HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 10:30.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 50 post(ov)a ] 

Kada je Hrvatima bilo najbolje u kontekstu navedenih parametara?
1. Austrougarska: 1878.-1918. 27%  27%  [ 15 ]
2. Kraljevina Jugoslavija do Banovine Hrvatske: 1918.-1939. 2%  2%  [ 1 ]
3. Banovina Hrvatska: 1939.-1941. 2%  2%  [ 1 ]
4. NDH: 1941.-1945. 4%  4%  [ 2 ]
5. SFRJ (SR BiH): 1945.-1990. 5%  5%  [ 3 ]
6. SR BiH nakon izbora: 1990.-1992. 7%  7%  [ 4 ]
7. HZ Herceg-Bosna: 1992.-1993. 4%  4%  [ 2 ]
8. HR Herceg-Bosna: 1993.-1994/5 15%  15%  [ 8 ]
9. Daytonska BiH do smrti Tuđmana: 1995.-2000. 27%  27%  [ 15 ]
10. Trenutno stanje: 2000.-? 7%  7%  [ 4 ]
Ukupno glasova : 55
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 29 kol 2013, 23:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
Ministry of Sound je napisao/la:
Parametri po kojim ocjenjujem kvalitetu života kolektiva su:

1. Nepostojanje ratnih sukoba (40%) (realno, ovo bi trebalo biti 100%, odnosno i najgori mir je bolji od "najboljeg" ratnog stanja, ali ne znam kako drukčije razlikovati ove periode)
2. Brojnost i udjel Hrvata (15%)
3. Politička moć u odnosu na ostala dva naroda (15%)
4. Količina autonomije hrvatskih prostora (10%)
5. Ekonomsko stanje hrvatskih prostora u odnosu na ostala dva naroda i RH (10%)
6. Postojanje institucija (kulturnih i obrazovnih) hrvatskog naroda (10%)

U kontekstu ovih parametara, ocjena 1990.-1992. (ocjene su relativne u odnosu na ostale opcije, dakle ako je max 10% za parametar, a taj je parametar najbolji u to doba, dobija maksimalnih 10%)

1. Nepostojanje ratnih sukoba (20%, jer je ovo doba u zlatnoj sredini od 10 nabrojanih perioda)
2. Brojnost i udjel Hrvata (7.5%), bolje od 4 perioda, gore od 5
3. Politička moć (10.5%), bolje je bilo samo za doba Banovine, NDH, HZ HB (ako gledamo BiH kao cjelinu, to isključuje HR HB)
4. Količina autonomije hrvatskih prostora (5%), zlatna sredina
5. Ekonomsko stanje hrvatskih prostora u odnosu na ostala dva naroda i RH (9%), realno je možda bilo samo bolje između 1995.-2000.
6. Postojanje institucija (kulturnih i obrazovnih) hrvatskog naroda (4%)

Ukupno 56%. Po nekoj logici bi Banovina Hrvatska trebala biti jača, ali je nejasno koliko su zaživjele njene institucije, tu mi treba neki potkovan povjesničar. U anketi imate mogućnost da se predomislite i promjenite izbor, sukladno argumentaciji.

Prilozi za političku moć:

- Predsjednik Vlade SR BiH
- 2 člana u 7-članom Predsjedništvu BiH

Rezultati općinskih izbora 1990 (crtači karti će biti odstranjeni sa teme, a bome i sa foruma, ako se nepotrebno nadovežu na ovo):

slika


Mislim da nisi sam došao do ovoga, ali svakako se slažem s tobom.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 30 kol 2013, 00:10 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2010, 02:39
Postovi: 3246
Pa hajd, na temu, neka neko opovrgne ono sto sam rekla, da je 9./10. zlatno doba Hrvata u BiH, u odnosu na 5., 2., 1.

Ovdje svi mene napadaju za ono sto sam rekla, potvrdila argumentima, tvrdeci da nije tako - sto je meni smijesno - jer znam da kad pitam jel 5., 2., 1. bolje, dobijes odgovor "balinkura trolla, banujte je, obrisite je" i sl. =))

Pa nisam vam ja kriva sto pokusavate bit pametni, pa ispadate smijesni. :zubati

_________________
Robbie = Grand Pinocchio! Bumbar = Vojnik Svejk! Nasa Kvacica = Homer Simpson!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 30 kol 2013, 00:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
SDB je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Parametri po kojim ocjenjujem kvalitetu života kolektiva su:

1. Nepostojanje ratnih sukoba (40%) (realno, ovo bi trebalo biti 100%, odnosno i najgori mir je bolji od "najboljeg" ratnog stanja, ali ne znam kako drukčije razlikovati ove periode)
2. Brojnost i udjel Hrvata (15%)
3. Politička moć u odnosu na ostala dva naroda (15%)
4. Količina autonomije hrvatskih prostora (10%)
5. Ekonomsko stanje hrvatskih prostora u odnosu na ostala dva naroda i RH (10%)
6. Postojanje institucija (kulturnih i obrazovnih) hrvatskog naroda (10%)

U kontekstu ovih parametara, ocjena 1990.-1992. (ocjene su relativne u odnosu na ostale opcije, dakle ako je max 10% za parametar, a taj je parametar najbolji u to doba, dobija maksimalnih 10%)

1. Nepostojanje ratnih sukoba (20%, jer je ovo doba u zlatnoj sredini od 10 nabrojanih perioda)
2. Brojnost i udjel Hrvata (7.5%), bolje od 4 perioda, gore od 5
3. Politička moć (10.5%), bolje je bilo samo za doba Banovine, NDH, HZ HB (ako gledamo BiH kao cjelinu, to isključuje HR HB)
4. Količina autonomije hrvatskih prostora (5%), zlatna sredina
5. Ekonomsko stanje hrvatskih prostora u odnosu na ostala dva naroda i RH (9%), realno je možda bilo samo bolje između 1995.-2000.
6. Postojanje institucija (kulturnih i obrazovnih) hrvatskog naroda (4%)

Ukupno 56%. Po nekoj logici bi Banovina Hrvatska trebala biti jača, ali je nejasno koliko su zaživjele njene institucije, tu mi treba neki potkovan povjesničar. U anketi imate mogućnost da se predomislite i promjenite izbor, sukladno argumentaciji.

Prilozi za političku moć:

- Predsjednik Vlade SR BiH
- 2 člana u 7-članom Predsjedništvu BiH

Rezultati općinskih izbora 1990 (crtači karti će biti odstranjeni sa teme, a bome i sa foruma, ako se nepotrebno nadovežu na ovo):

slika


Mislim da nisi sam došao do ovoga, ali svakako se slažem s tobom.


Ne kontam, tko je misteriozni "šaptač konjima"?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 30 kol 2013, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
seherzada je napisao/la:
Pa hajd, na temu, neka neko opovrgne ono sto sam rekla, da je 9./10. zlatno doba Hrvata u BiH, u odnosu na 5., 2., 1.


Što bi opovrgnuli ako je istina? :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 30 kol 2013, 00:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
Junuz Djipalo je napisao/la:
Čudi me da je Šeha zatrolala temu koja ima obrise podrške predratnom Ustavu RBiH, za što se i ona zalaže (ako se dobro sjećam).

Tema mi je inače jako interesantna, davno sam spominjao nešto u tom smislu. Nažalost, meni se čini da je razdoblje 90.-92. bilo najbolje ali samo zato što su druga razdoblja bila još puno gora.


Problem je što ona nema pojma o tome što u tom ustavu piše. :kava

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 30 kol 2013, 00:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
seherzada je napisao/la:
SDB je napisao/la:

Tko to "vi"?



Vi kao persona, to ja persiram Vas kao vrhunskog strucnjaka, za nacionalna pitanja Hrvata i sl.

U tom smislu, i u osi sa temom, voljela bih se educirati dal je ustav SRBiH bolji po Hrvate u BiH od Daytonskog - kakav je Vas sud o tome?

:zubati


Ja nikad ne trollam. :zubati Sebe ne smatram vrhunskim stručnjakom za nacionalno pitanje Hrvata. Sadašnji Ustav BiH gospodin Bobovac poznaje sigurno bolje nego ja, no smatram se stručnjakom za ustavno pravo i (kon)federacije s posebnim naglaskom na EU, UK i USA, za što imam i debelo pokriće.

Ako ste ono za što se izdajete, rado bih s Vama diskutirao o "fear of the few" i "fear of the many" o kojima je, recimo, ekstenzivno pisao bivši AG Europskog suda pravde Miguel Poiares Maduro, jer bi to bila ok rasprava, a sve ostalo je trolanje.

http://www.wzb.eu/sites/default/files/v ... 152012.pdf

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 30 kol 2013, 01:06 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2010, 02:39
Postovi: 3246
SDB je napisao/la:
seherzada je napisao/la:


Vi kao persona, to ja persiram Vas kao vrhunskog strucnjaka, za nacionalna pitanja Hrvata i sl.

U tom smislu, i u osi sa temom, voljela bih se educirati dal je ustav SRBiH bolji po Hrvate u BiH od Daytonskog - kakav je Vas sud o tome?

:zubati


Ja nikad ne trollam. :zubati Sebe ne smatram vrhunskim stručnjakom za nacionalno pitanje Hrvata. Sadašnji Ustav BiH gospodin Bobovac poznaje sigurno bolje nego ja, no smatram se stručnjakom za ustavno pravo i (kon)federacije s posebnim naglaskom na EU, UK i USA, za što imam i debelo pokriće.

Ako ste ono za što se izdajete, rado bih s Vama diskutirao o "fear of the few" i "fear of the many" o kojima je, recimo, ekstenzivno pisao bivši AG Europskog suda pravde Miguel Poiares Maduro, jer bi to bila ok rasprava, a sve ostalo je trolanje.

http://www.wzb.eu/sites/default/files/v ... 152012.pdf



Vezano "fear of the few" i "fear of the many", rado bih diskutirala na tu temu, no vec je kraj jednog i pocetak drugog dana, pa tom nekom drugom prilikom. A do tada, kao zadatak Vama, :zubati bi bilo da mi nadjete cvrste argumente kojima bi me uvjerili da je americanski drustveni model u kojem je taj problem potpuno eliminiran nekvalitetniji od europskog drustvenog modela u kojem jos uvijek taj problem ocigledno egzistira.

Nedavno sam slusala Boruta Pahora, jednog od pobocnika izgradnje "the one european nation" pa predmnjevam da ce uskoro i u nasem bh susjedstvu pojaviti se oni sa tako tim idejama, koje bi mogle bit sokantne za ovu ekipu vodjeka. :zubati A u tom kontextu, mozda bi se mogla pokrenuti i jedna tema tog vaseg "FofF" i "FofM", zakaj su americani glupi a europljani pametni. :zubati

LN Vam zelim.

P.S. Dotada procitam i ovaj Vas PDF, nadam se da ce bit neke pameti tam. :zubati

_________________
Robbie = Grand Pinocchio! Bumbar = Vojnik Svejk! Nasa Kvacica = Homer Simpson!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 30 kol 2013, 12:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8186
Lokacija: Na rubu egzistencije
Ministry of Sound je napisao/la:
1) To je jednostavno metoda poređenja raznih perioda, nužno je da bi se neutraliziralo idiote koji bi se fokusirali o procvatu hrvatske književnosti za vrijeme NDH, ili npr. Topića koji govori da je nikada bolje nego sada (nabrajajući hrvatske šahovske klubove i KUD-ove).

osvrnuo bih se samo na ovo, jer se s ostalim ne slažem (ali nije toliko bitno), ali ovo zahtjeva dodatnu pažnju.

ako se želi nešto ograničiti onda postavljeni kriteriji nisu u svrhu izbora najboljeg, nego ograničavanja određenog razdoblja. dakle, negativna selekcija. u tom si kontekstu mogao postaviti i broj održanih štafeta mladosti ili sl. ako već hoćeš eliminirati ndh ili neko drugo razdoblje (podrazumijeva se prema drugim kriterijima).

a što se tiče austru-ugarske. postavljam si pitanje kakvi su to mamlazi živili tada, pa nisu shvatili da je to bio raj na zemlji.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 30 kol 2013, 15:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 vel 2012, 03:56
Postovi: 687
Poslije Daytona Hrvati su najbolje stajali. Mehanizmi političke zaštite koje su Hrvati tada imali, mediji, gospodarsko stanje, činjenica da je rat završen, a nije predratno stanje, pa i etnička rasprostranjenost (DGG je bio hrvatski), sve to ide u korist ovog perioda.

A ovo razdoblje nakon hrvatske samouprave bi se moglo nazvati i "ja sam glupi muslimanski trol". Mislim da bi slikovitije prikazivalo rezultate ankete. Isto vrijedi i za obadvije Šugoslavije, samo "muslimanski" zamijeni sa "srpski"... :zubati

_________________
[url]http://www.youtube.com/watch?v=8BhSmd5ZWkw[/url]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 30 kol 2013, 16:18 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4368
Jebote dokle smo dosli da dode neka muslimanka i prica nama koje je bilo zlatno doba za nas Hrvate u BiH... i naravno da je ono kad su "njeni" vladali !
Da gdje pise vrijeme Osmanlija ona bi nas ubjedivala da je to bilo najbolje doba za nas!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 30 kol 2013, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 lis 2011, 03:29
Postovi: 2574
Lokacija: Glavni stan
Po meni je zlatno doba austrougarska vladavina. Bez obzira što se u dobrom dijelu tog perioda gušila hrvatska nacionalna ideja, Hrvati su profitirali demografski kao nikad. To što se u to doba htjelo praviti jedinstvenu naciju i gušiti hrvatstvo ne znači ništa, jer ta ideja kao ni danas nije imala nikakve šanse za uspjeh.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 08 kol 2014, 09:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Jedna od boljih tema, pa dižem za nove članove ili za stare članove koji su se predomislili. PS: Offtopic diskusije o AU ili NDH će biti izbrisane.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 08 kol 2014, 09:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2014, 02:07
Postovi: 751
Lokacija: Planet Zemlja
pozitivac je napisao/la:
Po meni je zlatno doba austrougarska vladavina. Bez obzira što se u dobrom dijelu tog perioda gušila hrvatska nacionalna ideja, Hrvati su profitirali demografski kao nikad. To što se u to doba htjelo praviti jedinstvenu naciju i gušiti hrvatstvo ne znači ništa, jer ta ideja kao ni danas nije imala nikakve šanse za uspjeh.


Potpisujem!

_________________
Došao je tiho i ušao u legendu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 08 kol 2014, 10:02 
Offline

Pridružen/a: 10 srp 2013, 17:55
Postovi: 215
Da se održala, dugoročno za čitav hrvatski narod, pa time i Hrvate u BIH, ate definitivno AU!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 08 kol 2014, 10:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
habsburg je napisao/la:
Da se održala, dugoročno za čitav hrvatski narod, pa time i Hrvate u BIH, ate definitivno AU!


Najjača korelacija nicka i sadržaja posta u povijesti foruma.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 08 kol 2014, 13:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
A-U konjušarenje neću komentirati, no možda ljudi pomalo previše idealiziraju i to doba 1995-2000. Institucionalni položaj Hrvata je bio dobar, pa i ekonomski (no ekonomski bum je ovisio o dotacijama iz Hrvatske što je dugoročno neodrživo i nije fer), ali je sigurnosna situacija bila katastrofalna i u srednjoj Bosni (bombama na povratnike u Travniku i drugdje) i u Mostaru (autobomba). I Hrvati su isto nisu bili nevinašca u pojedinim općinama. Ipak je visila neka ratna psihoza a u državi su djelovale paravojne i razne ratne strukture. Ni sada povratnici nisu sigurni (Kafadar i starci u Kaknju), ali je ipak drukčije.

I dalje mislim da su Banovina (iako malo o njoj znamo u smislu institucija i koliko je zaživjela na terenu) i to doba recimo 1990. i 1991. u SR BiH (sve do rata u RH) bili najbolji. Neki će reći da se radi o jako kratkim prelaznim razdobljima, ali povijest nikada ne prestaje, na ovim prostorima je čak i jakim imperijama i državama rok trajanja bio max 40-ak godina.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 08 kol 2014, 14:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2013, 13:16
Postovi: 962
Austrougarska: 1878.-1918.
Ovaj period je bio pozitivan za Hrvate iz perspektive rekatolizacije BiH, te naznaka da bi u budućnosti moglo doći do Trijalizma, gdje bi onda sva povijesno hrvatska područja došla u jedan austro-ugarski entitet u kojem bi Hrvati bili većina od nešto malo preko 50% (Slavonija, Banovina, Dalmacija, Bosna i Hercegovina).
Hrvatski udio u populaciji se popeo na preko 20% što se same BiH tiče.

Kraljevina Jugoslavija do Banovine Hrvatske: 1918.-1939.
Ovo je bilo doba za kojem velikosrbi doslovno sline jer su imali udio od oko 43% stanovništva i političku diktaturu Karađorđevića na vlasti, mada se začudo broj Hrvata održao na jednakom udjelu kao i u ranijem razdoblju, dakle na otprilike 22%.

Banovina Hrvatska: 1939.-1941.
Ovo je predratni period kada smo dobili određene dijelove BiH u jedan, hrvatski entitet unutar južnoslavenske zajednice, mada je dosta većinski hrvatskih područja ostalo van njega, tako da nemožemo reći kako je sve u potpunosti bilo idealno.
Redom su hrvatska područja Jajca, Zenice, Kaknja/Kraljeve Sutjeske, Vareša, Žepča, Tuzle, Banja Luke bili van Banovine, odnosno u srpskom dijelu.
Iako, ovdje Srbi mogu povući paralelu kako je i velik broj njihovih područja dospio u okvir Banovine, eventualno da se ovako nešto održalo na dulji rok, možda je moglo doći do migracija i razmjene stanovništva.

NDH: 1941.-1945.
Ovo mi je smiješno uopće promatrati kao period od 4 godine, kada na dobrom dijelu BiH područja NDH praktično nije imala stvarnu vlast, bilo zbog četničkih, bilo zbog partizanskih odreda koju su harali posvuda.

SFRJ (SR BiH): 1945.-1990.
Još jedan period srpske političke dominacije, te muslimanskog demografskog bujanja, Hrvati u ovom periodu padaju sa preko 20% udjela na tek oko 17%.
Znači doslovno ga možemo nazvati srbob@lijskim periodom.

SR BiH nakon izbora: 1990.-1992.
Predratno vrijeme unitarne i demokratske BiH, za koje se praktično znalo kako je neodrživo na duži rok, pogotovo u svjetlu rata u RH koji je već počeo.
Također ne vidim razliku između ovog perioda i ideje unitarne BiH koju današni Bošnjaci (tadašnji Muslimani) pokušavaju nametnuti jer bi i u takvoj BiH, da se održala na dulji rok, oni svojom brojčano relativnom većinom dominirali nad ostalim narodima.

HZ Herceg-Bosna: 1992.-1993.
HR Herceg-Bosna: 1993.-1994/5

Ne vidim značajnu razliku između ova dva perioda, prvi pod-period označava vrijeme kada je HVO kontrolirao praktično "banovinske" granice, što je bilo nemoguće održati jer tadašnji Muslimani nisu htjeli pristati na to, a usto smo tokom tog perioda ratovali sa Srbima i izgubili dobar dio teritorija od njih (gotovo svu Posavinu, te Kupres)
Dok je drugi podperiod vrijeme kada smo u otvorenom sukobu i sa Srbima, i sa novonastalim Bošnjacima (bivšim Muslimanima), od kojih također gubimo teritorij (veći dio srednje Bosne, sa značajnim gradovima Travnikom i Bugojnom).
Također, Hrvati na čelu sa Tuđmanom kako bi riješili problem pobunjenih Srba u RH, pristaju na nepovoljan mir (rasformiranje Hrvatske Republike Herceg-Bosne) i savezništvo sa Bošnjacima, Washingtonskim sporazumom koji će imati duboki značaj za nepovoljan položaj Hrvata u BiH nakon rata, jer danas Hrvati praktično traže upravo ono čega su se Washingtonskim sporazumom odrekli - vlastiti entitet.

Daytonska BiH do smrti Tuđmana: 1995.-2000.
Ovaj period bih okarakterizirao kao neprirodnu koegzistenciju dva mrska naroda koji su silom prilika postali saveznici, i ta je koegzistencija daytonskim pravilima i amandmanima čak koliko-toliko funkcionirala na području FBiH, unatoč bošnjačkim terorističkim napadima na Hrvate povratnike.
No daytonski sporazum također označava krah Hrvata bosanske posavine, jer veći dio tog područja dospjeva pod trajnu srpsku kontrolu, i također, većina Hrvata protjeranih sa područja pod kontrolom bošnjačke Armije se nikada nije vratila natrag na svoja ognjišta, tako da je ovo prilično tužno vrijeme za sve Hrvate BiH.
Udio stanovništva se od predratnih, nikad slabijih 17% udjela u ukupnom stanovništvu spustio na još gorih, otprilike 14-15% udjela Hrvata u BiH.

Trenutno stanje: 2000.-?
Period kada visoki prestavnici krše daytonske amandmane i praktično ozakonjuju bošnjačku majorizaciju Hrvata u FBiH.
Također, hrvatske izbjeglice naseljene na području DGG-a su protjerane od tamo.
Jedan zaista tužan period za bosanskohercegovačke Hrvate koji i dalje nažalost traje


Neznam zaista što reći, koji je period bio najbolji, Austro-Ugarski sa šansom za nikad dosanjani Trijalizam se čini najboljim, iza njega vjerojatno Banovina, bez obzira što je kratko trajala, izuzev ta 2 perioda, sve ostalo je veći ili manji čemer i jad što se BiH Hrvata tiče, odnosno u svim ostalim periodima su stvarnu prevlast i dominaciju imali ili Srbi, ili Muslimani (današnji Bošnjaci).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 08 kol 2014, 15:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27395
Austro-ugarsko zatiranje hrvatskoga identiteta u Bosni i Hercegovini

http://hr.scribd.com/doc/203902032/Aust ... ercegovini

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 08 kol 2014, 18:45 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36002
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ministry of Sound je napisao/la:
A-U konjušarenje neću komentirati, no možda ljudi pomalo previše idealiziraju i to doba 1995-2000. Institucionalni položaj Hrvata je bio dobar, pa i ekonomski (no ekonomski bum je ovisio o dotacijama iz Hrvatske što je dugoročno neodrživo i nije fer), ali je sigurnosna situacija bila katastrofalna i u srednjoj Bosni (bombama na povratnike u Travniku i drugdje) i u Mostaru (autobomba). I Hrvati su isto nisu bili nevinašca u pojedinim općinama. Ipak je visila neka ratna psihoza a u državi su djelovale paravojne i razne ratne strukture. Ni sada povratnici nisu sigurni (Kafadar i starci u Kaknju), ali je ipak drukčije.

I dalje mislim da su Banovina (iako malo o njoj znamo u smislu institucija i koliko je zaživjela na terenu) i to doba recimo 1990. i 1991. u SR BiH (sve do rata u RH) bili najbolji. Neki će reći da se radi o jako kratkim prelaznim razdobljima, ali povijest nikada ne prestaje, na ovim prostorima je čak i jakim imperijama i državama rok trajanja bio max 40-ak godina.


Čuj konjušarstvo, to je ključno razdoblje za Hrvate u BiH, da smo htjeli biti konjušari pristali bi biti Bošnjaci.

Iako i to nije neko bajno razdoblje, barem možemo reći da su Hrvati bili ravnopravni s ostala 2 naroda.
U BiH dolazi zapadna kultura, grade se urbani centri, crkve, pruge itd.
Katolička Crkva dobija svoju hijerarhiju i ravnopravan položaj u odnosu na ostale vjerske zajednice.
Katolici u BiH se formiraju u pravu modernu naciju i u političkom i svakom drugom smislu unatoč svim pritiscima AU uprave.
Uz to treba napomenuti da je u tom razdoblju udio Hrvata u BiH 22% i iz toga vidimo svu tragičnu sudbinu u sljedećim periodima.
Gospodarski veoma povoljno razdoblje, Mostar dobija obrise europskog grada, po Hercegovini niču vinogradi i znatno se poboljšavaju životni uvjeti.

E sad za ostale periode normalno da su predratna stanja ostaju uvijek u ljepšem sjećanju, za Banovinu ja ne bi rekao da je nešto puno donijela u odnosu na Kraljevini pošto to nije niti mogla je nije niti zaživjela kao i 1990. i 1991. u SR BiH ipak su to bila prijeratna stanja u kojima se slutilo zlo koje dolazi.

Pojednim Hrvatima i SFRJ (SR BiH): 1945.-1990. je doba koje se idealizira ako si imao siguran posao i stabilnu finacijsku sitaciju dok je za one koji su morali ići trbuhom za kruhom na baušteli mračno razdoblje.

Ali gledano po udjelu stanovništva zaista mračno razdoblje u kome broj Hrvata pada ispod 20%.

Ljudi idealiziraju donekle 1995-2000. jer institucionalni položaj Hrvata je bio bolji, pa i sasvim sigurno ekonomski.

Po meni dva najbolja razdoblja su:
Austrougarska: 1878.-1918.
Daytonska BiH do smrti Tuđmana: 1995.-2000.

Definitivno najlošija:
Kraljevina Jugoslavija do Banovine Hrvatske: 1918.-1939.
SFRJ (SR BiH): 1945.-1990.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 08 kol 2014, 21:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Treba napomenuti da je AU preživjela još kojih 10 godina u BiH bi Hrvata bilo više nego Muslimana, a kroz 20-30 godina i od Srba, a i gospodarstvo je brzo raslo. Nije to nikakvo konjušarstvo već činjenica da su najbolje plodove Hrvati pobrali od Austro-Ugarske, ne od SR BiH 1990-1992.g. a postajali su i dominantni u eliti Sarajeva.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 09 kol 2014, 08:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Zaboravio sam da je neki klon (vjerojatno hinterland) jednom otvorio temu o SR BiH. Doduše, tu se ne razdvaja period 45-90 i 90-92.

http://hercegbosna.org/forum/topic7089.html

Izdvojio bih projekciju drugara Robija. No ipak, 90-92 je predstavljala svojevrsnu prekretnicu, da se izbjegao rat, i na neki način formalizirale autonomne regije i institucije naroda, neki od ovih negativnih trendova su imali šansu da se preokrenu.

Curenje Hrvata iz BiH između 1945 i 1990 je imalo i ekonomsku i političku komponentu, a možemo razgovarati o tome koliko je ljudi otišlo zbog nekog vida represije i diskriminacije, a koliko zbog veće razvijenosti Hrvatske u odnosu na BiH. Ipak i politika i ekonomija su često nerazdvojive, jer se u planskoj ekonomiji sustavnim ekonomskim iscrpljivanjem regija može proizvesti emigracija i bez "pendreka" i zatvora.

Curenje Srba je neka druga tema oko koje bih volio i stručniju analizu Srba - koliko ih je otišlo prema Vojvodini, Beogradu, Hrvatskoj, i iz kojih razloga.

slika

Robbie MO je napisao/la:
maxi, to što je (i to samo u velikim gradovima u BiH) bilo "bratstvo i jedinstvo" i što su se i Hrvati i Srbi i Muslimani u nekoliko velikih gradova u BiH osjećali istinski komotno ima puno više veze s Jugoslavijom, nego sa BiH. To je bilo potpuno drugo društvo.

Nastavak te priče još nekih 50-ak godina (jer dulje od toga Hrvati u BiH ne bi potrajali) bio je moguć samo opstankom jugoslavenskog društva i Jugoslavije, dakle s Hrvatskom u toj priči, nikako sa samostalnim republikama, ali i pod još nekoliko dodatnih idealnih uvjeta.

BiH po uzoru na SR BiH je bila teoretski moguća samo pod tri uvjeta:

a) skupa sa Srbijom i Hrvatskom, sa Hrvatima (svim u Jugoslaviji) i Srbima koji ne žele samostalnu nacionalnu državu

b) pod stabilnom brojčanom ravnotežom etničkih grupa u BiH (dakle da nijedan narod demografski ne ekspandira u odnosu na druga dva), kao što je u Švicarskoj i Belgiji, jer je to uvjet da nema etničkih sukoba.

c) da nijedan od tri naroda nema nikakvih nacionalnih težnji

Etnička ravnoteža i stabilnost brojki nije postojala, dapače bila je drastično narušena, što neizbježno i kad tad vodi u ekspanzionizam jedne grupe, a onda to dalje u etničke sukobe. Ostala dva uvjeta (koja podrazumijevaju i kolektivno odricanje svih Hrvata u Jugoslaviji od težnje za nacionalnom državom) znače nešto što nigdje u Europi nije uspjelo dugo trajati.

Čak i najidealnija moguća socijalistička BiH (koja je bila djelomično prisutna samo u Sarajevu, Mostaru, Banja Luci, Zenici, Tuzli, i tu spisak prestaje, a to je ipak samo 100 000 Hrvata, a gdje je ostalih 600 000 koji nisu doživljavali tu jugoslavensku priču?), u takvom tobožnjem socijalističkom raju Hrvati u BiH ne bi potrajali duže od 50 godina. Dolje dajem i brojčane podatke koji to potkrepljuju. Jedino što bi nestanak Hrvata bio spori proces (kao u Boki Kotorskoj) i nitko se ne bi ljutio, jer ne bi bili protjerani nego bi sami otišli. Prije 100 godina, Hrvati u Boki Kotorskoj bili su daleko življa populacija i imali više tradicije nego su to Hrvati u Livnu, Brčkom, Mostaru, Banja Luci ili Sarajevu u to vrijeme bili, oni su bili Venecija u odnosu na nas. Danas je od njih ostalo samo kamenje pod zaštitom UNESCA, a njihova kultura prisvojena u drugoj državi.

Hrvata u gradu Živinicama bilo je prije 50 godina 24%. Trideset godina poslije, 1991. , već smo zaboravili da je tamo Hrvata ikad bilo. Danas se čudimo otkud je bilo toliko Hrvata u "toj tamo" općini.

Produljenjem roka Jugoslavije, maxi, iza 2030. godine dočekao bi kad tad muslimanski preporod i nacionalizam u državi sa 65% Muslimana i velikom srpskom manjinom (Hrvata ne bi bilo nigdje). Rezultat bi bio sporazumno odvajanje Srba ili autonomija u banjalučkoj regiji gdje bi Srbi preostali i to nekako uspjeli ograditi za sebe (dakle opet bi dobio srpski karakter Banja Luke), a Hrvate se ne bi nigdje ništa pitalo jer bi tada bili pogranična ruralna manjina uz južnu granicu s Hrvatskom, a u velikim gradovima u BiH bi nas bilo negdje 2%, negdje 3%, a negdje 5%. Do 2050. godine, svi bi mi bili u Hrvatskoj.

Nije valjda da netko zbilja misli:

1. Da bi Hrvata i 2050 (dakle šezdeset godina poslije 91.) u BiH bilo 17%, a ne 8%, gledajući trendove (jer dvadeset godina prije te 91. nas je bilo 21%).

2. Da bi nekoliko milijuna Muslimana vječno ostali bezlična grupa bez ikakvih nacionalnih ambicija i kolektivne svijesti.

3. Da bi 2050. Hrvati u velikim gradovima (gdje su jedino bili ravnopravni) uopće bili prisutni i percipirani, kada je trend bio ovakav:
Hrvati, Sarajevo:
1971: 14%
1981: 10%
1991: 7%
2012 ?? 5%?
2050 ?? 2%?

Realnost je nažalost da 2050. godine, bez urbanog središa oko kojeg se okupljamo i razvijamo svijest, bez ikakvih institucija, mi bi svi bili u Hrvatskoj.

Hrvati u BiH su raspadom Jugoslavije izgubili najveći dio svog urbanog stanovništva, "urbani Hrvati" kao manjina u velikim gradovima iz kojih su istjerani su zbilja podnijeli veliku žrtvu za stvaranje Hrvatske. Danas imamo priliku da po prvi put se trajno očuvamo, da ne budemo jednokratni populacijski bazen Hrvatske i asimiliramo se u druge regionalne identitete, nego stvaramo nešto što se zove hrvatsko društvo u BiH, da se uzdignemo iznad folklorne grupe, i mislim da se to upravo događa. Imamo hrvatsku urbanu cjelinu u BiH po prvi put, i priliku da u Mostaru stvorimo moderno, liberalno, građansko i urbano društvo naših Hercegovaca i naših Bosanaca, i moderan europski grad i grad u kojem možemo očuvati svoju tradiciju i identitet hrvatskog bosanstva i hrvatskog hercegovstva, i opstati ne još 50 godina, nego 1050.

Očuvali smo najveći dio naše Srednje Bosne (od desetak općina, u pravom smislu izgubili samo dvije-Vareš i Kakanj, koje su ostale izvan SBŽ) i izborili se za određenu autonomiju i paritet. Pored velikih gubitaka, u Posavini imamo dovoljno očuvanog materijala kao zalog za budućnost- gusto naseljenu čistu hrvatsku županiju koja obuhvaća dvije od četiri većinske hrvatske posavske općine. Srbima u Hrvatskoj ostalo je 0/15 općina a Muslimanima u Podrinju jedna od 10, oni nisu bili ni toliko sretni, bauljaju po svijetu a mi imamo lijep komad naše Posavine s hrvatskim institucijama i svaki Posavac gdje god bio može tu napravit sebi zgradu ili stan, i od rodne kuće biti na domet bicikla. Od količine teritorija važnije je stanovništvo, Hong Kongu je dovoljan teritorij koji nije puno veći od PŽ. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... c_2007.jpg

Hrvati kao zbroj ruralnog stanovništva koje gleda kako će pobjeći i kad-tad jugoslavenizirane manjine po velikim gradovima nisu imali budućnost dulju od par desetljeća. Znači ti kao Hrvat iz Sarajeva, Banja Luke, pa čak i Mostara, da nije bilo rata i raspada Jugoslavije uživao bi u svom gradu i njegovim alejama do kraja života, međutim pola djece i većina unuka bi ti bili po Zagrebu, a ovo malo što bi ostalo bili bi Jugoslaveni oženjeni/udati za Srbe i Muslimane. Toliko o tome šta bi bilo "da je ostalo kao prije rata". Ne bi ostalo, u tome je stvar, ne bi ostala "zaleđena" 1991. kao što nije ostala zaleđena ni 1953., ni 1961., ni 1971. ni 1981.

Uostalom, većina jugonostalgičara nisu ni svjesni da ono čega se sa sjetom sjećaju nije ustvari Jugoslavija, nego se sjećaju sebe u 20-im godinama, kad su bili mladi. Dakle to je prije sjećanje na mladost, nego sjećanje na Jugoslaviju. Kad tome pridodaš da pored 20% Hrvata koji su imali priliku da se jednokratno istope u jugoslavenskoj ljubavi, ostalih 80% Hrvata u BiH nikad nije ni bilo dio te jugoslavenske štorije nego su bili pod represijom, priča se zaokružuje. (pod represiju ruralnog hrvatskog stanovništva mislim da npr. tijekom 50 godina industrijalizacije u Srednjoj Bosni nije se napravio nijedan urbani centar da bude pretežito hrvatski, nego je Novi Travnik imao većinu Srba a okolo 30 km nijednog srpskog sela, kod Banja Luke Hrvatima nije dozvoljeno da velika i vrlo vitalna Ivanjska izraste u grad i općinu kao što su izrasli Čelinac i Laktaši, u zapadnoj Hercegovini nije napravljen ni jedan grad od preko 20 000 stanovnika s industrijom itd., a samo Livnjaka u cijelom svijetu ima 100 000, iz Mostara su izuzeta sela zapadno od grada iz kojih se kamenom može dobacit do grada, a pripojena sela 30 km na sjeveru)

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 09 kol 2014, 09:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2013, 13:16
Postovi: 962
Svaka čast na iskopanoj temi koja bi trebala djelovati kao penicilin za Hrvate jugonostalgičare, ili današnje unitariste.

I opet, kao i na većini tema, malo-pomalo se dođe do pitanja nedostatka dovoljnog broja urbanih centara Hrvata u BiH (da ponovim po stoti puta, zaista šteta što nismo uspjeli zadržati Bugojno u središnjoj Bosni, te Bosanski Brod u Posavini koje je u jednom trenutku HVO držao pod relativnom kontrolom).



Btw. što se one tablice odseljavanja/doseljavanja tiče, intrigiraju me oni "Ostali", odnosno valjda "Jugoslaveni", kakva im je struktura bila, većinom hrvatsko-srpska, ili muslimanska.

Zapravo, uopće mi je fascinatno kako su se Muslimani (današnji Bošnjaci), u periodu '45-'90 počeli razmnožavati ko zečevi i više nego poduplali u broju, šta je na to utjecalo, kako je do toga došlo (zar nisu dotada bili većim dijelom gradsko stanovništvo koje u pravilu baš i nema preveliki natalitet).



Također, možda nije baš prava tema, ali bilo bi zanimljivo vidjeti nekakve podatke o ekonomskoj strukturi i prihodima općina BiH u tadašnjoj Jugoslaviji, jer nije ista "kvaliteta" Bosanski Brod ili Modriča sa rafinerijama i razvijenim gospodarstvom, u odnosu na primjerice Drvar, Grahovo i Glamoč, koje su i tada i sada doslovno "pripizdine".

To bi bilo zanimljivo jer bi onda mogli zbrojiti koliko je gospodarski kvalitetan ukupan zbir općina koje je svaka nacija na kraju rata zauzela i dobila, možda i usporediti te brojke sa sadašnjim stanjem stvari, uglavnom, došli bi do zanimljivih podataka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 09 kol 2014, 14:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
C.B. odlican si na temi. To ne znaci da se slazem sa svim sto pises nego mi se svidja analiticnost. Imali smo urbani centar u Bosni. Zenica. Mislim da nije slucajno sto nijedan grad iole veci nema s hrvatskom vecinom.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 27 pro 2020, 09:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ministry of Sound je napisao/la:
Parametri po kojim ocjenjujem kvalitetu života kolektiva su:

1. Nepostojanje ratnih sukoba (40%) (realno, ovo bi trebalo biti 100%, odnosno i najgori mir je bolji od "najboljeg" ratnog stanja, ali ne znam kako drukčije razlikovati ove periode)
2. Brojnost i udjel Hrvata (15%)
3. Politička moć u odnosu na ostala dva naroda (15%)
4. Količina autonomije hrvatskih prostora (10%)
5. Ekonomsko stanje hrvatskih prostora u odnosu na ostala dva naroda i RH (10%)
6. Postojanje institucija (kulturnih i obrazovnih) hrvatskog naroda (10%)

U kontekstu ovih parametara, ocjena 1990.-1992. (ocjene su relativne u odnosu na ostale opcije, dakle ako je max 10% za parametar, a taj je parametar najbolji u to doba, dobija maksimalnih 10%)

1. Nepostojanje ratnih sukoba (20%, jer je ovo doba u zlatnoj sredini od 10 nabrojanih perioda)
2. Brojnost i udjel Hrvata (7.5%), bolje od 4 perioda, gore od 5
3. Politička moć (10.5%), bolje je bilo samo za doba Banovine, NDH, HZ HB (ako gledamo BiH kao cjelinu, to isključuje HR HB)
4. Količina autonomije hrvatskih prostora (5%), zlatna sredina
5. Ekonomsko stanje hrvatskih prostora u odnosu na ostala dva naroda i RH (9%), realno je možda bilo samo bolje između 1995.-2000.
6. Postojanje institucija (kulturnih i obrazovnih) hrvatskog naroda (4%)

Ukupno 56%. Po nekoj logici bi Banovina Hrvatska trebala biti jača, ali je nejasno koliko su zaživjele njene institucije, tu mi treba neki potkovan povjesničar. U anketi imate mogućnost da se predomislite i promjenite izbor, sukladno argumentaciji.

Prilozi za političku moć:

- Predsjednik Vlade SR BiH
- 2 člana u 7-članom Predsjedništvu BiH

Rezultati općinskih izbora 1990 (crtači karti će biti odstranjeni sa teme, a bome i sa foruma, ako se nepotrebno nadovežu na ovo):

slika


Bump za novije forumaše.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: SR BiH 1990.-1992. - zlatno doba Hrvata BiH?
PostPostano: 27 pro 2020, 12:42 
Offline

Pridružen/a: 03 pro 2020, 15:33
Postovi: 3164
Mislim i glasao sam za razdoblje od kraja rat do 2000.
Tada samo na razni FBiH i BiH bili potpuno ravnopravni. Imali smo paritet u Vladi FBiH.

Privatno poduzetništvo je bilo u velikom zamahu i ekonomski smo najbolje stajali od 3 naroda. Samim tim i demografska slika nam je bila bolja. Imali smo svoju autonomiju u školstvu, zdravstvu, kulturi i sportu.

Imali smo ogromnu potporu od Tuđmana i HDZ iz Zagreb kakvu vjerovatno nikada više nećemo ni imati.

Jedini minus, po meni, je što nije bilo nekih većih javnih infrastrukturnih radova al s obzirom na male proračune (naime tada još nije bio uveden PDV) to je i bilo očekivano.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 50 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 220 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO