HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 14:29.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 234 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 13:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2009, 12:36
Postovi: 2103
Lokacija: grad
Kako me razljutio članak u Oslobođenju o mješanim brakovima gdje, između ostalog, piše:
Citat:
Nakon raspada bivše multietničke jugoslavenske države, nacionalistički političari agresivno su zaigrali na nacionalne i vjerske osjećaje narodâ. Stvorio se osjećaj ugroženosti i straha od drugoga pa su se ljudi počeli zatvarati u svoje etničke tabore.

http://www.oslobodjenje.ba/index.php?id=3465


Ispada kao da su u toj Jugoslaviji nacionalni odnosi bili idilični. Ti multietničarski i muslimanski mediji stalno guraju takvu sliku.

A kad se samo sjetim za vrijeme Jugoslavije koliki moji prijatelji su izbačeni iz škola, koliko članova obitelji završilo po zatvorima, koliko rođaka je bilo prisiljeno napustiti rodnu grudu... sve samo zbog iskazivanja hrvatskog rodoljublja.

U mojoj obitelji nikada nisu priznavali Jugoslaviju. Otac je uvijek navijao za reprezentacije koje su igrale protiv Jugoslavije. Kad se samo sjetim bijesa koji smo osjećali jer je SR BiH bila posebna republika odvojena od SR Hrvatske...

Kad se sjetim milicije koja je tukla hrvatske domoljube...

I onda kad vidim danas ovakve debilne članke, kojih praktički ima na stotine po multietničarskim medijima, pogotovo u onakvima poput BH Dani... :cursing
...i tamo pišu ono kao "u Jugoslaviji bratstvo-jedinstvo, a onda došli nacionalisti i razdvojili nas..."
Zar muslimani zaista tako vide Jugoslaviju?

_________________
Nacionalizam je ideologija i pokret koji ističe interese i prava nacije, ponajprije njezino pravo na samoodređenje.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 14:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Za Jugoslavijom najviše žale oni kojima je u njoj bilo dobro, mislim da su danas najveći jugonostalgičari ovi naši bosanski Muslimani i Makedonci. Mislim da im je ona predstavljala jednu vrstu sigurnosti, Muslimani su u ratu dobro izgubili, a poslije rata još više ekonomski. Makedonci imaju ogromne probleme sa skoro svim susjedima, a bez ostalih 20 milijuna "Jugoslavena" iza njih.

Mislim da bi se na nekom referendumu za obnovu Jugoslavije bar 75% Muslimana i Makedonaca izjasnilo ZA.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 14:11 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
Pročitao sam pažljivo tekst i osim par mjesta sa kojima se ne bih složio sve ostalo je manje više OK. Ne razumijem šta si se ti napalio. Juga je postojala, kao i miješani brakovi, mnogi su zaista vjerovali u bratstvo i jedinstvo, miješani brakovi se sklapaju i danas, mi i dalje živimo jedni pored drugih koliko god nam to mrsko bilo, istina je da je nakon pada komunista sa vlasti došla na vlast koalicija nacionalnih stranaka koje su zaigrale na kartu nacionalizma. Ja bih samo dodao da su trebali reći da je to sve posljedica nacionalističkog pokreta koji je u trenutku izbora 1990 već pet godina iz Srbije nadirao prijeteći.
Nije mi jasno šta tebi zapravo u tome tekstu smeta. Možda pozitivna intonacija članka kad se govori o takvim brakovima i pojavama. E pa Boga mi morat ćeš se na to naviknuti s obzirom na trendove u Europi kojoju hrlimo i kojoj se svi ulizuju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 14:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 20:42
Postovi: 941
Lokacija: Angloprc
Koliko to u postocima ima mješanih brakova?

10 % ? Znači da je 90 % nemješanih. O kakvom se trendu ovdje govori?

Meni je upravo suprotan trend...mnogo glupih Švabica, Nizozemki, Zagrepčanki, Riječanki koje su na početku padale na muslimansku "religiju mira i tolerancije" su se kasnije dobro opekli (ovo ne vrijedi samo za muslimane, već i za Srbe)....pa je za mene trend da se inače i ateistično-anacionalni ljudi rađe žene za svoje...

Pusti ono kada se netko tko je i sam iz mješanog braka oženi za nekog drugog.

_________________
Montreal, Quebec, Canada hercegbosna.org, 72.55.146.19
Čuvajte se velikosrpskih lobista, musli kameleona, XD3-ovih operativaca te dvoličnih angloidnih moderatora koji imaju po više nickova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 14:29 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
Juda Iškariot je napisao/la:
Koliko to u postocima ima mješanih brakova?

10 % ? Znači da je 90 % nemješanih. O kakvom se trendu ovdje govori?

Meni je upravo suprotan trend...mnogo glupih Švabica, Nizozemki, Zagrepčanki, Riječanki koje su na početku padale na muslimansku "religiju mira i tolerancije" su se kasnije dobro opekli (ovo ne vrijedi samo za muslimane, već i za Srbe)....pa je za mene trend da se inače i ateistično-anacionalni ljudi rađe žene za svoje...

Pusti ono kada se netko tko je i sam iz mješanog braka oženi za nekog drugog.




MA toga je bilo i biti će bez obzira na trendove.
Nego problem je drukčiji. Ovaj što je postavio topic je bez veze popizdio i pri tome apsolutno profulao smisao i samim naslovom promašio. Jer navedeni tekst u Oslobođenju ne govori o Jugoslaviji skoro je i ne spominje, nego se bavi temom međunacionalnih brakova i ljudi koji im pripadaju u uvjetima današnjeg posvemašnjeg međunacionalnog raskola.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 14:35 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
Ministry of Sound je napisao/la:
Za Jugoslavijom najviše žale oni kojima je u njoj bilo dobro, mislim da su danas najveći jugonostalgičari ovi naši bosanski Muslimani i Makedonci. Mislim da im je ona predstavljala jednu vrstu sigurnosti, Muslimani su u ratu dobro izgubili, a poslije rata još više ekonomski. Makedonci imaju ogromne probleme sa skoro svim susjedima, a bez ostalih 20 milijuna "Jugoslavena" iza njih.

Mislim da bi se na nekom referendumu za obnovu Jugoslavije bar 75% Muslimana i Makedonaca izjasnilo ZA.



Naravno da žale oni kojima je bilo dobro. Ali evo jedno pitanje, jer nisam baš siguran da bi Makedonci tako bezglavo ponovo u Jugu, možda i bi ali ko to može reći bez ikakvih argumenata. Jugonostalgije ima kod svih ali u kojim razmjerama pitanje je veliko.

Pitanje

Navedi mi tri uvjerljiva argumenta zbog kojih je jedan prosječan Makedonac radi nečega u Jugi živio bolje nego jedan prosječan Hrvat, posebice prosječan Hrvat iz BiH, pa bi kao takav imao razloga da mnogo više žali za Jugoslavijom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 16:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
da je Jugoslavija opstala još 10-20 godina nitko je nikad razvalio ne bi. Ustvari ne bi je razvalio ni onda nitko, da Srbi nisu krenuli u rušenje. Kad mislim ne bi je nitko razvalio onda mislim na ove grupe koje je nisu voljele. Jugoslaviju su mogli razvaliti samo njezini čuvari. Komunisti i JNA.

A mješani brakovi. Pa imao si pola ljudi kojima to ništa nije značilo. Nikakva nacionalnost. Ili ako je značilo, nije bilo prepreka. Naročito kod Srba. Njima je to bilo dapače poželjno.

samo strah od divljačke srpske agresije je ujedinio narod, konkretno hrvatski, s muslimanskim svi znamo koliko je trebalo da nešto shvate. 70% BiH je bila teška Jugoslavija. 50% Hrvatske. Ja tvrdim i jamčim da je Sloba krenuo u priču sa jugoslavenskom pjesmom na usnama i da nije bilo razaranja, ubijanja a da je Hrvatska krenula u osamostaljenje, imao bi hrvatske partizanske brigade opet.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 16:17 
Online
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8100
Sam raspad Jugoslavije nije toliko važan koliko je važno što je bio krvavi raspad.
Do njega vjerojatno nebi ni došlo da nisu postojale dvije suprostavljene strane,
na jednoj strani služba DB-i potpomognuta komunistima na svim stranama i aktiviranje
svekolikog srpstva u ime te iste ideje.

Tako da Muslimani nemaju isto poimanje Jugoslavije kao Srbi, ali se velika većina
opredjelila za tu ideju i nenamjerno podržavala rat u Hrvatskoj protiv "separatista".
JNA je na taj način koristila tu "podršku". (sjećamo se mitinga za mir u Sarajevu)
Muslimani su jednostavno prekasno shvatili da je ideja Jugoslavije bila usmjerena
i protiv njih, a bojim se da i dan danas to još nisu shvatili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 16:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2009, 12:36
Postovi: 2103
Lokacija: grad
Ringo59 je napisao/la:
Pročitao sam pažljivo tekst i osim par mjesta sa kojima se ne bih složio sve ostalo je manje više OK. Ne razumijem šta si se ti napalio. Juga je postojala, kao i miješani brakovi, mnogi su zaista vjerovali u bratstvo i jedinstvo, miješani brakovi se sklapaju i danas, mi i dalje živimo jedni pored drugih koliko god nam to mrsko bilo, istina je da je nakon pada komunista sa vlasti došla na vlast koalicija nacionalnih stranaka koje su zaigrale na kartu nacionalizma. Ja bih samo dodao da su trebali reći da je to sve posljedica nacionalističkog pokreta koji je u trenutku izbora 1990 već pet godina iz Srbije nadirao prijeteći.
Nije mi jasno šta tebi zapravo u tome tekstu smeta.
U tekstu mi smeta upravo onaj citat koji sam izdvojio. Pogledaj uvodni post.
Ovdje nije tema o miješanim brakovima, nego mišljenje pojedinih naroda o bivšoj Jugoslaviji.
Ovaj citat sam uzeo samo kao primjer muslimanskog idealiziranja "jugoslavenskog bratstva-jedinstva", na kojem se uvelike temelji i teza o "stoljetnoj toleranciji u BiH".

U muslimanskim medijima, pogotovo onim "multietničkim", se stalno gura teza kako su se "svi voljeli za vrijeme Jugoslavije prije nego što su došli nacionalisti".
To je najobičnija laž.
Kome multietničari prodaju te priče? Kao da se mi ne sjećamo tih dana.

Hrvati nisu htjeli nikakvu Jugoslaviju. To "bratstvo i jedinstvo" se održavalo silom.


Zanima kakvo to mišljenje muslimani i Srbi imaju o SFRJ, koje ih navodi da pišu takve gluposti.
Mada otprilike znam odgovor na to pitanje.

_________________
Nacionalizam je ideologija i pokret koji ističe interese i prava nacije, ponajprije njezino pravo na samoodređenje.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 16:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2009, 12:36
Postovi: 2103
Lokacija: grad
Inkvizitor je napisao/la:
samo strah od divljačke srpske agresije je ujedinio narod, konkretno hrvatski, s muslimanskim svi znamo koliko je trebalo da nešto shvate. 70% BiH je bila teška Jugoslavija. 50% Hrvatske. Ja tvrdim i jamčim da je Sloba krenuo u priču sa jugoslavenskom pjesmom na usnama i da nije bilo razaranja, ubijanja a da je Hrvatska krenula u osamostaljenje, imao bi hrvatske partizanske brigade opet.
Srbi su morali krenuti silom.
Otvoreno nasilje je bilo prisutno na Kosovu još od početka 80-ih, a i prije. Normalno, Albancima nije ništa značila Juga. Bila im je nametnuta isto kao i Hrvatima.

_________________
Nacionalizam je ideologija i pokret koji ističe interese i prava nacije, ponajprije njezino pravo na samoodređenje.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:02 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6081
Inkvizitor je napisao/la:
samo strah od divljačke srpske agresije je ujedinio narod, konkretno hrvatski, s muslimanskim svi znamo koliko je trebalo da nešto shvate. 70% BiH je bila teška Jugoslavija. 50% Hrvatske. Ja tvrdim i jamčim da je Sloba krenuo u priču sa jugoslavenskom pjesmom na usnama i da nije bilo razaranja, ubijanja a da je Hrvatska krenula u osamostaljenje, imao bi hrvatske partizanske brigade opet.


Ovo je točno! Ali je stvar u tome da Slobo i srpski ideolozi to nisu htjeli niti su htjeli Jugu kakva je uskoro trebala postati s obzirom na razvoj okolnosti u svijetu! A Juga bi morala postati demokratska država, konfederalna ili unitarana, a u oba slučaja bi Srbi izgubili moć i vlast! Na konfedraciju nisu pristali iz jasnih razloga gubitka vlasti, a unitarna im nije odgovorala jer su demografski gubili i bilo im je jasno da dugoročno gube Kosovo,Krajinu, istočnu Bosnu... i na kraju dominaciju u čitavoj Jugoslaviji!

Dakle, Jugoslaviju su srušili Srbi jer su shvatli da u njoj Srbi gube dominaciju i da moraju započeti rat, koji je u planu imao genocid i etničko čišćenje, ako žele zadržati vlast u područjima koja su smatrali svojima!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
zaba1111 je napisao/la:
Inkvizitor je napisao/la:
samo strah od divljačke srpske agresije je ujedinio narod, konkretno hrvatski, s muslimanskim svi znamo koliko je trebalo da nešto shvate. 70% BiH je bila teška Jugoslavija. 50% Hrvatske. Ja tvrdim i jamčim da je Sloba krenuo u priču sa jugoslavenskom pjesmom na usnama i da nije bilo razaranja, ubijanja a da je Hrvatska krenula u osamostaljenje, imao bi hrvatske partizanske brigade opet.


Ovo je točno! Ali je stvar u tome da Slobo i srpski ideolozi to nisu htjeli niti su htjeli Jugu kakva je uskoro trebala postati s obzirom na razvoj okolnosti u svijetu! A Juga bi morala postati demokratska država, konfederalna ili unitarana, a u oba slučaja bi Srbi izgubili moć i vlast! Na konfedraciju nisu pristali iz jasnih razloga gubitka vlasti, a unitarna im nije odgovorala jer su demografski gubili i bilo im je jasno da dugoročno gube Kosovo,Krajinu, istočnu Bosnu... i na kraju dominaciju u čitavoj Jugoslaviji!

Dakle, Jugoslaviju su srušili Srbi jer su shvatli da u njoj Srbi gube dominaciju i da moraju započeti rat, koji je u planu imao genocid i etničko čišćenje, ako žele zadržati vlast u područjima koja su smatrali svojima!


To je jasno. Pa nisu Srbi započeli rat zato jer se Sloba ustao jedan dan na lijevu nogu.

procjenili su, odvagnuli su, odlučili su i krenuli.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Inkvizitor je napisao/la:
da je Jugoslavija opstala još 10-20 godina nitko je nikad razvalio ne bi. Ustvari ne bi je razvalio ni onda nitko, da Srbi nisu krenuli u rušenje. Kad mislim ne bi je nitko razvalio onda mislim na ove grupe koje je nisu voljele. Jugoslaviju su mogli razvaliti samo njezini čuvari. Komunisti i JNA.

A mješani brakovi. Pa imao si pola ljudi kojima to ništa nije značilo. Nikakva nacionalnost. Ili ako je značilo, nije bilo prepreka. Naročito kod Srba. Njima je to bilo dapače poželjno.

samo strah od divljačke srpske agresije je ujedinio narod, konkretno hrvatski, s muslimanskim svi znamo koliko je trebalo da nešto shvate. 70% BiH je bila teška Jugoslavija. 50% Hrvatske. Ja tvrdim i jamčim da je Sloba krenuo u priču sa jugoslavenskom pjesmom na usnama i da nije bilo razaranja, ubijanja a da je Hrvatska krenula u osamostaljenje, imao bi hrvatske partizanske brigade opet.


Teško, ali da je ostala bila bi sigurno puno labavija zajednica nego SFRJ, nešto kao Benelux, povezana prije svega interesom preklapanja tržišta, naviknutosti na dotadašnju zajedničku državu, sličnosti jezika i kulturne razmjene/suradnje (tričarije tipa filmovi, muzika).

Bilo je stvari koje bi bez represija jednostavno izlazile na površinu, ako uzmemo hipotetsku Jugoslaviju 2020.


- vječno "albansko pitanje" na Kosovu i Makedoniji i borba Šiptara za vlastitu državu, od koje ih ništa nije moglo razuvjerit. Ne zaboravimo da okidač za raspad Jugoslavije nije bilo hrvatsko pitanje, nego albansko pitanje.
- Sebičnost Slovenaca koji u 2020. godini definitivno ne bi htjeli da njihova lova ide bilo gdje osim u Sloveniju (to bi se riješilo potpunom financijskom autonomijom republika)
- jaka želja velikog dijela stanovništva Hrvatske za samostalnošću čak i pored eventualne dominantne jugofilije ( "povijesne frustracije" - situacija slična kao u Škotskoj i Baskiji gdje većina stanovništva priželjkuje nezavisnost i njeguje sjećanje na nekadašnju državnost)
- da li bi Srbi, koji su imali razvijene ideološke institucije i nacionalnu povijesnu misao i ideju, mirno gledali kako demografski gube nakon svakog popisa par općina u BiH? Utejcaj Srba u YU se temeljio na njihovoj defaultnoj brojnosti, međutim trendovi su bili da se brojnost topila i bilo je očito da se stvari moraju "raščistit" dok su još brojni, jer poslije neće imati više prilike.
- veliko pitanje što bi bilo s Muslimanima u budućnosti, kome bi se priklonili, u što bi se razvili (ne bi se vjerojatno nikad prozvali "Bošnjacima", ali sumnjam da bi vječno bili nekakav privjesak i mutava anacionalna masa. Da nisu demografski uništeni ratom devedesetih, 2020. bi bili neki faktor u Jugoslaviji, pogotovo ako uzmemo trend industrijskog razvoja velikih gradova u BiH...)

Dakle jedna velika neizvjesnost i mnogo otvorenih pitanja, koje nikakva jugoljubav ne bi mogla sama od sebe riješiti.
Jednostavno, nije sve ovisilo o Srbima i Hrvatima.

Sva ova gore velika pitanja bi se riješila jedino velikim ustupcima (a neka nikako), koja bi ogoljela "savezne nadležnosti" do mjere da bi ostalo samo ime Jugoslavija, jer su već i same Repubike imale ogromnu samostalnost. Ulaskom u EU monetarna, carinska i tržišna politika bi se ionako prebacila na EU; ostala bi jedino zajednička vojska, i vanjska politika koja bi s jedne strane bila pritisnuta sebičnim željama pojedinih Republika, a s druge strane interesom EU da preuzme od članica vođenje vanjske politike.


Po meni, da se jugoslavija zadržala u nekom obliku, da Srbi nisu orgijali i da su išli pričom jugoslavenstva, Muslimani bi najvjerojatnije ostali veliki Jugoslaveni.
Slovenija i Hrvatska bi se ipak osamostalile recimo 2020., uz davanje kulturne autonomije Srbima.
Da je opstala Jugoslavija, gledajući trendove, u BiH Hrvati bi 2020. bili beznačajni- bez ikakve autonomije (koju ipak imamo danas), komad zapadne hercegovine orjentiran na Hrvatsku i nerazvijen, bez ikakvih institucija, a ostatak hrvatskog življa umiješan s drugim narodima u jugoslavensku masu i građansku priču.
Takva BiH bi ostala u suženoj Jugoslaviji gdje bi Srbija imala zadnju riječ, ali opet ni ta sužena YU ne bi trajala više od dodatnih 20-30 godina jer su i dalje mnoga pitanja bila tempirana bomba.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:08 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6081
Inkvizitor je napisao/la:

To je jasno. Pa nisu Srbi započeli rat zato jer se Sloba ustao jedan dan na lijevu nogu.

procjenili su, odvagnuli su, odlučili su i krenuli.


Pa nije to baš svima jasno, mnogi misle da je rat počeo zato što je Hr krernula u osamostaljenje i da je Tuđman mogao, odgađanjem istupanja iz Juge, taktički izbjeći rat!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2009, 12:36
Postovi: 2103
Lokacija: grad
Ministry of Sound je napisao/la:
Za Jugoslavijom najviše žale oni kojima je u njoj bilo dobro, mislim da su danas najveći jugonostalgičari ovi naši bosanski Muslimani i Makedonci. Mislim da im je ona predstavljala jednu vrstu sigurnosti, Muslimani su u ratu dobro izgubili, a poslije rata još više ekonomski. Makedonci imaju ogromne probleme sa skoro svim susjedima, a bez ostalih 20 milijuna "Jugoslavena" iza njih.

Mislim da bi se na nekom referendumu za obnovu Jugoslavije bar 75% Muslimana i Makedonaca izjasnilo ZA.
Slažem se. U ovu kategoriju bih možda uvrstio i Crnogorce. A to onda ispadaju svi narodi koji nisu bili priznati u prvoj Jugoslaviji, koja je bila Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca.

_________________
Nacionalizam je ideologija i pokret koji ističe interese i prava nacije, ponajprije njezino pravo na samoodređenje.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:27 
Online
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8100
Robbie MO je napisao/la:
Sva ova gore velika pitanja bi se riješila jedino velikim ustupcima (a neka nikako), koja bi ogoljela "savezne nadležnosti" do mjere da bi ostalo samo ime Jugoslavija, jer su već i same Repubike imale ogromnu samostalnost. Ulaskom u EU monetarna, carinska i tržišna politika bi se ionako prebacila na EU; ostala bi jedino zajednička vojska, i vanjska politika koja bi s jedne strane bila pritisnuta sebičnim željama pojedinih Republika, a s druge strane interesom EU da preuzme od članica vođenje vanjske politike.

Ideja EU nije i nebi bila prisutna među pripadnicima tadašnje vojske JNA
kao ni komunistima koji su držali vlast, jer bi na red došla revizija stanova i plaća koje su primali.
Rat im je bio možda jedina opcija, jer čisto ne vjerujem u njihovu samosvjesnost o demokratizaciji društva.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:27 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6081
Robbie MO je napisao/la:
Po meni, da se jugoslavija zadržala u nekom obliku, da Srbi nisu orgijali i da su išli pričom jugoslavenstva, Muslimani bi najvjerojatnije ostali veliki Jugoslaveni.
.


Do 2020 bi ne samo Muslimani, nego i Hrvati i Makedonci i Crnogorci pa i Slovenci postali Jugoslaveni, a to je ono što Srbi nisu htjeli jer bi Jugoslaveni svih boja zajednički preuzeli vlast u državi i ti Jugoslaveni ne bi državu vodili u smjeru koji je odgovarao Srbima , ni prema pitanju Kosova ni po pitanju ekonomske centralizacije ...! Srbi se nisu mogli pomirirti da drugi jačaju, a pogotovo ne Muslimani (za njih turski okupatori) i u ime Jugoslavije oslabe dominantnu srpsku poziciju!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8100
zaba1111 je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Po meni, da se jugoslavija zadržala u nekom obliku, da Srbi nisu orgijali i da su išli pričom jugoslavenstva, Muslimani bi najvjerojatnije ostali veliki Jugoslaveni.
.


Do 2020 bi ne samo Muslimani, nego i Hrvati i Makedonci i Crnogorci pa i Slovenci postali Jugoslaveni, a to je ono što Srbi nisu htjeli jer bi Jugoslaveni svih boja zajednički preuzeli vlast u državi i ti Jugoslaveni ne bi državu vodili u smjeru koji je odgovarao Srbima , ni prema pitanju Kosova ni po pitanju ekonomske centralizacije ...! Srbi se nisu mogli pomirirti da drugi jačaju, a pogotovo ne Muslimani (za njih turski okupatori) i u ime Jugoslavije oslabe dominantnu srpsku poziciju!

Hrvati velikom većinom nebi postali Jugoslaveni,
iz čistog razloga što se hrvatsvo gušilo u Jugoslaviji,
dok Makedonci, Crnogorci i Slovenci nisu imali takve probleme.
Muslimani bi prihvatili Jugoslavenstvo jer se oni nemaju za što drugo uhvatiti.
Jugoslavenstvo nebi prihvaćali ni Albanci koji su postali značajan faktor 1991.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6081
Ne bi postali Jugoslaveni u nacionalnom smislu, ali bi postali lojalni Jugi, kao što su mnogi bili i 90. i ideja razbijanja Jugoslavije bi zamrla da nije bilo Slobe i velikosrba!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2009, 12:36
Postovi: 2103
Lokacija: grad
SFRJ nije imala šanse, bez obzira na sve. Ona se raspala zato što je bila neprirodna tvorevina isto kao i SSSR.

Recimo ona Bjelorusija postala samostalna država iako je većina njezinih stanovnika htjela ostati s Rusijom.

_________________
Nacionalizam je ideologija i pokret koji ističe interese i prava nacije, ponajprije njezino pravo na samoodređenje.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:45 
Online
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8100
Hrvat je napisao/la:
SFRJ nije imala šanse, bez obzira na sve. Ona se raspala zato što je bila neprirodna tvorevina isto kao i SSSR.

Recimo ona Bjelorusija postala samostalna država iako je većina njezinih stanovnika htjela ostati s Rusijom.


Ne treba zaboraviti da su Rusi dozvolili samostalnost državi Kazahstan koja je imala pola Rusa u svome satavu,
Srbi nisu dozvolili ni tamo gdje su spali ispod 10%.
Stvar je samo u jednome, postojala je ta grupa za očuvanje Jugoslavije i privilegija,
jer da nije bilo tih privilegija imali bi republike koje su sačinjavale SFRJ vjerojatno razdružene.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:46 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6081
Hrvat je napisao/la:
SFRJ nije imala šanse, bez obzira na sve. Ona se raspala zato što je bila neprirodna tvorevina isto kao i SSSR.


Veliko je pitanje bi li Hrvati glasali za izdvajanje iz Jugoslavije da nije bilo Slobe, srpskoga nacionalizma , sijanja straha i nesigusnosti!
Kad uzmeš u obzir da je i nakon jasnih srpskih poruka, nosanja Lazarovih kostiju, mitinga, političkih previranja, Miloševića i razvoja agresivnog srpskog nacionalizma, projugoslavenska stranka SKH dobila 30%!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2009, 12:36
Postovi: 2103
Lokacija: grad
U trenutku kad su se rušile sve komunističke tvorevine u istočnoj Europi početkom 1990-ih, bilo bi malo čudno da baš SFRJ opstane, čiji su narodi daleko veći neprijatelji, nego npr. Česi i Slovaci ili Rusi i Ukrajinci.

SFRJ jednostavno nije imala šanse. Čak i uz svu potporu njezinoj "cjelovitosti" koja je dolazila sa Zapada.
Ova priča malo podsjeća na BiH :zubati

_________________
Nacionalizam je ideologija i pokret koji ističe interese i prava nacije, ponajprije njezino pravo na samoodređenje.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Recimo, od nekih muslimana (uglavnom iz istočne polovice BiH) sam čitao otvorena priznanja da su navijali za JNA u Vukovaru, najveći dio njih je i pored Miloševićeve priče bio izrazito nesklon pričama iz Hrvatske i Slovenije da će proglasit samostalnost, i zabrinuti zbog opstanka Jugoslavije. (muslimani ionako nikad nisu imali ideju samostalnosti BiH - ne da nisu imali ideju države, nego su jedva imali ideju vlastite nacije uopće. Sa nekakvim srednjovjekovnim predotomanskim kršćanskim kraljevstvom i nekakvim katoličkim kraljevima se pogotovo nisu identificirali niti smatrali svojim.)

To se jasno vidi po onom mitinzima po Sarajevu, za očuvanje Jugoslavije, u vrijeme dok je gorio Vukovar ili spaljeno Ravno.
To je bio akt iskrenosti- ne naivnosti kako većina nas govori- nego iskrenosti.
Riječ "naivnost" se može upotrijebiti za kasnije događaje, kad je i glistama u zemlji postalo jasno da od očuvanja YU nema ništa, neki su i dalje vikali "ovo nije naš rat".

Ni danas muslimani međutim nisu sazreli u naciju, usprkos "vatrenom krštenju" u ratu devedesetih. Ovoliki utjecaj Cerića, gradnja džamija umjesto tvornica ili škola kao simbol napretka, govori da su i dalje prvenstveno vjerska grupa, a lutanje između raznih identiteta se i danas nastavlja.
Još uvijek imaju sindrom "siročeta" i prerano odraslog djeteta, gdje im je Jugoslavija/Turska (kako kome) predstavljala majku i sigurnost. Ovo neko "bosanstvo" je zapravo pokušaj nadomjestka jugoslavenstva.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija - u očima Hrvata, muslimana, Srba
PostPostano: 01 stu 2009, 17:59 
Online
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8100
zaba1111 je napisao/la:
Veliko je pitanje bi li Hrvati glasali za izdvajanje iz Jugoslavije da nije bilo Slobe, srpskoga nacionalizma , sijanja straha i nesigusnosti!
Kad uzmeš u obzir da je i nakon jasnih srpskih poruka, nosanja Lazarovih kostiju, mitinga, političkih previranja, Miloševića i razvoja agresivnog srpskog nacionalizma, projugoslavenska stranka SKH dobila 30%!

HDZ sa 42 %
SKH-SDP sa 30%
KNS sa 15%
SDS sa 1.6%

Ako uzmeš u obzir da je u RH živilo 78.1% Hrvata,
za zaključiti je da je od ukupnog broja Hrvata bilo oko 10% za SKH,
a koliko nam je poznato SKH je napustio posljednju sjednicu SKJ,
upravo zbog ne slaganja oko ostanka u krnjoj Jugoslaviji.
Referendum bi pokazao da je velika većina za izdvajanje iz SFRJ.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 234 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Tomba17 i 401 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO