HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 02:21.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 19:21 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2009, 22:10
Postovi: 458
Lokacija: Mostar
Bihac-Krajina je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:

Koga mi zezamo, kakva birokracija...evo ako je o tome riječ odmah će ti "velikodušno" Bošnje ponuditi ukidanje svih kantona i općina. Al će se tu uštedit :zubati



Ne, nego treba FBiH ukinuti i dati ovlasti drzavi.



Slažem se treba FBIH ukinuti,ali Kantone/županije ostaviti (kao srednju razinu vlasti),ali ne slažem se glede prijenosa ovlasti(nadležnosti) s FBIH na državu(BiH),ja mislim da nadležnosti porušene FBIH trebaju preći na Kantone a ne na državu,ili barem pola-pola,


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 19:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
cromwell je napisao/la:
Bihac-Krajina je napisao/la:


Ne, nego treba FBiH ukinuti i dati ovlasti drzavi.



Slažem se treba FBIH ukinuti,ali Kantone/županije ostaviti (kao srednju razinu vlasti),ali ne slažem se glede prijenosa ovlasti(nadležnosti) s FBIH na državu(BiH),ja mislim da nadležnosti porušene FBIH trebaju preći na Kantone a ne na državu,ili barem pola-pola,


Nije mi jasno, kako bi se to uspjelo. Mora biti simetrično rješenje na državnoj razini. Ne može Uprava za ceste preći na državni nivo na području Federacije, a u RS ostati na enitetskom nivou.
Dakle na području Federacije o cestama odlučujemo svi po državnim paritetima, a u RS-u - samo RS, tj. Srbi.

Kako se to zamišlja?

Dok je ovakva situacija, ukidanjem FBiH bi nadležnosti automatski prešle na županije.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 19:38 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2009, 22:10
Postovi: 458
Lokacija: Mostar
lider30 je napisao/la:
cromwell je napisao/la:


Slažem se treba FBIH ukinuti,ali Kantone/županije ostaviti (kao srednju razinu vlasti),ali ne slažem se glede prijenosa ovlasti(nadležnosti) s FBIH na državu(BiH),ja mislim da nadležnosti porušene FBIH trebaju preći na Kantone a ne na državu,ili barem pola-pola,


Nije mi jasno, kako bi se to uspjelo. Mora biti simetrično rješenje na državnoj razini. Ne može Uprava za ceste preći na državni nivo na području Federacije, a u RS ostati na enitetskom nivou.
Dakle na području Federacije o cestama odlučujemo svi po državnim paritetima, a u RS-u - samo RS, tj. Srbi.

Kako se to zamišlja?

Dok je ovakva situacija, ukidanjem FBiH bi nadležnosti automatski prešle na županije.



Ako bi nadležnosti RS ostale nepromjenjene,ukidanjem FBIH njene nadležnosti bi automatski trebale preći na Županije - to je i moja logika razmišljanja,ali što znaš šta će biti......
Sa ovim činom bi se svih 10 županija izjednačilo sa RS-om u svojim pravima i dužnostima,a BiH ne bi bila složena asimetrična država sastavljena od dva entiteta od kojih je jedan Republika a drugi Federacija,već bi postala federalna država koju čini 11 federalnih jedinica(RS + 10županija nastalih raspadom FBIH) dakle ono što se u teoriji naziva klasičnom federacijom...
Ali opet na kraju pričamo o onom što bi bilo kad bi bilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 20:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
aleksije radicevic je napisao/la:
Dogovor o istovremenom povlačenju iz institucija BiH i FBiH bi bio najkorisniji, ako bi bio postignut. Računam da ukoliko bi kantoni i RS pokazali da mogu da funkcionišu, a federalne i zajedničke institucije da ne mogu, onda bi se postavilo pitanje smisla federalnih i zajedničkih institucija.



I ja mislim da se treba povuci iz tih institucija.

Mirno, bez incidenata. Dok je mirno nece se niti ovima iz medjunarodne zajebnice dati zajebavati.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 20:47 
Offline

Pridružen/a: 10 ruj 2009, 00:56
Postovi: 193
Robbie MO je napisao/la:
Cijeli intervju premijera Federacije: (pročitati svakako)
http://www.startbih.info/Tekst.aspx?id=126

Zanimljiv dio:
Citat:
Bojite li se Vi za opstanak FBiH?
- FBiH će dugoročno nestati.
Nadam se na osnovu političke odluke, a ne zbog teške ekonomske situacije?
- Ne znam, ali dugoročno će FBiH nestati.


Tko kaže da SDA nema realne i dobronamjerne ljude. :biceovodobro
Možda nešto i bude od ove države. :neznam


Vjerovatno je mislio na nestajanje FBIH i RS, i stvaranje unitarne BiH. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 21:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68249
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Dinara je napisao/la:
Vjerovatno je mislio na nestajanje FBIH i RS, i stvaranje unitarne BiH. :kava


De prestanite minirat temu sa krivim shvaćanjem, uslijed ljenosti da pročitate cijeli intervju.
Kakvo nestajanje RS, jesi zadnji Dnevnik gledao 2006.?
Nestajanje RS, a već u slijedećoj rečenici kaže "S Dodikom moramo biti pragmatični" a na pitanje što ako Dodik zavrne struju koja ide iz RS prema Federaciji :zubati odgovara sa "Nažalost, atmosfera je loša i nepovoljna, ali nećemo zbog toga dozvoliti da ljude ostavimo bez struje".

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 21:17 
Offline

Pridružen/a: 10 ruj 2009, 00:56
Postovi: 193
Ako postoji RS, onda se ne može ukinuti federacija. Ne može biti istovremeno RS i rupa u BiH.
Postoji još jedna mogućnost, da je mislio na stvaranje hrvatskog entiteta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 21:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Dinara je napisao/la:
Ako postoji RS, onda se ne može ukinuti federacija. Ne može biti istovremeno RS i rupa u BiH.


Može. Nadležnosti FBiH automatski prelaze na županije, koje su svakako i zamišljene kao federalne jedinice. Nominalno to i jesu.

Dapače i država bi automatski bila mnogo logičnije i simetričnije uređena.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 21:35 
Offline

Pridružen/a: 10 ruj 2009, 00:56
Postovi: 193
U čemu je razlika između sadašnjijh kantona i mogućih županija? Zar to nije naziv za jedno te isto?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 21:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Dinara je napisao/la:
U čemu je razlika između sadašnjijh kantona i mogućih županija? Zar to nije naziv za jedno te isto?

Haha. Recimo da ja kantone zovem županijama i meni su istoznačnice.

Inače, nismo čuli tvoj prijedlog ustroja BiH.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 21:45 
Offline

Pridružen/a: 10 ruj 2009, 00:56
Postovi: 193
Pa neki ih i zovu županijama.

Citat:
Federacija BiH je ustojena po načelu županija (kantona) kojih ima 10:
Tri županije su većinski hrvatske (Livanjska, Zapadnohercegovačka i Posavska), dvije su mješovite (Središnja Bosna i Hercegovačko-Neretvanska), dok su ostale većinski bošnjačke.


http://hr.wikipedia.org/wiki/Federacija ... ercegovine


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 21:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Dinara je napisao/la:
Pa neki ih i zovu županijama.

Citat:
Federacija BiH je ustojena po načelu županija (kantona) kojih ima 10:
Tri županije su većinski hrvatske (Livanjska, Zapadnohercegovačka i Posavska), dvije su mješovite (Središnja Bosna i Hercegovačko-Neretvanska), dok su ostale većinski bošnjačke.


http://hr.wikipedia.org/wiki/Federacija ... ercegovine


I nismo čuli tvoj prijedlog ustroja BiH.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 22:16 
Offline

Pridružen/a: 10 ruj 2009, 00:56
Postovi: 193
Osigurati autonomiju hrvatskih kantona?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 22:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68249
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Dinara je napisao/la:
Osigurati autonomiju hrvatskih kantona?


A osigurati znači?
Kantoni već imaju autonomiju.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 22:44 
Offline

Pridružen/a: 10 ruj 2009, 00:56
Postovi: 193
Lako je spomenuti izdvajanje hrvatskih kantona i stvaranje entiteta, ali šta sa enklavama u središnjoj Bosni, i kako nazvati bošnjački entitet?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 22:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68249
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Dinara je napisao/la:
Lako je spomenuti izdvajanje hrvatskih kantona i stvaranje entiteta, ali šta sa enklavama u središnjoj Bosni, i kako nazvati bošnjački entitet?


Najveći problem iza enklava je tebi- "Kako nazvati Bošnjački entitet." (?!)
Stvarno znaš poredat prioritete.
Nek se zove Mala Turska što se mene tiče, to pitanje ću ostavit onima koji u njemu žive.

Što se tiče enklava, i Federacija ima enklave - Orašje i Odžak.
Teritorijalni diskontinuitet je temeljno načelo oko kojeg su se dogovorile sve potpisnice Kreševske deklaracije.
Rješenje je jednostavno: promijenit granice općina tako da sve hrvatske enklave (koje se ne poklapaju s komunističkim općinama) budu ujedno općine, i takve općine, sa 90% Hrvata, uđu u sastav multietničke jedinice sa sjedištem u Mostaru.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 01 lis 2009, 23:21 
Offline

Pridružen/a: 10 ruj 2009, 00:56
Postovi: 193
Eto, riješeno pitanje enklava. :palacgore1

Ja predlažem naziv Republika Bošnjačka, po uzoru na RS. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I vrapci na grani... Premijer Mujezinović: Federacija će dugoročno nestati
PostPostano: 02 lis 2009, 07:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Dinara je napisao/la:
Lako je spomenuti izdvajanje hrvatskih kantona i stvaranje entiteta, ali šta sa enklavama u središnjoj Bosni, i kako nazvati bošnjački entitet?


Evo baš neki dan smo donijeli zaključke,a povod je bio tunel La Manche - kad mogu oni,možemo i mi ! Spajamo tunelom naše enklave,nemamo puno,pa ako treba do mirovine ćemo ga probijati :ujko


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 251 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO