HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 10:40.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 123 post(ov)a ] 

Jesu li ostali jer to žele ili je "prošao vlak"?
1. Najvećim dijelom iz uvjerenja, zamijenili jugoslavenski identitet s bosanskim 32%  32%  [ 8 ]
2. Pogrešno procijenili 1992. pa je ostanak stvar inercije 68%  68%  [ 17 ]
Ukupno glasova : 25
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 17:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36047
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Bobovac je napisao/la:
Većina što su ostali su oni koji su to učinili zbog imovine i posla.Osobito ako su u svom krugu prijatelja imali puno muslimana.
Neki Ivan koji ima kuću u Zenici i posao u Općini nije želio otići u izbjegličke kampove i do kraja života brati voće na plantaža.


Stoji, od moje rodbine po Sarajevu i Zenici ostali samo ovi što su imali državni posao, manjina.
Većina se vratila u Hercegovinu, Hrvatsku ili Zapad.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 18:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 srp 2019, 00:29
Postovi: 322
Pa zar vam ti ljudi još smetaju ? :wacko
Ludilo. Kolika potreba da se opravdaju vlastiti izbori...
Ovo je slobodna zemlja.

Vrlo malo Srba znam da su ostali. Ti koji su ostali su operirani od politike ili su najekstremniji mogući Titoisti. I to toliko, da im ja vjerujem da jesu, jer nijedan čovjek ne može glumiti 24 godine, taman da je oskarovac. Ko mene prevari, opraštam mu ... Jedan od rijetkih izuzetaka je Jugoslav Vlaisavljević, ali i to je više posredni otpor preko HDZ-a, nego otvoreno srbovanje.
Hrvata poznajem značajno više. Tu je prošarano, od onih lojalnih i nerijetko jačih Bošnjaka od recimo nekih islamista, koji samo forsiraju vjeru, do onih koji besramno koriste poziciju povlaštene manjine, a misle isto ili gore nego vi ovdje.

Ako će vam biti lakše, anegdotalno znam, da zadnjih 10 godina, jako mnogo starijih Hrvata koji imaju rodbinu po Hrvatskoj nastoji da proda stanove u Sarajevu i ide ća. Čak je i Stjepan Kljujić pokušavao da proda svoju stančinu, i preseli se na (pretpostavljam) more (barem je tako nešto u intervjuima okolo-naokolo govorio). Vidio sam na olx.ba. Da je tržište nekretnina u Sarajevu bolje, imali biste dosta ljudi natrag u Hrvatsku. Ne zaboravite taj faktor, početni kapital koji bi ispalio ljude, a u gradu u kojem je Srbija na brdu, i može svakog trenutka izbiti rat, i ljudi se iseljavaju, a privatnici štancaju jeftine stanove, cijene su bescijenje, a mušterija je malo. To je velika prepreka za nekoliko tisuća ljudi da vam se vrate.

_________________
Za BiH i Hrvatsku u miru, dobru i zajedništvu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 21:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27463
Fela Kuti je napisao/la:
Postoji i treća grupa, mala ali jako glasna a to su ovi profesionalni / karijerni Hrvati.

Nedavno sam slušao interviju Stjepana Kljujića i on se otvoreno hvalio kako njegova familija ima u vlasništvu nekakve biznise ili poslovne prostore u Sarajevu koji idu u nazad 100 i više godina. Kad tu dodaš razne Topiće, Komšiće, braću Šimiće, Seje Sexone… jasno je da ta profesionalna elita postoji.

Što nije samo po sebi loše, čak dapače… ali problem je taj da bi preživjeli u čaršiji kao Sarajevo moraju prihvatiti veliko Bošnjački nacionalistički narativ i otvoreno pljuvat po ostalim Hrvatima a pogotovo Hercegovačkim.


Kad već spominješ poznate saray Muslimani (Pejići isto...), valja pročitati ovaj vrijedan članak Davora Marijana,
gdje je ribao Kljujića.

https://www.zabranjeni.hr/vijesti/hrvatsk ... h/6888342/

Citat:
Don Anto Baković u funkciji predstavnika središnjice informirao je 26. rujna 1990. vodstvo HDZ-a da su ga “mnoge poznate Sarajlije srele i u čudu me pitaju šta nam je bilo da smo Kljuića postavili na to mjesto. Ja sam dužan informirati Vas da mi ugledni Hrvati kažu ovo: ‘pa šta radiš Ti don Ante i šta radi Tvoj predsjednik Tuđman pa da jednog hohštaplera postavljate na čelo HDZ BiH’? Drugi kažu ‘prazan je to čovjek, ali fantastično priča i sipa fraze i laže ti u lice…’ Drugi mi opet kažu i ovo: ‘Ne zanima Kljuića hrvatski narod u BiH već samo brza i gala karijera’”. Sličnih prigovora bilo je i ranije. S eskalacijom rata u Hrvatskoj Kljuić je počeo voditi politiku blisku SDA, pa je Tuđman početkom 1992. ocijenio da se u “posljednjem razdoblju izgubio pod fesom Alije Izetbegovića” s čime je središnjica HDZ BiH prestala voditi hrvatsku politiku.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 21:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2010, 16:04
Postovi: 1885
Lokacija: Stara Hercegovina
Kada ćemo o temi što se Croati ne vraćaju iz Čilea il Argentine, već ostaju tako daleko od domovine?
Jadni li ste ako ste spali na to da diskutujete zašto nekih 50.000 Hrvata ne odseli od talibana. :sad

_________________
Čovjek je neprijatelj onoga što ne poznaje. (Ali ibn Ebu Talib)

Borba za slobodu čovjeka i nije drugo nego borba za oslobođenje od predrasuda. (Miroslav Krleža)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 21:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Sandalj je napisao/la:
Kada ćemo o temi što se Croati ne vraćaju iz Čilea il Argentine, već ostaju tako daleko od domovine?
Jadni li ste ako ste spali na to da diskutujete zašto nekih 50.000 Hrvata ne odseli od talibana. :sad


Iz istog razloga sto se ne vracaju bosanski muslimani iz amerike, kanade, turske, sirije,... ne vracaju se ni hrvati iz juzne amerike.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 21:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36047
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Jedino smetaju tvojima poput ovog klauna gore koji one što se nisu Muslimani naziva povlaštenom manjinom.

Meni smeta onih 30 000 poluhrvata koji govore izmišljenim bosanskim jezikom jer mislim da s njima nikada nećemo naći zajednički jezik.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 22:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Ja sam se nagledao Era koji su navalili u Sarajevo nakon rata dok smo još imali paritet. Ništa im nije smetalo što je džamaharija i što smo još jučer ratovali protiv njih. Otprilike isto kao što su se i Vitežani otvorili odmah pa su napravili gospodarsko čudo.

Bilo je i puno otvaranja dotad hercegovackih tvrtki i prebacivanje poslovanja u Sarajevo. Jbga, teško bit iz Gruda uvoznik.

Hoću reći, serete sa tim da se netko pomuslimanio i sl. KšČ-ovi su isto doprinjeli hrvaćenju iako većina ovdje to ne vidi tako. Čak i Bošnji.

Ako imaš materijalni interes možeš živjeti i u Bangladešu. Ne vidim vezu između toga je li netko živi u Sarajevu i toga da li je Hrvat.

Znam i puno nogometaša iz Hr koji igraju nogomet u klubovima Trokuta.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 22:19 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 17:17
Postovi: 64
novovrijeme je napisao/la:
Pa i jedno i drugo.
Rezultat je da to vise nisu Srbi i Hrvati.
Njima dijete ide u muslimansku skolu, druzi se sa Muslimanima, sutra ce se udati/ozeniti za Muslimana i asimilirati.
Islamska sredina te ne prihvata ako se ne asimiliras u potpunosti. Ostavili su im opciju da budu Bosanci = isti ***. Moraju se puturčiti u Muslimani sredini.

U RS je obrnuta situacija. Musliman se moze na glavu nasaditi nema sanse da ce biti prihvacen kao bilo sta drugo osim Musliman. Moze od jutra do sutra govoriti da nije Musliman bice posmatran kao Musliman. I Kusuticu mi gledamo kao lojalnog Muslimana, dzaba sto govori da je Srbin. :zubati Emir = Musliman.



Upravo tako.
Gledam neki dan neki dokumentarac muslimanski gdje se hvale kako je neki Srbin bio komandant neke slavne pravoslavne brigade u Sarajevu. Poginuo je u ratu. Sad prikazuju njegovu kćerku koja govori o svome ocu sve najbolje ovo ono a ženska umotana skroz. Udala se za muslimana i naravno prešla na islam. Sad je ona najveći kritičar i mrzitelj svega srpskog.
Jedne prilike sam razgovarao s jednom hrvaticom iz jednog grada iz trokutistana. Radila u Šibeniku u jednom restoranu. I tako kroz priču dotaknemo se mi politike i toga svega i ona meni kaže " mi nismo Hrvati mi smo bosanski katolici". Sve mi je bilo jasno. Nema svrhe dalje diskutirati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 22:22 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13484
Lokacija: ZG
Stockholmski sindrom je objasnjenje.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 22:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36047
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Junuz Djipalo je napisao/la:
Ja sam se nagledao Era koji su navalili u Sarajevo nakon rata dok smo još imali paritet. Ništa im nije smetalo što je džamaharija i što smo još jučer ratovali protiv njih. Otprilike isto kao što su se i Vitežani otvorili odmah pa su napravili gospodarsko čudo.

Bilo je i puno otvaranja dotad hercegovackih tvrtki i prebacivanje poslovanja u Sarajevo. Jbga, teško bit iz Gruda uvoznik.

Hoću reći, serete sa tim da se netko pomuslimanio i sl. KšČ-ovi su isto doprinjeli hrvaćenju iako većina ovdje to ne vidi tako. Čak i Bošnji.

Ako imaš materijalni interes možeš živjeti i u Bangladešu. Ne vidim vezu između toga je li netko živi u Sarajevu i toga da li je Hrvat.

Znam i puno nogometaša iz Hr koji igraju nogomet u klubovima Trokuta.


Ako netko na popisu izjasni da mu maternji jezik bosanski je li se on pobošnjačio?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 22:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36047
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
PCM je napisao/la:
Stockholmski sindrom je objasnjenje.


Nije nego mlak stav Hrvatske, takvima treba oduzimati hrvatsko državljanstvo.
Ovo za Kljujića je sramota ako se sada želi smjestiti na obalu, to znači da još uvijek ima hrvatske papire.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 22:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Ako iz nekog razloga se promijeni etnička struktura u Mostaru, Bošnje postanu većina. Trebaju li svi Hrvati Mostara pobjeći negdje na sigurno? Ili će dozvolit bošnjačenje?

Neka RH sreže sveučilištu pare i neka Bošnje presele sve federalne institucije u Mostar i eto njihove većine.

Još 1948. su Hrvati u gradu Zenici bili većina.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 22:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36047
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Jesu li 1948. ti Hrvati govorili bosanski jezikom u Zenici?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 22:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
daramo je napisao/la:
Jesu li 1948. ti Hrvati govorili bosanski jezik?


Nemam pojma, to je bilo prije mene ali znam da se i danas u Hercegovini slabo priča hrvatski a 1990. ste bili užasni.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 22:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Dosta je jak utjecaj hrvatskih medija na BiH. Primjetim da i Srbi i Bošnje pohrvaćuju govor. Tu su i KŠC-ovi.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 22:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
PCM je napisao/la:
Stockholmski sindrom je objasnjenje.



Ne mora biti Stockholmski sindrom.liicno mislim da je nesto drugo u pitanju. Ne pada mi trenutno na pamet termin koji bi upotrijebila za sljedece...?! Kako bi nazvao i objasnio sljedecu situaciju. Ako je otac hrvat, majka srpkinja, suprug i dijete se izjasnjavaju kao srbi, a ti si drugaciji od srba, bez obzira sto si nazovimo ,,to,, na srpskoj strani i razmisljas ,,srpski,,? Slazes se sa vecinom srpskog izlaganja, bilo istorijskog, ili dozivljenog i primjecenog, ali se u tebi nesto buni i protivi mnogim stvarima u realnom vremenu. Kako rjesiti tu konfuziju u sebi. DNK ili sta vec?
Mozda covjek treba da slusa svoje ,,unutrasnje ja,, bez obzira na situaciju i splet okolnosti koji dovodi do nekakvog ,,opredjeljenja,,?
Ja licno sam cesto u konfuziji. Gdje sam i sta sam? Na koji nacin saznati gdje pripadam?
Zato razumijem i srbe i hrvate koji su u Federaciji, mozda imaju konfuziju slicnu mojoj, mozda jos lutaju i ne znaju sta su i ko su?!
Znam da je cudno, a nekima i smijesno koji su odavno nacionalno opredljeljeni, ali ne treba zanemariti da postoji vrsta ljudi kao sto sam ja, koji dozivljavaju i prezivljavaju ,,stvari,, na drugaciji nacin nego sto vas vecina dozivljava?
Moje misljenje je da ne treba zaboraviti ili osuditi one koji kao ja lutaju po BiH. Svi ljudi hrvatskog i srpskog porjekla koji zive u Federaciji mozda zele da odu u svoj tabor, ali iz prakticnih i drugih razloga trenutno ne mogu, pa bi bilo dobro da ih se ne osudjuje i prekorijeva zbog toga....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 23:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36047
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Junuz Djipalo je napisao/la:
Dosta je jak utjecaj hrvatskih medija na BiH. Primjetim da i Srbi i Bošnje pohrvaćuju govor. Tu su i KŠC-ovi.


Koliko Bošnjaka se na popisu izjasnilo da im je maternji hrvatski jezik?
Koliko Srba se izjasnilo da im je maternji hrvatski?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 23:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36047
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Junuz Djipalo je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Jesu li 1948. ti Hrvati govorili bosanski jezik?


Nemam pojma, to je bilo prije mene ali znam da se i danas u Hercegovini slabo priča hrvatski a 1990. ste bili užasni.


:smijeh
Takvi poput tebe koji nemaju pojma i izjavljuju na popisu da govore bosanski.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 23:24 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3890
Junuz Djipalo je napisao/la:
Dosta je jak utjecaj hrvatskih medija na BiH. Primjetim da i Srbi i Bošnje pohrvaćuju govor. Tu su i KŠC-ovi.


Baš sam primijetio kad sam išao kroz Banoviće da ima tabla "općina Banovići". S druge strane znam Hrvate koji su otišli iz BiH odavno a još uvijek kažu opština.

Sad ovi iz Banovića bi rekli da oni pričaju bosanski, a Hrvati da pričaju hrvatski pa sad ti budi pametan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 23:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 srp 2019, 00:29
Postovi: 322
Lapo-lapo je napisao/la:
PCM je napisao/la:
Stockholmski sindrom je objasnjenje.



Ne mora biti Stockholmski sindrom.liicno mislim da je nesto drugo u pitanju. Ne pada mi trenutno na pamet termin koji bi upotrijebila za sljedece...?! Kako bi nazvao i objasnio sljedecu situaciju. Ako je otac hrvat, majka srpkinja, suprug i dijete se izjasnjavaju kao srbi, a ti si drugaciji od srba, bez obzira sto si nazovimo ,,to,, na srpskoj strani i razmisljas ,,srpski,,? Slazes se sa vecinom srpskog izlaganja, bilo istorijskog, ili dozivljenog i primjecenog, ali se u tebi nesto buni i protivi mnogim stvarima u realnom vremenu. Kako rjesiti tu konfuziju u sebi. DNK ili sta vec?
Mozda covjek treba da slusa svoje ,,unutrasnje ja,, bez obzira na situaciju i splet okolnosti koji dovodi do nekakvog ,,opredjeljenja,,?
Ja licno sam cesto u konfuziji. Gdje sam i sta sam? Na koji nacin saznati gdje pripadam?
Zato razumijem i srbe i hrvate koji su u Federaciji, mozda imaju konfuziju slicnu mojoj, mozda jos lutaju i ne znaju sta su i ko su?!
Znam da je cudno, a nekima i smijesno koji su odavno nacionalno opredljeljeni, ali ne treba zanemariti da postoji vrsta ljudi kao sto sam ja, koji dozivljavaju i prezivljavaju ,,stvari,, na drugaciji nacin nego sto vas vecina dozivljava?
Moje misljenje je da ne treba zaboraviti ili osuditi one koji kao ja lutaju po BiH. Svi ljudi hrvatskog i srpskog porjekla koji zive u Federaciji mozda zele da odu u svoj tabor, ali iz prakticnih i drugih razloga trenutno ne mogu, pa bi bilo dobro da ih se ne osudjuje i prekorijeva zbog toga....


Žao mi je ovakvih ljudi. I meni je jugoslavenski identitet najviše odgovarao. Mi smo ipak južni Slaveni. Mnogi Bošnjaci su odbacivanjem islamske vjere napravili veliki iskorak ka jugoslavenstvu. To nam je bio spas. Ujedno i da se povežemo sa onim Srbima i Hrvatima koji su nas prihvaćali kao takve. Teško je to sada. Ovo je ipak prijelazno područje. Da mogu sve bih ove Hrvate koji pričaju bosanski izgrlio i izljubio. Ne zbog bosanskog, već što ostavljaju mogućnost da nije sve propalo i da neće biti krvavi i konačni razlaz. Teško da nam Arapi i Turci mogu biti bliži od ovih ljudi. U svakom slučaju ne smeta mi ni hrvatski pa čak ni srpski identitet kao takav dok ne zadire u pitanje opstanka BiH.

_________________
Za BiH i Hrvatsku u miru, dobru i zajedništvu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 24 kol 2019, 23:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Takijanja i Junuzove gluparije. Na to je tema spala.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 25 kol 2019, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2010, 16:04
Postovi: 1885
Lokacija: Stara Hercegovina
daramo je napisao/la:
Ako netko na popisu izjasni da mu maternji jezik bosanski je li se on pobošnjačio?

Ako Srbin koje je uzrastao u Rijeci kaže da govori hrvatski, ali li se je pohrvatio?

_________________
Čovjek je neprijatelj onoga što ne poznaje. (Ali ibn Ebu Talib)

Borba za slobodu čovjeka i nije drugo nego borba za oslobođenje od predrasuda. (Miroslav Krleža)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 25 kol 2019, 19:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2010, 16:04
Postovi: 1885
Lokacija: Stara Hercegovina
daramo je napisao/la:
Jesu li 1948. ti Hrvati govorili bosanski jezikom u Zenici?

Govorili su vjerovatno bosanski, a isti sigurno zvali hrvatski?
Isto kao što je Srbin pričao kao i on, a tvrdio da govori srpski.

_________________
Čovjek je neprijatelj onoga što ne poznaje. (Ali ibn Ebu Talib)

Borba za slobodu čovjeka i nije drugo nego borba za oslobođenje od predrasuda. (Miroslav Krleža)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 25 kol 2019, 19:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2010, 16:04
Postovi: 1885
Lokacija: Stara Hercegovina
WestPoint je napisao/la:
Žao mi je ovakvih ljudi. I meni je jugoslavenski identitet najviše odgovarao. Mi smo ipak južni Slaveni. Mnogi Bošnjaci su odbacivanjem islamske vjere napravili veliki iskorak ka jugoslavenstvu. ...

Pričaš gluposti! Zašto bi to bilo u suprotonosti biti Jugoslaven i musliman ili Jugoslaven i katolik. Pa sam naziv JMO je putokaz da je dotično spojivo. Druga je svar što isto kod Srba i Hrvata nije više bilo moguće.

_________________
Čovjek je neprijatelj onoga što ne poznaje. (Ali ibn Ebu Talib)

Borba za slobodu čovjeka i nije drugo nego borba za oslobođenje od predrasuda. (Miroslav Krleža)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati i Srbi u SA/TZ/ZE tu iz uvjerenja ili kao posljedica sporog reagiranja 1992.?
PostPostano: 25 kol 2019, 20:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Sandalj je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Jesu li 1948. ti Hrvati govorili bosanski jezikom u Zenici?

Govorili su vjerovatno bosanski, a isti sigurno zvali hrvatski?
Isto kao što je Srbin pričao kao i on, a tvrdio da govori srpski.

Kao sto nije postojao jugoslavenski, tako ni bosanski jezik ne postoji, isto kao sto ne postoji svicarski, belgijski, luxemburski, austrijski, kiparski, kosovski. Stvar je jasna, jezik se naziva po narodu koji ga govori. Koliko je bosanaca bilo na popisu?

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 123 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Croato, Graničar18 i 274 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO