HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 00:08.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2539 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 ... 102  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 07 srp 2014, 12:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27490

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 18 srp 2014, 12:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Lagumdžija se malo zaletio, i meni je iznos zvučao previsok:

Citat:
Lagumdžija: Veliki uspjeh konferencije u Briselu: "Mogu da konstatiram da se prešao ovaj iznos. BiH je ovdje dobila obećanja za 809 miliona eura pomoći



Danas:

Citat:
UMJESTO DONACIJA DOBILI KREDITE: BiH dobila 138,5 milijuna donacija i 670,7 milijuna kredita

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 18 srp 2014, 12:39 
Offline

Pridružen/a: 15 sij 2014, 23:38
Postovi: 1165
Ministry of Sound je napisao/la:
Lagumdžija se malo zaletio, i meni je iznos zvučao previsok:

Citat:
Lagumdžija: Veliki uspjeh konferencije u Briselu: "Mogu da konstatiram da se prešao ovaj iznos. BiH je ovdje dobila obećanja za 809 miliona eura pomoći



Danas:

Citat:
UMJESTO DONACIJA DOBILI KREDITE: BiH dobila 138,5 milijuna donacija i 670,7 milijuna kredita

Ma to se znalo odmah,doduse ovi nasi to nisu rekli,nego ovi iz Srbije.

_________________
Pozovi i pomozi,budi covjek,ne mlati praznu slamu,djeluj.
BH Telekom 090-231-032
Mtel 1458
HT Eronet 092-890-830
Za pomoc RS iz Srbije 2161
Srbija 1003
Hrvatska 060-90-11


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 19 srp 2014, 07:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Na kraju će ti ljudi vrlo malo toga vidjeti. Poneki općinski plac i malo vreća cementa. Za ostalo neka se sami snalaze.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 29 srp 2014, 13:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
U razgovoru s ljudima iz tih krajeva može se zaključit sljedeće: marke nisu dobili. Hrane su se nadobivali, na to se ne žale. Navodno ni CK ni Caritas iako imaju novčana sredstva još ne dijele. Što čekaju? Zimu?

Evo sad gledam i na webu piše "strpljenja" i od CK i od vlade:

http://www.zupanijaposavska.ba/nova2/in ... luba-vlade

http://www.zupanijaposavska.ba/nova2/in ... luba-vlade

Piše i da su napravljeni popisi i kriteriji. Ajde da vidimo.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 29 srp 2014, 15:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Stanje u Gunji i okolnim mjestima je jako loše iako je počelo useljavanje u improvizirana kontajnerska naselja. Pomoć stize no ljudi su postali sumnjičavi i apatični.
Po 4000 kn podijeljeno je, a stigla je pomoć i u kućanskim aparatima, hrani i sl.
Dio izbjeglih smješteno je po okolnim HR selima a dio u BiH.
Kolektivni smještaji izgubili su maltene svoju namjenu.

Granični prijelaz je u funkciji ali Orašje je promarno i dalje.

Svi se nadaju boljoj organiziranosti drzave i institucija.

U BiH je takodje veoma loše. Dio bijeljenske općine još uvijek ima problema sa opskrom vode.
U Hadzićima je nevrijeme potopilo nekoliko objekata...( vas KS ne zanima pa neću detaljisati )
Uglavnom, ovim pričama izgleda još se ne nadzire kraj.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 29 srp 2014, 16:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
SarajkaDjevojka je napisao/la:
....
U BiH je takodje veoma loše. Dio bijeljenske općine ...


Los ti izvor informacija.
U Bijeljini nema općine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 06 kol 2014, 10:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
Opet poplave, ugrožena naselja uz pritoke Bosne i Drinu.
Citat:
Samo tri mjeseca od katastrofalnih majskih poplava koje su bez domova ostavile skoro milion ljudi, naša zemlja se ponovo suočava sa vremenskim nepogodama. Jaka kiša je u skoro svim općinama Tuzlanskog kantona prouzrokovala poplave, klizišta i odrone.

Ekipe Civilne zaštite su cijelu noć bile na terenu na području općine Lukavac gdje se izlila rijeka Turija i lokalni potoci. Situacija je najkritičnija u mjesnim zajednicama Orahovica, Turija, Lukavac Gornji, Huskići, Hrvati, Modrac, Dobošnica, Gnojnica, Kruševica. Poplavljeno je oko 100 stambenih objekata, a rijeka Turija je odnijela i jedan pješački most. U prekidu je regionalni put Lukavac-Banovići u Jaruškama.

U Banovićima je najteža situacija je u Pribitkovićima u kojoj je bilo poplavljeno nekoliko stambenih objekata. Putevi su oštećeni i neprohodni, a tokom noći su se aktivirala i klizišta. Prijavljeno je i klizište u Banovići Selu.

Tinja je na području Srebrenika poplavila naselja Lisovići, Luka, Centar, Previle, Podorašje, Tinja Donja, Duboki Potok, Bjelave, Špionica. Najkritičnije je u Špionici gdje je poplavljeno na desetine stambenih objekata. Iz tri stambena objekta evakuirano je stanovništvo. U naseljima Crveno Brdo i Memići i u Poptpeću-Blagić klizište je odnijelo i uništilo lokalni put.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 06 kol 2014, 21:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Lebowski / korrisnik, treba li humanitarna pomoć?

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 06 kol 2014, 23:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Ovdje gdje ja živim (malo sam uzdignut brdom) dobro je stanje. Dole oko grada Srebrenika i nizijama (Bare, Špionica) stanje je alarmantno. Dolazi do evakuacije i iseljavanja stanovništva u Barama.
Ova mjesta što su u nizijama blizu su rijeci Tinji.

Pojačan intenzitet padavina, uslovio je i povećanje nivoa rijeke Tinje, a Štab civilne zaštite obavijestio je stanovništvo naselja Bare da se pripremi za evakuaciju na više spratove svojih domova jer je nivo rijeke Tinje u stalnom porastu i prijeti prelijevanje preko zaštitnog nasipa.
Magistralni put Tuzla – Orašje kroz Srebrenik je prohodan. Otežano se saobraća regionalnim putem Srebrenik – Gračanica u naselju Luke, zbog naplavina. U naselju Pijeskova Merajka rijeka je dostigla kritični nivo, ali je put, za sada prohodan. Put za Gradačac u Vučkovcima je neprohodan. Vozila se usmjeravaju na Pelagićevo. Put za Brčko je blokiran u Dubravama, kod Hotela Ruž.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 06 kol 2014, 23:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
slika
slika

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 07 kol 2014, 08:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24669
Lokacija: Heartbreak Hotel
Kad čovjek god pomisli da ne može biti gore u ovoj qoorchevoj zemlji onda se priroda pobrine da može.

Mada evo, barem nema požara ovo ljeto.

Nema ni meni najdraže prirodne nepogode - suše.

Zato će iduće godine sve da gori... staro rastinje od ove godine je ostalo neizgoreno.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 10 kol 2014, 14:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
Ova FBIH svjetski pomaze Hrvatima nastradalim u poplavama:
Citat:
U jednom od najvećih posavskih sela Donjoj Mahali kod Orašja zabilježili smo tragičnu priču 53-godišnjeg Ive Oršolića. Ovom poznatom poljoprivrednom proizvođaču, kako nam je kazao, poplava je nanijela štetu veću od 250.000 maraka. Uništeni su mu ogromna količina stočne hrane, usjevi, nepokretna imovina, mehanizacija, rezervni dijelovi...

- Voda mi je uništila ili odnijela šest vagona suhog kukuruznog zrna i vagon ječma i zobi. Samo sam u tome imao štetu od oko 30.000 maraka. Voda duboka više od dva metra poplavila mi je pet traktora, dva kombajna i puno radnih strojeva. Za sve to je potreban remont, a to mnogo košta. Neki strojevi su postali neupotrebljivi i otpisat ću ih jer je popravak preskup. Na njivama mi je uništeno oko 70 hektara usjeva, a šteta je ogromna. Uništena je i moja porodična kuća – rekao nam je Oršolić, ogorčen jer su mu, i pored svega, poslali račun za struju.
Dobio 90 KM pomoći

Oršolić je posebno ogorčen zbog činjenice da nije dobio nikakvu pomoć nadležnih državnih institucija.

- Nažalost, do danas sam dobio samo tri vreće mekinja i dvije stočnog granulata. To je vrijedno 90 maraka! Dali su mi i tri vrećice sjemenskog kukuruza i za to sam morao ići tri dana zaredom i moliti nekoliko puta da mi daju, dok su drugima davali sjeme iako ne obrađuju zemlju. Možete zamisliti šta mogu zasijati sa te tri vrećice kad godišnje obrađujem oko 70 hektara. To je žalosno i jadno, pitam djelitelje kuda su otišle donacije – ističe Oršolić.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 14 kol 2014, 19:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Bezobrazni koliko su teški. Hoće placeve u centru, male im kuće, hoće da budu svi zajedno. A i političari im samo politiziraju situaciju i šibicare. Kakav narod takvi i oni.

Citat:
Načelnik Žepča: Grupica ljudi iz Željeznog Polja želi kuće u gradu, a muftija nas moli da ne raseljavamo narod
Objavljeno 12.08. - 19:00

Načelnik Općine Žepče Mato Zovko prosvjede dijela stanovnika Željeznog Polja ocjenjuje nekorektnim pa i bezobraznim. Ističe kako ta jedna mala skupina ljudi nema potporu ni bošnjačkih vijećnika, niti predsjedatelja Općinskog vijeća Muhameda Jusufovića koji je iz Željeznog Polja i čija je kuća zajedno s ostale 74 prepolovljena, a posebno ne Islamske zajednice, prenosi Hrvatski Medijski Servis.

- Ti koji i danas sjede pred općinom, oni strogo hoće da im općina da ili kupi parcele u gradu, odnosno u Žepačkom polju ili eventualno u naselju Rasadnik, kilometar od središta grada. Druga skupina ima već zemljište i oni bi mogli odmah graditi nešto, ali čekaju i govore kako su im planirane kuće koje daju donatori premale i traže veće. Blokirali su u četvrtak i petak magistralnu cestu i tražili još strojeva. Kad smo, uz postojeće, dovezli tri velika stroja da probijaju put prema Željeznom Polju, oni su onda opet okrenuli priču na placeve i kuće, izjavio je načelnik Žepča mostarskom dnevnom listu.

Mangupi iz Sarajeva

Zovko ističe kako su muftija zenički Ejub ef. Dautović i glavni žepački imam Izet ef. Efendić izuzetno korektni ljudi s kojima ima odličnu suradnju. Navodi kako su ga na svim sastancima molili da se ne raseljava narod iz Željeznog Polja.

- Molili su me da ih, ako neka obitelj nema svoju kuću, što bliže vežemo za njihovo naselje. U tom pravcu ćemo i mi najvjerojatnije ići. Kupit ćemo zemljište, a i Islamska zajednica će nam pomoći, samo da budu što bliže – ističe načelnik Žepča i dodaje kako su zahtjevi dvadesetak obitelji koji traže da im se naprave kuće u središtu grada nekorektni i ucjenjivački na koje ni on kao načelnik, a ni cijelo općinsko vijeće neće nikad pristati.

- Vijećnici Bošnjaci nas podržavaju u tome. Predsjedatelj Jusufović je iz Željeznog Polja kome je kuća pukla popola. Oni su svi za to da im se kuće gore grade. No, čuo sam da ima neki hodža koji radi u Švicarskoj i koji je došao sad tu na godišnji i koji sad podiže taj narod i manipulira njima – kaže načelnik Žepča. Odbacuje navode kako se dodjeli placa u Žepču protive Hrvati “jer bi se time promijenila nacionalna struktura stanovništva”.

- Ti mangupi iz Sarajeva, poput (kandidata za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH) Emira Suljagića dižu galamu oko toga, a uopće ne znaju kako Željezno Polje i sad pripada Žepču. Misle da je to općina Zenica. Pa to je naša općina i to je moje stanovništvo, moji ljudi – kaže Zovko. Podsjeća kako je 23. srpnja donesen Zakon o dodjeli zemljišta koji je tek neki dan objavljen u Službenim novinama i stupio na snagu. Sad se čeka pravilnik o natječaju Ministarstva pravosuđa FBiH koje bi ga trebalo donijeti za petnaestak dana, a koji treba odrediti kako se zemljište dijeli.

- Čim budemo imali pravilnik, krenut ćemo u dodjelu zemljišta. Ali, pravo na zemljište ima samo onaj koji nema svoje. Mi imamo ljude koji imaju zemljište i već sutra mogu početi graditi kuću donatorskim sredstvima, a traže drugo. Posebno imamo bezobrazne zahtjeve gdje bi sad njih svih 75 željelo zemljište i kuće na jednome mjestu, da se ne razdvajaju. To je prava istina – kaže načelnik Žepča.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 17 kol 2014, 22:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ne mogu muslimani bez cirkusa. I birali bi najbolje placeve.

Citat:
Državno zemljište nije etnički ekskluzivitet i ratni plijen
Žepačka Polja: Kuće bi se tu mogle izgraditi do zime

Nezadovoljni učinjenim na rješavanju problema ugroženih stanovnika Željeznog Polja koji su u majskim poplavama ostali bez domova i odlukom Općinskog vijeća da se njihova životna sudbina rješava sa kupovinom zemlje na neispitanim i nepristupačnim dijelovima, Udruženje " Željezno Polje-Opstanak" odlučilo je uputiti otvoreno pismo višim nivoima vlasti ali i međunarodnim institucijama.

Protesti pred zgradom Općine u Žepču traju već petnaestak dana i trajat će sve do ispunjenja uslova koje traže porodice koje su ostale bez svojih domova. Prema riječima Muhameda Sinanovića odlučili su se na otvoreno pismo jer su shvatili da lokalne vlasti neće i ne žele razumjeti te da na višim razinama imaju više razumjevanja za zahtjeve.

Sinanović: I dalje se insistira na gradnji u blizini prijašnjih domova koje je klizište odnijelo

- Mi već dva mjeseca, a sada i kroz otvoreno pismo insistiramo na primjeni Federalnog zakona o dodjeli državnog zemljišta i ništa drugo. Postojeće odluka Općinskog vijeća ne daju nikakvu mogućnost gradnje, a kamoli kako nas stalno uvjeravaju, da ćemo zimu dočekati u svojim novim domovima. Dva mjeseca je do prvih mrazeva. Tamo gdje nam Općina nudi placeve treba ispitati teren, nema putne komunikacije, lokacije ne daju nikavu mogućnost transporta građevinskog materijala i to su samo od nekih razloga što ne vidimo mogućnost da do zime ponovo sjedimo u svojim kućama, a pogotovo što je za 4.000 maraka koliko daje Općina nemoguće naći parcelu za gradnju, kaže Sinanović.

U otvorenom pismu ali i kroz zvanične razgovore u Udruženju insistiraju na dodjeli državnog zemljišta u Žepačkim poljima i kantonalnom Rasadniku u Žepču. Kako kaže predsjednik Sinanović ove dvije lokacije garantuju sigurnu i brzu gradanju stambenih objekata.

- U zvaničnim razgovorima naših predstavnika iz Željeznog Polja niko ne želi da potencira ove dvije lokacije i dalje se insistira na gradnji u blizini prijašnjih domova koje je klizište odnijelo. Imam osjećaj, shodno ponuđenim prijedlozima, da su i predstavnici kantonalne vlasti u dosluhu sa općinskim te se insistira na nečemu što ne ide u korist stanovnika, nego protiv njih, ističe Sinanović.

Predsjednik Udruženja kaže kako Udruženju nije cilj da izaziva nacionalnu netrpeljivost, jer njegov cilj je prevashodno borba za ugroženo stanovništvo ali prema njegovim riječima ima utisak da neki kontaminirani umovi dvadeset i više godina parcipiraju državno zemljište BiH kao etnički ekskluzivitet i ratni plijen.

Otvorenim pismom, Udruženje " Željezno Polje-Opstanak" pozvalo je više nivoe vlasti na razgovor o primjeni donešenog zakona o dodjeli državnog zemljišta na općini Žepče.

Rasadnik: Realna mogućnost gradnje

U Udruženju kažu kako donatora za gradnju kuća ima, oni čekaju, ali pitanje je do kada. Stanovništvo koje je ostalo bez domova uglavnom je nezaposleno i ne može po općinskim prijedlozima da sufinasira kupovinu placeva za gradnju. Zato se i insistira na primjeni zakona o dodjeli državne zemlje na lokacijama Žepačkog Polja i Rasadnika koje daju realnu mogućnost da do zime kuće budu izgrađene.

Sinanović ističe da će svi oni koji su izgubili svoje domove i dalje mirno u postavljenim šatorima protestovati i da će protesti biti obustavljeni samo iz dva razloga, ukoliko se ispune uslovi o dodjeli državnog zemljišta i u slučaju bolesti onih koji protestuju.

Naime, kiša, hladne noći i neuslovni šatori već pomalo uzimaju danak kod onih koji protestuju pred Općinom. Ali svi su odlučni da neće odstupiti jer i onako drugog izbora nemaju, pa im je bolje pred Općinom u šatoru nego u klizištem pogođenom Željeznom Polju.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 19 kol 2014, 09:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 lis 2013, 08:36
Postovi: 791
Eto to je zahvalnost ljudi u nevolji. Nije dovoljno da dobiju zemlju i građevni materijal već moraju biti svi skupa po mogučnosti u centru grada i da im se isplačuje do petog koljena socijala zbog pretrpljene boli i da ne moraju radit. A *** populističko Suljagić skupa s Sejdom Komšićem će nakon ovih izbora morat naći još žešću propagandu da politički prežive.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 02 ruj 2014, 11:20 
Offline

Pridružen/a: 06 tra 2014, 16:38
Postovi: 261
U to nismo ni sumnjali. Bošnjački mafijaši već mjesecima skakuću od sreće - pare im s neba padoše. :wink

slika

Marinko Čavara, potpredsjednik HDZ-a BiH
Nikšić je novac za pomoć poplavljenima stavio pod punu stranačku kontrolu
- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/131982/niksic ... TY9MV.dpuf
http://www.avaz.ba/clanak/131982/niksic ... u-kontrolu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 02 ruj 2014, 12:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
Kako su mediji i NVO organizacije potpomognute američkim parama ponavljale i lagale kako su poplave ujedinile narode, toliko iste te ne govore da ih je više Ceca na koncertu u Saraj'vu ujedinila, dapače se dignuli na zadnje. :laugh Nisam ja fan Cece, dapače, ali činjenice su činjenice.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 02 ruj 2014, 18:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Pa sad Junuze i nije baš da jeste. Drugar poštovalac te vrste muzike je bio u prvim redovima i kako je dao referat procenat nesrpske publike je ispod svih očekivanja. Razlog nije to što ne bi rado došli gledati i slušati Cecu, već zbog toga što su ih komšije prepale da im više nikada neće dopustiti sopstvenu wc školjku, e sad, ne bih ulazio u detalje.
Kako god, nažalost ništa nije urađeno da se sanira tamo gdje je to potrebno, a opet narod ko narod čini sve kako bi još više uništio životnu sredinu, pa možda i zaslužuje ove nepogode i štete, koliko god to zvučalno idiotski u ovom trenutku.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 02 ruj 2014, 20:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
Bas sam u nedjelju prosao Dobojem. Raja se kupa Na bazenu... ne vidi se nista. Cak se i u Z. Polju malo toga vidi od stete.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 04 ruj 2014, 11:43 
Offline

Pridružen/a: 29 ožu 2013, 06:32
Postovi: 6304
Bobovac je napisao/la:
Kad čovjek god pomisli da ne može biti gore u ovoj qoorchevoj zemlji onda se priroda pobrine da može.

Mada evo, barem nema požara ovo ljeto.

Nema ni meni najdraže prirodne nepogode - suše.

Zato će iduće godine sve da gori... staro rastinje od ove godine je ostalo neizgoreno.

Kako si ti mudar čovečuljak al vidim da si malo opterećen Srbima da ti nije mati rekla ko ti je ćaća?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 05 ruj 2014, 22:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
Sad gledao Neletov interview i isprica vic koji nisam cuo.

Pita dijete Muju: Babo mogu li se igrat vani. Kaze Mujo: Mozes ali nemoj duboko.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 22 ruj 2014, 13:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Dosta otvorena i jasna kritika.

Citat:
Blog američkih diplomata u BiH: Nečuveno! Četiri mjeseca nakon poplava političari u BiH nemaju ni plan niti ideju za oporavak
Objavljeno: 18. 09. 2014 - 16:20 Novosti » Iz minute u minutu A A A Times Arial 70

David Barth, direktor misije Američke agencije za međunarodni razvoj u Bosni i Hercegovini i pukovnik Scott Miller, vojni ataše SAD-a objavili su na blogu komentar, koji bez korekcija prenosimo u cjelosti:

Iako šef razvojne agencije i viši savjetnik u američkoj vojsci imaju različite odgovornosti i partnere, obojica smo se lično uvjerili u nesposobnost vlasti u Bosni i Hercegovini, na svim nivoima, da odgovore na potrebe građana. Tragične poplave su porodicama oduzele dvije najpotrebnije stvari – sigurnost sopstvenog doma i produktivno zaposlenje. Ali, političari u BiH su se pokazali nesposobnim ili nespremnim da prate napore međunarodne zajednice, makar i sa pola intenziteta, odlučujući da se ponašaju po svom standardnom običaju favoritizma, interesa stranke, tajnih dogovora i prebacivanja krivice na drugog.

Na donatorskoj konferenciji održanoj u julu, međunarodna zajednica je osigurala više od 800 miliona eura u cilju pomoći poplavljenim područjima. Više od 100 miliona eura od tih sredstava je već potrošeno na humanitarnu pomoć koju je međunarodna zajednica uputila neposredno nakon poplava ili na projekte obnove i oporavka od poplava. Međutim, međunarodne institucije su vlastima BiH obezbijedile više od pola milijarde eura za pomoć i oporavak od poplava. Malo je šta od tog novca stiglo do ugroženih građana ili opština. Četiri je mjeseca prošlo od prvih poplava, a bh. političari niti imaju kakav plan, niti čak ozbiljnu ideju koju bi mogli ponuditi za oporavak. Žrtve poplava skoro ništa nisu dobile osim praznih obećanja i izgovora od svojih lidera. Umjesto toga, ti isti lideri su brzo iskoristili međunarodnu pomoć da napune vreće kojima pokrivaju postojeće rupe u budžetu koje su nastale kao rezultat njihove politike, a vrlo malo sredstava je otišlo za pomoć poplavljenim. A sada traže preostala sredstva?

Svaki učenik iz poplavljenih područja moći će se ovaj mjesec vratiti u školu, jer su se Evropska unija i Ujedinjene nacije potrudile da brzo saniraju štete u školama. Hiljade preduzeća i poljoprivrednika će se moći vratiti produktivnom radu jer su se USAID, Vlada Švedske, Vlada Norveške i druge organizacije potrudile da pomognu ponovnom pokretanju biznisa. Osnovna infrastruktura, poput mostova, vodovoda i puteva je brzo popravljena zahvaljujući zajedničkim naporima međunarodne zajednice. Ali, šta su same bh. vlasti uradile na tom polju?

Jasno je da ima i svijetlih primjera. Oružane snage BiH, osoblje Civilne zaštite, volonteri, angažovali su se hrabro i neumorno u prvim danima nakon poplava. OS BiH i dalje provode aktivnosti, te sada rade na projektima deminiranja, čišćenja puteva i na obnovi infrastrukture. Ministarstvo finansija i Centralna banka su brzo reagovali da bi oslobodili fondove USAID-a sa ciljem implementiranja naših najhitnijih projekata. I mi i građani BiH smo im zahvalni na tome.

U poplavljenim područjima su se rafting klubovi, lokalne grupe, dijaspora i određeni opštinski lideri angažovali kako bi jedni drugima pomogli bez obzira na njihovu etničku, vjersku ili političku pripadnost. Nažalost, ova nastojanja ignorisali su političari koji su izgradili lične imperije ponavljajući priče o tome kako razlike među etničkim grupama ne dopuštaju zajedničko funkcionisanje, priče o prošlim neprijateljstvima i viktimizaciji. Građani ove zemlje to prepoznaju kao političke taktike korištene u prošlosti da bi manipulisali, zavadili i kontrolisali ljude. Građani znaju da njihovi političari koriste zastrašivanje i nesigurnost kako bi izbjegli transparentnost i odgovornost. To teško da može biti recept za prosperitetnu i uspješnu budućnost na koju djeca BiH imaju pravo.

Sudija Vrhovnog suda SAD, Louis Brandeis, poznat je po izreci ”sunčeva svjetlost je najbolji dezinficijens”. Iako nam svakako treba više sunčeve svjetlosti, on sigurno nije govorio o vremenskim prilikama. Njegova poruka je da transparentnost najbolje osigurava da se javne politike izvršavaju u skladu sa javnim interesom. Međunarodna zajednica može opravdati svaki svoj trošak. Mogu li to tvrditi i političari u BiH? Građani znaju istinu i moraju biti spremni zahtijevati više.

Oktobarski izbori su prilika da građani iskažu svoje stavove i odaberu budućnost kakvu žele. Poplave su otkrile nebrojene primjere onog najboljeg u reakcijama običnih ljudi u BiH i najgoreg u reakcijama političarima. Građani BiH zaslužuju bolje i za sebe, i za svoju djecu i unuke. Jedini način da se to desi jeste kroz zahtijevanje odgovornosti – i traženje da se tog standarda pridržavaju pobjednici na sljedećim izborima.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 22 ruj 2014, 13:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ovako islamisti i turkofili Brote reagiraju.

Citat:
Lagumdžija ljut zbog kritika Amerikanaca: Nismo budale kojima se svako može praviti pametan
Objavljeno: 19. 09. 2014 - 19:55 Novosti » Iz minute u minutu A A A Times Arial 24

Nakon što su direktor Misije USAID-a u BiH Dejvid Bart (David Barth) i vojni ataše Skot Miler (Scott Miller) u četvrtak objavili blog pod naslovom "Nečuveno", u kojem su krajnje argumentirano i dobronamjerno iznijeli tvrdnje da su se lično uvjerili u nesposobnost vlasti te da žrtve poplava u našoj zemlji skoro ništa nisu dobile poslije majskih poplava osim obećanja i izgovora, kao i da građani BiH zaslužuju bolje za sebe, svoju djecu i unuke, krajnje revoltirano danas je odgovorio predsjednik Socijaldemokratske partije (SDP), šef bh. diplomatije i de facto prvi čovjek izvršne vlasti u Federaciji BiH Zlatko Lagumdžija.

Diplomatske norme

Lagumdžija je na svom blogu ocijenio da se može složiti s brigom dužnosnika Američke ambasade što pomoć žrtvama od poplava u BiH nije bila pravovremena, to jest što nije stigla do svih onako kako se očekivalo.

- Nažalost, zaboravili su da spomenu, i to da se mi u BiH nismo borili samo protiv poplava, nego i protiv birokratskih nepogoda koje su generirane činjenicom da imamo najsloženiji politički sistem sa trinaest nesinhroniziranih nivoa vlasti i sa velikim problemom preklapanja nadležnosti. Bilo bi fer da su podsjetili javnost i na to kako je taj sistem u Dejtonu napravljen. No ono što kao ministar vanjskih poslova smatram nečuvenim iskakanjem iz diplomatskih normi ponašanja jeste potpuno izvrtanje činjenica kako bi se potkrijepio opasan i pogrešan narativ da su svi političari u BiH isti i uz to nesposobni -ljutito je diplomatima poručio Lagumdžija.

Objavite činjenice

Ne bi nam bilo naodmet, dodao je Lagumdžija, bolja koordinacija svih nas koji u obnovi zemlje možemo uspjeti samo ujedinjeni.

- Isto tako ih sve pozivam da sve propuste, kao i bilo kakvo netransparentno djelovanje domaćih i međunarodnih institucija javno i argumentovano objave sa svim konkretnim imenima i činjenicama. Nismo svi isti. Ni mi, ni oni. Nečuveno je tvrditi da su svi isti. I oni i mi. Hvala svima koji nam pomažu ili to žele, ali to ne znači da nam treba držati predavanje svako onaj ko misli da o nama i našoj zemlji zna više od svih nas. Nismo svi isti. A naročito nismo budale kojima se svako može praviti pametan - konstatirao je na blogu Lagumdžija.

Krpljenje rupa

Potvrdio je su međunarodne institucije stavile na raspolaganje BiH na donatorskoj konferenciji više od pola milijarde eura, ali je tačno i to da se taj novac ne uplaćuje vlastima u BiH, nego preko međunarodnih organizacija, koje će same ili zajedno s lokalnim vlastima raditi na konkretnim projektima.

- Nevjerovatno je baviti se ovoliko ozbiljnom temom i davati paušalne ocjene da su donatorska sredstva otišla na krpljenje budžetskih rupa. Nije tačno da vlasti nemaju nikakav plan i nikakvu ideju kako da pomognu žrtvama. Urađeno je dosta. Mnogo više za uraditi je pred nama - naveo je, između ostalog, predsjednik SDP-a.

SDA za sada mudro šuti

Za razliku od Lagumdžije, Stranka demokratske akcije (SDA) danas nije reagirala na argumentirane stavove američkih diplomata, a hoće li to učiniti, pokazat će dani koji dolaze. No, SDA za sad mudro šuti.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poplave u BiH 2014.
PostPostano: 22 ruj 2014, 14:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Đemosajd...đemosajd...ne pomaže im više.

Citat:
Kandidat SDP-a Bakir Hadžiomerović osuo paljbu po Amerikancima
Objavljeno: 21. 09. 2014 - 18:29 Novosti » Izbori 2014 A A A Times Arial 31


Bakir Hadžiomerović, SDP-ov kandidat za člana Predsjedništva BiH, u svom obraćanju građanima u Zeničko-dobojskom kantonu, na skupovima u Kaknju i Zavidovićima, preksinoć je osuo paljbu na američke diplomate Davida Bartha i Scotta Millera koji su kritizirali nerad bh. vlasti.

- Nedopustivo je da trećerazredne birokrate vode predizbornu kampanju za neke druge političke stranke i drže predavanja bazirana na muci naših naroda, isto kao da ova zemlja nema svoje institucije - kazao je Hadžiomerović.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2539 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 ... 102  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 385 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO