HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 11:27.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 21 svi 2022, 20:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 ruj 2021, 19:55
Postovi: 995
Lokacija: Herceg-Hrvatska
Citat:
Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana ’90. i staviti HDZ izvan zakona

Odvjetnik Anto Nobilo posjetio je Pulu kao jedan od recenzenta knjige njegova kolege, Puležana Rudolfa Frančule, bivšeg javnog tužitelja Hrvatske iz doba Jugoslavije i, kako ga sam Nobilo naziva, njegovog posljednjeg socijalističkog šefa.

U tužiteljstvu, odnosno državnom odvjetništvu, ostao je do kraja 1992. godine, kada prelazi u odvjetnike te tamo i ostaje do današnjeg dana.

U razgovoru za Glas Istre opisao je i dvije intrigantne epizode iz svog tužiteljskog staža kada je, kako je rekao, imao priliku goniti tadašnjeg lidera HDZ-a Franju Tuđmana, u trenucima kada on još nije bio predsjednik Hrvatske. Prva epizoda odnosila se na osnivački kongres HDZ-a u Lisinskom 1989. godine na kojem je Tuđman, između ostalog, rekao i da “NDH nije bila samo fašistička tvorevina, nego i izraz želje hrvatskog naroda za samostalnom državom”.

“Nakon što sam 1986. godine odradio Artukovića, postao sam šef Kaznenog odjela zagrebačkog Okružnog tužilaštva i od tog momenta pa sve do 1992. svi najteži predmeti su bili moji. Frančula je tada bio javni tužilac Hrvatske. Uvijek je bio miran i razuman. Prije njega na toj je poziciji bio Bogumil Zuccon, također Istrijan, no on je bio žestok. Frančula je, pak, uveo neku eleganciju u posao i vrlo pažljivo slušao podređene. Kada smo ocjenjivali treba li zabraniti HDZ nakon kongresa u Lisinskom, nakon pritisaka jednog dijela politike, odlučili smo da nećemo ići s tim postupkom. Iako, bilo je puno vatre i nacionalističke atmosfere, dolazili su ljudi izvana sa svakakvim zastavama”, prepričao je Nobilo.

Novinar ga je pitao je li imao još prilika za Tuđmanovo gonjenje.

“Prvog prosinca 1990. godine Srbi koji su tada održavali takozvane “mitinge istine” krenuli su za Ljubljanu i pritom stali u Zagrebu. Tada su Tuđman i Manolić izradili i proširili jedan letak, vrlo pažljivo napisan jer se između redova nalazio poziv na ustanak, da se sruši vlast i napadnu ti Srbi. Tako su vjerojatno htjeli preuzeti vlast u Hrvatskoj. Ja sam tada bio dežuran na Županijskom sudu u Zagrebu da možemo brzo donositi odluke. Oko deset sati dolaze mi iz državne sigurnosti s prijavama protiv Tuđmana i Manolića. Htjeli su da ih odemo uhapsiti. Specijalci su bili spremni u Ilici, upalo bi se u njihove prostorije, a postojale su informacije da ćemo tamo naći podatke i materijalne dokaze o tome da Tuđmana i druge financira ekstremna emigracija, što je tada bilo kazneno djelo. Mogli smo, dakle, zatvoriti Tuđmana i Manolića i staviti HDZ van zakona”, kaže Nobilo.

Ipak, do uhićenja nije došlo.

“Ja to dobivam, vidim da nemamo čvrsti slučaj i protivim se. Oko ponoći zovu šefovi zagrebačke državne sigurnosti i nagovaraju moju šeficu i mene da promijenimo odluku. Ona se kolebala i u jednom trenutku izlazi iz prostorije. Siguran sam da je tada zvala upravo Frančulu. Vratila se i složila sa mnom. Šef državne sigurnosti tada raspušta specijalce koji su te noći trebali pokupiti vrh HDZ-a”, kaže Nobilo i tvrdi da su Tuđman i Manolić htjeli tada iskoristiti ekstremne Srbe i izvršiti državni udar.

“Tako je, i to još prije izbora. Bilo je to 1. prosinca 1990. godine. Ipak, nismo išli u progon jer smo smatrali da nemamo dokaze i da bismo izgubili. Nismo htjeli ići paradno, a HDZ je tada već imao dosta podrške naroda i potencijalno bi dobili građanski rat”, rekao je Nobilo.

_________________
2013. Katolika prema Crkvi: 432 177
Katolika prema popisu: 536 333 (razlika 24.1%)

2021. Katolika prema Crkvi 344 639

344 639 + 24,1% + 1,57% koji nisu Katolici = 434 411 HRVATA


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 21 svi 2022, 20:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58763
Lokacija: DAZP HQ
HDZ je preuzeo vlast 30.5.1990. šta laprda ovaj klošar.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 21 svi 2022, 20:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2021, 00:54
Postovi: 2126
Lokacija: Južna Bosna
gang_moslavina
Makni taj muslimanski avatar. Više će ti ljudi čitati postove.

_________________
Volim sve Hrvatice, bez obzira na zavičaj, podrijetlo i rasu.
_________________
Romska i dalmatinska glazba liječe dušu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 21 svi 2022, 20:51 
Online

Pridružen/a: 04 pro 2016, 17:11
Postovi: 1515
dudu je napisao/la:
HDZ je preuzeo vlast 30.5.1990. šta laprda ovaj klošar.

Slažem se. Da je rekao prosinac 1989 pa ajde, a on laprda o prosincu 1990. Radi čovjek sebi PR u sukobu sa činjenicama.

_________________
Ne može biti trijumfa bez gubitaka, pobjede bez patnje, slobode bez žrtve.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 21 svi 2022, 21:13 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 18:32
Postovi: 582
Gaugamela93 je napisao/la:
dudu je napisao/la:
HDZ je preuzeo vlast 30.5.1990. šta laprda ovaj klošar.

Slažem se. Da je rekao prosinac 1989 pa ajde, a on laprda o prosincu 1990. Radi čovjek sebi PR u sukobu sa činjenicama.


taj miting u ljubljani koji se spominje trebao se održati 1. 12. 89., zabunio se nobilo za godinu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 21 svi 2022, 22:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27387
Komunjarama je već 1989. bilo odsvirano. Slovenci su prvi bili započeli s osnivanjem
stranaka, nakon 44 godine diktature. Taj proces nitko više nije mogao više zaustaviti.
Svima je bilo jasno da je to njihov kraj.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 21 svi 2022, 22:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27387
Da se Tuđmana 1989. nije moglo zatvoriti, govori i ovaj primjer s Paragom, iako
s njegovom ideologijom nema ništa zajedničko.
Čak obrnuto. U to doba su izlazili posljednji YU disidenti iz zatvora,
pošto je pritisak sa zapada bio ogroman.

Citat:
Uoči raspada Jugoslavije, Paraga je, kao jugoslavenski oporbenjak, u ljeto 1989. posjetio tadašnji njemački glavni grad Bonn i primio ga je savezni predsjednik Richard von Weizsäcker (1920.-2015.). Posjetio je Amnesty International, Ministarstvo vanjskih poslova, središnjicu CDU-a, ured SPD-a i druge institucije. Tisak (Frankfurter Allgemeine, Die Welt, Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Rundschau, die tageszeitung, amnesty international info) i radio (Deutsche Welle, Deutschlandfunk, Westdeutscher Rundfunk, Katholische Nachrichtenagentur) prenosili su izvješća i intervjue o posjeti Paragi. Paraga je tijekom svog posjeta izvijestio o stanju ljudskih prava i velikom broju političkih zatvorenika u Jugoslaviji.[8] / Wiki

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 21 svi 2022, 23:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3272
Ma mogao je on i boga za muda uhvatit.

_________________
Srpsko-hrvatski svijet


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 22 svi 2022, 00:24 
Online
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3936
pakovic je napisao/la:
Gaugamela93 je napisao/la:
Slažem se. Da je rekao prosinac 1989 pa ajde, a on laprda o prosincu 1990. Radi čovjek sebi PR u sukobu sa činjenicama.


taj miting u ljubljani koji se spominje trebao se održati 1. 12. 89., zabunio se nobilo za godinu.
https://www.gov.si/novice/30-obletnica-odlocnega-ne-mitingu-resnice-v-ljubljani/
Citat:
1. 12. 2019
Arhiv Republike Slovenije
Letos mineva 30 let od preprečitve »mitinga resnice« v Ljubljani. Napovedan je bil za 1. 12. 1989 v organizaciji Odbora združenja za vrnitev Srbov in Črnogorcev na Kosovo – Božur. Miting je bil 6. 11. uradno napovedan in 20. 11. z odločbo Mestnega sekretariata za notranje zadeve Ljubljana prepovedan.
¸Nobilo se više ne može točno sjetiti godine, a mi bi sad trebali vjerovati njegovim lovačkim pričama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 22 svi 2022, 08:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Nobilo je teško smeće, pojeo mu kokain mozak.

Mesićev pajdaš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 22 svi 2022, 11:02 
Online
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 12:49
Postovi: 9259
Osim sto udbasko smece daje sebi na znacaju, stoji da su on i slicni njemu i tada, kao i danas, mogli i mogu puno toga u SR Hrvatskoj.

To sto on i danas slobodno prica sta hoce, sta mu na pamet padne, jasno govori da neovisna Hrvatska nikada nije ni postojala. Samo se SFRJ raspala pa se udba prilagodila na nove okolnosti, sada ne sluze Beogradu nego Briselu, i nisu vise udba. Sad su na vlasti udbaska djeca.

Dok su hrvatski mladici ginuli na frontu, ovi su modificirali "Hrvatsku" po svom ukusu, i danas vidimo sta su smislili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 22 svi 2022, 11:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4350
x


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 22 svi 2022, 15:11 
Offline

Pridružen/a: 02 sij 2021, 12:41
Postovi: 179
Napala me sestorica petoricu sam patosirao sestog pustim ima malu decu.Taj fazon prica...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nobilo: Mogao sam zatvoriti Tuđmana '90 i staviti HDZ izvan zakona
PostPostano: 23 svi 2022, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2021, 20:01
Postovi: 975
Jiv je napisao/la:
gang_moslavina
Makni taj muslimanski avatar. Više će ti ljudi čitati postove.


Po čemu ne avatar muslimanski?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: mrnjav, Naša Kvačica, Tomba17 i 513 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO