HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 23:53.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 170 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi"?
1. Da 26%  26%  [ 13 ]
2. Ne 34%  34%  [ 17 ]
3. Vidjet ćemo tek kad budu imali iste uvjete za odlazak kao i Hrvati 40%  40%  [ 20 ]
Ukupno glasova : 50
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 24 ruj 2019, 16:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 17:55
Postovi: 245
Lokacija: Banja Luka
Srbi - Izdrzljiviji kad imaju svoju drzavu. A kad su dio neke vece zajednice, lakse odlaze i lakse se utapaju u veci kolektiv. Polu-varijanta ovoga je kad nemaj svoju drzavu ali kad zive izolovano od dominantnog kolektiva, kao u vrijeme turskog ropstva kad su zivjeli po planinama i izolovanim zajednicama.

Muslimani - manje odlaze kad saburaju u okviru multietnickog kolektiva gdje oni parazitiraju na temeljima rada i truda drugih naroda. Kao u ex-Yu. Kad ostanu sami, svoje sopstveno drustvo guraju u pravcu islamizma, radikalizacije i nepodnosljive drustvene klime, sto veliku masu naroda (oni koji su zadrzali nekakvu normalnost) gura vani. Kao danas.

Hrvati - ne znam. Ali def izdrzljiviji i vitalniji od muslimana.

By the way, ja sam jedan od onih koji se za zapada iz dobrog standarda vratio u RS.. :pepam

_________________
Venac besmrtne slave
srpska ti vila plete,
nad tvojim grobom, Vojo,
komitske plaču čete.

Voja Tankosić 1880-1915


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 24 ruj 2019, 18:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 21:19
Postovi: 3578
Još jedna stvar koju se ne spominje, a može biti odgovor na ovu temu.

Koliko često se Hrvati vraćaju kući u LI/TG/KU ili u zap. Hercegovinu?

Imam rodbine dole naravno kao i pola Slavonije. Iako rade u Njemačkoj ili Austriji i tamo žive sa ženom i djecom/djetetom, imaju i svoju kuću u svome selu koju posjećuju svako malo, barem jedan vikend mjesečno radi raznih obveza, uglavnom obiteljskih.

Obitelji su velike, krštenja, vjenčanja i dr. su svako malo, pogotovo preko ljeta. Recimo većinu ljeta su svi dole. Kad neko ima svadbu dolazi se iz dalekog Beča, a meni je mrsko doći iz Slavonije ako baš ne moram.

Želim reći da su naši u Austriji i Njemačkoj, pogotovo iz tih krajeva jako mobilni, često dolaze i navikli su na to. Možda onih 550 000 po popisu uopće nije netočno.

Ne znam kakva je situacija s našima iz Posavine i srednje Bosne, ali vjerujem da je slična i čisto sumnjam da je kod Muslimana ista situacija. Švedska je ipak daleko.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 24 ruj 2019, 19:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 22:02
Postovi: 533
Moj subjektivni dojam je da su najodnarođeniji oni koji su preselili u RH.

Dijaspora koja sebe uopće ne smatra dijasporom i ne čezne za Bosnom/Hercegovinom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 24 ruj 2019, 19:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Brojke sve govore.
1. Srbi
2. Hrvati
3. Muslimani

Muslimani da su izdrzljivi bilo bi ih danas 10 miliona a ne milion.
Gori od Muslimana su samo Crnogorci.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 04:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18537
Mislim da sam pročitao negde (ispravite me ako grešim), da se Albanci sa Kosmeta mnogo više iseljavaju nego Srbi iz Srbije.
A oni nemaju visa free sporazum sa EU.

Ta činjenica osporava teoriju koju vrte Hrvati: da se oni (Hrvati) iseljavaju u većoj meri od drugih zato što imaju olakšane uslove odlaska. Eto, Šiptarima je teže u EU nego Srbima, ali ipak više odlaze.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 07:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23281
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Slične su to razine. Hrvati imaju opčinjenost Zapadom, Muslimani imaju dijasporu iz devedesetih, koja je sada premosnica za dolazak novih, a Srbi su opustili uzde zadnjih 10-tak godina. Sve je to umalo i sve više postaje umalo. Čak kod Srba najviše kasni masovna emigracija, što će samo stvoriti mali vremenski odmak od ostalih, ali s istim krajnjim rezultatom.

I financije nisu više glavni razlog za odlazak definitivno. Zadnje dvije godine kada pričaš s ljudima, nisu više financije dominantan razlog. Svi su svjesni, da će se za 10-20 godina biti još gore, jer BiH od 2009./2010. ekonomski pada (prije bih rekao počela značajno zaostajati, jer raste nezadovoljavajuće na malim bazama), a od 2006. politički se pogoršava situacija - nakon postratnog entuzijazma i rasta.
Po svim gradovima Hercegovine se radnici traže očajnički. Svugdje natpisi sa potragom za radnicima (pogotovo konobari, vozači, trgovci, građevinski radnici...). Ovo i povećava nadnice pomalo, ali kako sam već rekao to više ne može zaustaviti odlazak. Tko nije ovdje, nije vidio tu političku korupcijsko-uhljebničku hobotnicu kojih prosto boli briga za sve, učahurenu i ne daju nikome drugom da priđe njima.

Internet je razlog dodatni. Prije ljudi jednostavno nisu vidjeli drukčije i kako Zapad živi. Prije 1990. je razlika bila još ogromnija između stare EU i Juge (dvije različite galaksije), ali ljudi nisu znali - danas bi rekli zatucanost bila na vrhuncu. Prije 1990. masa ljudi oko mene nikad nije bila na Zapadu, tako da nisu vidjeli drukčije. Čak što si u većem urbanom centru bio u Jugi, manje su vidjeli Zapada. Mediji su bili pod velikom kontrolom i ograničeni na TV, radio i tisak.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 08:02 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 14:13
Postovi: 1747
Potpis na ovo Lider, podebljao bih samo ovaj dio o entuzijazmu nakon rata.Sam prestanak rata doveo je do ogromne količine optimizma ali surova realnost koju se tek moglo spoznati protekom vremena (10 i višegodina) dovela je do ove apatije, i što napisa financije nisu primarni razlog odlaska ljudi. Otvaranjem granica i dostupnost interneta približili su stvarno stanje i onim koji u drugim okolnostima nebi mogli doći do kvalitetnih informacija.Iako je sam odlazak težak a početak u stranoj zemlji još teži isplati se riskirati pa pregristi prve dvije godine.

_________________
https://youtu.be/sJnJi5tcqxQ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 08:43 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30370
Odlazak je malograđanska slabost, koju rade ljudi niskog samopoštovanja u nadi da će ih negdje drugdje cijeniti.

Naravno nitko ih posebno ne cijeni ni na drugom mjestu, jer su sa sobom ponijeli glavni razlog problema - sebe.

Ali barem mogu pričati priče neupućenima, kad dođu par dana. I to je nešto.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 08:47 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30370
aleksije radicevic je napisao/la:
Ta činjenica osporava teoriju koju vrte Hrvati: da se oni (Hrvati) iseljavaju u većoj meri od drugih zato što imaju olakšane uslove odlaska. Eto, Šiptarima je teže u EU nego Srbima, ali ipak više odlaze.


Ne vrtimo mi tu teoriju. To pričaju bosanski muslimani kada sami sebe ohrabruju da će vremenom dobiti cijelu BiH. Mi cijelo vrijeme pričamo suprotnu teoriju, a ta je da Hrvati stoje demografski bolje od muslimana. Imamo čak i veliku temu o tome.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 09:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 17:55
Postovi: 245
Lokacija: Banja Luka
lider30 je napisao/la:

Internet je razlog dodatni. Prije ljudi jednostavno nisu vidjeli drukčije i kako Zapad živi. Prije 1990. je razlika bila još ogromnija između stare EU i Juge (dvije različite galaksije), ali ljudi nisu znali - danas bi rekli zatucanost bila na vrhuncu. Prije 1990. masa ljudi oko mene nikad nije bila na Zapadu, tako da nisu vidjeli drukčije. Čak što si u većem urbanom centru bio u Jugi, manje su vidjeli Zapada. Mediji su bili pod velikom kontrolom i ograničeni na TV, radio i tisak.


Ovo moze biti razlog i za kontra-efekta. Preko interneta mozes da vidis i da zapad nije samo mjesto blagostanja vec i: gradova zatrovanih islamom i emigracijom, skupih stanova, standarda zivota koji nije astronomski veci nego kod nas, ogromnih troskova zivota, nesigurnosti za djecu i uzasnim skolama (posebno za zensku), musltietnickih brakova tvoje djece sa Alzircima, Marokancima... i jos mnogo toga. Mozes da saznas da vecina gastarbajtera tamo zivi od prvog do prvog, i da jedva sklapaju kraj sa krajem, samo uz veci protok evra na racunu, i da to sto preko ljeta dodju u novom Audiju A6 nije odlika standarda vec dospunosti lizinga.

Jednom rijecju - na interentu mozes da vidis da zapad ima i svoju ruznu stranu, i da ta ruzna strana postaje sve dominantnija.

Sa druge strane, internet ti sve vise omogucuje da zivis ovdje a radis za zapad. I to ne samo u sferi IT-a, vec mnogih drugih biznisa. Samo u BL ima najmanje 20-tak IT outsourcing kompanija, sto ja znam. Moguce da ima i vise.

Sva ova dva trenda su tehnoloske promjene koje pogoduju i i ostanku. Ko je pametan da to iskoristi. I generalno, ono sto sam primijetio, barem ovde u Banja Luci, da pametniji, znazljivi, generalno ostaju, ili makar ide samo muski clan porodice na zapad na par mjeseci, a zena i djeca ostaju. Dok depresiviniji, ljeni, manje snalazljivi ljudi odlaze zauvijek, ocekujuci nekakav magicni stapic od Njemacke, Austrije...

Sto opet, ako to prenesemo na nivo naroda, nama pogoduje, jer svi znamo da su muslimani, zbog islama, najgluplji i najpolupaniji narod u BiH, i pa ce tehnoloski trendovi koji se javljaju, na njih da djeluju najvise da idu... (sto se i desava u praksi).

_________________
Venac besmrtne slave
srpska ti vila plete,
nad tvojim grobom, Vojo,
komitske plaču čete.

Voja Tankosić 1880-1915


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 09:34 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30370
KristijanBL je napisao/la:
lider30 je napisao/la:

Internet je razlog dodatni. Prije ljudi jednostavno nisu vidjeli drukčije i kako Zapad živi. Prije 1990. je razlika bila još ogromnija između stare EU i Juge (dvije različite galaksije), ali ljudi nisu znali - danas bi rekli zatucanost bila na vrhuncu. Prije 1990. masa ljudi oko mene nikad nije bila na Zapadu, tako da nisu vidjeli drukčije. Čak što si u većem urbanom centru bio u Jugi, manje su vidjeli Zapada. Mediji su bili pod velikom kontrolom i ograničeni na TV, radio i tisak.


Ovo moze biti razlog i za kontra-efekta. Preko interneta mozes da vidis i da zapad nije samo mjesto blagostanja vec i: gradova zatrovanih islamom i emigracijom, skupih stanova, standarda zivota koji nije astronomski veci nego kod nas, ogromnih troskova zivota, nesigurnosti za djecu i uzasnim skolama (posebno za zensku), musltietnickih brakova tvoje djece sa Alzircima, Marokancima... i jos mnogo toga. Mozes da saznas da vecina gastarbajtera tamo zivi od prvog do prvog, i da jedva sklapaju kraj sa krajem, samo uz veci protok evra na racunu, i da to sto preko ljeta dodju u novom Audiju A6 nije odlika standarda vec dospunosti lizinga.

Jednom rijecju - na interentu mozes da vidis da zapad ima i svoju ruznu stranu, i da ta ruzna strana postaje sve dominantnija.

Sa druge strane, internet ti sve vise omogucuje da zivis ovdje a radis za zapad. I to ne samo u sferi IT-a, vec mnogih drugih biznisa. Samo u BL ima najmanje 20-tak IT outsourcing kompanija, sto ja znam. Moguce da ima i vise.

Sva ova dva trenda su tehnoloske promjene koje pogoduju i i ostanku. Ko je pametan da to iskoristi. I generalno, ono sto sam primijetio, barem ovde u Banja Luci, da pametniji, znazljivi, generalno ostaju, ili makar ide samo muski clan porodice na zapad na par mjeseci, a zena i djeca ostaju. Dok depresiviniji, ljeni, manje snalazljivi ljudi odlaze zauvijek, ocekujuci nekakav magicni stapic od Njemacke, Austrije...

Sto opet, ako to prenesemo na nivo naroda, nama pogoduje, jer svi znamo da su muslimani, zbog islama, najgluplji i najpolupaniji narod u BiH, i pa ce tehnoloski trendovi koji se javljaju, na njih da djeluju najvise da idu... (sto se i desava u praksi).


Potpisujem od početka do kraja.

I da dodam, isto kako Nijemac ili Englez može izvoziti, ne samo softver nego bilo što drugo, tako i mi možemo proizvoditi i izvoziti gomilu stvari.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 09:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24617
Lokacija: Heartbreak Hotel
gušter je napisao/la:
Moj subjektivni dojam je da su najodnarođeniji oni koji su preselili u RH.

Dijaspora koja sebe uopće ne smatra dijasporom i ne čezne za Bosnom/Hercegovinom.


I meni se čini. Ja češće viđam rodbinu koja je u USA i Australiji nego one iz HR. Oni valjda misle da nisu dijaspora...

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 09:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24617
Lokacija: Heartbreak Hotel
Naša Kvačica je napisao/la:

I da dodam, isto kako Nijemac ili Englez može izvoziti, ne samo softver nego bilo što drugo, tako i mi možemo proizvoditi i izvoziti gomilu stvari.


Možemo mnogo toga proizvesti ali imamo li tržište? Tržišta su mafijaška legla koja čuvaju svoj teritorij. Za to treba imati dozvolu hebenih igrača .

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 09:46 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6283
Naša Kvačica je napisao/la:
Odlazak je malograđanska slabost, koju rade ljudi niskog samopoštovanja u nadi da će ih negdje drugdje cijeniti.

Naravno nitko ih posebno ne cijeni ni na drugom mjestu, jer su sa sobom ponijeli glavni razlog problema - sebe.

Ali barem mogu pričati priče neupućenima, kad dođu par dana. I to je nešto.

Nego jesi li ovo napisao iz ureda elektre ili eroneta? Bolje i odseliti nego ovdje raditi za lemuzinu, kad je još prije par godina prijeceno ozkazom uz objasnjenje kako te ima ko zamjeniti. Morao si bit sretan te podilazit svakoj gazdinoj naredbi(kosit mu travu oko kuce,odvest zenu gdje hoće,bio si jebeni rob) što vi u javnim firmama nemate pojma il nr zelite imat. Malo se situacija popravila al ne zbog njih, oni su *** al su primorani promjenit ponasanje jer sve iseljava...
Za mene osobno nije izdajnik onaj koji ode već smo to mi koji sve nijemo posmatramo a nemamo muda reagirat. Pola je uhljeba, judinih sinova koji bi se samo smijali iz prikrajka masi koja bi krenula u akciju, štoviše aktivno bi stitili ovaj sustav jer tako stite i vlastite guzice tako da ne čudi ovo iseljavanje...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 09:51 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30370
Bobovac je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

I da dodam, isto kako Nijemac ili Englez može izvoziti, ne samo softver nego bilo što drugo, tako i mi možemo proizvoditi i izvoziti gomilu stvari.


Možemo mnogo toga proizvesti ali imamo li tržište? Tržišta su mafijaška legla koja čuvaju svoj teritorij. Za to treba imati dozvolu hebenih igrača .


Hajde reci makar jedan takav slučaj?

Naprotiv, što god kvalitetno proizvedemo, molit će nas lijepo da uvezu.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 09:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30370
Diablo je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
Odlazak je malograđanska slabost, koju rade ljudi niskog samopoštovanja u nadi da će ih negdje drugdje cijeniti.

Naravno nitko ih posebno ne cijeni ni na drugom mjestu, jer su sa sobom ponijeli glavni razlog problema - sebe.

Ali barem mogu pričati priče neupućenima, kad dođu par dana. I to je nešto.

Nego jesi li ovo napisao iz ureda elektre ili eroneta?


Pišem sa trosjeda dok drugom rukom jedem domaće grožđe. Osjećam se kao rimljanin.

Diablo je napisao/la:
Bolje i odseliti nego ovdje raditi za lemuzinu


Slažem se, ali to nisu dvije jedine opcije.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 17:55
Postovi: 245
Lokacija: Banja Luka
Naša Kvačica je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:

Možemo mnogo toga proizvesti ali imamo li tržište? Tržišta su mafijaška legla koja čuvaju svoj teritorij. Za to treba imati dozvolu hebenih igrača .


Hajde reci makar jedan takav slučaj?

Naprotiv, što god kvalitetno proizvedemo, molit će nas lijepo da uvezu.


Najteza situacija je u poljoprivredi i tu je najteze izvesti nesto, jer: 1) postoje strasno teski uslovi izvoza u smislu zadovoljenja standarda uvoza u EU, 2) poljoprivredni proizvodu u EU su subvencionisani pa cak i ako zadovoljavas standarde, jako je tesko zadovoljiti cijenu.

Sa druge strane, najlakse je u IT - izvoz usluga, a sve vise i software-a.

Sve ostalo je tu izmedju. Po mom misljenju, najbolja situacija je kod masinske prozivodnje - proizvodi cije tehnicke specifikacije mozemo dostici lakse nego recimo u prehrambenoj industriji, onda nizi troskovi proizvodnje a relativno dobra radna snaga, i pored svega proizvodi koje mozemo da izvozimo i van EU, zbog niskih troskova transporta u cijelom svijetu.

Ponovo se referiram na banjalucku regiju - pored IT-a, podrucje sa najvecom ekspanzijom u sferi mogucnosti izvoza na zapad, je masinska industrija. Ok, sve je to nizak nivo trenutno, polu-proizvodi, lohn poslovi, kooperanti, ali ok, osnov za razvoj. Sve vise ljudi tu radi. Takva zanimanja su sve trazenija. Danas neko ko ima CNC sertifikat pronalazi posao u roku od par dana. I to po prilicno dobroj plati. Prosto - zapadne industrije su na nekih 500-1000 km od BL, i jednostavno zasto placati nekog da ti proizvede metalne odlijevke za cijevi mjesecno 2500 e sa porezima, ako mozes da ga platis 1000. I dobijes sve to isto u roku od 10h voznje kamionom, po istom kvalitetu.

_________________
Venac besmrtne slave
srpska ti vila plete,
nad tvojim grobom, Vojo,
komitske plaču čete.

Voja Tankosić 1880-1915


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:04 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 14:13
Postovi: 1747
Mjenjati i reagirati, da proradi ulica nema smisla i nikom ne bi preporučio. Pustiti da stvari idu svojim tokom jer su na takav način elite činile odrata na ovamo, pa kad njima proradi trta onda se pozivaju na kojekakve vrijednosti. Rat je završio ko je jamio jamio, ko je nastradao nastradao, ko je se spasio spasio....

Preko 40 godina smo živjeli u multietničkom društvu mješanih brakova i propale ideologije kojom se i dan danas elite vode jer i neznaju drugačije. opće dobro, javni interes,dugoročni planovi razvoja(danas je ovaj pojam passe) su nepoznanice, razbuktali požari se nemogu gasiti kantom vode jer ga je trebalo prevenirati i ugasiti u startu ili imati spremnu eskadrilu kanadera za što ovo društvo nije imalo sluha.

Sporost i tromost sustava(od općina preko županija entiteta do države) odgovaraju samo onim probranima, a sputavanje njegovog razvoja njihov interes.

NApraviti iskorak, presjeći pupčanu vrpcu je hrabar čin, pokušati, probati, zariskirati...da se sutra ne kaješ

_________________
https://youtu.be/sJnJi5tcqxQ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:04 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30370
KristijanBL je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Hajde reci makar jedan takav slučaj?

Naprotiv, što god kvalitetno proizvedemo, molit će nas lijepo da uvezu.


Najteza situacija je u poljoprivredi i tu je najteze izvesti nesto, jer: 1) postoje strasno teski uslovi izvoza u smislu zadovoljenja standarda uvoza u EU, 2) poljoprivredni proizvodu u EU su subvencionisani pa cak i ako zadovoljavas standarde, jako je tesko zadovoljiti cijenu.

Sa druge strane, najlakse je u IT - izvoz usluga, a sve vise i software-a.

Sve ostalo je tu izmedju. Po mom misljenju, najbolja situacija je kod masinske prozivodnje - proizvodi cije tehnicke specifikacije mozemo dostici lakse nego recimo u prehrambenoj industriji, onda nizi troskovi proizvodnje a relativno dobra radna snaga, i pored svega proizvodi koje mozemo da izvozimo i van EU, zbog niskih troskova transporta u cijelom svijetu.

Ponovo se referiram na banjalucku regiju - pored IT-a, podrucje sa najvecom ekspanzijom u sferi mogucnosti izvoza na zapad, je masinska industrija. Ok, sve je to nizak nivo trenutno, polu-proizvodi, lohn poslovi, kooperanti, ali ok, osnov za razvoj. Sve vise ljudi tu radi. Takva zanimanja su sve trazenija. Danas neko ko ima CNC sertifikat pronalazi posao u roku od par dana. I to po prilicno dobroj plati. Prosto - zapadne industrije su na nekih 500-1000 km od BL, i jednostavno zasto placati nekog da ti proizvede metalne odlijevke za cijevi mjesecno 2500 e sa porezima, ako mozes da ga platis 1000. I dobijes sve to isto u roku od 10h voznje kamionom, po istom kvalitetu.


Apsolutno si u pravu, ali nije to zabrana nekih velikih igrača, nego standard kvalitete.

Moraš naravno zadovoljiti standarde u svemu pa i u poljoprivredi. Pa ne znam što se očekuje, da nam plaćaju a mi ih trujemo. :zubati

Zadovolji standarde ako možeš, ako ne možeš bavi se nečim drugim ili trećim. Evo kad spominješ strojarstvo, tu ima nekih mogućnosti ali ima i konkurencije iz Kine npr. pa se ne mogu postići velike cijene. I što sada hoćemo li kmečati na Kineze ili unaprijeđivati biznis. :001_rolleyes

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:08 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30370
ivica je napisao/la:
Mjenjati i reagirati, da proradi ulica nema smisla i nikom ne bi preporučio. Pustiti da stvari idu svojim tokom jer su na takav način elite činile odrata na ovamo, pa kad njima proradi trta onda se pozivaju na kojekakve vrijednosti. Rat je završio ko je jamio jamio, ko je nastradao nastradao, ko je se spasio spasio....

Preko 40 godina smo živjeli u multietničkom društvu mješanih brakova i propale ideologije kojom se i dan danas elite vode jer i neznaju drugačije. opće dobro, javni interes,dugoročni planovi razvoja(danas je ovaj pojam passe) su nepoznanice, razbuktali požari se nemogu gasiti kantom vode jer ga je trebalo prevenirati i ugasiti u startu ili imati spremnu eskadrilu kanadera za što ovo društvo nije imalo sluha.

Sporost i tromost sustava(od općina preko županija entiteta do države) odgovaraju samo onim probranima, a sputavanje njegovog razvoja njihov interes.

NApraviti iskorak, presjeći pupčanu vrpcu je hrabar čin, pokušati, probati, zariskirati...da se sutra ne kaješ


Pa napravi taj iskorak, seli se i pusti nas na miru da uređujemo svoju ulicu. Ti se brini za svoju ulicu u Frankfurtu.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:10 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 14:13
Postovi: 1747
Naša Kvačica je napisao/la:
ivica je napisao/la:
Mjenjati i reagirati, da proradi ulica nema smisla i nikom ne bi preporučio. Pustiti da stvari idu svojim tokom jer su na takav način elite činile odrata na ovamo, pa kad njima proradi trta onda se pozivaju na kojekakve vrijednosti. Rat je završio ko je jamio jamio, ko je nastradao nastradao, ko je se spasio spasio....

Preko 40 godina smo živjeli u multietničkom društvu mješanih brakova i propale ideologije kojom se i dan danas elite vode jer i neznaju drugačije. opće dobro, javni interes,dugoročni planovi razvoja(danas je ovaj pojam passe) su nepoznanice, razbuktali požari se nemogu gasiti kantom vode jer ga je trebalo prevenirati i ugasiti u startu ili imati spremnu eskadrilu kanadera za što ovo društvo nije imalo sluha.

Sporost i tromost sustava(od općina preko županija entiteta do države) odgovaraju samo onim probranima, a sputavanje njegovog razvoja njihov interes.

NApraviti iskorak, presjeći pupčanu vrpcu je hrabar čin, pokušati, probati, zariskirati...da se sutra ne kaješ


Pa napravi taj iskorak, seli se i pusti nas na miru da uređujemo svoju ulicu. Ti se brini za svoju ulicu u Frankfurtu.


Generale pričamo se :), ne dem ja nikud.

_________________
https://youtu.be/sJnJi5tcqxQ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 17:55
Postovi: 245
Lokacija: Banja Luka
Naša Kvačica je napisao/la:

Apsolutno si u pravu, ali nije to zabrana nekih velikih igrača, nego standard kvalitete.

Moraš naravno zadovoljiti standarde u svemu pa i u poljoprivredi. Pa ne znam što se očekuje, da nam plaćaju a mi ih trujemo. :zubati

Zadovolji standarde ako možeš, ako ne možeš bavi se nečim drugim ili trećim. Evo kad spominješ strojarstvo, tu ima nekih mogućnosti ali ima i konkurencije iz Kine npr. pa se ne mogu postići velike cijene. I što sada hoćemo li kmečati na Kineze ili unaprijeđivati biznis. :001_rolleyes


Da, da i ja to isto mislim - da nije zabrana, vec se radi o postizanju kvaliteta.

Sto se tice Kine, mislim da Kina u masinstvu (strojarstvu) u sferi kooperantskih poslova nije svemocna. I da postoji odredjeno podrucje gdje mi (BiH, region) moze da nadje svoje mjesto. Kina je daleko za vecu isplativnost od nas takve vrste poslova, zatim Kina nema bas najbolji brand u smislu pouzdanosti, kvaliteta itd. Ok, uzecu Hjuaveji telefon, ali ako sam ja neki prosjecni Helmut vlasnik male firme od 100 ljudi iz Minhena, pa bar cu da razmislim da mi kooperant za metalne odlivke bude neko iz Banja Luke, Sirokog, Prijedora... Taj je blizu, autom sam tamo za 8-10 sati, ljudi meni blizeg mentaliteta, iz ex-Yu koja ima nekakvu masinsku istoriju, ljudi koje srecem po Minhenu i kad ih tamo srecem znam da su dobri i vrijedni itd. Dovoljno razloga za makar ne odbaciti odmah mogucnost saradnje, uprkos tome sto je Kina cesto i nesto jeftinija.

_________________
Venac besmrtne slave
srpska ti vila plete,
nad tvojim grobom, Vojo,
komitske plaču čete.

Voja Tankosić 1880-1915


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23281
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Otvorene granice u Europi bi dale najobjektivniju ocjenu, gdje se najbolje živi.

Mjesta gdje se ljudi desetljećima doseljavaju i mjesta gdje se odseljavaju - dugoročne migracije daju najbolju objektivnu ocjenu. Ne možeš i ne treba likovima, koji imaju subjektivne doživljaje svijeta nametati stvari. Zato bi otvorene granice unutar Europe (uključujući i Balkan) pogodovale svima i ovim bi svatko živio sa svojom odlukom.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24617
Lokacija: Heartbreak Hotel
Mali problem je u tomu što smo već umalu jaku bazu za takovu metalsku industriju pa je ista svejedno propala.
Dakako, to se može osporavati u smislu: e ali sad je ovo nešto drugo, novo, bolje, novo vrijeme- nova nafaka...

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:26 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 14:13
Postovi: 1747
Hint SOKO Mostar, pogon,kadrovi, znanje, iskustvo, Strojarski fakultet i nešto malo para.

_________________
https://youtu.be/sJnJi5tcqxQ


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 170 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Hagresor i 139 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO