “prozivali neke političare”.

"Valjda se Marinko Umičević žalio. Tražili smo od nove gradske vlasti da nam potvrde termine za igranje naših predstava u novembru i decembru i nismo dobili nikakav pisani odgovor. Umjesto toga Dušan Jokić je pozvan na razgovor u Dom omladine, gdje mu je sve ovo usmeno saopštio upravnik Doma" napisao je Mirkan na Fejsbuku.

"Baš me zanima zna li Igor Radojičić išta o ovome. Možda je to ta nova vizija bolje Banjaluke" upitao se Komljenović.

Izvor: Agencije

Izvor: http://www.rtvbn.com/3842160/alija-sirotanovic-zabranjen-u-banjaluci

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 26 stu 2016, 13:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Čovjek je u pravu. Bakir ima 100% srpske, pravoslavne gene.

Citat:
DODIK: Ako već hoće ići nazad mogli bi doći do toga da je Bakir Izetbegović Srbin
Objavljeno 26.11. - 12:22

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će prioritet kojim će se Republika Srpska baviti u narednom razdoblju biti donošenje zakona o Ustavnom sudu BiH, što je pitanje u vezi s kojim, kao predsjednik RS, traži okupljanje svih Srba i srpskih političkih predstavnika.

“U BiH ne smije biti više nikakvih odlučivanja dok se ne odluči o Ustavnom sudu”, poručio je Dodik u intervjuu Srni i dodao da u tom pogledu od oporbe u RS, kao predsjednik Republike Srpske, traži da se ponaša korisno za Republiku Srpsku.

Dodik je napomenuo da je Ustavni sud jedno dekadentno mjesto u kojem se radi “pod plaštom neke velike priče i namještenih veleposlanika” koji govore kako je to pravično, a oni u svojoj zemlji ne bi trpili da “im dođe stranac i nešto namjesti”.

“Oni /time/ govore da smo mi svi ovdje budale – i Srbi i Bošnjaci i Hrvati. Ja neću živjeti u takvoj državi”, kazao je predsjednik RS.

On je naglasio da će istovremeno politika RS biti kritički odnos prema nadležnostima prenesenim na razinu BiH, čije će vraćanje tražiti.

“Mi ćemo u doglednom vremenu pripremiti sve zakone koji će to vratiti u prvobitno stanje. Predložit ćemo na nadležna mjesta, a ako /drugi to/ neće – znat ćemo da neće, ali ćemo tada to znati institucionalno”, istaknuo je Dodik.

On je pojasnio da, kada govori o nadležnostima u BiH i njihovom vraćanju, govori o formalno-pravnim pozicijama, a formalno-pravna pozicija BiH je Daytonski sporazum i njegov Ustav.

“Ono što piše u Ustavu je potpuno različito od onoga što jeste u stvarnosti, i tu stvarnost treba preispitati i dovesti u ustavne okvire”, kaže Dodik.

Predsjednik RS ističe da u tom pogledu govori o poštivanju i opstanku međunarodnog ugovora najvećeg autoriteta – Daytonskog sporazuma, a ne o povratku u prošlost kako to bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović čini govoreći da bi Bošnjaci mogli tražiti “povratak na 1991. godinu i Ustav Republike BiH” ukoliko Dodik nastavi s insistiranjem na vraćanju prenesenih nadležnosti.

“Ako već hoće da ide do kraja, mogli bi otići i nekoliko stoljeća unazad pa bi se ispostavilo da je Bakir Izetbegović Srbin, pa da mu kažem `tvoji su preci bili naši ljudi i nemoj bježati od toga`”, rekao je Dodik i napomenuo da samo traži poštivanje međunarodnog ugovora i da se o tim stvarima mora razgovarati.


Kao primjer problema oduzimanja nadležnosti što se čini pravnim nasiljem u BiH, Dodik navodi pitanje vojne imovine koja se želi oteti Republici Srpskoj.

“To je nasilje u BiH. U trenutku najvećeg autoriteta visokog predstavnika Padyja Ashdowna, koji je bio arogantan i posvećen muslimanskim interesima u BiH, on se nije usudio raditi ovo, a sada pokušavaju to učiniti. Naravno da to neće proći. Možete donositi kakve hoćete odluke, da nas optužujete za nepoštivanje vaših sudova, to nas ne zanima”, poručio je Dodik.

On je napomenuo da nigdje u Ustavu i Daytonskom sporazumu ne piše da imovina pripada BiH, već je navedeno da BiH pripadaju izričito dana ovlaštenja, a da sve ostalo pripada entitetima.

“U tim izričito datim ovlaštenjima nema imovine… Normalno je da imovina iz sukcesije pripada BiH, ali BiH ima svoju unutarnju strukturu i zna se tko je za što nadležan. Neće te nam to oteti, ne ćemo to uknjižiti! Možete skačete i dovodite svoje veleposlanike da igraju ovdje koliko hoće, neće to proći!”, kategoričan je Dodik.

On je poručio da je ovo momenat u kojem će se BiH dijeliti – ili će nastaviti dalje ili neće. “Ovo je bezočna otimačina. Nađite mi ustavni osnov za jednu takvu odluku. To njih ne interesira, ali mene interesira. Ustavni osnov nek mi pokažu pa ću to poštovati”, rekao je Dodik.

Predsjednik RS je ocijenio da je to prevara i nasilje, “priča iz turskog vakta `kadija te tuži, kadija ti sudi`, a ti Srbine ima da šutiš”. “E, sad smo u nekom drugom stoljeću”, naglašava Dodik.

Uz podsjećanje da RS ima pripremljen zakon u kome je navedeno da se odluke Suda i Tužiteljstva BiH neće primjenjivati na teritoriji Republike Srpske, Dodik upozorava da takva zloporaba institucija od Bošnjaka, poput ove u slučaju imovine, dovodi RS do trenutka kada će donijeti taj zakon.

“Pa da vidimo tko će natjerati Republiku Srpsku da se drugačije ponaša. Hoćete li nam uvesti sankcije? Uvedite šta hoćete, ali ne možete nas ponižavati”, poručio je Dodik i istaknuo da nema pravne države ako u njoj sudovi donose odluke kako im kaže bošnjačka politika podržana od nekih veleposlanika.

Predsjednik RS je pozvao veleposlanike da se bave svojim veleposlaničkim poslovima i da prestanu ovdje držati političke pridike, poput onih koje je britanski veleposlanik Edward Ferguson iznio jučer – 25. studenog, “baš na dan kada Bošnjaci obilježavaju “dan državnosti BiH” koji ne postoji ni u jednom zakonu, niti ga prihvaćaju svi u BiH”.

“Ne može on držati lekcije nama ovdje. Nije on taj koji je ovdje akreditiran da bi držao moralne pridike političarima u BiH”, rekao je Dodik.

On je napomenuo da je političare u BiH izabrao narod. “On /Ferguson/ kaže eto narod je opet izabrao… Pa njemu ne valja ni narod, on bi mijenjao sve – pa i narod, sve bi stavio pod svoje i onda odavde otišao, eto – vi se sad ovdje kuhajte u tom bosanskom loncu, nema veze što će izaći od vas”, navodi Dodik.

On je dodao da bi Fergusonu bolje bilo da objasni šta se to događa s EU i Velikom Britanijom.

“Kako to da njegova zemlja ima pravo izaći iz EU, a drugi nemaju pravo… Po kom osnovu on sebi pribavlja ta prava, a drugima ne da ta ista prava? Zašto on misli ako je neka povijesno velika država i nacija da nema potrebe da ikome išta objašnjava? Nije danas samo važna veličina, nego su važni principi za koje se netko zalaže, a on se zalaže za različite principe – on ima pravo, a drugi nemaju”, rekao je Dodik.

U tom pogledu, Dodik je poručio da Srbi nikada ne smiju zaboraviti da je Velika Britanija predložila vijeću sigurnosti UN rezoluciju kojom bi se srpskom narodu za sva vremena utisnuo pečat genocidnosti.

“To govori koliko su oni spremni da nas ovdje uvaže”, zaključio je predsjednik RS u intervjuu Srni./HMS/

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 26 stu 2016, 15:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Citat:
Ništa od povećanja penzija u Srpskoj

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović rekao je da u budžetu nema sredstava za znatnije povećanje penzija, ali da su svi u Vladi Srpske svjesni da postoji potreba za tim jer su primanja te kategorije stanovnika veoma niska.

slika

"Penzioneri traže povećanje od pet odsto, a to je na godišnjem nivou skoro 49 miliona KM", rekao je Savanović za "Nezavisne novine".

On je naglasio da je važno da se o povećanju vode ozbiljni razgovori, te dodao da će se u narednom periodu vidjeti da li ima načina za povećanje, pa onda i kako obezbijediti sredstva za povećanje penzija.

Kada je riječ o povećanju iznosa najniže plate u Republici Srpskoj, Savanović je naveo da je postojeći iznos od 370 KM realno nizak i da će biti određenog povećanja, ali ne u mjeri u kojoj to traži Sindikat, ali ni u mjeri u kojoj to traži Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske.

"Tražićemo kompromis", napomenuo je Savanović.

Govoreći o smanjenju broja radnika u javnoj upravi, Savanović je naglasio da nije za radikalna smanjenja, te da je potrebno više posla, a manje otpuštanja.

Prema njegovim riječima, u Vladi i Ministartvu će, u nekim prvim varijantama, broj radnika biti smanjen odlaskom u penziju, nakon čega neće, bar u prvom periodu, biti primani novi radnici, već izvršena preraspodjela.

Savanović je naglasio da je osnovna pretpostavka zdravoj ekonomiji politička stabilnost jer ozbiljan investitor neće ulagati na politički nesređenom prostoru.

"Siguran sam da su ljudi na najvišem političkom nivou svjesni svega toga, ali i činjenice da moramo ubrzati integrativni proces ka EU, da bi ovaj prostor konačno postao mjesto gdje će početi da dolazi kapital", rekao je Savanović.

Izvor: Srna/Nezavisne

Izvor: http://www.rtvbn.com/3842499/nista-od-povecanja-penzija-u-srpskoj

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 26 stu 2016, 15:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Citat:
Ocu šestoro djece ukinuto radno mjesto

I dok kumovi dijele funkcije po trebinjskoj gradskoj administraciji, učesnicima odbrambeno-otadžbinskog rata i ocu šestoro djece ukinuto je radno mjesto. Razočarani Trebinjci pitaju: „Imamo li i mi pravo na život?“

slika

Dragan Popovac od svoje plate hrani šestoro djece, a od komandira Vatrogasne jedinice Trebinje saznao je da se ukida njegovo radno mjesto i da će najvjerovatnije ostati bez posla, koji je dobio, kako tvrdi, putem konkursa i uz mišljenje MUP-a da je VJ Trebinje potreban magacioner.

Od novog rukovodstva grada tražio je objašnjenje, a tamo mu je rečeno da oni nisu ti koji dijele otkaze i nemaju ništa s tim, zbog čega se našao, kako kaže, u bezizlanoj situaciji, baš kao i njegov kolega Radovan Deretić.

„Imam li pravo kao otac šestoro djece, što ne volim da spominjem, da živim uopšte u ovom gradu. Ako nemam, neka neko puca u mene da se ne patim više. Nisam medijska ličnost, zvali su me u u HET kada su zapošljavali socijalni program i rekli su mi da nisam potreban. Mislio sam da ostajem u Vatrogasnom. Dobio sam stalno riješenje, a sada se ukida moje radno mjesto. Ne znam šta dalje, niko ništa ne govori i kako. Imam li pravo na život? šta da radim, da dovedem djecu ovdje?“, kaže Popovac.

„Sada on i ja ostajemo bez posla. Ne radimo ni ja ni supruga. Šta da kažem dalje“, naveo je Deretić.

Miodrag Jahura, demobilisani borac, koji živi sa bolesnom majkom i ocem, godinama je čekao na posao, a prije par mjeseci primljen je na određeno. Međutim, sada mu je najavljeno da će ponovo morati na ulicu.

„Sada sam na spisku, ne znam šta da radim. Spreman sam da izađem sa bolesnim ocem i sa majkom da ovdje legnem. Moj zadatak je mrtav ili živ. Čak mi ni plata nije data, ono što sam mukom zaradio. Je li treba sada da dilujem drogu ili pljačkam po trafikama, nemam od čega da platim struju, nemam od čega da živim ili treba da se ubijem u beretki Vojske Republike Srpske“, razočaran je Jahura.

Novom sistematizacijam bez posla će ostati 46 radnika, koje je primio bivši gradonačelnik Slavko Vučurević, koji to ne krije i ne prebacuje odgovornost na načelnike Odjeljenja za razliku od novog rukovodstva na čelu sa Lukom Petrovićem i njegovim zamjenikom Mirkom Ćurićem.

Petrović i Ćurić tvrde da novca za plate nema, ali da oni nisu ti koji određuju ko će ostati bez posla, te da će se tek kada se smanji broj zaposlenih vidjeti šta i kako dalje.

“Mi nemamo imena tih ljudi, mi smo dobili samo mjesta koja bi trebalo u narednom periodu da se ukinu, a kada dođemo do pojedinačnih slučajeva mi ćemo razmatrati i svako da će, kao što je gradonačelnik naveo, porodice poginulih, socijalne kategorije i RVI imati prioritet u zaposlenju”, tvrdi zamjenik gradonačelnika Mirko Ćurić.

“Ne znam sada odakle se nama prebacuje da mi to moramo riješavati i na neki način da svodimo broj na niži nivo, bar mog Odeljenja", istakao je Momir Šarenac, načelnik Odjeljenja za finansije grada Trebinja.

Tako su gradonačelnik i njegov zamjenik, inače kumovi, još juče jedan drugom čestitali nove funkcije i naveli da će raditi u interesu građana, ali očigledno nisu baš objasnili koga defenišu pod pojmom građani.



BN televizija

Izvor: http://www.rtvbn.com/3842454/ocu-sestoro-djece-ukinuto-radno-mjesto

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 26 stu 2016, 16:21 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Nece se nista vracati, samo se joj moze i ovo preostalo oduzeti kako bi na koncu postala prazna ljustura. I ovako previse ima za teritorijalnu jedinicu u diskontinuitetu i s jedva 1 milion stanovnika.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 26 stu 2016, 16:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Pa hajde. Javi nam kad to odradiš, nemoj nas jadne držati u neizvjesnosti. Izgaramo od znatiželje.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 26 stu 2016, 17:55 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2013, 16:10
Postovi: 3044
Amiđa je napisao/la:
Nece se nista vracati, samo se joj moze i ovo preostalo oduzeti kako bi na koncu postala prazna ljustura. I ovako previse ima za teritorijalnu jedinicu u diskontinuitetu i s jedva 1 milion stanovnika.

pa oduzimaj :evotigana a mi ćemo sami uzeti,i šta nam mozete,kmečati kao pred referendum?Ako nas ima 1 milion,toliko ima i vas,po 700 000 glasova imamo i jeddni drugi,a ko kaze da smo mi masovno izašli a vi niste taj je zreo za dilkarnicu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 28 stu 2016, 14:23 
Offline

Pridružen/a: 22 stu 2016, 07:27
Postovi: 49
RUSKI AMBASADOR U HRVATSKOJ: „Nećemo podržati Dodikove akcije koje vode destabilizaciji situacije“

Ambasador Ruske federacije u Hrvatskoj Anvar Azimov, koji je jutros gostovao u zagrebačkom studiju regionalne Televizije N1, govorio je, između ostalih, i o predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

Na novinarsko pitanje da li je Rusija politički i vojni saveznik Milorada Dodika, koji najavljuje moguće odcjepljenje od BiH, ambasador Azimov je odgovorio kako ne vjeruje da će biti ikakvih velikih promjena.

„Rusija se tvrdo pridržava ugovora iz Daytona. Sva tri naroda koja sastavljaju BiH moraju imati ista prava. Rusija nikada neće dozvoliti rušenje Dejtonskog sporazuma. Radio sam u aparatu visokog predstavnika u BiH, rado gledam na taj narod.

Za Hrvatsku je BiH najbliži susjed i partner i napravit ćemo sve što je s naše strane moguće da konsolidiramo BiH. Što se tiče Dodika, imamo posebne odnose, imamo široke trgovinske odnose. Naš predsjednik dobro ga poznaje, međutim, nikad nećemo podržavati akcije predsjednika Republike Srpske koji će voditi rušenju balansa i destabilizaciji situacije. Ljudi koji su se bavili Daytonom neće to dozvoliti“, kazao je ruski ambasador u Zagrebu.

Na pitanje da li Rusija namjerava aktivno vojno pomagati Srbiju i što je bio cilj zajedničkih vojnih vježbi, ambasador Azimov je rekao da su vojne vježbe bile isplanirane unaprijed, te da Srbiji pomažu u vojnom i tehničkom smislu.

„Rusija je spremna i vama (Hrvatskoj) pružiti vojnu pomoć, ali članstvo u NATO-u to neće dozvoliti. Srbija je naš saveznik, ali poštovat ćemo odluku Srbije, ako ona odluči ući u EU i NATO. Sigurni smo da članstvo bilo koje balkanske države u EU i NATO-u ne smije smetati da ima dobre odnose s Rusijom. Rusija će uvijek biti ključni igrač. Rusija je najmanje triput spašavala Balkan.

Za vrijeme Drugog svjetskog rata Sovjetski savez je bio taj koji je spašavao Jugoslaviju od nacista. I sad, nažalost, vidimo da se naše polje aktivnosti na Balkanu smanjuje. Ne želimo se na Balkanu takmičiti s EU ili NATO-om, mi želimo partnerstvo, mi želimo saradnju, da možemo zajedno pomagati balkanskim državama u rješenju njihovih problema. Rusija je željela da se normaliziraju odnosi Srbije i Hrvatske.

Putin nastavlja tom linijom, on bi želio da Balkan postane mirna i stabilna regija. I Rusija, kao i EU i NATO, trebali bi biti jamstvo te sigurnosti. Glavno na što ćemo se koncentrirati je trgovačko partnerstvo, saradnja u ekonomskoj sferi. Evropska unija, NATO, SAD i Rusija moraju sarađivati. Mi ne želimo gledati jedni druge kao protivnike, nego kao partnere“, izjavio je ambasador Anvar Azimov.

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/413 ... acije.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 28 stu 2016, 14:38 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6791
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Naslov je izvučen iz konkteksta.Predsjednik Dodik inače ne preduzima nikakve akcije koje za cilj imaju destalizaciju naprotiv predsjednik Dodik kao i gospoda predsjednici Putin i Tramp zajednički rade na stabilizaciji prilika u svijetu i kod nas.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 29 stu 2016, 12:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
E Vladimire, kako možeš sebi dozvoliti da te ovakvi idioti vozaju kao budalu.

Citat:
Nakon što je prije devet dana napustio BiH iz sigurnosnih razloga, preciznije zbog saznanja o životnoj ugroženosti, novinar Slobodan Vasković vratio se u BiH.

“Vratio sam se. Auto je u dvorištu, pa izvolite”, napisao je Vasković između ostalog na svom blogu nakon što se vratio u BiH.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 01 pro 2016, 17:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ovaj tip Vasković je tako odvratan lažljivac. Ali što očekivati od tipa koji je u ratu lažirao vijesti i razgovore sa zarobljenicima.

- Probali ga džipom izgurati sa ceste i ubiti. Nikad to nije prijavio policiji. Neke glupave izgovore slaže zašto to nije uradio.
- Pobjegao na zapad i zbog prisluškivanja RS vlasti se spajao na svoj Blog preko Tor aplikacije za anonimnost IP adrese. Iako mu Blog na stranom serveru i on tad bio u inozemstvu.
- 100 puta ga probali i planirali ubiti ali se ipak kao Boško Buha sad vratio nazad. Čini mi se da je to bilo rekordno rješavanje azilantskog zahtijeva. 7 dana i marš nazad u svoju sigurnu državu.

Aj u krasnu pizdu materinu, bar se nauči lagati.
Sva je poanta da će ga stvarno netko namlatiti ili ubiti. Ali ne netko iz vlasti već običan čovjek sa ulice, jer se svima popeo na neku stvar.

http://www.avaz.ba/clanak/264552/hronol ... pustio-bih

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 02 pro 2016, 18:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Šta sad s tim, zašto uznemiravaju javnost. Ni ISIL neće da slavi američki 4. July pa niko od toga frku ne pravi.

Citat:
Salkić: RS ne može slaviti 9. januar kao dan entiteta, Bošnjaci ga nikada neće prihvatiti

Potpredsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Ramiz Salkić ocijenio je za Fenu da, ako se poštuje Ustav, zakon, pravo i procedure, RS ne može slaviti 9. januar kao dan entiteta.

Na najave srpski vlasti u RS-u da će i pored svih odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine slaviti taj datum, Salkić je rekao da oni konstatno krše sve odluke te najviše pravne istance u BiH te često i ono što je zagarantirano Ustavom RS-a.

"Vrlo je vjerovatno da će oni taj datum slaviti, ali što se tiče Bošnjaka taj datum nikada neće biti prihvatljiv kao praznik. Vjerujemo da će doći vrijeme kada će na vlast doći 'normalni' ljudi koji će uvažiti realnost da taj dan nije prihvatljiv za sve građane tog bh.entiteta i da će doći dan kada ćemo svi zajedno moći da se dogovorimo o nekom datumu koji ćemo obilježavati, a da to nije 9.januar", rekao je Salkić.

Narodna skupština i Vlada RS-a su, kaže, prekršile odluke Ustavnog suda BiH i postupile suprotno Ustavu i Dejtonskom sporazumu te je bilo i logično očekivati da će Ustavni sud BiH u konačnici poništiti rezultate antiustavnog i antidejtonskog djelovanja kroz provođenje referenduma u RS-u o 9. januaru kao Danu RS-a.

Stoga, kako kaže, jučerašnja odluka Ustavnog suda BiH o poništenju rezultata referenduma u RS-u nije iznenađujuća.

"Sad će biti vrlo interesatno vidjeti kako će nakon te odluke postupiti Ustavni sud RS-a, koji ima pred sobom odlučivanje o vetu Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a na skupštinske odluke o konstatiranju rezultata referenduma o 9. januaru kao danu entiteta te da li će se suprostaviti Ustavnom sudu BiH ili će ispoštovati ono što je odlučila viša pravna istanca ili će ostati dosljedan u onome da mora ispoštovati ono što Narodna skupština RS-a usvoji", rekao je entitetski potpredsjednik Ramiz Salkić.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 02 pro 2016, 18:18 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2013, 16:10
Postovi: 3044
BBC je napisao/la:
Šta sad s tim, zašto uznemiravaju javnost. Ni ISIL neće da slavi američki 4. July pa niko od toga frku ne pravi.

Citat:
Salkić: RS ne može slaviti 9. januar kao dan entiteta, Bošnjaci ga nikada neće prihvatiti

Potpredsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Ramiz Salkić ocijenio je za Fenu da, ako se poštuje Ustav, zakon, pravo i procedure, RS ne može slaviti 9. januar kao dan entiteta.

Na najave srpski vlasti u RS-u da će i pored svih odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine slaviti taj datum, Salkić je rekao da oni konstatno krše sve odluke te najviše pravne istance u BiH te često i ono što je zagarantirano Ustavom RS-a.

"Vrlo je vjerovatno da će oni taj datum slaviti, ali što se tiče Bošnjaka taj datum nikada neće biti prihvatljiv kao praznik. Vjerujemo da će doći vrijeme kada će na vlast doći 'normalni' ljudi koji će uvažiti realnost da taj dan nije prihvatljiv za sve građane tog bh.entiteta i da će doći dan kada ćemo svi zajedno moći da se dogovorimo o nekom datumu koji ćemo obilježavati, a da to nije 9.januar", rekao je Salkić.

Narodna skupština i Vlada RS-a su, kaže, prekršile odluke Ustavnog suda BiH i postupile suprotno Ustavu i Dejtonskom sporazumu te je bilo i logično očekivati da će Ustavni sud BiH u konačnici poništiti rezultate antiustavnog i antidejtonskog djelovanja kroz provođenje referenduma u RS-u o 9. januaru kao Danu RS-a.

Stoga, kako kaže, jučerašnja odluka Ustavnog suda BiH o poništenju rezultata referenduma u RS-u nije iznenađujuća.

"Sad će biti vrlo interesatno vidjeti kako će nakon te odluke postupiti Ustavni sud RS-a, koji ima pred sobom odlučivanje o vetu Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a na skupštinske odluke o konstatiranju rezultata referenduma o 9. januaru kao danu entiteta te da li će se suprostaviti Ustavnom sudu BiH ili će ispoštovati ono što je odlučila viša pravna istanca ili će ostati dosljedan u onome da mora ispoštovati ono što Narodna skupština RS-a usvoji", rekao je entitetski potpredsjednik Ramiz Salkić.

Neće RS Salkića nešto mnogo ni pitati :sega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 02 pro 2016, 18:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Citat:
Salkić: RS ne može slaviti 9. januar kao dan entiteta, Bošnjaci ga nikada neće prihvatiti



:laugh




slika



moj potpredsjednik, gospodin Ramiz


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 02 pro 2016, 20:45 
Offline

Pridružen/a: 25 stu 2016, 17:24
Postovi: 698
WORD

https://www.youtube.com/watch?v=mI5aQnN ... ture=share

_________________
BBC u obrani okcidentalnih tekovina > https://www.youtube.com/watch?v=XOteEdeW9ME


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 05 pro 2016, 19:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Gotovo i ide u proceduru. Samo nek se talasa.

Citat:
Published On: Mon, Dec 5th, 2016 #Aktualno |

DODIK: Pripremljen zakon o Ustavnom sudu BiH

BANJALUKA – Predsjednik RS Milorad Dodik rekao je da je prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH već pripremljen, te da preostaje da budu usuglašeni detalji sa HDZ-om BiH i strankama Saveza za promjene, ako to žele, prije nego što bude upućen u službenu proceduru.

Dodik smatra da je rješavanje statusa Ustavnog suda BiH važnije od europskog puta i da to pitanje treba biti riješeno ove zime. On je naglasio da postoji i konsenzus Hrvata o ovom pitanju, te pozvao predsjedatelja Predsjedništva BiH Mladena Ivanića i opoziciju iz Republike Srpske da se ujedine o ovom pitanju.

Dodik je za “Glas Srpske” rekao da na razini BiH ne može biti donesena više nijedna odluka, niti zakon dok na dnevni red ne bude stavljen i usvojen zakon o Ustavnom sudu, koji će eliminirati strance iz tog suda. “Ne tražimo da bude zaustavljen život, nego odlučivanje. Ustavni sud uporno koristi ove stvari za obračun sa Srpske i potrebno je dovođenje ove institucije u red da bi radila prema zakonu i da u njoj odlučuju jedino domaće suce”, rekao je Dodik.

On je dodao da nigdje u svijetu ne postoji ustavni sud čiji rad nije reguliran zakonom. “Miješanje suda u pitanja koja nisu u njegovoj nadležnosti i čiji rad nije reguliran zakonom postoji samo u BiH i pokazuje neodrživost takvog pravosuđa”, rekao je Dodik. Prema njegovim riječima, Republika Srpska će nastaviti slavi Dan Republike 9. siječnja iu tome je neće omesti nikakve odluke Ustavnog suda.

Dodik i lider HDZ-a Dragan Čović u listopadu su najavili da će ove dvije stranke u parlament BiH uputiti zajednički prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH, kojim bi bila omogućena zamjena stranih sudija domaćim i onemogućeno preglasavanje na štetu jednog naroda.

Predstavnici Republike Srpske suglasni su da je ovaj zakon neophodno donijeti što prije, naročito nakon što je 1. prosinca Ustavni sud prihvatio zahtjev bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića za rješavanje ustavnopravnog spora BiH s Republikom Srpskom i poništio rezultate referenduma koji je održan 25. rujna, navodi “Glas Srpske”. (Srna, Glas Srpske)

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 07 pro 2016, 18:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Srbi će sad za inat velik cirkus praviti.

Citat:
Skupštinska većina u RS traži ocjenu ustavnosti 25. novembra

Objavljeno: 06. 12. 2016 - 15:48 Novosti » Iz minute u minutu AAATimesArial

Poslanici skupštinske većine u Republici Srpskoj (SNSD, DNS i SP) danas su uputili Ustavnom sudu BiH apelaciju za ocjenu ustavnosti triju članova zakona o proglašenju 25.novembra, Danom državnosti Republike Bosne i Hercegovine.

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini RS-a Radovan Višković je u izjavi novinarima u Banjoj Luci ustvrdio da je taj praznik diskiminirajući za Srbe i da su oni njime stavljeni u podređeni položaj.

- Danas se Dan državnosti BiH obilježava samo u jednom dijelu teritorije BiH, odnosno u FBiH, iz čega proizilazi namjera da se iz toga isključio jedan konstitutivni narod - srpski - rekao je Višković.

Očekuje da će Ustvani sud BiH osporiti 25.novembar kao Dan državnosti BiH.

-Smatramo da Ustavni sud BiH, kao čuvar Ustava i zaštitnik principa konstitutivnosti naroda u BiH, u obavezi da podjednako štiti interese svih naroda, pa time i Srbe i zahtijevamo da donese odluka o stavljanju van snage ova tri člana zakona po kojima smatramo da se 25.novembar ne bi trebao više da slavi kao Dan državnosti BiH - ustvrdio je.

Ranije su poslanici većine u Narodnoj skupštini RS-a uputili apelaciju Ustavnom sudu BiH za ocjenu ustavnosti Zakona o proglašenju 1. marta danom nezavisnosti BiH te usvojenih akata Dom naroda Parlamenta FBiH, jer je poslije izbora konstituiran sa samo 13 delegata iz reda srpskog naroda, čime je narušen princip pariteta iz Ustava Federacije BiH.

Višković tvrdi da su obje ove apelacije uzete u razmatranje.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 07 pro 2016, 19:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Citat:
BiH ima šanse, ali bez OHR-a i stranaca u Ustavnom sudu

Srna 07.12.2016 18:44 ISTOČNO SARAJEVO

- Potpredsjednik SNSD-a Nikola Špirić rekao je večeras Srni da bi BiH mogla da ima izvjesne šanse za budućnost, ukoliko u njoj ne bude OHR-a, kao ni stranaca u Ustavnom sudu BiH. "OHR i pojedine članice Savjeta za sprovođenje mira /PIK/ odavno su izgubile kredibilitet da komentarišu odluke hibridnih institucija kao što je Ustavni sud BiH, na čije odluke, prema mišljenju javnosti, posebno Republike Srpske, posredno ili neposredno najveći uticaj imaju upravo oni", smatra Špirić, koji je i poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. On kaže da bi bez stranaca u Ustavnom sudu BiH i OHR-a, BiH mogla da ima izvjesne šanse za budućnost i ističe da OHR svojim potezima Srbima poručuje - ćutite i slušajte!

"OHR je u posljednjih 20 godina preuzeo neviđenu dozu političkog parazitizma koji ugrožava budućnost BiH i predstavlja glavnu prepreku za unutrašnji dijalog na kojem jedino može da se zasniva budućnost BiH", naglasio je Špirić. Upravni odbor PIK-a pozvao je na puno poštovanje relevantne odluke Ustavnog suda BiH o Zakonu o praznicima Republike Srpske, te je istakao da bi trebalo poštovati vladavinu prava i ovlaštenja svih institucija na nivou BiH, dok se Ruska Federacija nije saglasila sa ovim stavom.

Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko rekao je novinarima nakon sjednice PIK-a da je Upravni odbor na dvodnevnoj sjednici primio k znanju rezultate referenduma o Danu Republike Srpske i da je referendum sproveden na osnovu odluke za koju je Ustavni sud BiH utvrdio da nije u skladu sa Ustavom BiH, te da je protivna sudskom nalogu koji je donesen kao privremena mjera.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 07 pro 2016, 19:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Marš iz moje države, marvo inostrana i okupatorska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 07 pro 2016, 19:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Majku im đikansku i vlašku. Zašto, pa zašto se Beograd nije držao savjeta Klislama da Dodiku uvede sankcije.

Citat:
Sastanak Dodika i Vučića sutra u Beogradu

Srna 07.12.2016 13:46 3 Dijeljenje BEOGRAD

- Premijer Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sutra u Beogradu sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom. Sastanak je zakazan za 10.15 časova u Vladi Srbije, saopšteno je iz Vlade Srbije. Nakon sastanka predviđeno je saopštenje.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 07 pro 2016, 20:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
Sad će Picousti opet da vrši pritisak na našeg predsednika,da spusti loptu,da,ovo,ono,da sam na Dodikovom mestu rekao bih mu:Može ali moraš da pušiš,jbg. :sega

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 08 pro 2016, 12:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Đemo-sajd.
Posebno je sladak ovaj muslimanski novac, zar ne Vlasi ?

Citat:
Crno na bijelo: RS od putarine naplatila 40 miliona KM više na štetu FBiH

Na posljednjoj sjednici Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje koja je održana 2. decembra 2016. u Mostaru ponovo je blokirano povećanje akciza na gorivo u BiH. No, ovaj put povećanje je blokirao kadar iz FBiH koji smatra da je FBiH oštećena trenutnim načinom raspodjele sredstava koje se prikupljaju od putarine.

Zakonom o akcizama u BiH, koji se primjenjuje od 1. jula 2009. godine, kao posebna naknada koja se obračunava na svaki litar prodatog naftnog derivata na tržištu BiH uvedena je posebna putarina u iznosu od 0,10 KM po litru.

Ti se prihodi prikupljaju na poseban podračun jedinstvenog računa UIO. Upravni odbor UIO donio je 24. 11. 2009. godine Odluku o privremenoj raspodjeli prihoda od putarine za autoputeve. U skladu sa ovom odlukom posebna putarina za izgradnju autoputeva raspoređuje se u skladu sa članom 2. ove Odluke.

Privremena odluka ostala trajno

Tako je definisano da od ukupnog prihoda iz člana 1. ove Odluke 10 posto ostaje na podračunu jedinstvenog računa, a služit će za poravnanje prihoda po utvrđivanju konačne metodologije raspodjele.

Preostalih 90 posto prihoda iz člana 1. ove Odluke dijeli se između entiteta i Brčko distrikta, tako da 59 posto pripada Federaciji Bosne i Hercegovine, 39 posto Republici Srpskoj, a 2 posto Brčko distriktu.

S obzirom na to da konačna Odluka o raspodjeli ovih prihoda nije donesena Upravni odbor je u nekoliko navrata donosio posebne odluke da se nakupljena sredstva iz dijela koji se odnosio na rezervu (10 posto) rasporedi na isti način koliko iznose privremeni koeficijenti.

Šta je za predstavnike FBiH sporno

Pojednostavljeno, predstavnici iz FBiH smatraju da građani FBiH uplate više prihoda nego što im se vrati sa jedinstvenog računa.

Uzmimo za primjer 2015. godinu. Na ime putarine ukupno je prikupljeno 114,9 miliona KM.

Federacija BiH je dobila 67,8 miliona KM ili 59 posto, Republika Srpska 44,8 miliona KM ili 38,9, a Brčko distrikt 2,3 miliona KM ili 2 posto.

Ostali prihodi koje ubire UIO dijele se prema krajnjoj potrošnji. Iako predstavnici FBiH tvrde da iz RS-a "fingiraju" podatke o krajnjoj potrošnji, za analizu ćemo podatke o krajnjoj potrošnji uzeti kao relevantne za raspodjelu prihoda. Tako je u 2015. FBiH pripadalo 63,85 posto prihoda, RS-u 32,60 posto i Brčko distriktu 3,55 posto.

Ako bi se ovaj princip primijenio i na raspodjelu putarine RS-u bi u 2015. pripalo 37,45 miliona KM umjesto 44,8 miliona KM, FBiH bi pripalo 73,3 miliona KM umjesto 67,8 miliona KM, a Brčko distriktu 4,07 miliona KM umjesto 2,3 miliona.

Samo po ovoj računici RS je do sada na štetu FBiH i Brčko distrikta naplatila oko 50 miliona KM više.

Uzmimo i drugi parametar jednako važan jer se putarina plaća po litri goriva, a to je broj registriranih vozila u BiH.

U FBiH bilo je 587.017 registriranih vozila ili 61,62 posto, u RS-u 335.775 ili 35,24 posto te u Brčko distrikt 29.803 3,14 posto.

Ako bismo ovaj princip primijenili na 2015. RS-u bi pripalo 40,4 miliona KM, što je za više od 4 miliona KM manje nego što je RS dobila.

Sastanak u Mostaru prvi je napustio upravo ministar finansija RS-a Zoran Tegeltija koji je bio vidno ljut na kolege iz FBiH koje su aktuelizirale ovo pitanje. Ostaje da se vidi da li će Vjekoslav Bevanda i Jelka Milićević, inače kadar HDZ-a BiH, ustrajati u ovom zahtjevu ili se radi o blefu s ciljem boljeg pozicioniranja u kontekstu povećanja drugih akciza.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 08 pro 2016, 18:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Istina Milorade. I ja se u tom Sarajevu osjećam kao u Turskoj, strana država.

9. siječanj slavit ćemo još svečanije, a Sarajevo nam je inozemstvo

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 08 pro 2016, 20:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35585
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Republika Srpska predziđe kršćanstva

U intervjuu za Telegraf Dodik je kazao da će Republika Srpska, nakon što je Ustavni sud poništio referendum u RS-u, još pompoznije slaviti taj praznik.

Ponovio je svoje stavove kako BiH nema šanse i da je ona vježbalište za strance.

“BiH nema šanse opstati, to je vježbalište za strance. Republika Srpska je najveće dostignuće srpskog naroda i predstavlja kršćansku obranu ovih prostora. Sarajevo je za nas inozemstvo, a mi smo natjerani da budemo u toj državi”, kazao je Dodik.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 08 pro 2016, 22:23 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
http://www.nspm.rs/hronika/milorad-dodi ... alphabet=l


Milorad Dodik: Ustavni sud BiH je nezakonita institucija, želim da se BiH mirno raziđe
PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. decembar 2016.
BEOGRAD - Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u intervjuu Radio-televiziji Vojvodine da je imao srdačan razgovor sa predsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučić na temu inventure već dogovorenih zajedničkih projekata i dogovora o budućim, a da temu šumova u komunikaciji dva lidera, uglavnom nameću, oni koji bi želel
Car je jer ih jebe bez vazelina i politicke korektnosti. Dodo car i novi vozd ujedinjenog srpstva.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 36815 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370 ... 1473  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: crni_bombarder, kily, Revizija i 281 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO