HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 15:49.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 135 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ima li ovdje iko ziv da voli Bosnu?
PostPostano: 25 vel 2020, 05:15 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
saskia je napisao/la:
Politikant je napisao/la:
Što misliš da Roško Polje ne bi moglo pod Hercegovinu, ako se ne varam nekad su Žukovice bile pod župom Roško Polje... Isti su tu ljudi iako Zavelim jest nekakva prirodna granica...


Nekad je i Vir bio Duvno ali su Virani danas čisti Posušani i Hercegovci, jesi ikad slušao kako pričaju Rožani, čisti Bosanci dok je Mesihovina već drugačija ali je i jedino selo na duvanjskom polju koje ima hercegovačku ikavicu i kamenjar.
Zanimljivo je kako su danas Mesihovljani pa i Bukovčani češći u Posušje nego u Tomislavu, pa i sam HNK Mesihovina igra na Mokrom Docu, a ne u Tomislavu.


Čuo sam da su i Crvenice naš govor a na zapadnoj strani ti moja sela župe Vinica isto spadaju pod hercegovačku ikavicu i kamenjar, govor se počinje miješat oko Buškog jezera, ovi iz Grabovice su nešto između pa sam pretpostavio da isto vrijedi i za Rožane... Doduše sad kad se sjetim priče rodbine iz RP definitivno si u pravu, Rožani su Bosanci... Znaš šta kad budem gore napravit ću detaljnu mapu odakle točno počinje bosanski govor, ono baš od sela do sela, to je po meni prava granica Bosne sa Hercegovinom. Ovako sad bih rekao da bi se Crvenice, Mesihovnu i Vinicu sa okolnim selima dalo stavit pod Posušje, a Rožanska i Buškoblatska sela ipak pod TG... Mi se rugamo sa tim duvanjskim bosancima i svime na "o", to nam je muslimanski govor, zato me nervira što smo pod TG, ali mnogi od vas dole s druge strane imate problem sa turbo seljačkim naglascima, razvlačenjem svakog sloga, itd. Za Čitluk, Široki, Mostar, Metković itd. sam se više puta uvjerio da su turbo seljačine ali ne znam točno kako to ide u Škutorlandu, dokle je normalna ravnomjerna ikavica kao kod mene sa jasnim -a i -o i bez seljačkog razvlačenja i naglašavanja? Pretpostavljam da su nam Posušje, Imotski i Grude najsličniji ali nemam dovoljno velik uzorak da budem siguran, ima i tu svega. Trebalo bi otvorit temu baš o tim govorima, mnogi to sve trpaju pod ikavicu ali ima tu masa jako različitih varijanti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ima li ovdje iko ziv da voli Bosnu?
PostPostano: 25 vel 2020, 10:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2235
Lokacija: Negdi na granici svitova
Politikant je napisao/la:
saskia je napisao/la:

Nekad je i Vir bio Duvno ali su Virani danas čisti Posušani i Hercegovci, jesi ikad slušao kako pričaju Rožani, čisti Bosanci dok je Mesihovina već drugačija ali je i jedino selo na duvanjskom polju koje ima hercegovačku ikavicu i kamenjar.
Zanimljivo je kako su danas Mesihovljani pa i Bukovčani češći u Posušje nego u Tomislavu, pa i sam HNK Mesihovina igra na Mokrom Docu, a ne u Tomislavu.


Čuo sam da su i Crvenice naš govor a na zapadnoj strani ti moja sela župe Vinica isto spadaju pod hercegovačku ikavicu i kamenjar, govor se počinje miješat oko Buškog jezera, ovi iz Grabovice su nešto između pa sam pretpostavio da isto vrijedi i za Rožane... Doduše sad kad se sjetim priče rodbine iz RP definitivno si u pravu, Rožani su Bosanci... Znaš šta kad budem gore napravit ću detaljnu mapu odakle točno počinje bosanski govor, ono baš od sela do sela, to je po meni prava granica Bosne sa Hercegovinom. Ovako sad bih rekao da bi se Crvenice, Mesihovnu i Vinicu sa okolnim selima dalo stavit pod Posušje, a Rožanska i Buškoblatska sela ipak pod TG... Mi se rugamo sa tim duvanjskim bosancima i svime na "o", to nam je muslimanski govor, zato me nervira što smo pod TG, ali mnogi od vas dole s druge strane imate problem sa turbo seljačkim naglascima, razvlačenjem svakog sloga, itd. Za Čitluk, Široki, Mostar, Metković itd. sam se više puta uvjerio da su turbo seljačine ali ne znam točno kako to ide u Škutorlandu, dokle je normalna ravnomjerna ikavica kao kod mene sa jasnim -a i -o i bez seljačkog razvlačenja i naglašavanja? Pretpostavljam da su nam Posušje, Imotski i Grude najsličniji ali nemam dovoljno velik uzorak da budem siguran, ima i tu svega. Trebalo bi otvorit temu baš o tim govorima, mnogi to sve trpaju pod ikavicu ali ima tu masa jako različitih varijanti.


Vinica, Ričice, Podbila, Studenci (oni su danas i službeno dalmacija) i Podzavelim su uvijek bili najsličniji jedni drugima u odnosu na okolna mjesta, ja imam dojam da nabrojana sela naginju više Dalmaciji nego Hercegovini ili Bosni. U Kazagincu i Rašeljkama nema onog bosnaskog 'o' kod ljudi e sad ne znam kako stoje Korita i Zdravko-Mamić-selo. Razvlačenje tek počinje u Širokom i Ljubuškom na dole, za Široki ne znam ni sam dobro jer od nekih čujem naglasak sličan onom u Čapljini i Ljubuškom, a negdje i onu tvrdu ikavicu. U Kazagincu i Rašeljkama nema onog bosnaskog 'o' kod ljudi e sad ne znam kako stoje Korita i Zdravko-Mamić-selo i gdje je taj prijelaz.

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ima li ovdje iko ziv da voli Bosnu?
PostPostano: 25 vel 2020, 11:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30475
Bosna treba prestati biti siledžija i mučiti pošteni narod.

Umjesto osvajanja Humske zemlje i drugih nedužnih susjeda, treba se vratiti u svoje prirodne granice i baviti ekonomijom.

slika

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ima li ovdje iko ziv da voli Bosnu?
PostPostano: 25 vel 2020, 23:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2235
Lokacija: Negdi na granici svitova
Zaboravio sam se osvrnuti na ime teme, koji paradoks jedan Bošnjak pita 'ko voli Bosnu' inače veliki demokrata koji zastupa građansku BiH i koji redovito bira Komšića misleći da je time namagarčio Hrvate i podržava MMS isključivo iz razloga što su se većinom Hrvati protiv nje digli. Veze ti nemaš šta je 'Bosna'. Ne shvata Bošnjo da on time sebi rupu kopa i da samo potvrđuju činjenicu da je ovo vic 'država'. Ti patrioto da voliš 'Bosnu' znao bi da ona ne postoji nego da postoji BiH, znao bi također da ti najmanje moraš voljet BiH baš iz razloga jer je to država gdje si najbrojniji narod, a nemaš ni svoj entitet. Nisu ni Hrvati voljeli Jugoslaviju, ali su voljeli svoju domovinu koja je bila njihova i prije Jugoslavije i prije današnje RH itd.

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ima li ovdje iko ziv da voli Bosnu?
PostPostano: 26 vel 2020, 00:06 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
Nitko ne mrzi Bosnu, mi Hrvati smo je stvorili preko Šubića i pozivamo na Stjepana Tomaševića i njegovu svetu hrvatsku katoličku zemlju.

Obnova HRHB treba ići na dan ritualne dekapitulacije glave Stjepana Tomaševića što vi i podržavate, zato i veličate onog koji mu je skinio glavu i smetaju vam križevi i crkve.

Trebamo ići kao vaš miljenik Mile Đukanović, on se poziva na 1918 zbog protjerivanja SPC a mi se pozivamo 1463. Na tlu Bosne i Hercegovine može biti onoliko dzamija i Turaka koliko ih je bilo prije okupacije


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ima li ovdje iko ziv da voli Bosnu?
PostPostano: 26 vel 2020, 09:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Bosna kao regija u RH (EU) i sve riješeno po pitanju ljubavi. :D

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ima li ovdje iko ziv da voli Bosnu?
PostPostano: 26 vel 2020, 09:29 
Offline

Pridružen/a: 24 sij 2019, 19:33
Postovi: 2183
bobanovski je napisao/la:
Nitko ne mrzi Bosnu, mi Hrvati smo je stvorili preko Šubića i pozivamo na Stjepana Tomaševića i njegovu svetu hrvatsku katoličku zemlju.

Obnova HRHB treba ići na dan ritualne dekapitulacije glave Stjepana Tomaševića što vi i podržavate, zato i veličate onog koji mu je skinio glavu i smetaju vam križevi i crkve.

Trebamo ići kao vaš miljenik Mile Đukanović, on se poziva na 1918 zbog protjerivanja SPC a mi se pozivamo 1463. Na tlu Bosne i Hercegovine može biti onoliko dzamija i Turaka koliko ih je bilo prije okupacije

Minhen, Dablin i drugi gradovi će riješit sve vaše probleme. I nekih Bošnjaka takođe ali će vas svesti na lvl. nebitni.
U tome ćemo vam i mi pomoći već za 2 god kad vam uzmemo DN.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ima li ovdje iko ziv da voli Bosnu?
PostPostano: 26 vel 2020, 09:48 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6288
Bosnjak007 je napisao/la:
bobanovski je napisao/la:
Nitko ne mrzi Bosnu, mi Hrvati smo je stvorili preko Šubića i pozivamo na Stjepana Tomaševića i njegovu svetu hrvatsku katoličku zemlju.

Obnova HRHB treba ići na dan ritualne dekapitulacije glave Stjepana Tomaševića što vi i podržavate, zato i veličate onog koji mu je skinio glavu i smetaju vam križevi i crkve.

Trebamo ići kao vaš miljenik Mile Đukanović, on se poziva na 1918 zbog protjerivanja SPC a mi se pozivamo 1463. Na tlu Bosne i Hercegovine može biti onoliko dzamija i Turaka koliko ih je bilo prije okupacije

Minhen, Dablin i drugi gradovi će riješit sve vaše probleme. I nekih Bošnjaka takođe ali će vas svesti na lvl. nebitni.
U tome ćemo vam i mi pomoći već za 2 god kad vam uzmemo DN.

Ako bog da gospon bosnjo, ako bog da !!! :zubati

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ima li ovdje iko ziv da voli Bosnu?
PostPostano: 26 vel 2020, 10:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36051
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Volim Hercegovinu, volim i Bosnu ali najviše od svega volim Herceg Bosnu.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ima li ovdje iko ziv da voli Bosnu?
PostPostano: 28 vel 2020, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2010, 10:50
Postovi: 10158
Lokacija: Banja Luka
slika
:laugh

ljubav je too

_________________
Sunce izlazi na Istoku . Ništa nije moćnije od ideje čije je vrijeme stiglo .


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 135 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Fredericktown, iprodano i 208 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO