HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 01:04.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 66 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 05 lip 2009, 16:29 
Offline

Pridružen/a: 05 lip 2009, 16:25
Postovi: 1055
Bivši američki diplomata Vilijam Montgomeri ističe da "nikakva količina prijetnji ili podsticaja, uključujući brzo članstvo u EU ili NATO-u, neće ubijediti Srbe u BiH da ustupe centralnoj vlasti značajan dio prava i privilegija koje su im date Dejtonskim sporazumom, a što su muslimani (Bošnjaci) i međunarodna zajednica odlučni da sprovedu".

U svojoj kolumni u "Njujork tajmsu" Montgomeri naglašava da su Srbi u BiH "odlučni u tome da imaju punu kontrolu nad svojom vlastitom sudbinom i strahuju da će, ukoliko nastave da vrše prenos nadležnosti na centralne vlasti, brojno nadmoćniji Bošnjaci preuzeti kontrolu".

"Krajnji rezultat je nastavak tenzija između dva entiteta, disfunkcionalna država, a izgledi na uspjeh dugogodišnjih budućih napora zapadnih političara, poput nedavne posjeta potpredsjednika Džozefa Bajdena, liče na ukucavanje četvrtastog klina u okruglu rupu" - ocjenjuje Montgomeri.

Bivši američki diplomata smatra da bi rješenje trebalo da obuhvati "oblikovanje različitog odnosa unutar BiH i omogućavanje Republici Srpskoj (RS), srpskom dijelu podijeljene zemlje, da provede referendum o nezavisnosti".

"To bi moralo obuhvatiti mnoštvo garancija o budućim odnosima i moralo bi biti urađeno kao kompletni paket kojeg bi vodila i implementirala međunarodna zajednica" - objašljava Montgomeri u "Njujork tajmsu".

On smatra da su SAD u BiH i na Kosovu upale u zamku "politike rovova" koja onemogućava postizanje stabilnosti ili dugotrajnih rješenja, usprkos ogromnom ulaganju ljudi i resursa posljednjih skoro dvadeset godina.

"Na Kosovu je realnost da ga je većina Srba napustila i da se neće vratiti. Mnogi su ostali samo zato jer vjeruju ili se nadaju da mogu ignorisati centralnu vlast nezavisnog Kosova i da mogu da nastave da traže od Srbije političku i finansijsku pomoć" - piše Montgomeri.

On pojašnjava da se, naročito Srbi koji žive sjeverno od Ibra, ponašaju kao da u stvari žive u Srbiji.

"Predsjednik Srbije Boris Tadić i njegova umjerena vlada su uhvaćeni u zamku podrške kosovskim Srbima kako bi spriječili nacionalistički bič dok pokušavaju da se približe EU", ocjenjuje Montgomeri i ističe da ove protivrječnosti postaju sve vidljivije, ali i da to nije najveća opasnost.

"Do sada su kosovski Albanci bili strpljivi u vezi odbijanja kosovskih Srba da priznaju nezavisnost bivše srpske pokrajine, uzdajući se u međunarodnu zajednicu da riješi ovaj problem. Ali, opozicioni političari na Kosovu počeli su kritikovati kosovske vlasti zbog pasivnosti po tom pitanju. Ova frustracija će rasti i dovesti do daljeg pogoršanja odnosa između Kosova, Srbije i međunarodne zajednice, i do eskalacije nasilja protiv kosovskih Srba" - upozorava Montgomeri.

Prema njegovim riječima, problem je i što se nastavlja sa insistiranjem na tome da je moguće, uz dovoljno pritisaka i ohrabrenja, da se uspostave potpuno funkcionalna multietnička društva u Bosni i na Kosovu, bez promjene granica.

"Kontinuirano smo ignorisali sve dokaze koji su svjedočili suprotno i žigosali smo kao kočničare sve one koji su otvoreno govorili o alternativnim pristupima", navodi Montgomeri.

Podsjetivši na izjavu američkog predsjednika Baraka Obame o Iraku da SAD neće dozvoliti da "težnja ka savršenom stavu stane na put ciljevima koji se mogu postići", Montgomeri konstatuje da bi bio ogroman korak ka napretku ako bi se isti pristup primjenio na BiH i Kosovo.

"Ja znam o čemu govorim. Više od 15 godina bio sam jedan od onih koji su to pokušavali. Na kraju sam shvatio da su istorijska iskustva u ovom regionu stvorila način mišljenja koji se mnogo razlikuje od našeg. Mi i dalje očekujemo od ljudi na Balkanu da razmišljaju i djeluju kao mi. To se neće dogoditi" - zaključuje on.

Zato Montgomeri ističe da je i na Kosovu i u BiH potrebno razmotriti različita rješenja, koja se možda neće svidjeti i koja će sama po sebi imati problema, ali koja će zaista biti - ostvariva.

"To je jedini način na koji međunarodna zajednica može privesti kraju svoje angažovanje na Balkanu" .- piše on i dodaje da na Kosovu to vjerovatno znači neki oblik razdvajanja Albanaca i Srba, uz kombinovanje uzajamnog priznanja, punog poštovanja ljudskih prava manjina i brojnih slatkih mamaca iz EU".

"Postoji još jedan razlog zbog kojega moramo proširiti svoj način razmišljanja. Mi na Zapadu se ponašamo kao da smo mi ti koji kontrolišemo šta se dešava u regionu. To nije tako, kao što je dokazano izbijanjem nasilja u bivšoj Jugoslaviji 1990-91 i rastom Oslobodilačke vojske Kosova 1997-99", podsjeća Montgomeri.

On ukazuje na činjenicu da i u BiH i na Kosovu "nezavisne lokalne snage mogu uzeti stvari u svoje ruke i u veoma kratkom roku prouzrokovati obnovu nasilja koje će biti veoma teško suzbiti".

"Mi sebi jednostavno ne možemo priuštiti da se još više upetljamo na Balkanu" - poručuje Montgomeri.

Prema njegovim riječima, u oba slučaja, u BiH na Kosovu, bilo bi potrebno pokazati volju i spremnost da se upotrijebi vojna sila kako bi se spriječilo nasilje.

"Kao alkoholičar čiji je prvi korak priznanje da ima problem, mi treba da prihvatimo činjenicu da postojeća politika nije održiva. Tek tada možemo početi razmišljati konstruktivno o rješenjima koja mogu dovesti do trajnog mira u regionu" - zaključuje Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u Bugarskoj, Hrvatskoj i Srbiji/Crnoj Gori i bivši specijalni savjetnik američkog predsjednika o BiH.
http://www.biznis.ba//index.php?option= ... 4&Itemid=2
........................

Sve češći su glasovi iz MZ u ovom smijeru, evo sada i Montgomery.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 05 lip 2009, 16:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68994
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Opa.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 05 lip 2009, 16:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Odakle ovaj radikalni zaokret u razmišljanjima? Jel to sve dobro prenešeno?

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 05 lip 2009, 16:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
Zar bivši ambasador nije bio uvijek ovakvog razmišljanja?

Zato sam bio i veoma začuđen kada su mu u Avazu dali jednu kolumnu da piše.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 05 lip 2009, 16:39 
Offline

Pridružen/a: 05 lip 2009, 16:25
Postovi: 1055
hercegovac1981 je napisao/la:
Odakle ovaj radikalni zaokret u razmišljanjima? Jel to sve dobro prenešeno?


Montgomery nije na diplomatskoj poziciji, ali očito je da se novi kurs sprema, prečesto i sve značajniji ljudi govore kako je ova politika i projekt BiH promašen slučaj, i opterećenje SADu.

U tom kontekstu, revitalizira se i hrvatsko pitanje. Naša pozicija sve je tanja, dosadašnji kurs i stanje ide samo na štetu, tako da radikalniji zahvati u ovom smjeru predstavljaju šansu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 05 lip 2009, 16:50 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
jel on bio na kraju i u Beogradu ambasador? ako jeste , njegova je teška riječ....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 05 lip 2009, 16:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Problematično je što uvijek bivši američki i europski političari ili bivši diplomati nepogrešivo detektiraju prave probleme u BiH. Ali poslije svojih mandata.
I najčešće ti bivši govore o federalizaciji na etničkoj osnovi i općenito su skloni logičnim rješenjima kako bi protektorat mogao puno bolje funkcionirati.

Ali problem je to - bivši.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 05 lip 2009, 16:57 
Offline

Pridružen/a: 05 lip 2009, 16:25
Postovi: 1055
Betandwin je napisao/la:
jel on bio na kraju i u Beogradu ambasador? ako jeste , njegova je teška riječ....


Jeste, ima kuću u Stonu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 05 lip 2009, 17:02 
Offline

Pridružen/a: 05 lip 2009, 16:25
Postovi: 1055
lider30 je napisao/la:
Problematično je što uvijek bivši američki i europski političari ili bivši diplomati nepogrešivo detektiraju prave probleme u BiH. Ali poslije svojih mandata.
I najčešće ti bivši govore o federalizaciji na etničkoj osnovi i općenito su skloni logičnim rješenjima kako bi protektorat mogao puno bolje funkcionirati.

Ali problem je to - bivši.


To je točno. Ali je znak koliko je zvanični SAD, odvojen od realnosti. Taj trend će sigurno imati utjecaja. Da se zamisle, kako to da svi koji izađu s te funkcije, govore obrnuto od neke zvanične agende.

Preokret u politici, posebno SADa nije mala stvar, potrebna je kritična točka, rekonceptualizacija. Ne ide to za dva tjedna ili par godina, ali već se ozbiljno razvija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 05 lip 2009, 17:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
Meni je interesantno da (osim ako lično smatra da RS zaslužuje nezavisnost) se pragmatično razmišljanje bivšeg ambasadora svodi na to da je ukidanje RS-a nemoguće jer dovodi do nasilja čak štaviše da je nemoguća i ovakva situacija jer i ona može dovesti do nasilja te da je jedina nenasilna opcija ukidanje BiH (što ovaj njegov prijedlog praktično znači).
Tako da dođemo do zaključka da su svi u stanju izazvati nasilje osim Bošnjaka koji bi prema Monty-jevim procjenama i prijedlozima raspad BiH mirno popratili.
Zanimljivo.
Koliko su to realne procjene, koliko lična ubjeđenja, koliko Srpski lobi a koliko prazna priča?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 05 lip 2009, 17:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Kina je napisao/la:
Meni je interesantno da (osim ako lično smatra da RS zaslužuje nezavisnost) se pragmatično razmišljanje bivšeg ambasadora svodi na to da je ukidanje RS-a nemoguće jer dovodi do nasilja čak štaviše da je nemoguća i ovakva situacija jer i ona može dovesti do nasilja te da je jedina nenasilna opcija ukidanje BiH (što ovaj njegov prijedlog praktično znači).
Tako da dođemo do zaključka da su svi u stanju izazvati nasilje osim Bošnjaka koji bi prema Monty-jevim procjenama i prijedlozima raspad BiH mirno popratili.
Zanimljivo.
Koliko su to realne procjene, koliko lična ubjeđenja, koliko Srpski lobi a koliko prazna priča?


Ja mislim da bi.

I još mislim (pače uvjeren) da Muslimani imaju velikonacionalističke apetite sa BiH. I zato im ne pašu ni entiteti, ni etničke konsocijacije, niti išta po etničkoj osnovi.

Cijelo vrijeme su odbijali nacionalnu državu s ciljem da si dugoročno uzmu cijelu BiH ili veći dio BiH.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 05 lip 2009, 17:19 
Offline

Pridružen/a: 05 lip 2009, 16:25
Postovi: 1055
lider30 je napisao/la:
Kina je napisao/la:
Meni je interesantno da (osim ako lično smatra da RS zaslužuje nezavisnost) se pragmatično razmišljanje bivšeg ambasadora svodi na to da je ukidanje RS-a nemoguće jer dovodi do nasilja čak štaviše da je nemoguća i ovakva situacija jer i ona može dovesti do nasilja te da je jedina nenasilna opcija ukidanje BiH (što ovaj njegov prijedlog praktično znači).
Tako da dođemo do zaključka da su svi u stanju izazvati nasilje osim Bošnjaka koji bi prema Monty-jevim procjenama i prijedlozima raspad BiH mirno popratili.
Zanimljivo.
Koliko su to realne procjene, koliko lična ubjeđenja, koliko Srpski lobi a koliko prazna priča?


Ja mislim da bi.

I još mislim (pače uvjeren) da Muslimani imaju velikonacionalističke apetite sa BiH. I zato im ne pašu ni entiteti, ni etničke konsocijacije, niti išta po etničkoj osnovi.

Cijelo vrijeme su odbijali nacionalnu državu s ciljem da si dugoročno uzmu cijelu BiH ili veći dio BiH.


Vjerojatno bi, ali to ne bi bilo većeg intenziteta, ni blizu prethodnom ratu. Politika bi im se podijelila. Na kraju bi ušli u kompromisno rješenje. Ako se MZ I SAD opredijele za takvu priču to je to.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 05 lip 2009, 23:17 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:40
Postovi: 278
hercegovac1981 je napisao/la:
Odakle ovaj radikalni zaokret u razmišljanjima? Jel to sve dobro prenešeno?



Nije radikalan zaokret, Montgomery je na Balkanu uvijek u najvažnijem trenutku i on je čovjek sa zadatkom..ako on kaže da Rs treba na referendum to je prvo upozorenje o mogućoj eskalaciji nasilja , naime nakon referenduma obično slijedi suočavanje sa posljedicama. U slučaju RS znam da je policija RS radila procjene mogućih kriznih žarišta za slučaj izbijanja međuetničkih sukoba , pa su Brčko,Prijedor i Doboj podcrtani kao glavne točke unutarnje pobune u RS.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=wUvnedzHJqM&feature=channel_page


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 06 lip 2009, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
epikur27 je napisao/la:
lider30 je napisao/la:

Ja mislim da bi.

I još mislim (pače uvjeren) da Muslimani imaju velikonacionalističke apetite sa BiH. I zato im ne pašu ni entiteti, ni etničke konsocijacije, niti išta po etničkoj osnovi.

Cijelo vrijeme su odbijali nacionalnu državu s ciljem da si dugoročno uzmu cijelu BiH ili veći dio BiH.


Vjerojatno bi, ali to ne bi bilo većeg intenziteta, ni blizu prethodnom ratu. Politika bi im se podijelila. Na kraju bi ušli u kompromisno rješenje. Ako se MZ I SAD opredijele za takvu priču to je to.


Nisi me razumio. Moj odgovor je bio da bi Muslimani prilično mirno popratili odcepljenje RS-a.
Ne mislim sad da bi šutili. Ali uz verbalne eskapade i nešto demonstracija to bi bilo to.

Hint Kosovo-Srbija. Samo desetak godina prije, da mi je netko pričao da će sve proći uz par demonstracija i maksimum mjesec dana sveopće kuknjave, ne bih mu vjerovao.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 06 lip 2009, 11:26 
Offline

Pridružen/a: 05 lip 2009, 16:25
Postovi: 1055
lider30 je napisao/la:
epikur27 je napisao/la:

Vjerojatno bi, ali to ne bi bilo većeg intenziteta, ni blizu prethodnom ratu. Politika bi im se podijelila. Na kraju bi ušli u kompromisno rješenje. Ako se MZ I SAD opredijele za takvu priču to je to.


Nisi me razumio. Moj odgovor je bio da bi Muslimani prilično mirno popratili odcepljenje RS-a.
Ne mislim sad da bi šutili. Ali uz verbalne eskapade i nešto demonstracija to bi bilo to.

Hint Kosovo-Srbija. Samo desetak godina prije, da mi je netko pričao da će sve proći uz par demonstracija i maksimum mjesec dana sveopće kuknjave, ne bih mu vjerovao.



Moglo bi biti, ali samo guranja :) i to je to. Hrvatske upanije se izdvajaju iz Federacije, negdje općine pretumbati i to je to.

Montgomery: Hrvati trebaju dobiti entitet

MOSTAR - Potpuno suprotno od svega što je zagovarao u vrijeme kada je bio najmoćniji čovjek na ovim prostorima, bivši američki veleposlanik William Montgomery objavio je u četvrtak članak u New York Timesu u kojem se zalaže za referendum te za moguće odcjepljenje Republike Srpske iz BiH i za podjelu Kosova duž rijeke Ibar!


Na pitanje što ga je motiviralo na promjenu politike koju je i sam tolike godine provodio, Montgomery u razgovoru za Večernji list objašnjava: – Kad sam ja počeo raditi na ovim problemima, moja je kći bila u dobi od šest godina i kretala je u osnovnu školu. Sada završava fakultet.



Riječ je, dakle, o cijeloj generaciji koja je pokušavala doći do cilja na jedan način, a očito je da on, iako smo toliko puno sredstava uložili – ne funkcionira.





Neka naši novi političari uzmu tjedan ili dva i razmisle i o drukčijim mogućnostima – predlaže Montgomery te, govoreći kao insajder, naglašava kako pouzdano zna da u 15 godina američka administracija nije pokrenula nijednu ozbiljnu analizu ostvarivosti svojih ciljeva na ovim prostorima.



– Milorad Dodik priča istu priču kakvu su Srbi pričali prije 15 godina i to se neće promijeniti. U BiH nema nikakvog napretka, nema čak ni slobode govora – kaže.



Na pitanje što će se u slučaju podjele BiH dogoditi s Hrvatima, Montgomery kaže kako se pokazalo da je stvaranje Federacije BiH bilo pogrešno i da ona ne funkcionira. Ako BiH opstane, Hrvati trebaju dobiti entitet s istim ovlastima kakve ima RS.



U slučaju podjele, tvrdi, ne bi se trebale stvarati čvrste granice i vizni režimi među narodima, nego treba prihvatiti sva pravila zaštite manjina i normalnu komunikaciju među državama kakva se zagovara u Europi.



Montgomery to ilustrira slučajem Crne Gore. Kaže da se u njegovo vrijeme administracija protivila crnogorskom referendumu, ali on se zbio, Crna Gora postala je samostalna država, a nema nikakvih loših posljedica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 06 lip 2009, 12:15 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:40
Postovi: 278
epikur27 je napisao/la:
lider30 je napisao/la:

Nisi me razumio. Moj odgovor je bio da bi Muslimani prilično mirno popratili odcepljenje RS-a.
Ne mislim sad da bi šutili. Ali uz verbalne eskapade i nešto demonstracija to bi bilo to.

Hint Kosovo-Srbija. Samo desetak godina prije, da mi je netko pričao da će sve proći uz par demonstracija i maksimum mjesec dana sveopće kuknjave, ne bih mu vjerovao.



Moglo bi biti, ali samo guranja :) i to je to. Hrvatske upanije se izdvajaju iz Federacije, negdje općine pretumbati i to je to.

Montgomery: Hrvati trebaju dobiti entitet

MOSTAR - Potpuno suprotno od svega što je zagovarao u vrijeme kada je bio najmoćniji čovjek na ovim prostorima, bivši američki veleposlanik William Montgomery objavio je u četvrtak članak u New York Timesu u kojem se zalaže za referendum te za moguće odcjepljenje Republike Srpske iz BiH i za podjelu Kosova duž rijeke Ibar!


Na pitanje što ga je motiviralo na promjenu politike koju je i sam tolike godine provodio, Montgomery u razgovoru za Večernji list objašnjava: – Kad sam ja počeo raditi na ovim problemima, moja je kći bila u dobi od šest godina i kretala je u osnovnu školu. Sada završava fakultet.



Riječ je, dakle, o cijeloj generaciji koja je pokušavala doći do cilja na jedan način, a očito je da on, iako smo toliko puno sredstava uložili – ne funkcionira.





Neka naši novi političari uzmu tjedan ili dva i razmisle i o drukčijim mogućnostima – predlaže Montgomery te, govoreći kao insajder, naglašava kako pouzdano zna da u 15 godina američka administracija nije pokrenula nijednu ozbiljnu analizu ostvarivosti svojih ciljeva na ovim prostorima.



– Milorad Dodik priča istu priču kakvu su Srbi pričali prije 15 godina i to se neće promijeniti. U BiH nema nikakvog napretka, nema čak ni slobode govora – kaže.



Na pitanje što će se u slučaju podjele BiH dogoditi s Hrvatima, Montgomery kaže kako se pokazalo da je stvaranje Federacije BiH bilo pogrešno i da ona ne funkcionira. Ako BiH opstane, Hrvati trebaju dobiti entitet s istim ovlastima kakve ima RS.



U slučaju podjele, tvrdi, ne bi se trebale stvarati čvrste granice i vizni režimi među narodima, nego treba prihvatiti sva pravila zaštite manjina i normalnu komunikaciju među državama kakva se zagovara u Europi.



Montgomery to ilustrira slučajem Crne Gore. Kaže da se u njegovo vrijeme administracija protivila crnogorskom referendumu, ali on se zbio, Crna Gora postala je samostalna država, a nema nikakvih loših posljedica.



Kao što sam rekao maloprije na jednom bratskom forumu...kada Montgomery to kaže onda to ima svoju težinu samo što i dalje stojim pri tvrdnji da treći entitet ovisi najviše o nama.

Trenutno zadnjih godina Hrvatskoj ne odgovara eskalacija stanja jer je pod povečalom zbog EU, međutim ako se ide mimo EU , suradnjom sa SAD onda bi se situacija mogla rješiti vrlo brzo.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=wUvnedzHJqM&feature=channel_page


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 06 lip 2009, 14:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
takve izjave dotični daje već godinama. Navodno ima toliki ugled u američkoj politici da ga niti ne pozivaju na obične domjenke koje veleposlanstva upriliče svako malo i na njih pozivaju ikoga ko je ikad imao veze s veleposlanstvom. On kao bivši veleposlanik koji je ovdje promjenio sve zemlje, nije dobrodošao. Toliko se upetljo u pare i balkanske kombinacije da je postao komprmitirajući i za pragmatičnu američku politiku.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 06 lip 2009, 15:12 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5890
Pitanje je koliko su takvi samo solisti ili prve laste. Galbraith
promovira trodiobu Iraka. Montgomery se javio s ovim.
Nije baš apostrofirano, no zanimljivo je da to nije samo
bubnuo, nego je negdje i objavio.

Pogledajte gdje.

Inače je prijedlog prosrpski: zašto onda država Srbija ne bi dala
Albancima one 3 albanske općine, a RS se "raskusurala" teritorijalno
sa Sandžakom ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 06 lip 2009, 15:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Hroboatos je napisao/la:
Pitanje je koliko su takvi samo solisti ili prve laste. Galbraith
promovira trodiobu Iraka
. Montgomery se javio s ovim.
Nije baš apostrofirano, no zanimljivo je da to nije samo
bubnuo, nego je negdje i objavio.

Pogledajte gdje.

Inače je prijedlog prosrpski: zašto onda država Srbija ne bi dala
Albancima one 3 albanske općine, a RS se "raskusurala" teritorijalno
sa Sandžakom ?

Mislim da je Biden svojevremeno govorio o Iraku kao o federaciji tri jedinice po etničko/konfesionalnoj osnovi.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 06 lip 2009, 15:59 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
epikur27 je napisao/la:
lider30 je napisao/la:

Nisi me razumio. Moj odgovor je bio da bi Muslimani prilično mirno popratili odcepljenje RS-a.
Ne mislim sad da bi šutili. Ali uz verbalne eskapade i nešto demonstracija to bi bilo to.

Hint Kosovo-Srbija. Samo desetak godina prije, da mi je netko pričao da će sve proći uz par demonstracija i maksimum mjesec dana sveopće kuknjave, ne bih mu vjerovao.


odakle ti ovo o Hrvatima u Montgomerjevim ustima i

Moglo bi biti, ali samo guranja :) i to je to. Hrvatske upanije se izdvajaju iz Federacije, negdje općine pretumbati i to je to.

Montgomery: Hrvati trebaju dobiti entitet

MOSTAR - Potpuno suprotno od svega što je zagovarao u vrijeme kada je bio najmoćniji čovjek na ovim prostorima, bivši američki veleposlanik William Montgomery objavio je u četvrtak članak u New York Timesu u kojem se zalaže za referendum te za moguće odcjepljenje Republike Srpske iz BiH i za podjelu Kosova duž rijeke Ibar!


Na pitanje što ga je motiviralo na promjenu politike koju je i sam tolike godine provodio, Montgomery u razgovoru za Večernji list objašnjava: – Kad sam ja počeo raditi na ovim problemima, moja je kći bila u dobi od šest godina i kretala je u osnovnu školu. Sada završava fakultet.



Riječ je, dakle, o cijeloj generaciji koja je pokušavala doći do cilja na jedan način, a očito je da on, iako smo toliko puno sredstava uložili – ne funkcionira.





Neka naši novi političari uzmu tjedan ili dva i razmisle i o drukčijim mogućnostima – predlaže Montgomery te, govoreći kao insajder, naglašava kako pouzdano zna da u 15 godina američka administracija nije pokrenula nijednu ozbiljnu analizu ostvarivosti svojih ciljeva na ovim prostorima.



– Milorad Dodik priča istu priču kakvu su Srbi pričali prije 15 godina i to se neće promijeniti. U BiH nema nikakvog napretka, nema čak ni slobode govora – kaže.



Na pitanje što će se u slučaju podjele BiH dogoditi s Hrvatima, Montgomery kaže kako se pokazalo da je stvaranje Federacije BiH bilo pogrešno i da ona ne funkcionira. Ako BiH opstane, Hrvati trebaju dobiti entitet s istim ovlastima kakve ima RS.



U slučaju podjele, tvrdi, ne bi se trebale stvarati čvrste granice i vizni režimi među narodima, nego treba prihvatiti sva pravila zaštite manjina i normalnu komunikaciju među državama kakva se zagovara u Europi.



Montgomery to ilustrira slučajem Crne Gore. Kaže da se u njegovo vrijeme administracija protivila crnogorskom referendumu, ali on se zbio, Crna Gora postala je samostalna država, a nema nikakvih loših posljedica.

http://www.nytimes.com/2009/06/05/opini ... ntemail1=y
Ja koliko vidim u clanku nigdje ne spominje Hrvate i treći entitet , neznam od kud ti ovo , nego cijelo vrijeme ide na ruku Srbima sto u Bih sto na Kosovu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 06 lip 2009, 16:03 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68994
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
U NT nije spomenuo treći entitet, ali ga je podržao u interjuu za Večernji List, kojeg su oni organizirali odmah nakon što je izašao ovaj članak u NT.

http://www.rtvmo.ba/index.php?option=co ... 3&Itemid=2

FOTO >> FBIH PROMAŠAJ, HRVATI TREBAJU DOBITI ENTITET
(...)
Montgomery kaže kako se pokazalo da je stvaranje Federacije BiH bilo pogrešno i da ona ne funkcionira. Ako BiH opstane, Hrvati trebaju dobiti entitet s istim ovlastima kakve ima RS.
U slučaju podjele BiH, tvrdi, ne bi se trebale stvarati čvrste granice i vizni režimi među narodima, nego treba prihvatiti sva pravila zaštite manjina i normalnu komunikaciju među državama kakva se zagovara u Evropi.
(...)

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 06 lip 2009, 16:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
Evo i prvih reakcija.

Citat:
Moraju se pitati i Bošnjaci, kaže Mehmedović. Nemamo se razloga plašiti, ističe Lozančić...

06.06.2009. 09:29

Komentirajući stavove Vilijema Montgomerija (William Montgomeri), bivšeg američkog ambasadora, u tekstu u "The New York Timesu", potpredsjednik SDA Šemsudin Mehmedović za "Dnevni avaz" kaže da je "politika podjele određenih država na Balkanu pogubna".

Zvaničan stav

- Montgomeri je bio ambasador u zemljama Balkana i trebao bi znati da je politika podjele određenih država i dovela do sukoba. Ne može se dozvoliti referendum samo jednom narodu. Ako je referendum u BiH, neka to bude za sve narode i stanovnike, pa kakav god bio rezultat - kaže Mehmedović.

On ističe da se ne može "dozvoliti Srbima da oni iznesu jedan dio države".

- Moraju se pitati i Bošnjaci, a ne da rezultati genocida koji su počinile snage JNA uz pomoć Srba iz BiH budu na neki način zakovani. To je neprihvatljiva politika i ja smatram da sadašnja američka administracija vodi ispravnu politiku prema BiH - navodi Mehmedović.

Ova njegova izjava je reakcija na Montgomerijev stav da bi u sklopu rješenja za situaciju u BiH trebalo omogućiti Republici Srpskoj organiziranje referenduma.

Također, zamjenik predsjednika HDZBiH Niko Lozančić tvrdi da Montgomeri iznosi lične, a ne zvanične stavove SAD o budućnosti BiH, te da "vjerovatno ima svoje motive zašto u ovom trenutku izlazi s takvim stajalištima". On kaže da se nemamo razloga plašiti, jer zvanični stavovi svjetskih sila idu u prilog BiH.

- Mi u BiH imamo najviše prava da razmišljamo šta je najbolje za našu zemlju. U BiH je proveden referendum, i to na potpuno zakonit, legitiman i regularan način. Rezultati se ne moraju svima dopasti. Ali, ako su oni doneseni na zakonit način, a jesu, red bi bio da se poštuju. Može se postaviti pitanje hoćemo li provoditi referendume sve dok rezultati ne budu odgovarali nekome - kazao je Lozančić.

Preuzeti odgovornost

Ratni član Predsjedništva BiH i potpredsjednik SDU Ivo Komšić tvrdi da Montgomerijeve izjave predstavljaju "prizivanje novog rata u BiH".

- Neka gospodin preuzme odgovornost za to. U ovoj državi ima dovoljno onih koji bi poveli novi rat - rekao je Komšić.

Potpredsjednik Stranke za BiH Beriz Belkić ističe da pitanje budućnosti BiH Montgomeri treba "ostaviti nama, jer ćemo se mi za nju sami pobrinuti". Belkić je mišljenja da bivši ambasador ovime očito sebi pravi reklamu i da mu vjerovatno treba angažman.

Halilović: Ovaj glas nije usamljen

Penzionisani general Armije RBiH i čelnik BPS-a Sefer Halilović tvrdi da su Montgomerijeve poruke veoma opasne.

- Bolje bi bilo Montgomeriju da se time ne igra, jer u BiH je počinjen genocid. Pitanje cjelovitosti i integriteta BiH niko ne smije dovesti u pitanje. Ovaj glas nije usamljen, njih ima još, ali je mnogo više glasova onih koji će braniti BiH svim mogućim sredstvima - rekao je Halilović.

Živković: Pokajnička izjava

Milorad Živković, visoki zvaničnik SNSD-a, komentirajući Montgomerijev istup, navodi "da smo svi u BiH, a pogotovo u RS, siti pokajničkih izjava osoba koje su na ovim prostorima obavljale bilo kakvu funkciju".

- Takve izjave, osim što peru njihovu moralnu savjest, nama ništa ne pomažu. Sve dok se to ne pretoči u zvaničnu politiku zemalja iz kojih dolaze - kaže Živković.


Autor: F. VELE - T. LAZOVIĆ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 06 lip 2009, 16:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2009, 16:59
Postovi: 892
Lokacija: Čaršija
lider30 je napisao/la:
epikur27 je napisao/la:

Vjerojatno bi, ali to ne bi bilo većeg intenziteta, ni blizu prethodnom ratu. Politika bi im se podijelila. Na kraju bi ušli u kompromisno rješenje. Ako se MZ I SAD opredijele za takvu priču to je to.


Nisi me razumio. Moj odgovor je bio da bi Muslimani prilično mirno popratili odcepljenje RS-a.
Ne mislim sad da bi šutili. Ali uz verbalne eskapade i nešto demonstracija to bi bilo to.

Hint Kosovo-Srbija. Samo desetak godina prije, da mi je netko pričao da će sve proći uz par demonstracija i maksimum mjesec dana sveopće kuknjave, ne bih mu vjerovao.



"Nisi me razumio. Moj odgovor je bio da bi Muslimani prilično mirno popratili odcepljenje RS-a.
Ne mislim sad da bi šutili. Ali uz verbalne eskapade i nešto demonstracija to bi bilo to."

Kao prvo, Kosovo i Bosna su dvije različite interpretacije događaja na Balkanu.
A vi mislite da ako su Evropa i Amerika dale Albancima mogućnost za odcjepljenje i nezavisnost, da će se to isto omogućiti i srbima u Bosni.
Varate se.
Kosovo je oduvijek imalo neki oblik autonomije u sastavu Jugoslavije ili neke druge države.
A RS je republika rođena iz rata, nastala na zločinima,genocidu i etničkom čišćenju...
Tako da ovo dvoje je nepojmljivo i neuporedivo.
Svaki pokušaj i nekog ozbiljnijeg referenduma, a kamoli pokušaj odcjepljenja, značio bi početak novog rata.
Zamislite samo tu mogućnost, i zamislite rs koja se odcjepila i prepolovila na 2 dijela a između ta 2 dijela nalazi se 1500000 bošnjaka.
Jel mislite vi da bi bilo tu mira???
Jel mislite vi da su muslimani naivni i nenaoružani kao 92'???

:-snajper


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 06 lip 2009, 16:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
RS ti ima veće ovlasti nego ih je Kosovo ikad imalo.

To što je nastala na zločinu očigledno ne smeta Amerima inače ne bi insistirali na njezinom očuvanju.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: MONTGOMERI: OMOGUĆITI RS-u DA PROVEDE REFERENDUM O NEZAVISNOSTI
PostPostano: 06 lip 2009, 16:18 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
ma ovo je njihov probni balon za kosovo , oni imaju tamo veči problem , Kosovo niko nije osim njih malte ne priznao i oni moraju to nekako rjesavati , ovo im je ideja da vide kakva je reakcija na davanje dijela Kosova za RS , kakvi Hrvati oni ovdje nisu čimbenik , zato pitam kolegu od kuda ona izjava

a na zločinu su sve zemlje nastale , prva ta amerika ...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 66 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Robbie MO i 371 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO