HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 16:26.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Institucionalno-teritorijalna reorganizacija BiH
PostPostano: 13 svi 2022, 10:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 sij 2021, 10:30
Postovi: 2584
Citat:
Čolak najavio slanje zahtjeva za institucionalno-teritorijalnom reorganizacijom u parlamentarnu proceduru
Izaslanik u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Bariša Čolak (HDZ) izjavio je da će njegova stranka u parlamentarnu proceduru dostaviti prijedlog za novo institucionalno i teritorijalno reorganiziranje BiH.

Tijekom gostovanja na BHRT-u, Čolaku je postavljeno pitanje hoće li Hrvatski narodni sabor (HNS) dostaviti svoj prijedlog izmjena Ustava BiH i zakona kojim bi bili definirano novo institucionalno i teritorijalno reorganiziranje BiH.
“Pa ne znam kad će to biti i kako će biti, ali u svakom slučaju da će se ta tema aktualizirati, to je nedvojbeno. Čak i kada ne bi bilo ovakve trusne političke situacije u BiH, mislim da moramo ozbiljno razgovarati jer previše vremena je prošlo od Daytona do danas, a mi stagniramo i ne idemo naprijed. Susjedi koji su bili iza nas, na našu žalost, a na njihovu sreću, su napravili daleko više. Treba raditi na tome da bi se dobio funkcionalniji okvir koji bi bio prihvatljiv za sva tri naroda u BiH i građanima BiH koji bi BiH učinio funkcionalnijom državom, koja bi se približila europskim standardima”, rekao je Čolak.

Na opasku da ako njihov prijedlog ne stigne u parlamentarnu proceduru, sve ostalo bi se smatralo nelegalnim aktivnostima, član HDZ-a kaže:

“Tu treba napraviti i pravne i političke korake. Bez imalo dvojbe, ti koraci moraju biti u skladu s europskim standardima, međunarodnim konvencijama i naravno s Ustavom BiH. Sve drugo bi vodilo nečemu što može proizvesti još veće tenzije u BiH. Svjesni smo da to ne možemo sami napraviti, da za to treba politička volja i drugih u BiH, ali zaista cijenimo da je previše vremena prošlo i ništa se nije napravilo. Mislimo da u ovoj fazi društva i države BIH, ako bismo napravili ove iskorake u institucionalnom smislu i popravili položaj Hrvata kroz izborni zakon, ostavio bi se prostor za neko drugo vrijeme. Ako dođe do ovoga, bit će nužno priskupiti određenim pravim koracima, a politički će se ostvarivati na prostoru BiH, ali i izvan BiH”, kazao je.
Čolak je za ovakvu političku situaciju u BiH okrivio i međunarodnu zajednicu, kao i domaće političare te smatra da bi možda bila potrebna i nova međunarodna arbitraža.

“Neki potezi međunarodne zajednice su doprinijeli da se danas nalazimo gdje jesmo, ali ne amnestiram ni domaće lidere političkih stranaka. Naprosto, došlo je vrijeme da se kaže kakvu BiH želimo. Nisam siguran da su do sada svi akteri u državi bili opredijeljeni zaista za izgradnju BiH na temelju Daytonskog mirovnog sporazuma”, mišljenja je Čolak.


Citat:
Ilija Cvitanović: Otpočet ćemo proces približavanja kantona
Teritorijalna reorganizacija o kojoj, nakon odluke CIK BiH o raspisivanju općih izbora, sve češće govori predsjednik HDZ BiH Dragan Čović, ne znači težnju ka trećem entitetu, odnosno uspostavu neke nove Herceg-Bosne, poručio je gostujući u emisiji Specijal na O kanalu predsjednik HDZ 1990 Ilija Cvitanović.
Dodao je da u HNS-u niko ne razmišlja o pravljenju ekskluzivnog hrvatskog teritorija silom, sukobima ili ratom, već da se misli na potrebu reorganizacije cijele BiH, što bi uključivalo i prostor Republike Srpske.

"Mi u HDZ 1990 nećemo se odmaći od Ustava i zakona BiH. Ustav kaže dva entiteta, tri konstitutivna naroda i deset županija. Ali omogućava povezivanje i ujedinjavanje županija i općina. Mislim da ćemo na tom tragu na sljedećoj sjednici otpočeti proces zbližavanja županija", rekao je Cvitanović.

Na opasku da će ipak biti potrebne izmjene Ustava FBiH ukoliko se želi ići na jasno ujedinjavanje kantona, Cvitanović ističe da su u HNS-u toga svjesni.

"Imamo zastupnike na nivou Federacije, pa ćemo pokrenuti sve procedure koje bude trebalo pokrenuti ako dođe do dalje uzurpacije hrvatskih pozicija, odnosno ako neko uzme sebi za pravo da bez legitimnih predstavnika hrvatskog naroda, kroz nametnutu trećinu u Domu naroda Federacije pokuša konstituirati vlast na nivou FBiH i BiH, odnosno ako sebi neko uzme za pravo da Dom naroda BiH pokuša nasilu oteti Hrvatima", rekao je Cvitanović.

_________________
BiH je turd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Institucionalno-teritorijalna reorganizacija BiH
PostPostano: 13 svi 2022, 10:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 sij 2021, 10:30
Postovi: 2584
Čuveni 7. zaključak je ustvari alibi prijedlog nekakve reorganizacije cijele BiH koji će biti poslan u parlamentarnu skupštinu BiH s 0 vjerojatnosti da bude prihvaćen. I to navodno tek nakon izbora. Toliko su jadni da se nisu smjeli fokusirati na preuređenje FBiH nego su spomenuli i RS znajući da time gube i bilo kakvu moguću podršku Srpskih političara. Ako bi mogli pasti niže od 0 vjerojatnosti da bude usvojeno, spominjanjem RS u takvom nečemu, došli bi u te vode.
Inače, pošto znamo da od toga nema ništa, i da je ovo sve bijedni alibi, poslužit će da dobijemo prvi put službenu kartu što HNS političari smatraju da treba ući u hrvatsku federalnu jedinicu. Hoće li tu biti HVO dio Travnika, Jajce, HVO dio Uskoplja,… Vjerojatno ne, ali eto vidjet ćemo. Navodno vidjeti. Ja i evo kad čitam da će to uraditi i znam da je to obična predstava opeeeeeet ima ogromnu sumnju da će se oni usuditi staviti na papir da (bez podjele općina koja nije moguća po njihovom prijedlogu) da npr. Travnik ili Novi Travnik ne ide u hrvatsku federalnu jedinicu ili kako će već to nazvati. Ili ćemo imati uber alibi gdje je dodati cijelu Srednjobosansku županiju u taj prijedlog.

_________________
BiH je turd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Institucionalno-teritorijalna reorganizacija BiH
PostPostano: 13 svi 2022, 10:57 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
Jel moguće da još uvijek ima ovaca koje puše ovu priču? (ne mislim na tebe)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Institucionalno-teritorijalna reorganizacija BiH
PostPostano: 22 svi 2022, 14:35 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10444
ZOVKO: Ono što sam čula od gospodina Milanovića da Hrvati idu na neki vid samouprave je potpuno pogrešno
https://otvoreno.hr/vijesti/zovko-ono-s ... _vTL_haUpE

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Institucionalno-teritorijalna reorganizacija BiH
PostPostano: 22 svi 2022, 14:45 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2021, 17:22
Postovi: 6131
Lokacija: Herceg-Bosna
HBŽ,ZHŽ,PŽ,HNŽ , Žepče Kiseljak Vitez i gubimo se iz ove vukojebine

_________________
Forumaš Dudu : na komentar o slomu Herceg Bosne i Hrvata u njoj .

"Bmk da prostiš, mene u BIH još samo zanima ispratit muslimane do nula u rođenima"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Institucionalno-teritorijalna reorganizacija BiH
PostPostano: 22 svi 2022, 14:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4423
Eto niti samouprava Haha


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Institucionalno-teritorijalna reorganizacija BiH
PostPostano: 22 svi 2022, 15:03 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33
Postovi: 9436
Od teritorijalne reorganizacije Čoviću bi najpametnije bilo da vrati Radobolju u prirodno korito

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Institucionalno-teritorijalna reorganizacija BiH
PostPostano: 22 svi 2022, 15:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 ruj 2010, 08:54
Postovi: 7728
Lokacija: Danska
Zasto bi je vratio, bih je nasa prcija mijenjat cemo sta hocemo i kako hocemo, a ti mygure stisni muda pa dodji i probaj nesto uradit povodom toga. Ti si manjina u svojoj drzavi mazlume jel ti nisu javili na dzamija njuz.

_________________
Svjetski priznati NOBELOVAC Ivo Andrić o trokutu23%

“Mene također ova sredina smrada, loja, ljenosti i pokvarenosti poklonika arapskog varalice guši, pa sam više u Zapadnom Mostaru nego u Bosni.’’


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Institucionalno-teritorijalna reorganizacija BiH
PostPostano: 22 svi 2022, 15:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33
Postovi: 9436
POL_GASOL je napisao/la:
Zasto bi je vratio, bih je nasa prcija mijenjat cemo sta hocemo i kako hocemo, a ti mygure stisni muda pa dodji i probaj nesto uradit povodom toga. Ti si manjina u svojoj drzavi mazlume jel ti nisu javili na dzamija njuz.

Nije vaša nego Coviceva jebe vas za desetku ahah

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Institucionalno-teritorijalna reorganizacija BiH
PostPostano: 22 svi 2022, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 ruj 2010, 08:54
Postovi: 7728
Lokacija: Danska
Tisina manjino, gledam Cara kako zeni ovu bulu, veceras ce je izjebati kako treba, kvalitetno i po ustaski. Tako sve bule zasluzuju. Elhamdudlila

_________________
Svjetski priznati NOBELOVAC Ivo Andrić o trokutu23%

“Mene također ova sredina smrada, loja, ljenosti i pokvarenosti poklonika arapskog varalice guši, pa sam više u Zapadnom Mostaru nego u Bosni.’’


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Institucionalno-teritorijalna reorganizacija BiH
PostPostano: 22 svi 2022, 15:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3325
Karabaja je napisao/la:
Od teritorijalne reorganizacije Čoviću bi najpametnije bilo da vrati Radobolju u prirodno korito

Što da bi prljavi suniti imali veći vodostaj da ga prljaju, zna se kome pripada radobolja i njima promjena korita ne smeta.

_________________
Dudu "HDZ će pomesti izbore, veća pobjeda nego prije 4 godine." 61>>>>66


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Eminencija, iprodano, Jean Luc Picard, Majestic-12 [Bot], Patriota, zet i 510 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO