HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH

Sada je: čet lip 27, 2019 6:35 am.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 186 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: sri sij 03, 2018 6:36 pm 

i još jedna stvar, ne mogu oni držati toliko dugo istu cijenu koliko ću ja strpljivo dočekati neku akciju na master, american ili štogod i uzeti što želim uz 30-40% popusta.

Vrh

PostPostano: sri sij 03, 2018 7:32 pm 

Ja sam jos 2009 godine, kada je krenula erozija globalne ekonomije i u Evropi, vidio da ponovo dolaze teska vremena i da nemam (u tom trenutku) nikakvu komparativnu prednost koja ce mi omoguciti stabilnost i napredak pa sam odlucio da ono sto dobijam na rodjendanu, od roditelja, na povremenoj kupovini i prodaji i na razne druge sitne nacine, da stedim skoro sav novac sto dobijem i tako vec nepunih 9 godina. U medjuvremenu, ta sitnica je vremenom postala dovoljna da jos malo pa mogu kupiti manji stan i garsonjeru. Naravno, mnogo sto sam zrtvovao (nisam kupovao novu odjecu 9 godina, u stvari deset puta manje nego prije stednje, nov kompjuter jos nisam kupio, sluzim se flagship Android mobilnim telefonom starim 4 godine kojeg sam prije neki dan platio 150 KM koji je kao Mercedes C klase star 12 godina: tromiji, ali ne i spor, cak naprotiv, zatim pun razne tehnologije koje mnogi budzetski telefoni ni danas nemaju i veoma kvaitetan itd.), ali nasaobsam nacin kako da iskombinujem. Osim toga i ova odjeca koju sam prije kupovao i dan danas me sluzi (iz razloga sto jako slabo kupujem, ali kad kupujem, kupujem samo Adidas). Nisam sklon stednji na kvalitetu, vec na kvantitetu i ne kupujem ekstra robu koja ima ekstra dizajn i ekstra kvalitwt vec dizajn i kvalitet. Tako i dan danas imam sportsku crvenu Adidas jaknu i bijelu sportsku Adidas jaknu koje i dan danas izgledaju kao da su iz fabrike izasle, a tu su i crne sportske Adidas patike koje i dan danas koristim. Sve sam to kupio jos prije 12 godina i dan danas koristim. Oduvijek sam se"cudio" kako su ljudi prije nas pazili na nekw stvari vise nego mi sada. Vremenom sam shvatio da je to i sada moguce samo ne treba kopirati vecinu vec imati svoj stil koji ne mora da bude "klosarski" ili ne znam ti sta posto u mene nije nista jeftino samo malo dalje trazim i nadjem istu kvalitetnu stvar neke druge marke po 2-3 puta nizoj cijeni (uporedba sportskih Adidas patika sa Nike Airmax patikama, 100 KM vs. 300 KM). Tona je tih brendova koji polazu "samo" na kvalitetu. Meni dovoljno mada sada mogu da se "bacim" u trosenje, ali u medjuvremenu sam naucio sta znaci vrijednost novca, a i dolazi vrijeme kupovine svoje prve nekretnine, kao i druge stvari koje dolaze sa sve ozbiljnijim razmisljanjima o zivotu. To ne znaci da cu da izbjegnem "veliko trosenje", ali samo kad budem imao toliko da kad budem imao npr. 100000 KM, da potrosim 10000 KM i ne trosim 10 godina na odjecu telefone i slicne stvari.

http://www.youtube.com/watch?v=1TLFrWMYAns

Vrh

PostPostano: sri sij 03, 2018 8:15 pm 

Imati svoj stan (ne placati kiriju), ili pak ubirati kiriju, je ogromna financijska prednost.

Vrh

PostPostano: čet sij 04, 2018 9:22 am 

s one strane dinare je napisao/la:
ja si priuštim najskuplje patike tako što kupim najjeftiniju trenirku. priznajem, klošar sam. :D

=)) muškarci.

ja mogu samo ponoviti svoj zadnji upis. :D ali kako mi se ništa ne sviđa u zadnje vrijeme, ne trošim baš previše jer nemam na što. jedino knjige kupujem jednakim intenzitetom. u zadnje vrijeme sam dala dosta love za namještaj, ali to je bilo neizbježno. i tu nisam štedila jer ću ga gledati godinama.

גבריאל

Vrh

PostPostano: pet lip 29, 2018 4:09 pm 

ZGabriel je napisao/la:
s one strane dinare je napisao/la:
ja si priuštim najskuplje patike tako što kupim najjeftiniju trenirku. priznajem, klošar sam. :D

=)) muškarci.

ja mogu samo ponoviti svoj zadnji upis. :D ali kako mi se ništa ne sviđa u zadnje vrijeme, ne trošim baš previše jer nemam na što. jedino knjige kupujem jednakim intenzitetom. u zadnje vrijeme sam dala dosta love za namještaj, ali to je bilo neizbježno. i tu nisam štedila jer ću ga gledati godinama.

Najbolje je namjestaj od punog drveta i metala, ili si nabavi povoljniji antikni, koji je trajao 100 godina pa ce valjda jos 100. =))

IKEA namjestaj ili kako ga ja zovem "Kula od Karata" je suprotnost, i ona traje oko 2 godine. :zubati Sto im je namjestaj veci i ima vise dijelova to je nestabilniji. Ako si vjerni kupac IKEA-e, za vrijeme zivota ces ponovljavati sav njihov namjestaj bar 10 puta. :zubati A pogotovo ako nesto sjebes ili ostetis pri sklapanju, trajat ce 6 mjeseci. Nisam toliko bogat i nemam toliko para da ih demonstrativno spalim kupujuci IKEA-u.

Dobra strana IKEA najmjestaja je da ga mozes koristit kao osjetljivi seizmograf: vec na potres od 0.1 Richtera se rasplese. :zubati

Vrh

PostPostano: pet lip 29, 2018 4:16 pm 

Da nastavim u ovom stilu da kupovanje kvalitete cesto dugorocno znaci ustedu.

Ja sam prije kupovao po 10 kisobrana godisnje, onih malih koji traju 10-ak otvaranja, i slabo stite od kise a pogotovo u kombinaciji s vjetrom. Znaci ni ne sluze tome da ostanes suh, jer neces, nego samo da ublaze kolicinu vode koju ces upiti. Onda sam prije par godina odlucio kupiti jedan pravi, kvalitetni veliki 10 puta skuplji, i evo traje vec dvije godine. Otplatio se jos prosle godine, i dalje izgleda ko nov, a sad mi samo "zaradjuje" jer ne bacam pare na ove kineske.

Vrh

PostPostano: sub lip 30, 2018 12:54 pm 

Najkreativniji način uštede je da ne birajući sredstva i načine zarađujete mnogo. :D
Zapamtite da uvek neko više od vas zarađuje i budite zbog toga nesrećni,ta nesreća će vas pokretati dalje da radite i smišljate nove stvari,poslove a novac će biti samo nus produkt dobro osmišljenog i urađenog posla.

PS:Vladimire ti si ozbiljan primerak praznoglavog nesrećnika i klošara.Gadiš mi se. :dragobojic

Vrh

PostPostano: sub lip 30, 2018 4:55 pm 

Nekad nije dobro kupovati skupo da bi se na duži period uštedjelo. Ali moram priznati da nema takvih situacija baš puno.
Bitna stvar je biti svjestan svega toga, da ne budeš kupac reklama radi ili impulsa radi.

Evo dva konkretna životna primjera iz mog života. Situacije u kojima volim jeftino kupiti:

- IKEA, i svi slični derivati. Uživam kupovati jeftin namještaj, tepihe i slično. Iz prostog razloga kad mi dosade boje, design, izgled jednostavno odnesem u smeće i ponovo kupim u sličnim trgovinama jeftino. Osjećaj je odprilike kao da si uselio u potpuno nov stan. Da sam sve to plaćao skupo kitu bih bacio u smeće dok je još funkcionalno i očuvano.

- Obuća. Kako živim gdje krkaju sol po cestama zimi sasvim mi svejedno koliko su skupe ili jeftine. Nijeda guma odozdo ne može duže od jedne zime izdržati. A u drugu ruku opet ista stvar, kupiš jeftine cipele i upravo kad ti dosade nije ti ih žao baciti i kupiti nove. Jer nisi ništa skupo platio.

Poanta su promjene u životu.
I dan danas kod nekih ljudi, rijetko doduše ali ima, vidim one stare i skupe regale iz vremena Jugoslavije. Plaćali ih skupo kao suho zlato pa sa tim sranjem zaglavili desetljećima. Sad ekonomska kriza kako i jest, ne možeš lako promijeniti i da hoćeš.

Vrh

PostPostano: sub lip 30, 2018 6:42 pm 

Danas se odjeća brzo mijenja i troši, tu se slažem da ne treba kupovati preskupo. Ima vec 20 godina da se odjeća ne “čuva”, to je roba brze potrošnje, par godin većina traje, patike kao sto kažeš godinu dana max, osim možda jakni ili par “najdrazih” stvari koje su ti se bas svidile, mada i njih danas mozes izgooglat serijski broj i narucit novo.

Vrh

PostPostano: pon srp 02, 2018 10:13 am 

Robbie MO je napisao/la:
IKEA namjestaj ili kako ga ja zovem "Kula od Karata" je suprotnost, i ona traje oko 2 godine. :zubati Sto im je namjestaj veci i ima vise dijelova to je nestabilniji. Ako si vjerni kupac IKEA-e, za vrijeme zivota ces ponovljavati sav njihov namjestaj bar 10 puta. :zubati A pogotovo ako nesto sjebes ili ostetis pri sklapanju, trajat ce 6 mjeseci. Nisam toliko bogat i nemam toliko para da ih demonstrativno spalim kupujuci IKEA-u.

:zubati

kupila sam privremene police, ima dvije godine. neke od prešanog papira. i sklapajući zelenu, okinem čekićem po sred stranice. promašila letvu. :zubati bilo mi malo jednom, pa sam ostavila trag i s druge strane. =))
eno police žive i danas. oštećenja ignoriram dok se ne odlučim za prave police. samo moram dobro izračunati koliko knjiga stane, jer je jedna kutija još pod krevetom.

btw, njihovi kreveti od metala su čudo jedno. nažalost, više ne proizvode teške, od crnog kovanog željeza. to je bila divota. valjda im se nije isplatilo za 150 eura. (mislim da je toliko koštao)
inače mi nema smisla kupovati neke veće komade kod njih (osim rečenih kreveta). osrednja sofa košta 3-4-5.000 kn, a za te novce kupim talijansku koja je ljepša i kvalitetnija. ali za kojekakve dekoracije, tu su zakon. potrošim pola plaće na vaze, okvire i ostale budalaštine. =))

i naravno, ako želite kvalitetan, dugotrajan namještaj, najbolje je raditi po mjeri, ako si možete priuštiti. mislim da će mi garderoba trajati vječno.

dobar kaput, čizme, baloner, dakle stvari koje se nose nekoliko godina vrijedi platiti više. za ostalo se slažem. da nosim jedne cipele od par tisuća kuna, poludjela bih. radije kupim više jeftinijih, pa dokle traju. bitno da ih mogu mijenjati.
ne razumijem ljude koji stalno nose iste cipele. :kava
(ne mislim na ljude koji nemaju novaca za nove, to je druga tema. ovdje trošimo pare.)

גבריאל

Vrh

PostPostano: uto srp 03, 2018 12:36 pm 

Što se polica tiče, a to su laki komadi nameštaja, evo saveta da se uštedi a efekat je isti kao da vas je majstor odrao.
Kupiti gotove medijapan ili slične ploče po vašim merama. Kupiti potreban pribor ako ga već nemate u kući a trebalo bi, i posao neka krene.

Tako sam ja sebi napravila prilično stvari i vrlo sam zadovoljna i izgledom i funkcionalnošću. Osećaj nakon odrađenog posla je daleko lepši nego kada kupite gotovo. Inače nisam ljubitelj konfekcije u svakom smislu. Što mogu uradim sama i naravno, prioritet mi je moja kreacija pa tek onda ušteda.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 186 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 23 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: