HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 22:33.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 170 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi"?
1. Da 26%  26%  [ 13 ]
2. Ne 34%  34%  [ 17 ]
3. Vidjet ćemo tek kad budu imali iste uvjete za odlazak kao i Hrvati 40%  40%  [ 20 ]
Ukupno glasova : 50
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:30 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30370
ivica je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Pa napravi taj iskorak, seli se i pusti nas na miru da uređujemo svoju ulicu. Ti se brini za svoju ulicu u Frankfurtu.


Generale pričamo se :), ne dem ja nikud.


Nema realnog razloga da ti ovdje imaš manju plaću nego u Njemačkoj.

Sve je to samo privid. Pusti gluposti poput "prosječna plaća u BiH". Zahtjevaj od sebe ne bolje, nego vrhunsko. Jedino što te može zaustaviti je ako sam pristaneš na tu prosječnost.

Ukratko, najprije priznaj samom sebi da se zajebaješ. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23281
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
KristijanBL je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Apsolutno si u pravu, ali nije to zabrana nekih velikih igrača, nego standard kvalitete.

Moraš naravno zadovoljiti standarde u svemu pa i u poljoprivredi. Pa ne znam što se očekuje, da nam plaćaju a mi ih trujemo. :zubati

Zadovolji standarde ako možeš, ako ne možeš bavi se nečim drugim ili trećim. Evo kad spominješ strojarstvo, tu ima nekih mogućnosti ali ima i konkurencije iz Kine npr. pa se ne mogu postići velike cijene. I što sada hoćemo li kmečati na Kineze ili unaprijeđivati biznis. :001_rolleyes


Da, da i ja to isto mislim - da nije zabrana, vec se radi o postizanju kvaliteta.

Sto se tice Kine, mislim da Kina u masinstvu (strojarstvu) u sferi kooperantskih poslova nije svemocna. I da postoji odredjeno podrucje gdje mi (BiH, region) moze da nadje svoje mjesto. Kina je daleko za vecu isplativnost od nas takve vrste poslova, zatim Kina nema bas najbolji brand u smislu pouzdanosti, kvaliteta itd. Ok, uzecu Hjuaveji telefon, ali ako sam ja neki prosjecni Helmut vlasnik male firme od 100 ljudi iz Minhena, pa bar cu da razmislim da mi kooperant za metalne odlivke bude neko iz Banja Luke, Sirokog, Prijedora... Taj je blizu, autom sam tamo za 8-10 sati, ljudi meni blizeg mentaliteta, iz ex-Yu koja ima nekakvu masinsku istoriju, ljudi koje srecem po Minhenu i kad ih tamo srecem znam da su dobri i vrijedni itd. Dovoljno razloga za makar ne odbaciti odmah mogucnost saradnje, uprkos tome sto je Kina cesto i nesto jeftinija
.


To su takozvani lohn poslovi. To funkcionira samo na jeftinu radnu snagu. Dok radiš za ćevape i po 50-60 sati tjedno bez sindikata i plaćenih prekovremenih, pomazit će Helmut po glavi i dati još malo bakšiša, jer on to po Njemačkoj ne smije raditi.

Takvi poslovi nisu budućnost. Treba pameti i osmišljavanja svojih koncepata, usluga i proizvoda. Ova postojeća poduzetnička struktura na Balkanu se teško nosi s tim i nema pamet za to.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 17:55
Postovi: 245
Lokacija: Banja Luka
lider30 je napisao/la:
KristijanBL je napisao/la:

To su takozvani lohn poslovi. To funkcionira samo na jeftinu radnu snagu. Dok radiš za ćevape i po 50-60 sati tjedno bez sindikata i prekovremenih pomazit će Helmut po glavi i dati još malo bakšiša, jer on to po Njemačkoj ne smije raditi.

Takvi poslovi nisu budućnost. Treba pameti i osmišljavanja svojih koncepata, usluga i proizvoda. Ova postojeća poduzetnička struktura na Balkanu se teško nosi s tim i nema pamet za to.


Ovo je klasicno razmisljanje poput ono: "zasto da vozim VW kad mogu da vozim Ferrari."

Ok, slazemo se da je bolje da vozim ferari ali trenutno za to nemam para. Ok, slazem se da je bolje da prodajem zavrsene proizvode nego polu-proizvode, ili da se bavim lohn poslovima, ali za to trenutno nemam tehnoloske ni investicione mogucnosti.

Prvo moram jedno 10-15 godina da radim ovo prvo, pa kad skupim tehnoloski potencijal, razvijem portofolio, investiram postepeno u nekom pravcu, onda cu postepeno i da ovladam nekim proizivodom koji ce biti konkurentan. Tako to ide.

Ovi poceci kroz lohn poslove su fantasticna odskocna daska. Dalje, niko ne prica o "masinskoj insdustriji". Mi ovde pricamo:

1) O potencijalu za mali i srednji biznis u toj industiriji, koji itekako ima. Ne samo teorijski, vec prakticno mnogobrojni su primjeri toga. Na primjer, jedna osoba iz mog okruzenja, je razvio proizvodnju metalnih konstrukcija za hale. Krenuo od teske nule, i poslije nekih 15-tak godina, sada ima sve potrebne masine, svoju proizvodnu halu, mislim 10-tak zaposlenij, i izvozi za Holadniju. I to sve bez znanja engleskog, marketinga i odlaska tamo. Holandjani ga sami nasli i prepoznali kapacitet.
2) O perpsektivi mene kao malog covjeka koji sve lakse moze da se zaposli ovde, i da ima solidna primanja u odnosu na PP (purchasing power) tj zivotni standard, ako posjeduje odgovaraje znaje i zanimanje, te radnu etiku.

_________________
Venac besmrtne slave
srpska ti vila plete,
nad tvojim grobom, Vojo,
komitske plaču čete.

Voja Tankosić 1880-1915


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:46 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30370
lider30 je napisao/la:
KristijanBL je napisao/la:

Da, da i ja to isto mislim - da nije zabrana, vec se radi o postizanju kvaliteta.

Sto se tice Kine, mislim da Kina u masinstvu (strojarstvu) u sferi kooperantskih poslova nije svemocna. I da postoji odredjeno podrucje gdje mi (BiH, region) moze da nadje svoje mjesto. Kina je daleko za vecu isplativnost od nas takve vrste poslova, zatim Kina nema bas najbolji brand u smislu pouzdanosti, kvaliteta itd. Ok, uzecu Hjuaveji telefon, ali ako sam ja neki prosjecni Helmut vlasnik male firme od 100 ljudi iz Minhena, pa bar cu da razmislim da mi kooperant za metalne odlivke bude neko iz Banja Luke, Sirokog, Prijedora... Taj je blizu, autom sam tamo za 8-10 sati, ljudi meni blizeg mentaliteta, iz ex-Yu koja ima nekakvu masinsku istoriju, ljudi koje srecem po Minhenu i kad ih tamo srecem znam da su dobri i vrijedni itd. Dovoljno razloga za makar ne odbaciti odmah mogucnost saradnje, uprkos tome sto je Kina cesto i nesto jeftinija
.


To su takozvani lohn poslovi. To funkcionira samo na jeftinu radnu snagu. Dok radiš za ćevape i po 50-60 sati tjedno bez sindikata i prekovremenih pomazit će Helmut po glavi i dati još malo bakšiša, jer on to po Njemačkoj ne smije raditi.

Takvi poslovi nisu budućnost. Treba pameti i osmišljavanja svojih koncepata, usluga i proizvoda. Ova postojeća poduzetnička struktura na Balkanu se teško nosi s tim i nema pamet za to.


Potpuno se slažem. Ne možeš samo uzeti CNC i raditi za strance. Mislim možeš, pod uvjetom da nađeš radnike za 600KM. :zubati

Evo kad se već igramo ideja, automatičari imaju odličnu budućnost.

Dakle strojarstvo da slažem se, ali kombinirano sa drugim inžinjerima u jedinstveni proizvod.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:50 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6283
Naša Kvačica je napisao/la:
Diablo je napisao/la:
Nego jesi li ovo napisao iz ureda elektre ili eroneta?


Pišem sa trosjeda dok drugom rukom jedem domaće grožđe. Osjećam se kao rimljanin.

Diablo je napisao/la:
Bolje i odseliti nego ovdje raditi za lemuzinu


Slažem se, ali to nisu dvije jedine opcije.

Da se razumijemo, boli mene ona stvar gdje ti radis vec sam samo naveo kao primjer, metaforu :D . Što se tiče nas mladih kad sve zbrojis i oduzmes ja stvarno ne vidim perspektivu na ovim prostorima. Možda sam glup al kako bi ti organizirao svoj zivot da imas 25 godina a da nisi stambeno zbrinut uz placu od 1000 maraka? Bio bi pola puta gladan zar ne?
Što je još gore,upravo ti i starija ekipa (koja je stekla nesto za boljih vremena) etiketirate mladje drustvo koje nema nista? Sram vas bilo...
Svatko onaj koji nije nista nasljedio(firmu,obrt,stan,kucu il neku drugu vrijednost koja bi se dala iskoristit) bi trebao otici vanka na 10 godina,skupit nesto kapitala te se vratit na rodnu grudu na kojoj je ipak najbolje. Problem je što je stranac dobro izracunao koliko ti gore treba za pristojan zivot te ti toliko i daje( da ne iznosis vele kapitala iz drzave) te ih je dosta primorano ostat gore do penzije. Naravno da je bolje i to nego bit bjednik,garib gdje kao takav nisi dobrodosao ni u crkvu a kamoli negdje drugo...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:55 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Ministry of Sound je napisao/la:
U svim primjerima gore sam koristio KM a ne EUR, tako da nije toliko ludo tražiti 1.500 KM (ne EUR) u BiH za neki pristojan život (možemo na onu Numbeo temu, evo linka).


Kroz par razgovora sa ljudima koji zive i rade u herc dosli smo do istog zakljucka. Ako muz i zena zaradjuju po 1500 za cetveroclanu obitelj je to pristojno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 17:55
Postovi: 245
Lokacija: Banja Luka
Naša Kvačica je napisao/la:
lider30 je napisao/la:

To su takozvani lohn poslovi. To funkcionira samo na jeftinu radnu snagu. Dok radiš za ćevape i po 50-60 sati tjedno bez sindikata i prekovremenih pomazit će Helmut po glavi i dati još malo bakšiša, jer on to po Njemačkoj ne smije raditi.

Takvi poslovi nisu budućnost. Treba pameti i osmišljavanja svojih koncepata, usluga i proizvoda. Ova postojeća poduzetnička struktura na Balkanu se teško nosi s tim i nema pamet za to.


Potpuno se slažem. Ne možeš samo uzeti CNC i raditi za strance. Mislim možeš, pod uvjetom da nađeš radnike za 600KM. :zubati

Evo kad se već igramo ideja, automatičari imaju odličnu budućnost.

Dakle strojarstvo da slažem se, ali kombinirano sa drugim inžinjerima u jedinstveni proizvod.


I na platu od 1,500 KM neto za operatore CNC masine, mi smo konkuretni. Vjerovatno i na 2,000 KM.

Jer konkuretnost proizvoda ne znaci samo puki racunovodstveni odnos cijena, vec tu ima i dosta nematerijalnih faktora - blizina proizvodnje, brand tog podrucja, ranija iskustva, rejting kompanije/ vlasnika, stabilnost u isporuci, pa i tvoja licna preferencija kao Hansa iz Minhena. Racunovodstveni odnos cijena je vise bitan ako si multinacionalna kompanija (kao Bosch npr) pa ti je bitno da li je nesto jeftinije 2 %, jer ides na ogromnu kolicinu, i pod 2) tvoja snaga ima moc da i u Kini zavrsi ono sto ti treba.

Ali prosjecni Hans iz Minhena sa 50 zaposlenih ne smije mnogo da rizikuje. Ako ga jednom zeznu u Kini, biznis mu je sahranjen. On nema prava na gresku i mnogo je vise motivisan da plati vise ako ima pristup fabrici na brz nacin, ako su ljudi bijelci i sve ostalo sto sam nabrojao. I tu mi upadamo - tu je nase mjesto.

Da uzmem primjer IT - u outsorcingu tu ne postoji faktor daljine jer sve sve radi online, i netno je da li je neko Kinez, pakistanac ili Rus. Ali... Kineze niko ne uzima (jer kradu ideje), Pakistance malo (jer imaju uzasnu radnu etiku), Ruse tj. Ukrajince srednje a Balkance najvise, iako su Balkanci najskuplji od svih ovih navedenih. Ali je radna etika najvisa a sklonost ka prevarama najmanja. Ovo pricam iz licnog iskustva. Dakle, nije sve bas u cijeni, ima dosta i u nevidljivim faktorima.

_________________
Venac besmrtne slave
srpska ti vila plete,
nad tvojim grobom, Vojo,
komitske plaču čete.

Voja Tankosić 1880-1915


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:58 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30370
Diablo je napisao/la:
Da se razumijemo, boli mene ona stvar gdje ti radis vec sam samo naveo kao primjer, metaforu :D . Što se tiče nas mladih kad sve zbrojis i oduzmes ja stvarno ne vidim perspektivu na ovim prostorima. Možda sam glup al kako bi ti organizirao svoj zivot da imas 25 godina a da nisi stambeno zbrinut uz placu od 1000 maraka? Bio bi pola puta gladan zar ne?


Apsolutno se slažem. Za civiliziran život ti treba minimalno 2000KM mjesečno. A i to je ako nemaš kredit. Dakle, rješenje je da imaš plaću 2000KM, naravno za početak, pa onda dalje.

Diablo je napisao/la:
Što je još gore,upravo ti i starija ekipa (koja je stekla nesto za boljih vremena) etiketirate mladje drustvo koje nema nista? Sram vas bilo...


Ispričavam se zbog toga. Ono što nastojim je suprotno, ohrabrivati.

Diablo je napisao/la:
Svatko onaj koji nije nista nasljedio(firmu,obrt,stan,kucu il neku drugu vrijednost koja bi se dala iskoristit) bi trebao otici vanka na 10 godina,skupit nesto kapitala te se vratit na rodnu grudu na kojoj je ipak najbolje. Problem je što je stranac dobro izracunao koliko ti gore treba za pristojan zivot te ti toliko i daje( da ne iznosis vele kapitala iz drzave) te ih je dosta primorano ostat gore do penzije. Naravno da je bolje i to nego bit bjednik,garib gdje kao takav nisi dobrodosao ni u crkvu a kamoli negdje drugo...


Što sad, moram se složiti naravno da ne valja biti bijednik, ali opet moram i reći da biti rob ovdje ili u Njemčkoj nisu dvije jedine opcije i da je najbolje biti slobodan čovjek. :neznam

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 11:34 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23281
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
KristijanBL je napisao/la:
lider30 je napisao/la:


Ovo je klasicno razmisljanje poput ono: "zasto da vozim VW kad mogu da vozim Ferrari."

Ok, slazemo se da je bolje da vozim ferari ali trenutno za to nemam para. Ok, slazem se da je bolje da prodajem zavrsene proizvode nego polu-proizvode, ili da se bavim lohn poslovima, ali za to trenutno nemam tehnoloske ni investicione mogucnosti.

Prvo moram jedno 10-15 godina da radim ovo prvo, pa kad skupim tehnoloski potencijal, razvijem portofolio, investiram postepeno u nekom pravcu, onda cu postepeno i da ovladam nekim proizivodom koji ce biti konkurentan. Tako to ide.

Ovi poceci kroz lohn poslove su fantasticna odskocna daska. Dalje, niko ne prica o "masinskoj insdustriji". Mi ovde pricamo:

1) O potencijalu za mali i srednji biznis u toj industiriji, koji itekako ima. Ne samo teorijski, vec prakticno mnogobrojni su primjeri toga. Na primjer, jedna osoba iz mog okruzenja, je razvio proizvodnju metalnih konstrukcija za hale. Krenuo od teske nule, i poslije nekih 15-tak godina, sada ima sve potrebne masine, svoju proizvodnu halu, mislim 10-tak zaposlenij, i izvozi za Holadniju. I to sve bez znanja engleskog, marketinga i odlaska tamo. Holandjani ga sami nasli i prepoznali kapacitet.
2) O perpsektivi mene kao malog covjeka koji sve lakse moze da se zaposli ovde, i da ima solidna primanja u odnosu na PP (purchasing power) tj zivotni standard, ako posjeduje odgovaraje znaje i zanimanje, te radnu etiku.


Sumnjam da to ova balkanska struktura poduzetnika može iznijeti (pričam o većini). Oni su problem, jer su proizašli iz ratnih uvjeta i bogaćenje je bilo po principu - više sreće nego pameti. Marža 500%, odmah sve prodaj i naplati - digli su se početni milijuni. Evidentno je, kad bi se otvorilo europsko tržište, da naše firme osim manjeg dijela zapale u poteškoće. Loša struktura poduzetnika u nekom educiranom smislu će početi dolaziti na naplatu.

Za ulaske u imalo ozbiljnije biznise (a da nije kafić, mala trgovina ili obrt u garaži), treba minimalno 1-2 milijuna Eura, a to ostala ekipa (98% ljudi) nema izuzev trenutnih ratnih poduzetnika.

Za isklesati nove ekipe u balkanskom poduzetništvu će zato trebati minimalno nekoliko desetljeća, a onda će nam svima na forumu biti kasno.

Ovdje ne mislim na outosurcing IT usluga, jer one obuhvaćaju isod 1% stanovništva, a i tu nismo iznadprosječni u odnosu na svijet - nego se krećemo u skladu sa svijetom.
Iako gubimo i IT stručnjake po velikim stopama. U Zagrebu ih imaju problema zadržati, a kamoli po ostalim vukojebinama.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 11:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9979
Naša Kvačica je napisao/la:
Moraš naravno zadovoljiti standarde u svemu pa i u poljoprivredi. Pa ne znam što se očekuje, da nam plaćaju a mi ih trujemo. :zubati

Prebrzo razmišljaš. Kad iz EU izvoze proizvode sumnjive kvalitete na ex YU tržište,i kad ljudi koji dolje žive plaćaju da ih se truje tim proizvodima to je u redu ?

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 11:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 17:55
Postovi: 245
Lokacija: Banja Luka
lider30 je napisao/la:
KristijanBL je napisao/la:

Sumnjam da to ova balkanska struktura poduzetnika može iznijeti (pričam o većini). Oni su problem, jer su proizašli iz ratnih uvjeta i bogaćenje je bilo po principu - više sreće nego pameti. Marža 500%, odmah sve prodaj i naplati - digli su se početni milijuni. Evidentno je, kad bi se otvorilo europsko tržište, da naše firme osim manjeg dijela zapale u poteškoće. Loša struktura poduzetnika u nekom educiranom smislu će početi dolaziti na naplatu.

Za ulaske u imalo ozbiljnije biznise (a da nije kafić, mala trgovina ili obrt u garaži), treba minimalno 1-2 milijuna Eura, a to ostala ekipa (98% ljudi) nema izuzev trenutnih ratnih poduzetnika.

Za isklesati nove ekipe u balkanskom poduzetništvu će zato trebati minimalno nekoliko desetljeća, a onda će nam svima na forumu biti kasno.

Ovdje ne mislim na outosurcing IT usluga, jer one obuhvaćaju isod 1% stanovništva, a i tu nismo iznadprosječni u odnosu na svijet - nego se krećemo u skladu sa svijetom.
Iako gubimo i IT stručnjake po velikim stopama. U Zagrebu ih imaju problema zadržati, a kamoli po ostalim vukojebinama.


Slazem se sa ovim boldiranim, a ujedno se i slazem sa opisom uzroka. Usmjerenost na kratkorocnu dobit bez ulaganja u razvoj konkuretnosti (proizvoda).

I da - u BL se upravo to i desilo, pa bar 90 % zvucnih imena iz '90 i ranih 2000 je palo. Propalo. Ali... ne da ekonomija nije propala sa njihovom propascu, vec itekako ide dalje. Jer stasavaju druge i nove generacije sa drugacijim mentalitetom. A u medjuvrenu je iza njih ostao nagomilani kapital, prozivodni resursi, i jednom rijecju - novi pocinju sa viseg nivoa.

Da, ali IT nije samo 20 firmi x 20 zaposlenih, to je 400 porodica koje trosi, kupuje stan, auto, trosi svaki mjesec.. Pa onda koncentracija inzinjera koji dovode do stvaranja vecih firmi od 20 ljudi, koje opet su u stanju da preuzmu zahtjevnije poslove, koje opet zahtjevaju vise ljudi... I tako to ide sve vise i vise. Ovo samo prebaci na polje masinstva, turizma, drugih usluga, pametne poljoprivrede i imas razvoj.

I to se upravo desava.

Sto se tice potrebne investicije, pa jeste, ako ulazis na velika vrata ti treba 1-2 m evra. Ali 90 % ljudi ne ulazi tako. Sve pocinje od male radnje, ili male hale. Skupi se za jednu masinu ili dvije. Poslije nekoliko godina pricamo o pogonu od nekoliko ljudi koji su u stanju preuzeti lohn posao iz inostranstva. Poslije nekoliko godina lohn poslova, pricamo o firmi koja je u stanju da razvija sopstveni proizvod.

_________________
Venac besmrtne slave
srpska ti vila plete,
nad tvojim grobom, Vojo,
komitske plaču čete.

Voja Tankosić 1880-1915


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 12:11 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
1986 je napisao/la:
Još jedna stvar koju se ne spominje, a može biti odgovor na ovu temu.

Koliko često se Hrvati vraćaju kući u LI/TG/KU ili u zap. Hercegovinu?

Imam rodbine dole naravno kao i pola Slavonije. Iako rade u Njemačkoj ili Austriji i tamo žive sa ženom i djecom/djetetom, imaju i svoju kuću u svome selu koju posjećuju svako malo, barem jedan vikend mjesečno radi raznih obveza, uglavnom obiteljskih.

Obitelji su velike, krštenja, vjenčanja i dr. su svako malo, pogotovo preko ljeta. Recimo većinu ljeta su svi dole. Kad neko ima svadbu dolazi se iz dalekog Beča, a meni je mrsko doći iz Slavonije ako baš ne moram.

Želim reći da su naši u Austriji i Njemačkoj, pogotovo iz tih krajeva jako mobilni, često dolaze i navikli su na to. Možda onih 550 000 po popisu uopće nije netočno.

Ne znam kakva je situacija s našima iz Posavine i srednje Bosne, ali vjerujem da je slična i čisto sumnjam da je kod Muslimana ista situacija. Švedska je ipak daleko.


Ovo je zanimljiva tematika isto. Mnogi oko mog godista pa na mladje koji su vani jos zive u nekakvom vakumu, nisu se skucili nigdi, sad su pred zenidbama, kad ne rade u hercegovini su. Ali sudeci po tome kako to obicno biva preko 90% ostaje tamo gdje jest, samo se prebace u stanove koje sami unajmljuju, sve dane godisnjeg trose u hercegovini, kao i vikende kad su neka vjencanja i sl.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 25 ruj 2019, 14:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27352
Ministry of Sound je napisao/la:
Moram citirati ovo jer je bio zadnji post na zadnjoj stranici, a prevažno je.

Sudeći po podacima novema i Numbeo, jasno je da je na našim prostorima u BiH, magična brojka koja nudi životni standard veći od Hrvata u Njemačkoj iznosi cirka 1.250 KM netto.

Ministry of Sound je napisao/la:

U svim primjerima gore sam koristio KM a ne EUR, tako da nije toliko ludo tražiti 1.500 KM (ne EUR) u BiH za neki pristojan život (možemo na onu Numbeo temu, evo linka).

https://hercegbosna.org/forum/gospodarstvo/ivotni-standard-u-zemljama-ex-yu-konkretne-brojke-t17530.html

Ovo sam zadržao u EUR:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Germany&country2=Bosnia+And+Herzegovina&city1=Munich&city2=Mostar

Sudeći po ovome, u Minhenu su ti potrebna primanja koja su 2.73x veća da bi imao isti standard. S obzirom da po tvojoj tabeli, najveći broj Hrvata u Njemačkoj zarađuje između 1.500 i 2.000 EUR (uzmimo 1.750 EUR kao sredinu), to znači da mogu imati identičan standard u Mostaru s primanjima od 642 EUR iliti 1.255 KM. Možda se tu krije magična brojka zbog koje bi Hrvati ostali.

Osigurajte netto plaće od 1.250 KM i ljudi će ostati. Vjerojatno ima primjera ljudi koji su imali takvu plaću i otišli, ali se vjerojatno radi o ljudima koji su u Njemačkoj mogi zaraditi znatno više i od tog hrvatskog prosjeka u Njemačkoj.



Prosječna neto plaća ovih općina 2018. je 816 KM ili 417 eura.


slika


Dok je ovih 785 KM ili 402 eura.
(ovih prvih 7 zeleno označenih prosjek je točno 700 KM.)

slika

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 08 lip 2020, 12:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ponavljam upis sa multietnićarske teme:

Citat:
Možemo pratiti brojke, ali glupo je govoriti o izdržljivosti ovoga ili onoga naroda kad nisu postojali isti uvjeti za odlazak. To se tek počelo nivelirati u zadnju godinu-dvije. S obzirom da BiH ima skoro najniži standard u Europi, a Hrvati već 7 godina (odnosno 28 godina kad je riječ Hrvatska) imaju pravo rada u velikom broju država EU, pravo je čudo da broj Hrvata nije spao na nekih 100.000 (osobe iznad 60 godina), odnosno da nije odselila svaka osoba koja nema posao, odnosno ona koja nema 2.000 KM plaću. Nulta godina je 2018. ili 2019. iako nisu posve ujednačeni uvjeti odlaska. Utakmica se tek sad počinje igrati sa malo više fer pravilima.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 08 lip 2020, 20:41 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
Hrvati imaju više poznanstva i familije na zapadu nego Srbi. Dosta ih ima među privatnim preduzetnicima te povuku jedan dio familije. Čini mi se da se Zapadna Hercegovina razvila pod uticajem hrvatske dijaspore koja je boravila vani i prenijela znanjevi investicije u rodni kraj. Kod Srba migracija jeišla zadnjih 30 godina u USA i Australija,ali to je danas daleko. Svi tamo plivaju u kreditima,a život im je dosadan. U Njemačku kod od Srba ide su jedino oni preko triple win projekta medicinara,ili oni koji imaju brata,sestru ili prve rođake tamo. Samoinicijativno neko da ide,veoma rijetko. Ne osuđuje se niko otići preko nekih daljnih rođaka ili površnih prijateljstava.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 09 lip 2020, 11:00 
Offline

Pridružen/a: 01 svi 2020, 11:28
Postovi: 27
Mislim da ljudi koji se sele razmisljaju o trendovima. Sto trenutno ne valja u BiH i ima li sanse da se to popravi u iducih pet godina? Ako se nece popraviti hoce li biti gore za pet godina nego sada?

Uradi to za neke stavke koje su ti bitne:
-zdravstvo (trebam li biti Kvesicev kum da bi u razumnom roku dobio pregled)
-placa (koliko cu zaraditi novaca u iducih pet godina ako radim u "privatnika", a koliko ako se uclanim u HDZ i ubacim se u elektroprivredu)
-skolstvo (koliko ce me kostati financiranje fakulteta ako imam troje djece)
-urbanizam (hoce li mi netko zagraditi prozor od WC-a sa svojom novom zgradom, trebam li na zamjenu amortizera gledati kao na redovnu servisnu mjeru)
-javni prijevoz (ako odlucim zivjeti u Rodocu ili Krusevu, koliko cesto imam autobusnu liniju)
-politika (mogu li se nadati pluralizmu)

Itd, itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 09 lip 2020, 12:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Femto je napisao/la:
Mislim da ljudi koji se sele razmisljaju o trendovima. Sto trenutno ne valja u BiH i ima li sanse da se to popravi u iducih pet godina? Ako se nece popraviti hoce li biti gore za pet godina nego sada?

Uradi to za neke stavke koje su ti bitne:
-zdravstvo (trebam li biti Kvesicev kum da bi u razumnom roku dobio pregled)
-placa (koliko cu zaraditi novaca u iducih pet godina ako radim u "privatnika", a koliko ako se uclanim u HDZ i ubacim se u elektroprivredu)
-skolstvo (koliko ce me kostati financiranje fakulteta ako imam troje djece)
-urbanizam (hoce li mi netko zagraditi prozor od WC-a sa svojom novom zgradom, trebam li na zamjenu amortizera gledati kao na redovnu servisnu mjeru)
-javni prijevoz (ako odlucim zivjeti u Rodocu ili Krusevu, koliko cesto imam autobusnu liniju)
-politika (mogu li se nadati pluralizmu)

Itd, itd.


Kako ko. Kod mene je ovakva računica.

Mogu li živiti u Banja Luci
- Mogu. Sve 5 jeeeeeeeeee blago meni!
- Ne mogu. Jbg idem se i ja u Njemačku patiti pa ću se vratiti sa parama da živim ko čovjek.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 09 lip 2020, 12:52 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20637
novovrijeme je napisao/la:
Femto je napisao/la:
Mislim da ljudi koji se sele razmisljaju o trendovima. Sto trenutno ne valja u BiH i ima li sanse da se to popravi u iducih pet godina? Ako se nece popraviti hoce li biti gore za pet godina nego sada?

Uradi to za neke stavke koje su ti bitne:
-zdravstvo (trebam li biti Kvesicev kum da bi u razumnom roku dobio pregled)
-placa (koliko cu zaraditi novaca u iducih pet godina ako radim u "privatnika", a koliko ako se uclanim u HDZ i ubacim se u elektroprivredu)
-skolstvo (koliko ce me kostati financiranje fakulteta ako imam troje djece)
-urbanizam (hoce li mi netko zagraditi prozor od WC-a sa svojom novom zgradom, trebam li na zamjenu amortizera gledati kao na redovnu servisnu mjeru)
-javni prijevoz (ako odlucim zivjeti u Rodocu ili Krusevu, koliko cesto imam autobusnu liniju)
-politika (mogu li se nadati pluralizmu)

Itd, itd.


Kako ko. Kod mene je ovakva računica.

Mogu li živiti u Banja Luci
- Mogu. Sve 5 jeeeeeeeeee blago meni!
- Ne mogu. Jbg idem se i ja u Njemačku patiti pa ću se vratiti sa parama da živim ko čovjek.

Problem s tvojom i većinom tih računica je što se tih 5 godina da zaradiš eure u Njemačkoj zna pretvoriti često u 30 ili 40.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 09 lip 2020, 13:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
weasel je napisao/la:
novovrijeme je napisao/la:

Kako ko. Kod mene je ovakva računica.

Mogu li živiti u Banja Luci
- Mogu. Sve 5 jeeeeeeeeee blago meni!
- Ne mogu. Jbg idem se i ja u Njemačku patiti pa ću se vratiti sa parama da živim ko čovjek.

Problem s tvojom i većinom tih računica je što se tih 5 godina da zaradiš eure u Njemačkoj zna pretvoriti često u 30 ili 40.


Pa može.
Htio sam reći da bi u mom slučaju jedini razlog za odlazak u Njemačku bio pare odnosno muka.
Ništa drugo mene na zapadu ne privlači. Bio ko turista par puta i jedva čekao da se vratim kući.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 09 lip 2020, 13:18 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20637
novovrijeme je napisao/la:
weasel je napisao/la:
Problem s tvojom i većinom tih računica je što se tih 5 godina da zaradiš eure u Njemačkoj zna pretvoriti često u 30 ili 40.


Pa može.
Htio sam reći da bi u mom slučaju jedini razlog za odlazak u Njemačku bio pare odnosno muka.
Ništa drugo mene na zapadu ne privlači. Bio ko turista par puta i jedva čekao da se vratim kući.

A što misliš da privlači npr. Hrvate tamo? Pa nismo ni mi ludi za njihovim otuđenim 0-24 arbeit stilom života. Ljudi odlaze za lovom i kad zarade vrate se nazad ako mogu, najvei problem su djeca koja ako previše provedu van domovine, često tada uopće ih ne zanima ikakav povratak.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 09 lip 2020, 13:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
weasel je napisao/la:
novovrijeme je napisao/la:

Pa može.
Htio sam reći da bi u mom slučaju jedini razlog za odlazak u Njemačku bio pare odnosno muka.
Ništa drugo mene na zapadu ne privlači. Bio ko turista par puta i jedva čekao da se vratim kući.

A što misliš da privlači npr. Hrvate tamo? Pa nismo ni mi ludi za njihovim otuđenim 0-24 arbeit stilom života. Ljudi odlaze za lovom i kad zarade vrate se nazad ako mogu, najvei problem su djeca koja ako previše provedu van domovine, često tada uopće ih ne zanima ikakav povratak.


Kolega iznad spominje urbanizam, zdravstvo, javni prevoz itd.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 09 lip 2020, 13:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
novovrijeme je napisao/la:
weasel je napisao/la:
A što misliš da privlači npr. Hrvate tamo? Pa nismo ni mi ludi za njihovim otuđenim 0-24 arbeit stilom života. Ljudi odlaze za lovom i kad zarade vrate se nazad ako mogu, najvei problem su djeca koja ako previše provedu van domovine, često tada uopće ih ne zanima ikakav povratak.


Kolega iznad spominje urbanizam, zdravstvo, javni prevoz itd.


Pa upis ima smisla, proširio je samo računicu zarade na malo širu "kvalitetu života".

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 09 lip 2020, 13:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Ministry of Sound je napisao/la:
novovrijeme je napisao/la:

Kolega iznad spominje urbanizam, zdravstvo, javni prevoz itd.


Pa upis ima smisla, proširio je samo računicu zarade na malo širu "kvalitetu života".


Eto vidiš.
A meni je ubjedljivo najkvalitetniji život u Banja Luci.
Tu se razlikujemo.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 09 lip 2020, 13:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20637
novovrijeme je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:

Pa upis ima smisla, proširio je samo računicu zarade na malo širu "kvalitetu života".


Eto vidiš.
A meni je ubjedljivo najkvalitetniji život u Banja Luci.
Tu se razlikujemo.

A što tebi znači taj riječ kvalitetno? Vjerojatno uživaš disati Srpski zrak tamo i tebi je to super. Hrvati su postali dosta zahtjevni i žele sve i svašta, vrijeme kad smo se zadovoljavali eto nam Hrvatske sad je sve super je prošlo. Hrvati hoće standard kao u Austriji...

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Bošnjaci i Srbi "izdržljiviji" i "privrženiji rodnoj grudi" od Hrvata u BiH?
PostPostano: 09 lip 2020, 14:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
weasel je napisao/la:
novovrijeme je napisao/la:

Eto vidiš.
A meni je ubjedljivo najkvalitetniji život u Banja Luci.
Tu se razlikujemo.

A što tebi znači taj riječ kvalitetno?


Evo npr. hoćeš javni prevoz kao primjer.
Uđem u gradski autobus u Banja Luci i slušam babe kako seru o penzijama - kvalitetan gradski prevoz.
Uđem u münhenski tramvaj i slušam Švabe kako nešto brbljaju - nekvalitetan gradski prevoz.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 170 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: espresso, Hagresor, Kronos i 216 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO