HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 12:40.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 26 sij 2020, 14:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:37
Postovi: 79
Prvo, želim postaviti osnovna pravila za temu da ne bi odmah otišli offtopic ili se prepucavali.

1. Tema je o identitetu, politici i potencijalu Hercegovine. Tema je primarno sociološke naravi i cilj je diskutirati identitet u Hercegovini i njene potencijale.
2. Rasprava o temi nije nikakva izdaja Hrvata u Središnjoj Bosni, Posavini ili Hrvatskoj, niti se ovime zagovara posebna politika Hercegovačkih Hrvata. Ja vidim sve Hrvate kao dio jednog nacionalnog bića, ali to ne znači da ne možemo u okviru mentalne vježbe raspravljati o regionalnim dinamikama ili zašto se određeni scenarij (nije) dogodio.
3. Molim vas da se ne igrate kartanja, tome na ovoj temi nije mjesto. Ja sam postavio zemljovid da bi predočio o kojem području govorim. U njega sam uključio hrvatsko područje Huma i Završja. Mislio sam se da li ubaciti i Grahovo i Glamoč, ali pošto su dio starog Tropolja i Hrvati tu čine 25% stanovništva a obje općine zajedno nemaju ni 4.000 stanovnika, na kraju sam ih uključio.
4. Ako imate problema s mnom osobno, slobodno mi se javite privatnom porukom i ako vam kritike stoje ja ću obrisati postove ili ugasiti profil, samo nemojte zatrolati temu.

Sad kada smo postavili pravila, htio bih otvoriti temu.

Na temu me je ponukao razgovor s prijateljem oko regionalnih identiteta i njihove važnosti. Osobno, meni je moj hercegovački regionalni identitet skoro podjedanko važan kao moj hrvatski nacionalni identitet i mislim da se savršeno nadopunjuju. Znam puno Hercegovaca koji kao i ja, kada pričamo s ostalim Hrvatima, uvijek s ponosom kažemo da smo Hercegovci kada nas pitaju što smo. Naravno, tu je i podrazumjevanje da smo u isto vrijeme i Hrvati.

U tom razgovoru smo se pitali kako bi Hercegovina izgledala da sutra postane nezavisna država. Iz toga su proizašla veoma zanimljiva pitanja i razmišljanja o društvu, prioritetima i dinamici u Hercegovini, ali prvo želim postaviti neke parametre te zamišljene nezavisne Hercegovine prije nego što postavim pitanja za diskusiju.

Privitak:
Hercegovina.png
Hercegovina.png [ 24.02 KiB | Pogledano 4333 put/a. ]


Prvo, nerelano je da Hercegovina ikada bude nezavisna država, jer i da se BiH sutra mirno raspadne, Hercegovci bi uvijek htjeli postati dio RH (skupa s Posavljacima i Hrvatima u Središnjoj Bosni) nego biti ono Hrvatskoj što je San Marino Italiji. No, u ovom scenariju hajmo reći da RH odbija anektirati Hercegovinu jer ne žele još 200.000 konzervativnih glasača u državi ili se Imotski dignuo na noge jer ne žele da im Posušaci preuzmu titulu „najpoduzetnijih“ ljudi u RH. Nije bitno. Hercegovina mora sama organizirati državu. Ima li ona za to kapaciteta? Ja mislim da ima više kapaciteta nego ostatak Federacije skupa, ali krenimo redom.

Hrvatski dio Hercegovine (sa Završjem) ima oko 8.100 km2. To je negdje oko 60% teritorije Crne Gore, i samo 1.000 km2 manje od Cipra.

Ukupan broj stanovnika (na početku 2020.) je oko 245 tisuća stanovnika, od toga 215 tisuća Hrvata (88%), 22 tisuće Bošnjaka (9%), 5 tisuća Srba (2%), i 3 tisuće Ostalih (1%). Homogenost stanovništva je na razini Hrvatske, a za usporedbu postotak Crnogoraca u Crnoj Gori je samo 45% (ima ih tek nešto manje od 280 tisuća). Broj stanovnika bi bio oko 40% stanovništva Crne Gore. U takvoj državi bi se našlo oko 62% svih Hrvata u BiH danas.

BiH Hrvati imaju stopu urbanosti oko 30%. Hercegovina bi imala sličnu stopu urbanosti, na relativno kompaktnom i prometno povezanom prostoru.

Što se tiče institucija, Hercegovina bi imala jedan (relativno) veliki urbani centar sa sveučilištom i kliničkom bolnicom. Tu je i elektroprivreda koja ima kapacitete proizvesti svu potrebnu električnu energiju bez uvoza. Nadalje, tu je i pošta, a na kantonalnoj razini su i skoro sve ostale institucije potrebne državi (školstvo, zdrastvo, socijalna skrb, policija, sudstvo, itd.) koji već funkcioniraju. Što se tiče simbola, najprilagodnije bi bilo vratiti povijesni barjak Hercegovine (Vojvodstva Svetog Save) iz vremena Stjepana Kosače koji izgleda kao dvije zastave Švicarske, jedna na drugoj. Dva križa za Balkansku Švicarsku. Identitet (Hercegovački) već postoji, a u sportu bi bili nesrazmjerno dobri s obzirom na broj stanovnika, prvenstveno u rukometu, tenisu i nogometu.

Što se tiče BDP-a, to je teško procijeniti zbog puno razloga, ali nominalni BDP je negdje oko $10.000 po stanovniku (po podacima koje je Robelec dao na drugoj temi o ekonomiji Hercegovine). Za usporedbu, u Crnoj gori je oko $9.400, a u BiH tek oko $6.100. To je također veći nominalni BDP po glavi stanovnika od članice EU-a Bugarske. Jedina zemlja u okruženju s većim standardom je Hrvatska. Turizam bi bio značajna grana ekonomije, slično kao i u Hrvatskoj.

Još bi se dalo dosta toga napisati, ali da skratimo, ovo su pitanja na koje sam na kraju došao. Mislim da odgovaranjem na njih možemo puno toga spoznati i o našoj trenutnoj situaciji i o potencijalima (izvan ovog ŠBBKBB scenarija).

1. Ima li Hercegovina veći potencijal da bude uspješna država (ekonomski, društveno, znanstveno, sportski) nego bošnjački prostor u FBiH, koji je skoro pet puta brojniji? Zašto? Bi li bila uspješnija država od Crne Gore? Bi li dugoročno prestigla Hrvatsku?

2. Zašto Hrvati Hercegovine baš nikada nisu htjeli postati vlastita država, već je uvijek krajnji cilj biti dio RH? To jest, zašto cilj nikada nije bio biti San Marino, već biti Sicilija ili Kalabrija? Zašto cilj nije bio postati Hrvatskoj ono što je Crna Gora Srbiji, a postojao je snažni regionalni identitet? Bi li sutra Hrvati Hercegovine, da mogu birati, izabrali RH ili nezavisnost?

3. Bi li poduzetništvo u Hercegovini i dalje bilo toliko uspješno bez export/import potencijala za cijelu BiH? Koliki je razvojni potencijal da porezi ostaju u Hercegovini umjesto što idu u Sarajevo? Bi li poduzetnici i dalje bili kreativni u računovodstvu i da li bi se smanjila siva ekonomija da je Hercegovina nezavisna?

4. Bi li HDZ opstao kao glavna politička opcija u Hercegovini? U kojem smjeru bi se kretala politička scena? Bi li za 5 godina u takvoj Hercegovini srastala barem jedna snažna socijal-demokratska stranka? Bi li stanovnci glasali manje konzervativno?

5. Što bi bilo s korupcijom, uhljebljivanjem i nepotizmom? Bi li se smanjio, ili ostao na istoj razini? Bi li administracija bili razumna, ili prenapuhana kao u Hrvatskoj?

6. Što bi bila glavna prepreka razvoju i uspješnosti takve države? Kakav bi odnos imala prema Hrvatskoj? Bi li Hrvatska de facto odlučivala sve? Kakav bi odnos bio prema Srbiji, a kakav prema bošnjačkoj nacionalnoj državi?

7. Bi li Hrvati Hercegovine još uvijek igrali rukomet i nogomet za Hrvatsku, ili bi gradili snažne Hercegovačke nacionalne timove? Koliko bi nam značilo biti Hercegovac, a koliko biti Hrvat? Bi li bili spremni žrtvovali sve za Hrvatsku ako treba, ili bi prvo gledali na Hercegovinu i njene interese?

8. Bi li se Hrvati i dalje iseljavali s tog područja, ili bi imali pozitivni migracijski saldo? Koja je najmanja razina stanovništva koja bi bez problema mogla dugoročno prosperirati na tom području, a koja najveća?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 26 sij 2020, 15:45 
Offline

Pridružen/a: 13 sij 2020, 18:34
Postovi: 3772
Ne bih da mnogo smetam jer se ova tema tice Hrvata, ali ime ne stoji. Jer geografski u Hercegovinu spada i srpski deo koji je danas podeljen izmedju Republike Srpske i Crne Gore. Cak i mali deo Srbije (Prijepolje). Niksic, Herceg Novi, Pljevlja, Foca, Trebinje. Sve to spada u geografsku Hercegovinu. Tako da bi tema trebala da se zove obnova drzavnosti Hrvatske Hercegovine, Herceg-Bosne, Zapadne Hercegovine ili nekako slicno.
Privitak:
Stefan_Vukčić_i_rat_u_Zeti_1441.jpg
Stefan_Vukčić_i_rat_u_Zeti_1441.jpg [ 84.55 KiB | Pogledano 4254 put/a. ]

Privitak:
hercegovina.gif
hercegovina.gif [ 8.5 KiB | Pogledano 4254 put/a. ]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 26 sij 2020, 17:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
Necu komentirati ostalo, iako ti se ideja cini zanimljiva i dobra je tema. Ali uvijek me izbaci iz takta kad netko ubaci Kupres, Livno pa i Duvno u Hercegovinu. A ti si jos dodao i Glamoc i Hercegovacko Grahovo. :punk


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 26 sij 2020, 19:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:37
Postovi: 79
Što se tiče imena i prostora, krenuo sam od dvije pretpostavke. Prva je da bošnjački dio Hercegovine (Konjic i istočni dio mostarske i jablaničke općine) ne bi htio biti dio države gdje bi Bošnjaci bili manjina a Hrvati većina.Također, Bošnjački regionalni (hercegovački) identitet nije toliko razvijen kao hrvatski. S druge strane, mislio sam uključiti istočnu Hercegovinu (Trebinje, Ljubinje, Gacko, Berkoviće, Bileću i Nevesinje), ali ponovno, mislim da bi stanovnici istočne Hercegovine radije bili dio Srpske (ili Srbije) nego manjina u nekoj nezavisnoj Hercegovini. Tako je sve ostalo na hrvatskom prostoru u Hercegovini i Završju.

Da, u uvodu sam naveo da nisam mislio uključiti i GG (Livno, TG i Kupres su Završje, i iako posebni definitivno bliži Hercegovini po mentalitetu nego Bosni), ali sam na kraju uključio jer je Glamoč jedno od tri polja povijesnog Tropolja (zapadnih strana), a Grahovo je do druge Jugoslavije bilo dio Livanjske općine. Ali se slažem, možda sam pretjerao, ali to ne mijenja scenarij.

Poanta scenarija nije da se 100% složimo oko granica (hrvatske) Hercegovine, nego da kroz jedan ŠBBKBB scenarij analiziramo razloge za puno fenomena u Hercegovini (razlog za toliku želju biti dio RH, politička scena, ekonomski potencijali, identitet, itd.). U biti, kroz taj scenarij nezavisne Hercegovine (to jest njenog hrvatskog dijela, kao i dijela Završja) možemo bolje izanalizirati neke fenomene nego da ih sagledamo u trenutnom kontekstu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 26 sij 2020, 20:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Sa nezavisnom Zapadnom Hercegovinom bi definitivno jačao hercegovački nacionalni identitet koji bi sve više istiskivao hrvatsku nacionalnu osviještenost.

Taj hercegovački identitet bi se sve više poistovjećivao s autohtonim dinarskim genotipom, antičkim vremenima i Ilirima te bi odbacivao sve veze sa Slavenima.

Što se političkog i ekonomskog ustroja tiče, nekako najprirodnije bi Zapadnoj Hercegovini odgovarala korporativna vlast.

Za razliku od mnogih zavičajnih skupina na Balkanu, većina Hercegovaca na bogate i poduzetne ljude ne gleda s prezirom, već im se dive i gledaju kako bi i oni sami mogli postati uspješni i bogati.

Većina Hecegovaca nije zaražena sa socijalističkim mentalnim sklopom i ne bi bio nikakav problem nametnuti vlast koju bi činilo 100 najjačih domaćih poduzetnika u Zapadnoj Hercegovini i upravo taj privatni sektor koji je uspio u banana državi BiH bi najbolje znao utvrditi praktični razvoj jedne takve male države koja bi odmah po osnutku s takvim vlastima bila lišena PDV-a od 18% i mnogih poreza i jako brzo bi postala privlačna raznim ulagateljima i mnogobrojnoj hercegovačkoj dijaspori.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 26 sij 2020, 20:50 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
TG, Livno, Kupres, Grahovo, Glamoč spadaju u jadranski sliv i naravno da su prije Hercegovina nego Bosna ako se već mora birati između to dvoje. I po reljefu i po klimi i po društvu. Bosna počinje iza Kupreških vrata.

Taj prostor bi trebalo nazvati Visoka ili Gornja Hercegovina, a ispod Zavelima i Blidinja Donja ili Sredozemna Hercegovina.

Osnovao bih nove općine;
Međugorje sa središtem u Međugorju
Gornja Rama sa središtem u Rumbocima
Buško Jezero sa središtem u Prisoju
općinu i NP Blidinje sa središtem u Risovcu
općinu i NP Hutovo Blato sa središtem u Svitavi

Fokus na turizam, poljoprivredu, malo poduzetništvo, ulaganja u sport gdje bi gazili sve redom. Hercegovačka država bi bila nešto najdominantnije na planeti. U svakom pogledu. Imotski bi nam se referendumom priključio. Prodisali bi demografski pogotovo Visoka Hercegovina. Politički 10 desnih stranaka i jedna lijeva (Muslimani iz Livna i Ljubuškog).
Brutalna država bi to bila, naježim se od pomisli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 26 sij 2020, 21:18 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2013, 21:35
Postovi: 1362
Lokacija: u prolazu
Mogla bi to biti prosperitetna država, ukoliko se postigne konsenzus naroda.

Hrvati bi se trebali odreći Omiša, Imotskog i Prevlake, Crnogorci Kotora, Nikšića i Prijepolja, Srbi Trebinja, Bileće i Foče, a i

Bošnjaci bi popustili malo.

Nezavisna Hercegovina bi brzo ušla u euroatlantske asocijacije, što je za Bosnu još daleka budućnost.

_________________
When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace - Jimi Hendrix


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 26 sij 2020, 21:29 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
To bi bila 43. od 52 države u Europi po teritoriju, 47. od 52 prema stanovništvu. Lako moguće da bi dio Hrvata iz ostatka BiH postupno migrirao u ovu državu pa bi imala stabilnu demografiju, možda čak i blagi rast (u ekstremnom slučaju do 350 000 stanovnika čime bi pretekla Island). Po sportu, obrazovanju, energetici, BDP-u itd. ima veći potencijal od bošnjačkog prostora FBiH, a Hrvatskoj bi sigurno mogla parirati u dosta stvari. U Hercegovini je jak hrvatski identitet, vjerojatno jači nego u svim ostalim hrvatskim zemljama. Kad bi se odlučili za ovakvu malu državu sigurno bi prosperirali, a ostatak FBiH bi plakao za vama i vašim parama. Hercegovina bi preživjela i da ne ulazi u EU, ali bi vjerojatno ušla u NATO. HDZ bi i dalje ostao jak i vezao bi Hercegovinu čvrsto uz Hrvatsku. Korupcije bi bilo kao i uvijek, ali sve ovisi o samim ljudima. Ako se želi stvoriti ozbiljna država onda treba postojati čvrsta vladavina zakona inače bi vas stranci mogli razapeti i kompromitirati vaš ugled. Da bi mogli čuvati reputaciju, trebaju jaki saveznici, mudra diplomacija, jak brend. Mediji moraju biti pod domaćom kontrolom, priče o "neovisnim" zapravo jednoumnim tiranskim medijima koje kontroliraju stranci za svoje interese ostaviti maloj djeci za laku noć, da se ne dogodi isto što se nama u Hrvatskoj dogodilo. Prodaj medije strancima i dobit ćeš propagandu o tome kako si najkorumpiranija, najzaostalija rupčaga u svemiru i trebaš prihvatiti razne regionalne planove i slično + razvija se automazohistička kvislinška opozicija koja smatra da treba žrtvovati sve nacionalne interese u svrhu internacionalne solidarnosti. Glavna prepreka razvoju bi bili s jedne strane bošnjačka sabotaža, a s druge strane zapadno globalističko-hrvatska nastojanja da se država proda i podredi kolonijalnoj auto-destruktivnosti kao i RH. Prema Srbiji ni hladno ni vruče, prema Bošnjačkom trokutu burni odnosi, nekad na rubu eskalacije, ako već prije ne bi došlo do rata. Oni bi sigurno izmišljali da su im ugrožena prava, dok bi s druge strane držali naše pod opsadom i tjerali na iseljavanje (o tome se ne bi pričalo u njihovim medijima). Neki igrači bi išli za Hrvatsku, neki bi ostali. Ljudi bi se malo više fokusirali na sebe i manje bi gledali interese Hrvatske.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 26 sij 2020, 21:51 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2013, 16:10
Postovi: 3044
Dobro nisi rekao i da je Bihac u Hercegovini.Hercegovina vam se zavrsava na granici ZHK i kantona 10.Moje poreklo po majci je iz Vukovskog kod Kupresa,to nema nikakve veze sa Hercegovinom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 26 sij 2020, 21:57 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
chubura je napisao/la:
Dobro nisi rekao i da je Bihac u Hercegovini.Hercegovina vam se zavrsava na granici ZHK i kantona 10.Moje poreklo po majci je iz Vukovskog kod Kupresa,to nema nikakve veze sa Hercegovinom.Ovaj stavio i Drvar u Heecegovinu,koji biser-dijamant


Šta bi kritičari, da se zovemo Herceg-Tropolje?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 26 sij 2020, 21:59 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2013, 16:10
Postovi: 3044
Purger111 je napisao/la:
chubura je napisao/la:
Dobro nisi rekao i da je Bihac u Hercegovini.Hercegovina vam se zavrsava na granici ZHK i kantona 10.Moje poreklo po majci je iz Vukovskog kod Kupresa,to nema nikakve veze sa Hercegovinom.Ovaj stavio i Drvar u Heecegovinu,koji biser-dijamant


Šta bi kritičari, da se zovemo Herceg-Tropolje?

Stvar je u tome sta je geografski Hercegovina,a ne sta vi hocete da proglasite drzavom.Veci je po povrsini kanton 10 nego sva Hercegovina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 26 sij 2020, 22:52 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
Za ove kojima stvarno treba sve crtat.

slika
slika

Sad odjebite sa glupim doskočicama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 26 sij 2020, 22:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Što je s Ramom?

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 27 sij 2020, 00:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
Politikant je napisao/la:
Za ove kojima stvarno treba sve crtat.

slika
slika

Sad odjebite sa glupim doskočicama.


O cemu ti pricas? Kakve veze vode imaju s Hercegovinom? Je li Hercegovina dobila ime po nekoj rijeci? Ja ne znam tko iole priseban moze izjaviti da su Kupres ili Livno Hercegovina. Ti si otisao korak dalje pa omedjio i Bosansko Grahovo prakticki. :001_rolleyes Hercegovina je dobila naziv po Hercegu Kosaci, a njegova zemlja je ona karta gore sto ju je netko stavio. Nadalje, slicno je izgledao i Hercegovacki sandzak. Nikada, do prije evo 10 godina, nitko nije trpao te prostore u Hercegovinu. A moze se i Rama i Konjic isto izbaciti iz Hercegovine sto se mene tice. Dakle, govoreci o Zapadne Hercegovine, to je bas granica izmedju ZHŽ i K10, eventualno neka juzna duvanjska sela su pod Kosacom.

Uostalom, cemu toliko potreba fetisiziranja i trpanja svega u Hercegovinu? Je li bitno? Ako je, zasto? Ma dobro, eto moze onda i Jajce i Doboj u Hercegovinu. Mozete komotno trpat u Sumadiju ili Bavariju kad je nebitno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 27 sij 2020, 00:45 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
Pa da, po reljefu Rama i Konjic pa čak i Jablanica su prije Srednja Bosna nego Hercegovina. Na satelitskoj snimci se jasno vidi koja je granica 2 svijeta, Kupreška vrata- Raduša- Ljubuša- Vran- Sovićka vrata- Čvrsnica- Prenj. I baš zato obrni okreni Završje ide pod H a ne B. Rekao sam što sam imao i što je jasno svakome sa očima, nemojmo upropastiti čovjeku temu nego kad ste tako pametni ostavite koju na pitanja iz uvodnog posta, kakva bi država bila ekonomski, demografski, politički, itd., Granice su sporedna stvar, zna se što je jezgra svakako.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 27 sij 2020, 00:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Johnny Quid je napisao/la:
Prvo, želim postaviti osnovna pravila za temu da ne bi odmah otišli offtopic ili se prepucavali.

1. Tema je o identitetu, politici i potencijalu Hercegovine. Tema je primarno sociološke naravi i cilj je diskutirati identitet u Hercegovini i njene potencijale.
2. Rasprava o temi nije nikakva izdaja Hrvata u Središnjoj Bosni, Posavini ili Hrvatskoj, niti se ovime zagovara posebna politika Hercegovačkih Hrvata. Ja vidim sve Hrvate kao dio jednog nacionalnog bića, ali to ne znači da ne možemo u okviru mentalne vježbe raspravljati o regionalnim dinamikama ili zašto se određeni scenarij (nije) dogodio.
3. Molim vas da se ne igrate kartanja, tome na ovoj temi nije mjesto. Ja sam postavio zemljovid da bi predočio o kojem području govorim. U njega sam uključio hrvatsko područje Huma i Završja. Mislio sam se da li ubaciti i Grahovo i Glamoč, ali pošto su dio starog Tropolja i Hrvati tu čine 25% stanovništva a obje općine zajedno nemaju ni 4.000 stanovnika, na kraju sam ih uključio.
4. Ako imate problema s mnom osobno, slobodno mi se javite privatnom porukom i ako vam kritike stoje ja ću obrisati postove ili ugasiti profil, samo nemojte zatrolati temu.

Sad kada smo postavili pravila, htio bih otvoriti temu.

Na temu me je ponukao razgovor s prijateljem oko regionalnih identiteta i njihove važnosti. Osobno, meni je moj hercegovački regionalni identitet skoro podjedanko važan kao moj hrvatski nacionalni identitet i mislim da se savršeno nadopunjuju. Znam puno Hercegovaca koji kao i ja, kada pričamo s ostalim Hrvatima, uvijek s ponosom kažemo da smo Hercegovci kada nas pitaju što smo. Naravno, tu je i podrazumjevanje da smo u isto vrijeme i Hrvati.

U tom razgovoru smo se pitali kako bi Hercegovina izgledala da sutra postane nezavisna država. Iz toga su proizašla veoma zanimljiva pitanja i razmišljanja o društvu, prioritetima i dinamici u Hercegovini, ali prvo želim postaviti neke parametre te zamišljene nezavisne Hercegovine prije nego što postavim pitanja za diskusiju.

Privitak:
Hercegovina.png


Prvo, nerelano je da Hercegovina ikada bude nezavisna država, jer i da se BiH sutra mirno raspadne, Hercegovci bi uvijek htjeli postati dio RH (skupa s Posavljacima i Hrvatima u Središnjoj Bosni) nego biti ono Hrvatskoj što je San Marino Italiji. No, u ovom scenariju hajmo reći da RH odbija anektirati Hercegovinu jer ne žele još 200.000 konzervativnih glasača u državi ili se Imotski dignuo na noge jer ne žele da im Posušaci preuzmu titulu „najpoduzetnijih“ ljudi u RH. Nije bitno. Hercegovina mora sama organizirati državu. Ima li ona za to kapaciteta? Ja mislim da ima više kapaciteta nego ostatak Federacije skupa, ali krenimo redom.

Hrvatski dio Hercegovine (sa Završjem) ima oko 8.100 km2. To je negdje oko 60% teritorije Crne Gore, i samo 1.000 km2 manje od Cipra.

Ukupan broj stanovnika (na početku 2020.) je oko 245 tisuća stanovnika, od toga 215 tisuća Hrvata (88%), 22 tisuće Bošnjaka (9%), 5 tisuća Srba (2%), i 3 tisuće Ostalih (1%). Homogenost stanovništva je na razini Hrvatske, a za usporedbu postotak Crnogoraca u Crnoj Gori je samo 45% (ima ih tek nešto manje od 280 tisuća). Broj stanovnika bi bio oko 40% stanovništva Crne Gore. U takvoj državi bi se našlo oko 62% svih Hrvata u BiH danas.

BiH Hrvati imaju stopu urbanosti oko 30%. Hercegovina bi imala sličnu stopu urbanosti, na relativno kompaktnom i prometno povezanom prostoru.

Što se tiče institucija, Hercegovina bi imala jedan (relativno) veliki urbani centar sa sveučilištom i kliničkom bolnicom. Tu je i elektroprivreda koja ima kapacitete proizvesti svu potrebnu električnu energiju bez uvoza. Nadalje, tu je i pošta, a na kantonalnoj razini su i skoro sve ostale institucije potrebne državi (školstvo, zdrastvo, socijalna skrb, policija, sudstvo, itd.) koji već funkcioniraju. Što se tiče simbola, najprilagodnije bi bilo vratiti povijesni barjak Hercegovine (Vojvodstva Svetog Save) iz vremena Stjepana Kosače koji izgleda kao dvije zastave Švicarske, jedna na drugoj. Dva križa za Balkansku Švicarsku. Identitet (Hercegovački) već postoji, a u sportu bi bili nesrazmjerno dobri s obzirom na broj stanovnika, prvenstveno u rukometu, tenisu i nogometu.

Što se tiče BDP-a, to je teško procijeniti zbog puno razloga, ali nominalni BDP je negdje oko $10.000 po stanovniku (po podacima koje je Robelec dao na drugoj temi o ekonomiji Hercegovine). Za usporedbu, u Crnoj gori je oko $9.400, a u BiH tek oko $6.100. To je također veći nominalni BDP po glavi stanovnika od članice EU-a Bugarske. Jedina zemlja u okruženju s većim standardom je Hrvatska. Turizam bi bio značajna grana ekonomije, slično kao i u Hrvatskoj.

Još bi se dalo dosta toga napisati, ali da skratimo, ovo su pitanja na koje sam na kraju došao. Mislim da odgovaranjem na njih možemo puno toga spoznati i o našoj trenutnoj situaciji i o potencijalima (izvan ovog ŠBBKBB scenarija).

1. Ima li Hercegovina veći potencijal da bude uspješna država (ekonomski, društveno, znanstveno, sportski) nego bošnjački prostor u FBiH, koji je skoro pet puta brojniji? Zašto? Bi li bila uspješnija država od Crne Gore? Bi li dugoročno prestigla Hrvatsku?

2. Zašto Hrvati Hercegovine baš nikada nisu htjeli postati vlastita država, već je uvijek krajnji cilj biti dio RH? To jest, zašto cilj nikada nije bio biti San Marino, već biti Sicilija ili Kalabrija? Zašto cilj nije bio postati Hrvatskoj ono što je Crna Gora Srbiji, a postojao je snažni regionalni identitet? Bi li sutra Hrvati Hercegovine, da mogu birati, izabrali RH ili nezavisnost?

3. Bi li poduzetništvo u Hercegovini i dalje bilo toliko uspješno bez export/import potencijala za cijelu BiH? Koliki je razvojni potencijal da porezi ostaju u Hercegovini umjesto što idu u Sarajevo? Bi li poduzetnici i dalje bili kreativni u računovodstvu i da li bi se smanjila siva ekonomija da je Hercegovina nezavisna?

4. Bi li HDZ opstao kao glavna politička opcija u Hercegovini? U kojem smjeru bi se kretala politička scena? Bi li za 5 godina u takvoj Hercegovini srastala barem jedna snažna socijal-demokratska stranka? Bi li stanovnci glasali manje konzervativno?

5. Što bi bilo s korupcijom, uhljebljivanjem i nepotizmom? Bi li se smanjio, ili ostao na istoj razini? Bi li administracija bili razumna, ili prenapuhana kao u Hrvatskoj?

6. Što bi bila glavna prepreka razvoju i uspješnosti takve države? Kakav bi odnos imala prema Hrvatskoj? Bi li Hrvatska de facto odlučivala sve? Kakav bi odnos bio prema Srbiji, a kakav prema bošnjačkoj nacionalnoj državi?

7. Bi li Hrvati Hercegovine još uvijek igrali rukomet i nogomet za Hrvatsku, ili bi gradili snažne Hercegovačke nacionalne timove? Koliko bi nam značilo biti Hercegovac, a koliko biti Hrvat? Bi li bili spremni žrtvovali sve za Hrvatsku ako treba, ili bi prvo gledali na Hercegovinu i njene interese?

8. Bi li se Hrvati i dalje iseljavali s tog područja, ili bi imali pozitivni migracijski saldo? Koja je najmanja razina stanovništva koja bi bez problema mogla dugoročno prosperirati na tom području, a koja najveća?


Ajmo redom.
Prvo 0, u toj karti fali Drvar, komad Mostara i Jablanice je premali, taj komad bi htio i barem dio Uskoplja uzeti, itd....

1. Ima. Iako su to dobrim djelom pustopoljine slične Lici (DGG, a Livno, TG i Kupres bi bili zapadna Lika), tu postoji poduzetnički duh, pogotovo na jugu u zapadnoj Hercegovini.
Postoji i emigracija, dakle priljev stranih valuta.

2. Radi granice. To je područje koje ima potencijala, ali većina njih ovisi o RH. Hercegovina, pogotovo zapadna (od granice RH do Neretve), a nakon toga i jugozapadna (trokut Neretva-granica RS-RH, između Neretve, mora i pustih brda u zaleđu Dubrovnika) je zapravo "Turska Dalmacija".
Granica tu je neprirodna, to je "Bekija", polovina Imotskog polja koja je neprirodno podijeljena, rijeka Neretva i zaleđe Dubrovnika.
Na sjeveru je "druga Lika", koja je odvojena Dinarom (i Unom) i koja bi mogla biti prirodna cjelina, staro Završje/Tropolje, ali graniči s neprijateljskim entitetima, muslimani u Bihaću i Donjem Vakufu, kao i Srbi u staroj Plivi, džepu oko Mrkonjića.
To nije Kalabrija, to je pola Kalabrije, a s druge strane su Albanci i Bugari.

3. To se da riješiti raznoraznim trgovinskim sporazumima. Da se odvoji samo Hercegovina, ostalo bi 40% Hrvata u BiH koji bi bili tržište.

4. Ne bi. Razdjelili bi se. Vjerojatno bi se stvorile i socijal-demokratske stranke prije ili kasnije, da. Zašto bi u RH prosjek bio 800, a u Hercegovini 400 eura?

5. Premalo je ljudi, korupcija bi se povećala.

6. To bi bila proxy država RH. Sa Srbima bi vjerojatno bio šverc, s muslimanima, ovisi.
Pitanje je i što bi bilo s ostatkom federacije, a i kakve bi granice bile. Muslimani bi naravno pristali i na manje ovoga, oni bi odmah Hrvatima dali 3 hercegovačke (dakle i s Konjicom i Jablanicom i IstoĆnim) županije, te ostatke Posavine, samo za srednju Bosnu.
Od Srba bi tražili Mrkonjić, ili barem njegov južni dio bez samog grada, tako da bi spojili Bihać sa Sarajevom.
To je njihov san.
Jedinstveni bošnjakistan od Une do Drine.
Uz takvu granicu, Hercegovina ti graniči samo s Muslimanijom i sa Srbima kod Stoca i Ravnog. A ljudi dole baš i ne vole Trebinje, dok je sve iber njega pustoš.
I to je sve bez raspada Bošnjakistana koji slijedi, jer su već Bihać i Tuzla polupusti, a slijedi i egzodus i iz ostalih djelova. Da ne pričamo što bi bilo u srednjoj Bosni.
Ako bi se tamo osnovala hrvatska ili hrvatsko-muslimanska republika, recimo od SBŽa + neke eksklave, Usora, Žepče, Vareš, možda u drugim granicama, dobio bi se prostor za trgovinu.
Inače...

7. Više Hercegovaca bi živjelo u RH, nego u Hercegovini. Hercegovina bi eventualno mogla biti siromašniji rođak.

8. mislim da ti je neki minimum 150 tisuća, možda 100 tisuća ljudi.
Ali to ovisi o granicama i situaciji u susjedstvu...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 27 sij 2020, 00:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
robelec je napisao/la:
Sa nezavisnom Zapadnom Hercegovinom bi definitivno jačao hercegovački nacionalni identitet koji bi sve više istiskivao hrvatsku nacionalnu osviještenost.

Taj hercegovački identitet bi se sve više poistovjećivao s autohtonim dinarskim genotipom, antičkim vremenima i Ilirima te bi odbacivao sve veze sa Slavenima.

Ovo je netočno.
I2a je slavenska haplogrupa, imaš je više u Ukrajini, nego na cijelom balkanu.
robelec je napisao/la:
Što se političkog i ekonomskog ustroja tiče, nekako najprirodnije bi Zapadnoj Hercegovini odgovarala korporativna vlast.

Za razliku od mnogih zavičajnih skupina na Balkanu, većina Hercegovaca na bogate i poduzetne ljude ne gleda s prezirom, već im se dive i gledaju kako bi i oni sami mogli postati uspješni i bogati.

Većina Hecegovaca nije zaražena sa socijalističkim mentalnim sklopom i ne bi bio nikakav problem nametnuti vlast koju bi činilo 100 najjačih domaćih poduzetnika u Zapadnoj Hercegovini i upravo taj privatni sektor koji je uspio u banana državi BiH bi najbolje znao utvrditi praktični razvoj jedne takve male države koja bi odmah po osnutku s takvim vlastima bila lišena PDV-a od 18% i mnogih poreza i jako brzo bi postala privlačna raznim ulagateljima i mnogobrojnoj hercegovačkoj dijaspori.


Za ovo, uspješna država je ona koja ima dobre zakone.
Ovo bi mogao biti švercerski raj (znam da je predrasuda, ali svejedno :D), no uređena država s učinkovitim institucijama?
Nešto poput CG...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 27 sij 2020, 01:00 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Budući da bi to bila mala država mogla bi se pridružiti europskim monarhijama/kneževinama i tako dignuti svoj međunarodni ugled. Banovina Herceg-Bosna!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 27 sij 2020, 01:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Purger111 je napisao/la:
Budući da bi to bila mala država mogla bi se pridružiti europskim monarhijama/kneževinama i tako dignuti svoj međunarodni ugled. Banovina Herceg-Bosna!

Hercegbosna bi trebala biti duplo veća od ovoga :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 27 sij 2020, 01:07 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Ceha je napisao/la:
Purger111 je napisao/la:
Budući da bi to bila mala država mogla bi se pridružiti europskim monarhijama/kneževinama i tako dignuti svoj međunarodni ugled. Banovina Herceg-Bosna!

Hercegbosna bi trebala biti duplo veća od ovoga :D


Istina, ali s druge strane ako bi se zvala Banovina Zapadne Hercegovine, Rame i Tropolja (Banovina HRT), stranci bi mislili da smo neko otočje u Oceaniji kolonizirano od Rusa. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 27 sij 2020, 01:18 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
Purger111 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Hercegbosna bi trebala biti duplo veća od ovoga :D


Istina, ali s druge strane ako bi se zvala Banovina Zapadne Hercegovine, Rame i Tropolja (Banovina HRT), stranci bi mislili da smo neko otočje u Oceaniji kolonizirano od Rusa. :zubati


:D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 27 sij 2020, 01:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Purger111 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Hercegbosna bi trebala biti duplo veća od ovoga :D


Istina, ali s druge strane ako bi se zvala Banovina Zapadne Hercegovine, Rame i Tropolja (Banovina HRT), stranci bi mislili da smo neko otočje u Oceaniji kolonizirano od Rusa. :zubati


Ime za to područje je Zapadna Hercegovina.
Rama je dio Hercegovine, a Tropolje je Nova Hercegovina.

Evo link za probleme s granicama u fBiH. RS (osim ovo Mrkonjića) nisam dirao :D
https://imgur.com/a/omK0Myk


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 27 sij 2020, 01:41 
Offline

Pridružen/a: 13 sij 2020, 18:34
Postovi: 3772
Sto bi se uopste pravila nezavisna hrvatska Hercegovina? Valjda tamosnji Hrvati hoce u drzavu sa Hrvatskom. Jedino ako bi zbog stranih faktora morala da bude neka konfederacija sa muslimanskim delom Federcije i Republikom Srpskom. Doduse i to je vec po mnogim svedocenjima nudjeno 90-ih ali je Tudjman odbio jer bi tako morao da se odrekne srednjebosanskih Hrvata. E sad da li bi Hrvati Hercegovine to danas prihvatili da im Muslimani ponude? I time sveli Hrvate u srednjoj Bosni na status manjine. Ja mislim da ne bi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 27 sij 2020, 01:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
NSOS je napisao/la:
Sto bi se uopste pravila nezavisna hrvatska Hercegovina? Valjda tamosnji Hrvati hoce u drzavu sa Hrvatskom. Jedino ako bi zbog stranih faktora morala da bude neka konfederacija sa muslimanskim delom Federcije i Republikom Srpskom. Doduse i to je vec po mnogim svedocenjima nudjeno 90-ih ali je Tudjman odbio jer bi tako morao da se odrekne srednjebosanskih Hrvata. E sad da li bi Hrvati Hercegovine to danas prihvatili da im Muslimani ponude? I time sveli Hrvate u srednjoj Bosni na status manjine. Ja mislim da ne bi.

Ne bi.
Bolje rješenje za BiH je ovo.
https://imgur.com/a/koCd0Ry


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB – Obnova državnosti Hercegovine
PostPostano: 27 sij 2020, 01:49 
Offline

Pridružen/a: 13 sij 2020, 18:34
Postovi: 3772
A ta mapa predstavlja sta?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: crni_bombarder, Naša Kvačica, Teuton i 292 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO