HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 12:48.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Minimalna kvadratura za parcelaciju placa?
PostPostano: 27 srp 2018, 13:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Koliko minimalno mora imati plac da bi bio podijeljen u vise parcela?

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Minimalna kvadratura za parcelaciju placa?
PostPostano: 27 srp 2018, 14:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24635
Lokacija: Heartbreak Hotel
Vladimir RUS je napisao/la:
Koliko minimalno mora imati plac da bi bio podijeljen u vise parcela?


A je li građevinsko zemljište? To ovisi o planu parcelacije koji se u sklopu plana prostornog uređenja. To obično površina nije manja od 300 metara.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Minimalna kvadratura za parcelaciju placa?
PostPostano: 27 srp 2018, 14:57 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6116
Evo jedan konkretan primjer, parcela ima 1000 kvadrata, na njoj zgrada kojoj je uporabna povrsina 750 kvadrata, znaci zgrada plus ucrtani parking i dvoriste, ostalo 250 kvadrata i sad vlasnik preostali dio prodaje stanarima sa te strane da to bude njihovo dvoriste. Je li takva prodaja moguca obzirom da se radi o dijelu jedne parcele i hoce li taj dio automatski pripasti zgradi (kao sto neki kazu) ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Minimalna kvadratura za parcelaciju placa?
PostPostano: 27 srp 2018, 15:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8159
Lokacija: Na rubu egzistencije
Pretpostavljm da je 1.000 kvadrata. Jeli u BiH ili RH?

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Minimalna kvadratura za parcelaciju placa?
PostPostano: 27 srp 2018, 15:13 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6116
BIH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Minimalna kvadratura za parcelaciju placa?
PostPostano: 27 srp 2018, 15:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24635
Lokacija: Heartbreak Hotel
zaba1111 je napisao/la:
Evo jedan konkretan primjer, parcela ima 1000 kvadrata, na njoj zgrada kojoj je uporabna povrsina 750 kvadrata, znaci zgrada plus ucrtani parking i dvoriste, ostalo 250 kvadrata i sad vlasnik preostali dio prodaje stanarima sa te strane da to bude njihovo dvoriste. Je li takva prodaja moguca obzirom da se radi o dijelu jedne parcele i hoce li taj dio automatski pripasti zgradi (kao sto neki kazu) ?


Nisam te razumio. Vlasnik parcele i zgrade prodaje 250 kvadrata stanarima susjedne zgrade i parcele ili? Ili je sama ta zgrada etažirana pa postoji više vlasnika pa vlasnik parcele želi prodati taj dio njima?

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Minimalna kvadratura za parcelaciju placa?
PostPostano: 27 srp 2018, 16:21 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6116
Vlasnik zemljista je napravio zgradu i prodao stanove. Ostalo je 250 kvadrata od parcele jer prema etaznom elaboratu taj dio nije ukljucen ni u jedan stan niti poslovni prostor niti spada pod dio dvorista po nacrtu za zgradu, paking i dvoriste.

Sad tih 250 kvadrata on nastoji prodati, neki stanari tvrde da to automatizmom pripada zgradi jer ista parcela, neki bi to kupili, ali se boje da se to nece moci uknjiziti.
Buduci da nema jasnog stava i da mi je dosta zajebancije i da se to prodaje jeftino, ja bih sam to kupio , ali samo ako mogu uknjiziti na sebe.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Minimalna kvadratura za parcelaciju placa?
PostPostano: 28 srp 2018, 15:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24635
Lokacija: Heartbreak Hotel
zaba1111 je napisao/la:
Vlasnik zemljista je napravio zgradu i prodao stanove. Ostalo je 250 kvadrata od parcele jer prema etaznom elaboratu taj dio nije ukljucen ni u jedan stan niti poslovni prostor niti spada pod dio dvorista po nacrtu za zgradu, paking i dvoriste.

Sad tih 250 kvadrata on nastoji prodati, neki stanari tvrde da to automatizmom pripada zgradi jer ista parcela, neki bi to kupili, ali se boje da se to nece moci uknjiziti.
Buduci da nema jasnog stava i da mi je dosta zajebancije i da se to prodaje jeftino, ja bih sam to kupio , ali samo ako mogu uknjiziti na sebe.


Bježi ti od toga ako stanari tvrde da to njima pripada, svađati ćete se do sudnjeg dana.

Jedini način da ti postaneš 1/1 vlasnik tog dijela je dioba parcele ako je moguće.
Od preostalih mogućnosti pada mi na pamet jedino zasnivanje prava služnosti na tom zemljjištu, ovisi o tomu za što će ti... Znači ako imaš interes možeš zaključiti ugovor sa vlasnikom da ti koristiš tu površinu za svoje potrebe iako on nominalno ostaje vlasnik.
Ako želiš pak tu nešto graditi a to je moguće planovima prostornog uređenja onda se može ugovoriti da ti izgradiš zgradu u svom vlasništvu na tom zemljištu (Tzv Pravo građenja). Znači, ti bi bio 1/1 vlasnik objekta.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Minimalna kvadratura za parcelaciju placa?
PostPostano: 28 srp 2018, 15:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6116
Ma sta cu graditi na to malo prostora, stavio bih klupu i kosio tarvu i napravio 2 -3 parkirna mjesta.
Tako da opet dolazimo do pocetnog pitanja, moze li se taj dio parcele izdvojiti i napraviti nova parcela sa svojim katastsrskim brojem, obzirom na malu kvadraturu.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO