HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 04:53.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 345 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sljedeća

Treba li zalievati cvieće?
1. DA- Hrvatskoj treba ljudi 34%  34%  [ 15 ]
2. NE- ne želim riskirati švedski scenarij 66%  66%  [ 29 ]
Ukupno glasova : 44
Autor/ica Poruka
 Naslov: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 30 srp 2020, 23:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20778
Unatoč zadnjih 30 godina političkih zbivanja u BiH i jasne distinkcije triju naroda i dalje očito postoje neki muslimani koji bi se utrpali komšijama.

Fokus ovog foruma je uglavnom na Hrvatskim dodrinašima i cviećarima no ova tema bi se trebala okrenuti cviećarima i dodrinašima iz redova Muslimana.

Unatoč ratnih i političkih sukoba neki očito potajno gaje želje da ih (opet) uzmemo pod svoje. Zanemarimo sad činjenicu da se vjerojatno radi o dnevnoj takiji, takva razmišljanja pojedinaca otkrivaju da i dalje nije nestalo zadnje zrno u umovima koje je posadio Ante.

Hrvatskoj fali ljudi, svi znamo podatke o nedostatku radne snage, sve manjem broju djece itd.

U Hrvatskoj je već primjetan masivniji uvoz Muslimana i Srba, proces koji će trenutnim trendom izgleda postati pravilo.

Ako ih već uvozimo bilo bi logično birati koga uvozimo i postaviti neka pravila.

Uvozom radne snage iz BiH možemo riješiti dva problema, riješiti manjak radne snage i mladih u RH te smanjiti pritisak oko Hrvata u BiH.

Srbi i Muslimani se osjetno tope u većim Hrvatskim gradovima, čelični zagrljaj kockica i asimilacije rijetki prežive. :zubati

Što mislite bi li Hrvatska mogla apsorbirati nehrvatsko stanovništvo FBiH?

Ideja bi bila usisavati što više cvieća u RH gradove gdje bi se sarvršeno uklopili s Perecima, pogotovo s desničarima i u tren oka bi u drugoj generaciji dobili Hrvate ( iako bi više voljeli Antu nego Franju).

Ključni faktor je naravno kako natjerati doseljene da prihvate našu kulturu umjesto da se Zagreb pretvori u Malmo.
Po meni je rješenje snažnija uloga crkve u Hrvatskom društvu( ako ne u duhovnoj onda barem u kulturološkoj sferi), možemo birati između light katolibanije ili švedistana u koji ćemo se pretvoriti svakako ako liberali krenu trpati nenalkanske muslimane i praviti đamije gdje stignu.

Trebamo se ugledati na Slovence ako mujo iz Cazina postaje Janez, što ne bi mogao postati Šime ili Jure.

Također važno je trpati ih u krajeve gdje pereci nikada dodir s islamom nisu imali, puno je teže ne asimilirati se u Varaždinu, Zagorju Istri ili Međimurju nego u pograničnim krajevima koji se još sjećaju Turskih vremena.

Dakle što mislite, treba li zalievati cvieće ili ih prepustiti njemačkim i slovenskim vrtlarima?

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 30 srp 2020, 23:35 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
Rijetki su Srbi koji odluče u da dođu i žive u Hrvatsku. Ima sigurno takvih slučajeva ali na prste ruke se daju izbrojati. Oni koji dođu Hr,čekaju državljanstvo da produže dalje.
Muslimani su bolja opcija od Srba za uvoz i asimilaciju. Najbolja opcija je uvoz
Bošnji i Albanaca,a pogotovo Albanci koji obožavaju Hrvatsku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 30 srp 2020, 23:42 
Offline

Pridružen/a: 13 sij 2020, 18:34
Postovi: 3772
[quote="weasel"

U Hrvatskoj je već primjetan masivniji uvoz Muslimana i Srba, proces koji će trenutnim trendom izgleda postati pravilo.

[/quote]
Odakle ti ovo za Srbe majke ti?
A sto se pitanja tice sigurno ce 99,9% Muslimana pre izabrati zapad nego Hrvatsku. Pogotovo sad kad vam je turizam propo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 00:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Ukrasti kvalitetniju radnu snagu od susjeda (koji žele bolje u životu, ali žele ostati na "našem" govornom prostoru) je ok, svi takvi koji se žele integrirati u Hrvatsku, naći posao i oženiti se (najbolja integracija) u npr. Zagrebu su dobrodošli.

Nikakvo aktivno ulaganje. Samo pasivno primanje onih koji se jako žele pridružiti.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 06:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24636
Lokacija: Heartbreak Hotel
Albanci katolici nisu loša opcija.

Glede muslimana sa balkana njihova integracija u HR ili SLO je rezultat komunizma i njihove relativne malobrojnosti. Svatko onaj tko zagovara imigraciju više od 30.000 muslimana u HR je luđak.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 07:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58784
Lokacija: DAZP HQ
Svaki musliman u Hrvatskoj je plus ili minus jedan za nas u BIH, kako se već gleda. Ljepše je i da Hrvatska malo dijeli sudbinu s BIH. Hrvatska svakako ne može privući puno dok su njemačka vrata otvorena, a nekih 50-tak tisuća ih je uvijek bilo.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 07:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24636
Lokacija: Heartbreak Hotel
Daće Bog pa će HR imati ne jednog već bar 5 Hasanbegovića. Stvarno, gdje li nam on danas Bajram slavi?

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 07:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5191
Bošnje u RH su gotovo bezazleni. Pola ih ostavi Islam već na granici jer oni radikalniji ionako ne doseljavaju kod nas već gledaju dalje na zapad. Mišljenja sam da će se većina onih koji ostanu asimilirati a ako uzmu državljanstvo da bi produžili dalje opet dobro. Ante je pokušao povlađivanjem i ulizivanjem i nije postigao ništa, treba ići ekonomskom dominacijom i socijalnim pritiskom da se postigne asimilacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 07:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
OptimisticniVeSeljak je napisao/la:
Bošnje u RH su gotovo bezazleni. Pola ih ostavi Islam već na granici jer oni radikalniji ionako ne doseljavaju kod nas već gledaju dalje na zapad. Mišljenja sam da će se većina onih koji ostanu asimilirati a ako uzmu državljanstvo da bi produžili dalje opet dobro. Ante je pokušao povlađivanjem i ulizivanjem i nije postigao ništa, treba ići ekonomskom dominacijom i socijalnim pritiskom da se postigne asimilacija.


Da, u Hrvatsku uglavnom dolaze ovi projugoslavenski orjentirani i sekularniji. U prvoj generaciji će glasati naravno za SDP a u Istri za IDS.

U Hrvatskoj nema vehabijskih zajednica, tako da ovi jači islamisti idu u Njemačku i Austriju gdje postoje radikalne džamije i braća Arapi i Turci, a i mogu se lakše izgubiti u masi i imati privatnost koju u Hrvatskoj nemaju. S druge strane, Beč je glavni grad balkanskih vehabija.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 08:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58784
Lokacija: DAZP HQ
Vehabija ima u Zagrebu, u zgradi u kojoj sam živio susjed mi je bio vehabija, 2 kata ispod mene, a kat ispod mene Srbin iz Bosne. :zubati

Sad čujem da je vehabija ostario, ima preko 80 i jedino ovaj Srbin brine o njemu, donosi mu stvari iz dućana. Suljo je inače bio milicioner u bivšoj državi, sin otišao u Njemačku i tamo se radikalizirao, oženio neku Arapkinju, u konačnici otišao u Siriju sa ženom i djecom i tamo navodno poginuo. Rođeni Zagrepčanin.

Znao sam tada u ulazu sresti mlađe vehabije koji su posjećivali starog, ali su bili jako plahi jer smo ih jednom sreli braća i ja na stepenicama pa im jebali sve po spisku, pogotovo jednom koji je nosio vojnu torbu. Ranije su susjedi zvali policiju, ali im je policija rekla da su registrirani i to je to.

Poanta je, nije da ih u Zagrebu nema.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 09:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
dudu je napisao/la:
Vehabija ima u Zagrebu, u zgradi u kojoj sam živio susjed mi je bio vehabija, 2 kata ispod mene, a kat ispod mene Srbin iz Bosne. :zubati

Sad čujem da je vehabija ostario, ima preko 80 i jedino ovaj Srbin brine o njemu, donosi mu stvari iz dućana. Suljo je inače bio milicioner u bivšoj državi, sin otišao u Njemačku i tamo se radikalizirao, oženio neku Arapkinju, u konačnici otišao u Siriju sa ženom i djecom i tamo navodno poginuo. Rođeni Zagrepčanin.

Znao sam tada u ulazu sresti mlađe vehabije koji su posjećivali starog, ali su bili jako plahi jer smo ih jednom sreli braća i ja na stepenicama pa im jebali sve po spisku, pogotovo jednom koji je nosio vojnu torbu. Ranije su susjedi zvali policiju, ali im je policija rekla da su registrirani i to je to.

Poanta je, nije da ih u Zagrebu nema.


wow !

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 09:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2233
Lokacija: Negdi na granici svitova
weasel je napisao/la:
Unatoč zadnjih 30 godina političkih zbivanja u BiH i jasne distinkcije triju naroda i dalje očito postoje neki muslimani koji bi se utrpali komšijama.

Fokus ovog foruma je uglavnom na Hrvatskim dodrinašima i cviećarima no ova tema bi se trebala okrenuti cviećarima i dodrinašima iz redova Muslimana.

Unatoč ratnih i političkih sukoba neki očito potajno gaje želje da ih (opet) uzmemo pod svoje. Zanemarimo sad činjenicu da se vjerojatno radi o dnevnoj takiji, takva razmišljanja pojedinaca otkrivaju da i dalje nije nestalo zadnje zrno u umovima koje je posadio Ante.

Hrvatskoj fali ljudi, svi znamo podatke o nedostatku radne snage, sve manjem broju djece itd.

U Hrvatskoj je već primjetan masivniji uvoz Muslimana i Srba, proces koji će trenutnim trendom izgleda postati pravilo.

Ako ih već uvozimo bilo bi logično birati koga uvozimo i postaviti neka pravila.

Uvozom radne snage iz BiH možemo riješiti dva problema, riješiti manjak radne snage i mladih u RH te smanjiti pritisak oko Hrvata u BiH.

Srbi i Muslimani se osjetno tope u većim Hrvatskim gradovima, čelični zagrljaj kockica i asimilacije rijetki prežive. :zubati

Što mislite bi li Hrvatska mogla apsorbirati nehrvatsko stanovništvo FBiH?

Ideja bi bila usisavati što više cvieća u RH gradove gdje bi se sarvršeno uklopili s Perecima, pogotovo s desničarima i u tren oka bi u drugoj generaciji dobili Hrvate ( iako bi više voljeli Antu nego Franju).

Ključni faktor je naravno kako natjerati doseljene da prihvate našu kulturu umjesto da se Zagreb pretvori u Malmo.
Po meni je rješenje snažnija uloga crkve u Hrvatskom društvu( ako ne u duhovnoj onda barem u kulturološkoj sferi), možemo birati između light katolibanije ili švedistana u koji ćemo se pretvoriti svakako ako liberali krenu trpati nenalkanske muslimane i praviti đamije gdje stignu.

Trebamo se ugledati na Slovence ako mujo iz Cazina postaje Janez, što ne bi mogao postati Šime ili Jure.

Također važno je trpati ih u krajeve gdje pereci nikada dodir s islamom nisu imali, puno je teže ne asimilirati se u Varaždinu, Zagorju Istri ili Međimurju nego u pograničnim krajevima koji se još sjećaju Turskih vremena.

Dakle što mislite, treba li zalievati cvieće ili ih prepustiti njemačkim i slovenskim vrtlarima?


Treba prvo vidit šta ćemo sa Hrvatima pa onda kako isisavat susjede bude li potrebe. A što se tiče "cvieća", treba ga zalivati ali kiselinom iz akumulatora

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 09:51 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
Robbie MO je napisao/la:
dudu je napisao/la:
Vehabija ima u Zagrebu, u zgradi u kojoj sam živio susjed mi je bio vehabija, 2 kata ispod mene, a kat ispod mene Srbin iz Bosne. :zubati

Sad čujem da je vehabija ostario, ima preko 80 i jedino ovaj Srbin brine o njemu, donosi mu stvari iz dućana. Suljo je inače bio milicioner u bivšoj državi, sin otišao u Njemačku i tamo se radikalizirao, oženio neku Arapkinju, u konačnici otišao u Siriju sa ženom i djecom i tamo navodno poginuo. Rođeni Zagrepčanin.

Znao sam tada u ulazu sresti mlađe vehabije koji su posjećivali starog, ali su bili jako plahi jer smo ih jednom sreli braća i ja na stepenicama pa im jebali sve po spisku, pogotovo jednom koji je nosio vojnu torbu. Ranije su susjedi zvali policiju, ali im je policija rekla da su registrirani i to je to.

Poanta je, nije da ih u Zagrebu nema.


wow !


Bome ovo je i meni otkriće, ide Zagreb stopama ostalih zapadnih metropola...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 10:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20778
dudu je napisao/la:
Vehabija ima u Zagrebu, u zgradi u kojoj sam živio susjed mi je bio vehabija, 2 kata ispod mene, a kat ispod mene Srbin iz Bosne. :zubati
Poanta je, nije da ih u Zagrebu nema.

BiH u Zgradi =))

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 10:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3940
Lutorčina je napisao/la:
Rijetki su Srbi koji odluče u da dođu i žive u Hrvatsku. Ima sigurno takvih slučajeva ali na prste ruke se daju izbrojati. Oni koji dođu Hr,čekaju državljanstvo da produže dalje.
Kad si ti zadnji put bio u Hrvatskoj na moru? Srbi su postali najbrojnija skupina stranaca koji rade u turizmu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 10:34 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Lutorčina je napisao/la:
Rijetki su Srbi koji odluče u da dođu i žive u Hrvatsku. Ima sigurno takvih slučajeva ali na prste ruke se daju izbrojati. Oni koji dođu Hr,čekaju državljanstvo da produže dalje.
Kad si ti zadnji put bio u Hrvatskoj na moru? Srbi su postali najbrojnija skupina stranaca koji rade u turizmu.

Zadnji put bio 2018 Pelješac i Korčula. Nije da nas nema tamo,ali to su sezonski radnici. Par mjeseci posla i vrnu se nazad u Srbiju ili BiH. Pola ovih što dolaze iz Srbije i nisu Srbi već Hrvati,Bunjevci,Mađari,Slovaci...
Oni koji su ostali kod vas su uglavnom miješano porijeklo.
Nije Hrvatska loša što se tiče plata i standarda,ali sloboda je ipak sloboda. Hrvatska je dobra sezonski,a Slovenija i Austrija je dobra za stalni boravak.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 11:12 
Offline

Pridružen/a: 08 svi 2020, 20:29
Postovi: 525
Malo prespektive sa brojkama.

Doseljeni iz BiH bez državljanstva RH po godinama / (razlika doseljeni - odseljeni)
2015 1032 (saldo +760)
2016 1921 (saldo +1650)
2017 2946 (saldo +2464)
2018 7932 (saldo +6771)
2019 9620 (saldo +6435)

Doseljeni iz Srbije bez državljanstva RH po godinama / (razlika doseljeni - odseljeni)
2015 406 (saldo +289)
2016 574 (saldo +437)
2017 536 (saldo +357)
2018 2209 (saldo +1921)
2019 4079 (saldo +2915)

Doseljavanje iz Srbije više nije toliko zanemarivo. U biti je ukupno na drugom mjestu (iza BiH) po doseljavanju stranaca u RH.
Znači u RH samo od 2019 imamo skoro 10 000 stanovnika koji su Bošnjaci ili Srbi (ako znamo da većina Hrvata izvan Hrvatske ima RH dokumente i nisu prikazane statistike)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 11:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3940
Lutorčina je napisao/la:
Pola ovih što dolaze iz Srbije i nisu Srbi već Hrvati,Bunjevci,Mađari,Slovaci...
Teorija ti je šuplja, Hrvati, "Bunjevci" i Mađari iz Srbije imaju EU putovnice, nije im posebno zanimljivo raditi na Jadranu. Za Slovake ne znam, vjerojatno i oni imaju pravo na slovačko državljanstvo.

Nego, koji to Hrvati ili Mađari miješaju padeži i koriste "sve ću gi potepam" gramatiku? Osim Janjevaca, ali oni nemaju veze sa Srbijom, nego sa srbijanskim južnim susjedima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 11:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Treba ih zalievati i useljavati u Hrvatsku, e da bi postali punopravni članovi hrvatskog korpusa. Ali ostaviti ih bar 50 hiljada da nama u dominantno srpskoj BiH ne bi bilo dosadno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 11:27 
Offline

Pridružen/a: 08 svi 2020, 20:29
Postovi: 525
Promatrač je napisao/la:
Malo prespektive sa brojkama.

Doseljeni iz BiH bez državljanstva RH po godinama / (razlika doseljeni - odseljeni)
2015 1032 (saldo +760)
2016 1921 (saldo +1650)
2017 2946 (saldo +2464)
2018 7932 (saldo +6771)
2019 9620 (saldo +6435)

Doseljeni iz Srbije bez državljanstva RH po godinama / (razlika doseljeni - odseljeni)
2015 406 (saldo +289)
2016 574 (saldo +437)
2017 536 (saldo +357)
2018 2209 (saldo +1921)
2019 4079 (saldo +2915)

Doseljavanje iz Srbije više nije toliko zanemarivo. U biti je ukupno na drugom mjestu (iza BiH) po doseljavanju stranaca u RH.
Znači u RH samo od 2019 imamo skoro 10 000 stanovnika koji su Bošnjaci ili Srbi (ako znamo da većina Hrvata izvan Hrvatske ima RH dokumente i nisu prikazanoj statistici)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 11:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 21:19
Postovi: 3578
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Lutorčina je napisao/la:
Rijetki su Srbi koji odluče u da dođu i žive u Hrvatsku. Ima sigurno takvih slučajeva ali na prste ruke se daju izbrojati. Oni koji dođu Hr,čekaju državljanstvo da produže dalje.
Kad si ti zadnji put bio u Hrvatskoj na moru? Srbi su postali najbrojnija skupina stranaca koji rade u turizmu.

2 nećaka mi rade u Medulinu ko sezonci, na istom radnom mjestu kolege su im 4 Srba i 1 Srpkinja. Nitko stariji od 20 godina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 11:33 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Promatrač je napisao/la:
Promatrač je napisao/la:
Malo prespektive sa brojkama.

Doseljeni iz BiH bez državljanstva RH po godinama / (razlika doseljeni - odseljeni)
2015 1032 (saldo +760)
2016 1921 (saldo +1650)
2017 2946 (saldo +2464)
2018 7932 (saldo +6771)
2019 9620 (saldo +6435)

Doseljeni iz Srbije bez državljanstva RH po godinama / (razlika doseljeni - odseljeni)
2015 406 (saldo +289)
2016 574 (saldo +437)
2017 536 (saldo +357)
2018 2209 (saldo +1921)
2019 4079 (saldo +2915)

Doseljavanje iz Srbije više nije toliko zanemarivo. U biti je ukupno na drugom mjestu (iza BiH) po doseljavanju stranaca u RH.
Znači u RH samo od 2019 imamo skoro 10 000 stanovnika koji su Bošnjaci ili Srbi (ako znamo da većina Hrvata izvan Hrvatske ima RH dokumente i nisu prikazanoj statistici)


Biti će zanimljivo pratiti kako će eventualno stjecanje HR dokumenata utjecati na ove brojke, odnosno hoće li dio doseljenih kad stekne HR papire produžiti dalje.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 11:45 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Lutorčina je napisao/la:
Pola ovih što dolaze iz Srbije i nisu Srbi već Hrvati,Bunjevci,Mađari,Slovaci...
Teorija ti je šuplja, Hrvati, "Bunjevci" i Mađari iz Srbije imaju EU putovnice, nije im posebno zanimljivo raditi na Jadranu. Za Slovake ne znam, vjerojatno i oni imaju pravo na slovačko državljanstvo.

Nego, koji to Hrvati ili Mađari miješaju padeži i koriste "sve ću gi potepam" gramatiku? Osim Janjevaca, ali oni nemaju veze sa Srbijom, nego sa srbijanskim južnim susjedima.

Što ne bi radili u Hrvatskoj ? Plata u Hrvatskoj je veća nego u Mađarskoj i možda veća od Slovačke. Provedu par mjeseci na Jadranu i nazad kući.
Ja sam rekao pola ovih ili ti 50%,a ne svi stanovci iz Srbije koji dođu sezonu odraditi u Hrvatskoj. Problema sa gramatikom imaju i Mađari iz Srbije,brkaju padeže i rodove.Ima naravno i Srba sa juga Srbije,mada opet ne vidim zbog čega bi oni toliki put prešli da rade u sezoni u Hrvatskoj,kada im je Grčka bliža,plata bolja,a radnici se osjećaju kao kod kuće.
Srbi koji su došli da se nastane u Hrvatsku,je zanemariv promil. Provrtiće se par mjeseci i nazad ili par godina dok ne dobiju državljanstvo Hrvatske. Svakom je sloboda draga jbg :thumbup .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 12:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3940
Lutorčina je napisao/la:
Što ne bi radili u Hrvatskoj ? Plata u Hrvatskoj je veća nego u Mađarskoj i možda veća od Slovačke. Provedu par mjeseci na Jadranu i nazad kući.
Ja sam rekao pola ovih ili ti 50%,a ne svi stanovci iz Srbije koji dođu sezonu odraditi u Hrvatskoj. Problema sa gramatikom imaju i Mađari iz Srbije,brkaju padeže i rodove.Ima naravno i Srba sa juga Srbije,mada opet ne vidim zbog čega bi oni toliki put prešli da rade u sezoni u Hrvatskoj,kada im je Grčka bliža,plata bolja,a radnici se osjećaju kao kod kuće.
Srbi koji su došli da se nastane u Hrvatsku,je zanemariv promil. Provrtiće se par mjeseci i nazad ili par godina dok ne dobiju državljanstvo Hrvatske. Svakom je sloboda draga jbg :thumbup .
Tko ima mađarsko ili slovačko državljanstvo može raditi u Njemačkoj, Irskoj, Austriji, Danskoj itd., Hrvatska im nije zanimljiva.
Što se tiče Hrvatska vs. Grčka, možda je grčko sunce toplije i pravoslavnije, ali u Grčkoj je nezaposlenost 17% i možda ne može svaki konobar izganjati radnu dozvolu. U Hrvatskoj je 7% i toliko fali sezonaca da svi dobivaju radnu dozvolu. Govorim o podacima iz 2019, vjerojatno će 2021 biti slična.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treba li zalievati cvieće?
PostPostano: 31 srp 2020, 12:56 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2020, 20:18
Postovi: 2340
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Lutorčina je napisao/la:
Pola ovih što dolaze iz Srbije i nisu Srbi već Hrvati,Bunjevci,Mađari,Slovaci...
Teorija ti je šuplja, Hrvati, "Bunjevci" i Mađari iz Srbije imaju EU putovnice, nije im posebno zanimljivo raditi na Jadranu. Za Slovake ne znam, vjerojatno i oni imaju pravo na slovačko državljanstvo.

Nego, koji to Hrvati ili Mađari miješaju padeži i koriste "sve ću gi potepam" gramatiku? Osim Janjevaca, ali oni nemaju veze sa Srbijom, nego sa srbijanskim južnim susjedima.


Lutorčina ima fobiju od stalno prisutnih Srba na Jadranu, razumi ga. :zubati

Nego, kako ti onda razumeš "Janjevca" kad ti nešto priča?

Na temu... Samo zalivajte baštovani, neka miriše prelepa i večna Bosna i Hercegovina. A i treba korenja za jesti. :smajl007

_________________
Pogled Joca Vujičića


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 345 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Tomba17 i 479 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO