HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 17:31.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Počelo suđenje optuženima za ratne zločine u Trusini
PostPostano: 09 ruj 2010, 12:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68204
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
http://www.hercegbosna.org/vijesti/bih/ ... -1893.html

Citat:
Čitanjem optužnice počelo je suđenje šesterici optuženih za ratne zločine nad civilnim stanovništvom i ratnim zarobljenicima u Trusini.

Međutim, prvo ročište obilježila je odluka da će se suđenje voditi i bez optuženog Nedžada Hodžića zvanog John Wayne, za kojeg je tim vještaka utvrdio da simulira psihičke probleme zbog kojih, navodno, ne može pratiti suđenje.

Nedžad Hodžić, bivši pripadnik Specijalnog odreda Zulfikar, optužen je da je naredio strijeljanje civila i pripadnika HVO-a u selu Trusina. Osim njega, ovaj postupak se vodi i protiv Mensura Memića, Dževada Salčina, Senada Hakalovića, Nihada Bojadžića te komandanta Specijalnog odreda Zulfikara Ališpage.

Ališpagi se na teret stavlja da nije poduzeo nužne mjere da kazni počinioce. Inače, u napadu na Trusinu 16. travnja 1993. godine ubijeno je 18 civila hrvatske nacionalnosti, četiri pripadnika HVO-a a ranjene su 4 osobe, među kojima i dvoje djece.

Tužilaštvo je najavilo da će ispitati 117 svjedoka, a prvog već 20. rujna. Obrana je problematizirala navode tužiteljstva da se istraga po komandnoj odgovornosti vodi protiv još četiri osobe, ali da oni ne znaju o kome se radi, što ih onemogućava u obrani.

Od šest optuženih samo je odbrana Mensura Memića najavila da će on svjedočiti u svoju korist, te da on tada nije bio u Trusini. Isto je kazao i Zulfikar Ališpago, koji, prema njegovim riječima, u travnju 1993. godine nije bio komandant Odreda Zulfikar.

Njegova odbrana je najavila da će se u ovom slučaju pozivati na presudu Apelacijskog vijeća u slučaju Miloš Stupar, u kojoj je optuženi oslobođen odgovornosti. (rtvfbih.ba)

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Počelo suđenje optuženima za ratne zločine u Trusini
PostPostano: 09 ruj 2010, 12:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 vel 2010, 18:53
Postovi: 792
Lokacija: iza kantuna

_________________
ujeo vuk magarca


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Počelo suđenje optuženima za ratne zločine u Trusini
PostPostano: 09 ruj 2010, 13:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2009, 01:57
Postovi: 1410
Lokacija: Hrvatska republika Herceg Bosna
Osobno mislim da nema nista od te pravde dobiti ce mozda ali mozda 5 godina, da su hrvati sigurno bi dobili 25, po starom principu kadija te tuzi kadija ti sudi.

Kada vec ima tema Tko je / Sto je LEVAT?, uporabiti cu istu u recenici.

Samo zadnji LEVAT vjeruje da u BH pravosudju ima pravde ! :wacko

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Počelo suđenje optuženima za ratne zločine u Trusini
PostPostano: 09 ruj 2010, 13:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Uskok je napisao/la:
Osobno mislim da nema nista od te pravde dobiti ce mozda ali mozda 5 godina, da su hrvati sigurno bi dobili 25, po starom principu kadija te tuzi kadija ti sudi.

Kada vec ima tema Tkoo je / Sto je LEVAT?, uporabiti cu istu u recenici.

Samo zadnji LEVAT vjeruje da u BH pravosudju ima pravde ! :smajl006


Eto,da ne pišem isto...Žali Bože što je ukinut onaj zakon iz Starog Zavjeta,oko za oko...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Počelo suđenje optuženima za ratne zločine u Trusini
PostPostano: 09 ruj 2010, 14:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 vel 2010, 18:53
Postovi: 792
Lokacija: iza kantuna
Uz Boziju pomoc , doci ce pravda.

_________________
ujeo vuk magarca


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zločinci iz Grabovice, šta je s njima
PostPostano: 18 lis 2010, 19:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Sead Hakalović oslobođen optužbi za ratni zločin u selu Gostovići kod Trusine

Mostar - Crna kronika | Petak, 24 Rujan 2010

Sudsko vijeće Županijskog suda u Mostaru, pod predsjedanjem suca Hame Kebe, oslobodilo je Seada Hakalovića iz Konjica optužbi za ratni zločin počinjen krajem ožujka 1993. godine u selu Gostovići kod Trusine, općina Konjic. Kako javlja BHT1, Hakalovića se, uz ostalo, teretilo da je kao pripadnik Armije RBiH ušao u kuću Jele Rajić, ranio je hicima iz automatske puške, te ubio Zvonimira Đopu.

U obrazloženju presude stoji da optužba nije uspjela dokazati da je počinjen ratni zločin protiv civilnog stanovništva budući da je poginuli Đopa bio pripadnik Hrvatskoga vijeća obrane, te da se radilo o ratnim djelovanjima između dviju neprijateljskih strana Armije RBiH i Hrvatskog vijeća obrane.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zločinci iz Grabovice, šta je s njima
PostPostano: 18 lis 2010, 19:33 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Glazbenik je napisao/la:
Sead Hakalović oslobođen optužbi za ratni zločin u selu Gostovići kod Trusine

Mostar - Crna kronika | Petak, 24 Rujan 2010

Sudsko vijeće Županijskog suda u Mostaru, pod predsjedanjem suca Hame Kebe, oslobodilo je Seada Hakalovića iz Konjica optužbi za ratni zločin počinjen krajem ožujka 1993. godine u selu Gostovići kod Trusine, općina Konjic. Kako javlja BHT1, Hakalovića se, uz ostalo, teretilo da je kao pripadnik Armije RBiH ušao u kuću Jele Rajić, ranio je hicima iz automatske puške, te ubio Zvonimira Đopu.

U obrazloženju presude stoji da optužba nije uspjela dokazati da je počinjen ratni zločin protiv civilnog stanovništva budući da je poginuli Đopa bio pripadnik Hrvatskoga vijeća obrane, te da se radilo o ratnim djelovanjima između dviju neprijateljskih strana Armije RBiH i Hrvatskog vijeća obrane.


Šta je i Jela bila HVO? Koja sprdnja od pravosuđa...

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zločinci iz Grabovice, šta je s njima
PostPostano: 18 lis 2010, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Uhapšen osumnjičeni za zločine u Trusini

Konjic 22. ožujka 2010. Zbog sumnji da je u aprilu 1993. godine sudjelovao u zločinu nad Hrvatima u selu Trusina, uhapšen je Hasan Hakalović, bivši komandant 45. brdske brigade Armije BiH “Neretvica”.

Radio Justice Report

Po nalogu Tužilaštva BiH, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su Hasana Hakalovića zbog sumnji da je sudjelovao u zločinu protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika.

Osumnjičeni Hakalović će biti predat na saslušanje tužiocu, koji će potom odlučiti o mogućem određivanju pritvora.

Hakalović se sumnjiči da nije poduzeo “nužne i razumne mjere” da počinioci zločina u Trusini budu kažnjeni, iako je znao da su u njemu sudjelovali pripadnici 45. brdske brigade “Neretvica” Armije Repubilike BiH (ARBiH) skupa s pripadnicima Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” pri Štabu Vrhovne komande ARBiH.

Tužilaštvo tvrdi da je 16. aprila 1993. godine izvršen napad na selo Trusina, prilikom čega je ubijeno 19 civila i tri zarobljena vojnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO), koji su se prethodno predali. Tom prilikom je ranjeno i nekoliko osoba, među kojima i dvoje djece.

Hakalović je, kako stoji u saopćenju Državnog tužilaštva, imao “stvarnu i efektivnu kontrolu” nad pripadnicima 45. brdske brigade ARBiH.

Za iste zločine pred Sudom BiH optuženi su Nedžad Hodžić, Mensur Memić, Dževad Salčin i Senad Hakalović, dok Tužilaštvo sumnjiči još Nihada Bojadžića, Jusufa Hadžajliju i Zulfikara Ališpagu.

Prema pisanju medija, u Sjedinjenim Američkim Državama su uhapšeni Rasema Handanović i Edin Džeko, koji su također osumnjičeni za isti zločin.

http://www.bim.ba/bh/211/10/26795/

............................................................................................................................

Zadnje što sam o Hasanu Hakaloviću našao, jest da mu je bio određen jednomjesečni pritvor:

1.) Je li kasnije pušten ili je i dalje u pritvoru?

2.) Što je s Jusufom Hadžajlijom, bio je osumnjičen, ali mu se ne sudi?

3.) Jesu li Hakalovići (Hasan, Sead i Senad) posebno antihrvatski raspoloženi klan?


Molio bih moderatora da postove o Trusini prebaci na već postojeći thread, koji mi je bio promaknuo:http://hercegbosna.org/forum/post154773.html?hilit=Trusina#p154773


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zločinci iz Grabovice, šta je s njima
PostPostano: 18 lis 2010, 20:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Pred licem pravde

Nezadovoljstvo procesuiranjem zločina počinjenih u Hercegovini

Foto: Midhat Muslimani
28.03.2010
Dženana Karabegović

Predstavnici udruženja koja okupljaju bivše logoraše, ratne vojne invalide i stradalnike iz reda hrvatskog naroda tokom proteklog rata u Bosni i Hercegovini, nezadovoljni su dosadašnjim radom Tužilaštva BiH kada je riječ o procesuiranju ratnih zločina u Hercegovini.

Do sada je uhapšeno nekoliko osoba koje se terete za zločine u Trusini, nedaleko od Konjica, ali još uvijek pred Sudom nije počelo niti jedno suđenje. Iako u bh. Tužilaštvu to demantiraju, u udruženjima ističu kako se hapse bivši komandanti pojedinih brigada ili obični vojnici, te da bez hapšenja nekadašnjih pripadnika Glavnog štaba Armije RBiH pravda neće biti zadovoljena.

U posljednjih nekoliko mjeseci pripadnici SIPE uhapsili su nekoliko osoba koje se terete za ratni zločin počinjen nad Hrvatima u Trusini, mjestu nedaleko od Konjica. Posljednje hapšenje desilo se početkom sedmice kada je u Konjicu slobode lišen Hasan Hakalović, kome je Sud BiH odredio jednomjesečni pritvor.

Šezdesetrogodišnji Hakalović tokom rata bio je komandant 45. brdske brigade Armije RBiH pod nazivom "Neretvica". Pripadnici te brigade su, zajedno sa pripadnicima Odreda za posebne namjene "Zulfikar" koji je djelovao pri Glavnom stožeru Armije RBiH, 1993. godine napali selo Trusina. Tada su ubili 19 hrvatskih civila i trojicu zarobljenih pripadnika Hrvatskog vijeća obrane koji su se ranije predali. U napadu na selo ranjeno je više osoba, među kojima i dvoje djece.

Slučaj Trusina, u kome su ubijeni Hrvati, nije jedini ratni zločin koji se tokom 1993. i 1994.godine dešavao na području tog dijela Hercegovine. Pripadnici Armije RBiH su počinili ratni zločin i u Grabovici, mjestu nedaleko od Jablanice, kada su ubijena 33 civila Hrvata. Za 19-oro njih se još traga.

Svi smo svjedoci, svi potvrđuju da se desio zločin, ali niko da odgovara. Predsjednik Udruge hrvatskih stradalnika „Grabovica 93“ Josip Drežnjak kaže za naš program kako nije zadovoljan procesuiranjem zločina koji su se dogodili u tom mjestu:

„Jer sve do sada što je urađeno vezano za Grabovicu radi se o osudi ljudi za jednu obitelj. Svi smo svjedoci, svi potvrđuju da se desio zločin, ali niko da odgovara.“
Mirko Zelenika zarobljen je u svom stanu u Jablanici. Zarobili su ga pripadnici Odreda za posebne namjene “Zulfikar”. Mirko kaže da su u Konjicu i Jablanici bila dva logora u kojima su bili Hrvati. U Konjicu je to bila sportska sportska dvorana, a u Jablanici muzej. Zelenika, koji je na čelu Udruge hrvatskih logoraša, zamjera Tužilaštvu BiH što u optužnicama tereti pojedinačno osobe isključivo za zločin u Trusini, a da o postojanju logora nema govora:

„Jer Tužiteljstvo kaže da bi se to jako raširilo, ne bi bilo nigdje kraja. Mi imamo situaciju da smo mi logoraši tužili državu zbog tortura u logoru, pa je lani u 10. mjesecu Općinski sud u Konjicu donio prvostupanjsku presudu kojom priznaje pravo na obešetećenje onih koji su bili u logoru u Konjicu jer je sud, kaže, utvrdio da im je nasilno vađena krv, da su tjerani na prisilni rad, i određuje se da Federacija ljudima isplati naknadu, a zanimljivo - niko za taj logor nije uopće još optužen.“

Najčešće su žrtve bili civili

Za komandnu odgovornost zbog ubistava koja su počinili pripadnici Armije BiH u selima Grabovica i Uzdol, te na području Jablanice i Prozora, u Hercegovini, pred Haškim tribunalom je odgovarao nekadašnji načelnik Glavnog štaba Armije RBiH Sefer Halilović. Halilović je oslobođen krivnje po svim tačkama optužnice jer je Žalbeno vijeće utvrdilo da optužba nije prikupila nikakve argumente na osnovu kojih bi se presuda promijenila.

Uprkos tome, u Udruzi hrvatskih ratnih vojnih invalida u Mostaru tvrde suprotno. Kažu da obični vojnici zločin ne bi mogli činiti bez komandovanja vrha. Govori predsjednik Zoran Zovko:

„Ovdje je nametnut stav da je Armija u biti ono što su nekada bili partizani i da oni nisu mogli napraviti neka djela, ni neke zločine. Tužiteljstvo i Sud BiH nemaju snage, nemaju volje i ne žele da dokažu šta se dešavalo na ovim prostorima.“

I dok većina sagovornika ocjenjuje kako Tužilaštvo BiH nije dovoljno učinilo na procesuiranju ratnih zločina u Hercegovini, u toj bh. instituciji to demantuju. Iako priznaju da još nije počelo niti jedno suđenje za, primjerice, zločine u Trusini, kažu kako intenzivno rade na tome da svi zločini budu kažnjeni. Portparol Boris Grubešić:

„Radi se o ratnim zločinima počinjenim u općinama Konjic, Jablanica, Mostar sjever, dakle u dolini rijeke Neretve, i najčešće su žrtve bile civili, stanovnici pojedinih udaljenih sela koja su najčešće bivala u okruženju Armije RBiH.“

Ratni zločini nad Hrvatima i Srbima koji su se tokom devedesetih godina prošlog vijeka desili u Konjicu i Jablanici uticali su na to da je gotovo u potpunosti promijenjena etnička sliku u tom dijelu Hercegovine u odnosu na onu prijeratnu. Tako je u Konjicu, prema posljednjem popisu stanovništva, živjelo oko 11,5 hiljada Hrvata. Danas ih je manje od dvije hiljade.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Počelo suđenje optuženima za ratne zločine u Trusini
PostPostano: 18 lis 2010, 20:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Haso Hakalović: Zločinom u Trusini se drsko trguje

(Postavljeno: 21/04/2007) Niti nakon 14 godina nitko nije stao pred lice pravde kako bi odgovarao za zločin počinjen u Trusini. Po prvi put za javnost o tome što je prethodilo, tko su bili krvnici, kako je reagirala politika i zašto pravda šuti, govori Haso Hakalović, zapovjednik Operativne zone Klis i 445. brdske brigade. ..

Niti nakon 14 godina nitko nije stao pred lice pravde kako bi odgovarao za zločin počinjen u Trusini. Po prvi put za javnost o tome što je prethodilo, tko su bili krvnici, kako je reagirala politika i zašto pravda šuti, govori Haso Hakalović, zapovjednik Operativne zone Klis i 445. brtske brigade.

Po pitanju istražnih radnji za mene je slučaj Trusine davno završen. Što čekaju s krivcima nije mi poznato. Jesu li ih amnestirali pa se političari dogovorili mi ćemo vama nešto u Mostaru, a vi nama Trsinu. Ne želim ulaziti u to, no čim se toliko godina čeka tu nečega nečasnog i prljavog ima.

VL: Jesu li vam poznata imena počinitelja zločina?
HAKALOVIĆ: Znate li kako je opasno naglas govoriti takve stvari. Inspektorima SIPA-e kazao sam o komu se radi. Mene je Haaški tribunal gonio za taj slučaj. Odustali su od toga da bi to poslije prebacili na županijsko tužiteljstvo, pa su i oni polomili zube i slučaj proslijedili federalnom sudu. Zvali su me dva puta i otvoreno sam im kazao: "Vi ste zadnji koji lomite zube na meni". Meni je u interesu da se svaki slučaj rasvijetli. Na prostorima gdje sam ja bio zapovjednik 445. brigade bilo je nekoliko ubojstava. Za svaki slučaj policija je došla na lice mjesta, utvrdili su i dokumentirali. Dokumentacija čeka. Što, nije mi jasno?

VL: Izbjegli ste odgovor. Zašto krivce ne prozovete njihovim imenima? Jesu li to vaši susjedi?
HAKALOVIĆ: Seid Padalović je poginuo, njega nema. On je jedan od ključnih igrača koji je zpovijedao ljudima koji su sa strane došli na ovaj prostor i oni su počinili zločin. O tome odlično znaju u MUP-u u Mostaru. Imaju svu dokumentaciju, no koliko politika nalaže da se to procesuira? Nedavno sam otišao u PU Konjic da vidim što se dogodilo u slučaju kada je, odmah nakon zločina u Trusini, ubijen zarobljeni Mato Drljo. Ubio ga je Zijo Padalović, no i to nije procesuirano. Za taj slučaj sam dobro dobio po nosu, da ja to ne bih ponavljao kazat ću na pravome mjestu kad me pozovu.

VL: Jesu li vam prijetili?
HAKALOVIĆ: I prijetnje i političke udare. Znate kako to izgleda kad vam kažu izdajica.

VL: Vaš narod drži da ste vi izdajica i zato što ste odlučili progovoriti?
HAKALOVIĆ: Ne narod. Običan narod traži da se dođe do istine u Trusini. Nisu me zanimale krvave pare u Trusini. Pobijeni su nedužni ljudi samo zato što su kod sebe imali nešto ušteđevine i zlata. Ubili su ih klasični pljačkaši.

VL: Što se tada doista dogodilo i zašto pokolj niste spriječili?
HAKALOVIĆ: Tu je bila jedinica koja je došla iz Vakufa. Sve sami kriminalci. Zapovijedao im je Seid Padalović. Bole su tu i jedinice Zulfikara Ališpage, poznatiji kao Zukini. U to vrijeme bio sam na Igmanu. Bila je noć kada smo se vraćali kući. Vidio sam da gore kuće u Trusini. Odmah sam sazvao sjednicu stožera na kojoj su bili i predstavnici sigurnosti. Naložio sam da se slučaj do kraja ispita i počinitelji privedu. Pozvao sam i policiju koja je obavila očevid. Haaški istražitelji bi me davno zatvorili da me imaju za što teretiti. Kod njih sam na saslušanju bio devet puta. Opće je poznato da sam ratovao s jedinicama koje su počinile zločin. Zukini su me jedne prilike i ranili jer im nisam dopustio da muče i ubijaju i Hrvate iz Vrca. Bilo je tu strašnih problema.

VL: Kada ste o zločinu u Trusini izvijestili vrh političkih i vojnih struktura?
HAKALOVIĆ: Izvješće je odmah, preko zapovjedništva Šestog korpusa kojim je zapovijedao Salko Gušić, upućeno u generalštab.

VL: Je li Alija Izetbegović znao za zločin u Trusini?
HAKALOVIĆ: Svatko je od političara i zapovjednika i članova MUP-a morao znati za taj zločin. Drugo je što se netko želi oglušiti na taj zločin, ali morao je znati. Haag ne zanima jesam li u vrijeme zločina bio u Trusini. Njega zanima što sam poduzeo da spriječim zločin.

VL: Jeste li osobno s Izetbegovićem razgovarali o zločinu u Trusini?
HAKALOVIĆ: Aliji je bilo drago pročitati kada se nešto lijepo s terena napiše. Uopće nije imao pregled stvarnog stanja na terenu. U Buturović polju nasamo sam s njim, dok su ga čekali zapovjednik Armije Rasim Delić i ministar MUP-a Bakir Alispahić, razgovarao 40 minuta. Upro je prstom u njih dvojicu kazavši da će oni za tjedan dana rasvijetliti cijeli slučaj. Za njih, gore u tim ložama, ti zločini su značili kao da 20 mrava zgazite. Samo s nekoliko riječi mogli su spriječiti zločin, no odgovarale su im takve situacije jer se radilo etničko čišćenje.

VL: Tko je htio zataškati Trusinu?
HAKALOVIĆ: Trusinu nisu mogli zataškati jer ona je odmah bila jasna. Trusina se nikad ne može sakriti niti prikriti. Istina je da je žena koja je tada bila u Zukinoj jedinici "sastavila" rafal po šestorici Hrvata. Nadimak joj je Zolja, ime je poznato policiji. Danas ona živi u Sarajevu.

VL: Jeste li vi na svojoj koži osjetili pokušaj "zataškavanja"?
HAKALOVIĆ: Kada sam najavio odlazak kod Izetbegovića kako bih ga obavijesti o svemu što se događa, u zapovjedništvo Armije BiH pozvali su me osobno Rasim Delić, potom Nećko Ugljen, generali Muselimović, Vran, Dreković. Poslali su me u Holiday Inn na spavanje. U noći me je pozvao prijatelj i upozorio što mi se sprema. Pozvao sam vozača i momke iz osiguranja i kroz tunel me izvukli. Da sam ostao bio bih likvidiran. Likvidacija mi je spremana četiri puta. U mome osobnom automobilu poginuo mi je pomoćnik za pravne poslove. Tenkovske mine bile su meni namijenjene.

VL: Je li bilo mudžahedina i drugih plaćenika?
HAKALOVIĆ: U Trusini ne, no ulijetali su u Trešnjevicu, hrvatsko selo. Morao sam postaviti policijski punkt kako bih zaštitio Hrvate u tome selu. To je velika zona odgovornosti. Kada je HVO napustio ove prostore ostalo mi je 1100 civila. Da nisam sve budno pratio, kakva bi se tu klaonica napravila. O svemu sam upoznao generalštab, na što su mi odgovorili da ih pohapsim ili u protivnom likvidiram. Kada sam dobio drugu zapovijed da se ovdje s njima mora raščistiti, netko je iz vrha signalizirao pa su tijekom noći, preko Fojnice, pobjegli u Boćinju. Imali su suradnike u službama sigurnosti koji su im sve signalizirali. Za svakoga od njih se znalo.

VL: U dva sata vremenske razlike dogodio se zločin u Ahmićima i u Trusini. Zbog zločina u Ahmićima Hrvati su razapeti na stup srama. Za zločin počinjen nad Hrvatima u Trusini još nitko nije odgovarao.
HAKALOVIĆ: U Trusini je počinjen zločin jer su tu pobijeni starci i starice koji ni po čemu nisu mogli ni zašto biti krivi. Živim za to da se zločinci privedu zakonu. Ni ja niti moja obitelj o Trusini nećemo šutjeti dok smo živi. Ubijeni su nedužni ljudi. Odgovorno tvrdim da će se tijekom ove godine rasvijetliti Trusina. Ako se zločin u Trusini ne rasvijetli neću vjerovati u Boga, zakon, ovu državu i u ljude.

VL: Zašto se taj zločin ne procesuira?
HAKALOVIĆ: Trusina se može raspetljati za 15 minuta. O Trusini moraju pitati mene, no nitko me ništa ne pita. Netko bježi od istine jer ne želi da se konačno sve razotkrije. Imaju imena tko je koga ubio. I sada i onda na vlasti su ljudi koji su planirali takve stvari. I danas mogu imati utjecaj na sudstvo, policiju, sigurnost, i tu je problem. Ponavljam vam, u pitanju je pogodba. Posljednjih pola godine na ovim prostorima su operativci SIPA-e. Vjerujem da će uskoro s ovog prostora, Prozora, Jablanice, "pokupiti" petnaestak ljudi. Ima i onih koji su počinili zločin u Trusini pa se sada skrivaju po nekim zemljama.

VL: Je li istina da je vaš otac počinio samoubojstvo kad je vidio što je napravljeno u Trusini?
HAKALOVIĆ: Da. Ubijeni su mu susjedi i prijatelji. Prošao je kroz Trusinu. Kazao kako više nema s kim piti kavu i počinio samoubojstvo.

Razgovarala: Vesna Leto Prlić (Večernji list)

http://kliker.info/newsadmin/preview.php?id=3431

Molim moderatora da postove o Trusini prebaci s teme o Grabovici na ovu temu! Hvala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Počelo suđenje optuženima za ratne zločine u Trusini
PostPostano: 25 srp 2019, 11:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27103
Devet godina se izvlači da je "boelstan" i slobodno kreće.

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /190725039

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Počelo suđenje optuženima za ratne zločine u Trusini
PostPostano: 25 srp 2019, 11:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
novem je napisao/la:
Devet godina se izvlači da je "boelstan" i slobodno kreće.

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /190725039


Ako ima bilo ko odvratniji na ovom Balkanu to su mi onda Sandžaklije, čak u poređenju sa njima i šiptari su mi dragi ...

_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: crni_bombarder, iprodano, Naša Kvačica, nesorta, Robbie MO, Tomba17 i 274 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO