HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 01:56.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 11 tra 2020, 18:02 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6815
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Za očekivati bi bilo da nepogode kakva je ova epidemiija bar privremno ako ne zbližavaju narode koji imaju medjusobne sporove ili nesporazume onda bar da dok opasnost traje te sporove čine manje izraženim.U Bejha kako izlgeda to i nije slučaj.Tako političari iz reda Bošnjaka 1993 često porede epidemiju sa "hagresijom" a virus covid 19 sa "ćetnicima".Jedan je tako došao do zaklčjučka da je ćetnik opasniji od virusa.Uglavnom,neka ratna terminologija u Bošnjaka 1993.Uz to.,izabrani predstavnici ne mogu da se dogovore oko raspodjele kredita jedne međunarodne finansijske institucije.Ima toga još.Mnogo bi bilo za nabrajati
Elem,postavlja se pitanje šta smo mi Srbi,Hrvati i Bošnjaci 1993 jedni drugima ? i zašto smo u nekoj vrsti zajednice ?
.Ja sam mišljenja da svaka zajednice pa i Bejha kao zajednica tri nabrojana subjekta treba da počiva na dobrovoljnosti i interesu svakog subjekta koji se u zajednicu udružuje.Ne vidim smisao zajednice onih koji se ne vole a za Srbe,Hrvate i Bošnjake 1993 ne može se reći da se vole.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 11 tra 2020, 18:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30418
Hrvati i Srbi su partneri koji nastoje živjeti jedni pored drugih i koliko je moguće manje međusobno smetati i ukratko olakšati sebi život.

Muslimani gledaju kako osvajati, širiti se, tjerati druge, i eventualno uzeti Rim.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 11 tra 2020, 18:39 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Meni vecina teritorija bih i ljudi koji tamo zive ne znaci ama bas nista. Niti sam kad bio u Sarajevu, Tuzli, Zenici, a ni Banja Luci. Al to sam samo ja i moja zapadnoercegovacka indoktriniranost. Bar ne lazem, neki gradjanin ce rec da mu srce zaigra svaki put kad dodje u grude.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 11 tra 2020, 18:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18542
Neprijatelji koje neko spolja drži na okupu unutar jednog nakaradnog sistema.
Bošnjaci su se nadali da zahvaljujući brojnosti mogu da profitiraju iz te situacije.
Sada je teško poverovati da se još uvek nadaju. Ali im ponos ne dopušta da to priznaju.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 11 tra 2020, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2233
Lokacija: Negdi na granici svitova
Drži nas interes stranih sila (posebno Amerike), i neslaganje oko invidualnih ciljeva sva tri naroda.

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 11 tra 2020, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2233
Lokacija: Negdi na granici svitova
Drži nas interes stranih sila (posebno Amerike), i neslaganje oko invidualnih ciljeva sva tri naroda.

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 11 tra 2020, 19:24 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
useless je napisao/la:
Meni vecina teritorija bih i ljudi koji tamo zive ne znaci ama bas nista. Niti sam kad bio u Sarajevu, Tuzli, Zenici, a ni Banja Luci. Al to sam samo ja i moja zapadnoercegovacka indoktriniranost. Bar ne lazem, neki gradjanin ce rec da mu srce zaigra svaki put kad dodje u grude.


X,

75% Takozvane nam dođe ko Moldavija.

Iako priznajem osobno volio bih obac sve to cisto da se uvjerim uzivo jesu li stvarno takva sirotinja, ciganluk i zagadjeni (prvenstveno vrijedi za Bosnjakistan, za Srbe i nisam cuo nesto negativno o njihovim krajevima, navodno su jos i najuredniji)

A da odgovorim na pitanje iz naslova, jedni drugima smo neprijatelji vec stoljecima i zajedno smo prvo zbog te sjebane povijesti koja nas je izmjesala (hvala Turcima, nasim starim zapadnoeuropskim "saveznicima", pa i raznim domacim izdajnicima) ,a danas smo zajedno uglavnom zbog cizme terorista iz USA, MZ, itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 12 tra 2020, 03:06 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
useless je napisao/la:
Meni vecina teritorija bih i ljudi koji tamo zive ne znaci ama bas nista. Niti sam kad bio u Sarajevu, Tuzli, Zenici, a ni Banja Luci. Al to sam samo ja i moja zapadnoercegovacka indoktriniranost. Bar ne lazem, neki gradjanin ce rec da mu srce zaigra svaki put kad dodje u grude.

Upravu si. Kod mene je isti takav doživljaj kad putujem po FBiH. Davno nekad prije desetak godina prvi put sam bio u Čitluk,poslovno. Moj prijatelj imao nekog posla tamo i poveo mene da mu pravim društvo a i ja radozna da vidim kakav je to kraj čuvena Zapadna Hercegovina :zubati
Elem prvi utisci : Šta će taj kraj uopšte u Bosni i Hercegovini. Totalni osjećaj kao da sam u Hrvatskoj. Skrenem negdje desno od Neretve pa se penjem uz serpentine i gore na vrhu pukla visoravan. Šahovnica dominira na svakom ćošku javnih institucija. U Međugorju velika katolička crkva,nema bula ni dimija ni ti hodže da zavija :D . Govor ljudi nekako specifičan ko da naginje na ikavski. E sad ako je takav Čitluk,kakve su onda Grude i Posušje ? Pretpostavljam još hrvatskije. Ovi iz Posušja i Gruda sigurno češće putuju u Imotski i Split nego Mostar sigurno,a još manje se kreću a možda nikako po drugim dijelovima FBiH ili RS izuzev poslovnih ljudi. Ista takva je situacija u graničnim krajevima Republike Srpske i Srbije. Veliki broj stanovika Zvornika nikad nije bio u Tuzli ili Kalesiji,koje su im nadohvat ruke,a bili su 50 puta recimo u BGD ili NS,imaju rodbine tamo,prijatelje,kumove,momke,djevojke,ljubavnike,ljubavnice. Ja živim u blizu Sarajeva,kad pređem u grad povremeno ja znam da sam stranac. Grad je namjenjen za muslimane i tome javno stavlja do znanja. Ja u tom gradu koji je par kilometara od mene nemam ni ti rodbine,ni ti prijatelje ni ti poznanika,ni ti sam kad imao curu sa druge strane granice. Sem neke kupovine i prolaza usput ja nemam dodira sa tim narodom. Najgluplje i najiritantije je kad dođu mi neki rođaci ili prijatelji iz Beograda i začude sa da mi petkom ne pičimo u grad ; "jao bre ne mogu da verujem,onako divan grad divni ljudi vi ovde sedite". :smajl049
Za Sarajevo gdje prođem auto ili kupovina ama baš ništa me ne veže. Regulacione planove i zapošljavanje u javnim preduzećima,određuje Banja Luka ili lokalna zajednica,a Sarajeva se tu ništa ne pita. Kako je tek onima koji žive 200km od glavnog grada.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 12 tra 2020, 03:41 
Offline

Pridružen/a: 13 sij 2020, 18:34
Postovi: 3772
Lutorčina je napisao/la:
Ja živim u blizu Sarajeva,kad pređem u grad povremeno ja znam da sam stranac. Grad je namjenjen za muslimane i tome javno stavlja do znanja. Ja u tom gradu koji je par kilometara od mene nemam ni ti rodbine,ni ti prijatelje ni ti poznanika,ni ti sam kad imao curu sa druge strane granice. Sem neke kupovine i prolaza usput ja nemam dodira sa tim narodom. Najgluplje i najiritantije je kad dođu mi neki rođaci ili prijatelji iz Beograda i začude sa da mi petkom ne pičimo u grad ; "jao bre ne mogu da verujem,onako divan grad divni ljudi vi ovde sedite". :smajl049
Za Sarajevo gdje prođem auto ili kupovina ama baš ništa me ne veže. Regulacione planove i zapošljavanje u javnim preduzećima,određuje Banja Luka ili lokalna zajednica,a Sarajeva se tu ništa ne pita. Kako je tek onima koji žive 200km od glavnog grada.

Za to je odgovorna debilna jugonostalgija koja je nazalost i dalje dosta prisutna u Srbiji. Plus neznanje kod mladjih i zal za mladost kod starijih. Jugonostalgija je cesto na nivou propagande. Od mejnstrim medija, preko muzike do filmova i serija. Recimo "Lud, zbunjen, normalan". Ljudi ne mogu da shvate da se ta serija uprkos modernoj tehnologiji zapravo desava u 80-im i da takvo Sarajevo vise ne postoji, ako je ikad stvarno postojalo. Da u stvarnosti u njemu danas ima vise Kineza i Arapa nego Srba i Hrvata. A da su Muslimani danas stvarno Muslimani mada sebe zovu drugacije. Da tamo nema vise ni Brege, ni Pusenja, ni Indexa, ostao je samo majmun Dervishalidovic. Poznajem starijeg coveka iz tog jugonostalgicarskog miljea koji je tamo otisao poslovno negde 2010. prvi put od rata. I toliko se zaprepastio kad je video sta je Sarajevo danas (tj. tada, danas je verovatno i gore) da je imao ozbiljne zdavstvene probleme. Srecom oporavio se. Ta stara BiH danas zivi samo kod ljudi koji u njoj nisu bili 30 godina. U stvarnosti to su tri odvojene drzave i drustva na silu svezane zajedno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 12 tra 2020, 08:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Srpsčanin je napisao/la:
Za očekivati bi bilo da nepogode kakva je ova epidemiija bar privremno ako ne zbližavaju narode koji imaju medjusobne sporove ili nesporazume onda bar da dok opasnost traje te sporove čine manje izraženim.U Bejha kako izlgeda to i nije slučaj.Tako političari iz reda Bošnjaka 1993 često porede epidemiju sa "hagresijom" a virus covid 19 sa "ćetnicima".Jedan je tako došao do zaklčjučka da je ćetnik opasniji od virusa.Uglavnom,neka ratna terminologija u Bošnjaka 1993.Uz to.,izabrani predstavnici ne mogu da se dogovore oko raspodjele kredita jedne međunarodne finansijske institucije.Ima toga još.Mnogo bi bilo za nabrajati
Elem,postavlja se pitanje šta smo mi Srbi,Hrvati i Bošnjaci 1993 jedni drugima ? i zašto smo u nekoj vrsti zajednice ?
.Ja sam mišljenja da svaka zajednice pa i Bejha kao zajednica tri nabrojana subjekta treba da počiva na dobrovoljnosti i interesu svakog subjekta koji se u zajednicu udružuje.Ne vidim smisao zajednice onih koji se ne vole a za Srbe,Hrvate i Bošnjake 1993 ne može se reći da se vole.


Kratko ću, jer ovog je veći bilo dosta po forumu... ajde da kažemo da nismo ništa jedni drugima (više). Stranci smo, komšije. Fino, ajmo onda da ostane tako. Korektni odnosi, jer mržnjom postigli nisu am baš ništa ni prvi, ni drugi a bogami neće ni ovi treći. To ne znači da sam u to ime voljan biti vreća za udaranje. Umem da oprostim ali umem i da vratim...

Ima dosta da se radi, zato manje emocija više rada, štete tek treba da se utvrde kad se ovo smiri... Kusaćemo mi ovo još dosta dugo. Kraj epidemije neće biti kraj njenih posledica. Nisam ja nizakakva zajednička kola i veselja, već da može da se trguje, radi i putuje normalno između dve države i dva naroda. Bez razbijanja prozora, kidanja tablica i slično. Kako će to ići, ne zavisi od mene. Ne nasrćem na tuđu imovinu.

Ne moramo da se volimo, niti se volimo. Ali eto, praktično isti jezik govorimo, živimo jedni do drugih, pa možemo porazgovarati. Nećeš ni svakog na železničkoj stanici s kime razmeniš koju pitati gde živi, kako se zove, treba biti otvoren i društven a ne isključiv i sujetan. Sve ovo je zapravo više odnos koji imaš prema sebi, i tvom potencijalu čovečnosti, kao hrišćanin, pa i kao ljudsko biće.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 12 tra 2020, 08:16 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6815
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Na koje dve države misliš ?

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 12 tra 2020, 09:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Neprijatelji.
To što živimo zajedno je jedna od najbizarnijih situacija na planeti Zemlji i nije uzrokovana našom nego voljom izvana.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 13 tra 2020, 01:46 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
NSOS je napisao/la:
Lutorčina je napisao/la:
Ja živim u blizu Sarajeva,kad pređem u grad povremeno ja znam da sam stranac. Grad je namjenjen za muslimane i tome javno stavlja do znanja. Ja u tom gradu koji je par kilometara od mene nemam ni ti rodbine,ni ti prijatelje ni ti poznanika,ni ti sam kad imao curu sa druge strane granice. Sem neke kupovine i prolaza usput ja nemam dodira sa tim narodom. Najgluplje i najiritantije je kad dođu mi neki rođaci ili prijatelji iz Beograda i začude sa da mi petkom ne pičimo u grad ; "jao bre ne mogu da verujem,onako divan grad divni ljudi vi ovde sedite". :smajl049
Za Sarajevo gdje prođem auto ili kupovina ama baš ništa me ne veže. Regulacione planove i zapošljavanje u javnim preduzećima,određuje Banja Luka ili lokalna zajednica,a Sarajeva se tu ništa ne pita. Kako je tek onima koji žive 200km od glavnog grada.

Za to je odgovorna debilna jugonostalgija koja je nazalost i dalje dosta prisutna u Srbiji. Plus neznanje kod mladjih i zal za mladost kod starijih. Jugonostalgija je cesto na nivou propagande. Od mejnstrim medija, preko muzike do filmova i serija. Recimo "Lud, zbunjen, normalan". Ljudi ne mogu da shvate da se ta serija uprkos modernoj tehnologiji zapravo desava u 80-im i da takvo Sarajevo vise ne postoji, ako je ikad stvarno postojalo. Da u stvarnosti u njemu danas ima vise Kineza i Arapa nego Srba i Hrvata. A da su Muslimani danas stvarno Muslimani mada sebe zovu drugacije. Da tamo nema vise ni Brege, ni Pusenja, ni Indexa, ostao je samo majmun Dervishalidovic. Poznajem starijeg coveka iz tog jugonostalgicarskog miljea koji je tamo otisao poslovno negde 2010. prvi put od rata. I toliko se zaprepastio kad je video sta je Sarajevo danas (tj. tada, danas je verovatno i gore) da je imao ozbiljne zdavstvene probleme. Srecom oporavio se. Ta stara BiH danas zivi samo kod ljudi koji u njoj nisu bili 30 godina. U stvarnosti to su tri odvojene drzave i drustva na silu svezane zajedno.

Te jugonostalgije i liberalizma ima prisutno i kod Srba u RS naročito u krajevima koji su dalje od granice sa FBiH. Serija Lud,zbunjen,normalan je odlična serija samo mi je glupo što u tim serijam uvijek moraju dati nekom od glumaca/glumica srpsko ime u nekoj ulozi npr Tanaj,Marija. Valjda da bi gledanost bila i u Srbiji i Hrvatskoj.Prosječna starost Srba u Sarajevu je preko 70 godina. Ima ih oko 8000 uglavnom gerijatrija.
Imaju eto Dina i onog SDA glumca Hadzihafizbegović. Taj Hadzihafizbegović toliko pjeni protiv Srba što su otišli iz Sarajeva i protiv Srbije,mjesto da bude srećan. Svi kvalitetni glumci i glumice su napustili Sarajevo,eto ostao je on da mu se prokrči put ka filmskoj slavi....i na kraju je došao do izražaja. Inače prije rata je imao uvijek neke uloge budale i debila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šta smo mi jedni drugima i zašto smo zajedno ?
PostPostano: 14 tra 2020, 14:03 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6815
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
novovrijeme je napisao/la:
Neprijatelji.
To što živimo zajedno je jedna od najbizarnijih situacija na planeti Zemlji i nije uzrokovana našom nego voljom izvana.

Najbizarnije je naizgled to što su sile koje za sad insistiraju na očuvanju projekta Bejha koji je u osnovi jedan nedemokratski projekat, demokratske liberalne države a ne neke diktature.To je moguće zato što se ideologija odnosi na unutrašnje uređenje i odnose unutar država a ne i na spoljnu politiku gdje važi samo načelo interesa.SAD su podržavale brojne nedemokratske režime kad im je to bilo u interesu. Ovde istina ne podržavaju nedemokratki režim nego opstanak jedne takve državne tvorevine.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 371 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO