ViK i dalje gubi više od 70 posto vode, a rješenje – poskupljenje?Autobuska stanica u sarajevskom naselju Vogošća ovih dana je pod vodom. Dok voda ne smeta autobusima, putnicima svakako pravi ozbiljne probleme.
No, ono što se na prvi pogled čini kao obična posljedica kiše, zapravo je problem dugogodišnjih sistemskih problema u upravljanju vodovodnom mrežom Kantona Sarajevo.
Još prije gotovo osam godina, kantonalne vlasti su se kod Europske banke za obnovu i razvoj zadužile 25 miliona eura s ciljem rekonstrukcije dotrajale vodovodne mreže.
Tada su gubici iznosili zabrinjavajućih 70 posto, a danas, prema izvještaju o poslovanju KJKP Vodovod i kanalizacija za 2023. godinu, gubici su još veći gdje čak 72,3% ukupne količine vode i dalje nestaje iz sistema.
Na pitanje koliki su tačni gubici danas, iz ovog javnog preduzeća nisu dostavili odgovor, prenosi Al Jazeera.
Kantonalni premijer Nihad Uk priznaje problem i krivicu prebacuje na višedecenijsko loše upravljanje preduzećem.
Sistem je takav kakav jeste. Neke cijevi su trebale biti zamijenjene još sedamdesetih godina prošlog stoljeća, ali, nažalost, to se nije desilo", izjavio je premijer Uk.
Jedno od rješenja koje Vlada Kantona Sarajevo razmatra jeste – poskupljenje cijene vode. Premijer kaže kako je planirano povećanje cijene od oko 50%, uz subvencije za socijalno ugrožene kategorije stanovništva.
"Prijedlog je da se poveća cijena vode za oko 50%, prema procjeni troškova radne snage, električne energije i ostalih parametara koji utiču na konačnu cijenu", naveo je Uk.
Ipak, iz Udruženja Eko akcija upozoravaju da ni poskupljenje neće riješiti nagomilane probleme bez konkretnog ulaganja u infrastrukturu. Kako navode, prema svjetskim standardima, svake godine bi trebalo zamijeniti 2% vodovodne mreže – što se u Sarajevu godinama nije radilo.
"Zbog prastarog poreskog duga, nedavno je cijelo postrojenje vodovoda u Butilama završilo pod hipotekom. Ako VIK ne prikupi dovoljno novca do isteka roka – u roku od pet mjeseci – postrojenje bi moglo biti prodano i privatizirano", upozorio je Enes Podić.
Vlada, s druge strane, tvrdi da do toga neće doći i da će finansijske injekcije – koje će, praktično, doći iz džepova građana – omogućiti menadžmentu VIK-a da konačno započne rješavanje hroničnih problema.
https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... nje/590980