HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 23:36.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 729 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 12:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
useless je napisao/la:
Nije samo stvar u tome što su neisplativi bez državnih poticaja, problem je što ti izvori ne spadaju i ne mogu spadat u baznu skupinu proizvođača u elektroenergetskom sustavu. Naiđe oblak, vitar se smiri, eto problema, pa ti objašnjavaj ljudima zašto nema struje. Zelene udruge nameću lažnu dilemu nuklearno-obnovljivo. Dileme nema jer tu nema konkurencije. Nijemci će gašenje NE nadomjestiti izgradnjom modernih TE ili novih sigurnijih NE, obnovljivi nisu nadomjestak za NE. Strah od NE vam je nešto kao strah od leta avionom koji je sigurniji način prijevoza od svega ostalog.


Nije sasvim točno. Nijemci kompletno izlaze iz NE i ne planiraju nove. U međuvremenu imaju instaliranih 38.115 MW (2014.) u vjetroelektranama što odgovara udjelu od cca. 9% proizvodnje energije. 2008. udjel NE (crveno) iznosio je 23,3 % i stalno pada. Istina je da se stavljaju u pogone moderne TE.

slika

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 12:43 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Taj najavljeni izlazak iz NE je čisto politička odluka donesena pod pritiskom raznih zelenih lobija i javnosti zbog onog što se dogodilo u Japanu. Međutim, nerealno je mislit da obnovljivi izvori mogu nadoknadit ono što rade nuklearke, TE i HE. Naravno da u nekom manjem postotku mogu biti uklopljene u sustav, ali trend je povećanje potrošnje, a u tom scenariju ništa neće moći konkurirati nuklearkama. Tako struka kaže. Za nadomjestit jednu NE vjetrenjačama ti je potrebno instalirati 4 puta više snage jer NE proizvodi sa preko 90% kapaciteta, a vjetrenjače 20ak%. Zamisli koja je to površina.

Što se tiče "naših" VE, ovi iz Konciga imaju problema sa sa lokacijskim i građevinskim dozvolama, tako su bar rekli, da su se mijenjali propisi više puta i da ih zahebaju sa tim. Koristit će Siemensovu opremu. Još su rekli da se ne ide iznad 300MW instalirane snage ukupno u federaciji, pa koliko vidim po tvojoj tablici ostaje ih još 60 slobodno. Mislim da je to što zbog poticaja, što zbog te varijabilne komponente vjetroelektrana. Noćna mora ih je imati u sustavu i čekati kad će iskočit jer je prestao puhat vjetar.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 15:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
useless je napisao/la:
Taj najavljeni izlazak iz NE je čisto politička odluka donesena pod pritiskom raznih zelenih lobija i javnosti zbog onog što se dogodilo u Japanu.


Pričaš gluposti. Taj izlazak je već započeo 2000. godine. Sa Fukušimom je bio samo ubrzan i pomjeren neku deceniju i pol unaprijed.

useless je napisao/la:
Međutim, nerealno je mislit da obnovljivi izvori mogu nadoknadit ono što rade nuklearke, TE i HE.


Gornja slika sve govori u kojem pravcu se ide, ako shvaćaš. Uostalom gdje po tebi uopće spada HE? Istina je da će TE još daleko daleko biti u uporabi, jer se jednostavno bez njih ne može.

useless je napisao/la:
Još su rekli da se ne ide iznad 300MW instalirane snage ukupno u federaciji, pa koliko vidim po tvojoj tablici ostaje ih još 60 slobodno.


Tko je to i kada rekao? Tablica je samo za HBŽ. Postoji energetska dozvola i u drugoj županiji, recimo za Podveležje.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 16:12 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
novem je napisao/la:
Pričaš gluposti. Taj izlazak je već započeo 2000. godine. Sa Fukušimom je bio samo ubrzan i pomjeren neku deceniju i pol unaprijed.

Odluka o zatvaranju nuklearki do 2036. je donesena 2010., a par mjeseci poslije je zbog Fukushime prijevremeno zatvoreno par nuklearki.
novem je napisao/la:
Gornja slika sve govori u kojem pravcu se ide, ako shvaćaš.

Ok, imaš sliku, ovo raste, ovo pada. Jasno je meni šta ti hoćeš reć. Ali postoji točka zasićenja. Što sa tehničkom izvedivosti ako se stvari nastave kretat u tom smjeru? Što sa činjenicom da se sa OIE mora instalirati pet puta više snage da bi se postigao isti efekt? Što sa činjenicom da to nisu bazni proizvođači i da uvijek moraš imati spremnog nekog da uskoči ako prestane puhat? Što sa povećanjem cijene električne energije jer će se to nesumnjivo dogodit?

Mogu se oni riješit nuklearki ali to će samo značit više TE i viša ovisnost o struji iz Francuske.

Klasični primjer Italija. Glasali su protiv nuklearki, plan je 100 postotna proizvodnja iz obnovljivih, a drugi su u svijetu po uvozu struje i pri vrhu po cijeni struje koju im plaćaju stanovnici.

Kad pričamo o OIE mislim na vjetrenjače i solare. Hidroelektrana se koliko znam većinom i ne može više gradit neki veliki broj zbog iskorištenog hidropotencijala.

novem je napisao/la:
Tko je to i kada rekao? Tablica je samo za HBŽ. Postoji energetska dozvola i u drugoj županiji, recimo za Podveležje.

To sam samo načuo, ne uzimaj me za riječ. Možda je glupost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 16:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
useless je napisao/la:
Odluka o zatvaranju nuklearki do 2036. je donesena 2010., a par mjeseci poslije je zbog Fukushime prijevremeno zatvoreno par nuklearki.


Opet lažeš. Izvoli pročitaj ili imaš Google prevoditelja. Već ti je rečeno kad je sve započeto, a kada ubrzano.
http://de.wikipedia.org/wiki/Atomkonsens


useless je napisao/la:
Ok, imaš sliku, ovo raste, ovo pada. Jasno je meni šta ti hoćeš reć. Ali postoji točka zasićenja. Što sa tehničkom izvedivosti ako se stvari nastave kretat u tom smjeru? Što sa činjenicom da se sa OIE mora instalirati pet puta više snage da bi se postigao isti efekt? Što sa činjenicom da to nisu bazni proizvođači i da uvijek moraš imati spremnog nekog da uskoči ako prestane puhat? Što sa povećanjem cijene električne energije jer će se to nesumnjivo dogodit?

Mogu se oni riješit nuklearki ali to će samo značit više TE i viša ovisnost o struji iz Francuske.

Klasični primjer Italija. Glasali su protiv nuklearki, plan je 100 postotna proizvodnja iz obnovljivih, a drugi su u svijetu po uvozu struje i pri vrhu po cijeni struje koju im plaćaju stanovnici.

Kad pričamo o OIE mislim na vjetrenjače i solare. Hidroelektrana se koliko znam većinom i ne može više gradit neki veliki broj zbog iskorištenog hidropotencijala.


Sva ti je Njemačka preplavljena vjetroelektranama (preko 25000 komada), sunčanim el., el. na biomasu... još uvijek pravi eldorado, inače bi se osjetio zastoj.

Pa naravno da su spremni ako je manja ili nikakva brzina vjetra, onda uskaču druge elektrane, recimo na plin , TE, itd.

Trebao bi da znaš da Njemačka u znatnoj mjeri izvozi struju iako smanjuje udjel NE.
http://www.iwr.de/news.php?id=27846

Isto bi trebao da znaš da je cijena el. energije povećana zbog izlaska, što je posve normalna stvar, jer netko mora platiti sve te subvencije. Nekoliko stotina milijardi.
http://www.handelsblatt.com/politik/deu ... 35864.html

useless je napisao/la:
To sam samo načuo, ne uzimaj me za riječ. Možda je glupost.


Pa, čemu bi onda izdavali sve te silne dozvole, a tu ima i mSE, SE, mHE, VE. Naravno za subvencije se plaća, pa čak negdje i previše.
http://www.abc.ba/novost/25730/skandalo ... od-trzisne

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 17:57 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Agathonikos je napisao/la:
A dobro. Opet kažem, dok je NATO-a i EU može vam se. Za kasnije, ne garantujem.

I, sto ce biti onda?

Stari Agathon jase na ruskon tenku do Zagreba?

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 18:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Drago mi je vidjeti kako se jedan od konstituivnijeh naoda bori za našu državu Bosnu i Hercegovinu.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 18:47 
Offline

Pridružen/a: 15 pro 2014, 18:26
Postovi: 853
Lokacija: Hrvatska Republika Herceg-Bosna
BiH ovdje nema šta da se petlja. Ovo je spor između RS i Hrvatske, neka ga oni apsolviraju. Usput u ovom slučaju podrška Hrvatskoj.

_________________
Najljepše ga je sam sebi popušit. Pogotovo ako si crnac pa ti je dovoljno dug. Štrcni sebi u vlastito grlo i najedi se.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 19:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6116
Pantagana je napisao/la:
koji će nam uopće k TE kad u HBŽ ionako bura puše valjda 300 dana u godini.
silujete te nazadne elektrane a HBŽ je baš idealna za vjetroparkove


Tvoji upisi podsjećaju na robija kad piše o katoličanstvu, prema tome shut up.

Inače u HBŽ je izvjestan i uskoro počinje izgradnja VE Mesihovina ephzhb ( mada sam to već nekoliko puta rekao pa ništa, ali sad više nema lijanovića i platforme) , a ovo sve ostalo je u fazi " da je izvuć barem uloženo" , a po meni i to teško i vjerovatno od toga svega ništa, barem dok ne postane isplativo, ako ikad postane, mada moram opet priznati da sam moguče subjektivan jer sam bio pozivan da budem dioničar ovog jednog projekta kada se tome predvidjala svijetla budućnost, medjutim kako sada, tako i tada, ja u tome isplativu budućnost nisam vidio.
I trenutno je općenito bolje da toga imamo što manje, mada bi mi lokalno profitirali, zato bi najbolji bio balans tipa Mesihovina i to je to, da ne bude kako mi nemamo toga.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 19:12 
Offline

Pridružen/a: 29 ožu 2013, 06:32
Postovi: 6304
korrisnik je napisao/la:
Drago mi je vidjeti kako se jedan od konstituivnijeh naoda bori za našu državu Bosnu i Hercegovinu.

I meni je drago videti tebe potomce Vuka tako obavijenog arapskim slovima.
Vukov sin se Muslimani da bi spasao vinograde a za koji se qrac ti turcis i arapis?
Imao bi te Vuk stosta pitati kad bi te mogao sresti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 19:41 
Offline

Pridružen/a: 29 ožu 2013, 06:32
Postovi: 6304
puntar2.0 je napisao/la:
Agathonikos je napisao/la:
A dobro. Opet kažem, dok je NATO-a i EU može vam se. Za kasnije, ne garantujem.

I, sto ce biti onda?

Stari Agathon jase na ruskon tenku do Zagreba?

Pa kako se ponasate moguce da ce vas Srbija na kraju onako frontalno sa Istoka na Zapad obrijati.Kad joj se pruzi sansa.Provocirate.
Nas i ove iz HB ne mesajte u vase zajebancije.Mi cemo pivo u ruke.Malo za promenu.
:pepam

Oh.Ja se izvinjavam.HBovci sto rekoh nesto u vase ime.Sami vi odlucite. :pepam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 19:44 
Offline

Pridružen/a: 29 ožu 2013, 06:32
Postovi: 6304
Jos uvek niko nije spomenuo energiju talasa..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 19:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
chat nick je napisao/la:
Jos uvek niko nije spomenuo energiju talasa..


Valjda zato jer nema poticaja. :zubati

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 20:01 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
novem je napisao/la:
Opet lažeš.

OK, lažem, smiri se. Nije to ni bitno, pričam ti o tehničkim preprekama. Odlučili su šta su odlučili, netko je to pogurao. Po onom šta ja vidim struka baš i nije.

novem je napisao/la:
Sva ti je Njemačka preplavljena vjetroelektranama (preko 25000 komada), sunčanim el., el. na biomasu... još uvijek pravi eldorado, inače bi se osjetio zastoj.

Pa naravno da su spremni ako je manja ili nikakva brzina vjetra, onda uskaču druge elektrane, recimo na plin , TE, itd.

Trebao bi da znaš da Njemačka u znatnoj mjeri izvozi struju iako smanjuje udjel NE.
http://www.iwr.de/news.php?id=27846

Isto bi trebao da znaš da je cijena el. energije povećana zbog izlaska, što je posve normalna stvar, jer netko mora platiti sve te subvencije. Nekoliko stotina milijardi.
http://www.handelsblatt.com/politik/deu ... 35864.html

Istina, ima vjetroelektrana, no većinom su na sjeveru i pogodne lokacije su dobrim dijelom već iskorištene. Tako sam bar čitao. Pokušava se sa morskim vjetroplatformama u sjevernom moru ali ne ide. Njemačka u istoj mjeri i uvozi struju, treći najveći uvoznik su u svijetu. Ali to sa izvozom, uvozom je malo konfuzno i pitanje je šta se tu sve ubraja, primjerice kad se dogodi da proizvode višak struje moraju tu struju "dumpat" u susjedne zemlje, a isto tako Francuska u Italiju izvozi struju preko Njemačke zbog preopterećenosti dalekovoda na granici Francuske i Italije. Mislim da uvoz/izvoz nije tako crno bijela stvar.

Meni bi bio problem da mi povećavaju cijenu el.energije i da znam da će se i dalje povećavat nastavi li se s ovom strategijom. Teško može to ići u drugom smjeru jer je definitivno skuplje proizvodit iz OIE nego iz NE. Bolja tehnologija jednostavno ne postoji.

Samo hoću reć da je priča o totalnoj zamjeni NE sa OIE(vjetar, sunce) skroz nategnuta sa tehničke strane.

novem je napisao/la:
Pa, čemu bi onda izdavali sve te silne dozvole, a tu ima i mSE, SE, mHE, VE. Naravno za subvencije se plaća, pa čak negdje i previše.
http://www.abc.ba/novost/25730/skandalo ... od-trzisne

Ko što rekoh, samo načuo od nekih ljudi bliskih ovoj "posuškoj" VE. Možda je glupost, ali i u članku piše šta se radi s tim poticajima. Postavlja se pitanje ima li love u elektroprivredama i ovakvoj FBiH da to isplaćuju ako ne postave limit. Ne mora bit službeni limit, meni bi recimo imalo smisla da nakon izvjesne količine instalirane snage jednostavno smanje poticaje do razine neisplativosti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 20:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
useless je napisao/la:
novem je napisao/la:
Opet lažeš.

OK, lažem, smiri se. Nije to ni bitno, pričam ti o tehničkim preprekama. Odlučili su šta su odlučili, netko je to pogurao. Po onom šta ja vidim struka baš i nije.

novem je napisao/la:
Sva ti je Njemačka preplavljena vjetroelektranama (preko 25000 komada), sunčanim el., el. na biomasu... još uvijek pravi eldorado, inače bi se osjetio zastoj.

Pa naravno da su spremni ako je manja ili nikakva brzina vjetra, onda uskaču druge elektrane, recimo na plin , TE, itd.

Trebao bi da znaš da Njemačka u znatnoj mjeri izvozi struju iako smanjuje udjel NE.
http://www.iwr.de/news.php?id=27846

Isto bi trebao da znaš da je cijena el. energije povećana zbog izlaska, što je posve normalna stvar, jer netko mora platiti sve te subvencije. Nekoliko stotina milijardi.
http://www.handelsblatt.com/politik/deu ... 35864.html

Istina, ima vjetroelektrana, no većinom su na sjeveru i pogodne lokacije su dobrim dijelom već iskorištene. Tako sam bar čitao. Pokušava se sa morskim vjetroplatformama u sjevernom moru ali ne ide. Njemačka u istoj mjeri i uvozi struju, treći najveći uvoznik su u svijetu. Ali to sa izvozom, uvozom je malo konfuzno i pitanje je šta se tu sve ubraja, primjerice kad se dogodi da proizvode višak struje moraju tu struju "dumpat" u susjedne zemlje, a isto tako Francuska u Italiju izvozi struju preko Njemačke zbog preopterećenosti dalekovoda na granici Francuske i Italije. Mislim da uvoz/izvoz nije tako crno bijela stvar.

Meni bi bio problem da mi povećavaju cijenu el.energije i da znam da će se i dalje povećavat. Teško može to ići u drugom smjeru jer je definitivno skuplje proizvodit iz OIE nego iz NE. Bolja tehnologija jednostavno ne postoji.

novem je napisao/la:
Pa, čemu bi onda izdavali sve te silne dozvole, a tu ima i mSE, SE, mHE, VE. Naravno za subvencije se plaća, pa čak negdje i previše.
http://www.abc.ba/novost/25730/skandalo ... od-trzisne

Ko što rekoh, samo načuo od nekih ljudi bliskih ovoj "posuškoj" VE. Možda je glupost, ali i u vijesti piše šta se radi s tim poticajima. Postavlja se pitanje ima li love u elektroprivredama i ovakvoj FBiH da to isplaćuju ako ne postave limit. Ne mora bit službeni limit, meni bi recimo imalo smisla da nakon izvjesne količine instalirane snage jednostavno smanje poticaje do razine neisplativosti.


To je proces koji će trajati još decenijama, zahtjeva ogromna ulaganja, planiranje itd. Vezan sam poslovno za tu temu, pa zato pratim ta događanja. Točno je da je na sjeveru i u sredini Njemačke koncentrirano najveći broj VE, no međutim, oni se rokaju u međuvremenu na sve strane. Iako su subvencije sve manje, pomana za obnovljivim izvorima energije ne jenjava. Brojni seljaci svoje ogromne površine umjesto poljoprivrede koriste u te svrhe. Trenutačno je raspava oko trasa sjever-jug, za transport energije vjetra, jer nitko neće da mu dalekovod ide kroz dvorište. Samo, Nijemci su doista zauvijek rekli stop atomskoj energiji.
To oko Debelog brda, ne znam odakle ti izvor, no činjenica je da im je predhodna vlada na svojoj zadnjoj sjednici prije koji tjedan izdala energetsku dozvolu.
http://www.vecernji.ba/vjetropark-feal- ... god-996737

Pa sigurno ima love, jer sve što do sada glede VE ili SE postavljeno je sića a i plaća se naknada koja je zasad doista mala.
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... be/22h.htm

Citat:
Uredbom Vlade FBiH svaki potrošač plaća procenat za obnovljive izvore energije

Potrošači električne energije u Federaciji BiH od jula će uz račun za u trošenu struju početi da plaćaju posebnu naknadu za obnovljive izvore električne energije.

Uredbom Vlade Federacije, koja je stupila na snagu 24. juna, propisano je da domaćinstva plaćaju 0,0001 naknade za obnovljive izvore za svaki utrošeni kilovat električne energije.

To znači da će potrošači u Federaciji za 100 kilovata utrošene električne energije plaćati dodatnih deset feninga, a za 1.000 kilovata jednu marku više nego do sada, piše današnje sarajevsko “Oslobođenje”. Na ovaj iznos biće uračunavan i PDV.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 20:39 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
novem je napisao/la:
Vezan sam poslovno za tu temu, pa zato pratim ta događanja.

Samo ti kažem da su meni svi profesori sa faksa tvrdili da NE nema konkurencije ni u tehničkom ni u financijskom pogledu. Čak vidim da su i oni kod kojih sam slušao OIE u nekakvim nuklearnim društvima. Da su OIE prerasli u velik biznis iz kojeg nema lakog izvlačenja to je činjenica, no šta su realne mogućnosti te tehnologije je druga priča.
novem je napisao/la:
To oko Debelog brda, ne znam odakle ti izvor, no činjenica je da im je predhodna vlada na svojoj zadnjoj sjednici prije koji tjedan izdala energetsku dozvolu.
http://www.vecernji.ba/vjetropark-feal- ... god-996737

Je, dobili su energetsku, kažu problem građevinska ili lokacijska, tako nešto, ali ne bi trebalo bit nešto više od malog zastoja.
Citat:
Uredbom Vlade FBiH svaki potrošač plaća procenat za obnovljive izvore energije

Tako je, ali kad se u isplaćivanju poticaja dosegne razina koju potrošači uplate može se ići samo na smanjivanje poticaja ili povećavanje računa ljudima. Pitanje je kolika je razlika uplaćeno isplaćeno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 20:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
useless je napisao/la:
novem je napisao/la:
Vezan sam poslovno za tu temu, pa zato pratim ta događanja.

Samo ti kažem da su meni svi profesori sa faksa tvrdili da NE nema konkurencije ni u tehničkom ni u financijskom pogledu. Čak vidim da su i oni kod kojih sam slušao OIE u nekakvim nuklearnim društvima. Da su OIE prerasli u velik biznis iz kojeg nema lakog izvlačenja to je činjenica, no šta su realne mogućnosti te tehnologije je druga priča.


Točno je to, jeftina u svakom slučaju. Ali to je samo jedna strana medalje. I tu su u pitanju ogormne subvencije, poslje toga ogormni troškovi zbrinjavanja koji nisu bili uračunavani u cijenu. A najveća cijena je kad sve ode u zrak, sve onda mjeriš samo stotinama milijardi.

Pogledaj samo na stranici 8 (4. Spezifische Förderwerte 1970 –2012 in Ct/kWh) od Greenpeaca kolika je bila tamo subvencija čega (Ct/kWh) kroz desteljeća. ("Steinkohle i Braunkohle" - ugljeni, "Erneuerbare" - OIE)
http://www.greenpeace-energy.de/uploads ... gy_BWE.pdf

novem je napisao/la:
To oko Debelog brda, ne znam odakle ti izvor, no činjenica je da im je predhodna vlada na svojoj zadnjoj sjednici prije koji tjedan izdala energetsku dozvolu.
http://www.vecernji.ba/vjetropark-feal- ... god-996737

useless je napisao/la:
Je, dobili su energetsku, kažu problem građevinska ili lokacijska, tako nešto, ali ne bi trebalo bit nešto više od malog zastoja.


Ma dobiti će oni i to. Lokalna zajednica isto vapi za tom lovom. Triljani dobivaju skoro 25 tis. KM po elektrani godišnje, mada ja mislim da je to malo.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 21:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
useless je napisao/la:
Tako je, ali kad se u isplaćivanju poticaja dosegne razina koju potrošači uplate može se ići samo na smanjivanje poticaja ili povećavanje računa ljudima. Pitanje je kolika je razlika uplaćeno isplaćeno.


Pa logično, ne može biti uvijek isti. Imaš tu lijep pregled kako je se u HR mjenjao Tarifni sustav i tko je kada povlačio poticaje, tj. povlači.
http://files.hrote.hr/files/PDF/OIEIK/G ... iK_web.pdf

I još nešto glede jeftine cijene. Hoće li Japsima cijena nuklearne energije biti ista kao prije Fukušime? Hebiga, tko je to mogao prediviti (mada je i bilo upozorenja zbog položaja...), ali ipak se događa. Sad će naknadno platiti.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 21:22 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
novem je napisao/la:
A najveća cijena je kad sve ode u zrak, sve onda mjeriš samo stotinama milijardi.

Otisla je tu tehnologija daleko. Chernobil je bila stvar komunistickih aparatcika i komunisticke tehnologije. Ovo u Fukushimi je iz 70ih, a opet zgrada prezivjela jedan od najgorih potresa u povijesti i popratni tsunami. Problem je bio u vanjskim agregatima koji su trebali hladit jezgru, poplavilo ih. Tehnologija je i od toga otisla miljama daleko. A u tim uvjetima se i tako srusi sve zivo, pa je elektrana bila najmanji problem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 21:24 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
chat nick je napisao/la:
Jos uvek niko nije spomenuo energiju talasa..

Da se namontira u Neumu? :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 21:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
useless je napisao/la:
novem je napisao/la:
A najveća cijena je kad sve ode u zrak, sve onda mjeriš samo stotinama milijardi.

Otisla je tu tehnologija daleko. Chernobil je bila stvar komunistickih aparatcika i komunisticke tehnologije. Ovo u Fukushimi je iz 70ih, a opet zgrada prezivjela jedan od najgorih potresa u povijesti i popratni tsunami. Problem je bio u vanjskim agregatima koji su trebali hladit jezgru, poplavilo ih. Tehnologija je i od toga otisla miljama daleko. A u tim uvjetima se i tako srusi sve zivo, pa je elektrana bila najmanji problem.


Pa ipak dio cijelog sistema. Gledaj, u zemlji o kojoj sam govorio je također bilo mnoštvo NE prve i druge generacije, podložni brojim tehničkim kvarovima, remontima..., pa je time i znatno veći rizik bio da se može dogoditi veća nesreća, mada sa stajališta proizvođača ipak super koka, jer su bili amortizirani. Ali hebiga, ako si miljenik svih vlada destljećima, ne možeš grabiti do zadnjeg dana i još tražiti da država na sebe preuzme trošak odlaganja nuklearnog smeća te još i trošak dodatne demontaže svih NE. Treba malo sada i drugima, mada su oni s kapitalom opet tu.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 21:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
BarackObama je napisao/la:
BiH ovdje nema šta da se petlja. Ovo je spor između RS i Hrvatske, neka ga oni apsolviraju. Usput u ovom slučaju podrška Hrvatskoj.


Nema nikakvog spora.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 21:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
useless je napisao/la:
chat nick je napisao/la:
Jos uvek niko nije spomenuo energiju talasa..

Da se namontira u Neumu? :D


Već vidim barba Ibrahima iz Pomorskog društva kako piše protestno pismo. :zubati


_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 21:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
novem je napisao/la:
useless je napisao/la:
Otisla je tu tehnologija daleko. Chernobil je bila stvar komunistickih aparatcika i komunisticke tehnologije. Ovo u Fukushimi je iz 70ih, a opet zgrada prezivjela jedan od najgorih potresa u povijesti i popratni tsunami. Problem je bio u vanjskim agregatima koji su trebali hladit jezgru, poplavilo ih. Tehnologija je i od toga otisla miljama daleko. A u tim uvjetima se i tako srusi sve zivo, pa je elektrana bila najmanji problem.


Pa ipak dio cijelog sistema. Gledaj, u zemlji o kojoj sam govorio je također bilo mnoštvo NE prve i druge generacije, podložni brojim tehničkim kvarovima, remontima..., pa je time i znatno veći rizik bio da se može dogoditi veća nesreća, mada sa stajališta proizvođača ipak super koka, jer su bili amortizirani. Ali hebiga, ako si miljenik svih vlada destljećima, ne možeš grabiti do zadnjeg dana i još tražiti da država na sebe preuzme trošak odlaganja nuklearnog smeća te još i trššak dodatne demontaže svih NE. Treba malo sada i drugima, mada su oni s kapitalom opet tu.


Njemačka politička klima (ako se govori o Njemačkoj, nisam detaljno čitao prijašnje postove) je puno složenija od ovog, no dobro.

Na koncu konca, sve se kod OIE svodi na luksuz (nema rizika od velikih nesreća, nema nuklearnog otpada) koji netko (Švabe) može platiti, a netko ne može. Tako su Bugare stiskali da zatvore Kozloduy (i na kraju uglavnom uspjeli), što ovi nisu htjeli do zadnjeg časa jer si jednostavno ne mogu priuštiti neke stvari.

Općepoznato je da su OIE najveći primatelj državnih potpora u EU (koje su inače uglavnom zabranjene), što je dovoljan pokazatelj njihove isplativosti. U zapadnoj Europi to prolazi jer tamo vlada eko i NIMBY-manija, a kod nas jer bi svi samo živjeli od prirode i turizma. To su fakti.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska namerava graditi skladište za nuklearni otpad na granici Republike Srpske
PostPostano: 06 svi 2015, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
SDB je napisao/la:
novem je napisao/la:

Pa ipak dio cijelog sistema. Gledaj, u zemlji o kojoj sam govorio je također bilo mnoštvo NE prve i druge generacije, podložni brojim tehničkim kvarovima, remontima..., pa je time i znatno veći rizik bio da se može dogoditi veća nesreća, mada sa stajališta proizvođača ipak super koka, jer su bili amortizirani. Ali hebiga, ako si miljenik svih vlada destljećima, ne možeš grabiti do zadnjeg dana i još tražiti da država na sebe preuzme trošak odlaganja nuklearnog smeća te još i trššak dodatne demontaže svih NE. Treba malo sada i drugima, mada su oni s kapitalom opet tu.


Njemačka politička klima (ako se govori o Njemačkoj, nisam detaljno čitao prijašnje postove) je puno složenija od ovog, no dobro.

Na koncu konca, sve se kod OIE svodi na luksuz (nema rizika od velikih nesreća, nema nuklearnog otpada) koji netko (Švabe) može platiti, a netko ne može. Tako su Bugare stiskali da zatvore Kozloduy (i na kraju uglavnom uspjeli), što ovi nisu htjeli do zadnjeg časa jer si jednostavno ne mogu priuštiti neke stvari.

Općepoznato je da su OIE najveći primatelj državnih potpora u EU (koje su inače uglavnom zabranjene), što je dovoljan pokazatelj njihove isplativosti. U zapadnoj Europi to prolazi jer tamo vlada eko i NIMBY-manija, a kod nas jer bi svi samo živjeli od prirode i turizma. To su fakti.


Pa trebalo je sigurno destljeće među vodećim strankama da se pronađe konzensuz, što i kako s NE. No crveno-zelena vlada od 2000. je to pokrenula što je rezultiralo izmjeni zakona 2002. da se zabrani gradnja novih a postojeće ograniče do 32 godina rada. Naravno, bilo je poslje toga i dilema pa i najava o "izlasku iz izlaska". Sve u svemu istina složeno, pa i do dan danas nešto oko toga nije rješeno, što rezultira najavama sudskih procesa.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 729 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Patriota i 214 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO