HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 08:31.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 16 sij 2012, 19:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Evo ova tema ovdje pošto nemamo pokrivenih hrvatskih naselja smještenih u Daytonu formiranu općinu Pelagićevo.

Općina Pelagićevo je formirana od sjevernog dijela nekadašnje općine Gradačac.

Poslije potpisivanja Daytonskog sporazuma, veći dio općine Gradačac ušao je u sastav Federacije Bosne i Hercegovine. U sastav Republike Srpske ušla su naseljena mjesta:

Blaževac, Krčevljani, Njivak, Orlovo Polje, Pelagićevo, Samarevac, Tolisa i Zelinja Gornja, te dijelovi naseljenih mjesta: Donja Tramošnica, Donje Ledenice, Donji Skugrić, Gornja Tramošnica, Gornje Krečane, Gornje Ledenice, Jasenica, Porebrice, Rajska, Sibovac i Turić.

Pelagićevo je trenutačno jedna od najsiromašnijih općina u BiH, bez obzira na činjenicu da je taj prostor prije rata spadao u najrazvijenije dijelove bivše države. Tome najviše doprinosi nenaseljenost velikog dijela općine, koja je dijelom uzrokovana protjerivanjem Hrvata s tog područja, vlasnika oko 80% zemljišta u općini Pelagićevo (u Tramošnici, Turiću, Blaževcu i drugim napuštenim naseljima).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 16 sij 2012, 19:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
I aktualna vijest:


Davor Čordaš i Josip Jerković sa povratnicima u Pelagićevu - asfalt u povratničkim naseljima

Član Predsjedništva HDZBiH i ministar za izbjeglice i raseljena lica RS Davor Čordaš i predsjednik RO HDZBiH Posavina Josip Jerković, posjetili su povratničke obitelji u Pelagićevu, gdje su sa povratnicima razgovarali o problemima sa kojima se susreću i zajedničkim aktivnostima u cilju prevazilaženja tih problema, te stvaranju boljih uvjeta za održivost povratka.

Stanovnicima Gornje Tramošnice, koji su obnovili svoje kuće, veliki problem predstavljala je loša putna komunikacija. Ove godine Ministarstvo za izbjeglice RS, na čelu sa Davorom Čordašem, je za projekte obnove putne infrastrukture u Pelagićevu i pomoći u svrhu održivog povratka za dogradnju stambenih objekata, te nabavku poljoprivredne mehanizacije i plastenika izdvojilo 108.000 KM.

Dvije značajne putne dionice su asfaltirane, a u toku su radovi na još jednoj dionici. Do obiteljskih kuća u Tramošnici sada se brže stiže, a mještani su zadovoljni što više nema oblaka prašine koji su dolazili sa makadamske ceste nakon svakog prolaska vozilom. Drago Dubravac, jedan od sedmorice braće koji su obnovili svoje kuće, kaže da je presretan što je asfalt konačno stigao, čime je omogućen lakši prilaz kućama i kvalitetniji život u ovim naseljima.

Mato Lučić, povratnik i predsjednik Općinskog vijeća Pelagićevo, zahvalio je ministru Čordašu na realizaciji ovih projekata i napomenuo da ubuduće i lokalne vlasti treba da pokažu više razumijevanja prema povratničkoj populaciji i njihovim potrebama, kako bi se ubrzala realizacija zajedničkih projekata.

Ministar Čordaš je posjetio i obitelji koje su ove godine dobile pomoć u građevinskom materijalu. Višečlana obitelj Vidaković, vratila se na svoje imanje još 1996.godine, a tek ove godine obnova kuće je završena. Petar Vidaković je zahvalio ministru Čordašu za potporu koja će ohrabriti i druge obitelji koje žele da se vrate, jer su sada mnogo bolji uvjeti za život u Tramošnici.

Ministar je rekao da će i u narednom periodu pružati podršku u skladu sa raspoloživim resursima, vodeći računa o prioritetnim potrebama povratnika.

slika

slika

slika

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 16 sij 2012, 19:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
MRSHO je napisao/la:
I aktualna vijest:


Davor Čordaš i Josip Jerković sa povratnicima u Pelagićevu - asfalt u povratničkim naseljima

Član Predsjedništva HDZBiH i ministar za izbjeglice i raseljena lica RS Davor Čordaš i predsjednik RO HDZBiH Posavina Josip Jerković, posjetili su povratničke obitelji u Pelagićevu, gdje su sa povratnicima razgovarali o problemima sa kojima se susreću i zajedničkim aktivnostima u cilju prevazilaženja tih problema, te stvaranju boljih uvjeta za održivost povratka.

Stanovnicima Gornje Tramošnice, koji su obnovili svoje kuće, veliki problem predstavljala je loša putna komunikacija. Ove godine Ministarstvo za izbjeglice RS, na čelu sa Davorom Čordašem, je za projekte obnove putne infrastrukture u Pelagićevu i pomoći u svrhu održivog povratka za dogradnju stambenih objekata, te nabavku poljoprivredne mehanizacije i plastenika izdvojilo 108.000 KM.

Dvije značajne putne dionice su asfaltirane, a u toku su radovi na još jednoj dionici. Do obiteljskih kuća u Tramošnici sada se brže stiže, a mještani su zadovoljni što više nema oblaka prašine koji su dolazili sa makadamske ceste nakon svakog prolaska vozilom. Drago Dubravac, jedan od sedmorice braće koji su obnovili svoje kuće, kaže da je presretan što je asfalt konačno stigao, čime je omogućen lakši prilaz kućama i kvalitetniji život u ovim naseljima.

Mato Lučić, povratnik i predsjednik Općinskog vijeća Pelagićevo, zahvalio je ministru Čordašu na realizaciji ovih projekata i napomenuo da ubuduće i lokalne vlasti treba da pokažu više razumijevanja prema povratničkoj populaciji i njihovim potrebama, kako bi se ubrzala realizacija zajedničkih projekata.

Ministar Čordaš je posjetio i obitelji koje su ove godine dobile pomoć u građevinskom materijalu. Višečlana obitelj Vidaković, vratila se na svoje imanje još 1996.godine, a tek ove godine obnova kuće je završena. Petar Vidaković je zahvalio ministru Čordašu za potporu koja će ohrabriti i druge obitelji koje žele da se vrate, jer su sada mnogo bolji uvjeti za život u Tramošnici.

Ministar je rekao da će i u narednom periodu pružati podršku u skladu sa raspoloživim resursima, vodeći računa o prioritetnim potrebama povratnika.

slika

slika

slika

slika

slika


Lijepo izgleda , hvala na uploadu :palacgore1

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 17 sij 2012, 16:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 lip 2009, 00:32
Postovi: 191
U Tramošnici se gradi i posavsko etno selo...

Posavsko etno selo Salaš

slika

Za početak svakog projekta potrebna je ideja, a ako se ideja rodi iz ljubavi prema starinama i tradicijskoj arhitekturi onda ne iznenađuje ako je taj projekt izgradanja etno sela. A da od jedne takve ideje do početka realizacije nije daleko potvđuju i poodmakli radovi na lokaciji u Donjoj Tramošnici gdje projekt izgradnje posavskog etno sela “Salaš”, kao čudesan spoj tradicijske arhitekture, starih kuća, jezerskog ambijenta i modernog vremena, polako dobija svoju konačnu konturu.
Stare kuće, izvorno izgrađene vještim rukama starih majstora u posavskim selima Bijeloj, Skakavi, Dubravama i Jagodnjaku prenešene na novu lokaciju, u novom ambijentu na obali jezera u Donjoj Tramošnici, ponovo oživljavaju punim sjajem ne gubeći ništa od svoje izvornosti i zadržavajući sve elemente hrvatsko-posavske tradicijske arhitekture.

Idejni začetnik i investitor projekta “Posavsko etno selo Salaš”, koji, osim što će preporoditi ovaj kraj a Tramošnicu upisati u sve turističke karte, predstavlja jednu novu dimenziju posavskog turizma i otvara perspektivu za daljnji razvoj ovog u prošlom ratu razorenog kraja, je Pavo Andić iz Bijele. U prvoj fazi projekta planirana je izgradnja preko 20 objekata, koji bi, ako se radovi nastave odvijati predviđenom dinamikom, već u lipnju mogli primiti prve goste i posjetitelje. Osim gastronomskih i smještajnih objekata, planirana je i izgradnja sportskih terena, kupališta, kapelice, vodenice kao i etno muzeja.

Etno selo Salaš nije zamišljeno samo kao mirna oaza za bijeg od svakodnevnice, za odmor, opuštanje, rekreaciju već i kao mjesto u kojem će posjetitelji okruženi autentičnim građevinama i tadicijskom arhitekturom osjetiti duh prošlih vremena i upoznati se s načinom života posavskog čovjeka u prošlosti.

Smješteno na povoljnoj lokaciji u Donjoj Tramošnici, uz cestu Orašje – Gradačac, i udaljeno 15-ak kilometara od Save, posavsko etno selo “Salaš” će stanovnicima obližnjih posavskih i slavonskih gradova i naselja kao i svim ostalim posjetiteljima zasigurno postati omiljeno mjesto za rekreaciju i odmor.

A.S. /www.posavski-obzor.info

http://www.posavski-obzor.info/ekonomija/posavsko-etno-selo-salas


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 17 sij 2012, 16:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Zaboravih na tu vijest koja je nedavno objavljena.

Lobo, znaš li možda, da li je Tramošnica smještena na "koridoru", i još jedno pitanje,

da li je veći dio naselja Turić po Daytonu ušao u općinu Pelagićevo ili ostao u gradačačkoj općini?

hvala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 17 sij 2012, 16:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
MRSHO je napisao/la:
Zaboravih na tu vijest koja je nedavno objavljena.

Lobo, znaš li možda, da li je Tramošnica smještena na "koridoru", i još jedno pitanje,

da li je veći dio naselja Turić po Daytonu ušao u općinu Pelagićevo ili ostao u gradačačkoj općini?

hvala


Općina Pelagićevo odnosno konkretnije naša sela tamo leže baš u srcu koridora ako se ne varam, bilo je par etničkih mapa tog područja na nekoj od posavskih tema :wink

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 18 sij 2012, 14:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Zadar1993 je napisao/la:
MRSHO je napisao/la:
Zaboravih na tu vijest koja je nedavno objavljena.
Lobo, znaš li možda, da li je Tramošnica smještena na "koridoru", i još jedno pitanje,
da li je veći dio naselja Turić po Daytonu ušao u općinu Pelagićevo ili ostao u gradačačkoj općini?
hvala

Općina Pelagićevo odnosno konkretnije naša sela tamo leže baš u srcu koridora ako se ne varam, bilo je par etničkih mapa tog područja na nekoj od posavskih tema :wink

Tramošnica je, nažalost, koridor.
Ovo što je ušlo u Gradačac je na kraju završilo pod muslimanskom čizmom.
Za nas bi se isplatilo povećanje distrikta Brčko na zapad, tako da bi mu pripala i Tramošnica/Pelagićevo...
To bi Srbima trebalo odgovarati, na taj način bi se smanjio postotak muslimana u distriktu...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 18 sij 2012, 15:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Ceha je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:
Općina Pelagićevo odnosno konkretnije naša sela tamo leže baš u srcu koridora ako se ne varam, bilo je par etničkih mapa tog područja na nekoj od posavskih tema :wink

Tramošnica je, nažalost, koridor.
Ovo što je ušlo u Gradačac je na kraju završilo pod muslimanskom čizmom.
Za nas bi se isplatilo povećanje distrikta Brčko na zapad, tako da bi mu pripala i Tramošnica/Pelagićevo...
To bi Srbima trebalo odgovarati, na taj način bi se smanjio postotak muslimana u distriktu...


Točno, u zajedničkom je cilju i Hrvata i Srba proširenje distrikta na zapad, na hrvatska i srpska sela općine Pelagićevo i Gradačac.
Ovo bi trebalo istaknuti kao zajedničku točku, ni OHR se neće ovome moći oduprijeti jer bi se tako najotovorenije dosada svrstao na jednu stranu, s obzirom kakva im je trenutno reputacija mislim da im to ne bi bilo pametno.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 18 sij 2012, 16:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Tim potezom se otvara pandorina kutija, smanjuje se postotak teritorija RS...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 18 sij 2012, 16:46 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4367
MRSHO je napisao/la:
Tim potezom se otvara pandorina kutija, smanjuje se postotak teritorija RS...


I uprvo zato srbi nikad nece pristat tako da nista od toga.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 18 sij 2012, 16:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
MRSHO je napisao/la:
Tim potezom se otvara pandorina kutija, smanjuje se postotak teritorija RS...


Ali uklopimo li i hrvatska sela iz općine Srebrenik, mogli bi postići teritorijalnu ekvivalentu proširenja na općinu Pelagićevo.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 18 sij 2012, 17:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Zadar1993 je napisao/la:
MRSHO je napisao/la:
Tim potezom se otvara pandorina kutija, smanjuje se postotak teritorija RS...

Ali uklopimo li i hrvatska sela iz općine Srebrenik, mogli bi postići teritorijalnu ekvivalentu proširenja na općinu Pelagićevo.

Tako nekako.
Uz hrvatska (i srpska) sela koja su ostala u općini Gradačac.
Međutim, za Srbe to smanjivanje postotka RS zapravo i nije bitno. Distrikt Brčko je i u FBiH i u RS.
A na kartama ga redovito prikazuju kao dio RS. Tako da...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 18 sij 2012, 17:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Ceha je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:
Ali uklopimo li i hrvatska sela iz općine Srebrenik, mogli bi postići teritorijalnu ekvivalentu proširenja na općinu Pelagićevo.

Tako nekako.
Uz hrvatska (i srpska) sela koja su ostala u općini Gradačac.
Međutim, za Srbe to smanjivanje postotka RS zapravo i nije bitno. Distrikt Brčko je i u FBiH i u RS.
A na kartama ga redovito prikazuju kao dio RS. Tako da...


Točno, a osim toga nije njima bitno jel im postotak u ukupnom udjelu u BiH opao ukoliko znaju da kontroliraju Distrikt Brčko i da tamo tvore apsolutnu većinu .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 18 sij 2012, 19:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 lip 2009, 00:32
Postovi: 191
MRSHO je napisao/la:
Zaboravih na tu vijest koja je nedavno objavljena.

Lobo, znaš li možda, da li je Tramošnica smještena na "koridoru", i još jedno pitanje,

da li je veći dio naselja Turić po Daytonu ušao u općinu Pelagićevo ili ostao u gradačačkoj općini?

hvala



Evo, na ovoj mapi je ucrtana linija razgraničenja kod Turića, Liporašća i Tramošnice.

http://img854.imageshack.us/img854/1427/turic.jpg


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 20 sij 2012, 09:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Zadar1993 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Tako nekako.
Uz hrvatska (i srpska) sela koja su ostala u općini Gradačac.
Međutim, za Srbe to smanjivanje postotka RS zapravo i nije bitno. Distrikt Brčko je i u FBiH i u RS.
A na kartama ga redovito prikazuju kao dio RS. Tako da...

Točno, a osim toga nije njima bitno jel im postotak u ukupnom udjelu u BiH opao ukoliko znaju da kontroliraju Distrikt Brčko i da tamo tvore apsolutnu većinu .

Upravo tako :zivili
Milošević je u Daytonu nudio 5% BiH za širi (i to od 5km) koridor kod Brčkog.
Sumnjam da se to promijenilo :zubati
Najvredniji dio koji Srbi drže je oko Banja Luke. A tog dijela nema bez Brčkog.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 20 sij 2012, 15:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Ceha je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:
Točno, a osim toga nije njima bitno jel im postotak u ukupnom udjelu u BiH opao ukoliko znaju da kontroliraju Distrikt Brčko i da tamo tvore apsolutnu većinu .

Upravo tako :zivili
Milošević je u Daytonu nudio 5% BiH za širi (i to od 5km) koridor kod Brčkog.
Sumnjam da se to promijenilo :zubati
Najvredniji dio koji Srbi drže je oko Banja Luke. A tog dijela nema bez Brčkog.


Točno, Turska Hrvatska ilitiga Bosanska Krajina je najvrijedniji dio Republike Srpske, jedini dio koji zapravo (uz Bijelinju ) liči na nešto , bez koridora piši kući propalo... Stoga mislim da bio ovo proširenje išlo njima u korist makar izgubili određen postotak teritorija , a i Hrvatima bi itekako išlo na ruku jer bi se napokon stvorile bolje mogućnosti za Tramošnicu i hrvatska srebrenička sela. Jedino tko bi imao što protiv ovog su muslimani, jer bi se jedino njihov postotak u Distriktu smanjio .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 20 sij 2012, 15:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Zadar1993 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Upravo tako :zivili
Milošević je u Daytonu nudio 5% BiH za širi (i to od 5km) koridor kod Brčkog.
Sumnjam da se to promijenilo :zubati
Najvredniji dio koji Srbi drže je oko Banja Luke. A tog dijela nema bez Brčkog.

Točno, Turska Hrvatska ilitiga Bosanska Krajina je najvrijedniji dio Republike Srpske, jedini dio koji zapravo (uz Bijelinju ) liči na nešto , bez koridora piši kući propalo... Stoga mislim da bio ovo proširenje išlo njima u korist makar izgubili određen postotak teritorija , a i Hrvatima bi itekako išlo na ruku jer bi se napokon stvorile bolje mogućnosti za Tramošnicu i hrvatska srebrenička sela. Jedino tko bi imao što protiv ovog su muslimani, jer bi se jedino njihov postotak u Distriktu smanjio .

Da :zubati
Što veći postotak posavine, odnosno hrvatskih posavskih sela završi u distriktu nama to je nama bolje :zivili
Srbi su namireni, jer na taj način cementiraju rs (smanjuje se šansa da ju se precvika).
A i muslimani načelno nisu na minusu jer se uvijek mogu pravdat da su smanjili rs (iako je to šuplja priča).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 20 sij 2012, 15:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Ceha je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:
Točno, Turska Hrvatska ilitiga Bosanska Krajina je najvrijedniji dio Republike Srpske, jedini dio koji zapravo (uz Bijelinju ) liči na nešto , bez koridora piši kući propalo... Stoga mislim da bio ovo proširenje išlo njima u korist makar izgubili određen postotak teritorija , a i Hrvatima bi itekako išlo na ruku jer bi se napokon stvorile bolje mogućnosti za Tramošnicu i hrvatska srebrenička sela. Jedino tko bi imao što protiv ovog su muslimani, jer bi se jedino njihov postotak u Distriktu smanjio .

Da :zubati
Što veći postotak posavine, odnosno hrvatskih posavskih sela završi u distriktu nama to je nama bolje :zivili
Srbi su namireni, jer na taj način cementiraju rs (smanjuje se šansa da ju se precvika).
A i muslimani načelno nisu na minusu jer se uvijek mogu pravdat da su smanjili rs (iako je to šuplja priča).


Točno, ovo za muslimane, to je šuplja priča, ali taman ona koja treba za čaršijsku raju :zubati .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 21 sij 2012, 18:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Zadar1993 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Da :zubati
Što veći postotak posavine, odnosno hrvatskih posavskih sela završi u distriktu nama to je nama bolje :zivili
Srbi su namireni, jer na taj način cementiraju rs (smanjuje se šansa da ju se precvika).
A i muslimani načelno nisu na minusu jer se uvijek mogu pravdat da su smanjili rs (iako je to šuplja priča).

Točno, ovo za muslimane, to je šuplja priča, ali taman ona koja treba za čaršijsku raju :zubati .

Kakve goebelsovske stvari puštaju, to bi za njih bila neponovljiva pobjeda Jedne i jedine eventualno usporediva sa junačkim "oslobođenjem" mahale Donji Vahuf nakon stotinjak godina žestokih borbi :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 21 sij 2012, 19:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Ceha je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:
Točno, ovo za muslimane, to je šuplja priča, ali taman ona koja treba za čaršijsku raju :zubati .

Kakve goebelsovske stvari puštaju, to bi za njih bila neponovljiva pobjeda Jedne i jedine eventualno usporediva sa junačkim "oslobođenjem" mahale Donji Vahuf nakon stotinjak godina žestokih borbi :zubati


Upravo tako :zubati

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 12 vel 2012, 13:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
http://www.hercegbosna.org/vijesti/bih/pelagicevo-u-povratak-ulozeno-600000-maraka--5071.html

Citat:
U povratak uloženo 600.000 maraka

slika

Na područje općine Pelagićevo vratilo se 1.150 Hrvata povratnika i to u mjesne zajednice Tramošnica, Turić i Blaževac. Općina Pelagićevo je odlučna da probleme povratnika riješi, a na nama je da u narednom periodu pokušamo osigurati bolje uvjete za privređivanje, kako bi povratak istinski bio održiv, istakao je u intervjuu za „Fokus“ Mato Lučić, predsjednik Skupštine općine Pelagićevo.

■ S obzirom na to da ste najviše angažirani po pitanju povratka u povratničkim naseljima na području općine Pelagićevo, kako ocjenjujete proteklu, 2011. godinu i kakvi su planovi u 2012. godini?

U prošloj godini, imali smo značajna ulaganja u povratničke mjesne zajednica, ne samo s nivoa lokalne zajednice, nego i s viših nivoa vlasti, odnosno od strane Ministarstva za izbjegla i raseljena lica RS, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice pri Vijeću ministara BiH, kao i Vlade Republike Srpske. U prošloj godini ukupno je uloženo 600.000 KM, a ta pomoć se odnosila na rješavanje pitanja električne energije, putne infrastrukture odnosno asfaltiranje lokalnih putova u naseljima Puškarići i Okruglić, obnovi stambenih objekata, u oživljavanje poljoprivrede, prije svega stočarstva. U i 2012. godini očekujemo veliki broj investicija, čija ukupna vrijednost iznosi oko 985.000 maraka. Od toga, planirano je da se uloži 545.000 KM za obnovu stambenih jedinica, a 440.000 KM za održivi povratak. Svakako da je najvažnije da se asfaltira lokalni put Šarkani - Čardak, za što su sredstva već osigurana, a ovim će povratnici biti povezani asfaltnim putem sa sjedištem općine. Svakako moram da istaknem i sigurnosti aspekt, koji je na izuzetno visokom nivou, a za to velike zasluge ima Centar javne sigurnosti Doboj i Policijska stanica Pelagićevo, jer su omogućili nesmetan povratak.

■ Kako ocjenjujete rad zakonodavne vlasti Pelagićeva u 2011. godini?

U radu Skupštine općine Pelagićevo imamo 17 odbornika iz 10 političkih partija. Sve ono što smo zacrtali na početku kalendarske godine, našim planom i programom, uspjeli smo da realiziramo, tako da mogu rad zakonodavne vlasti ocijeniti dobrom ocjenom. Usvojili smo veliki broj odluka, a među prvim lokalnim zajednicama usvojili smo i proračun općine za 2012. godinu. Također, usvojili smo i plan i program rada Skupštine općine za 2012. godinu. Tijekom rada, u prošloj godini, smatram da su donesene odluke bile u interesu naših građana. Kao mala i nerazvijena Općina, nastojimo da stvorimo pretpostavke za bolji život svih stanovnika, i domicilnog, povratnika, izbjeglog i raseljenog.

■ Zanimljivo je da su odbornici Skupštine općine Pelagićevo, smanjili svoje naknade u 2012. godine. Međutim, u drugim lokalnim zajednicama uglavnom su ostala ista primanja. Otkud takva pomalo neočekivana odluka?

Prilikom usvajanja proračuna općine Pelagićevo, konstatirano je da je neophodno izvršiti uštede po raznim osnovama. Odbornička naknada već nekoliko godina iznosila je 300 maraka mjesečno, a od 2012. godine, odlučili smo da ona iznosi 250 maraka mjesečno. Ovim smo, i na svom osobnom primjeru, dali doprinos u smanjivanju troškova. Evidentna kriza, koja je na ovim našim prostorima prisutna, traži smanjivanje troškova, pa tako i naša lokalna zajednica nastoji da smanjivanjem rashoda, omogući stvaranje uvjeta za nesmetano funkcioniranje općine.

Stanovništvo živi od poljoprivrede

■ Koliko dolazak vašeg stranačkog kolege, Davora Čordaša, na poziciju ministra za izbjegla i raseljena lica u Vladi RS pomaže povratku u Pelagićevu, ali i ostatku RS?

Sigurno da znači mnogo, jer je i sam Čordaš povratnik, tako da najbolje osjeća naše probleme. Ministarstvo za izbjegla i raseljena lica RS ulaže znatna sredstva za povratak na cijelom području Republike Srpske, tako i na područje naše općine. Hrvati povratnici su se integrirali u rad lokalne zajednice. Na nama je da pokušamo osigurati egzistenciju tim ljudima. Stanovništvo se uglavnom bavi poljoprivrednom proizvodnjom, a ostvaruje poticaje preko Vlade RS i iz lokalnog proračuna. Potrebno je da, uz suradnju s potencijalnim donatorima, osiguramo neki od proizvodnih kapaciteta, pogotovo iz sfere poljoprivrede, kako bi ljudi imali posao, a kroz eventualnu kooperaciju mogli da prodaju svoje proizvode. Imamo određene razgovore po tom pitanju i vjerujem da će oni uroditi plodom.

| Fokus | HB.org |

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 13 vel 2012, 12:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 svi 2009, 13:05
Postovi: 263
Lokacija: Bosanski Šamac
Ceha je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:
Općina Pelagićevo odnosno konkretnije naša sela tamo leže baš u srcu koridora ako se ne varam, bilo je par etničkih mapa tog područja na nekoj od posavskih tema :wink

Tramošnica je, nažalost, koridor.
Ovo što je ušlo u Gradačac je na kraju završilo pod muslimanskom čizmom.
Za nas bi se isplatilo povećanje distrikta Brčko na zapad, tako da bi mu pripala i Tramošnica/Pelagićevo...
To bi Srbima trebalo odgovarati, na taj način bi se smanjio postotak muslimana u distriktu...


Tramošnica jarane nije koridor. Zna se kuda ide koridor. Tramošnica je ušla u RS jer su srbi tražili širi koridor, pa su naši dragi pregovarači velikodušno ustupili sve što su mogli, a nama za utjehu ponudili predivnu kostajnicu i okučane

_________________
Oduvijek naša je sa oca na sina, zauvijek ostat će naša Posavina


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 27 vel 2012, 20:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Ministar Čordaš u župi Gospe od Anđela – Tramošnica Gornja

slika

Član Predsjedništva HDZBiH i ministar za izbjeglice i raseljena lica RS Davor Čordaš i predsjednik RO HDZBiH Posavina Josip Jerković, posjetili su župu Gospe od Anđela u Gornjoj Tramošnici, gdje su sa župnikom fra Antom Zrakićem razgovarali o povratničkim pitanjima i projektima za pomoć Hrvatima u ovom dijelu Posavine.


Prošle godine Ministarstvo za izbjeglice RS, na čelu sa Davorom Čordašem, je za projekte obnove putne infrastrukture u Pelagićevu i pomoći u svrhu održivog povratka za dogradnju stambenih objekata, te nabavku poljoprivredne mehanizacije i plastenika izdvojilo 108.000 KM, a u pripremi su i novi projekti za hrvatske povratnike koji će se realizirati u ovoj godini.

Fra Anto je zahvalio ministru Čordašu za pomoć koju je Ministarstvo izdvojilo za župni ured i upoznao ga sa radovima koji su završeni, kao i sa trenutnim radovima na uređenju crkve, doma, muzeja i knjižnice. Nakon sastanka u župnom uredu, zajedno sa fra Antom, Čordašem i Jerkovićem, crkvene objekte su obišli i Mato Lučić, predsjednik Općinskog vijeća Pelagićevo, Ivo Kamenjašević, te Josip Pejaković, poznati glumac i autor TV serijala o životu povratnika u BiH.


Sastanku u župnom uredu nazočio je i župnik iz Donje Tramošnice fra Jozo Puškarić koji je pozvao ministra Čordaša da posjeti i župu sv. Ivana Krstitelja u Donjoj Tramošnici. Ministar je potvrdio da će obići i ovu župu, kao i svaki dio Posavine u koji su se Hrvati vratili ili žele da se vrate. Čordaš je naglasio da će kao ministar za izbjeglice i raseljene, ali i kao član Povjerenstva za izbjeglice BiH, pružiti potporu svim povratničkim župama u Posavini i obiteljima koje ponovo podižu svoje domove iz pepela.

Ministar Čordaš je podsjetio da je nedavno, prigodom obilaska radova na asfaltiranju dijelova ceste kroz Tramošnicu, razgovarao sa povratnicima koji su sami obnovili svoje kuće. On je rekao da ga raduje što Posavina ima te hrabre ljude, koji su uzor svim povratnicima i istaknuo da će se osobno zalagati da se takvim obiteljima osiguraju uvjeti za dostojanstven život. „Njihova snaga i želja za povratkom, treba svima da nam bude vodilja u daljnjim aktivnostima i planovima“, istaknuo je Čordaš i dodao da će učiniti sve da perspektiva povratka u Posavinu dobije institucionalnu potporu i pomoć u okviru raspoloživih resursa.
Tramošnica je kao župa postojala i u 17. stoljeću, a opsluživali su je franjevci iz modričkog samostana. Nakon velikog egzodusa katolika iz Bosne u doba Bečkoga rata, župa je nestala, a ponovo se osniva 1784. godine.

slika

S tramošničkom župom bila je povezana Đakovačka biskupija. Za prvu crkvu-kapelu đakovački biskup Ivan Matizović dao je sliku Gospe od Anđela (Porcijunkule). Čak su i stari oltari đakovačke katedrale darovani ovoj župi. Gospa od Anđela tako se slavila, da je ova župa bila jedno od poznatijih svetišta u Posavini.

Predratna crkva izgrađena je 1974-79. po projektu D. Domanovca. Imala je tri zvona: dva su nabavljena 1981. god., a jedno je od ranije. Sestre franjevke u župi su podigle samostan, čija je gradnja započela 1988. godine.

Tijekom rata 1992-1995. do temelja je srušena župna crkva i svi drugi crkveni objekti. Godine 2002. župa je slavila 200. obljetnicu osnutka i u njoj je sagrađena nova župna crkva, a plan je napravio Julijan Domanovac.

Župi Gospe od Anđela u Gornjoj Tramošnici danas pripadaju sljedeća naselja (lokalni nazivi): Gornja Tramošnica (Kovačići, Puškarići, Tuzlani), Brdo, Liporašće i Okruglić (dio).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 28 vel 2012, 14:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Stjepan Tvrtko je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Tramošnica je, nažalost, koridor.
Ovo što je ušlo u Gradačac je na kraju završilo pod muslimanskom čizmom.
Za nas bi se isplatilo povećanje distrikta Brčko na zapad, tako da bi mu pripala i Tramošnica/Pelagićevo...
To bi Srbima trebalo odgovarati, na taj način bi se smanjio postotak muslimana u distriktu...

Tramošnica jarane nije koridor. Zna se kuda ide koridor. Tramošnica je ušla u RS jer su srbi tražili širi koridor, pa su naši dragi pregovarači velikodušno ustupili sve što su mogli, a nama za utjehu ponudili predivnu kostajnicu i okučane


Po Vance-Owenu http://en.wikipedia.org/wiki/File:Map_of_Vance-Owen_peace_plan.pngTramošnica je ime za općinu u približno istim granicama kao i današnja općina Pelagićevo.
I u jednoj i u drugoj su Hrvati po popisu iz 1991. imali većinu. Riječ je o hrvatskom prostoru, iako se u tome neće složiti Muslimani iz Gradačca gdje i dan danas niječu hrvatima prava i u onom malom dijeliću koji je ušao u federaciju.
Srbi su u toj općini većina u samo dva naselja (po popisu iz 1991) od kojih je jedno Pelagićevo i koje obuhvaća po broju stanovnika skoro sve Srbe te se nalazi na rubu općine.
Owen-Stoltenbergovim planom http://en.wikipedia.org/wiki/File:Map_of_Owen-Stoltenberg_peace_plan.gif i kasnije planom kontaktne skupine http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kontaktna.JPG se vidi gdje ide koridor.
Samu granicu federacije je 95. uređivao Silajdžić pa ako se priča o izdaji, onda je on izdajnik.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tramošnica - Orlovo Polje [Pelagićevo]
PostPostano: 28 vel 2012, 15:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
btw, ovaj Kontaktni plan bi trebao bit temelj za buduće ispravke razgraničenja između Srba i Hrvata. Vidim da je i Stjepan Križ bio po tom planu u sustavu FBiH kao i dio komušanskog kraja i šire područje Posavine.

Ima li kakvih podataka, zašto plan Kontaktne grupe nije prošao?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO