HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 17:16.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 14:55 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Citat:
A nas budale britanska obaveštajna služba nagovori da izvedemo puč....

"Bolje rat, nego pakt". Pa evo ti onda rat, kad ga tražiš, pička ti materina glupa.


Da. I onda postanes peta zemlja u svijetu po (procentualno) broju zrtava..u ratu koji nije tvoj.

To se zove glupost.

Glupost koja je i danas veoma uocljiva. Uostalom, sjetimo se kraja osamdesetih i pocetka devedesetih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 16:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Darth Golubovic je napisao/la:
Da, to je najbolji primjer koliku ulogu igra taktika, pa naravno i strategija, u ratu.

Francuzi, kao i svi ostali u to vrijeme, nisu imali samostalne tenkovske divizije vec s im tenkovi sluzili uglavnom kao podrska pjesadiji (kao i u onim nasim seljackim ratovima prije deceniju-dvije). I onda su ih Nijemci sa manje tenkova, koji su bili losiji, razbucali.

Tek uvodjenjem Tigra I - tj. Panzerkampfwafen VI - i tkzv Pantera (1943.), Nijemci dobijaju nadmocnija oklopna vozila (doduse nije ni cetvorka bila za baciti ali je primjera radi bila inferiorna u odnosu na ruski T-34).

A sad zamisli shok koji su Nijemci dozivljavali 41. u Rusiji kad su se suocili s tenkom KV-1...grdosija..gorostas..I OPET su smrvili Ruse.

Ima jedna anegdota, ne znam da li je istina, kada je Hitler čuo da su se Saveznici iskrcali u Normandiji, rekao je "Kakve su to kukavice, ja bih se na njihovom mestu iskrcao u Hamburgu". :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 17:25 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Nije Hitler bio toliki idiot (strateski) kakvim ga se cesto prikazuje, bio je jednostavno megaloman koji je vremenom sve vise izludjivao i gubio osjecaj za realnost.

Nego, pogledaj ovo. Italijanski tenk (fakat, tenk :D) na kojem sjedi grcki vojnik.

slika

Uslikano 1940. godine, ono kad su Italijani dobili po njusci od Grka pa ih Hitler morao spasavati (sto je imalo ogromne poslijedice za Jugoslaviju. Ma ustvari jedini razlog za napad na kraljevinu 1940. godine).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 17:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Lol, posada jedan čovek, visine do 170 cm?

Ne bi nas ni napali, da smo ih pustili da prođu, kao što je knez Pavle dogovorio, i to bez da pristupamo Trojnom paktu. Ali ne, ajde mi da se kurčimo, izvedemo puč i vičemo kako hoćemo rat...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 17:47 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Carmello Šešelj je napisao/la:
Lol, posada jedan čovek, visine do 170 cm?

Ne bi nas ni napali, da smo ih pustili da prođu, kao što je knez Pavle dogovorio, i to bez da pristupamo Trojnom paktu. Ali ne, ajde mi da se kurčimo, izvedemo puč i vičemo kako hoćemo rat...


Stari moj, na stranu ja i ti, mi smo ti tu negdje po visini :D ali ja mislim da dosta bivsih Jugoslovena (natprosjecna visina u Evropi) u ove tenkove nebi ni stalo.

Pa da, Andric i ekipa su to isposlovali, fino i presutno uz Svabe, i nebi kap krvi bila prolivena. Uostalom, pogledati Tursku i Spaniju.

Jedino je pitanje do koje mjere bi se mogli drzati po strani i da li bi Hitler vremenom trazio neku vrstu ucesca, pa kako bi na sve to reagovali saveznici, prije svega Rusi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 17:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Darth Golubovic je napisao/la:

Jedino je pitanje do koje mjere bi se mogli drzati po strani i da li bi Hitler vremenom trazio neku vrstu ucesca, pa kako bi na sve to reagovali saveznici, prije svega Rusi.

I to stoji. Sovjeti su upali u Bugarsku iako je Bugarska odbila da učestvuje u ratu protiv SSSR. Mada opet, mi ne bi, kao Bugari, okupirali delove susednih zemalja koje je Nemačka porazila, kao što su to Bugari uradili nama i Grcima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 18:41 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Rusi su potpisali, nisu nosali parole, pa su opet brojčano najviše izginuli.
Očekivati od ludog čoveka da se drži ugovora je ludost.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 19:10 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Prvo tema nema veze s poviješću jer je ww2 u Kraljevini Jugoslaviji trajao 10 dana poslije toga dotična nije više niti postojala.

Hajde molim te navedi jedan razlog razlog koji Hitler imao da napada Jugoslaviju, kao predstavljala neku prijetnju?
Imala bi isti status kao i ostale satelitske države, možda bi sama stradanja bila daleko manja.
Porediti Sovjetski Savez

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 19:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Da to je fakat tenk i gle čuda imao je svoju namjenu i razlog zašto je nizak.
Ovo je koliko vidim razarač tenkova, vidi se po kalibru cijevi.
Nisku siluetu ima da bude manje uočljiv pošto se većinom koristio kao potpora pješadiji pogotovo u obrani položaja ali i u napadu za uništavanje neprijateljskog oklopa.

Smiješni su jedino apetiti Italije u to doba koja ima 50 puta manji vojni proračun od nacističke Njemačke a želi ovladati Sredozemljem.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 19:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Gde ti na ovoj slici vidiš cev, pa možeš da proceniš kalibar? I razarač tenkova nije tenk. Tenk ima debeo oklop i cev manjeg kalibra, da ne bi bio pretežak, a razarač tenkova ima topčinu ogromnog kalibra i tanak oklop, takođe da ne bi bio pretežak.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 19:59 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Onda ni legebdarni Stug3 ne bi prošao kao tenk po toj definiciji.
Ovo mi ne liči na talijanski tenk, jedino znam da su proizvodili lake i medium tenkove.
Ovo je s početka rata, kalibar se povećava s razvojem vojne industrije u ratu.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 20:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Pa naravno da ne bi. Lovac na tenkove, mislim da skraćenica Stug upravo to i znači, nek @granica potvrdi ako sam u pravu, pošto ja ne znam nemački.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 20:09 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Moguce je da se radi o tkz. razaracu tenkova. Jednostavno se ne vidi dobro.

Mozda ovaj?

Semovente Commando M40
slika

No, tenk ili "rararac tenkova", "antitank", kako god, ne igra nikakvu ulogu. Italijanski tenkovi su bili izricito losi, kao sto je poznato da sa svojim lakim tenkovima - vidi sliku nekoliko postova unatrag - nisu imali nikakve sanse protiv britanskih tenkova u Libiji, Egiptu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 20:13 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Da istina ovo nije pravi tenk nego tanketa iz doba prije ww2, zato ovako čudan dizajn, korištena i u španjolskom građanskom ratu.
Čini se sa su Talijani jedino to i imali na Balkanu, slične modernije tankete kasnije koristi i NDH.
Ovome je jedino protupješačka namjena kao potpora.
S tim da nihe tako smiješno ako si u ulozi partizana koji jurišana ovu igračku.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 20:14 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Carmello Šešelj je napisao/la:
Pa naravno da ne bi. Lovac na tenkove, mislim da skraćenica Stug upravo to i znači, nek @granica potvrdi ako sam u pravu, pošto ja ne znam nemački.



Stug je skracenica za Sturmgeschütz. Ja bih to naprije preveo kao "samohotka"

Definicija
Citat:
Sturmgeschütze sind mit einem Artilleriegeschütz bestückte Vollketten-Panzerfahrzeuge der Sturmartillerie. Sie wurden in den 1930er Jahren in Deutschland als Unterstützungswaffe der Infanterie entwickelt und im Zweiten Weltkrieg eingesetzt.


Neka vrsta tenkovske artiljerije. Razvijana prije svega kao podrska pjesadiji.
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 20:15 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
daramo je napisao/la:
Da istina ovo nije pravi tenk nego tanketa iz doba prije ww2, zato ovako čudan dizajn, korištena i u španjolskom građanskom ratu.
Čini se sa su Talijani jedino to i imali na Balkanu, slične modernije tankete kasnije koristi i NDH.
Ovome je jedino protupješačka namjena kao potpora.
S tim da nihe tako smiješno ako si u ulozi partizana koji jurišana ovu igračku.



Da, samo sto su (slika) gore na nju jurisali vojnici regularne grcke armije koji su - kao sto se da vidjeti - itekako imali sanse.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 20:20 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Nijemci su od 1943. uvodili mnogo jace stvarcice. Npr. tkv. "Elefant". Lovac na tenkove koji je imao montiranu cuvenu 8,8 cijev.

slika


Njega je - opet - prije svega pjesadija ugrozavala. A razlika izmedju ovakvih lovaca na tenkove i tenkova je ta sto lovci na tenkove za razliku od tenkova nisu mogli rotirati kupolu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 20:23 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
L3 35 na Balkanu

slika

Grci su bili dobro naoružani od Engleza, kao što sam već pisao Talijani su imali smiješan vojni budžet, zato i ne čudi zaostajanje za jednom Britanijom.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 02 stu 2017, 20:31 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Tih je bilo svega nekoliko, skupo i neisplativo.
Nijemci pred kraj rara masovno proizvode Stugove koji su se pokazali odlični za obranu položaja.
Rusi već prije uvode i veći kalibar na kv tenk.

Zanimljivo je da Švabe na početku rata imaju smiješne tenkove u odnosu na druge pogotovo Francuze, čak i Čehe čiju Škodu kopiraju.
Nijemci u invaziji na Francusku dominiraju u zraku i razvijaju francuski oklop koji je bio superioran u odnosu na njemački.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 03 stu 2017, 09:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Darth Golubovic je napisao/la:
Nijemci su od 1943. uvodili mnogo jace stvarcice. Npr. tkv. "Elefant". Lovac na tenkove koji je imao montiranu cuvenu 8,8 cijev.

slika


Njega je - opet - prije svega pjesadija ugrozavala. A razlika izmedju ovakvih lovaca na tenkove i tenkova je ta sto lovci na tenkove za razliku od tenkova nisu mogli rotirati kupolu.

To je još jedna od Hitlerovih budalaština, u to *** ne bih seo u ratu ni pod pretnjom streljanjem, jer ću svakako poginuti. Ista stvar i sa onim "Maus" tenkom, kojeg su pravili na samom kraju rata. Ogromna meta, u koju je ulupano brdo resursa, i koja će biti uništena za pet minuta u borbi, jer ne možeš da ga promašiš koliko je veliki i koliko je spor.

Lovci na tenkove, osim što nisu mogli da rotiraju kupolu, su imali samo simboličan oklop, da bi bili laki i brzi. Rokne tenk i onda odmah beži na drugi položaj, da ga ostali tenkovi ne bi otkrili i momentalno uništili. Ali su zato imali topove koje su tadašnji tenkovi mogli samo da sanjaju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 03 stu 2017, 12:05 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Pa pravljeni su (mislim na "lovce na tenkove", Panzerjäger) zbog ustede resursa jer su bili jeftiniji jbg. Kao defanzivna sredstva, dobro ukopana, su bili itekako efikasni. Neki od njih i u ofanzivi, primjera radi Jagdpanther.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 03 stu 2017, 12:08 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Haha pazi ovo molim te. Finski vojnici tokom rata sa Sovjetskim Savezom bacaju prackom "kasikare" :D

slika

Ne znam kako se nasi tokom devedestih nisu sjetili ovakvih zajebancija. :D Ili barem ja nisam nigdje vidio nikakvu fotografiju.

Ustvari je inovativno do jaja. Eto danas imas one moderne granate throwers..sere kasikare ko mitraljez..gledo sam negdje neki snimak.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 03 stu 2017, 12:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Finci su izmislili i Molotovljev koktel, takođe malo poznata činjenica.

Što se tiče lovaca na tenkove, bolje da su pravili po pet Hetzera ili StuG-2, nego jednog tog Elefanta. Jel si video možda Hitlerov zamišljeni supertenk Ratte? To čudo je trebalo da ima oko 150 tona i posadu od 20 ljudi. =)) Na njegovu sreću, Šper je uspeo da ga odgovori i od te idiotske ideje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 03 stu 2017, 12:38 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Carmello Šešelj je napisao/la:
Finci su izmislili i Molotovljev koktel, takođe malo poznata činjenica.

Što se tiče lovaca na tenkove, bolje da su pravili po pet Hetzera ili StuG-2, nego jednog tog Elefanta. Jel si video možda Hitlerov zamišljeni supertenk Ratte? To čudo je trebalo da ima oko 150 tona i posadu od 20 ljudi. =)) Na njegovu sreću, Šper je uspeo da ga odgovori i od te idiotske ideje.



Vidio sam. Maus je, kao sto si rekao, iako tenk, isto jedno takvo sranje. Elefant nije bio los antitank, na kasnijim verzijama su doradjene neke stvari, kao mitraljez protiv pjesadije, ali sve u svemu si u pravu - nije bilo isplativo.

Speer je Hitleru produzio zivot za godinu dana.


Evo malo nesto s kraja rata.
slika

Kraj rata. Nekoliko sati pred zoru 9. maja 1945. godine, na raskrsnici kod sela Metleča, na periferiji Šoštanja (četrdesetak kilometara od nemačke granice), jedna četa zaštitnog bataljona partizanske IV operativne zone pokušala je da zaustavi prvu od nepreglednih nemačkih kolona koje su i posle kapitulacije svoje zemlje nastavile povlačenje prema Austriji i Zapadnim saveznicima, izbegavajući predaju partizanima.

Posle kraćeg oružanog obračuna (u kojem je bilo žrtava na obe strane, čak i među civilima), vatra je obustavljena, a kolona privremeno zaustavljena. Na slici, snimljenoj istog dana u rano jutro, na istoj raskrsnici, pregovore započinju Petar S. Brajović (desno), načelnik štaba partizanske IV operativne zone, i nemački major Engelbreht (drugi sleva), komandant Jurišne brigade Jugoistok (iz sastava Borbene grupe Fišer, podređene direktno vrhovnom komandantu Jugoistoka, general-pukovniku Leru). Sasvim levo stoji jedan saveznički padobranac, pripadnik angloameričke vojne misije pri partizanskom štabu. Tokom pregovora, partizani su bili energični i (naizgled) samouvereni – a u suštini su blefirali, i te kako strepeći da ne budu razotkriveni.
Raspolagali su izuzetno malim snagama, ali odlično strateški raspoređenim, tako da su delovale znatno veće (jedan nepotpuni bataljon izigravao je brigadu), a dodatno su pretili i (neplaniranim) napadom avijacije i jakih (daleko udaljenih) kopnenih jedinica.

Nemci, iako su brojčano bili neuporedivo nadmoćniji, dobro naoružani i još uvek relativno psihički čvrsti i odlučni – ne znajući stvarno brojno stanje partizanskih snaga, ipak su na kraju, posle napete igre nadmudrivanja, popustili i pristali na predaju. Istog dana popodne, takođe u okolini Šoštanja, vrhovni komandant Jugoistoka Aleksander Ler je potpisao kapitulaciju svojih trupa, predajući se i sam partizanima (kada je shvatio da je bio žrtva blefa, Ler je pobegao i predao se Britancima – koji su ga potom vratili partizanima). Uz povremene okršaje, zaustavljanje i razoružavanje nemačkih snaga u Jugoslaviji potrajalo je čitavih nedelju dana.

Tekst © Ivan Ž.

Fotograf: nepoznat.
Datum: 9. maj 1945.
Mesto: Metleče (Šoštanj), Jugoslavija.
Originalni natpis: nepoznat.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arhivski materijal - Drugi Svjetski Rat na podrucju Kraljevine Jugoslavije
PostPostano: 03 stu 2017, 12:40 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Prva tenkovska brigada NOVJ u Italiji 1944. godine. Valjda obuka.

slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 45 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO