HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 10:34.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 96 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Nemanja (Emir) Kusturica na OBN-u
PostPostano: 27 lis 2009, 17:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
Tulkas je napisao/la:
Koliko je to Srba pobijeno poslije rata u BG.. Preko 10.000, 20.000, 100,000??? realka pusti se price uz kavicu.. Ovdje baratamo argumentima


Prema podacima američkog ministarstva vojske, komunisti su tada, samo u Beogradu streljali između 20000 i 30000 ljudi.
Čuvena je izjava Stojana Pribićevićeva - "posle oslobađanja Beograda civili se nisu čitavu nedelju dana usuđivali da izađu na ulicu" ili Titova izjava - "Mi se u Srbiji trebamo ponašati kao u zemlji koju smo okupirali".
A gde su tu Novi Sad, Kragujevac, Čačak, Niš i drugi gradovi u kojima je takođe bilo masovnih zločina revolucionarne klike. Arhive još nisu otvorene, u narednoj deceniji će možda doći i do toga.
Naglasak je ipak na možda.

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nemanja (Emir) Kusturica na OBN-u
PostPostano: 27 lis 2009, 17:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Otkuda sada da vjerujes mrskim Amerima.. U Beogradu strijeljano 30.000 ljudi.. koliko je BG tada imao stanovnika draga moja??

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 27 lis 2009, 17:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
mara je napisao/la:
Real gone je napisao/la:

I u Beogradu su komunisti 45. i narednih godina ubili više ljudi nego Nemci u nekim svojim ofanzivama, pa mi je opet drago što se ne pravi kolektivno ludilo u zemlji i deljenje naroda i po tom pitanju. :kava


To spada pod posljedice rezima! Vrlo se dobro zna tko je ubijan od 45te pa na dalje a tko je uzivao. Danas se to zaboravilo ili pomelo pod tepih jer je rat stvorio novo zlo!


Šta znači ovo boldano? Dokazi?
Smešno je uopšte pomisliti da su samo Hrvati bili žrtve komunističkog režima, ali to je ono što vam se plasira, od oca nacije na ovamo.

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nemanja (Emir) Kusturica na OBN-u
PostPostano: 27 lis 2009, 17:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
mara je napisao/la:
Same jame koje se nalaze u zadnjih nekoliko godina dokazuju da je bilo vise od tih tvojih brojki!

Prcela ne govori o 600 000 ubijenih nego oko 400 000!

Fascinantno je koliko nastojite umanjiti brojke hrvatskih zrtava!


Nisu ovo moje brojke. :kava
http://hr.wikipedia.org/wiki/Kri%C5%BEni_put_%281945.%29
Vjeruj mi, teško da Srbi imaju veze sa uređivanjem hrvatske wikipedije.

Citat:
Imenom Križni put, uz asocijaciju na osnovno značenje sintagme Križni put, naziva se stradanje pripadnika poraženih snaga NDH i izbjeglih hrvatskih civila nakon izručenja Jugoslavenskoj armiji kraj Bleiburga 15. svibnja 1945. Masovne likvidacije izvršene su kod Maribora, Celja, Kočevja i drugdje u Sloveniji, a u Hrvatskoj u okolici Krapine, Samobora, Karlovca, Siska, Bjelovara i drugdje. Masovno stradanje trajalo je od svibnja do kolovoza 1945. Opća amnestija proglašena je 3. kolovoza 1945., ali je ubijanja (iako u manjem obimu) bilo i kasnije. Postoje vrlo različite procjene broja ubijenih: od 45.000 do 200.000. (Hrvatska enciklopedija, sv. 6, 2004.) Najvjerojatnija brojka, po posljednjim istraživanjima, je oko 50.000. Također, treba imati u vidu da su u isto vrijeme, na području Slovenije i drugdje, ubijeni mnogi zarobljeni četnici, slovenski belogardejci, kozaci, Nijemci i dr.


Nema potrebe da se više raspravlja o ovome, iz raspona brojki koje se spominju ovdje, i koje se spominju u vezi Jasenovca, vidi se da je riječ o nešto manje žrtava nego u Jasenovcu. Doduše, ne bi se usudio govoriti o razlici u brojkama, ali je omjer žrtava sigurno 3:2. Po mom mišljenju na Bleiburgu se također dogodio genocid, kao i u Jasenovcu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nemanja (Emir) Kusturica na OBN-u
PostPostano: 27 lis 2009, 17:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
Tulkas je napisao/la:
Otkuda sada da vjerujes mrskim Amerima.. U Beogradu strijeljano 30.000 ljudi.. koliko je BG tada imao stanovnika draga moja??


Što da ne, to su naši saveznici, koji su nam još malo smanjili broj u bombardovanju, aprila 1944.
Lično, mislim da je realna cifra streljanih 45. oko 15.000-20.000, ostatak je pojeo mrak nešto kasnije.
Ali to samo OZNA tačno zna.

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nemanja (Emir) Kusturica na OBN-u
PostPostano: 27 lis 2009, 17:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Nisam- osim poznatih "veleizdajnika"- našao nijednog Srbina
koji bi pokušao kritički analizirati što se zbilo, a o čem postoji
ipak nekakva suglasnost u svijetu, uza sva vrludanja.

Ne će ozbiljni Nijemci tvrditi sada, a nisu ni nakon rata, da
su Česi i Poljaci doista "provocirali", a 3. Reich "samoombrambeno" odgovorio.
Niti će, uza sav iredentizam, Talijani tvrditi da su Mussolini i fašisti
u Hrvatskoj i Etiopiji branili jadne napadnute Talijane od 1920-ih nadalje.

Glede slijeda- Kusturica je gnoj, no također i debelo
precijenjen režiser. On je tržio na račun balkanske egzotike
Cigana, kretenskih fizionomija i sl. kada su EUnuški ********
esteti pokušavali "dokučiti" nekakve dubine tih sprdačina, kojih u
zbilji nikada nije ni bilo.

Nacionalno je bio srpski orijentiran još 1980-ih, pa njegovo
svrstavanje u ovom ratu i nije neko iznenađenje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 27 lis 2009, 18:26 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
nema sumnje da je svaka strana u ratu od 92-95 imala na duši ono što se zove zločinom.
zločin podrazumjeva činjenično stanje koje se proteže od šamaranja preko palojenja kuće, pojedinačnih ubojstava pa sve do masovnih zločina sa stotinama odnosno tisućama pobijenih ljudi.
ako ovako promatramo zločine svaka strana ih ima na duši.
ali ako se stvar pokušava postaviti tako da se utvrdi kome je zločin bio metoda ostvarivanja svojih političko vojnih ciljeva, tko je vršio pripremljene i dobro organizirane zločine onda ne treba uspće raspravljati o tome obzirom da je jasno kao dan da su organizatori i provoditelji zločina u najvećem obimu bili srbi.
zločin kao metoda upotrijebljen je od srba početkom, tijekom i sve do kraja rata.
gledajući sve te zločine koji su imali raspon od masovnog protjerivanja nesrpskog stanovništva, paljenja naselja u kojima su živjeli nesrbi s ciljem da se isti nikada ne vrate, uništavanje vjerskih i kulturnih dobara s ciljem da se izbriše činjenica da je na takvom prostoru živio drugi narod osim srba, masovnih silovanja s ciljem psihološkog efekta, niti jedna druga strana nije toliko duboko ušla u zločin kao način vođenja vlastite nacionalne politike.
vremenom oni izloženi zločinu počeli su vraćati pa se u tom vraćanju izdogađalo od pojedinačnih paleža, ubijanja pa sve do onih grupnih.
ali zločini bar sa hrvatske strane nikada nisu dosegnuli ni približan razmjer onima počinjenim,a od strane srba.
sa okupiranih područja u hr. nestali su gotovo svi nesrbi osim par staraca, uništena im je sva imovina, niti jedna bogomolja niti kulturni spomenik nije preživio.
s druge strane u hrvatskoj je nastavilo živjeti nekoliko stotina tisuća srba, postojala su sela nastanjena srbima koja su bila u samoj blizini ratišta, u kojima su nastavili živjeti ljudi, srbi kojima se ništa nije dogodilo.
sa srpske strane nije bilo takvih primjera.
srbi bi nakon svakog osvojenog mjesta napravili ono što su radili i uvkovaru, znači, pobili, protjerali, opljačkali i sve što nije staro ili dojenče potrpali u logore i to u srbiji gdje je ubijeno više ljudi nego što je sveukupno stradalo srpskih civila u oslobodilačkim akcijama naše vojske.
nakon bljeska zarobljenici su odvedeni u zatvor, vršena su ispitivanja, i svima na koje se mogao primiejniti zakon o oprostu ponuđeno je da se mogu vratiti kući.
taj luksuz hrvati nigdje nisu mogli dobiti.
nakon predaje kordunskog korpusa, svi vojnici su pušteni da odu kao i svi civili.
u suprotnim slučajevima, kao npr. vukovar i srebrenica, znamo što je bilo.
sam odnos od vrha pa do nižih razina na hrvatskoj strani prema protivniku bio je potpuno suprotan onome što su prakticirali srbi.
ono što su srbi radili i ono što su naši radili ne može se usporediti niti na kvantitativnoj niti kvalitativnoj bazi.
jest, bilo je i s naše strane. od ubojstava civila preko paljenja kuća i grupnih zločina i medačkom džepu i u oluji i u mrkonjić gradu.
i spreman sam izraziti kajanje za svako zlo koje je netko moj bespotrebno učinio drugome ali ako se taj drugi prvo ne samo formalno ispriča.
nego tek kad duboko i iskreno prizna da je cijelo zlo poteklo kao domino efekt od njega, da je plan i izvedba bila odvratna i zločinačka usmjerena upravo da se neprijatelji dakle mi fizički istrijebe, i da nam se oduzme i zemlja i povijest i ponos.
do tada mi nemojte dolaziti ni s medačkim džepom ni cacom ni olujom ni vozućom jer nije isto prvi iz čista mira krenuti u zlo i potaknut takvim zlom dobiti osvetu koja proilazi prvenstveno iz osjećaja bijesa zbog onoga što su srbi prvi počeli a koja ni kakvoćom niti obimom ne može parirati zlu koje je druge od srba pogodilo.

i nije se tadić ispričao u ime srba.ispričao se u svoje ime, mlako i nevoljko, bez stvarne želje da se odmakne od zla koje su njegovi prethodnici započeli.
ugledajte se na njemačku.
skrušili su se pokajali i sada su oni najveći protivnici ičega što ih asocira na fašizam i zočine.
i kad im se i danas nabijaju na nos zločini njihovih prethodnika oni ne spominju niti bombardiranja niti milijune silovanih žena pred kraj rata i pobijenih civila niti milijune protjeranih, niti milijun i pol umrlih zarobljenika a dogodilo im se toliko toga goreg od onog što se dogodilo srbima.
ugledajte se na njemačku.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 27 lis 2009, 19:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 14:44
Postovi: 2447
Real gone je napisao/la:
mara je napisao/la:

To spada pod posljedice rezima! Vrlo se dobro zna tko je ubijan od 45te pa na dalje a tko je uzivao. Danas se to zaboravilo ili pomelo pod tepih jer je rat stvorio novo zlo!


Šta znači ovo boldano? Dokazi?
Smešno je uopšte pomisliti da su samo Hrvati bili žrtve komunističkog režima, ali to je ono što vam se plasira, od oca nacije na ovamo.


Jesam ja rekla da su samo Hrvati bili zrtve tog rezima? Nisam! Smaknuti su bili oni politicki nepodobni! Da je najvise Hrvata otislo u exil o tome ne moramo ni pricati!

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 27 lis 2009, 21:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Ma Capo je u pravu 100%... Pogledajte samo snimke i slike naroda kako odlazi iz Vukovara (bez icega) ili iz moje Banjaluke ono jadno naroda preko skele iz Srpca u Davor, samo poneka vrecica u rukama.. Mogli smo i mi sve aute i traktore zaustavit, oduzet, i pustit da pjeske idu, ali nismo.. Ipak nismo isti

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 28 lis 2009, 06:13 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2009, 08:40
Postovi: 25

Dobar video u vezi 91-95 rat


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 28 lis 2009, 09:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Ove teme su "klasika" svih usenet grupa kao i foruma, vjerujte mi. Nakon čitanja istih argumenata, samo od različitih učesnika rasprave, tokom prošlih 10ak godina nemam više volje za sudjelovanjem, stoga samo par opaski.

Ove diskusije često nemaju ni glave ni repa, i često nije moguće dokučiti što se točno pokušava dokazati jer se koristi previše subjektivnih ocjena, brojke se izvlače iz rukava, drugi narod se demonizira itd itd.

Pod uvjetom da vas zaista zanima istina, rasprava bi se trebala fokusirati na dvije stvari a to su broj žrtava (vojnih, civilnih) unutar određenog perioda, kao i identifikacija "godine 0", tj odrediti koja se godina uzima kao početna u odnosu navedenih naroda, inače se zaglibi u cirkularnim argumentima gdje Srbi opravdavaju 1991-1995 onim što se desilo 1941-1945, na što Hrvati uzvrate sa terorom od 1918-1945, na što Srbi repliciraju sa navodnim hrvatskim zločinima od 1914-1918, na što Hrvati podsjete Srbe da su im istaknuti srpski intelektualci već 1904 najavili "rat do istrage naše ili vaše" kao i činjenicu da su Srbi od 16 stoljeća uz pomoć Turaka zauzeli opustošene hrvatske etničke prostore zapadno od Drine itd itd. Dakle pitanje je, gdje "počinje" ta međusobna povijest?

Dalje, čak i kada bi se ustanovio točan broj žrtava, kao i egzaktna "godina 0" ostaje nejasno zašto se sve srpske žrtve na prostoru NDH u 2 s.r. pribrajaju Hrvatima. Također je nejasno zašto se partizanski zločini u Bleiburgu 1945 pripisuju samo Srbima kada vrlo znamo da i dan-danas u Hrvatskoj živi velik broj hrvatskih partizana koji su sudjelovali u tim zločinima i koje nikako da izvedemo na pravdu.

Što se tiče potrebe za isprikom, kolektivnom odgovornosti i/ili pitanjem odštete, ja sam izričito protiv. Meni neka srpska isprika ništa ne znači, niti većini ljudi treba. Inače se izmiruju samo članovi obitelji i prijatelji (a mi i Srbi bome nismo nijedno ni drugo), te ne želim da između Srbije i Hrvatske (povodom eventualne isprike) zavlada neko prijateljstvo i "kumstvo". Želim samo hladno-racionalne i korektne odnose, i ništa više.

Što se tiče kolektivne odgovornosti/poniženja i odštete, ja sam i protiv toga, vođen primjerom Njemačke nakon 1 s.r. Toliko poniženje protivnika i naroda, kao i prevelik financijski teret stvara plodno tlo za rast nezadovoljstva, ekstremizma kao i fašizma kao uvod u neke buduće ratove. Njemačka nakon 2 s.r. jeste ponižena i "zauzdana", no za održavanje takvog stanja je potrebna cijela Europa + SAD. Hrvatska jednostavno ne može odigrat istu presiju na Srbiju...

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 28 lis 2009, 10:37 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
zajednički život nikad više, čak ni dobrosusjedski odnosi me ne zanimaju ali ako kad već cvile za nekim žrtvama i naglašavaju kako su loše prošli moraju znati da su jeli ono što su sami skuhali.
dok ne priznaju što su bili i što su radili ne želim ni minimum od odnosa koje neki sad počinju forsirati kao da je sve to iza nas.
i da, mislim da moraju platiti. zahvaljujući svim onim milijardama dolara koliko su nas koštali ja sad imam život tri stepenice niži od onog kakav sam trebao imati.
ko se kurčio neka plati.
ja da nekog udarim na cesti ulove li me, morat ću platiti štetu zbog ozljeda.
oštetim li nečije vlasništvo, opet ću morati nadoknaditi štetu.
platili smo za svoje kuće, mostove, crkve, tvornice, platili smo i za njihove, jer se sve obnovilo kako je tko zahtijevao, sad ja moram plaćati iz mirovine i godine radnog staža koji im se priznao.
izgleda da samo samo mi oni idioti koji plaćaju.
e pa ja ne želim.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 28 lis 2009, 13:11 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
Tema dobra i mogla se razviti u razumnu diskusiju pa makar i žestoku, ukrštanje argumenata, povijesnih činjenica, preispitivanja svega što znamo do sada o odnosima dva naroda u starijoj i novijoj povijesti ...
Ali sve se pretvorilo u papazjaniju opće svađe o tome gdje je ko koga, kada i kako, ko se kome više najebao majke i slično, uz česta iznošenja neprovjerenih tvrdnji, poluistina pa sve do izmišljotina ili teza koje nemaju veze sa povijesnom istinom.
SVe u svemu veliko ništa. Promašaj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 28 lis 2009, 14:08 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
Ringo59 je napisao/la:
Tema dobra i mogla se razviti u razumnu diskusiju pa makar i žestoku, ukrštanje argumenata, povijesnih činjenica, preispitivanja svega što znamo do sada o odnosima dva naroda u starijoj i novijoj povijesti ...
Ali sve se pretvorilo u papazjaniju opće svađe o tome gdje je ko koga, kada i kako, ko se kome više najebao majke i slično, uz česta iznošenja neprovjerenih tvrdnji, poluistina pa sve do izmišljotina ili teza koje nemaju veze sa povijesnom istinom.
SVe u svemu veliko ništa. Promašaj.


hoćeš početak?
počelo je kad su naši hrabri susjedi koji se vole trsiti svojom ulogom u borbi protiv turaka, dugo vremena činili pomoćne turske jedinice koje su išle za turskom vojskom i svojski pljačkale palile i silovale po katoličkim krajevima koji nisu bili pod turcima.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nemanja (Emir) Kusturica na OBN-u
PostPostano: 28 lis 2009, 14:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58279
Lokacija: DAZP HQ
aleksije radicevic je napisao/la:
Ispravite me ako grešim, ali u Blajburgu su ubijani i četnici?!


samo oni četnici koji su se predali ustašama na ljevče polju, nekih 5.000 crnogoraca.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 28 lis 2009, 14:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58279
Lokacija: DAZP HQ
caporegime je napisao/la:
Ringo59 je napisao/la:
Tema dobra i mogla se razviti u razumnu diskusiju pa makar i žestoku, ukrštanje argumenata, povijesnih činjenica, preispitivanja svega što znamo do sada o odnosima dva naroda u starijoj i novijoj povijesti ...
Ali sve se pretvorilo u papazjaniju opće svađe o tome gdje je ko koga, kada i kako, ko se kome više najebao majke i slično, uz česta iznošenja neprovjerenih tvrdnji, poluistina pa sve do izmišljotina ili teza koje nemaju veze sa povijesnom istinom.
SVe u svemu veliko ništa. Promašaj.


hoćeš početak?
počelo je kad su naši hrabri susjedi koji se vole trsiti svojom ulogom u borbi protiv turaka, dugo vremena činili pomoćne turske jedinice koje su išle za turskom vojskom i svojski pljačkale palile i silovale po katoličkim krajevima koji nisu bili pod turcima.


ja bih kao početak svih problema hrvata i srba (govorim o hrvatskim srbima jer da nije njih naši odnosi bi bili na razini srba sa slovencima) naveo vladavinu khuena hedervarya u hrvatskoj kad je srpsku populaciju jasno okrenuo protiv hrvatske države. sva kasnija politička nastojanja da se to ispravi više nikad nisu urodila plodom jer su fundamentalno srbi postali protivnici hrvatske državnosti. druga važna komponenta je sukob oko bosne i hercegovine, u nekom daljem raspletu povijesti, pokazao se kao glavni razlog svih sukoba. što se tiče te priče, recimo od sredine 19. stoljeća, pa do stvaranja prve zajedničke države 1918., naša politika ima podjednako putra na glavi, kao i srpska. obje su bile poprilično agresivne u svojatanju BIH. da potsjetim da su u ona romantičarska razdoblja i najljevičarskiji hrvatski političari bosnu i hercegovinu isključivo vidjeli u sastavu hrvatske države. tu su čak desničari bili ponekad kooperativniji, pa su srbima "dopustili" da odnesu BIH (izuzev turske hrvatske, to se smatralo neprijeporno hrvatskim teritorijem) ako bi je prije hrvata oslobodili. svatko je radio na tom planu koliko je mogao, srbija kao samostalna država preuzima zamah, ali hrvatska usprkos činjenici da je bila razjedinjena i da je hrvata u BIH duplo manje nego srba, nije gubila korak. to i danas ostaje jedina točka potencijalnog novog sukoba hrvata i srba.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 28 lis 2009, 17:07 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
dudu je napisao/la:
caporegime je napisao/la:

hoćeš početak?
počelo je kad su naši hrabri susjedi koji se vole trsiti svojom ulogom u borbi protiv turaka, dugo vremena činili pomoćne turske jedinice koje su išle za turskom vojskom i svojski pljačkale palile i silovale po katoličkim krajevima koji nisu bili pod turcima.


ja bih kao početak svih problema hrvata i srba (govorim o hrvatskim srbima jer da nije njih naši odnosi bi bili na razini srba sa slovencima) naveo vladavinu khuena hedervarya u hrvatskoj kad je srpsku populaciju jasno okrenuo protiv hrvatske države. sva kasnija politička nastojanja da se to ispravi više nikad nisu urodila plodom jer su fundamentalno srbi postali protivnici hrvatske državnosti. druga važna komponenta je sukob oko bosne i hercegovine, u nekom daljem raspletu povijesti, pokazao se kao glavni razlog svih sukoba. što se tiče te priče, recimo od sredine 19. stoljeća, pa do stvaranja prve zajedničke države 1918., naša politika ima podjednako putra na glavi, kao i srpska. obje su bile poprilično agresivne u svojatanju BIH. da potsjetim da su u ona romantičarska razdoblja i najljevičarskiji hrvatski političari bosnu i hercegovinu isključivo vidjeli u sastavu hrvatske države. tu su čak desničari bili ponekad kooperativniji, pa su srbima "dopustili" da odnesu BIH (izuzev turske hrvatske, to se smatralo neprijeporno hrvatskim teritorijem) ako bi je prije hrvata oslobodili. svatko je radio na tom planu koliko je mogao, srbija kao samostalna država preuzima zamah, ali hrvatska usprkos činjenici da je bila razjedinjena i da je hrvata u BIH duplo manje nego srba, nije gubila korak. to i danas ostaje jedina točka potencijalnog novog sukoba hrvata i srba.


srbima je u krvi u sekundi, kad osjete priliku, se okrenuti protiv tebe i nanijeti takvo zlo da se još dugo pitaš kako netko može biti takav.
od turaka, preko khuena, preko srbskih i drvarskih ustanika do 91

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 28 lis 2009, 17:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58279
Lokacija: DAZP HQ
caporegime je napisao/la:
dudu je napisao/la:

ja bih kao početak svih problema hrvata i srba (govorim o hrvatskim srbima jer da nije njih naši odnosi bi bili na razini srba sa slovencima) naveo vladavinu khuena hedervarya u hrvatskoj kad je srpsku populaciju jasno okrenuo protiv hrvatske države. sva kasnija politička nastojanja da se to ispravi više nikad nisu urodila plodom jer su fundamentalno srbi postali protivnici hrvatske državnosti. druga važna komponenta je sukob oko bosne i hercegovine, u nekom daljem raspletu povijesti, pokazao se kao glavni razlog svih sukoba. što se tiče te priče, recimo od sredine 19. stoljeća, pa do stvaranja prve zajedničke države 1918., naša politika ima podjednako putra na glavi, kao i srpska. obje su bile poprilično agresivne u svojatanju BIH. da potsjetim da su u ona romantičarska razdoblja i najljevičarskiji hrvatski političari bosnu i hercegovinu isključivo vidjeli u sastavu hrvatske države. tu su čak desničari bili ponekad kooperativniji, pa su srbima "dopustili" da odnesu BIH (izuzev turske hrvatske, to se smatralo neprijeporno hrvatskim teritorijem) ako bi je prije hrvata oslobodili. svatko je radio na tom planu koliko je mogao, srbija kao samostalna država preuzima zamah, ali hrvatska usprkos činjenici da je bila razjedinjena i da je hrvata u BIH duplo manje nego srba, nije gubila korak. to i danas ostaje jedina točka potencijalnog novog sukoba hrvata i srba.


srbima je u krvi u sekundi, kad osjete priliku, se okrenuti protiv tebe i nanijeti takvo zlo da se još dugo pitaš kako netko može biti takav.
od turaka, preko khuena, preko srbskih i drvarskih ustanika do 91


možda, ali moraš priznati da ni hrvati nisu male bebe kad uzvraćaju udarac :ujko

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 28 lis 2009, 17:13 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
dudu je napisao/la:
caporegime je napisao/la:

srbima je u krvi u sekundi, kad osjete priliku, se okrenuti protiv tebe i nanijeti takvo zlo da se još dugo pitaš kako netko može biti takav.
od turaka, preko khuena, preko srbskih i drvarskih ustanika do 91


možda, ali moraš priznati da ni hrvati nisu male bebe kad uzvraćaju udarac :ujko


e tu je problem, mi uvijek samo vraćamo. uvijek nas netko prvi zaskoči.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 28 lis 2009, 18:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
RajvoSa je napisao/la:
Što se tiče kolektivne odgovornosti/poniženja i odštete, ja sam i protiv toga, vođen primjerom Njemačke nakon 1 s.r. Toliko poniženje protivnika i naroda, kao i prevelik financijski teret stvara plodno tlo za rast nezadovoljstva, ekstremizma kao i fašizma kao uvod u neke buduće ratove. Njemačka nakon 2 s.r. jeste ponižena i "zauzdana", no za održavanje takvog stanja je potrebna cijela Europa + SAD. Hrvatska jednostavno ne može odigrat istu presiju na Srbiju...


Da, ali...

a) Njemačka je zdrobljena i okupirana, Srbija nije.

b) njemačka je inteligencija emigrirala većinom u doba 3. Reicha, dok je srpska
bila kreatorom srpskoga projekta (Memorandum itd.). Dok za Nijemce možeš
na prste jedne ruke nabrojati podupiratelje Hitlerova režima, kod Srba
možeš na prste jedne ruke protivnike Miloševićevog režima. Govorim o
mentalno istaknutim osobama.

c) Njemačka je kroz pravi poraz prošla kriz katarzu, Srbija kroz polu-poraz nije

d) Njemačka je, na kraju krajeva, obnovljena u demokratskom duhu, i ekonomski
i društveno. Srbija nije obnovljena, nego je zapuštena zemlja u kojoj razni
financijski mešetari drže tu zemlju kako-tako, bez prave društvene, gospodarske
i cjelovite preobrazbe.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-srpski sukobi u 20. stoljeću
PostPostano: 28 lis 2009, 19:44 
Offline

Pridružen/a: 15 lis 2009, 00:22
Postovi: 3954
Mislim da treba z...t te priče o isprici ovoj ili onoj. Sa Srbima i ostalima bez emocija, samo racionalno, dakle savezništvo s njima kad nam se interesi podudaraju, kad se ne podudaraju zna se.

Što se tiče povijesti, Hrvati se tu trebaju koncentrirati na rješavanje problema u vlastitim redovima (mislim na korumpirane povjesničare bivše partijaše koji truju antihrvatskim lažima studente na hrvatskim fakultetima i medijima usred Zagreba), a ne tražiti od Srba nemoguće, da će priznati vlastite povijesne greške i zločine. Kao da su se Britanci ispričali za genocide po Indiji, PLANSKO I SUSTAVNO ravnanje njemačkih civilnih ciljeva sa zemljom u WW2 (Njemačka je, s druge strane, najviše tenkova i aviona proizvela 1944, očito su zapadnjaci čuvali industriju za pljačku nakon rata, a ti tenkovi su se i tako koristili uglavnom protiv Rusa), Ameri za Hiroshimu itd.

Okanimo se čorava posla da budemo moralna vertikala Europe i svijeta jer ćemo naj...t, brinimo vlastite brige, uz uvijek prisutnu svijest o tome tko nas okružuje.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 96 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: daramo, Naša Kvačica, Nebula, nesorta, Tomba17 i 408 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO