HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 18:05.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 88 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 05 lis 2022, 22:19 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5929
Zašto se prikazuje da je Sch. smatra da je Ljubićev pravni prigovor riješen, kad očito nije.

Mulja lli on ili zbog Muslimana?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 05 lis 2022, 22:28 
Offline

Pridružen/a: 22 pro 2021, 02:20
Postovi: 1069
Reconquista je napisao/la:
Boži Petrovu nek neko pošalje link.

Meni je najaci troskot iz mosta kad je rekao da ce. muslimani napravit halal nad Hrvatima valjda je Mislio zulum :ucelo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 05 lis 2022, 23:08 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69307
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
NikolaZagreb je napisao/la:
Reconquista je napisao/la:
Boži Petrovu nek neko pošalje link.

Meni je najaci troskot iz mosta kad je rekao da ce. muslimani napravit halal nad Hrvatima valjda je Mislio zulum :ucelo


Polako.

Bejbi steps.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 05 lis 2022, 23:44 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4424
NikolaZagreb je napisao/la:
Reconquista je napisao/la:
Boži Petrovu nek neko pošalje link.

Meni je najaci troskot iz mosta kad je rekao da ce. muslimani napravit halal nad Hrvatima valjda je Mislio zulum :ucelo

Dobro ali halal politika postoji.
Halal hrvati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 06 lis 2022, 00:11 
Offline

Pridružen/a: 22 pro 2021, 02:20
Postovi: 1069
Eminencija je napisao/la:
NikolaZagreb je napisao/la:
Meni je najaci troskot iz mosta kad je rekao da ce. muslimani napravit halal nad Hrvatima valjda je Mislio zulum :ucelo

Dobro ali halal politika postoji.
Halal hrvati.

To znam a valjda je I on naucio :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 06 lis 2022, 06:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15878
Odlično pojašnjeno. BiH je komplicirana skroz. Bilo bi mnogo jednostavnije i praktičnije da su 3 građanska entiteta ili 3 građanske federalne jedinice no dobro je i ovako jer pogubljeni Muslimani nestaju tako da ćemo na koncu iznjet i njihovih praznih 18%

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 06 lis 2022, 07:08 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15878
Još predlažem da pojasniš kakve ovlasti imaju kantoni tj županije jer mnogi u Hrvatskoj misle da imaju iste kao u Hrvatskoj odnosno nikakve što nije točno. Ne znam ni ja sam kakva sve prava imaju kantoni.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 06 lis 2022, 07:53 
Offline

Pridružen/a: 04 pro 2016, 17:11
Postovi: 1527
Nakon ovih izbora postavlja se pitanje isplati li se Bošnjacima više Komšić... Isplati li se više ulagati emocije u njega? Komšić je bio netko tko je trebao poniziti Hrvate i staviti im do znanja kako su toliko jadni da ne zaslužuju ništa bolje nego li da ih predstavlja jedan alkos poput Komšića.
Umjesto benefita dobili su neprijateljstvo sa Hrvatima i narušavanje vlastite pozicije. I ne samo to, zbog ubacivanja nekakvih halal Hrvata (bez ikakvog CV-a) na liste SDA, SDP-a, DF i sličnih stranaka mnogi kvalitetni kadrovi ne mogu doći do izražaja što rezultira ogromnim potresima i razočarenjima u vlastitim redovima. Normalan, pristojan, pošten i obrazovan građanin Bošnjak (slično kao i Hrvat) teško se može pomiriti sa činjenicom da ga predstavlja kadar poput zubotehničarke, jer je i površan pregled njezinog twitter profila dovoljn da tog pristojnog i poštenog Bošnjaka natjera u crvenilo.

_________________
Ne može biti trijumfa bez gubitaka, pobjede bez patnje, slobode bez žrtve.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 06 lis 2022, 07:56 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15878
Neka Komšića još koji mandat. On je oličenje nepravde prema Hrvatima. Da nam nisu predsjednika ukrali a jesu npr Dom Naroda nebi nitko ništa razumio. Robbie je fenomenalno pojasnio sve al 90% građana u BiH to ne razumije kao ni 98% građana Hrvatske i 99,9999999% EU birokrata.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 06 lis 2022, 08:27 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69307
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Rika sv Vida je napisao/la:
Još predlažem da pojasniš kakve ovlasti imaju kantoni tj županije jer mnogi u Hrvatskoj misle da imaju iste kao u Hrvatskoj odnosno nikakve što nije točno. Ne znam ni ja sam kakva sve prava imaju kantoni.


Kantoni su srednja razina vlasti dok su županije jedinice lokalne samouprave.
Igraju ključnu ulogu u uspostavi federalne i državne vlasti, zato kantonalni izbori nisu lokalni nego dio parlamentarnih, državnih i predsjedničkih, za razliku od Hrvatske gdje su izbori za županije dio lokalnih.

Kantoni imaju ustav, premijera, ministre i donose zakone, županije u RH valjda samo neke uredbe. No, to su samo riječi i titule. Valjda pogledati ovlasti.

Dvije najvažnije čiste ovlasti su
školstvo
policija
mada ih ima još, tipa kultura, turizam, pravila urbanizma, radio i TV... Ustvari, prema Ustavu Federacije, sve što nije izričito navedeno kao ovlast Federacije, pripada kantonima.

- Školstvo je 100% na kantonima, uključujući i visoko školstvo. Školske programe svaki kanton može imati posebne, iako dvije grupe kantona koordiniraju. Ovo je bitno za zadržavanje identiteta i da ti djeca u školi uče ono što želiš, možeš uvesti i Middle school ako hoćeš ili homeschooling. HAZU BiH i Akademija Nauka i Umjetnosti "BiH" su ustvari kantonalne udruge, registrirane u kantonu jer Federacije i BiH nemaju ovlasti.

- Policija, iznad načelnika policije kantona je samo kantonalni MUP i nitko iznad. Iznad kantonalnog MUPa nema više instance. Federacija ne može kantonalnoj policiji narediti ništa. Policija jednog kantona ne smije preći granicu drugog. Plaće policajaca se razlikuju od kantona do kantona.
Ovako izgleda policija ZHŽ
slika
slika
Specijalne snage MUP-a ZHŽ

E sad, ima jako puno podijeljenih ovlasti koje su otprilike pola pola. Zdravstvo, socijala, promet...
Recimo koncesije za istraživanja ruda dodjeljuje Federacija, a koncesije za eksploatacije kantoni.
Ne postoje Šume Federacije niti Federalne Vode, vodama i šumama upravljaju kantoni. (https://www.hbsume.ba/)
Federacija odobrave elektrane preko 50 MW, kantoni ove ispod 50MW.
Bolnice financiraju županije, tu i tamo dobiju jednokratni grant od Federacije kao intervenciju ako županija u tom trenutku nema novca.
Porezi na plaću pripadaju 100% kantonima, porezi na dobit firmi 100% kantonima, porezi na bankarstvo te igre na sreću 100% Federaciji.

I naravno, kantoni su bitni kao korijen iz kojeg kreće ustavna struktura cijelog federalnog ustroja. Ovih dana će se pričati o "bitci za kantone" koja će odlučiti tko će biti federalna i na kraju državna vlast.
Otvorio sam temu gdje se nazire da će možda u skupštini Goražda, Livna i Orašja biti određena budućnost i sudbina SDA
politika/bitka-za-bosnjacke-delegate-po-kantonima-t22620.html

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 06 lis 2022, 21:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2021, 09:38
Postovi: 9446
Lokacija: Tu negde
NikolaZagreb je napisao/la:
Reconquista je napisao/la:
Boži Petrovu nek neko pošalje link.

Meni je najaci troskot iz mosta kad je rekao da ce. muslimani napravit halal nad Hrvatima valjda je Mislio zulum :ucelo

Halalisanje.
Eto nek je Buki doktor orijentalistike.

_________________
Popis 2022-ge 99,99%Srbendi .
"Novi Pazar ,Sjenica i Tutin 99,99%high IQ Srbendi ostatak srbofilne mujage".
"Preševo i Bujanovac 99,99%high IQ Srbendi ostatak srbofilni Šiptari ".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 11 lis 2022, 19:47 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4424
postoji i zakonsko ogranicenje broja policajaca po kantonima?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 12 lis 2022, 02:27 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69307
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Eminencija je napisao/la:
postoji i zakonsko ogranicenje broja policajaca po kantonima?


Ne.

Niti može biti, nitko nema nadležnost osim kantona.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 25 lis 2022, 11:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Hroboatos je napisao/la:
Zašto se prikazuje da je Sch. smatra da je Ljubićev pravni prigovor riješen, kad očito nije.

Mulja lli on ili zbog Muslimana?


Evo, mislim da vrijedi ponovit pitanje.

Schmidt je u intervjuu rekao da je za njega pitanje Ljubić riješeno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 25 lis 2022, 11:19 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Što se njega tiče jeste, to je rekao uz tvrdnju da je on racionalan, to vam sve govori.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 25 lis 2022, 11:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
daramo je napisao/la:
Što se njega tiče jeste, to je rekao uz tvrdnju da je on racionalan, to vam sve govori.


Šta mi točno govori?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 25 lis 2022, 11:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Da je racionalno izabrao najlakše rješenje da se ispuni presuda Ljubić, zna i on da nije potpuno ispunjena, solomonsko rješenje.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 25 lis 2022, 11:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
daramo je napisao/la:
Da je racionalno izabrao najlakše rješenje da se ispuni presuda Ljubić, zna i on da nije potpuno ispunjena, solomonsko rješenje.


Ma razumijem ja to.

Mislim da računa kako je ovo njegova jedina intervencija na tom planu. A naše je nadanje da ćemo kroz dogovore s bošnjačkim predstavnicima (ako isti dođu do razuma i shvate situaciju, a prestanu navijački se odnosit prema Hrvatima) uspjet dogovorit prihvatljiv izborni zakon i ostalo što treba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 25 lis 2022, 12:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8241
Lokacija: Na rubu egzistencije
novem je napisao/la:
Ovo što je Schmidt nametnuo za Dom naroda Federacije ojačalo je Washingtonski
i Daytonski sporazum i armiranim betonom potvrđeno načelo konstitutivnosti naroda!
Ako nekoga zanima, mogu navesti gdje se to sve odražava. Lijepo je izlistano. :001_smile


Ne znam jesi li ovo nekome već odgovorio, ali mene ovo živo zanima.

Čime opravdavaš tezu da je potvrđeno načelo konstitutivnosti, kad je u konačnici ograničena nadležnost DN.

Ako se i u DN odluke donose većinom, a znamo da klub Srba i Ostalih popunjavaju Bošnjaci, onda je Hrvatima jedini instrument bio VNI.

Ovim izmjenama VP, VNI interes je znatno smanjen, ograničen po svojoj definiciji. Ovo je bila tema i ljetos, kad je odluka procurila u javnost. Tada smo se zavaravali da je to aidova kuhinja. Pri čemu, mislim da je nevažno koliko je koji klub potezao pitanje VNI. VNI je u ovakvim odnosima važan instrument i garancija konstitutivnosti.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 25 lis 2022, 14:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27496
Graničar Jozo je napisao/la:
novem je napisao/la:
Ovo što je Schmidt nametnuo za Dom naroda Federacije ojačalo je Washingtonski
i Daytonski sporazum i armiranim betonom potvrđeno načelo konstitutivnosti naroda!
Ako nekoga zanima, mogu navesti gdje se to sve odražava. Lijepo je izlistano. :001_smile


Ne znam jesi li ovo nekome već odgovorio, ali mene ovo živo zanima.

Čime opravdavaš tezu da je potvrđeno načelo konstitutivnosti, kad je u konačnici ograničena nadležnost DN.

Ako se i u DN odluke donose većinom, a znamo da klub Srba i Ostalih popunjavaju Bošnjaci, onda je Hrvatima jedini instrument bio VNI.

Ovim izmjenama VP, VNI interes je znatno smanjen, ograničen po svojoj definiciji. Ovo je bila tema i ljetos, kad je odluka procurila u javnost. Tada smo se zavaravali da je to aidova kuhinja. Pri čemu, mislim da je nevažno koliko je koji klub potezao pitanje VNI. VNI je u ovakvim odnosima važan instrument i garancija konstitutivnosti.


Konstitutivnost je u svemu potvrđena, inače bi se morao mijenjati Ustav i bezbroj
državnih, federalnih i kantonalnih zakona, gdje je definirana zastupljenost, etc. To je
sve i dalje zacementirano i nitko nije ni dirnuo.
VNI je samo ograničen po onim pitanjima koja ionako s njim nemaju veze. Ono glavno i
važno je ostalo. Trebaš pogledati u Ustavu Federacije što je tamo precizirano.
Lijepo je navedeno. Muslimani su više koristili u F. taj instrument nego mi.
Isto se odnosi sada i na njih. Istina, bolje bi bilo da ništa nije dirano, ali to je jedna manja
pilula koju smo morali progutati da bi očuvali ulogu DN, smanjili muslimanske manipulacije
oko njega,... Pitanje popune klubova Srba i ostalih se sada
također nanovo otvara. To više ne će ostati muslimanska domena.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 25 lis 2022, 16:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2021, 23:52
Postovi: 1812
Posto je federacija nakon 2.10 postala jedna, jedina i nedjeljiva mislim da bi hrvati trebali izac s opcijom jednog clana predsjednistva iz FBiH. Jedino bi uvjet trebao biti da se predje izborni prag u kantonima itd. Tako da predsjednik iz FBiH bude osoba koja bi mozda mogla odgovarati jednom dijelu liberalnih hrvata i muslimana spremnih na relaksaciju odnosa. Nebitno ko sta i kako, znaci bez ikakvih uvjeta vezano za narodnost i rijesene su sve presude sto se tice FBiH. Dom naroda je zacementiran i na nama je sad potez. Sejdu cemo obesmislit, a dok se muslimani ne opamete bolje imat jednog muslimanskog clana nego dva. A u ocima nasih zapadnih prijateljima cemo ispast liberalni i spremni za suradnju. Treba sad pametno odigrat. FBiH je nasa domovina i ne zelimo da je itko dijeli. Takodjer u mostaru pod hitno napravit novi stadion Zrinjskog na kojem bi FBiH igrala svoje nesluzbene utakmice. Prva utakmica da bude s USA, nasim glavnim strateskim partnerom, kao sto je HR odigrala davne 1990.

_________________
28.4.2023 - Krstaski vladar FBiH Christian Schmidt salje SDFA djamijase na vjecna lovista


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 25 lis 2022, 21:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 ruj 2021, 12:54
Postovi: 2903
Graničar Jozo je napisao/la:
Ne znam jesi li ovo nekome već odgovorio, ali mene ovo živo zanima.

Čime opravdavaš tezu da je potvrđeno načelo konstitutivnosti, kad je u konačnici ograničena nadležnost DN.

Ako se i u DN odluke donose većinom, a znamo da klub Srba i Ostalih popunjavaju Bošnjaci, onda je Hrvatima jedini instrument bio VNI.

Ovim izmjenama VP, VNI interes je znatno smanjen, ograničen po svojoj definiciji. Ovo je bila tema i ljetos, kad je odluka procurila u javnost. Tada smo se zavaravali da je to aidova kuhinja. Pri čemu, mislim da je nevažno koliko je koji klub potezao pitanje VNI. VNI je u ovakvim odnosima važan instrument i garancija konstitutivnosti.


Ne.

Nama je bilo prebitno da osiguramo i zacementiramo volju hrvatskog naroda u izboru Predsjednika FBiH i Vlade. I to smo postigli.

Što se tiče vitalnog interesa, to što je Schmidt maknuo ovo zadnje iz nabrajanja je u konačnici ne bitno za povlačenje VNI jer ove stavke koje su nabrojane široko pokrivaju praktički sve.

Recimo stavka "jednaka prava konstitutivnih naroda u procesu donošenja odluka", ako bi Muslimani ikada pokušali nekakvim preglasavanjem donijeti zakon, imenovanje ili bilo što gdje bi svojom većinom mogli obesmisliti hrvatsku volju ili ukrasti poziciju namijenjenu Hrvatima, hrvatski klub u domu naroda se može pozvati na ovu stavku u podizanju vitalnog nacionalnog interesa.

Zato kažem da ovo što je maknuto iz tog nabrajanja je nebitno jer sam postupak pokretanja VNI-a je ostao isti, 2/3 kluba pokreće postupak potezanja VNI i ide na Ustavni Sud. Znači sve isto kao i do sad.

Zamisli da protiv nekog zakona, odluke ili bilo čega bude oko 40% zastupnika u Domu Naroda, između 40-50% ministara u Vladi Federacije, oko 80% delegata u klubu koji povlači VNI i Predsjednik Federacije. Pa OHR-u i svakom normalnom bi bilo jasno da tu nešto ne štima, da se pokušava nekakva prevara, pa tako i Ustavnom Sudu Federacije, gdje je dovoljno 2 suca da se proglasi VNI, a Hrvati će uvijek imati najmanje 2 suca.

Zato je Muslimanima bilo toliko bitno okupirati trećinu hrvatskog kluba (te užasne trećine, nakon ovih amandmana, hvala Bogu više nema) i razvlastiti Hrvate, kako bi napunili vladu lažnim Hrvatima i kako bi postavili lažnog Hrvata za Predsjednika FBiH koji bi potpisivao sve zakone, sve odluke, onda bi imali protočnost za političko, ekonomsko, demografsko i svako drugo uništavanje Hrvata, kao što su imali dva puta kada im je okupacija uspjela.

Sada, nakon ovih promjena bilo kakvi pokušaji preglasavanja bi bili više kontraproduktivni po Muslimane, pošto su Hrvati zauvijek prisutni u vlasti na mjestu Predsjednika FBiH i u vladi FBiH (između 5-8 ministara). Do sada su u pokušajima preglasavanja uvijek u glavi imali mrkvu i batinu. Mrkva je bila "sad ćemo ih preglasavat još ovaj mandat i onda od sljedećeg okupiramo im dom naroda i slobodno sve donosimo sami" a batina je bila "dok su još u vlasti otimat će se, federacija će stajat i tavorit, ali to je rahat patnja koju moramo istrpit do konačnog preuzimanja njihovog doma naroda i onda će nam se sve isplatit"

Sada je s mrkvom gotovo za sva vremena, tako da bi im daljnjim preglasavanjima ostajala samo batina, pošto će Hrvati nakon svakog izbornog ciklusa opet biti tu, opet će morati dijeliti vlast s njima opet će ih morati gledati. A inzistiranje na toj batini bi čak i za bosanske Muslimane bilo previše samoubilački mazohistično, makar s njima se nikad ne zna jer su ipak majstori kako se samouništavat. Tko zna, vjerojatno bi takvim djelovanjem natjerali Visokog predstavnika da za par godina nametne odluku da se sve odluke i zakoni moraju potvrđivat većinom u svakom klubu, ne samo većinom u Domu Naroda.

Da ne spominjem samu besmisao u smislu parlamentarnog deficita koji bi nastupio u slučaju takvog preglasavanja gdje bi nekakva svemuslimanska oporba i dio muslimanske vlasti preglasavao hrvate s kojima je ovaj dio muslimanske vlasti u vlasti i to zauvijek.

Zamislite da recimo u Hrvatskoj HDZ i MOST sklope vlast imenuju vladu, ministre i sve što ide, i sad odjednom u hrvatskom Saboru MOST počne s SDP-om preglasavati HDZ i donositi zakone dok je u isto vrijeme u vlasti s njim. Pa šta bi HDZ samo tupo gledao. Naravno da bi istog trena raskinuli vlast i ide se u novo formiranje vlasti ili nove izbore. E sad, zahvaljujući Ustavu FBiH i Washningtonskom sprazumu, u slučaju federacije Muslimani su vječno upućeni na stranke HNS-a, tako da osim što bi takvi pokušaji preglasavanja momentalno uzrokovali opću paralizu, nepovjerenje, tavorenje i blokadu svega (kakva je bila recimo zadnje 4 godine), mogli bi uzrokovati i recimo preslagivanje u vlasti, zašto stranke HNS-a ne bi u takvom slučaju napucali muslimanski dio s kojim su u vlasti (koji ih je očito prevario) i napravili većinu s novim muslimanskim blokom iz oporbe :neznam pa ako se opet dogodi isto, opet nogiraj ove pa ponudi vlast opet ovima i tako u nedogled, a Federacija propada, a muslimanski zastupnici na vjeruju ni vlastitoj sjeni, da li ovi iz trenutne muslimanske oporbe glasaju skupa s njima zato da ih HNS nogira i uzme njih u vlast ili su iskrena svemuslimanska oporba koja svjesno tavori u oporbi ali glasuje skupa sa muslimanskim djelom vlasti da bi se moooožda malo šuknulo Hrvatima, a ovi iz muslimanskog dijela vlasti se fino smijulje muslimanskoj oporbi kako fino glasa za njih dok su oni ko bubreg u loju u vlasti s Hrvatima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 26 lis 2022, 07:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8241
Lokacija: Na rubu egzistencije
novem je napisao/la:
Graničar Jozo je napisao/la:

Ne znam jesi li ovo nekome već odgovorio, ali mene ovo živo zanima.

Čime opravdavaš tezu da je potvrđeno načelo konstitutivnosti, kad je u konačnici ograničena nadležnost DN.

Ako se i u DN odluke donose većinom, a znamo da klub Srba i Ostalih popunjavaju Bošnjaci, onda je Hrvatima jedini instrument bio VNI.

Ovim izmjenama VP, VNI interes je znatno smanjen, ograničen po svojoj definiciji. Ovo je bila tema i ljetos, kad je odluka procurila u javnost. Tada smo se zavaravali da je to aidova kuhinja. Pri čemu, mislim da je nevažno koliko je koji klub potezao pitanje VNI. VNI je u ovakvim odnosima važan instrument i garancija konstitutivnosti.


Konstitutivnost je u svemu potvrđena, inače bi se morao mijenjati Ustav i bezbroj
državnih, federalnih i kantonalnih zakona, gdje je definirana zastupljenost, etc. To je
sve i dalje zacementirano i nitko nije ni dirnuo.
VNI je samo ograničen po onim pitanjima koja ionako s njim nemaju veze. Ono glavno i
važno je ostalo. Trebaš pogledati u Ustavu Federacije što je tamo precizirano.
Lijepo je navedeno. Muslimani su više koristili u F. taj instrument nego mi.
Isto se odnosi sada i na njih. Istina, bolje bi bilo da ništa nije dirano, ali to je jedna manja
pilula koju smo morali progutati da bi očuvali ulogu DN, smanjili muslimanske manipulacije
oko njega,... Pitanje popune klubova Srba i ostalih se sada
također nanovo otvara. To više ne će ostati muslimanska domena.


Citat:
Član 17a

Vitalni nacionalni interesi konstitutivnih naroda su definirani na slijedeći način:

- ostvarivanje prava konstitutivnih naroda da budu adekvatno zastupljeni u zakonodavnim, izvršnim i pravosudnim organima vlasti;
- identitet jednog konstitutivnog naroda;
- ustavni amandmani;
- organizacija organa javne vlasti;
- jednaka prava konstitutivnih naroda u procesu donošenja odluka;
- obrazovanje, vjeroispovijest, jezik, njegovanje kulture, tradicije i kulturno nasljeđe;
- teritorijalna organizacija;
- sistem javnog informisanja.

______________________
pogledati Amandmane XXXVII i CXVI


Ovo mi je izvor i gledao sam ga popriličan broj puta.

https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/us ... ovine.html

Ono što pokušavam reći je da je konstitutivnost ono što možeš braniti. Pa ne živimo u zajedno u državi sa Šveđanima, nego sa smutljivcima koji te žele politički eliminirati.

Ja iz ovog ne vidim financije, prostorne planove, promet itd.

E sad, evo taksativne navedene nadležnosti pojedine administrativne razine u FBiH.

post1909834.html#p1909834

Ako bolje pogledaš, cijela infrastruktura je u nadležnosti Federacije. Dakle, ekonomska politika, planiranje i obnova, financije (a Federalni budžet nije zanemariv, iako je samo 33% za Hrvate), energetska politika (raspodjela između kantona te osiguranje i održavanje potrebne infrastrukture). Znači Federalni parlament donosi odluke i kreira politiku. A mi tu nemamo nikakvu zaštitu. VNI se sve na opanke i narodne nošnje.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 26 lis 2022, 11:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2022, 11:39
Postovi: 992
Ni meni se ne sviđa ikakvo ograničavanje pitanja Vitalnog nacionalnog interesa jer svako pitanje može biti od Vitalnog nacionalnog interesa.

Često kažu da hrvati hoće i da kladionice budu od vitalnog interesa kao podrugljivu besmislenost tog argumenta. Ali ako bi recimo sjedišta tih tvrtki bile u županijama s hrvatskom većinom, a onda se i prirez porezu i svašta nešta plaća na to u tim županijama a gdje su većina hrvati pa imaju koristi od tog. Ako ih se zatvori ili realno onemogući rad priređivača igara na sreću koji nisu u državnom vlasništvu, pa ostane samo Lutrija BiH koja djeluje iz Sarajeva i kojoj se osigura monopol u Federaciji onda je sasvim jasno da je to i nacionalno pitanje, ne samo nekakvo moralno/financijsko.

To je jedan primjer. Bilo kakvo blokiranje razvoja industrije na jednoj lokaciji a olakšavanje na drugoj, izgradnja ceste, autoceste, itd. se može svesti na nacionalno pitanje.

Ako u jednoj sredini ne osiguraš mogućnost razvoja osuđuješ sredinu na propast. Hrvati neće ići u Sarajevo to se dobro zna, ako hrvatske županije postanu nepovoljne za život mnogi će u inozemstvo koristeći svoje mogućnosti kao EU građani a to bi pasalo da netko i stvarno svede hrvate na položaj nacionalne manjine.

Koliko vidim ovo pitanje je koliko toliko i dalje prisutno, ali nesmijemo pristati na priču o tom da se ono stalno smanjuje ili da se od njega pravi politička igra i optužuje za blokade ako ga koristimo jer to stvarno i jest vitalno nacionalno pitanje za one manje brojne. Za one brojnije je svejedno, koriste ga samo u inat, nikad kao odgovor na neku prijetnju.

_________________
Netanyahu: Završit ćemo posao u Rafahu!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Memo: Zašto je Dom naroda bio prioritetnije pitanje za riješiti od Predsjedništva
PostPostano: 26 lis 2022, 12:04 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69307
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Graničar Jozo je napisao/la:
novem je napisao/la:

Konstitutivnost je u svemu potvrđena, inače bi se morao mijenjati Ustav i bezbroj
državnih, federalnih i kantonalnih zakona, gdje je definirana zastupljenost, etc. To je
sve i dalje zacementirano i nitko nije ni dirnuo.
VNI je samo ograničen po onim pitanjima koja ionako s njim nemaju veze. Ono glavno i
važno je ostalo. Trebaš pogledati u Ustavu Federacije što je tamo precizirano.
Lijepo je navedeno. Muslimani su više koristili u F. taj instrument nego mi.
Isto se odnosi sada i na njih. Istina, bolje bi bilo da ništa nije dirano, ali to je jedna manja
pilula koju smo morali progutati da bi očuvali ulogu DN, smanjili muslimanske manipulacije
oko njega,... Pitanje popune klubova Srba i ostalih se sada
također nanovo otvara. To više ne će ostati muslimanska domena.


Citat:
Član 17a

Vitalni nacionalni interesi konstitutivnih naroda su definirani na slijedeći način:

- ostvarivanje prava konstitutivnih naroda da budu adekvatno zastupljeni u zakonodavnim, izvršnim i pravosudnim organima vlasti;
- identitet jednog konstitutivnog naroda;
- ustavni amandmani;
- organizacija organa javne vlasti;
- jednaka prava konstitutivnih naroda u procesu donošenja odluka;
- obrazovanje, vjeroispovijest, jezik, njegovanje kulture, tradicije i kulturno nasljeđe;
- teritorijalna organizacija;
- sistem javnog informisanja.

______________________
pogledati Amandmane XXXVII i CXVI


Ovo mi je izvor i gledao sam ga popriličan broj puta.

https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/us ... ovine.html

Ono što pokušavam reći je da je konstitutivnost ono što možeš braniti. Pa ne živimo u zajedno u državi sa Šveđanima, nego sa smutljivcima koji te žele politički eliminirati.

Ja iz ovog ne vidim financije, prostorne planove, promet itd.

E sad, evo taksativne navedene nadležnosti pojedine administrativne razine u FBiH.

post1909834.html#p1909834

Ako bolje pogledaš, cijela infrastruktura je u nadležnosti Federacije. Dakle, ekonomska politika, planiranje i obnova, financije (a Federalni budžet nije zanemariv, iako je samo 33% za Hrvate), energetska politika (raspodjela između kantona te osiguranje i održavanje potrebne infrastrukture). Znači Federalni parlament donosi odluke i kreira politiku. A mi tu nemamo nikakvu zaštitu. VNI se sve na opanke i narodne nošnje.


- jednaka prava konstitutivnih naroda u procesu donošenja odluka;

Ovaj član je možda dovoljno fleksibilan i može se široko tumačiti, ako imaš 2 suca koja će tako na to gledati.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 88 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Eradicator, Majestic-12 [Bot], mrnjav, Naša Kvačica, PCM, Robbie MO, Tomba17 i 501 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO