caruga je napisao/la:
Hvala dr.Lecter na više nego jasnom pojašnjenju kroz prve četiri točke vašeg posta...
U točki 5. kažete:
Radi se o tri-četiri vrste raka, koji imaju doista zabrinjavajući porast incidence.
Koje su to vrste?
Pitam jer primjetih da je u Brotnju najviše oboljelih od raka na limfnim čvorovima,želucu i plućima kod muškaraca,dok kod žena prednjači rak dojke,a česta su i pluća pa čak i jetra...[/i]
Mada je ovo podforum politika, samo ću probati kratko pojasniti.
Idemo prvo brojke.
Po statističkim izvješćima HNŽ je po incidenciji malignih bolesti na drugom mjestu u FBiH (odmah iza goraždanskog kantona) s indeksom strukture 12,4% i 213,5 oboljelih na 100 000 stanovnika. Kao ilustraciju, navesti ću ZHŽ - 125,5 oboljelih na 100 000 stanovnika ili Posavsku županiju sa svega 84,7 oboljela na 100 000 stanovnika.
Doduše ovo su podatci za 2008. koji su već jednom vraćeni na doradu zbog relativno velikih propusta u prikupljanju. Po mojoj skromnoj ocjeni, ovaj broj bi se mogao uvećati za 20%.
E sad o vrstama.
1. U Hercegovini, koja je po višestoljetnoj tradiciji ''pušački'' kraj, u kojoj živi narod koji njeguje kult uzgoja duhana i navike pušenja, dominira rak pluća (najčešće planocelularni, za koji se inače znanstvenici slažu da je u njegovoj etiologiji dominantan rizični čimbenik pušenje ali i muški spol). Tako da u ukupnom morbiditetu zloćudnih bolesti u HNŽ-u, rak pluća sudjeluje u 20% novooboljelih. Interesantno je da je ta pojava zabilježena u gotovo cijeloj južnoj Europi, to jest u zemljama koje su pod utjecajem mediteranskog podneblja. (npr. - najdominanniji rak u Japanu, Kini, Filipinima i drl. je rak želudca. Zagađenje oceana i samim tim kontaminacija živih bića koja se konzumiraju iz njih, u društvima koja svoju gastronomsku kulturu temelje na plodovima mora, podiže svakodnevno incidencu raka probavnih organa do zabrinjavajuće razine.
2. Drugi rak po učestalosti u HNŽ je rak dojke (10%). Razlog sam naveo - povećan skrining rizičnih skupina žena i samim tim i veća otkrivenost novih slučajeva. Dešava se jedan pozitivan trenutak, to jest, postupno uvođenje zdravog načina razmišljanja u žena i njihova, hajdemo reći - urbanizacija, na način da tu depistažnu pretragu (mamografija i UZ dojke) ali i PAPA test, sve više doživljavaju kao rutinsku i prirodnu obvezu.
3. Dobro si naveo gore - limfatički sustav. Po meni jedan sasvim novi izazov u onkološkoj epidemiologiji. Izrazit porast incidencije u muške djece. Dalje, nekadašnja medicina je poznavala samo dva temeljna oblika ove vrste malignih bolesti (Hodgkin i nonHodgkin). Danas smo svjedoci čitavog zamršenog niza raznih oblika limfatičkog tipa ove bolesti. Broj slučajeva u odnosu na stanje od prije recimo 10 godina je višestruko uvećan. Po meni je ipak razlog osuvremenjavanje invazivne i radiološke dijagnostike, ali i stvano izrazit porast kvalitete i proširenje naših patohistocitoloških pretraga u KB Mostar, ali i naša relativna dijagnostička neovisnost o drugim kliničkim centrima (što nam je prije stvaralo velike probleme ali i umanjivalo incidencu).
Auu. Baš sam se raspričao. Imam nekog posla a o ovome se može na podforumu zdravlje ili slično.